la magica
Poissa
Suosikkijoukkue: AS ROMA
|
 |
Vastaus #1925 : 16.04.2016 klo 14:00:16 |
|
Jos Il Capitano todella lopettaa tämän kauden jälkeen se on täysin james pallottan syy ja toivon että tämä amerikan mulkvisti savustetaan Roomasta ulos. Totti merkitsee sen verran allekirjoittaneelle, muille Roma faneille, sekä koko kaupungille ettei yksi vitun amerikan ihme VOI tulla pilaamaan sitä kaikkea. james voi vaihtaa lajia vaikka baseballiin ja poistua kuningaslajin maailmasta koska ei siitä mitään ymmärrä. VITTU
|
|
|
|
|
Carlos83
Poissa
Suosikkijoukkue: Giallorossi, Ilves
|
 |
Vastaus #1926 : 16.04.2016 klo 14:43:37 |
|
Jos Il Capitano todella lopettaa tämän kauden jälkeen se on täysin james pallottan syy ja toivon että tämä amerikan mulkvisti savustetaan Roomasta ulos. Totti merkitsee sen verran allekirjoittaneelle, muille Roma faneille, sekä koko kaupungille ettei yksi vitun amerikan ihme VOI tulla pilaamaan sitä kaikkea. james voi vaihtaa lajia vaikka baseballiin ja poistua kuningaslajin maailmasta koska ei siitä mitään ymmärrä. VITTU
 My thoughts exactly. Kuinka vitun sokea pitää olla jos ei jo pelkästään viime matsin jälkimmäisen puolikkaan perusteella näe, että Totti on edelleen täysin käyttökelpoinen nimenomaan kentän puolella?
|
|
|
|
|
Fortitudo
Poissa
|
 |
Vastaus #1927 : 16.04.2016 klo 16:48:49 |
|
Pallotta ei ole urheilullisten päätösten takana millään tavalla. Kyseessä on Spallettin päätös.
Spallettihan jakaa kaunopuheisia haastatteluja koskien Tottia lähes joka viikonloppu, mutta teot puhuvat vastoin sanoja. Ja kun kapteenin suu on tukittu kentän ulkopuolella eikä kentällekään päästetä, niin tässä ollaan. Yhdelle italialaisen jalkapalloilun kauneimmista tarinoista ollaan kirjoittamassa rumaa loppua.
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1928 : 16.04.2016 klo 20:07:21 |
|
Myös Totti olisi voinut olla tässä vähe enenpi professional. Spalletti päättää, ja olihan Totti kuningas viime matsissa, mutta ei varmasti pärjää kun vastustaja jaksaa juosta vähän enemmän. Harmillista kuitenkin.
Pallotta vaikuttaa kyllä harvinaisen tomppelilta jätkältä. Ja vitun ylimielisen oloinen vieläpä.
|
|
|
|
|
la magica
Poissa
Suosikkijoukkue: AS ROMA
|
 |
Vastaus #1929 : 16.04.2016 klo 21:14:35 |
|
"Mutta ei varmasti pärjää kun vastustaja jaksaa juosta vähän enemmän" ?? Eihän Totti missään laidalla pelaa jossa se nopeus nousee pääosaan, vaan keskellä, josta palloa voi ottaa haltuun ja jakaa sitä eteenpäin
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1930 : 17.04.2016 klo 06:54:15 |
|
Jaa meinaatko että nopeutta tarvitaan vain siellä laidoilla?  Ei kai se nyt mikään kiistanalainen asia ole, että kapu on jo aika hidas? Viime peli osoitti sen, että Totti on hidastempoiseen matsiin vielä ihan kuningas, muttei kertonut mitään nopeammasta pelistä. Sen sijaan alkukausi sekä etenkin viime kausi kylläkin. Aika on aikaa. Spalletti on siellä Trigoriassa joka päivä, ja näkee mihin ukot pystyy. Samoin näkee sen, mikä on mahdollista Tottille ja mikä ei. Vähän luottoa viime pelien rekordiin, hei. Roman täytyy pelata omilla vahvuuksillaan, ja vaikka Totti on edelleen hyvä, vuosi ei ole 2007, jolloin koko joukkueen pelitavan pystyi rakentamaan kapteenin ympärille. Ei vain ole. Ei mulla ole vaikeuksia hyväksyä sitä, ettei Totti pelaa. Uskon myös Spallettia siinä, että Totti olisi muutamaankin otteeseen ollut kentälle menossa, mutta sitten pelitapahtumat eivät ole tätä sallineet. Sen verran nyt täsmennän, että Tottihan on ollut viime ajat nätisti. Se haastattelu oli mitä oli, se on mitä luultavimmin käsitelty ja todennäköisesti ei sitten lopulta muuttanut mitään. Kantsii muistaa että Totti voisi halutessaan laittaa stopin näille huhuille koska tahansa antamalla lausunnon tai kirjoittamalla lyhyesti sivuilleen. Sen sijaan Cecco ei sitä tee, koska osoittaa mieltään ja kokee ansaitsevansa "parempaa". Tämä hänelle sallittakoon, mutta asian voisi hoitaa toisinkin, jos siihen olisi halua. Toisaalta Baldissoni sanoi että kaikki on jo sovittu ja sekä Pallotta että Totti odottavat vain sopivaa hetkeä julkistamiselle, ja valitettavasti tämä tuskin tarkoittaa sitä, että Totti jatkaa vielä yhden kauden. Pallottan kykyihin ylipäätään nyt ei kannata luottaa ihan hirveästi, kun katsoo vaikka ultrien kanssa keitettyä soppaa ja Iivun melko lailla tarkkaan profetioimaa stadionhanketta. Liekö kokemattomuutta vai ymmärtämättömyyttä - luultavasti vähän molempia.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.04.2016 klo 07:08:24 kirjoittanut Lester Polsfuss »
|
|
|
|
|
Bimbo d'Oro
Poissa
Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers
|
 |
Vastaus #1931 : 17.04.2016 klo 08:53:03 |
|
Nyt alkaa vasta iskemään tajuntaan se tosiasia, että tämä voi pian olla kapteenin osalta tässä. Aika aikaansa kutakin, mutta surullinen fiilis silti valtaa mielen. Onneksi pääsin kuitenkin kolme ottelua ja kolme derbymaalia kapteenilta paikan päällä näkemään, kokemaan sen huikean fiiliksen kun il capitano iskee Olimpicolla. Hattu päästä.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1932 : 17.04.2016 klo 09:15:58 |
|
Mielestäni tässä on vielä se näkökulma, että Totti on hyväksynyt/löytänyt organisaatiosta itseään tyydyttävän ratkaisun kentän ulkopuolella. Totti lopettamispäätös tiedettiin Romalle hankalaksi paikaksi eikä se muuksi muutu asiaa venyttämällä. Minulle Tottin siirtyminen kaudeksi MLS:ään vastaa lopettamista, koska uskon tässä tapauksessa Tottin siirtyvän jenkkeihin osaksi AS Roman markkinointikoneistoa. Pelasi sitten tai ei.
Ninja palaa tänään kokoonpanoon. Falque ja Ucan ainoastaan sivussa. Olisikohan Falquen tiputtamiselle todellinen syy peliesityksissä? Ensikauden kannalta on mielenkiintoista tuo Paredesin lausunto, että Poolin ja Chelsean kiinnostuksessa huolimatta haluaa jatkaa Serie A:ssa. Itse toivoisin Paredesin löytävän paikkansa Roman rotaatiosta. Nuoren ja lupaavan "trequatristan" merkitystä tulevaisuuteen ei pidä Italiassa koskaan aliarvioida.
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1933 : 17.04.2016 klo 14:31:04 |
|
Olipa melkoista vuoristorataa tänään. Liian helpolla 0-2 johto, ja sitte vähe pulusteltiin. Vetäisen tähän nyt kolme prinsiippiä jatkoa ajatellen:
1) Dzeko on saatava Romasta ulos hinnalla millä hyvänsä. Asenne- ja osaamisvammaisille ei enempää mahdollisuuksia kiitos. Kyllä se Kiinaan mahtuu, nyt vain Sabatinille valtakirja kouraan. 2) Tottilla on selvästi vielä haluja ja osaamista, loppukaudella jokaisessa pelissä avaukseen. Jos ei muuten niin näyttämään bosniakille mallia. 3) Spalletti saa tehdä rajusti töitä jotta Inter saadaan pidettyä takana. Napolia ei enää kiinni oteta, se on selvä, mutta todellinen peikko on siinä ettei Roma pääse edes herkkusienikarsintaan. Roman pelaajat ovat lähes kaikki aivan uuvuksissa, ja ihmekös tuo kun lähes kaikki pelaavat pitkiä minuutteja pelistä toiseen. Toki tämä on Spallettin tiedossa, mutta eipä tuolla oikein Tottia lukuunottamatta ole ketä laittaa kentälle. Zukanovic ei kuulu Roman tasoiseen joukkueeseen, eikä Rüdiger pärjää laidalla. Kauden loppu ei tule Roman kannalta päivääkään liian aikaisin - sitten kun tulee.
|
|
|
|
|
merdalazio
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu & AS Roma
|
 |
Vastaus #1934 : 17.04.2016 klo 14:37:56 |
|
Dzekon ainoa positiivinen ominaisuus on se, että se muistuttaa kasvoistaan kovasti erästä työpaikkasählyssä käyvää naisihmistä ja se naurattaa mua suuresti. Se taas ei naurata, että tuo nainenkin pistää pallon pussiin paljon suuremmalla onnistumisprosentilla kuin Dzeko.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1935 : 17.04.2016 klo 15:23:52 |
|
Turhauttavaa paskaa nuo Spallettin kommentit pelin jälkeen. "Aina te vaan vertaatte Dzekoa Tottiin." (Ei kai sitä nyt maalivahtiinkaan kannata verrata?) "Hei me voitetiin ilman Tottia Dzekon kanssa yhdeksän matsii, Dzeko on ihan vitun hyvä." (Niin ja Roma voitti Scudettonkin joskus viistoistavuotta sitten, niin mitäs siitä sanotte?) "Totti teki maalin, mutta ei sitä lasketa kun nykyjalkapallossa on näitä muita ominaisuuksia." (Samalla voisi toivoa, että sarjapisteitä ei lasketa kun mestaruusarvotaan) "Jos Totti haluaa olla pelaaja, niin mä kohtelen sitä kuin koi.. eiku pelaajaa." (Joo se on huomattu) Sori oli vähän vaikea kääntää sanatarkasti kun alkuperäiskieli oli italia, josta teksti oli käänetty.
Toivottavasti ne muut ominaisuudet, pelaajan kohtelut ja yhdeksän voitettua matsia oli sen arvoisia, että Tottin vaihtoa kannatti pihdata sinne viimeiseen varttiin. Peli oli hyvin hallussa, Dzekolla tuntui loistavan nämä muut ominaisuudet ja ei niitä maaleja lasketa kun pisteitä jaettaessa. Ryhdistäydy!
"Johto meni kun tuli paljon vastahyökkäyksiä". Aijaa, no ei ollut odotettavissa. Puolustus oli onneksi ihan hiton hyvin organisoitu ja Atalantan hyökkääjille ei juurikaan jäänyt tilaa.
Toivottavasti kaljulla on median ulkopuolella asiaakin?
|
|
|
|
|
Azzurri #5
Poissa
|
 |
Vastaus #1936 : 17.04.2016 klo 15:49:58 |
|
Jos Il Capitano todella lopettaa tämän kauden jälkeen se on täysin james pallottan syy ja toivon että tämä amerikan mulkvisti savustetaan Roomasta ulos. Totti merkitsee sen verran allekirjoittaneelle, muille Roma faneille, sekä koko kaupungille ettei yksi vitun amerikan ihme VOI tulla pilaamaan sitä kaikkea. james voi vaihtaa lajia vaikka baseballiin ja poistua kuningaslajin maailmasta koska ei siitä mitään ymmärrä. VITTU
Harvinaisen sama. Koskien koko pallottan Romaa.
|
|
|
|
|
La Magica Roma
Poissa
Suosikkijoukkue: Bajen
|
 |
Vastaus #1937 : 17.04.2016 klo 17:06:03 |
|
Jääräpää vaihtui toiseen jääräpäähän, joka selvästi omaa jotain ajatusta mitä kukaan muu ei tajua. Ensin Falque, sitten Zukanovic ja ennenkaikkea Dzeko. Capitano tekee tulosta ja on nyt kaksi kertaa putkeen pelastanut Roman tappiolta, silti asenne on tuon haastattelun luokkaa. Tässä aika moni kaivaa kuoppaa itsellensä, Pallotta ja Spalletti nyt ensi nenässä.
|
|
|
|
|
Auts
Poissa
Suosikkijoukkue: As Roma
|
 |
Vastaus #1938 : 17.04.2016 klo 17:30:10 |
|
Vaikke Dzeko nyt onkin aikamoisena sylkykuppina, todettakoon, että oli kuitenkin mukana kaikissa Roman maaleissa positiivisella tavalla. Harmi ettei kakkossyöttöjä lasketa  Ei siinä, kyllä yhden maalin olisi kaveri pitänyt tehdä.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1939 : 17.04.2016 klo 17:42:11 |
|
Ehkä, jos Dzeko olisi hankittu jonkun stuntiksi (Mitä ManC:ssä oli), niin tuloksia voisi kääntää positiiviseksi. Nyt kuitenkin miehen pitäisi olla ykköstykki melko suuressa joukkeessa ja vaatimustasokin on täten eri. Vertailukohdiksi ei mielestäni oikein kelpaa Falque tai Zukanovic, jotka ovat lähtökohtaisesti hankittukkin rotaatioon.
Nyt voisi alkaa vaatia esiintuloja, miksi Roma on vuosi toisensa jälkeen päästänyt käsistään johtavan tai ainakin avaavan topparin? Vaadin selitystä miksi Garcia jatkoi noin vuoden liian pitkään? Tai no kai tähän on selityksiä tullut, mutta selittäkää lisää... Miksi laidoilla on kasa munaravaajia, mutta yhtään maalintekoon pystyvää pelaajaa ei ole saatu sisään? SES voi toki tähän vielä vastata teoillaan. Miksi joukkueessa on ollut ja on vieläkin näitä Iturbeja, Gervinhoja, Ljajicia, mutta ei yhtään hädin tuskin säädyllistä kaveria laitapakin paikalle? Onko pakko mennä sinne Englantiin dokaa, jos tuomisina on Cashleya ja Dzekoa kera pitkittyneen päänsäryn? Onko Totti ollut näistä asioista mieltä?
Kun nyt tuosta CL hommasta ja stadionista ei tuu yhtään mitään muutenkaan ja rahaakin on kuulema ns. pölyttymässä, niin voisitteko tehdä joukkueesta lopullisesti Italian ManCityn, PSG:n vai mitä näitä nyt on? Hankkikaa kaikki mitä saatte, voittakaa scudettoja peräjälkeen, vaihtakaa logo ja muuttakaa joukkuekkin vaikka Bostoniin.
Hyvää sunnuntaita.
|
|
|
|
|
merdalazio
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu & AS Roma
|
 |
Vastaus #1940 : 17.04.2016 klo 18:51:23 |
|
Jahas .... CdS:n mukaan Totti ja Spalletti ovat ottaneet yhteen pukukopissa ottelun jälkeen ainakin verbaalisesti, mahdollisesti myös fyysisesti.
|
|
|
|
|
punta
Poissa
Suosikkijoukkue: kuu päivällä
|
 |
Vastaus #1941 : 17.04.2016 klo 19:31:28 |
|
|
|
|
|
|
aracuan
Poissa
Suosikkijoukkue: ASR
|
 |
Vastaus #1942 : 17.04.2016 klo 19:44:19 |
|
3) Spalletti saa tehdä rajusti töitä jotta Inter saadaan pidettyä takana. Napolia ei enää kiinni oteta, se on selvä, mutta todellinen peikko on siinä ettei Roma pääse edes herkkusienikarsintaan. Roman pelaajat ovat lähes kaikki aivan uuvuksissa, ja ihmekös tuo kun lähes kaikki pelaavat pitkiä minuutteja pelistä toiseen. Toki tämä on Spallettin tiedossa, mutta eipä tuolla oikein Tottia lukuunottamatta ole ketä laittaa kentälle. Zukanovic ei kuulu Roman tasoiseen joukkueeseen, eikä Rüdiger pärjää laidalla. Kauden loppu ei tule Roman kannalta päivääkään liian aikaisin - sitten kun tulee.
Samaa mieltä Zukasta, en ehkä Rüdigeristä. Kuitenkin paikallaan jokainen Rooman pelaaja on (paljonkin) parempi kuin vastaava Atalantan tai Bolognan pelaaja. Joten löydän helposti syyn tuosta kaljusta spagetista(tjsp.).
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1943 : 17.04.2016 klo 20:09:54 |
|
Kokoonpano oli kyllä tänään vajakkitasoa, joten Spallettin moga. En nyt silti kaljua tämän jälkeen olisi pois heittämässä  Romalla vain ei ole materiaali tarpeeksi hyvää. Kyllä, parempi kuin Atalantalla, mutta eihän se aina niin helppoa ole. Muuten Barca voittaisi aina.
|
|
|
|
|
La Magica Roma
Poissa
Suosikkijoukkue: Bajen
|
 |
Vastaus #1944 : 17.04.2016 klo 20:34:13 |
|
Jahas .... CdS:n mukaan Totti ja Spalletti ovat ottaneet yhteen pukukopissa ottelun jälkeen ainakin verbaalisesti, mahdollisesti myös fyysisesti.
Kalju ilmeisesti vittuillut koko kopille ja Totti ottanut johtajuutta kuten kuuluukin Spalletti was highly critical of the team as a whole, yelling at them, 'you've been looking like fools for ten years now! , ei taida Spalletti seisoa sittenkään, ei kestä paineita.
|
|
|
|
|
la magica
Poissa
Suosikkijoukkue: AS ROMA
|
 |
Vastaus #1945 : 17.04.2016 klo 20:38:28 |
|
Joo spalletti (tarkoituksella kirjotan pienellä kirjaimella) oli vittuilut koko kopille ja sanonut että jo 10 vuoden ajan Roman joukkue pelaa näitä tyhmiä tasureita/häviöitä heikompia joukkueita vastaan. spallettin VALMENTAJANTAITOJA ei varmasti kukaan epäile, mutta IHMISENÄ tuo kalju runkkari on kyllä täys kusipää.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1946 : 17.04.2016 klo 21:03:14 |
|
Spalletti voisi keskittyä omaan tekemiseen nyt näiden matsien jälkeen ja pohtia oliko tämä turha tasuri viimeisen kymmenen vuoden vai tunnin seurausta. Hyvä esiintulo Tottilta kentällä ja kopissa. Toivottavasti väänti nenästä.
|
|
|
|
|
Rivelino
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #1947 : 17.04.2016 klo 23:13:31 |
|
Spalletti voisi keskittyä omaan tekemiseen nyt näiden matsien jälkeen ja pohtia oliko tämä turha tasuri viimeisen kymmenen vuoden vai tunnin seurausta. Näin juuri. Kaksi runkopelaajaa (Florenzi ja Rudiger) siirrettiin pois varsinaisilta pelipaikoiltaan, jotta kentälle saatiin toinen surkea bosniakki. Samalla joukkueen ainoa tasokas bosnialainen istui koko ottelun penkillä. Dzekon itseluottamusta yritetään kasvattaa väkisin. Lopputulos on päinvastainen ja pisteitä ropisee vastustajille. Lopuksi vielä heikohkot kommentit pressissä, ei näin Spalletti. Näyttää siltä että kuherruskuukausi on ohi ja todellisuus iskee kasvoille. Reilut 10 ottelua se kesti Garciallakin.
|
|
|
|
|
Fortitudo
Poissa
|
 |
Vastaus #1948 : 17.04.2016 klo 23:19:23 |
|
Mitenkäs Spalletilta sujuu tuo statistiikan seuraaminen, johon hän perustaa agendansa Tottia vastaan. Squawkan rankkauksella Totti saa liigan kuudenneksi parhaat pistetykset (hausta on poistettu alle 5 peliä pelanneet ja tulos on suhteutettu pelattuihin minuutteihin).
|
|
|
|
|
MamboBob
Poissa
|
 |
Vastaus #1949 : 18.04.2016 klo 07:49:42 |
|
Spallettin rekordi nykyisellä kaudellaan on edelleen kova, mutta pakko yhtyä kyllä jo esitettyihin kommentteihin. Eilisen tasurin suurin syy on penkin päässä. Jos joukkueesi pääsee 2-0 -johtoon ottelussa, jossa vastustaja elää pelkästään vastahyökkäyksistä, minkä ihmeen takia et yritä jäädyttää peliä laskemalla oman joukkueen ryhmitystä? Esimerkiksi Dignen loukkaantuessa olisi ollut hyvä sauma siirtyä neljän linjaan ja ottaa hieman jalkaa pois kaasulta. Sen sijaan jatkettiin korkealla linjalla kolmella topparilla (näistä tosiaan yksi jo mainittu Zukanovic) ja kärsittiin seuraukset.
Pelin jälkeen vähätellään seurahistorian kovinta pelaajaa. "Totti’s goal doesn’t change anything for me. If he wants to be a player, he’ll be a player. If he shoots it’s a goal, but that’s not all that counts in modern football, there is also pace, stamina and effort."
Ymmärrän, että valmentaja haluaa puolustella omaa pelaajaansa (tässä tapauksessa sysipaska Dzeko), mutta miksi se pitää tehdä jonkun toisen kustannuksella? Tässä tapauksessa kyseessä on vieläpä Totti. Eikö Lucianon ego kestä myöntämään sitä, että seuraikonin paikka on edelleen kentällä?
Ja sit vielä vihkoon menneen lehdistötilaisuuden jälkeen (jos huhut pitävät paikkansa) haukutaan jengi pystyyn viimeisen kymmenen vuoden ajalta, kun oma moka on suurelta osin syy siihen, että kotiintuomisina Bergamon reissulta on ainoastaan yksi piste. Ei hyvää päivää...
|
|
|
|
|
|
|
|