FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
17.07.2025 klo 14:36:47 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 17
 
Kirjoittaja Aihe: Petri Vuorinen - Kollektiivinen pallonhallintaprosessi  (Luettu 132927 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Ryan R

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Russell was not even there


Vastaus #350 : 28.06.2025 klo 14:40:51

Ihan käsittämättömän naivisti kasattu jengi.

Tämähän se.

Siellä on ihan reilusti pelaajia, mutta leveyttä ei nimeksikään. Tässähän on nyt tilanne se, että yhdellekään pelipaikalle ei ole uskottavaa korvaajaa, mikäli se optimiavauksen pelaaja ei pysty pelaamaan.

Ja välillä sitä välttävän tason korvaajaa (Boamah) ei edes uskalleta peluuttaa, vaan mielummin laitetaan sinne joku väärän pelipaikan hupiukko antamaan pisteet pois.

Puoli vuotta kestäneen tiiviin scouttauksen ja data-anal yysin tuloksena saivat sentään Sheikin hankittua. 2+1 vuotisesta sopimuksesta on meille vielä paljon iloa!!1!

Kolmostoppari, pari laitapakkia, sekä uskottava kärkipelaaja. Nämä nyt pitäisi tulla sisään aivan välittömästi kun ikkuna aukeaa. Suorita Petri hyvä.
1/2-aika

Poissa Poissa


Vastaus #351 : 28.06.2025 klo 14:48:14

Tansanian (maajoukkuetason) pelaajan lisäksi nostaisin scouttauksen riemuvoitoksi myös päävalmentajan löytämisen joukkueen omista riveistä.
Mutta, ehkä viikon päästä on eri sävel kellossa, kun kaksi maireaa pommia ja yksi arpa on julkaistu!
Smicer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tennessee Soccer Club


Vastaus #352 : 28.06.2025 klo 14:56:14

Milloin saa kritisoida?

Vasta ensi kesänä kun Vasaralla on takana ensimmäinen puolikas vuosi ja joukkue on kokonaan Vuorisen kasaama.
Pyrkka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sadik, Carroll & Vertainen


Vastaus #353 : 02.07.2025 klo 19:59:02

Ammattitaidoton nössö.

Karseasti koottu joukkue ja Tokea parempaa päävalmentajaa ei ole löytänyt vuodessa.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #354 : 02.07.2025 klo 21:15:30

Vuorisen ainoa merkittävä onnistuminen urheilujohtajana taitaa edelleen olla Huddin myyminen Vepsusta Klubiin, mutta huhujen mukaan toinen olis tulossa. Pete kun on kuulemma löytänyt Godlyn takas Veikkausliigaan Ylos
Gunvald Larsson

Poissa Poissa


Vastaus #355 : 02.07.2025 klo 21:17:43

Jos Mäki doeroi, Vuorinen ei tunnu uskaltavan tai osaavan tehdä yhtään mitään. En yksinkertaisesti tiedä, miten on mahdollista, ettei Klubiin muka kertakaikkiaan löydy ketään puhutaan sitten päävalmentajasta, kakkoskärjestä tai laitapakista.

MarskiKakkonen

Poissa Poissa


Vastaus #356 : 02.07.2025 klo 22:43:07

Pete kun on kuulemma löytänyt Godlyn takas Veikkausliigaan Ylos
Tämä scouttaus on varmasti vaatinut viimeisintä AI-teknologiaa ja laadukkainta dataa Ylos Petskulle palkankorotus hyvästä duunista
bolero

Poissa Poissa


Vastaus #357 : 03.07.2025 klo 11:13:23

Mielestäni suurin kysymys HJKn kannalta nyt on, onko katseet pitkäjänteisemmässä työssä vai jälleen uudessa laastarikaudessa, jossa mestaruutta tavoitellaan hinnalla millä hyvänsä. Vuorisesta jäänyt kuva, että hänet on nimenomaan palkattu nostamaan HJK isommassa kokonaisvaltaisemassa kuvassa takaisin Suomen parhaaksi seuraksi. Ägän maltti ei kuitenkaan välttämättä riitä siihen, että ohikausi johtaisi pidempiaikaiseen menestykseen. Laastarikaudet kertautuvat yksi toisensa perään ja ovat johtaneet tähän tilanteeseen.

Kaikesta päätellen seuraavaksi valmentajaksi etsitään mahdollisimman varmaa valintaa. Kuten todettua ongelmana on (ollut) se, ettei tällaisia suomalaisia ole saatavilla. Token jatko oli karmea epäonnistuminen, joka on vaikuttanut myös joukkueen rakentamiseen. Vaikea nähdä, että Nuutinenkaan toisi sen vaatimustason, joka HJKn päivittäisessä tekemisessä pitäisi olla. Tämä kysymys nousee esiin esimerkiksi kesän hankinnoissa: maksimoidaanko tämän kauden menestystä vai rakennetaanko (myös) tulevia kausia.

On muistettava, että Vuorinen sai käsiinsä melko sekavassa tilassa olevan seuran Mäen, Ägän ja myös Token takia. Ensitöikseen mies taisi uudistaa suorituskykypuolta, edustuksen ja 04 yhteistyötä, mutta epäselväksi on jäänyt missä jamassa HJKn scouttauspuoli on. Oscar vastasi siitä, mutta lähti hieman outoon aikaan ja oudoissa tunnelmissa. Lisäksi hankinnat ovat yhteistyötä - lopulta valmennus päättää, keitä joukkueeseen Vuorisen ehdotuksista halutaan ja Ägä/Vuorinen sen, onko siihen varaa kokonaisuus huomioiden. Scouttauspuolen hämäryyksien lisäksi valmennuskuvioiden sekavuus vaikeuttaa pelaajien hankintaa. Ei ole helppo myydä HJKn nykyistä projektia. Vasemman puolustajan paikasta jää Vuoriselle pitkä miinus. Sidiben kerrottiin olleen HJKn (eli Token) kiikarissa jo viime kesänä, mutta kyllä Vuorisen olisi pitänyt tuo pysäyttää.

Suomalaisista seuroista etenkin SJK on ymmärtänyt sen, että Suomeen kannattaa tuoda fyysisiä ja urheilullisia pelaajia. HJK ei ole mielestäni tarpeeksi taitava ollakseen niin pehmeä fyysisesti. Tämä korostunut nuorten peluuttamisen kautta. Erikoistilanteet aiheuttavat suuria vaikeuksia, koska joukkue on melko pienikokoinen. Joukkue ei yksinkertaisesti ole niin laadukas kuin annetaan ymmärtää. Laidoilta ja 10-alueelta puuttuu laatua ja laajuutta, joihin on vaikuttanut Kökcun lähtö, Banden koirankoppi ja poissaolot. Hyökkäyspään pääpeli-boksiuhkaa ja laitojen 1v1-uhkaa on todella vähän, kun vastustajat ovat oppineet syvällä puolustamisen toimivan Nuutista vastaan. Pukkikaan ei ole siinä parhaimmillaan. Missä määrin nämä ovat Vuorisen ja missä määrin Token/Nuutisen syytä, vaikea sanoa. Jonkinlainen siivous joukkueeseen saattaisi olla luvassa, koska hankintoja pitäisi tehdä paljon. Pelaajia myös kannattaisi laittaa lainalle kasvamaan korkoa vaikka sitten niin, että HJK maksaisi suurimman osan palkasta.
Gunvald Larsson

Poissa Poissa


Vastaus #358 : 05.07.2025 klo 10:45:52

Ari Virtasen tuore juttu valaisi hyvin syitä siihen, miksi vahvistuksia ei näy eikä kuulu, vaikka pelaajatilanne ei enää mahdollista edes täysi-ikäisiä pelaajia kaikille avauksen pelipaikoille Veikkausliigassa. Petri Vuorisen työaika on viime viikkoina (ellei kuukausina) mennyt Cheik Sidiben sopimuksen purkamisen yrittämiseen. On tietenkin aivan selvää, että joukkueen suorituskyky harppaa heti ylöspäin, kun Sidiben sopimus saadaan purettua. Voidaankin sanoa, että jo tämä yksistään nostaisi siirtoikkunan Vuorisen näkökulmasta reilusti plussan puolelle.
tamme auto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: nurmileijonat,terijoen hallitus


Vastaus #359 : 05.07.2025 klo 11:13:53

Eiköhän tää äijä ala olla nähty Cissoko pomppii maalipörssin kärjessä ja tekee mitä huvittaa nauttii kentällä olosta, kun pieni lapsi leikkipuistossa. Jaro hommaa jonkun yli kylän maalintekijä ukon Ruotsin divarista hyvillä statseilla edelliskausilta. Ja tää tuo jotain Sheikkejä jotka ei mahdu edes Klubi04 penkille. Myös vapailta markkinoilta eilen tietoon tullut et Murilo siirtyy Seinäjoelle juujuu. Näillä näkymin myös Moreno palaamassa Seinäjoelle ja SJK ilmoittautuu mestaruustaisteluun.

Ketä tällä on oikein mielessä ja juu voin kertoa Morelos ja Lod ei ole tulossa ainakaan vielä.

Tää äijä voi pelastautua jos tuo esim Jorginhon tai aiemmin mainitun Rick Kettingin tässä ikkunassa sisään
Chief

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #360 : 05.07.2025 klo 11:31:35

Petriii, tik tak, tik tak

E. Tik tak, tik tak…
« Viimeksi muokattu: 08.07.2025 klo 08:03:24 kirjoittanut Chief »
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #361 : 08.07.2025 klo 20:37:09

E. Tik tak, tik tak…

Petri pääsi urallaan eteenpäin, kun luopui Roni Huddista kesän siirtoikkunassa. Huhut kertoo, että olis yrittämässä samaa toiseen kertaan :)
Patjantekijät

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #362 : 09.07.2025 klo 08:20:45

On tää äijä kyllä ihan täysi lapanen.
Chief

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #363 : 09.07.2025 klo 08:38:40

Petri! Olethan jo hereillä ja sorvilla? Siirtoikkuna on auki ja joukkue kaipaa kipeästi vahvistuksia?

Ei mitään sheikkejä tai michelejä, vaan veikkausliigatason huippupelaajia.
#T#

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #364 : 09.07.2025 klo 13:46:43

Miksi tällä hahmolla ei ole mitään tulosvastuuta?

Nyt pitäisi oikeasti tapahtua jotain.
Chief

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #365 : 09.07.2025 klo 13:51:03

No Petrihän ei ole koskaan toiminut huippujoukkueessa, tai tavoitellut sarjan voittoa. Saati ollut ympäristössä, missä voittaminen on ainoa tavoite ja muu on epäonnistumista.

Varmaan oikeasti kuvittelee nykyisen jengin pärjäävän. ”Nuoret kehittyy ja ollaan neljäs” ei vaan riitä Klubissa. Tai ehkä se Ägälle ja Ollikselle nykyään riittää.
« Viimeksi muokattu: 09.07.2025 klo 13:56:35 kirjoittanut Chief »
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #366 : 09.07.2025 klo 13:53:23

No Petrihän ei ole koskaan toiminut huippujoukkueessa, tai tavoitellut sarjan voittoa.

Ei niin, eikä ehkä koskaan urallaan tule sellaisessa olemaankaan :D
Mestori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK Helsinki


Vastaus #367 : 09.07.2025 klo 15:24:51

Eiköhän niitä hankintoja ole tulossa ihan piakkoin. Kuunnellaan siihen asti Chiefin vaahtoamista.
Kosmoksen Härkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto


Vastaus #368 : 10.07.2025 klo 22:22:14

Kiven kova ammattilainen.
BlyzR

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #369 : 10.07.2025 klo 22:23:34

Suksippa pete vittuun.
1/2-aika

Poissa Poissa


Vastaus #370 : 10.07.2025 klo 22:31:25

Sanon sen kauniisti: eroa, paska!
PG

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa


Vastaus #371 : 10.07.2025 klo 22:34:53

Milloinkohan kehtaa alkaa kyselemään näyttöjä edellisiltä monelta kuukaudelta? Mitä tässä joukkueessa on nyt sellaista, jota ei olisi ollut ilman herraa?
Gunvald Larsson

Poissa Poissa


Vastaus #372 : 10.07.2025 klo 22:44:06

Pakkohan tämä mies on laittaa liuskaan, kun ei tee hommiaan ja joukkue ei pärjää edes Färsaarten tusinajoukkueelle.
meiju suvakki

Poissa Poissa


Vastaus #373 : 10.07.2025 klo 23:02:39

Kovaa analyysia oli Strömmien haastattelussa kauden alla. Kuulosti naurettavalta jo silloin ja nyt potenssiin tuhat. Äijällä on tasan kaksi tehtävää, hommata valmentaja ja pelitapaan sopivat pelaajat. Kaiken muun hötön pelaajapoluista ja "klubilaisesta pelitavasta" voi heittää hiuksista vittuun jos menestyminen kentällä ei ole siellä päinkään. Nyt on muutama päivä aikaa näyttää onko Vuorisella osaamista vai ei. Päätöksiä pitää tehdä, mielellään ei sellaista päätöstä, että mitään päätöksiä ei tehdä.
Gunvald Larsson

Poissa Poissa


Vastaus #374 : 10.07.2025 klo 23:30:50

Missä on Vuorinen?

 
Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 17
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa