FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.01.2026 klo 12:15:20 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 41 [42] 43 ... 52
 
Kirjoittaja Aihe: Real Madrid C.F 2015/2016 - Espanjalaisen tarjoilijan puhtaan valkea lautasliina  (Luettu 294550 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Julss

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Los Merengues, Spurs


Vastaus #1025 : 02.04.2016 klo 21:14:54

Real näyttää todella paljon valmiimmalta kuin syksyllä. Koko joukkue puolustaa ja liikkuu yhtenäisesti. Pallot vähän karkailee ja se tuntuisi olevan itseluottamus-kysymys. Casemiro on hyvä veto, Modric on kultaa ja Barca pelottava. 1. puoliajan perusteella Zidane andaitsee uuden kauden. Huhhuh.

e. Casemiro suuri syy Realin voitolle. Se likainen työ tuli tehtyä. Balanssi oli kentällä todella hyvä verrattuna aikasempaan Klassikkoon ja jopa muihin tiukkoihin kamppailuihin kauden aikana. In Zizou we trust.
« Viimeksi muokattu: 02.04.2016 klo 22:27:46 kirjoittanut Julss »
Los Mou

Poissa Poissa


Vastaus #1026 : 02.04.2016 klo 22:27:14

tästä lähtee Zizoun manageriura liikkeelle!! huikea esitys, voitto tuli vaikka linjurit tekivät sen hankalaksi :D casemiro aivan huikea. ronaldo puolustamassa ja vielä tuli voittomaali... ramos idiootti jälleen, oli tuuria mukana että toinen kortti tuli vasta pelin lopussa.
G.Lavanche

Poissa Poissa


Vastaus #1027 : 02.04.2016 klo 22:38:21

Tuosta esityksestä on hyvä jatkaa, vaikka mitään ei kaudesta käteen jäisikään. Benzeman maalia on pakko ihailla todellinen maailman luokan ysin maali. Jättäytyminen, keskittyminen ja loistava viimeistely hankalasta asennosta.

Ainahan se on mukava voittaa klassikko vaikka kuinka liigan kannalta(lupaan juosta alasti Hämeenlinnan keskustam läpi jos Real mestaruuden vielä vie) merkityksetön peli olisikin. Tekee varmasti hyvää pelaajien itseluottamukselle mitä tulee vaikeisiin mestareiden liiga kamppailuihin.

E: korjattu minkä kannalta merkityksetön peli.
« Viimeksi muokattu: 03.04.2016 klo 02:52:19 kirjoittanut G.Lavanche »
Julss

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Los Merengues, Spurs


Vastaus #1028 : 02.04.2016 klo 22:55:21

Taktisesti tärkeä voitto. Zidane näytti oman kykynsä hallita pakkaa. Jos ajatellaan, että maailman jalkapallo-media rummuttaa Barcan olevan paras seurajoukkue atm; Real pelasi todella kypsästi. Toki voidaan verrata yksittäisten pelaajien kuormitusta maajoukkuetauolla, mutta taktisesti Zidane sai joukkueensa pelaamaan todella kypsästi verrattuna vaikka syksyn Benitezin vastaavaan. Perkele, voitonhan Zizou vei taktisesti verrattaessa vaikka Enriquehenkin.
El Hefe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid, HJK, Guti


Vastaus #1029 : 02.04.2016 klo 22:58:33

Jättäkää nyt nuo merkityksettömän huutelut sivummalle. Hieno voitto, johon en välttämättä olisi uskonut. Zizou saanut joukkueeseen hienon hengen. Modric, Casemiro, Benzema ja Navas päällimmäisenä mielessä.
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #1030 : 02.04.2016 klo 23:05:46

Tykkäsin kyllä enemmän Ancelottin systeemeistä ja tuli useampaan otteeseen itsekseen manattua, että on typerää peluuttaa Cristianoa laidalla ottelussa, jossa vastustaja pitää palloa selvästi enemmän. Yllättävän kurinalaisesti CR tuota roolia jaksoi toteuttaa ja tämä on taatusti Zidanen ansiota. Vaikka voitto tulikin, vieläpä CR:n iskiessä voittomaalin, niin en silti vain näe tätä lähellekään optimaalisena roolina lusitaanille - hän kun ei ole enää se sama vanha Crisse. Okei, joku voi sanoa, että mitä väliä sillä on, mikä on optimaalisinta Cristianolle, kun joukkue pärjää, mutta näkisin joukkueen hyökkäyspelin selvästi vaarallisempana, jos CR olisi roolitettu eri tavalla. Pitkään näytti, ettei Madrid saa juurikaan luotua maalipaikkoja ja en kyllä kyrpä-Piquen maalin jälkeen uskonut voittoon hetkeäkään.

Hieno matsi joka tapauksessa. Madrid paransi otteitaan mitä pidemmälle ottelu eteni ja lopulta voi sanoa, että se ansaitsi täysin voittonsa. Erityisen hienon tästä tekee se, että tappioasema kääntyi voitoksi. Liiga on toki jo menetetty aiemmin, mutta merkityksetön tämä ottelu ei ollut missään nimessä.

Edit: Maaleista vielä vähän..

1-0: Pepen mies, mutta ihan täysin en tuota kuitenkaan hänen piikkiinsä laittaisi. Itse asiassa maalista voi syyttää yhtä paljon Cristianoa, joka pelasi aluetta ollen kuitenkin vähän liiaksi sijoittunut eteen, jonka myötä tuohon jäi vaarallinen aukko, josta Pique sitten pallon maaliin puski. Ja vapaaseen puskupaikkaanhan hän pääsi onnistuneen skriinin ansiosta, joka vaikeutti Pepen hommia huomattavasti.

1-1: Erinomainen hyökkäys alusta alkaen, jossa pallo liikkui nopeasti eteenpäin. Marcelolta vielä huikea kuljetus, Kroosin keskityksessä oli toki onnea, mutta se ei vie yhtään pois upeasti rakennetulta maalilta. Ja olihan tuo Benzeman viimeistely priimaa.

1-2: Tällä kertaa Carvajalilta vahva kuljetus, tässä toki saa Barcakin katsella hieman peiliinsä, kun melko vapaasti tuossa Dani päästettiin vauhtiin. Jo Balen väärin perustein hylätyssä maalissa oltiin mahdollisesti tarkoituksella ajauduttu pääpelitaistoon Barcan laitapakkia vastaan, jotka ovat mikkihiiriä ja tässäkin maalissa sama toistui. Nyt keskitys tuli toki sen verran taakse, että maalintekosektori oli turhan pieni, mutta kun Alves pelasi itsensä ulos, pääsi CR niittaamaan voittomaalin lähietäisyydeltä otettuaan pallon ensin rinnalla haltuun päästen hyvään vetopaikkaan.
« Viimeksi muokattu: 02.04.2016 klo 23:15:40 kirjoittanut Joey »
Julss

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Los Merengues, Spurs


Vastaus #1031 : 02.04.2016 klo 23:20:07

Merkityksetön on kyllä väärästi viljelty sana. Henkisesti todella tärkeä voitto joukkueelle ja Zidanelle seura-poliittisesti.

Ronaldo ei välttämättä ole se dominoivin pelaaja tänä päivänä, mutta Realin taktiikka ei myöskään nojaa pelkästään Ronaldoon. Tämä peli osoitti Zidanen hyökkäyspelin potentiaalin, mutta vielä enemmän antoi osviittaa valmentajan kyvystä huomioida keskikentön balanssin tärkeyden koko joukkueelle.
Juhana

Poissa Poissa


Vastaus #1032 : 02.04.2016 klo 23:23:41

Mulle jäi tuosta myös sellainen kuva, että nihkeämmän alun jälkeen Zidane oli toiselle jaksolle selvästi käskenyt laitapuolustajia nousemaan keskelle tukemaan hyökkäyksiä ja niistähän ne maalit myös toisella jaksolla tuli.
Ändy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkue


Vastaus #1033 : 03.04.2016 klo 01:03:30

Merkityksetön on kyllä väärästi viljelty sana.

Sama. Klassikon voitto ei koskaan ole merkityksetön ja kyseessä on sarjatilanteesta huolimatta aina tärkeä voitto.

Loistavaa, että naurettavasti hylätyn maalin jälkeen kasetti ei levinnyt täydellisesti, vaan se 2-1 maali onnistuttiin kairaamaan siitä huolimatta.
Mágico Madrid

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: El Halcón


Vastaus #1034 : 03.04.2016 klo 15:22:18

Madridin viikonloppu jatkui erittäin positiivisesti, kun Castillakin voitti oman pelinsä. Maalirikkaassa pelissä Guadalajara kaatui lukemin 6-3. Castillan maaleista vastasivat tutut nimet, kun sekä Mayoral että Mariano tekivät kaksi maalia mieheen. Cedres ja Munoz hoitivat loput. Samaan aikaan Barakaldo pelasi tasan, joten piste-ero kärkeen hieman kapeni. Kova kärkikaksikko tosiaan Castillalla kun maalipörssin kärkinimi Mariano löytyy usein penkiltä.

edit. Guadalajan riveistä löytyi mielenkiintoinen nimi, nimittäin Primerastakin tuttu Riki (Deportivo). Real Madridin kasvatti tekikin kaksi maalia tänään.
« Viimeksi muokattu: 03.04.2016 klo 15:24:51 kirjoittanut Mágico Madrid »
00250

Poissa Poissa


Vastaus #1035 : 04.04.2016 klo 15:57:28

Erinomainen voitto viikonloppuna.  Nyt tuli tekemiseen jotain järkeä ja Madrid palasi takaisin uskottavaksi haastajaksi kuskin paikalla viime aikoina mellastaneeseen FC Barcelonaan ja kiima palasi Meklareihinkin ottaen huomioon tulevat vastustajat.   
stoppi

Poissa Poissa


Vastaus #1036 : 04.04.2016 klo 21:26:53

Arvauksia kuka aloittaa oikeana laitapakkina keskiviikkona? Carvajal vai Danilo?
Juhana

Poissa Poissa


Vastaus #1037 : 06.04.2016 klo 22:22:54

Aivan helvetin löysää paskaa taas, kokoajan seisovilla jaloilla askeleen pari vastustajaa jäljessä. Sitten pistetään keskityksiä 900 metriä korkeampien saksalaisten päähän ja ammutaan katsomoon jostain keskialueelta. Sietääkin tulla tappio.
Raseliz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Real Madrid


Vastaus #1038 : 06.04.2016 klo 22:35:02

Ansaittu tappio on tulossa. Pelin voi tiivistää sanoin vittu mitä paskaa.
PikkuTakki

Poissa Poissa


Vastaus #1039 : 06.04.2016 klo 22:40:11

Kukkupalloja noin 8000 kappaletta, siinäpä se taktiikka tais olla. Marcelon spedeily kruunas kaiken.

Kauanhan Danilo saa vielä surffailla avarissa? Miksi helvetissä Carvajal edes istuu penkillä niin paljon?
« Viimeksi muokattu: 06.04.2016 klo 22:42:53 kirjoittanut PikkuTakki »
Finale

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F


Vastaus #1040 : 07.04.2016 klo 06:24:27

Ranskalaisen työharjoittelijan piikkiinhän eilinen menee. Siellä oli ilmeisesti Carvajalilla avomurtumat molemmissa jaloissa vai minkä ihmeen takia Danilon paskuus piti jälleen kokeilla näin kovassa paikassa.Tatkisestihan Zidanella ei ole koko keväänä ollut mitään annettavaa mutta kun mies ei onnistu edes psykkaamaan joukkuetta pelaamaan kunnollla niin aika vähissä on legendan eväät.
kopo79

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP


Vastaus #1041 : 07.04.2016 klo 06:40:27

Draxleri pelaa kohta realissa.saa ottaa talteen.
el_capitan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tunnelmaa huonontava elämysmatkailijamieshuora


Vastaus #1042 : 07.04.2016 klo 08:36:23

Kauanhan Danilo saa vielä surffailla avarissa? Miksi helvetissä Carvajal edes istuu penkillä niin paljon?

Nopeasti kun laskin, niin tällaiselta näyttää Danilon ja Carvajalin statsit missä ovat olleet avauksessa:

Danilo 24 peliä, joista 15 voittoa, 4 tasuria ja 5 tappiota.
Carvajal 20 peliä, joista 17 voittoa, 2 tasuria ja 1 tappio.

Tuskin moni ymmärtää, miksi Carvajal istui taas eilen penkillä...
« Viimeksi muokattu: 07.04.2016 klo 08:42:09 kirjoittanut el_capitan »
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #1043 : 07.04.2016 klo 11:36:51

Olihan tuo peli aika paskaa noin kokoonaisuudessaan, mutta aika tuuri kävi sakuilla, että saivat ottelusta noin hyvän tuloksen. Yksi maali Madridin olisi pitänyt kyllä saada tehtyä noista paikoista, niin tällöin tilanne olisi jopa ihan hyvä - nyt se on kaikkea muuta. Enkä oikeastaan edes usko, että joukkue kykenee tätä otteluparia enää edukseen kääntämään.

1-0: Schürrle potkaisee itse Casemiroa pohkeeseen, surkea vihellys siis.

2-0: Tilaa on vaikka millä mitalla, varsinkin laidoilla, kun ylin kolmikko ei osallistu puolustamiseen. Wolkkari saa siis pelattua pallon varsin helposti täysin vapaaseen keskityspaikkaan ja kun Ramos ei tiedä, mitä selkänsä takana tapahtuu, niin Arnoldilla on helppo työ ohjata keskitys lähietäisyydeltä sisään. Ramosin olisi tullut yksinkertaisesti puolustaa tuo etualue huomattavasti paremmin.

Zidanen ongelmaksi tuntuu muodostuvan nämä semihyvät jengit. Getafet kyllä kaatuu tällaisella vähän naiviillakin pelaamisella, mutta nähtiinhän se jo Romaa vastaan, että noin avoimella pelillä ollaan kusessa, jos vain vastustaja osaa viimeistellä edes kelvollisesti. Roma ei toki osannut. Itse ryhmittäisin nämä samat ukot näihin peleihin mieluummin vaikka niin, että vastustajan pitemmissä hyökkäyksissä Modric ja Bale puolustaisivat laidat & Casemiro ja Kroos keskustan, Cristiano ja Benzema saisivat kaivella muniaan ylempänä, kuten Ancelottinkin aikaan. Tällöin keskikentällä olisi kuitenkin yksi puolustamisen taitava pelaaja eikä laidatkaan olisi niin avoinna. Barcelonaa vastaan juoni onkin jo sitten aivan erilainen, jolloin on yksinkertaisesti pakko puolustaa tiiviimmin, jos haluaa voittaa ja se tuntui menevän myöskin pelaajien nuppiin, kun jopa Cristiano nähtiin laidalla tekemässä töitä alaspäin.
TaitoFudis

Poissa Poissa


Vastaus #1044 : 07.04.2016 klo 13:22:15

Sorry!

Kopsattu LaLiga.comin puolelta, mutta mielestäni ihan hyvä kommentti.

– Voi vain toivoa Zinedine Zidanen opettavan Marcelolle, että jos puskee vastustajaa päällään rintaan isossa ottelussa, sen voi tehdä myös kunnolla.



Jääskraba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaikki jotka pärjää


Vastaus #1045 : 07.04.2016 klo 14:39:25

1-0: Schürrle potkaisee itse Casemiroa pohkeeseen, surkea vihellys siis.

Olihan tuo selvä pilkku: kaveri tulee takaapäin/sivustapäin niin, että jalka osuu juuri laukaisevan pelaajan jalkaan. Toisaalta Madridille olisi pitänyt viheltää pilkku Balen kaadosta, joka oli päivänselvä rike.
Incrível

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #1046 : 07.04.2016 klo 14:43:12

Kolikolla on useimmiten kaksi puolta. Marcelolle jäi antamatta 2 punaista ja yksi keltainen samasta tilanteesta.

Jossittelu on toki aina kivaa, mutta pidemmällä aikavälillä äärimmäisen kyllästyttävää. Sori, että tämä tuli kausitopikkiin.
Royal

Poissa Poissa


Vastaus #1047 : 07.04.2016 klo 15:34:59

Kyllä oli asenne taas sellasta paska että huh huh. Tärkeä vaihto ottaa James kentälle ku peliaikaa 8 min Ylos
Mágico Madrid

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: El Halcón


Vastaus #1048 : 08.04.2016 klo 18:27:50

Kiko Casilla aloittanee huomenna kun Navas on kokoonpanosta pois. Borja Mayoral nostettu taas mukaan.
mehukas

Poissa Poissa


Vastaus #1049 : 08.04.2016 klo 19:44:47

Onko Benzeman sairasloman pituudesta uutisoitu missään vai selvisikö säikähdyksellä? Ei ainakaan ole viikonlopun kokoonpanossa.

 
Sivuja: 1 ... 41 [42] 43 ... 52
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa