FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
29.01.2026 klo 20:48:07 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 81
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester City /2015-16/ Pellen alzheimer  (Luettu 245254 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Balazs Dzsudzsak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #400 : 16.09.2015 klo 06:00:09

Lohkon voittaminen olisi kyllä todella tärkeää, ettei sieltä jälleen kerran pukata jatkopeleihin vastustajaksi Barcelonaa (toki ensiksi sinne asti pitäisi selvitä).

Bonyn hankinta vaikutti muutenkin erikoiselta tempulta ottaen huomioon Cityn sen hetkisen hyökkääjätilanteen, eikä eilinen peli ainakaan sitä parempaan valoon saanut.
« Viimeksi muokattu: 16.09.2015 klo 06:03:22 kirjoittanut Balazs Dzsudzsak »
KäytettyPelisilmä

Poissa Poissa


Vastaus #401 : 16.09.2015 klo 07:28:03

Miks vois odottaa? Tollanenhan se on. Toki varsinkin nuoret pelaajat kehittyy, mutta ei maalinteossa muututa hetkessä umpisurkeasta edes varmoista paikoista sisään laittavaks puolisnaipperiks.

Tässä tuli pähkinänkuoressa selitys sille miksi Sterling kannatti myydä Cityyn. Peli olisi pitänyt tappaa paikoista, mutta Buffon otti hienon tuplan, joskin Sterlingin heikko ratkaisu avitti. Katsotaan kauden jälkeen miten paljon vastaavia tuhnuja tulee, mutta en odottaisi liikoja. Muutenhan Sterling on pelannut alkukaudesta vähintäänkin kohtalaisesti.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #402 : 16.09.2015 klo 09:10:53

Tiedä sitten kultaako aika muistot, mutta jossain määrin tuli Milneriä ikävä eilen.

Bony kentällä eilen oli sama kuin olisi pelannut alivoimalla. Palacea vastaan sentään muutaman kerran ihan hyvää target-pelaamista selkä vastustajan maaliin päin, mutta eilen oli melkoinen rasite joukkueelle. Toki mies oli myös loukkaantuneena taas tuossa majutauon aikana.

Ehkä kannattaisi vaan luovuttaa koko roskassa ja keskittyä kotimaan kilpailuihin. Sama laulu vuodesta toiseen. Toki jatkoon on vielä saumat, mutta keskinkertaisuuteen se menestys tullee taas jäämään.
« Viimeksi muokattu: 16.09.2015 klo 09:13:56 kirjoittanut Lätkis »
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #403 : 16.09.2015 klo 10:50:48

Palace-peliin verrattuna Bonylla oli eilen olematon tuki, ja vaikka tuo olisi vienyt useamman pääpallon ei siitä olisi ollut mitään hyötyä, kun lähin taivaansininen oli useiden kymmenien metrien päässä. Vähän vaikuttaa siltä että Bony tarvitsee joko sen toisen kärjen vierelleen tai vaihtoehtoisesti hieman innokkaammin nousevan kympin alleen (KDB).

Eilen taas Kevinin tultua sisään näkyi miksi Pelle ei vielä halunnut laittaa miestä avaukseen. Treenejä on sen verran vähän ollut joukkueen kanssa ettei melkein kukaan uskaltanut miehelle palloa antaa, ja kun ohjeistus vaikutti olevan leveyden pitäminen jäi Kevin valitettavan eristyneeksi tai vaihtoehtoisesti oli välittömästi kahden miehen prässin alla pallon saadessaan.

Tappio nyt ei sinänsä harmittaisi, mutta homma tehtiin aivan liian helpoksi Juvelle tuolla staattisella pallonsiirtelyllä. Jos nyt pitäisi veikata, kummittelee pelaajilla edelleen nuo europaineet takaraivossa mikä näkyy eräänlaisena pelirohkeuden puutteena. Ensi peliin ehdottomasti de Bruyne avaukseen kymppipaikalle (jolloin hänet saadaan pelin keskiöön) ja Silva laidalle surkeasti esiintyneen Nasrin tilalle.

e: Onnea Manuel!

ee: Ja ettei tule epäselvyyksiä, niin Bony oli huono. Liike on kuitenkin ihan erinäköistä kuin Swansea-aikoina, joten katsotaan mitä sieltä tulee kun a) itseluottamus nousee ja b) mies pääsee ns. kuntoon.
« Viimeksi muokattu: 16.09.2015 klo 11:42:50 kirjoittanut Milner »
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #404 : 18.09.2015 klo 17:15:30

De Bruynen ja Otamendin avauspaikat ovat askeleen lähempänä kun Pellegrini ilmoitti Clichyn, Delphin, Kompanyn, Nasrin ja Zabaletan olevan ulkona West Ham-ottelusta. Aguero on kuitenkin kuulemma "100% fit", joten aloittanee kärjessä Bonyn sijaan.

Roberts nousee varmaan taas penkille, ja toivottavasti hyvän Juventus-ottelun jälkeen pääsee toistamaan tämän tempun.
Balazs Dzsudzsak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #405 : 19.09.2015 klo 20:26:38

Vittu. Yayaa ei kiinnostanut ja Navas jälleen kasa höyryävää. KDB pelasi hyvin.
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #406 : 19.09.2015 klo 20:31:07

Peli oli alkua lukuunottamatta niin hyvää ettei edes harmita. Yayalta ja Kunilta vähän paremmat pelit niin voitto olisi ollut tosiasia.

Vähän vittumaista toki että Aguerolla menee se viisi peliä aina loukkaantumisen jälkeen ennen kuin on "oma itsensä".

Ensimmäinen maali toi mieleen tuon iänikäisen ongelman nimeltä Yaya Toure;



Nuolella siis merkitty missä Yayan pitäisi olla. Pallon saadessaan Payetilla on nyt liikaa aikaa ja pelaa helposti Mosesille hyvän paikan.Yaya on kuitenkin valitettavasti laiska kuin mikä, vaikka tällä kaudella on jaksanut tehdä huomattavasti enemmän töitä alaspäin kuin viime kaudella.

Toinen maali meneekin sitten täysin Kolarovin ja Fernandinhon piikkiin. Kolarov ei merkkaa miestään joka pääsee täysin vapaasti puskemaan ja samalla Fernandinho kusee linjan. Jos Ferna olisi pysynyt muun linjan mukana, olisi pusku mennyt ohi ja West Hamin pelaaja olisi ollut paitsiossa.

Bilic-mörkö löytyy nyt myös Pellen sängyn alta, mutta kuten Bilic itsekin sanoi: "City were the better team."
« Viimeksi muokattu: 19.09.2015 klo 20:48:25 kirjoittanut Milner »
Etihastad

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #407 : 19.09.2015 klo 20:57:13

Turhauttavaa. Etenkin toinen jakso täyttä rummutusta Hammersien päätyyn, mutta ei tulosta hyvistä paikoista huolimatta. Adrian ja linja Reidin johdolla piti pelin ihailtavasti ensimmäisen jakson tuloksessa. Täysi tunnustus West Hamin taistelulle.

kunpa tuon Navasin nyt saisi äkkiä vaihtomiehen rooliin. Aivan hirvittäviä keskityksiä ja kulmia.
Jii67

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester City


Vastaus #408 : 19.09.2015 klo 22:23:01

Työtapaturmana kuittautuu, toivottavasti. Trendi tosin ei välttämättä vakuuttava CP ja Juve otteluiden lönköttelyistä tämänpäiväiseen. Navaksen avauskausilippu todellakin peruttakoon mahdollisimman pikaisesti. Loukkaantumistilanne huolestuttaa, etenkin kun ensi viikolla starttaa Liigacupkin.
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #409 : 19.09.2015 klo 22:30:14

Navaksen avauslippu oli jo otettu pois, mutta Silvan loukkaantuminen sotki suunnitelmat.
Balazs Dzsudzsak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #410 : 19.09.2015 klo 22:41:45

Tammikuussa Navas ulos lainalla ja osto-optiolla jonnekin ja Roberts tilalle kokoonpanoon.
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #411 : 20.09.2015 klo 00:09:22

Kyllähän Cityn kokoisella seuralla pitäisi olla parempi maalivahti.

Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #412 : 20.09.2015 klo 17:33:10

Eipä tuo mikään pöllömpi peli tappiosta huolimatta ollut. Miten se toisen jakso paine ei tuottanut edes yhtä maalia, kumma homma. Olisi luullut edes vahingossa menevän. Navasia on täällä suolattu (ja ihan aiheestakin), mutta voisi Agüerokin pikku hiljaa alkaa osumaan. Tarjoilusta ole ollut kiinni. Mies vetelee hutipotkuja, liukastelee ja tuhrii avopaikkoja tällä hetkellä.
Preeti

Poissa Poissa


Vastaus #413 : 20.09.2015 klo 19:37:20

Mikä muuten Mangalan tilanne on?
Balazs Dzsudzsak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #414 : 20.09.2015 klo 19:43:33

Cityn kolmosasu on nyt virallisesti esitelty, vaikka täällä foorumillakin se on jo aikaisemmin ollut:

KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #415 : 20.09.2015 klo 19:54:12

Miten se toisen jakso paine ei tuottanut edes yhtä maalia, kumma homma.

Yayalta ja Kunilta vähän paremmat pelit niin voitto olisi ollut tosiasia.

Lainaus
Olisi luullut edes vahingossa menevän. Navasia on täällä suolattu (ja ihan aiheestakin), mutta voisi Agüerokin pikku hiljaa alkaa osumaan. Tarjoilusta ole ollut kiinni. Mies vetelee hutipotkuja, liukastelee ja tuhrii avopaikkoja tällä hetkellä.

Lainaus
Vähän vittumaista toki että Aguerolla menee se viisi peliä aina loukkaantumisen jälkeen ennen kuin on "oma itsensä".

Tossahan noita vastauksia jo tuli ;)

Mikä muuten Mangalan tilanne on?

Ei ole tainnut vielä tulla mitään tarkempaa tietoa. Jonkunlaisen kolhun tuo pelissä sai ja kai tuosta lähipäivinä kuullaan lisää.

Tuo kolmospaita tulee tosiaan käyttöön Sunderland-otteluun ja on suunniteltu vuoden -99 play-off finaalin pelipaidan pohjalta. Ylos

Tiistaina tosiaan pelataan taas ja toivon kovasti vahvaa rotaatiota. Vasemmalla toive ja oikealla totuus..

           Nacho                                 Aguero
  KDB  Barker Roberts           Sterling KDB  Navas
Fernando Garcia/Zuculini              Yaya  Ferna
K   Demi    Humphreys S        K. Mang Otamendi S

     
ekam

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #416 : 21.09.2015 klo 17:16:44

Harmittavasti päättyi Cityn voittoputki valioliigassa, tämä olikin historian kolmanneksi pisin putki ja edelle jäivät vain Arsenal 14 matsia ja isoveli United 12 ottelun putkellaan.
Cityn käyrä osoittaakin sen verran alaspäin, että tuskin tällä kaudella moista putkea enään nähdään.

Tiistaina helpohko matsi cupissa Sunderlandia vastaan, tämä hoitunee akatemian kasvateilla ja annetaan ykkösmiehille lepoa?
« Viimeksi muokattu: 21.09.2015 klo 17:20:56 kirjoittanut ekam »
Nakkikastike

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Los Blancos&Taivaansiniset


Vastaus #417 : 21.09.2015 klo 18:52:25

Harmittavasti päättyi Cityn voittoputki valioliigassa, tämä olikin historian kolmanneksi pisin putki ja edelle jäivät vain Arsenal 14 matsia ja pikkuveli United 12 ottelun putkellaan.
Korjasin. 😉
JoyDivision
Vastaus #418 : 21.09.2015 klo 20:14:23

On se niin hassun hauska hassuttelija tämä ekaM ...voin vain kuvitella miten tuon lupsakan heiton jälkeen pillimehu ja kerroskeksi maistuu... samalla kun pikkuaivot kehittää uutta nerokasta huumoripläjäystä. Jatka toki...? CTID
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #419 : 22.09.2015 klo 19:21:01

Nyt olisi Cityllä aivan uskomattoman kova sauma tehdä tämän kauden paras ostos;

Lainaus
Chelsea's dispute with Eva Carneiro has taken another turn, with the club doctor said to have left Stamford Bridge.

Epäkomea Palloilija

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Luotettavat lähteet ja raportit


Vastaus #420 : 22.09.2015 klo 20:04:42

Ei saatana. Eikö nyt ihan tosissaan edes muutamaa muuta olisi voinut lepuuttaa kun Fernandinhoa ja Hartia. Tai Hartin tapauksessa ei ole edes kyse lepuutuksesta.
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #421 : 22.09.2015 klo 20:08:16

Voihan se toki olla, että linjaus on tehty seurassa ylempänä, ettei luottokortticupissakaan hassutella.
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #422 : 22.09.2015 klo 20:08:33

Harvoja tapauksia kun en olisi halunnut olla oikeassa, mutta eipä tämä yllättänyt. Cityn chairman oli muistaakseni sanonut Pellegrinin palkkaamisen yhteydessä seuran haluavan viisi pokaalia seuraavan viiden vuoden aikana, ja Pellegrini haluaa ilmeisesti taistella jokaisella rintamalla pokaaleista ns. loppuun asti.

Positiivista tosin että nuoret ovat päässeet edes penkille.

e: Olikin vissiin Soriano joka määritti tuon pokaalimäärän.
Epäkomea Palloilija

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Luotettavat lähteet ja raportit


Vastaus #423 : 22.09.2015 klo 22:44:07

Melkoinen höntsä, harmittaa että tuhlasin pari tuntia aikaani koko paskaan.

- Aguero voisi pikkuhiljaa herätä ja vaihtaa nappikset
- Yayaa kiinnosti yllättävän paljon, vaikkei oikeastaan mitään tehnytkään
- De Bruyne oli loistava sen ajan mitä katsoin
- Kankea Fernandokin vaikutti pelimieheltä
- Lopetin jossain vaiheessa striimin tihrustamisen joten junnujen esityksistä ei tietoa

Ainiin, Aguero vs Spurs viikonloppuna. Johohan ne nappikset olisi vaihdettu siihen mennessä ja nähtäisiin maaleja. Spurs on tunnetusti ollut Aguerolle helppo vastus.

E: Unohdin tärkeimmän:

- Navas LAUKOI pari kertaa jopa maalia päin, tämä on ennennäkemätöntä
« Viimeksi muokattu: 22.09.2015 klo 22:48:32 kirjoittanut Epäkomea Palloilija »
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #424 : 22.09.2015 klo 22:46:25

Junnut esiintyivät ihan hyvin, vaikea tuolla oli mitään tehdä kun muuta joukkuetta ei enää kiinnostanut. Olisi tosiaan voinut lopettaa katsomisen ensimmäisen puoliajan jälkeen..

 
Sivuja: 1 ... 16 [17] 18 ... 81
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa