la magica
Poissa
Suosikkijoukkue: AS ROMA
|
 |
Vastaus #600 : 20.09.2015 klo 00:22:25 |
|
Kyllähän Gervinho kaikesta huolimatta sopii tuohon Roman ryhmitykseen ja peliaikaa pitäisi mielestäni antaa liigassa. Myös Iturbesta tykkään pelaajana enkä näe mitenkään huonompana vaihtoehtona kuin Falquea. En tosin ole nähnyt kuin Barca-matsin tällä kaudella, mutta siinä Falque ei esittänyt juuri mitään. Yuotube-stalkkauksen perusteella vaikuttaa muutenkin huonommalta kuin Ljalic tai Iturbe, joten en aivan itse ole ymmärtänyt tuota maksettua siirtosummaa. Vainqueur olisi kyllä hienoa nähdä tositoimissa. [/quote] Ei millään pahalla, mutta en ymmärrä, miksi annat mielipiteitä ja arvioita pelaajista, jos olet nähnyt vain yhden matsin tällä kaudella? 
|
|
|
|
Meika
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma, TPS, Bove, Sunnuntaiviihde
|
 |
Vastaus #601 : 20.09.2015 klo 09:49:29 |
|
Kyllähän Gervinho kaikesta huolimatta sopii tuohon Roman ryhmitykseen ja peliaikaa pitäisi mielestäni antaa liigassa. Myös Iturbesta tykkään pelaajana enkä näe mitenkään huonompana vaihtoehtona kuin Falquea. En tosin ole nähnyt kuin Barca-matsin tällä kaudella, mutta siinä Falque ei esittänyt juuri mitään. Yuotube-stalkkauksen perusteella vaikuttaa muutenkin huonommalta kuin Ljalic tai Iturbe, joten en aivan itse ole ymmärtänyt tuota maksettua siirtosummaa. Vainqueur olisi kyllä hienoa nähdä tositoimissa. Ei millään pahalla, mutta en ymmärrä, miksi annat mielipiteitä ja arvioita pelaajista, jos olet nähnyt vain yhden matsin tällä kaudella?  1 peli + muiden pelien koosteet. Okei, ei tietysti ole paras lähtökohta arvostella sen perusteella, mutta enpä tuossa tainnu arvostella kuin yhtä pelaajaa liian vähällä näkemisellä? Arvaisin Gervinhon, Ljalicin ja Iturben olevan kuitenkin edelleen lähes samoja pelaajia kuin viime kaudella. Sitäpaitsi mielestäni youtube-scouttauksella + koosteilla saa hyökkäyssuuntaan pelaajasta (Falque) jonkinlaisen kuvan aika nopeastikin.
|
|
|
|
Claus
Poissa
|
 |
Vastaus #602 : 20.09.2015 klo 10:13:52 |
|
Paredesin onnistumiselle Empolin paidassa 👍
Maalin lisäksi "hankki" ulosajon ja esiintyi muutenkin pirteästi päästyään kentälle. Ehkä (toivottavasti) jatkossa vastuuta jo alkuminuuteista asti...
Mikähän tuo Castanin tilanne muuten on? Ei tunnu luottoa vielä löytyvän, vai onko tullut takapakkia / loukkaantuminen? Ei sillä, että häntä olisi (vielä) kaivattu erityisemmin DDR:n ja Rüdigerin loistaessa, mutta varmasti olisi käyttöä kauden mittaan, mikäli pääsee edes lähelle entistä tasoaan.
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #603 : 20.09.2015 klo 10:19:10 |
|
Sitäpaitsi mielestäni youtube-scouttauksella + koosteilla saa hyökkäyssuuntaan pelaajasta (Falque) jonkinlaisen kuvan aika nopeastikin.
Saa ydinfysiikastakin jonkinlaisen kuvan viiden minuutin luennolla, mutta kannattaako sen pohjalta lähteä henkselit paukkuen ydinsotaan Oppenheimerin kanssa? Ps. Se on Ljajic Mikähän tuo Castanin tilanne muuten on? Ei tunnu luottoa vielä löytyvän, vai onko tullut takapakkia / loukkaantuminen?
Garcian sanoin "ei ole vielä 100% kunnossa". Eiköhän Castan oman roolinsa täytä tällä kaudella, vaikka nyt näyttää siltä, että se rooli tulisi olemaan kolmostopparina. Ei Castan avauksessa mitenkään huono ollut, mutta Rudigerilta ja Manolasilta on vaan nähty sen verran hyvää peliä nyt, että lienevät aika vahvoilla tällä hetkellä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.09.2015 klo 10:24:45 kirjoittanut Warming up »
|
|
|
|
|
MamboBob
Poissa
|
 |
Vastaus #604 : 20.09.2015 klo 10:21:43 |
|
Falque ei mielestäni ole se kaikkein näyttävin pelaaja, joten hänestä ei ehkä saa parasta kuvaa koosteiden perusteella. Kyseessä ei siis olekaan mikään näyttävien yksilösuoritusten game changer, vaan enemmän joukkuepelaaja jonka arvo on muilla osa-alueilla, vaikka toki syötti kylläkin Dzekon voittomaalin Juvea vastaan ja teki ratkaisumaalin Frosinonen verkkoon.
Gervinho ja Iturbe tuovat enemmän toki kentälle jonkinlaista X-factoria, mutta varsinkin norsunluurannikkolaisen osalta tuo arvaamattomuus on ollut viime vuoden enemmän turhauttavaa kuin palkitsevaa. Aiemmin tuntui siltä, että muu hyökkäystridente odotti, mitä tapahtuu G:n saadessa pallon eikä hyökkääminen joukkueena ollut niin kontrolloitua. Falque puolestaan osallistuu koko joukkueen pallolliseen hyökkäyspelaamiseen mielestäni mainittua kaksikkoa selkeästi paremmin.
Toki Iturbelle ja Gervinholle löytyy varmasti käyttöä, kun Rudi haluaa kentälle enemmän yksilöratkaisuihin ja 1vs1-ohituksiin pystyviä pelaajia.
|
|
|
|
Bimbo d'Oro
Poissa
Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers
|
 |
Vastaus #605 : 20.09.2015 klo 11:04:17 |
|
Itse näkisin samalla tavoin. Falque ei ole erityisen näyttävä pelaaja, mutta pelaa hyvin joukkueelle ja alin taso on melko korkea eikä ailahtele kuten näillä mielialapelaajilla. Toki Falquelta ei tulla tällaisia näkemään kuten Barcelonaa vastaan Iturbe vaihdosta tultuaan kääntyi pallon kanssa ja ohitti nopealla spurtilla kaksi vastustajaa ennen kuin kolmas kaatoi vaparin arvoisesti. Kummankinlaisille pelaajille on paikkansa ja aikansa.
|
|
|
|
Rivelino
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #606 : 20.09.2015 klo 13:05:17 |
|
Toki Iturbelle ja Gervinholle löytyy varmasti käyttöä, kun Rudi haluaa kentälle enemmän yksilöratkaisuihin ja 1vs1-ohituksiin pystyviä pelaajia. Kyllähän Gervinholta yksilöratkaisuja nähdään, mutta valitettavasti ne ovat lähes poikkeuksetta huonoja. 1vs1-ohituksia sen sijaan ei ole toissakauden jälkeen juurikaan nähty ja ne harvat, joita on nähty ovat päätyneet yleensä Gervinhon huonoon ratkaisuun. Eli ei jatkoon, ellei esitykset palaa toissakauden tasolle. Iturbessa on potentiaalia, voisi ehkä vähentää noin 5 prosenttia vauhdista, niin homma ei menisi niin usein säheltämiseksi. Hienoa kuitenkin, että Iturbe jäi joukkueeseen Ibarbon ja Ljajicin sijasta.
|
|
|
|
HeHowCannotBeNamed
Poissa
Suosikkijoukkue: Väkivalta ja päihdeongelma
|
 |
Vastaus #607 : 20.09.2015 klo 17:59:25 |
|
Joukkue on tasan niin hyvä kuin sen huonoin pelaaja. Maicon/Torosidis ei kummosia tänään ollut, joten tasuri ihan perusteltua. Jo pelkästään Florenzin sisään tulo sai Roman vaikuttamaan siltä, että 2-0 tai -1 olisi ollut tosiasia. Florenzi nosti selkeästi muun joukkueen tasoa pelillään, vaikka Torosidisiksen pelinavauksen olivat ajoittain suoraan Veikkausliigasta. Torosidis olisikin oiva vahvistus Ilvekselle, jos löytyisi vaan sopiva päivätyö. Toivottavasti jatkossa pystyttäisiin kierrättämän pelaajia niin ettei Maicon ja Torosidis olisi ainakaan aloituksessa samaan aikaan. Vaikka Romalta vietiin pilkku lopussa, niin ei ensimmäisen puoliajan perusteella voi Sassulolta mitään viedä poiskaan.
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.09.2015 klo 18:21:14 kirjoittanut HeHowCannotBeNamed »
|
|
|
|
|
punta
Poissa
Suosikkijoukkue: kuu päivällä
|
 |
Vastaus #608 : 20.09.2015 klo 20:58:13 |
|
Rudin kommentit pelin jälkeen ovat vihdoinkin, mitä tolkuissaan olevalta valmentajalta voi odottaa. http://www.football-italia.net/73231/garcia-roma-must-rotate?Homma on vain siinä, ettei Roman miehistö vieläkään riitä rotaatioon edes Sassuoloa vastaan. Maalivahti, laitapakit, eivät pysty pitämään tasoa yllä edes vähää alusta. Myöskään Nainggolannin kontrubuutiot eivät ole olleet todellakaan avauksen tasolla. Haikeissa toiveissa siintääkin Gersonin marssi avaukseen joulun jälkeen  
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #609 : 20.09.2015 klo 23:19:06 |
|
Rudin kommentit pelin jälkeen ovat vihdoinkin, mitä tolkuissaan olevalta valmentajalta voi odottaa. http://www.football-italia.net/73231/garcia-roma-must-rotate?Homma on vain siinä, ettei Roman miehistö vieläkään riitä rotaatioon edes Sassuoloa vastaan. Maalivahti, laitapakit, eivät pysty pitämään tasoa yllä edes vähää alusta. Myöskään Nainggolannin kontrubuutiot eivät ole olleet todellakaan avauksen tasolla. Haikeissa toiveissa siintääkin Gersonin marssi avaukseen joulun jälkeen   Näin on. Olin toivonut että Morganin ja Torosidisin taso riittäisi nimeomaan näitä sassuoloja vastaan, mutta eipä riitä. Maicon on ihan täysi paska, toivottavasti tajuaa ottaa menolipun Brasiliaan mahdollisimman pian. Olin tuon Gersonin jo unohtanut, toivo elää!
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #610 : 21.09.2015 klo 01:50:27 |
|
Rudin kommentit pelin jälkeen ovat vihdoinkin, mitä tolkuissaan olevalta valmentajalta voi odottaa.
Vielä kun tuo heijastuisi jotenkin loogisina ratkaisuina. Pjanicilla ei ollut tänään 90 minuuttia jaloissa vaan veteli ihan huuruilla viimeset 20-30 minuuttia. Lopulta tänään ei saatu haluttua tulosta, eikä lepuuttaminenkaan ihan nappiin mennyt, kun lopulta penkiltä piti kaivaa lisää ykkösmiehiä kentälle. Golf-termein tuplabogi siis. Nainggolan sais kyllä pikku hiljaa alkaa heräilemään koomastaan. Tai no positiivista siinä on se, että omaa varmasti markkina-arvoa sen verran, että jos ensi kesänä pitää syystä tai toisesta myydä joku isompi nimi niin sen ei välttämättä tarvi olla Pjanic. V-tu ko se Strootmanki piti silloin laittaa kentälle puolikuntoisena..
|
|
|
|
Rivelino
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #611 : 21.09.2015 klo 10:20:22 |
|
On totta etteivät Morgan, Maicon, Torosidis ja Nainggolan loistaneet, mutta kyllä jokin edelleen pahasti mättää tuossa koko joukkueen pelaamisessa. Verona, Frosinone ja Sassuolo -matsit ovat kaikki olleet melko samanlaista kuraa, johon totuttiin jo viime kaudella. Vähän huonommalla tuurilla pisteitä olisi kasassa nykyistä vähemmän. Varamiehisenäkin joukkueen pitäisi pystyä nähtyä parempaan kyseisiä vastustajia vastaan. Kaihoten katsoin, miten Sarrin Napoli repi Lazion puolustuksen riekaleiksi kerta toisensa jälkeen. Vastaavaa ei ole nähty Garcian Romalta koskaan.
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #612 : 21.09.2015 klo 11:25:07 |
|
mutta kyllä jokin edelleen pahasti mättää tuossa koko joukkueen pelaamisessa.
Totta se on tämäkin. Barca -matsi toki osoitti, että jotain Garciakin on oppinut, mutta suurin osa kauden peleistä on kuitenkin näitä Sassuoloja ja Frosinoneja vastaan ja tasurit näistä ei vaan riitä mihinkään. Eilen hiipi kyllä vähän mieleen sekin, että ei se vara-Dzeko välttämättä liiallista kilpavarustelua olisi ollut. Totti pelasi toki hyvän pelin, mutta todellinen maalintekouhka putosi melkein kokonaan Salahin harteille, kun keskushyökkääjän tontilla oli vain tyhjiö. Vaikea ajatella, että hyökkäyspelin loksahtaminen kohdilleen ainakaan helpottuisi sen takia, että pelaamisen on muututtava niin suuresti sen mukaan onko Dzeko kärjessä vai Totti "kärjessä". Niin ja pakollinen; Bielsa ois vielä vapaana...
|
|
|
|
ASR
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #613 : 21.09.2015 klo 12:13:45 |
|
Olihan siellä eilen taas sellainen bussi vastassa, ettei sitä kovin helposti auki revitä. Napolin maalithan tulivat suurin osa nopeista tai puolinopeista hyökkäyksistä, eikä niinkään pitkän pyörityksen jälkeen. On tyystin eri asia pelata Laziota vastaan vastahyökkäysjoukkueena, kuin Sassuoloa vastaan 70% (mutu, en ehdi tarkistaa) pallonhallinnalla. Siitä toki samaa mieltä, että jotain tarttis asialle tehdä. Laukauksia 16 ulkopuolelta lisää, matalampaa prässiä ja vastahyökkäyksiä jne...
Btw. Olihan siinä eilenkin paikat voittaa vaikka 5-2.
|
|
|
|
Lupo
Poissa
|
 |
Vastaus #614 : 21.09.2015 klo 12:45:45 |
|
Siinähän se kesä meni aika lailla sekavissa tunnelmissa erilaisia siirtohuhuja seuratessa ja muussa yleisessä ihmettelyssä. Nyt tilanne on kirkastunut: mikään ei ole muuttunut vaan sama meno jatkuu kuin ennenkin. Kesän tärkein päätös tehtiin varmaan heti ensimmäiseksi kun Garcia sai jatkaa. Pitänee alkaa toivoa että tähän tulisi muutos jouluun mennessä.
|
|
|
|
Rivelino
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #615 : 21.09.2015 klo 12:49:58 |
|
On tyystin eri asia pelata Laziota vastaan vastahyökkäysjoukkueena, kuin Sassuoloa vastaan 70% (mutu, en ehdi tarkistaa) pallonhallinnalla. Toki näin. Lähinnä kuitenkin tarkoitin sanoa, ettei Garcian Roma pysty pelaamaan näyttävää hyökkäyspeliä kuin todella poikkeuksellisesti, vaikka palikat siihen pitäisi olla kasassa. Ei siihen pystytty edes Frosinonea vastaan johtoasemassa. Barca-matsi oli hieno esitys ja osoitus siitä, että Garcia pystyy tuomaan kentälle myös vaihtoehdon - ainakin yhden.
|
|
|
|
MamboBob
Poissa
|
 |
Vastaus #616 : 21.09.2015 klo 15:55:26 |
|
Totta se on tämäkin. Barca -matsi toki osoitti, että jotain Garciakin on oppinut, mutta suurin osa kauden peleistä on kuitenkin näitä Sassuoloja ja Frosinoneja vastaan ja tasurit näistä ei vaan riitä mihinkään. Eilen hiipi kyllä vähän mieleen sekin, että ei se vara-Dzeko välttämättä liiallista kilpavarustelua olisi ollut. Totti pelasi toki hyvän pelin, mutta todellinen maalintekouhka putosi melkein kokonaan Salahin harteille, kun keskushyökkääjän tontilla oli vain tyhjiö. Vaikea ajatella, että hyökkäyspelin loksahtaminen kohdilleen ainakaan helpottuisi sen takia, että pelaamisen on muututtava niin suuresti sen mukaan onko Dzeko kärjessä vai Totti "kärjessä".Niin ja pakollinen; Bielsa ois vielä vapaana... Tuo selkeän kärkipelaajan puuttuminen Dzekon poissaollessa on kyllä tuskallinen tilanne. Saa nähdä, saako Argentiinan ihmejunnu (?) Ponce minuutteja tällä kaudella, vai onko Totti ainoa vaihtoehto Dzekon tilalle. Sanabria iski muuten viime kierroksella kaksi maalia Deportivon verkkoon. Muutama lisää ja voikin sitten tehdä Jedvajt ja ilmoittaa, ettei Romassa pelaaminen enää kiinnosta.
|
|
|
|
HeHowCannotBeNamed
Poissa
Suosikkijoukkue: Väkivalta ja päihdeongelma
|
 |
Vastaus #617 : 21.09.2015 klo 17:14:34 |
|
Tuo selkeän kärkipelaajan puuttuminen Dzekon poissaollessa on kyllä tuskallinen tilanne. Saa nähdä, saako Argentiinan ihmejunnu (?) Ponce minuutteja tällä kaudella, vai onko Totti ainoa vaihtoehto Dzekon tilalle. Sanabria iski muuten viime kierroksella kaksi maalia Deportivon verkkoon. Muutama lisää ja voikin sitten tehdä Jedvajt ja ilmoittaa, ettei Romassa pelaaminen enää kiinnosta.
Totta. Tilanne oli hankala jo lähtökohtaisesti. Destro tarvitsee paljon peliaikaa, jotta pelaaja voi kehittyä ja saada itseluottamuksen takaisin, joten siirto oli oikeastaan ainoa vaihtoehto. Doumbia on selkeästi tuonut esiin, että Romassa kaikki meni perseelleen ja paluu/jääminen Romaan ei ollut vaihtoehto. Eikä kyllä tainnut olla Romankaan näkökulmasta. Pitäisikö sitten junnuihin luottaa enemmän? Enpä usko, että Sanabrian ura olisi Roman rotaatiossa saanut mitään kickstarttia ja tuskin saa Poncenkaan. Ehkä Tammikuun siirtoikkunassa voisi ajatella tuotavan jotain sarjajyrää ( tyyliinFloro Flores) tai muuta kokenutta tapausta (Valjun jämä, ei kiitos), mutta nämäkin ovat hyökkääjien kohdalla melkoisia riskejä. Tämä tilanne taitaa korjaantua vasta Tottin vetäydyttyä sivuun, siihen asti Tottista pitää ottaa se irti mitä saadaan. Viimeksi saatiin maali, vaikka paitsio haiskahti pohjolaan asti.  Lisäys: Maicon sai sukeltamiseta 2000€ sakon. Nyt on oikea meininki, jos linja pysyisi jatkossakin tasapuolisen jämäkkänä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.09.2015 klo 18:28:46 kirjoittanut HeHowCannotBeNamed »
|
|
|
|
|
Fortitudo
Poissa
|
 |
Vastaus #618 : 21.09.2015 klo 21:53:30 |
|
|
|
|
|
punta
Poissa
Suosikkijoukkue: kuu päivällä
|
 |
Vastaus #619 : 22.09.2015 klo 20:55:00 |
|
Kukas ottais/olis ottanut Benatian takaisin, käet ylös. Hep! Roma are weighing up an offer that would see Bayern Munich defender Medhi Benatia return to the club in January, according to Gazzetta dello Sport.
|
|
|
|
HeHowCannotBeNamed
Poissa
Suosikkijoukkue: Väkivalta ja päihdeongelma
|
 |
Vastaus #620 : 22.09.2015 klo 21:10:10 |
|
Kukas ottais/olis ottanut Benatian takaisin, käet ylös. Hep! Roma are weighing up an offer that would see Bayern Munich defender Medhi Benatia return to the club in January, according to Gazzetta dello Sport. Saa Benatia pysyä siellä Bayernin penkillä. Marquinhos olisi toki enemmän kuin tervetullut.
|
|
|
|
Sweeperkeeper
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #621 : 23.09.2015 klo 08:42:24 |
|
Saa Benatia pysyä siellä Bayernin penkillä. Marquinhos olisi toki enemmän kuin tervetullut.
Juuri näin. Manolas-Rüdiger (Castan/De Rossi) vaikuttaa ihan tarpeeksi pätevältä nelikolta. Marcos takaisin toki koska vaan 
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #622 : 23.09.2015 klo 10:56:56 |
|
Rudiger ja Totti tänään sivussa. Siirtyykö De Rossi topparin tontille ja Keita keskikentän pohjalle vai nouseeko Castan kokoonpanoon? Tuskin tänäänkään kovin montaa yllätystä nähdään avauskokoonpanossa, sillä Sassuolo -tunaroinnin takia kolme pistettä on pakko ottaa.
1 Bogdan Lobont 3 Lucas Digne 4 Radja Nainggolan 5 Leandro Castan 7 Juan Manuel Iturbe 9 Edin Džeko 11 Mohamed Salah 13 Sisenando Douglas Maicon 14 Iago Falque 15 Miralem Pjanic 16 Daniele De Rossi 18 Ezequiel Ponce 20 Seydou Keita 21 William Vainqueur 23 Norbert Gyömbér 24 Alessandro Florenzi 26 Morgan De Sanctis 27 Yao Kouassi Gervinho 33 Palmieri Dos Santos Emerson 35 Vasileios Torosidis 44 Konstantinos Manolas 48 Salih Uçan 59 Ionut Alin Pop
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #623 : 23.09.2015 klo 16:07:00 |
|
Kukas ottais/olis ottanut Benatian takaisin, käet ylös. Hep! Roma are weighing up an offer that would see Bayern Munich defender Medhi Benatia return to the club in January, according to Gazzetta dello Sport. Pelillisesti totta kai, olisi välitön ykköstoppari, vaikka Manolas-Rudiger onkin esiintynyt ihan mukiinemenvästi. Tilanne katsomon puolella on kuitenkin jo nyt kiltisti sanottuna epävakaa, enkä usko, että Benatian hankkiminen ainakaan rauhoittaisi seurajohdon ja kannattajien välistä skismaa, joten pieniä varauksia tämän siirron kohdalla toki vielä pidän. Joku calciomainen laina osto-optiolla voisi olla toimiva kombo.
|
|
|
|
MamboBob
Poissa
|
 |
Vastaus #624 : 23.09.2015 klo 22:27:41 |
|
Tässä Samp-matsia katsellessa täytyy kyllä todeta, että Roman kulmapotkut ovat vuodesta toiseen aivan karmeaa kuraa. Ei mulla muuta.
|
|
|
|
|
|