Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #1625 : 17.02.2016 klo 23:33:09 |
|
Vähän ristiriitaiset fiilikset tästä matsista. Periaatteessa Roma pelasi hyvän matsin, mutta pienet marginaalit käänsivät matsin vieraille. Salah oli näkyvä, mutta nuo viimeiset ratkaisut saavat Gervinhonkin näyttämään Maradonalta. Tuomaritoiminta jätti myös toivomisen varaa, tuo Realin eka maali taisi lopulta mennä ihan oikein, mutta kyllähän tuosta Florenzin rikkeestä olisi pitänyt ehdottomasti antaa pilkku. Roma jätti kuitenkin itsestään ihan positiivisen tuloksen ja vältti sen pelätyn persraiskauksen, mikä on selkeää EOM:ää edellisistä vuosista. Manolas oli ihan helvetin hyvä, Florenzi myös erinomainen.
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1626 : 17.02.2016 klo 23:33:28 |
|
Salahilla tänään puuhapäivä ja asennetta taas enemmän kuin viimeisissä neljässä pelissä yhteensä. Harmittavasti vain keinot tuntuvat loppuvan Real Madridin kaltaista pakkaa vastaan kesken viimeistään boksin reunamilla. Kaiken kaikkian näkisin silti illassa paljon positiivista. Realia ei nykyjoukkueella voiteta, mutta missään vaiheessa siellä ei näkynyt sellaista Romalle tuttua luovutusta tai selkärangan katkeamista, mitä nyt vähän ihan viimeisillä minuuteilla. Tällaisella esityksellä ja ennen kaikkea meiningillä Serie A:ssa pärjätään kyllä. Olisihan se ollut kiva jos tässä ekalla jatkolla olisi ollut vastassa vaikka Gent, mutta elämä on. Perottille, Florenzille ja Salahille kaikesta huolimatta häränkullin kokoinen  FORZA ROMA!
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1627 : 17.02.2016 klo 23:46:43 |
|
Ihan hyvä esitys Romalta ja jossiteltavaakin jäi. Ainahan sitä voi käydä vieraissa voittamassa vai mitä?
Salahia varmaan voidaan puida loppu kevät ja äkkipikaistuksissani voisin väittää, että tänään jopa nähtiin miksi Salahin ei tule ensikaudella Romassa jatkaa. Ratkaisukykyä pitää saada tuonne hyökkäykseen, Salah ei tuo peliin mitään mitä Gervinho ei olisi tuonut.
Toinen merkittävä huomio oli Vanquerin heikkous pallollisena. Oli selkeästi monta harjoituskautta pallollisessa pelissä muita jäljessä. Eihän Roma tuohon kaatunut, mutta ei miehelle paikka CL:n välierissä pitäisi löytyä. Nyt taisi olla osittain pakkorako, koska De Rossin korttitili oli täyttymässä ja unelmaa haluttiin säilyttää toiseen osaotteluun saakka.
|
|
|
|
|
Rivelino
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #1628 : 17.02.2016 klo 23:49:53 |
|
Kauden vahvin ja tasapainoisin esitys tappiosta huolimatta! Tästä on hyvä jatkaa, jos joukkue osaa nähdä tämäniltaisen positiivisena, niin kuin ehdottomasti pitäisi. Pitkästä aikaa hyökkäyskuvioissa oli mukana jotain ideaa.
Perottia en tuntenut juurikaan entuudestaan ja olin epäileväinen nimenomaan suhteen, onko kyseisen pelaajan hankkiminen eteenpäinmenoa Romalle. Olin väärässä kun epäilin. Perotti on erinomainen pelaaja ja tuo nimenomaan uusia variaatioita ennen niin ennalta-arvattavaan hyökkäämiseen.
Ja kuten jo viikko sitten maalailin, toistan edelleen että Manolas - Rudiger tulee ensi kaudella olemaan todella kova topparipari Serie A:ssa, kunhan oppirahat on maksettu.
Forza Roma!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.02.2016 klo 23:52:14 kirjoittanut Rivelino »
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1629 : 17.02.2016 klo 23:51:07 |
|
Salahia varmaan voidaan puida loppu kevät ja äkkipikaistuksissani voisin väittää, että tänään jopa nähtiin miksi Salahin ei tule ensikaudella Romassa jatkaa. Ratkaisukykyä pitää saada tuonne hyökkäykseen, Salah ei tuo peliin mitään mitä Gervinho ei olisi tuonut.
Salah oli noissa juoksuissaan aika yksin, eikä missään nimessä ole mikään Gervinho. Tässä jos olisi ollut Udinese tai Milan vastassa niin peli olisi päättynyt 4-0 eikä 0-2.
|
|
|
|
|
Carlos83
Poissa
Suosikkijoukkue: Giallorossi, Ilves
|
 |
Vastaus #1630 : 17.02.2016 klo 23:54:48 |
|
Varsin pitkälti samoilla linjoilla kuin edelliset.
Romalta hyvä peli viimeistelyä ja liian helposti päästettyä toista maalia lukuunottamatta. Tosin voidaan hyvällä syyllä epäillä, olisiko moista tilannetta syntynytkään, mikäli Florenzin tilanteesta olisi annettu pilkku, joka jäi käsittämättömästi tuomaristolta antamatta. Tuskin.
Jatkopaikkaan vaadittaisiin uskomaton ihme ja tärkeintä toisessa osaottelussa onkin mielestäni välttää rumat tappiolukemat. Tasuri olisi jo todella hieno tulos.
Tällä pelillä Serie A:ssa ei pitäisi olla mitään hätää.
|
|
|
|
|
Rivelino
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #1631 : 18.02.2016 klo 00:02:18 |
|
Ratkaisukykyä pitää saada tuonne hyökkäykseen, Salah ei tuo peliin mitään mitä Gervinho ei olisi tuonut. Kyllähän Salahilla on ratkaisukykyä, se nähtiin jo viime kaudella. Tällä hetkellä Salah näyttäisi niin sanotusti kendotermein "puristavan mailaa". Spallettin aikana Salahin pelaaminen on kuitenkin mennyt koko ajan eteenpäin, joten vielä ei kannata menettää toivoa. Parannettavaa Salahilla on edelleen on rutkasti, mutta uskon vahvasti että parempaa on tulossa.
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1632 : 18.02.2016 klo 00:07:19 |
|
Kyllähän Salahilla on ratkaisukykyä, se nähtiin jo viime kaudella. Tällä hetkellä Salah näyttäisi niin sanotusti kendotermein "puristavan mailaa". Spallettin aikana Salahin pelaaminen on kuitenkin mennyt koko ajan eteenpäin, joten vielä ei kannata menettää toivoa. Parannettavaa Salahilla on edelleen on rutkasti, mutta uskon vahvasti että parempaa on tulossa.
Tämä ja 100%. Florenzin epäilijöille lisäksi kikkeli suuhun, siinä on Romalle oiva kapteeni kun Tottin urasta aika jättää. Itse otan häpeän viittaa Perottin dumaamisesta. Ihan vitu ässä jätkä.
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #1633 : 18.02.2016 klo 00:16:17 |
|
Ja kuten jo viikko sitten maalailin, toistan edelleen että Manolas - Rudiger tulee ensi kaudella olemaan todella kova topparipari Serie A:ssa, kunhan oppirahat on maksettu.
Minusta sen on nähnyt ensimmäisestä pelistä lähtien, vaikka eräät täällä Rudigerin uudeksi Mapouksi julistivatkin. Toivottava vain on, että molemmat myös Romassa lopulta pelaavat vielä ensi kaudella ja mielellään senkin jälkeen. Digne ja Florenzi olivat myös tänään erinomaisia, vaikka molemmille voi maaleista pientä miinusta antaa. Hyökkäämisessä oli tosiaan ideaa aivan erilailla kuin syksyn Barca-tasurissa, vaikka se tuloksellisesti paremmin menikin. Spallettin suoritusta voi siis pitää tänään onnistuneena, vaikka ottelupari taisikin ratketa. Ehkä Tottin olisi voinut tuoda kentälle jo aiemmin 1-0 tilanteessa ja hakea sitä kautta tosissaan tasoitusta. Dzekon vaihto tuli hyvään saumaan ja toi Roman peliin uutta puhtia. Salahin suorittaminen ratkaisuissa kyllä turhautti livetilanteessa jälleen, mutta toisaalta olihan Mohamed selvästi Roman vaarallisin hyökkääjä ja mukana miltei jokaisessa tilanteessa, mikä vastustajan päähän saatiin rakennettua, joten en kyllä ihan vielä lähtisi lyttäämään menetetyksi tapaukseksi. Puhutaan kuitenkin vielä nuoresta pelaajasta. Ajatusleikkinä kuitenkin, että jos Salahin nopeuden ja SESin kosketuksen saisi yhdistettyä niin siinä olisi jo ihan mukiinmenevä laitahyökkääjä. Florenzin epäilijöille lisäksi kikkeli suuhun, siinä on Romalle oiva kapteeni kun Tottin urasta aika jättää.
Ota meisseli esiin, sillä minä kannatan Strootmania kaikesta huolimatta. Florenzin iloiselle asenteelle toki varaukseton  Mukava nähdä jonkun joskus hymyilevän kentällä Romankin paita päällä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.02.2016 klo 00:20:36 kirjoittanut Warming up »
|
|
|
|
|
Lupo
Poissa
|
 |
Vastaus #1634 : 18.02.2016 klo 00:48:13 |
|
Vainqueur on vähän hankalasti tulkittava tapaus. Tilastojen (whoscored.com) mukaan ei pärjännyt kovinkaan huonosti. Syöttöjä toiseksi eniten eli 47 (Pjanicilla 60). syöttöprosentti joukkueen paras 95,7, kosketuksia neljänneksi eniten, KeyPasseja 1 (Pjanic, Salah ja Dzeko 2, Perotti ja Nainggolan myös 1, muilla 0). Ehkä hän sitten tekee jotain muuta kuin mitä forumilla odotetaan? Minusta hänen pelinsä on pitkälti samaa kuin esimerkiksi Keitalla samalla tontilla eli keskikentän pohjan varmistaminen ja pallon pitäminen omilla. Totta kai on selvää että parempia pelaajia löytyy tuohon rooliin mutten nyt ihan maan rakoon miestä olisi laittamassa.
|
|
|
|
|
LeoLeone
Poissa
Suosikkijoukkue: 1922, 1927
|
 |
Vastaus #1635 : 18.02.2016 klo 01:38:29 |
|
Vainqueur Kelpo ottelun pelasi ja pelaa juuri oikealla kovuudella. Muistetaan vielä maalinarvoinen paraatipelastus venytyksellä Jamesin korvan edestä. Varmaan edelläkirjoittaneita, kuten itseäkin, turhautti vain ne hyökkäyssuunnan tilanteet joissa pariisilainen menetti pallon kovin helposti/antoi huonon passin/käänsi takaisin puolustukseen, koska kyky nähdä peliä eteenpäin/itseluottamus ei vaan riittänyt. Sen lisäksi, että Salah puristi mailaa, tänään tuli valitettavan selväksi miten kyvytön hän on käyttämään oikeaa jalkaa. Itse näen silti valtavan potentiaalin miehessä ja pitäisin ehdottomasti tässä projektissa mukana. Dzekosta vaikeampi sanoa samaa. Onko kesällä sitten edessä hankala Iturben, Doumbian ja Dzekon myynti? Puolustuslinja oli hyvä ja Manolas kolossaalinen, potentiaalia on tulevalle. Spalletti saanut Roman peliin kyllä hyvin ryhtiä ja rakennetta. Formaatin muuttaminen kesken pelin myös kertoo, että yhden tempun(4-3-3) Spalle on enää muisto menneisyydessä ja kehittymistä on venäjällä tapahtunut. Nopeasti Spalletti on saanut projektille taas uskottavuutta + tammikuun siirtoikkuna oli hyvä, näistä seurajohdolle pisteet. Muutama päivä takaperin uutisoitiin Sebino Nelan palkkauksesta kannattajien ja seuran väliseen kommunikaatioon. Miehellä vyöllä 11 kautta punakeltaisissa 1981-1992. Toivotaan, että tämä edesauttaisi Curvan palaamista Curvaan, vaikka tuskin tuo yhdestä miehestä on kiinni. Öitä ja Forza Roma!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.02.2016 klo 01:49:27 kirjoittanut LeoLeone »
|
|
|
|
|
la magica
Poissa
Suosikkijoukkue: AS ROMA
|
 |
Vastaus #1636 : 18.02.2016 klo 03:26:39 |
|
Vittu taas äijät... Vainqueur oli tänään kentän paras Manolaksen kanssa. Upeita pallonriistoja, lähes kaikki syötöt omille, ei virheitä ja mies pelasi sydämellä! Menetti ehkä pari palloa mutta niitä sattuu. Vittu mitä näkökulmia tietyiltä herroilta täällä välillä lentelee... Katotteko te edes matseja?
|
|
|
|
|
Lopez
Poissa
|
 |
Vastaus #1637 : 18.02.2016 klo 05:22:58 |
|
Jos loppuvihellyksen jälkeen Realin saldo on < 4 maalia niin EOM.
Nyt kävi näin 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.02.2016 klo 05:34:02 kirjoittanut Lopez »
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1638 : 18.02.2016 klo 09:03:04 |
|
Hieman provokatiivinen näkemykseni Salahista perustuu joukkueen kokonaistilanteeseen. Onko Romalla varaa pitää vielä ensikaudellakin (olettaen että rahacuppia pelataan) laitureita joilla kaikilla on potentiaalia, mutta tulokset ovat kovin ailahtelevaisia? Hyökkäykset ovat olleet nopeiden laitureiden varassa jo pitkään, mutta ehkä Lamelan viimeisen kauden jälkeen tasainen tuloksen tekijä on puuttunut. Salah, SES, Iturbe (+Falque)... kaikkiin liittyy enemmän tai vähemmän toiveita, mutta kukaan noista ei ole rutinoitunut pelien ratkaisija, ainakaan vielä. Dzekoa kummoisempaan target-pelaajaan Romalla tuskin rahat riittää, joten voisiko ongelma ratketa, että laidalle löytyy uransa viimeisiä huippuvuosia pelaava meritoitunut laituri? Saisiko sitä kautta myös osan nuorten kehitystä eteenpäin nopeammin? Laidallahan tuo Perottikin viihtyy ja on osoittanut olevansa loistava haku Sabatinilta. Ehkä ratkaisu on jo siinä? Ajatusleikkiähän tämä on, eikä tähän nyt ole äkkiseltään uusia nimiäkään heittää.
Vainqueur saa varmasti turhaa kritiikkiä jatkuvasti ja oma kritiikkini koski havaintoja pallollisesta pelaamisesta. Pallottomana mies oli ainakin eilen kova luu. Ehkä jatkuvasti turvalliset ratkaisut ja heikohko pelaaminen ylöspäin loi jonkinlaisen vääristymän, koska tilastot puhuvat hieman erikieltä. Ja toisaalta Vainquerille suunniteltuun rooliin ei Romalla oikeastaan ole resursseja yhtään kovempaan pelaajaan tällä hetkellä. Strootman on joukkueessa, mutta paluun ajankohtaan ja varsinkin takaisin maailman huipulle palaamisen varaan koko joukkuetta ei enää kannata rakentaa. Strootmanin kohdalla jokainen askel kohti pelaavaa kokoonpanoa on ekstraa.
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1639 : 18.02.2016 klo 10:24:13 |
|
Salah on ollut puoli vuotta seurassa ja väläyttelee silloin tällöin huikeaa osaamistaan. On todella nuori vieläpä. Et voi olla tosissasi että haluaisit Salahin pois ja taas kokeilemaan jotain uutta? Annettaisiinko kuitenkin ihan reilusti nyt sekä Spallettille että joukkueelle aikaa saada peli uomiinsa? Tästä oli eilen jo ihan lupaavaa kutinaa. Perotti katosi kuvasta täysin siirryttyään takaisin laidalle, ja on ollut loistava aina kun pääsee pelaamaan vapaammin keskellä. Tuo joukkueeseen just sitä arvaamattomuutta ja tuoreutta jota Garcian aikana ei ollut.
Vainqueur oli tosiaan eilen hyvä, ja pelasi mitä ilmeisimmin aivan äärirajoilla. Toisaalta näin kuuluukin pelata Real Madridia vastaan. Sieltä löytyy sellaisia vastustajan peliä rikkovia vahvuuksia kuitenkin, ja etenkin alaspäin, kuten tuossa joku mainitsikin, on ihan kelvollinen pelaaja. Jatkoon kyllä, ja rotaatiomiehenä ok.
|
|
|
|
|
Azzurri #5
Poissa
|
 |
Vastaus #1640 : 18.02.2016 klo 10:30:39 |
|
Vainqueur on lisäksi aika vähät minuuttinsa "joutunut" pelaamaan todella koviin paikkoihin, eilisen lisäksi mm. derbyssä taisi olla ensi kertaa avauksessa ja taisi olla joku kolmaskin tärkeä ottelu avauksesta ja on kyllä pärjännyt mallikkaasti minunkin mielestäni, mikä kertoo päänkin kestävyydestä jotain. Muutama pikku hassi eilen etenkin ensimmäisellä puoliajalla, mutta keräsi hienosti itsensä toiselle. Olikohan myös Vainqueurin jalasta erinomainen läpisyöttö El Shaarawylle toisella jaksolla.
|
|
|
|
|
Merengue
Poissa
|
 |
Vastaus #1641 : 18.02.2016 klo 10:41:27 |
|
Realin kannattajan näkökulmasta Salah on saanut täällä kyllä kohtuuttoman paljon lokaa niskaan. Vaikutti jatkuvasti vaaralliselta nopeudellaan - niin Marceloa kuin Ramostakin vastaan.
Viimeisissä ratkaisuissa on toki parantamisen varaa, mutta kyllä itse näin hänet ylivoimaisesti Roman vaarallisimpana pelaajana ja jatkuvana uhkana. Ei kai nyt keltään voida odottaa niitä takayläkulmavetoja joka pelissä.
Ei todellakaan kasva puussa pelaajat, jotka pystyvät noinkin vahvaan esitykseen vastaavanlaisessa isossa pelissä.
|
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #1642 : 18.02.2016 klo 10:42:48 |
|
Et voi olla tosissasi että haluaisit Salahin pois ja taas kokeilemaan jotain uutta?
Kyllä mä ainakin ymmärrän Ticorexxin näkökannan tätä Salah-keskustelua sivusta seuranneena, ja eilisen pelin katsoneena. Ei kai nyt herranjumala joku "jos vastassa olisi ollut Udinese" voi olla mikään argumentti UCL-neljännesvälierän jälkeen. Toki vaihtoehdon pitää olla myös konkreettinen, eikä vain "joku muu". Mutta turhautumisen ymmärtää hyvin silti.
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1643 : 18.02.2016 klo 10:47:39 |
|
Kyllä mä ainakin ymmärrän Ticorexxin näkökannan tätä Salah-keskustelua sivusta seuranneena, ja eilisen pelin katsoneena. Ei kai nyt herranjumala joku "jos vastassa olisi ollut Udinese" voi olla mikään argumentti UCL-neljännesvälierän jälkeen.
Toki vaihtoehdon pitää olla myös konkreettinen, eikä vain "joku muu". Mutta turhautumisen ymmärtää hyvin silti.
Totta vitussa se on validi argumentti kun otat huomioon joukkueen kokonaistilanteen, sekä sen, mistä Roman pelissä koko ajan kiikastaa. AS Roma nyt vain ei ole Barcelona tai ManU jolta odotetaan jotain UCL-välieräpaikkaa joka vuosi tai realistista mahdollisuutta suunnilleen maailman parhaan joukkueen kaatamiseen. Ei tää nyt näin vaikeaa ole. Yhden pelin perusteella on tosi kypsää heittelyä muutenkin. Realin kannattajan näkökulmasta Salah on saanut täällä kyllä kohtuuttoman paljon lokaa niskaan. Vaikutti jatkuvasti vaaralliselta nopeudellaan - niin Marceloa kuin Ramostakin vastaan.
Viimeisissä ratkaisuissa on toki parantamisen varaa, mutta kyllä itse näin hänet ylivoimaisesti Roman vaarallisimpana pelaajana ja jatkuvana uhkana. Ei kai nyt keltään voida odottaa niitä takayläkulmavetoja joka pelissä.
Ei todellakaan kasva puussa pelaajat, jotka pystyvät noinkin vahvaan esitykseen vastaavanlaisessa isossa pelissä.
Just näin.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1644 : 18.02.2016 klo 10:48:05 |
|
Salah on ollut puoli vuotta seurassa ja väläyttelee silloin tällöin huikeaa osaamistaan. On todella nuori vieläpä. Et voi olla tosissasi että haluaisit Salahin pois ja taas kokeilemaan jotain uutta? En ja voin. Siksi näkemys olikin provokatiivinen. Pääpointti on se, että nuorten sekaan haluaisin yhden rutinoituneen ja kokeneemman pelaajan myös tuonne laidalle. Salah on varmasti helpoin saada eteenpäin noista vaihtoehdoista, siksi heitin ajatuksen ilmoille että olisiko Salah uhrattavissa? Mielestäni kyllä, koska Iturbea ei välttämättä saa järkevästi eteenpäin ja SES kannattaa myös katsoa loppuun asti. Falque ei ole myyntiarvoltaan edellä mainittujen kanssa samalla linjalla. Ikävintä tässä on se Salah lienee näistä kaikista se mielenkiintoisin ja lupaavin vaihtoehto. Onko ratkaisu mielekäs? Ei välttämättä. Jos taas Roma jää UCL sijojen ulkopuolelle silloin kannattaisi antaa näille nuorille tilaa kasvaa. Taloudelliset realiteetit saattavat tosin sanella toisenlaisia ratkaisumalleja.
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1645 : 18.02.2016 klo 10:50:23 |
|
Vastaatkin itse jo kysymykseesi  Salah on ihan tolkuttoman paljon Iturbea kypsempi pelaaja. Jälkimmäinen ei pärjää edes Watfordissa, Romassa on ollut ihan lapanen. Kyllä tässä pitää pelillisiä avuja katsoa nyt eikä miettiä jotain epämääräistä "myyntikelpoisuutta" tms. Pakko vielä tässä nyt alleviivata sitä, että vastassa oli Real Madrid. REAL MADRID. Eihän tämän perusteella voi mitään eikä ketään nyt ainakaan dumata, varsinkaan eilisten todella hyvien näyttöjen perusteella. Lopputulosta lukuun ottamatta, joka oli selvä jo ennen alkuvihellystä, peli oli AS Roman nykyhetken kunnon ja henkisen tilan huomioon ottaen erittäin positiivinen esitys. E: Ja kun nyt vielä muistan, niin lisäänpä että voi laittaa ihan kenet tahansa Ramosia vastaan kentälle ja miettiä sitten miten helppoa sieltä laidalta on tulla. Etenkin kun ryhmityksestä puuttui kärkipelaaja melkein koko ottelun.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.02.2016 klo 10:57:01 kirjoittanut Lester Polsfuss »
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1646 : 18.02.2016 klo 10:56:11 |
|
Kyllä tässä pitää pelillisiä avuja katsoa nyt eikä miettiä jotain epämääräistä "myyntikelpoisuutta" tms.
Epämääräiset myyntikelpoisuudet vaan saattaa Roman kohdalla olla pakottavia jossain vaiheessa. Ei Salah mun Roman pelejä pilaa. Päinvastoin. Vaihtoehtoja joukkueen rakentamiseen kuitenkin on olemassa ja niillä voi spekuloida, koska Sabatini on jo bannannut mun numeron iPhonestaan. Marquinhosin myynti vituttaa vieläkin. Lamelan myynti taas ei. Mikään ei ole kuitenkaan ihan näin yksioikoista. e: Ja kyllä eilinen esitys oli käytännössä kaikilta merkittävästi plussan puolella. Myös Salahilla, vaikka jotkin, jo aiemminkin tunnistetut heikkoudet nousikin esiin. Ehkä koska vastassa REAL MADRID?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.02.2016 klo 10:58:48 kirjoittanut Ticorexx »
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1647 : 18.02.2016 klo 11:02:35 |
|
Joo CAPS LOCK on ystävä. Lähinnä tässä nyt peräänkuuluttaisin tiettyä suhteellisuudentajua, sekä kokonaistilanteen arvioimista. TPS muuten kirjoitetaan aina CAPS LOCK pohjassa, kuten myös KTP. Sen sijaan MyPa ei.
Hoho. Täältä tähän.
|
|
|
|
|
Carlos83
Poissa
Suosikkijoukkue: Giallorossi, Ilves
|
 |
Vastaus #1648 : 18.02.2016 klo 11:55:56 |
|
Voisin omankin lusikkani tähän Salah-soppaan työntää muistuttamalla, että mieshän alkaa vasta nyt olla täydessä tikissä erään pikkuseuran sikailijan suorittaman telomisen jäljiltä.
Juoksu kulkee jo entiseen malliin, mutta en ole huolissani siitä, että viimeisten ratkaisujen pelituntuma ei ole vielä parhaalla mahdollisella tasolla.
Salahista tulee vielä olemaan Romalle paljon iloa, saa ottaa talteen.
|
|
|
|
|
Il Re Leone
Poissa
|
 |
Vastaus #1649 : 18.02.2016 klo 12:25:40 |
|
Vittu taas äijät... Vainqueur oli tänään kentän paras Manolaksen kanssa. Upeita pallonriistoja, lähes kaikki syötöt omille, ei virheitä ja mies pelasi sydämellä! Menetti ehkä pari palloa mutta niitä sattuu. Vittu mitä näkökulmia tietyiltä herroilta täällä välillä lentelee... Katotteko te edes matseja?
Tähän täysin sama. Mitä helvettiä...? Ensinnäkään Vainqueurin rooli ei ole toimia peliä rakentavassa roolissa, vaan jotain aivan muuta. Sama pätee tuohon Salah-dumaukseenkin. Olihan se nyt Perottin ohella aktiivisin pelaaja ylöspäin. No pari maalia sarjassa (vaikka sitä udinesea tai milania vastaan), niin foorumilla ylistetään sarjan parhaaksi laituriksi. Sitä odotellessa..
|
|
|
|
|
|
|
|