Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #475 : 22.11.2015 klo 17:06:57 |
|
Siellähän siis Migreeni muokkasi systeemiä tauolla vaihtaen Hernanesin Bonucciin eli kolmeen toppariin. Ideana oli luultavasti panostaa laidoilta hyökkäämiseen antamalla Lichtille ja Alex Sandrolle vapaammat kädet wingbackeina. Maalihan syntyikin sitten Sandron noususta ja keskityksestä.
Näin teki. Tällä kaudella vaan taktiikkaa oleellisempaa ovat olleet pelaajavalinnat. Viime kaudella rosteri ja pelaajien vire mahdollisti kulloiseenkin vastustajaan parhaiten sopivan taktiikan valinnan. Nyt pitäisi ensisijaisesti pistää parhaat kentälle, ja vasta sen jälkeen miettiä, että kolmen linja vai neljän linja ja mitä muuta. Buffon, Barzagli, Lichtsteiner, Pogba, Marchisio, Khedira, Cuadrado, Dybala, Morata. Loput kaksi ja taktiikka sitten "aivansama". edit. ja käytännössähän tuo on se toitotettu 4-3-3. Eli toppari ja vaspa sitten vaikka päivä kunnon mukaan. Toki jatkossakin näitä systeeminvaihdoksia on tarpeellista tehdä (ja mukava nähdä reagointia) vaikka jo puoliajalla, mutta mielellään voisi aloittaa sillä optimaalisimmalla vaihtoehdolla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.11.2015 klo 17:09:20 kirjoittanut Heiska »
|
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #476 : 23.11.2015 klo 22:31:54 |
|
Hernanes noin kolme viikkoa sivussa. En laita peukkua ylös, mutta en alaskaan.
|
|
|
|
|
vammalapsi
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus FC, Ac Oulu
|
 |
Vastaus #477 : 24.11.2015 klo 16:25:56 |
|
Tervehdys foorumistit.
Täällä ollaan Torinossa ja juuri saatiin vahvistus, että huomiseen peliin on liput haettavissa. Huikea syksyisen lämmin keli ja on tämä kaupunki kyllä edelleen pirun nätti. Huomenna mennään!!
|
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #478 : 25.11.2015 klo 12:31:42 |
|
3-5-2:lta haiskahtaa tänään. Evra on kokoonpanossa, joten lauantain loukkaantuminen ei ollut ainakaan mikään kovin vakava. Vaspa ja Dybalan pari ne kysymysmerkit. Toivotaan vammalapselle suotuisaa livematsia!
edit. Sieltähän tuli vallan tasapainoinen esitys. Viimeistely nyt tietysti voisi olla vähän huolellisempaa, mutta ehjä puolustuspeli on tietysti pääasia.
Pizjuanilta riittää tasapeli lohkovoittoon riippumatta toisesta matsista. Mielenkiintoista nähdä, kierrättääkö Allegri kuinka paljon ja missä vaiheessa; tuo ohjelmahan on lohkopäätöksen ympärillä taas ihan kamala (Lazio v, Sevilla v, Fiorentina h). Silti tuo lohkovoitto olisi ihan pirun tärkeä, koska Barca ja Bayern.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.11.2015 klo 23:39:25 kirjoittanut Heiska »
|
|
|
|
|
buono
Poissa
|
 |
Vastaus #479 : 25.11.2015 klo 23:45:27 |
|
Todella kypsä esitys vaikka pari pahaa sähläystä otteluun mahtui. Lohkovoittoon riittää tasapeli espanjasta  Kaikilta kelvollinen peli, erityisesti A. Sandro parantanut kauden edetessä, Calcion opit alkaa puremaan myös alaspäin  Evran lopettaessa ei kyllä suuri huoli näillä näkymin tulossa tuonne vaspan tontille. Moratan olis kyl pitäny vähintään yks noista kahesta ns. varmasta paikasta.. Edit. Niin ja Gigillä taas normipäivä 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.11.2015 klo 00:06:40 kirjoittanut buono »
|
|
|
|
|
Smacker
Poissa
Suosikkijoukkue: Gambizzazione, omaan polveen.
|
 |
Vastaus #480 : 26.11.2015 klo 00:08:44 |
|
Pakko vähän peukutella joukkueen esitykselle, kun siihen nykyään on aika harvoin mahdolisuutta. Tästä on hyvä jatkaa hankalaan vierasmatsiin Palermoon. 
|
|
|
|
|
pastore del dio
Poissa
Suosikkijoukkue: 33
|
 |
Vastaus #481 : 26.11.2015 klo 00:13:59 |
|
Todella ehja ja tasapainoinen esitys koko joukkueelta. Paremmalla viimeistelylla olisi ollut viela suuremmat lukemat mutta tama kelpaa. Sturarolta erittain hyva peli, melkein meni kurotus maaliin asti 
|
|
|
|
|
c0pa
Poissa
Suosikkijoukkue: Tarkka laukaus ohi maalin
|
 |
Vastaus #482 : 26.11.2015 klo 07:43:43 |
|
Kypsää suorittamista tosiaankin. Juve sumputti hyvin keskustan johon Citizens yritti ajaa väkisin. Välillä keskisektorissa oli 6 vs 2 tilanteita ja silti Pellegrinin porukka yritti pelata siitä läpi. Juven puolustus näytti hyvin organisoidulta myös nopeammissa Cityn hyökkäyksissä. Marchision kamalaa harhasyöttöä lukuun ottamatta ei epäonnistujia löydy. Vammalapselle osui hyvä peli. Oli kyllä vastaanottimenkin välityksellä mahtavan kuulonen tunnelma. 
|
|
|
|
|
Peelo
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus
|
 |
Vastaus #483 : 26.11.2015 klo 07:51:49 |
|
Hyvä peli Juvelta, Pogba dominoi keskikenttää tyylikkäästi, alkaa poika lämmetä. Sandro ja Sturaro olivat hyviä, Sandrolta pari hyvää keskitystä ja haastoa, Sturaro rikkoi peliä hyvin keskikentällä ja hyökkäys suuntaaki pelaaminen oli parempaa mitä on nähty. 3-5-2 toimi sujuvasti, paljon pelattiin vasemman laidan kautta missä Sandro-Pogba-Dybala pelas hyvin yhteen. Puolustuksessa ei tällä kertaa pöpellyksi pahemmin tullut, toki hyviä yrityksiä oli..
|
|
|
|
|
Gaetano
Poissa
|
 |
Vastaus #484 : 26.11.2015 klo 14:11:57 |
|
Pätevä peli eilen. BBC on kyllä siinä vedossa ollut, että pystyy kyllä hienosti pysäyttämään (lähes) jokaisen hyökkäyskaluston, mitä nyt Chiellini aiheuttaa alimpana pallollisena aina pientä tykytystä. Sandron hyperaktiivinen brassilaiturointi taas vapautti Pogban vasemmasta laidasta ja peli näytti loistavalta - Polpo on ajoittanut kauden parhaat pelinsä juuri Cityä vastaan.
Sandrolta siis myös loistava peli; oli vauhtia, oikeita keskityksiä, linkkailua Pogban kanssa sekä vielä puolustussuunnassakin pätevä! Ensimmäisen kerran hintalapun väärti suoritus vaikka ennenkin ihan positiivinen ilmestys ollut.
Myös tuo Mandzu ensin ja Alvaro jälkikäteen taisi toimivuudessaan yllättää Allegrinkin; Otamendi oli fyysisyyttä vastaan kyllä tuuliajolla. Lopuksi vielä kun Alvaro kentälle tuli (ja ymmärsi pysyä keskellä), oli City ylhäällä ja avoinna - oli vain Hartin huikeutta, ettei Allegrin masterplanin toinen osa toteutunut.
Buffonin väkevää maalivahtipeliä tarvittiin muutaman kerran ja siihen mukaan kuuluva ansaittu ripaus onneakin. Silti oli selvää, että Juventus oli se vahvempi ja voiton ansainnut joukkue, vaikka McManaman tihrustikin itkua italojen kaatuilusta ja onnesta. Ihme lädi.
Omaan silmään harvoja heikompia suorituksia tuli Marchisiolta - vaikka onkin näkymättömän duunin raataja - sekä Ananas, jonka oli pitänyt olla kuin kuuma veitsi voissa väsyneessä argopuolustuksessa. Erikois-erikoismaininta vielä yli-inhokilleni Hartille, joka oli fantastinen. Etenkin Moratan pätevä yritys jonka jaksoi seurata täysin tolpillaan vetämättä Hasek-perhostorjuntoja oli mallisuoritus.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.11.2015 klo 15:12:24 kirjoittanut Gaetano »
|
|
|
|
|
vammalapsi
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus FC, Ac Oulu
|
 |
Vastaus #485 : 26.11.2015 klo 14:51:49 |
|
Vammalapselle osui hyvä peli. Oli kyllä vastaanottimenkin välityksellä mahtavan kuulonen tunnelma.  Joo voin sanoa, että curva sudissa oli menoa E. Ja hiton ahasta 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.11.2015 klo 15:09:39 kirjoittanut vammalapsi »
|
|
|
|
|
BandW
Poissa
Suosikkijoukkue: Lena Oberdorf, Pedri
|
 |
Vastaus #486 : 26.11.2015 klo 18:22:30 |
|
Mielestäni Marchisio pelasi ihan hvyän pelin, pahasta harhasyötöstä huolimatta. Liikkuu hyvin keskellä ja antaa muille sen mahdollisuuden syöttää Marchisiolle, koska muut pelaajat eivät aivan niin hyvin auta pallollista kaveria. Ei Marchisio ole mikää Pirlo tai edes Iniesta pelinrakentelussa, koska tilanteiden luominen on paljon heikompaa melkein jopa lähes olematonta. Marchision peruspelaamista on kuitenkin pakko ihailla ja aina vaan paremmin menee, kun ei yritä mitään ihmeellistä.
Jos Marchision uraa miettii niin se on pienoinen harmi, että ei kaverista kasvanut sellaista Vidalin tyylistä dynaamista Juven keskikentän hallitsijaa ja maajoukkueen avainhahmoa. Mielestäni siihen olisi noilla lahjoilla ollut edellytykset, mutta ihan ei peliäly nuorempana riittänyt ja vaatimukset välillä vähän keskinkertaisten kaverien rinnalla ja sekavassa Juventuksessa olivat liikaa. Hieno pelaaja ja yksi suosikeistani, jolla edelleen kyky kehittyä ja ottaa roolia lisää Juventuksessa myös varttuneemalla iällä. Ja toivottavasti niin myös tapahtuu.
|
|
|
|
|
Peelo
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus
|
 |
Vastaus #487 : 27.11.2015 klo 10:32:18 |
|
Joo voin sanoa, että curva sudissa oli menoa E. Ja hiton ahasta  Oliko kalliit liput? Olis tarkoitus keväällä lähtee pyöriin tuonne päin.
|
|
|
|
|
buono
Poissa
|
 |
Vastaus #488 : 27.11.2015 klo 12:52:55 |
|
Cityn huhutaan valmistelevan 40 Miljoonan tarjousta A. Sandrosta Jotain hassuttelua, mutta Cityn toimesta ei kyllä yllättäisi..
|
|
|
|
|
Peelo
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus
|
 |
Vastaus #489 : 27.11.2015 klo 13:13:28 |
|
Jahas ensi kesänä sitten tulee Cityltä 200M€ tarjous Pogba+Sandro  No mikään ei tosiaan yllätä kun kyseessä Man City, naurettavaa touhua..
|
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #490 : 27.11.2015 klo 13:15:50 |
|
Ei välttämättä edes mikään utopistinen huhu. Laitapakit ovat kiven alla, ja Cityllä tuo osasto vanhenee käsiin.
edit. OT, mutta onhan tuo hurjaa, kun molemmille puolille on kaksi jätkää ja kaikki +30-vuotiaita. Toki Juvellakin on 2/3. Cuadrado sitten wingback-osastolla tasapainottaa ikärakennetta.
|
|
|
|
|
vammalapsi
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus FC, Ac Oulu
|
 |
Vastaus #491 : 27.11.2015 klo 13:57:40 |
|
Oliko kalliit liput? Olis tarkoitus keväällä lähtee pyöriin tuonne päin.
Oli, kun viagogosta jouduttiin hommaamaan. Serie a peliin melkein nykyään uskaltaisi ostaa paikanpäältä, riippuen tosin mikä jengi vastassa. Sen verran paljon ollu tyhjiä penkkejä jo nykyää. Mihin matsiin aattelit mennä? Ja Cityn tarjoukselle huutonaurua  en kyllä tosin yllättyisi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.11.2015 klo 14:00:13 kirjoittanut vammalapsi »
|
|
|
|
|
SOINIO
Poissa
|
 |
Vastaus #492 : 27.11.2015 klo 15:45:57 |
|
Mikäli City hakee ensi kesänä laitapakkiosastolleen nuorennusta, lähinnä siis Kolarovin osalta, niin kyllähän Alex Sandro varmaan yksi vahva ehdokas on. Sandroahan huhuttiin Cityyn jo viime kesänäkin, ja Porton pelaajathan ovat tunnetusti Cityllä kovassa skouttauksessa.
|
|
|
|
|
Smacker
Poissa
Suosikkijoukkue: Gambizzazione, omaan polveen.
|
 |
Vastaus #493 : 27.11.2015 klo 15:46:26 |
|
Toivottavasti ei nyt toimistolla iske missään vaiheessa myyntikiimaa, ja Alex Sandro on erittäin tärkeä osa joukkuetta seuraavat vuodet. Milan ja sheikinperse kaatuivat molemmat 1-0 lukemin ja molempiin voittomaaleihin hienon syötön tarjoili AS. Samoin mies tarjoili molessa lisäajan voittomaalin syötön Cuadradolle, joten tärkeissä paikoissa on brassi noussut esille suht vähäisestä peliajastaan huolimatta. Koska viimeksi Juvella ollut tällainen täsmäase vasemmalla laidalla?
|
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #494 : 27.11.2015 klo 16:28:12 |
|
Koska viimeksi Juvella ollut tällainen täsmäase vasemmalla laidalla?
Asa oli Conten debyyttikaudella erittäin kova "väärällä pelipaikallaan", mutta silloin ei toisaalta kv-tasoa mitattu. Toki silloinkin tuntui ehkä kovalta, koska ennen sitä siellä oli surffannut vuosikausia useampia hobby-tason turisteja.
|
|
|
|
|
pastore del dio
Poissa
Suosikkijoukkue: 33
|
 |
Vastaus #495 : 27.11.2015 klo 17:05:36 |
|
Asa oli Conten debyyttikaudella erittäin kova "väärällä pelipaikallaan", mutta silloin ei toisaalta kv-tasoa mitattu. Toki silloinkin tuntui ehkä kovalta, koska ennen sitä siellä oli surffannut vuosikausia useampia hobby-tason turisteja.
Asa oli kylla erittain hyva jonkun aikaa vasempana wingbackina, varsinkin Conten toisella kaudella kun 3-5-2 tuli perusmuotti 4-3-3 sijaan. Puhtaana laitapakkinahan hommma ei toiminut yhta hyvin. Hobby-tason turisteista, muistan edelleen elavasti kun Peluso pelasi muutama vuosi sitten Celticia vastaan UCL:n pudotuspeleissa vasempana laitalinkkina. Molinarokin vaansi Chelseaa vastaan viela 6-7 vuotta sitten... Alex Sandron vahvuushan on monipuolisuus, silla miehen taidot, tekniikka ja asenne tukevat pelaamista ennen kaikkea vasemmalla laidalla eika ole sidottu niinkaan yhteen ainoaan pelipaikkaan; vasen laitapakki, vasen wingback, puhdas vasen linkki. Omaksi yllatykseksi viela pulustaminenkin sujuu/maistuu niin kiinnihan tasta kaverista on pidettava kynsin ja hampain. Patrice Evra tarjoaa sitten kokemusta vasemmalle laidalle, ja on ainakin viela ihan hyvassa kunnossa. Oikealla Stephan Lichtsteiner tarjoaa laatua moneen eri rooliin. Martin Caceres lienee matkalla ulos Torinosta aikaisempien holmoilyjen takia joten sinne olisi hyva laittaa rahat kiinni nuorempaan vaihtoehtoon ensi kesana esim. Sassulon Sime Vrsaljkoon.
|
|
|
|
|
Fantôme
Poissa
Suosikkijoukkue: Bianco che abbraccia il nero.
|
 |
Vastaus #496 : 27.11.2015 klo 19:43:18 |
|
Tosiaan ASandron todellista tasoa vielä ei voi tietää. On kuitenkin rajallisen peliaikansa valossa näyttänyt, todella todella hyviä otteita. Jotka ovat parantuneet peliajan lisääntyessä. Viiimeiset pelit joukkueen parhaimmistoa ja hazardiutta ei toistaiseksi ollut havaittavissa. Toisin kuin toisen Porton myymän "tulevaisuuden laitapuolustaja" Brassin Danilon otteet. Kuuleman mukaan Realissa joukkueen huonoimpia aina kentällä ollessaan ja ollut hazardi. Toki Real on eri kalibeerin seura ja murtautuminen kokoonpanoon on vaikeampaa. Tällä hetkellä joukkue on jokseenkin sekavassa tilanteessa valmennuksenkin takia, niin en lähde sen enempää sanomaan Danilosta, ja kun kuulopuheita vain. Pitää kuitenkin olla tyytyväinen, jos ASandro tosiaan osoittautuu hankinnaksi jonka taso on tätä todistettua (: Skeptisesti kuitenkin näitä brasseja kohtaan, kun Juven hankintoina ollut yleensä tikku paskaan.
En olisi Cityn kosiskelusta kovinkaan huolissani vaikka pitäisi paikkaansa. ASandro kuuluu tulevaisuuden suunnitelmiin. Laitapuolustaja "laatua" on kuitenkin jokseenkin vaikea löytää. Varmasti seuralla on joku myyntihinta, mutta se olisi tietenkin posketon ja epäilen Cityn tarjoavan sen vertaa vaspasta mitä Juventus vaatisi.
Hyvänä esimerkkinä tuo Isla tasosta. Hyvähän se Udinesessa oli ennen loukkaantumistaan. Sitten ei Juvessa vaan lähtenyt lentoon, vaikka majussa hyvin on mennytkin.
Jos omasta liigasta katsotaan Swiss Expressin korvaajaa niin tällä hetkellä siellä ei taida olla Peresin ja Vrsaljkon ohella kannattavia vaihtoehtoja.
|
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #497 : 27.11.2015 klo 20:48:56 |
|
Jos omasta liigasta katsotaan Swiss Expressin korvaajaa niin tällä hetkellä siellä ei taida olla Peresin ja Vrsaljkon ohella kannattavia vaihtoehtoja.
Muualta oma suosikkini olisi ehdottomasti Seamus Coleman, mutta eiköhän irlantilainen saa Kivikovasta isomman puntapinon eteensä.
|
|
|
|
|
buono
Poissa
|
 |
Vastaus #498 : 28.11.2015 klo 01:03:04 |
|
Hyvältä näyttää jos/kun A. Sandro nyt lyömässä läpi viimeistään ensi kaudella ja Rugani myös toivottavasti alkaa saamaan peliaikaa niin hänestäkin voi olla jopa yli kymmeneksi vuodeksi tulla todellinen legenda.. Sitten sitä Lichsteinerin seuraajaa kun mietitään, niin tulee taas ajatus maalivahdistakin, vaikka Gigi nyt on edelleen absoluuttisesti maailman top3 edelleen, niin pakostakin ikä tekee vielä tehtävänsä, tuskin oikeasti yli 40 vuotiaaksi voi vetää tuolla tasolla  vai voiko?? Lähtökohtasesti kun Juve löytää puolustuspäähän tarpeeksi laadukkaan pelaajan, en usko että irtoaa minnekään. Puolustajatkin viihtyvät parhaassa seurassa 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.11.2015 klo 01:05:07 kirjoittanut buono »
|
|
|
|
|
IlDiavolo
Poissa
Suosikkijoukkue: Nkunkun Milan
|
 |
Vastaus #499 : 28.11.2015 klo 01:10:36 |
|
Helposti voi.
|
|
|
|
|
|
|
|