Leppiniemi
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #1275 : 31.03.2016 klo 09:21:06 |
|
Itseä kyllä hieman harmittaa tuo Mathieun loukkaantuminen, sillä en kuitenkaan ihan täysin yhdy siihen sontavyöryyn, mitä mies on saanut täällä osakseen. No, nyt on Vermaelin ja Bartran aika täyttää paikkansa rotaatiossa. Miksei myös Adrianon. Ehkei tuon suhteen ole hätä ihan mahdoton.
Mitä nuo Ter Stegen -huhut ovat? Eikö siinä pitänyt meille olla pitkäaikainen ykkösmaalivahti? Mitä järkeä sitä nyt olisi päästää pois? Vai onko kyseessä vain pelaajan yritys saada enemmän vastuuta heti ensi kaudella? Näin myös jossain jotain hyvin epämääräisiä Courtois-huhuja, joten siinä tapauksessa korkeintaan tuon lähdön ymmärtäisi.
|
|
|
|
|
kirjava
Poissa
|
 |
Vastaus #1276 : 31.03.2016 klo 10:52:11 |
|
Mitä nuo Ter Stegen -huhut ovat? Eikö siinä pitänyt meille olla pitkäaikainen ykkösmaalivahti? Mitä järkeä sitä nyt olisi päästää pois? Vai onko kyseessä vain pelaajan yritys saada enemmän vastuuta heti ensi kaudella? Näin myös jossain jotain hyvin epämääräisiä Courtois-huhuja, joten siinä tapauksessa korkeintaan tuon lähdön ymmärtäisi.
Ymmärtäähän sen, että tuossa iässä haluaa pelata vähintään kerran viikossa. Varmaan ensi kaudeksi on pakko kääntää Bravon kanssa roolit, koska muuten MATS haluaa melko varmasti nostaa kytkintä. Mikä on taas pitkällä aikavälillä paska ratkaisu Barcalle, koska Bravo, paremmista otteistaan huolimatta, täyttää kahden viikon päästä 33 vuotta. Eihän se ole tietysti vielä mikään ikä maalivahdille, mutta seuralla olisi mahdollisuus saada MATS:sta ykkösveskari seuraavaksi 15 vuodeksi. Väitän, että tämä kortti kannattaa katsoa.
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #1277 : 01.04.2016 klo 11:34:45 |
|
Jahas, Busilla ilmeisesti pientä vaivaa ja huominen matsi jää väliin Linkki Sportin uutiseen
|
|
|
|
|
Peledinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi
|
 |
Vastaus #1278 : 01.04.2016 klo 12:10:31 |
|
Aika kehno rapala oli. 
|
|
|
|
|
XTB
Poissa
Suosikkijoukkue: Saimaa
|
 |
Vastaus #1279 : 01.04.2016 klo 12:12:10 |
|
Ai saakeli, ehdin vetää jo ranteet auki. Onneksi oli EA-kurssin käyneitä lähistöllä.
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #1280 : 02.04.2016 klo 11:23:09 |
|
Bravo, Ter Stegen, Alves, Pique, Bartra, Mascherano, Vermaelen, Alba, Busquets, Rakitic, Sergi Roberto, Iniesta, Arda, Rafinha, Munir, Messi, Suarez, Neymar Masip, Douglas ja Aleix Vidal jäivät kokoonpanon ulkopuolelle. Mathieu ja Adriano loukkaantuneena. Rafinha mukana  Bravo Alves - Piqué - Mascherano - Alba Rakitic - Busquets - Iniesta Messi - Suárez - Neymar Me voitetaan tää peli, som-hi Barça!Edit. Aloinpa huvikseni ja tulevaisuuden varalle kyttäilemään, että olisiko Clásicolipun osto mahdollista pelipäivän aamuna näin ei-jäsenelle. Sijoitukseni jonossa on jotain 8000 luokkaa ja arvioitu odotusaika yli tunnin. Saapa nähdä onko mitään jäljellä kun nuo "muutamat" edelliset jonottajat väistyvät. E2. Pari tuntia myöhemmin jonossa sijalla 5300  16.30 sijoitus on n. 1700. Alle tunti enää jee! 16.45 pääsin sisään. Paikkoja koko stadionilla vapaana kolme, mutta mitään ei pysty valitsemaan. Paikkoja näkyisi vapautuvan myös jatkuvalla syötöllä, mutta joku muu on aina nopeampi ja paikkoja ei pysty valitsemaan. Ei vittu, soitin just pomolle jne...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.04.2016 klo 15:56:31 kirjoittanut Incrível »
|
|
|
|
|
Danny_T
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK, 1312
|
 |
Vastaus #1281 : 02.04.2016 klo 16:11:55 |
|
Viime vuonna olin klassikossa paikanpäällä ja ostin liput yleisestä myynnistä lauantaina, kun peli oli sunnuntaina. Tällä tavoin kerkesi lipun saadessa hommata vielä lennot ja majoituksen ongelmitta. Jostain syystä tänä vuonna sitten toimittiin eri tavalla ja liput tuli myyntiin vasta pelipäivän aamulla  . Katsotaan sitten kotona.
|
|
|
|
|
IturaldeG
Poissa
|
 |
Vastaus #1282 : 02.04.2016 klo 22:24:54 |
|
Kunnianosoitus cruyffia kohtaan kaukana tommoisella pelillä. En tiedä johtuiko maajoukkue tauosta , mutta ei näyttänyt tänään kyllä nappaavan! Ronaldon maalia edelsi kaksi tai kolme vaarallista hyökkäystä missä barca puollusti lepsusti ja silti ei tiukentanut puollustus peliä👎
Toivottavasti Atleticoa vastaan vähän paremmalla asenteella ja vauhdilla👍
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #1283 : 02.04.2016 klo 22:25:49 |
|
Paska matsi. Barcelonalta puuttui pelistä kyllä idea aika lailla täysin. Casemiro lienee näissä Clásicoissa tulevaisuudessa ensimmäinen pelaaja, jonka nimi rustataan avauskokoonpanoon Madridin puolelta. Huikea esitys brassilta ja tätä tuli kyllä vähän etukäteenkin pelättyä.
Mikään katastrofi tämä ei onneksi ollut, vaikka tappiot Klassikoissa aina pistävätkin veren kiehumaan. Toivottavasti tämä toimii nyt jonkinlaisena herätyksenä tulevan varalle sitten.
|
|
|
|
|
kirjava
Poissa
|
 |
Vastaus #1284 : 02.04.2016 klo 22:31:35 |
|
Joskus sen tappion oli kai tultava. Real jäi silti seitsemän pisteen päähän, mutta olisihan se kolmetoista kuulostanut kivemmalta...
|
|
|
|
|
SummerTime
Poissa
Suosikkijoukkue: Nukun yöni hyvin, kiitos Messilakanoiden
|
 |
Vastaus #1285 : 02.04.2016 klo 22:31:48 |
|
Ero Madridin joukkueisiin 6 ja 7 pistettä. Eli mestaruus on edelleen Barcan omissa käsissä. Sen sijaan Arletico otteluparista tulee kyllä vaikea tämän päivän esityksellä.
Barcalla ei kuitenkaan ole mikään paha otteluohjelma. Sociedad vieraissa on pirun paha ja voittoa sieltä ei välttämättä ole tulossa ja Valencia on aina paha vaikkei ole tällä kaudella vakuuttanut mutta kaatunee silti Camp Noulla. Loput pelit nyt kuitenkin kuuluvat kategoriaan helppo. Eli vaikea nähdä että Barca liigassa pystyisi ryssimään. Champparissa veikkaan kyllä seinän tulevan vastaan viimeistään välierissä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.04.2016 klo 22:37:53 kirjoittanut SummerTime »
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #1286 : 02.04.2016 klo 22:41:48 |
|
Atléticolla on Barçan onneksi noita huipputärkeitä toppareita sairastuvalla, joten kyllä tuosta pitäisi jatkoon painella. Tänään esitys oli heikko ja UCL:ssä varmasti nähdään parempi Barcelona. Jos ei nähdä niin valot voinee sammuttaa UCL:n osalta kyllä.
|
|
|
|
|
Leppiniemi
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #1287 : 02.04.2016 klo 22:48:19 |
|
No, vaikka mitä jauhettiin pelin tärkeydestä, niin olihan tuo nyt selvä, että tuo oli se peli, joka oli varaa hävitä. Kyllä se aina näkyy pelaajista, jos on tärkeämpi matsi edessä. Klassikot on klassikoita, mutta jos toinen on kymmenen pisteen päässä ja eka voitettiin härskisti rökittämällä, niin mitä tuossa nyt oikeasti oli hävittävää. Tasuri olisi tietty ollut parempi, mutta eiköhän tuollakin mestaruus ja keskinäiset hoidu. Tiistaina sitten ihan eri Barca kehiin.
Siitäpähän saivat Rollo, Sisu ja muut vähän lohtua harmaaseen arkeen.
E. Benzukin saa sitten putkasta käsin muistella hienoa maalia.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.04.2016 klo 22:51:38 kirjoittanut Leppiniemi »
|
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #1288 : 02.04.2016 klo 23:13:08 |
|
Aika mitäänsanomaton Klassikko. Ei paljon herättänyt jännitystä, eikä tuloskaan oikeestaan vituta. Real oli tällä kertaa joukkue. Syksyllä se ei sitä ollut. Oli asenne kohdillaan ja taktisesti valovuoden Benitezin syksyistä versiota edellä.
Messi tuplattiin jatkuvasti ja Suárez sekä Neymar surffasivat jossain varjojen mailla koko ottelun. Puolustuspeli aivan karmeaa kuraa molemmissa maalitilanteissa ja epäonneakin löytyi (Ardan laukaus lisäajalla, joka kilpistyi Realin puolustajaan). Oliko fokus tiistain ottelussa?
Ansaittu tappio. Ehkä tästä vähän joukkue heräisi pelailemaan loputkin pelit.
|
|
|
|
|
BalloBaba
Poissa
Suosikkijoukkue: Red Forman's Toast
|
 |
Vastaus #1289 : 03.04.2016 klo 13:38:08 |
|
Paskat tuomarit ei mulla muuta... 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.04.2016 klo 13:40:25 kirjoittanut BalloBaba »
|
|
|
|
|
Pez
Poissa
Suosikkijoukkue: Barcelona, Real Madrid, Manchester United, PSG
|
 |
Vastaus #1290 : 03.04.2016 klo 14:07:09 |
|
Paskat tuomarit ei mulla muuta...
Implikoitko että Parsa olisi voittanut tuon pelin vaikka pilkku olisikin vihelletty? Pilkku on varma maali aina? Yhtä lailla Rellulta hylättiin maali, kun mikkihiirilatino lyhistyi Balen eteen. Huvittaa kyllä aikuiset parsakannattajat 
|
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #1291 : 03.04.2016 klo 14:25:58 |
|
Paskat tuomarit ei mulla muuta...
Boksin ulkopuolella. Ei pilkkua.
|
|
|
|
|
Merengue
Poissa
|
 |
Vastaus #1292 : 03.04.2016 klo 15:33:56 |
|
Onko joku nyt oikeasti vielä sitä mieltä, että tuo oli pilkku? Live-lähetyksessä varsinkin siitä Ramosin selän takaa kuvatusta kulmasta näki päivänselvästi, että osui palloon. Puhdas pallonriisto siis.
|
|
|
|
|
M. Messier
Poissa
Suosikkijoukkue: Lionel Messi
|
 |
Vastaus #1293 : 03.04.2016 klo 15:57:45 |
|
Saa potkia polveen jos osuu ensin palloon? Jatkot sääntö- tai vääntötopikissa?
|
|
|
|
|
Més que un club
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona, Ilves
|
 |
Vastaus #1294 : 03.04.2016 klo 16:00:37 |
|
Implikoitko että Parsa olisi voittanut tuon pelin vaikka pilkku olisikin vihelletty? Pilkku on varma maali aina? Yhtä lailla Rellulta hylättiin maali, kun mikkihiirilatino lyhistyi Balen eteen. Huvittaa kyllä aikuiset parsakannattajat  Eihän tuosta olisi edes pilkkua kuulunut tulla vaan vapari. Se mikä tuossa olisi varmaan pelin aikalailla ratkaissut oli se, että Ramosilla oli kortti alla. Toki Real teki voittomaalin vajaalla, mutta en oikein usko, että olisivat pystyneet voittoa kaivamaan jos sen 70-60 minuuttia olisivat joutuneet vajaalla pelaamaan. Toki tuomareita ei tappiosta voi syyttää, sillä olivat molemmin puolin aivan ulapalla, eikä Ramosin ensimmäistä korttiakaan olisi edes tullut jos tuomarit olisivat huomanneet Suarezin päivänselvän paitsion. Barca oli aika heikko mutta voitto olisi ollut helposti otettavissa. Paikkoja oli tehdä tarvittavat maalit ja molemmat maalit olisi ollut estettävissä vähän paremmalla puolustuksella. Varsinkin Alvesin höntyily toisessa maalissa oli aivan hirveää katsottavaa. Vaikutti vähän, että MSN:ltä oli virta lopussa, eikä se mikään ihme ole kun ottaa huomion, että koko kolmikko pelasi viikolla Etelä-Amerikassa. Harvoin joukkue jonka kaikki hyökkääjät pelaavat huonon pelin enempää kuin sen yhden maalin tekee. Tappio ei oikeastaan edes harmita, kun lopuista peleistä tarvitaan kuitenkin vaan se 5 voittoa sillä oletuksella, että Madridin jengit ei enää pisteitä menetä. Varmaankin vaan ihan hyvä herätys joukkueelle, ettei tässä nyt ihan voittamattomia kuitenkaan olla, vaan noi pelit pitää pelata. Atleticoa vastaan tiistaina sitten ihan eri asenteella.
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #1295 : 03.04.2016 klo 16:07:31 |
|
^^ Maalipotkuissa ei edelleenkään ole paitsioita.
Ottelu pähkinänkuoressa: Tuomari oli kuutamolla, Madrid ansaitsi voittaa ja Barça oli flegmaattinen.
|
|
|
|
|
Més que un club
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona, Ilves
|
 |
Vastaus #1296 : 03.04.2016 klo 16:10:43 |
|
^^ Maalipotkuissa ei edelleenkään ole paitsioita.
Ottelu pähkinänkuoressa: Tuomari oli kuutamolla, Madrid ansaitsi voittaa ja Barça oli flegmaattinen.
Aivan se tuli suoraan maalipotkusta. Ilmeisesti Ramos sitten protestoi, että Suarez esti jotenkin. Joka tapauksessa tuomarointi oli molempiin suuntiin helvetin huonoa.
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #1297 : 03.04.2016 klo 16:44:35 |
|
Aivan se tuli suoraan maalipotkusta. Ilmeisesti Ramos sitten protestoi, että Suarez esti jotenkin. Joka tapauksessa tuomarointi oli molempiin suuntiin helvetin huonoa.
Ei kai näissä peleissä pidä vähempään tyytyäkään 
|
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #1298 : 03.04.2016 klo 16:47:14 |
|
^^ Maalipotkuissa ei edelleenkään ole paitsioita.
"No mutta, kun Fifassakin maalipotkuista vihelletään paitsiot." "  "
|
|
|
|
|
stroger
Poissa
|
 |
Vastaus #1299 : 03.04.2016 klo 17:25:13 |
|
Saa potkia polveen jos osuu ensin palloon? Jatkot sääntö- tai vääntötopikissa?
Aika pitkälti näin, eli oikeilla jäljillä olet.
|
|
|
|
|
|
|
|