lekke
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, LFC, SFC
|
 |
Vastaus #4550 : 15.07.2016 klo 18:48:12 |
|
Nyt Sijoitettu 304.900 € Sijoituksia 965 , kyllä jotain aina pitää jännätä , saadaanko sijoittajista 1000 puhki.  Toki useampi on varmasti sijoittanut useammin kuin kerran ja nuo näkyy invesdorin sivuilla erillisinä sijoituksina joten noin montaa eri henkilöä ei sijoittajina ole.
|
|
|
|
|
Rafter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick
|
 |
Vastaus #4551 : 15.07.2016 klo 18:48:32 |
|
Hesburgerin kerrosateria punaisella majoneesilla syöty ja kaljat korkattu. Kylläpä tekee niin perkeleen hyvää, ai että! Nythän se raaka työnteko vasta alkaa ja kaikkea sitä, mutta kyllähän tässä hetken voi leijua onnensa kukkuloilla. HYVÄ ME, HYVÄ TEPSI! 
|
|
|
|
|
betluck
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Djurgårdens IF, Marsalforn FC, SL Benfica
|
 |
Vastaus #4552 : 15.07.2016 klo 19:26:27 |
|
Ehdotankin että kaikki kynnelle kykenevät yhtiökokoukseen paikalle saapuvat, tulee vähän painetta hallitukselle asioiden kunnolliseen hoitoon.
Itse en laittanut senttiäkään tähän kiinni ennen hallituksen muutoksia ja usko siihen, että toimintakultturissa on tapahtunut muutos, on kova. Nimimerkillä "kohta petytään ja kuva ois kiva ylläri".
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #4553 : 15.07.2016 klo 19:36:47 |
|
Itke vähe lisää. Mitäpä jos ketjuun kirjoittelevat hinurit sijoitti rahojaan tähän paskaprojektiin ja sen vuoksi ovat sen sydämensä asiaksi ottaneet?
Miksi? Jos hinurit olisivat vaikeuksissa millä tavalla tahansa, niin ei voisi vähempää kiinnostaa suuntaan jos toiseen. Toki pientä hymyä tällä kaudella vihdoin realisoitunut hinterin vuosia jatkunut laiminlyönti hymyilyttää, mutta siinä se. Kiitos toki Kimille osastolle tästä! 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.07.2016 klo 19:39:14 kirjoittanut Willer »
|
|
|
|
|
taylor
Poissa
Suosikkijoukkue: #TPSJalkapallo #TPSJunnut
|
 |
Vastaus #4554 : 15.07.2016 klo 19:43:21 |
|
Itse en laittanut senttiäkään tähän kiinni ennen hallituksen muutoksia ja usko siihen, että toimintakultturissa on tapahtunut muutos, on kova. Nimimerkillä "kohta petytään ja kuva ois kiva ylläri".
"Lakki päästä" Peräaholle! Nyt jo lainoista vapautuminen, yhteinen TPS Jalkapallo-organisaatio ja anti maaliinsa. Tästä rakentamaan uutta 
|
|
|
|
|
pökkelö
Poissa
|
 |
Vastaus #4555 : 15.07.2016 klo 19:51:14 |
|
Toivottavasti tästä lähtee uusi alku TPS;lle. Hienoa !
|
|
|
|
|
Leppiniemi
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #4556 : 15.07.2016 klo 20:08:57 |
|
Mustavalkoisessa kaupungissa on hyvä olla ja elää. Kun vielä pysyvä pelipaikka löytyisi kaupungin rajojen sisäpuolelta, niin voisi seuraavaksi keskittyä murehtimaan yksityiselämän ongelmia. 
|
|
|
|
|
kosh
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS Turku ja RFC Liège
|
 |
Vastaus #4557 : 15.07.2016 klo 20:35:43 |
|
saadaanko sijoittajista 1000 puhki.  Yhtä vajaa  Sijoitettu 308.100 € Sijoituksia 999 Reilu pari tuntia aikaa...
|
|
|
|
|
dunu
Poissa
Suosikkijoukkue: Turun Palloseura
|
 |
Vastaus #4558 : 15.07.2016 klo 20:47:15 |
|
Yhtä vajaa  Sijoituksia 999 Ostin HH:lle osakkeen, eli tonni kasassa.
|
|
|
|
|
taylor
Poissa
Suosikkijoukkue: #TPSJalkapallo #TPSJunnut
|
 |
Vastaus #4559 : 15.07.2016 klo 21:17:59 |
|
Mustavalkoisessa kaupungissa on hyvä olla ja elää. Kun vielä pysyvä pelipaikka löytyisi kaupungin rajojen sisäpuolelta, niin voisi seuraavaksi keskittyä murehtimaan yksityiselämän ongelmia.  Totta! Pysyvä pelipaikka on välttämätöntä kun (jos  ) tulevaisuutta rakennetaan. Ja Veritas ainoa kärkevä mahdollinen. e. eiku järkevä 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.07.2016 klo 22:04:11 kirjoittanut taylor »
|
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #4560 : 15.07.2016 klo 21:30:39 |
|
Twitterin perusteella TPS:n omistajakunta alkaa olla aika kansainvälinen, ainakin Englannista, Saksasta ja Jenkeistä on ilmeisesti saatu joitan sijoituksia sisään. Kansainvälinen suurseura. 
|
|
|
|
|
Pentti Perusinsinööri
Poissa
|
 |
Vastaus #4561 : 15.07.2016 klo 22:17:42 |
|
Osakeannin sijoituskäyrä nousee alussa voimakkaasti kunnes alkaa pikkuhiljaa loivenemaan ja tasaantuu. Tässä vaiheessa ollaan vielä suhteellisen kaukana tavoitteesta n. 30-50% jolloin mehustelu voi alkaa. Seuran johtoporras vetoaa useaan otteeseen kannattajiin seuran pelastamisen puolesta. Uskoa pidetään yllä aika-ajoin tiputeltavilla isommilla panostuksilla, jotka seuran johtoporras on jo tietenkin etukäteen sopinut tukijoiden kanssa. Tässä vaiheessa päästään jo lähelle tavoitetta n. 70-80%. Kampanjointi kiihtyy loppua kohden kunnes viimeinenkin pisara sitruunasta on saatu puristettua. Kannattajien rahat scoopataan lopullisesti vähän ennen h-hetkeä nykyisten omistajien lyötyä annin läpimenemisen varmistavat rahat tiskiin.
Ja seuraavana vuonna uusi kierros kiitos.
Kannattajien rahat scoopattu onnistuneesti. Onnea TPS. Valmistautukaa ensi vuonna uuteen kierrokseen. 
|
|
|
|
|
KorkkiKiinni
Poissa
Suosikkijoukkue: Mystis: Kausikorttimyynti korkeakorkoista lainaa.
|
 |
Vastaus #4562 : 15.07.2016 klo 22:44:24 |
|
Mihin nämä joukkorahoituksen kautta hankitut rahat aiotaan käyttää?
Velkojen maksuun?
Sen takiahan tämä kusetus käynnistettiin että ei muka voida karsia kuluja, mutta suunnitellaan "annin" (lue: kerjuu kusetus) avulla tehtävän 50 tonnia tappiota ja saavutettavan liigapaikan. Tämä siksi koska Turussa on löydetty Heikkismasan viisasten kivi: uskoisin että kun on menestystä, on yleisöä ja tulojakin. Jotku vielä kehtaavat puhua tästä pelleilystä sanalla sijoitus, ainoa asia mitä on tapahtunut, on se että johtoporras saa lisää kasinopelimerkkejä tuhlatakseen ties minne niinkuin ennenkin, eikä heillä ole mitään vastuuta "sijoittajille". Tosiaankin onnea Turku, ens vuonna sitten taas rinse and repeat.
|
|
|
|
|
Tapani
Poissa
Suosikkijoukkue: IFK Göteborg och IFK Mariehamn ja Lahden Reipas
|
 |
Vastaus #4563 : 15.07.2016 klo 23:00:02 |
|
Ihmeen paljon joukkorahoitusannin onnistuminen tuntuu joitain kyrsivän...
|
|
|
|
|
ilusionista
Poissa
|
 |
Vastaus #4564 : 15.07.2016 klo 23:02:01 |
|
Lämmittää niin tuo ilkkumaan tulleiden katkeruus, kun projekti saatiin kuin saatiinkin maaliin. Taidanpa ottaa sen kunniaksi mukin viskiä.
Toivottavaa toki on, että pidetään seurajohdossa järki päässä ja jotenkin nykyjohdolla siihen jopa uskon. Laurikaisen kanssa pitkäjänteisesti eteenpäin.
|
|
|
|
|
jakkeri8
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, LoPS, Spurs, Redskins. Anders Tegnell
|
 |
Vastaus #4565 : 15.07.2016 klo 23:50:38 |
|
Sijoitettu 265.000 € Sijoituksia 793
Sijoitettu 315.750 € Sijoituksia 1046 ihan hyvä loppukiri oli 
|
|
|
|
|
Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #4566 : 16.07.2016 klo 01:35:53 |
|
Hyvä saldo  . Ja kannatti laittaa minimirajaksi 300 k€. Jos olis ollu 200 k€, saldo olis jääny pienemmäksi.
|
|
|
|
|
pallojalka
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU (ja se -K)
|
 |
Vastaus #4567 : 16.07.2016 klo 01:58:04 |
|
Ylivoimaisesti suurin omistaja on Turun kaupunki, joten puolijulkista tukeahan se on. Selittävä tekijä lienee toiseksi suurin omistaja eli Turun seudun osuuspankki.
Aivan uskomatonta, vain Turussa!  Ja jengi vielä peukuttaa. Kertokaahan joku toinen kaupunki, joka ryhtyy kiinteistöyhtiönsä kautta talousvaikeuksissa olevan urheiluseuran äänettömäksi omistajaksi?
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #4568 : 16.07.2016 klo 06:15:28 |
|
Aivan uskomatonta, vain Turussa!  Ja jengi vielä peukuttaa. Kertokaahan joku toinen kaupunki, joka ryhtyy kiinteistöyhtiönsä kautta talousvaikeuksissa olevan urheiluseuran äänettömäksi omistajaksi? Tähän nyt sen enempää kantaa ottamatta, mutta et taaskaan tiedä taustoista yhtään mitään. Kyseinen yritys tukee myös muitakin ja on yhteistyössä monen muunkin seuran kanssa merkittävästi kuten TUTO:n ja FC Interin.
|
|
|
|
|
aadee-hoodee
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki turkulaiset, jotka pelaavat Veritaksella!
|
 |
Vastaus #4569 : 16.07.2016 klo 06:52:44 |
|
Tähän nyt sen enempää kantaa ottamatta, mutta et taaskaan tiedä taustoista yhtään mitään. Kyseinen yritys tukee myös muitakin ja on yhteistyössä monen muunkin seuran kanssa merkittävästi kuten TUTO:n ja FC Interin.
Tarkkaan ottaen en itsekään taustoista tiedä, mutta epäilen että Teknologiakiinteistö ei omista em. yrityksistä osakkeita, mutta ostavat kyllä mainostilaa?
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #4570 : 16.07.2016 klo 07:37:35 |
|
Tarkkaan ottaen en itsekään taustoista tiedä, mutta epäilen että Teknologiakiinteistö ei omista em. yrityksistä osakkeita, mutta ostavat kyllä mainostilaa?
Tuki kuin tuki kuten myös stadionyhtiössä. Välillistä tai suoraa.  Aika monta proggista heillä meneillään Kupittaan alueen seurojen kanssa nyt ja tulevaisuudessa(keissi Palloiluhalli).
|
|
|
|
|
KorkkiKiinni
Poissa
Suosikkijoukkue: Mystis: Kausikorttimyynti korkeakorkoista lainaa.
|
 |
Vastaus #4571 : 16.07.2016 klo 07:59:23 |
|
Ihmeen paljon joukkorahoitusannin onnistuminen tuntuu joitain kyrsivän...
Ei kyrsi. ihmiset yrittävät auttaa, mutta heitä kustaan silmään, se kyrsii.
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #4572 : 16.07.2016 klo 10:47:08 |
|
 Kyllä nyt on niin kusetettu olo kun totuus tuli julki.
|
|
|
|
|
Jasseri
Poissa
|
 |
Vastaus #4573 : 16.07.2016 klo 10:52:12 |
|
 Kyllä nyt on niin kusetettu olo kun totuus tuli julki. Sama  Johto käyttää vähät ja kusettamalla saadut pelimerkit tusinaulkkareihin ja kokkelin imemiseen luksushuorien pakaroilta. Miksei tuota voitu suoraan kertoa, huijattiin vain. P.S. Kyllä minä niin tulistuin kun valkeni, etten yhdellä osakkeella saanutkaan hallituspaikkaa 
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #4574 : 16.07.2016 klo 10:55:14 |
|
Oululaisia harmittaa, kun TPS ei mennyt nurin. Mun mielestä se on hieno juttu. 
|
|
|
|
|
|
|
|