Laggy
Poissa
|
 |
Vastaus #800 : 03.09.2015 klo 08:19:52 |
|
Noh noh, äläs nyt ole tosikko. Iso-E olisi sellainen taiteellinen destroyer tuossa roolissa, vähän ikään kuin Gattuson ja Pirlon hybridi, mutta
Levy ja Poch ovat muuten vastannut foorumkritiikkiin, ja varmaan osiltaan myös tuohon ylläolevaan kirjeeseen: http://www.tottenhamhotspur.com/news/window-wrap-summer-2015-020915/Firstly, there is hardly a transfer concluded across Europe which doesn’t include staged payments.
Much has been said about us only having one recognised striker in Harry - I don’t accept this at all - the positional play of today’s forwards means it’s too simplistic to look for goals from any one position - playing a fluid style means players switch. Also we secured Sonny and Clinton in the knowledge that we may not be adding any other forward
Our pragmatic player trading has been important in the way we have run the business of the Club and in getting us to the position where we have now been able to start work on a new stadium
E. Ja vähän myöhässä!
|
|
|
|
|
ikharo
Poissa
|
 |
Vastaus #801 : 03.09.2015 klo 09:05:02 |
|
Tuo kauhuskenaario nyt voi toteutua myös sillä politiikalla jota Bale-rahoilla harrastettiin, niiden puolestahan meni pari kautta ihan penkin alle, vaikka muut tekijät suuremmalta katastrofilta pelastivatkin. Siitä asiasta on keskusteltu jo aiemmin tässä, että eikö se rinki nyt ole kilpailukykyinen mutta ilmeisesti viime kaudella vielä oli. Karu fakta on siinä, että viime kauden (sija 5.) rungosta pidettiin kiinni, eikä menetetty ketään jota ei haluttu menettää. Rungon reunoille tipahtaneesta ylijäämästä puolestaan hankkiuduttiin eroon. Ilmeisesti tilanne on se, että jos ei Paulinhoa/Stamboulia/Capouea ja Soldadoa olisi myyty, niin rinki nähtäisiin edelleen kilpailukykyisenä, mutta itse en näkisi sen olevan yhtään sen kilpailukykyisempi.
Totta tämäkin. Piruahan tuossa vaan seinälle maalailin. Homma olisi voinut kusta jo Balen myyntiin tai ko. rahoilla ostettujen pelaajien floppaukseen. Nyt sitten pyritään korjaamaan virheitä - myytiin ylijäämää ja otettiin aiheellisesti järkilinja takaisin siirtoihin. Ehkä jopa liian järkevä, kuten ollaan jo todettu. Kysymys kuuluu, kuinka pitkään esimerkiksi Lloris, Eriksen, Verts ja kaverit jaksavat sitoutua joukkueeseen, joka puuhastelee mahdollisuutensa alas viemäristä vuosi toisensa jälkeen? Toivottavasti pitkään, mutta epäilen näilläkin kavereilla olevan mielenkiintoa hypätä takaisin cl-junaan, joka oletettavasti tänäkin vuonna karkaa liljanvalkoisten näköpiiristä liian aikaisin. Kuten sanottu, arvostan nykyisestä rosterista löytyviä pelaajia vähintäänkin kohtalaisuuden rajoissa - jotakuta enemmän, toista vähemmän - mutta lähden siirtoikkunan jälkeen seuraamaan kautta kohtalaisen pelonsekaisin ajatuksin. Toivon kypsää ja säännöllisesti onnistunutta peliä keskikentältä ja onnistumisia kärjestä, mutta olen kyllä mielestäni oikeutetustikin skeptinen. Se, että Levy ja Poch antavat tuollaisen tiedotteen siirtoikkunan tapahtumia puolustaakseen, viestii kyllä epävarmuudesta ja epäonnistumisen tunteesta. Aiheetonta antaa tuollainen tiedote, mikäli uskoo joukkueensa kykyihin. Onneksi sentään puolustus näyttää olevan vahva.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #802 : 03.09.2015 klo 09:24:34 |
|
Kysymys kuuluu, kuinka pitkään esimerkiksi Lloris, Eriksen, Verts ja kaverit jaksavat sitoutua joukkueeseen, joka puuhastelee mahdollisuutensa alas viemäristä vuosi toisensa jälkeen? Toivottavasti pitkään, mutta epäilen näilläkin kavereilla olevan mielenkiintoa hypätä takaisin cl-junaan, joka oletettavasti tänäkin vuonna karkaa liljanvalkoisten näköpiiristä liian aikaisin. Se taitaa nyt vain mennä niin, että jos sieltä joku Barca, Real tai pohjattoman kassan omaava joukkue apajille saapuu, niin se on ihan yksi ja sama siinä kohtaa vaikka Spurs pelaisikin CL-pelejä. Kuten sanottu, arvostan nykyisestä rosterista löytyviä pelaajia vähintäänkin kohtalaisuuden rajoissa - jotakuta enemmän, toista vähemmän - mutta lähden siirtoikkunan jälkeen seuraamaan kautta kohtalaisen pelonsekaisin ajatuksin. Toivon kypsää ja säännöllisesti onnistunutta peliä keskikentältä ja onnistumisia kärjestä, mutta olen kyllä mielestäni oikeutetustikin skeptinen. Skeptisyys on täysin oikeutettua ja kyllä allekirjoittanuttakin hieman tämä kausi nyt kutkuttelee, mutta sitten taas toisaalta ainakin itse näen tämän kauden mielenkiintoisempana, kuin aikoihin, vaikkei se todellakaan pelkästään positiivinen juttu ole. Se, että Levy ja Poch antavat tuollaisen tiedotteen siirtoikkunan tapahtumia puolustaakseen, viestii kyllä epävarmuudesta ja epäonnistumisen tunteesta. Aiheetonta antaa tuollainen tiedote, mikäli uskoo joukkueensa kykyihin. Eiköhän tuossa ole taustalla se THST:n avoin kirje seuralle ja siihen sitten ihan kohteliaasti vastattiin ja pelkästään hyvähän se on kun vastasivat. Toki tuo THST:n kirje sitten kertoo siitä epävarmuudesta ja epäonnistumisen tunteesta.
|
|
|
|
|
Laggy
Poissa
|
 |
Vastaus #803 : 03.09.2015 klo 10:52:52 |
|
Täällä on hieno keskustelu kaikenkaikkiaan ja kelpo kommentteja puolesta sekä vastaan siirtoikkunan onnistumisen. Tässä muutama oma hajanainen mietintö:
1. Tapaus Ade Ymmärsin, että siirrot Villaan ja West Hamiin jäivät kiinni siitä, ettei Levy suostunut kompensoimaan pelaajaan palkkaa yhtään, toisin kuin vaikka City teki aikoineen Spurs-siirrossa. Toki myöskään pelaaja ei suostunut laskemaan palkkaansa, mutta jos ajatellaan ihan Spursin näkökulmasta niin olisiko ollut kuitenkin järkevää tulla vastaan se 20-30 % koska nyt Spurs maksaa kuitenkin täyden palkan ja todennäköisesti vieläpä koko tulevalta vuodelta. Ainoa hyöty tästä on se, ettei Ade pääse tekemään maalia WHL:ssä ja tuulettelemaan kotiyleisön edessä, mutta jollain lainajärjestelyllä tämänkin olisi voinut ratkaista. Luultavasti Levy ajatteli mainettaan kovana neuvottelijana, mikä puolestaan kantanee hedelmää tulevissa siirtosaagoissa. Mielenkiintoinen tapaus kuitenkin, ja luulenpa että Aden valju-ura oli sitten siinä.
2. Tapaus Baldini Onko siis nyt niin, että Baldini tarjoilee tällä hetkellä erokahvejaan vai lähtikö jo? Koko tässä Baldini-casessa haiskahtaa se, että mies ei suostunut tulemaan millä tahansa pääskoutti-tittelillä, vaan oli niin iso nimi että häntä varten luotiin tuo Director of Football (vai Tehnical Directorko se virallisesti oli) titteli. DoF:in pitäisi ainakin teoriassa edustaa seurassa jatkuvuutta ja edustaa tiettyä filosofiaa hankinnoissa kun valmentajat vaihtuvat tiuhaan. Tämän sijaan Baldinin aika on ollut karmeaa sekoilua, ja sitten nyt parin vuoden jälkeen koko systeemistä ilmeisesti luovutaan ja palataan takaisin vanhaan, jossa päävalmentajalla ja hänen tiimillään on suurempi vastuu. Eli tässä(kään) ei tuntunut olevan takana mikään sen suurempi strategia.
3. Puolustava kk Tässä kyllä jäi hankinta tekemättä ja Dierille ei ole varamiestä, mutta sinänsä Dier on ollut ihan hyvä tuolla paikalla ja tämä tyhmänrohkea kokeilu saattaa oikeasti toimiakin. Olisi mielenkiintoista tarkastella heat mappeja, mutta olen ollut huomaavinani että laitapakit viilettävät niin korkealla ja Dier vastaavasti on niin puolustavassa roolissa, että systeemi on jopa hieman 3-5-2 suuntaan. Eli Dierin rooli olisi hyvinkin erilainen kuin Bentalebin viime kaudella.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #804 : 03.09.2015 klo 11:39:26 |
|
1. Tapaus Ade Ymmärsin, että siirrot Villaan ja West Hamiin jäivät kiinni siitä, ettei Levy suostunut kompensoimaan pelaajaan palkkaa yhtään, toisin kuin vaikka City teki aikoineen Spurs-siirrossa. Toki myöskään pelaaja ei suostunut laskemaan palkkaansa, mutta jos ajatellaan ihan Spursin näkökulmasta niin olisiko ollut kuitenkin järkevää tulla vastaan se 20-30 % koska nyt Spurs maksaa kuitenkin täyden palkan ja todennäköisesti vieläpä koko tulevalta vuodelta. Ainoa hyöty tästä on se, ettei Ade pääse tekemään maalia WHL:ssä ja tuulettelemaan kotiyleisön edessä, mutta jollain lainajärjestelyllä tämänkin olisi voinut ratkaista. Luultavasti Levy ajatteli mainettaan kovana neuvottelijana, mikä puolestaan kantanee hedelmää tulevissa siirtosaagoissa. Mielenkiintoinen tapaus kuitenkin, ja luulenpa että Aden valju-ura oli sitten siinä. Uskoisin Adelle tammikuussa jo riittävän katsomossa istumisen ja eiköhän tuolle silloin joku ottaja löydy, kun kriisijoukkueet hakevat vahvistusta. Tässä kohtaa Valioliigakin on vielä hyvin mahdollinen. Toki tuo saattaa matkata myös johonkin puhtaasi rahasarjaankin, vaikka juttelikin puolitoista vuotta sitten siitä miten hän pelaa koko Afrikalle ja tahtoo vain pelata sekä antaa kansalleen iloa sitä kautta. 2. Tapaus Baldini Onko siis nyt niin, että Baldini tarjoilee tällä hetkellä erokahvejaan vai lähtikö jo? Koko tässä Baldini-casessa haiskahtaa se, että mies ei suostunut tulemaan millä tahansa pääskoutti-tittelillä, vaan oli niin iso nimi että häntä varten luotiin tuo Director of Football (vai Tehnical Directorko se virallisesti oli) titteli. DoF:in pitäisi ainakin teoriassa edustaa seurassa jatkuvuutta ja edustaa tiettyä filosofiaa hankinnoissa kun valmentajat vaihtuvat tiuhaan. Tämän sijaan Baldinin aika on ollut karmeaa sekoilua, ja sitten nyt parin vuoden jälkeen koko systeemistä ilmeisesti luovutaan ja palataan takaisin vanhaan, jossa päävalmentajalla ja hänen tiimillään on suurempi vastuu. Eli tässä(kään) ei tuntunut olevan takana mikään sen suurempi strategia. Kuukausi sitten uutisoitiin laajasti siitä miten Baldinin hommat loppuvat siirtoikkunan sulkeutumiseen. Mitään virallista tuosta ei ole tainnut sen jälkeen tulla ja jotain uutisointia tässä kyllä odotellaan. 3. Puolustava kk Tässä kyllä jäi hankinta tekemättä ja Dierille ei ole varamiestä, mutta sinänsä Dier on ollut ihan hyvä tuolla paikalla ja tämä tyhmänrohkea kokeilu saattaa oikeasti toimiakin. Olisi mielenkiintoista tarkastella heat mappeja, mutta olen ollut huomaavinani että laitapakit viilettävät niin korkealla ja Dier vastaavasti on niin puolustavassa roolissa, että systeemi on jopa hieman 3-5-2 suuntaan. Eli Dierin rooli olisi hyvinkin erilainen kuin Bentalebin viime kaudella.
Tämähän se on vähän hullunkurinen tilanne, viime kaudella ei tällaista "Dieriä" edes ollut ja nyt kun on, niin hänelle ei ole tuohon "Dierin" rooliin vaihtomiestä. Kirjoitin itsekin aiemmin siitä, ettei se Dier ole mitenkään heikoin lenkki tähän asti ollut, mutta nimenä kokoonpanossa sekä ihmisten mielissä hän sitä selvästi on. Aikaa tuo uusi rooli ottaa ja tämä projektihan startattiin jo pre seasonilla, enkä nyt ihan täysin keksi miksei tuo voisi toimiakin, vaikka mieluummin tätä sisään ajoa olisi nähnyt jossain muissa, kuin Valioliigan peleissä.
|
|
|
|
|
SOINIO
Poissa
|
 |
Vastaus #805 : 03.09.2015 klo 11:55:29 |
|
Olihan Spursilla David Pleat doffina jo ysärillä. Eihän pelkkä dofmalli silti mitään järkevää pitkäjänteisyyttä takaa, jos homma on silti muutoin levysirkusta. Varsinkin Comolli oli pohjimmiltaan ummikko, eikä hänestä paljon käteen jäänytkään. Baldinilla ei myöskään ollut kokemusta Valioliigasta, vaikka hän toki Capellon tiimissä maajoukkueessa jo oli. Niminä toki molemmat kuulostivat hienoilta rekrytoinneilta ihan kuin nämä latinojuppikoutsitkin. Arnesen toki oli ammattimies, mutta hänet vietiinkin nopeasti käsistä. Arry tietysti veti ilman doffia ja voittikin kahdesti Arry-pokaalin.
|
|
|
|
|
Mik-k
Poissa
|
 |
Vastaus #806 : 03.09.2015 klo 18:42:30 |
|
Son pamautti tänään Etelä-Korean paidassa yhtä monta pönttöä kuin tottenham tällä kaudella, tosin vastassa Laos ja loppulukematkin 8-0 kertovat vastustajan tasosta, mutta kuitenkin. Kaikki kolme maalia todella nopeista / vastahyökkäyksistä, sellaisista joita olen tällä kaudella spurssilta tainnut nähdä tasan yhden. Mutta eiköhän Pochinkin systeemissä pallo löydä pojan jalasta maaliin tuolla laukauksella 
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #807 : 04.09.2015 klo 12:11:08 |
|
Spursin pelaajalista Valioliigaan:
Hugo Lloris Michel Vorm Kyle Walker Kieran Trippier Danny Rose Ben Davies Jan Vertonghen Toby Alderweireld Federico Fazio Kevin Wimmer Tom Carroll Ryan Mason Alex Pritchard Andros Townsend Mousa Dembele Christian Eriksen Erik Lamela Nacer Chadli Heung-Min Son Clinton Njie Harry Kane
U21-listalla sitten Dele Alli, Nabil Bentaleb, Eric Dier, Luke McGee, Josh Onomah ja Harry Winks.
Ja UEFA Europa Leagueen:
Hugo Lloris Michel Vorm Kyle Walker Kieran Trippier Danny Rose Ben Davies Jan Vertonghen Toby Alderweireld Kevin Wimmer Federico Fazio Eric Dier Dele Alli Tom Carroll Ryan Mason Andros Townsend Nacer Chadli Mousa Dembele Christian Eriksen Erik Lamela Alex Pritchard Heung-Min Son Clinton Njie Harry Kane
UEFA B-listalla sitten: Nabil Bentaleb, Luke McGee, Josh Onomah ja Harry Winks.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #808 : 04.09.2015 klo 12:17:49 |
|
Olin juuri tulossa kysymään, että pitääkö ettei Adea listattu ollenkaan. Näköjään pitää paikkansa. Kovaa peliä Bostonissa, eikun Tottenhamissa. Myyntiarvo varmasti tapissaan tammikuussa.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #809 : 04.09.2015 klo 12:20:29 |
|
Olin juuri tulossa kysymään, että pitääkö ettei Adea listattu ollenkaan. Näköjään pitää paikkansa. Kovaa peliä Bostonissa, eikun Tottenhamissa. Myyntiarvo varmasti tapissaan tammikuussa.
Eihän tuolla myyntiarvoa ole nytkään, mutta kukaan ei huoli miehen palkkaa kontolleen. Pochettino teki ajat sitten selväksi, ettei Adebayor kuulu millään lailla tämän kauden suunnitelmiin ja kun tuo ei lähtenyt, niin tilanne on tämä. Tammikuussa sopimusta on jäljellä 6kk, joten katsotaan silloin kiinnostaako miestä taas pelaaminen. Valmennus seisoo suoraselkäisesti sanojensa takana, mikä on ihan oikein.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #810 : 04.09.2015 klo 12:24:42 |
|
Eiköhän Adebayor osoita suoraselkäisyyttä kunnioittamalla sopimusta sen päättymiseen asti 
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #811 : 04.09.2015 klo 12:30:08 |
|
Eiköhän Adebayor osoita suoraselkäisyyttä kunnioittamalla sopimusta sen päättymiseen asti  Tuokin on periaatteessa ihan oikein, kun mies on tuollaisen sopimuksen saanut. Tilanne on se, että Spursilla on varaa maksaa Adelle palkkaa kotisohvalle ja Adella on ilmeisesti varaa istua siellä kotisohvalla. Eihän tämä tilanne ketään palvele, mutta tällainen se vain on ja avainkysymys onkin vain siinä, kestääkö tämä asetelma puoli vuotta vai vuoden.
|
|
|
|
|
robinyari
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs, Hibs
|
 |
Vastaus #812 : 04.09.2015 klo 13:09:49 |
|
Eihän tämä tilanne ketään palvele, mutta tällainen se vain on ja avainkysymys onkin vain siinä, kestääkö tämä asetelma puoli vuotta vai vuoden.
Riippuu siitä saako Ade jumalaltaan merkin vai ei. Pakko soveltaa samaa himassa: - Vaimo: Miksi tulit aamu kuudelta himaan haisten viinalle ja pimpalle? - Minä: Sain jumalalta merkin. - Vaimo: miksi et ole imuroinut? - Minä: Jumala ei antanut merkkiä. Voi olla aika harvassa nuo seurat, jotka kyseisen sekoboltsin ottavat listoilleen. Edes ilmaisiksi.
|
|
|
|
|
Rosie Redknapp
Poissa
Suosikkijoukkue: Harry, Jamie & Me
|
 |
Vastaus #813 : 04.09.2015 klo 13:31:01 |
|
Riippuu siitä saako Ade jumalaltaan merkin vai ei.
Pakko soveltaa samaa himassa: - Vaimo: Miksi tulit aamu kuudelta himaan haisten viinalle ja pimpalle? - Minä: Sain jumalalta merkin. - Vaimo: miksi et ole imuroinut? - Minä: Jumala ei antanut merkkiä.
Voi olla aika harvassa nuo seurat, jotka kyseisen sekoboltsin ottavat listoilleen. Edes ilmaisiksi.
Ei nyt kannata ottaa tuota huhua täysin totena, sillä Adebayor kääntyi Islamin uskoon, eikä Islamin uskossa ole pastoreita joka Adelle on kuulemma sanonut että odota Jumalalta merkkiä.
|
|
|
|
|
Spure
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur
|
 |
Vastaus #814 : 04.09.2015 klo 14:03:52 |
|
Ade olisi kannattanut nimetä mukaan ryhmään siltä varalta, että jos Kane loukkaantuu, kun se varsinainen hyökkääjä jäi kuitenkin hankkimatta. Eihän se maksa mitään, jos niin olisi tehnyt. Ja olisi se mahdollisuus vieläkin, että Ade harjoittelisi ja saisi joskus peliaikaakin, niin tammikuussa voisi vielä olla mahdollisuuksia liikahtaa toiseen seuraan. Muuten tässä käy niin, että se jättipalkka maksetaan kesään asti. Ei kyllä vakuuta yhtään Pochin man-managent taidot.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #815 : 04.09.2015 klo 14:14:16 |
|
Ade olisi kannattanut nimetä mukaan ryhmään siltä varalta, että jos Kane loukkaantuu, kun se varsinainen hyökkääjä jäi kuitenkin hankkimatta. Eihän se maksa mitään, jos niin olisi tehnyt. Ja olisi se mahdollisuus vieläkin, että Ade harjoittelisi ja saisi joskus peliaikaakin, niin tammikuussa voisi vielä olla mahdollisuuksia liikahtaa toiseen seuraan. Muuten tässä käy niin, että se jättipalkka maksetaan kesään asti. Ei kyllä vakuuta yhtään Pochin man-managent taidot.
Mä en ymmärrä kyllä yhtään tuota nillitystä Pochin man management taidoista. Eikö se ole ihan äärettömän reilua kertoa suoraan hyvissä ajoin ennen kauden alkua, ettei jollekin ole roolia joukkueessa ja näin ollen pelaajalle jää koko kesä aikaa etsiä itselleen uutta seuraa? Ade on sen verran ristiriitainen persoona, että se on vain ja ainoastaan positiivista, ettei Ade tuossa tilanteessa treenaa muun joukkueen mukana ja myrkytä ilmapiiriä. Minun mielestäni tuo on Pochilta täydellistä man managementia, jossa otetaan huomioon niin Ade, kuin koko muukin joukkue. Suoraselkäistä ja suoraa toimintaa Pochettinolta. Pochettinohan tekisi itsestään pellen jos tuo nyt peruisi puheitaan ja olisi ottanut Aden takaisin joukkueeseen. Kuka enää jatkossa sitten uskoisi samassa tilanteessa siihen, kun hänelle kerrotaan ettei roolia ole. Nyt Adesta tuli samalla varoittava esimerkki ja hänen nimeäminen rosteriin olisi maksanut uskottavuuden koko case-Adelta. Täysin oikein toimittu, kun tuota ei mukaan otettu.
|
|
|
|
|
Migelo
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK, Spurs
|
 |
Vastaus #816 : 04.09.2015 klo 14:16:03 |
|
Ade olisi kannattanut nimetä mukaan ryhmään siltä varalta, että jos Kane loukkaantuu, kun se varsinainen hyökkääjä jäi kuitenkin hankkimatta. Eihän se maksa mitään, jos niin olisi tehnyt. Ja olisi se mahdollisuus vieläkin, että Ade harjoittelisi ja saisi joskus peliaikaakin, niin tammikuussa voisi vielä olla mahdollisuuksia liikahtaa toiseen seuraan. Muuten tässä käy niin, että se jättipalkka maksetaan kesään asti. Ei kyllä vakuuta yhtään Pochin man-managent taidot.
Näinpä. Tuossa listassa ei kuitenkaan ole kuin 21 nimeä eli 4 paikkaa jäi täyttämättä. Eipä tuo nyt mitään olisi haitannut että miehen nimi listoilta olisi löytynyt ja äärimmäisessä hädässä olisi voitu sopimuspelaajaa hyödyntää.
|
|
|
|
|
Spure
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur
|
 |
Vastaus #817 : 04.09.2015 klo 14:32:22 |
|
Mä en ymmärrä kyllä yhtään tuota nillitystä Pochin man management taidoista. Eikö se ole ihan äärettömän reilua kertoa suoraan hyvissä ajoin ennen kauden alkua, ettei jollekin ole roolia joukkueessa ja näin ollen pelaajalle jää koko kesä aikaa etsiä itselleen uutta seuraa?
Ade on sen verran ristiriitainen persoona, että se on vain ja ainoastaan positiivista, ettei Ade tuossa tilanteessa treenaa muun joukkueen mukana ja myrkytä ilmapiiriä. Minun mielestäni tuo on Pochilta täydellistä man managementia, jossa otetaan huomioon niin Ade, kuin koko muukin joukkue. Suoraselkäistä ja suoraa toimintaa Pochettinolta.
Pochettinohan tekisi itsestään pellen jos tuo nyt peruisi puheitaan ja olisi ottanut Aden takaisin joukkueeseen. Kuka enää jatkossa sitten uskoisi samassa tilanteessa siihen, kun hänelle kerrotaan ettei roolia ole. Nyt Adesta tuli samalla varoittava esimerkki ja hänen nimeäminen rosteriin olisi maksanut uskottavuuden koko case-Adelta. Täysin oikein toimittu, kun tuota ei mukaan otettu.
Siis tuohan oli hyvä, että Poch linjasi tietyille pelaajille, ketkä ei kuulu suunnitelmiin. Mutta nyt puhutaan siitä, kun pelaajaa ei saatukaan ulostettua. Tapahtui se kuinka viime tippaan tai koomisesti hyvänsä, se nyt vaan kuuluu bisnekseen ja futikseen, että on sopimuksia, joihin pelaajillakin on omat oikeutensa. Sitä pitäisi vaan jatkaa sillä mitä on. Nyt tilanne on se, että Kane on ainut puhdas kärki joukkueessa, jolle vielä apinakin alkaa kasvamaan selkään. Siitähän meillä forkalla ei ole mitään käsitystä, mikä Aden todellinen mielentila on tai vaikuttaako Ade muka negatiivisesti pukukoppiin. Ristiriitaisia persooniakin pitäisi vaan osata käsitellä. Ei se Redknapille tai Sherwoodille tuottanut ongelmia.
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #818 : 04.09.2015 klo 14:51:35 |
|
Eiköhän Adebayor osoita suoraselkäisyyttä kunnioittamalla sopimusta sen päättymiseen asti  Aivan, kuten Winston Bogarde teki 
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #819 : 04.09.2015 klo 14:53:07 |
|
Siis tuohan oli hyvä, että Poch linjasi tietyille pelaajille, ketkä ei kuulu suunnitelmiin. Mutta nyt puhutaan siitä, kun pelaajaa ei saatukaan ulostettua. Tapahtui se kuinka viime tippaan tai koomisesti hyvänsä, se nyt vaan kuuluu bisnekseen ja futikseen, että on sopimuksia, joihin pelaajillakin on omat oikeutensa. Sitä pitäisi vaan jatkaa sillä mitä on. Nyt tilanne on se, että Kane on ainut puhdas kärki joukkueessa, jolle vielä apinakin alkaa kasvamaan selkään. Pelaajan oma halu sekä toimet vaikuttavat merkittävästi hänen ulostamiseensa ja moni pelaaja voi tehdä kaikkensa, jottei hänestä päästä eroon ja siitä olisi väärin palkita sitten peliajalla ja paikalla joukkueessa. Adebayor ei kuulunut suunnitelmiin, eikä kuulu niihin edelleenkään, se ei asiaan vaikuta tippaakaan päästiinkö tuosta eroon vai ei. Adella on sopimus ja Spurs kunnioittaa tuota sopimusta maksamalla miehelle tämän palkan. Jos Ade tahtoisi pelata, niin sitten olisi pitänyt laskea palkkaa ja siirtyä muualle, nyt se on Aden ihan oma valinta olla tuossa tilanteessa turhakkeena. Kyllä se Pochettinonkin työtä vaikeuttaa jos mies kesän alussa kertoo ketkä ovat ne suurimmat turhakkeet, eivätkä kuulu suunnitelmiin. Sitten rakennetaan, treenataan ja hitsataan joukkuetta koko kesä, minkä jälkeen pitäisi sitten ottaa jo kauden alettua äärimmäisen epämotivoitunut ja ulkopuoliseksi käynyt turhake kokoonpanoon pyörimään, kun hänestä ei päästy eroon. Ainakin itse ymmärrän ihan täysin, miksei Adella tästä Spursin tilanteesta huolimatta ole mitään asiaa joukkueeseen. Siitähän meillä forkalla ei ole mitään käsitystä, mikä Aden todellinen mielentila on tai vaikuttaako Ade muka negatiivisesti pukukoppiin. Ristiriitaisia persooniakin pitäisi vaan osata käsitellä. Ei se Redknapille tai Sherwoodille tuottanut ongelmia.
Voisikohan sitä Aden mielentilaa sekä vaikutusta vähän tulkita siitä miten tuota ei päästetä joukkueen kanssa tekemisiin ja ainakin oma tulkintani miehen tilanteesta nykyisellään on viimeisen kalenterivuoden perusteella vähintäänkin kyseenalainen. Eipä se persoonien käsittely ongelmia ole tuottanut Pochettinollekaan, eikä tämä tilanne siihen liity osaako tuo käsitellä Adebayoria vai ei. Ade ei vain edelleenkään kuulu suunnitelmiin ja se on ihan yksi hailee miten Redknapp tai Sherwood ovat aikoinaan kultapoikaansa käsitelleet, heidän suunnitelmiinsa Ade kuului.
|
|
|
|
|
maakato
Poissa
|
 |
Vastaus #820 : 04.09.2015 klo 15:02:55 |
|
Eipä se persoonien käsittely ongelmia ole tuottanut Pochettinollekaan, eikä tämä tilanne siihen liity osaako tuo käsitellä Adebayoria vai ei. Ade ei vain edelleenkään kuulu suunnitelmiin ja se on ihan yksi hailee miten Redknapp tai Sherwood ovat aikoinaan kultapoikaansa käsitelleet, heidän suunnitelmiinsa Ade kuului.
No mites se meni yhden suurimman Spurs ikonin sekä kannattajien suosikin Aaron Lennonin kanssa?
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #821 : 04.09.2015 klo 15:07:08 |
|
No mites se meni yhden suurimman Spurs ikonin sekä kannattajien suosikin Aaron Lennonin kanssa?
Mikäs tuossa oli ongelma man managementilliselta näkökulmalta, eli mitä Poch teki väärin?
|
|
|
|
|
Diamonds
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs
|
 |
Vastaus #822 : 04.09.2015 klo 15:20:09 |
|
En voi ymmärtää miten joku voi haluta Adea takaisin rinkiin. Joukkueen johdolla on ollut syy (mikä ikinä, mutta eiköhän siellä ole suurempi syy kuin vain esim. "taso ei riitä") ilmoittaa, että kyseinen pelaaja ei kuulu joukkueen suunnitelmiin ja nyt sitten kun pelaaja jää väkisin seuraan roikkumaan, pitäisi pyörtää puheet ja ottaa pelaaja avosylin vastaan? Adeahan ei siis yritetty normaalisti kaupustella vaan ulostettiin joukkueesta. Se syy miksi ulostettiin on siellä edelleen, ei se ole muuttunut.
Tilanne on eri esim. Lamelan kanssa. Tuota yritettiin myydä, mutta loppupeleissä ei sitten kuitenkaan myyty ja nyt on joukkueessa mukana.
|
|
|
|
|
|
Del Atletico
|
 |
Del Atletico
Vastaus #823 : 04.09.2015 klo 16:20:31 |
|
Alan vahvasti epäillä Lilyn toimivan Pochettinon palveluksessa täällä Futisforumilla. Viestejä lukiessa on tullut tänne Savoon ainakin vaikutelma että argo ei tee koskaan ikinä mitään väärin.
Noh, varmaan sitten kun seuraava manageri astuu puikkoihin alkaa Pochin mustamaalaaminen ja hyvätahtoinen ( ??) jälkeenpäin naureskelu. Vähän niinkuin mm AVB:n suhteen. Myös pelaajat jotka ovat nyt jumalasta seuraavia lienevät poistuessaan deadwoodia mistä haluttiinkin aina eroon. Vrt Ade ja Lennon mm, tai oikeastaan kuka tahansa liljanvalkoisista poistunut veijari.
|
|
|
|
|
Haatsi
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur Football Club
|
 |
Vastaus #824 : 04.09.2015 klo 16:41:58 |
|
Eiköhän tässä nyt mene foorumilla hieman överiksi niin haukkujen ja kehujenkin kanssa Pochettinon suhteen?
Varmasti se Ade ihan syystä on laskettu pois joukkueen kuvioista.
|
|
|
|
|
|
|
|