FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.01.2026 klo 05:48:31 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 81
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester City /2015-16/ Pellen alzheimer  (Luettu 245227 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #50 : 16.08.2015 klo 20:39:30

Silti joku voisi kohta avata onnitellaan mestaruudesta-ketjun,koko Citehin porukka on niin nälkäisen oloinen että vaikea uskoa kenenkään pystyvän pysäyttämään tätä junaa. Paitsi aina on eräs porukka naapurissa...
Vielä nyt on turha jaella kenellekään mestaruutta sen kummemmin, mutta ei tämä alku minua ainakaan ole yllättänyt. Sen verran seurannut Cityn touhua tässä viime vuosina, että huomannut olevan parhaimmillaan silloin kun on jotain todistettavaa. Ja tähän kauteen lähdettäessä sitä totisesti oli, kun ennakkoarvioissa viskeltiin jopa sijoille 4-5. Mm. Robbie Savage ja David James veikkasivat Citylle sijaa 5.
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe


Vastaus #51 : 16.08.2015 klo 20:41:37

Mm. Robbie Savage ja David James veikkasivat Citylle sijaa 5.
Oliko näin? Suosittelisin molemmille että vähentävät päihteiden käyttöä,Jamesille myös jotain kirjanpitäjää.
Budha-B

Poissa Poissa


Vastaus #52 : 16.08.2015 klo 21:12:33

Sagna pelin taso parani heti, kun kävi kunnolla parturissa. Samoin kävi jo Demichelikselle.

Olis voinu Falcao käydä samalla parturilla. :(
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #53 : 17.08.2015 klo 09:05:57

Pellegrini valitsi siis oikeaksi pakikseen Sagnan, aivan kuten Stamford Bridgellä keväällä. Zabaletahan oli saanut punaisen viime kauden Etihadin matsissa. Zaban toinen keltainen tuolloin tuli myllystä Diego Costan kanssa, mutta mies oli saanut jo avausjaksolla varoituksen Hazardin rappaamisesta. Toisin sanoen Pelle luultavasti luottaa Sagnaan enemmän puolustettaessa juuri Hazardia vastaan. Topparipari Kompany-Mangala taas oli suoritunut hyvin noin vuosi sitten Costaa vastaan ja avasi siis myös nyt. Itse asiassahan Cityn puolustuslinja oli muuttumaton kauden avausottelusta.

Oscar ei ilmeisesti ollut pelikunnossakaan, mutta muutenkin oli odotettua, että työjuhta-Ramires avaisi tämän sijasta. Mourinho ryhmitti miehistönsä niin, että Fabregas pelasi keskikentän pohjalla, Willian kymppipaikalla ja Ramires oikealla. Willian liikkui varsinkin avausjaksolla lähes säännönmukaisesti vasempaan laitaan, ja Chelsea hyökkäsikin paljon tätä kautta. Cityn tuon puolen kolmikko, Sagna, Kompany ja Fernandinho, suoriutui kuitenkin puolustustehtävästään hyvin. Ramires oli varmastikin sijoitettu oikealle osin Cityn vaarallista vasenta laitaa ja hyökkäysvahvaa Kolarovia ajatellen. Chelsean pakit eivät taas avausjaksolla nousseet käytännössä lainkaan, mikä kertonee jotain Muorin lähtökohdista peliin.

Ihan mielenkiintoista oli se, että Pelle vaihtoi Demichilisin keskikentän keskustaan johtoasemassa. Samalla Fernandinho siirtyi oikealle laidalle, mitä kautta hän myös matsin niittasi. Cityhän menetti kesällä Milnerin, jonka yksi tärkeä erikoisrooli oli (johtoaseman) puolustava laituri. Yksi hyvä esimerkki tästä oli kahden vuoden takainen FA Cupin finaali, jossa Wigan hallitsi avausjaksoa sen vasemman wingbackin Espinozan sommitellessa hyökkäyksiä - ottelun luonnehan muuttui aika lailla täysin, kun Maradonaan Vertaamaton tuli toisen jakson alkupuolella kentälle ja laittoi kaverin kuriin. Mahdollisesti Fernandinho oikealla puolen ja Delph vasemmalla ovat miehen korvaajat tässä sitten.

Sterling hankki kuitenkin Citylle tosi paljon erikoistilanteita, sekä kulmia että vapareita, vasemmalta puolelta. Yksi näistä ratkaisi sitten pelinkin.
Schneiderlin

Poissa Poissa


Vastaus #54 : 17.08.2015 klo 09:27:25

54 331:n katsojan ennätysyleisö todisti tätä huikeaa esitystä.

Minusta tunnelma stadionilla oli parempi kuin koskaan aikaisemmin varsinkin viimeinen 15 minuuttia. Seuraavaksi on toisen päädyn vuoro jolloin kapasiteetin pitäisi nousta noin 61 000 katsojaan. Cityn pitäisi rohkeasti alentaa lippujen hintoja kolmannen kerroksen paikoille koska se auttaa joukkuetta äänekkäämpien fanejen myötä.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #55 : 17.08.2015 klo 12:27:35

Ilmeisesti De Bruyne oli eilen pelannut vähän siihen malliin, että olisi mieluummin ollut Etihadilla. Ja tuskin eilisen Cityn näytöksen jälkeen hinku jäädä Wolsburgiin ainakaan kasvoi. Kai tässä vielä on pieni sauma.
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #56 : 17.08.2015 klo 12:45:43

Erikoinen saagahan tuo on sikäli, että pohjimmiltaanhan päätös on kuitenkin Kevinin itsensä. Wolkkari on ilmoittanut olevansa valmis myymään siinä tapauksessa, että pelaaja todella haluaa siirtyä, ja City tuskin enää nuukailee muutamaa miljoonaa, joten Wolkkari saisi varmasti tyydyttävän hinnan. Siinä, missä Sterling ilmoitti suoraan ihan julkisesti, että hän ei allekirjoita uutta sopimusta ja haluaa lähteä, De Bruyne taustajoukkoineen on valinnut radiohiljaisuuden. Mene ja tiedä, jahkaileeko Kevin sitten oikeasti itse, vai miksei hommaa saada pakettiin suuntaan tai toiseen.
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #57 : 17.08.2015 klo 12:51:17

Kyllähän futisromantikkona olisi myös mielenkiintoista nähdä KdB lohkovaiheessa Wolkkarin kanssa. "Sattumalta" Wolfsburg on siellä viiden vuoden tauon jälkeen, kun riveissä on pitkästä aikaa Zwetschgen-tasoinen pelintekijä.
Jäävi

Poissa Poissa


Vastaus #58 : 17.08.2015 klo 13:45:19

Erikoinen saagahan tuo on sikäli, että pohjimmiltaanhan päätös on kuitenkin Kevinin itsensä. Wolkkari on ilmoittanut olevansa valmis myymään siinä tapauksessa, että pelaaja todella haluaa siirtyä, ja City tuskin enää nuukailee muutamaa miljoonaa, joten Wolkkari saisi varmasti tyydyttävän hinnan. Siinä, missä Sterling ilmoitti suoraan ihan julkisesti, että hän ei allekirjoita uutta sopimusta ja haluaa lähteä, De Bruyne taustajoukkoineen on valinnut radiohiljaisuuden. Mene ja tiedä, jahkaileeko Kevin sitten oikeasti itse, vai miksei hommaa saada pakettiin suuntaan tai toiseen.

Agentti kommentoi tuota asiaa hiljattain

“There is no way we would do something like that – we have a good relationship with Wolfsburg and a transfer request is not something that happens in Germany,” he told Guardian sport.

http://www.theguardian.com/football/2015/aug/13/kevin-de-bruyne-wolfsburg-manchester-city-wont-force-move


Eikö nuo transfer requestit ole muutenkin enemmän englantilaiseen jalkapallokulttuuriin liittyvä juttu. Ei noita muualla juurikaan näe?
mauro kekkonen
Vastaus #59 : 17.08.2015 klo 13:59:20

Ei kai tuota Mangalaa nyt oikeasti olla työntämässä lainalle? Juuri kun alkaa pelaaminen näyttää hyvältä viime kauden toilailuiden jälkeen.
Jäävi

Poissa Poissa


Vastaus #60 : 17.08.2015 klo 14:03:34

Ei kai tuota Mangalaa nyt oikeasti olla työntämässä lainalle? Juuri kun alkaa pelaaminen näyttää hyvältä viime kauden toilailuiden jälkeen.

Uusimpien huhujen mukaan ei olisi minnekkään menossa. City laittoi muutaman miljoonan tarjoukseen lisää ettei tarvi luopua Mangalasta.

Mangala-Otamendi kaksikkohan pelasi vuosia yhdessä Portossa ja tuolloin City osti Mangalan joka näytti silloin kyllä paremmalta noista kahdesta.
mauro kekkonen
Vastaus #61 : 17.08.2015 klo 14:09:04

Näemmä joo. Mirrorin mukaan Mangala ei olisi lähdössä mihinkään. Onneksi.

Valencia on ilmeisesti Citylle vielä pystyssä melkoisen summan rahaa Negredosta, joten Otamendin mahdollisessa siirrossa kuitataan sitten nämä velat.

http://www.mirror.co.uk/sport/football/transfer-news/manchester-city-consider-nicolas-otamendi-6266259
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #62 : 17.08.2015 klo 14:13:20

Viisi topparia toki kuulostaa paljolta, mutta tässä on muistettava se että City tähtää pitkälle kaikissa neljässä kilpailuissa. Demichelis alkaa varmaan laittamaan nappiksia naulakkoon tämän kauden jälkeen, eikä tuo kuulosta loppujen lopuksi yhtään hullummalta jos päästään samalla näpäyttämään vähän naapuria.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #63 : 17.08.2015 klo 14:31:52

Eikö nuo transfer requestit ole muutenkin enemmän englantilaiseen jalkapallokulttuuriin liittyvä juttu. Ei noita muualla juurikaan näe?

Olen muuten aina vähän ollut vähän ulkona tästä transfer request hommasta. Eli miten tämä toimii? Jos pelaaja jättää siirtopyynnön niin onko hänet pakko myydä? Ja jos on niin onko pakko myydä johonkin tiettyyn seuraan johonka pelaaja haluaa? Monesti kuulee, että pelaaja haluaa lähteä, mutta ei suostu jättämään siirtopyyntöä. Mistä tämä johtuu? Menettääkö pelaaja tässä jotain palkkoja/bonuksia vai miksi siirtopyyntöjä ei tapahdu tuon useammin? Ainakin itse jättäisin siirtopyynnön sen kummemmin miettimättä jos sitä kautta pääsisin mieluisampaan seuraan/liigan ja paremmille liksoille. Oikeastaan ainoa tapaus jossa en näin toimisi olisi se, että nykyinen seura olisi kasvattajaseurani ja mahdollisesti myös pitkäaikainen työnantajani jolloin tiettyä kunnioitusta pitäisi osoittaa niin seuralle kuin kannattajillekin. Muutoin jos järkevä keskustelu ei johda tuloksiin edes pidemmän ajan kuluessa niin siirtopyyntö kehiin. Esimerkiksi jonkun De Gean tilanteessa en ymmärrä miksi mies ei jätä siirtopyyntöä jos sydän kerran vetää Madridiin ja muijastakin on vaikea olla erossa. Joku palkkaan tai johonkin muuhun liittyvä syyhän siinä pitää olla taustalla. Muutoin en näe järkeä pitkittää tuskaa ja istua katsomossa.
« Viimeksi muokattu: 17.08.2015 klo 14:35:24 kirjoittanut Giggs82 »
betluck

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Djurgårdens IF, Marsalforn FC, SL Benfica


Vastaus #64 : 17.08.2015 klo 14:37:03

Olen muuten aina vähän ollut vähän ulkona tästä transfer request hommasta. Eli miten tämä toimii? Jos pelaaja jättää siirtopyynnön niin onko hänet pakko myydä? Ja jos on niin onko pakko myydä johonkin tiettyyn seuraan johonka pelaaja haluaa?

Ei tietenkään ole pakko myydä, vaikka pelaaja miten pyytäisi siirtoa ja hakkaisi jalkaa maahan. Sopimus on sitova.

Monesti kuulee, että pelaaja haluaa lähteä, mutta ei suostu jättämään siirtopyyntöä. Mistä tämä johtuu? Menettääkö pelaaja tässä jotain palkkoja/bonuksia vai miksi siirtopyyntöjä ei tapahdu tuon useammin?

Riippunee sopimuksesta, mutta monesti menettää.


Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #65 : 17.08.2015 klo 14:40:40

No sitten en kyllä yhtään ihmettele miksi niitä ei tapahdu tämän useammin. Pelaaja voi siirtopyynnön takia menettää rahaa, mutta siirtopyyntö ei takaa siirtoa. Täysin turha riski siis. Pelaajan kanta on varmasti nykyisen seuran tiedossa ilman siirtopyyntöäkin. Toisaalta nyt herää sitten ajatus miksi tälläinen siirtopyyntö systeemi on edes käytössä ja mitä hyötyä siitä on?
Jäävi

Poissa Poissa


Vastaus #66 : 17.08.2015 klo 14:48:41

No sitten en kyllä yhtään ihmettele miksi niitä ei tapahdu tämän useammin. Pelaaja voi siirtopyynnön takia menettää rahaa, mutta siirtopyyntö ei takaa siirtoa. Täysin turha riski siis. Pelaajan kanta on varmasti nykyisen seuran tiedossa ilman siirtopyyntöäkin. Toisaalta nyt herää sitten ajatus miksi tälläinen siirtopyyntö systeemi on edes käytössä ja mitä hyötyä siitä on?

Pelaajien sopimuksissa on yleensä loyalty bonus jonka saa jos on sopimuksen loppuun asti seurassa. Sen saa myös jos pelaaja myydään seuran toimesta. Mutta jos pelaaja pyytää siirtoa tai tekee jotain muuta mikä sopimuksessa kielletään hän menettää oikeuden tuohon bonukseen.
mauro kekkonen
Vastaus #67 : 18.08.2015 klo 07:14:01

Tähän KDB saagaan olisi hyvä saada pian jotain ratkaisun tapaista. Melkoista säätöä.

http://www.skysports.com/football/news/11679/9954295/kevin-de-bruyne-still-undecided-on-future-says-agent
egrock

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ToPV


Vastaus #68 : 18.08.2015 klo 07:37:44

Lähdettä en tähän hätään muista, mutta tuossa yövuoron pikkutunteina luin jutun, jossa KDB sanoo pelaavansa kauden 15/16 Wolkkareissa. Tokihan tuo ei välttämättä meinaa mitään.
günthers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness


Vastaus #69 : 18.08.2015 klo 07:42:33

Tuo viimeisin on ilmeisesti osittain "väärin muotoiltu" ja agentti ehti jo syyttää kyseistä Draxlerin gaalaa provosoinnista. Eli agentin kommenteista voisi mielummin päätellä siirron olevan todennäköinen.
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #70 : 18.08.2015 klo 09:03:10

Muistetaan kuitenkin että agenttien omissa intresseissä on aina lähtökohtaisesti agitoida siirtoa, koska usein sopimuksissa (agentin ja pelaajan välillä) on joku klausuuli jolla agentti saa komission siirtosummasta/signing on feestä.
Sivurajatapaus

Poissa Poissa


Vastaus #71 : 18.08.2015 klo 09:19:14

En ymmärrä miksi City haluaisi  KdB:n. Onhan se tietysti erittäin hyvä pelaaja, mutta Cityllä on jo riveissään suunnilleen maailman paras kymppi, David Silva. Mitä ne tekisivät toisella, vähän huonommalla? Lisäksi samoille tonteille (AM-C/L/R) on tarjolla Sterling, Nasri ja Navas. Jos Pelle peluuttaa edelleen heikkoja vastaan kahta kärkeä, niin noista kavereista ei mahdu kerrallaan kentälle kuin 2. KdB olisi pieni upgreidaus Nasrista (sillä oletuksella, että sopeutuu Valjuun), mutta sellaiseenko kannattaa laitta pelimerkit? Ja kannattaako pelaajan mennä sinne soittelemaan toista viulua?
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #72 : 18.08.2015 klo 09:39:32

City ei enää pelaa kahdella kärjellä, ja olisihan Bundesliigan paras aikamoista EOMää Nasriin ja Navasiin, joista jälkimmäinen toki arvokas ase vaihdosta tullessaan. Ollaanhan se jo huomattu ettei mm. Nasrilla pää aina kestä UCLn kovimpia pelejä (Real, Barca) kun samaan aikaan toisaalla eräs belgi on alistanut Bayerniä. 
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #73 : 18.08.2015 klo 09:52:15

Viisi plus yksi pelaajaa, eli Silva, Sterling, Navas, Nasri ja KDB sekä Lopes, ei todellakaan ole liikaa 4-2-3-1:n "yläoksan" kolmelle paikalle. Kuitenkaan pitkän kauden aikana Silva ja Sterling eivät tule aloittamaan jokaista peliä, jolloin De Bruynen arvo korostuu. Muutoinkin kauden aika useammin luultavasti vähintään yksi kaveri on pois kuin kaikki käytettävissä. Lisäksi jalkapallossa on sellainenkin asia kuin vaihdot, ja huippuseurojen yksi vahvuushan on juuri siinä, että niillä on usein tuoda viimeiselle puolituntiselle väsynyttä vastustajaa vastaan kovia hyökkäyspään pelaajia. Eiköhän siis suurimmassa osassa matseista vähintään neljä näistä kavereista tule pelaamaan, kuten asia on Webaa ja Chelseaa vastaan ollutkin.
Nakkikastike

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Los Blancos&Taivaansiniset


Vastaus #74 : 18.08.2015 klo 18:11:31

Sky Sportsin toimittajan mukaan Otamendi on done deal. Hinta 45 milj. euroa. Onhan Otamendi nyt helvetin hyvä toppari mutta eri asia onkin että oliko juuri nyt tarvetta uudelle topparille..

 
Sivuja: 1 2 [3] 4 ... 81
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa