exium
Poissa
Suosikkijoukkue: menetetty ikäluokka
|
 |
Vastaus #425 : 06.06.2016 klo 00:26:37 |
|
Mielestäni Ilves on pelannut monessa pelissä alle tasonsa, ja uskonkin, että juuri pari väkisin kaivettua taisteluvoittoa voisi nostaa itseluottamusta ratkaisevasti ja kääntää kurssin pysyvästi paremmaksi.
Samanlaisia käynnistymisvaikeksiahan Ilves/2:lla oli pari vuotta sitten Nelosessakin: alkukauden rämpiminen ja alisuorittaminen vaihtuivat loppukauden yli kymmenen ottelun voittoputkeen, joka riitti lopulta sarjan ylivoimaiseen ykkössijaan ja nousuun. Pelaajistossa silloinkin läpi kauden suurta vaihtelua, niin kuin nytkin.
Oliko silloin kurssin kääntymisen syynä juuri itseluottamuksen kohoaminen onnistumisten myötä, nuorten korkea kuntopohja verrattuna vanhempiin, vai kaikkien muiden joukkueiden radikaali huonontuminen, ts. väsyminen sarjan jälkimmäisellä puoliskolla, en tiedä. Oli miten oli, Kolmosessa ei tuohon malliin paranisi enää antaa muille joukkueille yhtä montaa pistettä etumatkaa, mikäli sarjapaikka halutaan säilyttää.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #426 : 06.06.2016 klo 09:26:53 |
|
Osalla varmaan fysiikasta, osalla itseluottamuksesta, osalla pelitaidoistakin. Vaikea eritellä. Monen asian summa. Pari voittoa ja itseluottamus ylös niin moni asia tuntuu helpommalta ja riittävältä. Pari tappiota lisää ja taidot ei riitä sitäkään vähää...pään sisällä. Sellasta se on.
Näinhän se on. Parin pelin perusteella joka pelaajalla on hyviä ominaisuuksia ja heikkoja ominaisuuksia. Tuossa suurin ongelma on varmaan rutiinin puute ja se, että ei osata joukkueena peittää heikkouksia ja hyödyntää vahvuuksia parhaalla mahdollisella tavalla. Ehkä myös se lupaavien tilanteiden vieminen loppuun asti on puuttunut.
|
|
|
|
|
I-Kissat_tiedottaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves-Kissat
|
 |
Vastaus #427 : 07.06.2016 klo 12:24:48 |
|
I-Kissat - TamU ottelusiirto varmistui. Alunperin piti pelata ti 21.6. klo 18:30 Lamminpäässä. Uusi aika ja paikka on ke 22.6. klo 18:30 Tammelan stadionilla.
|
|
|
|
|
|
|
|
Moe
|
 |
Moe
Vastaus #429 : 07.06.2016 klo 13:18:10 |
|
I-Kissat - TamU ottelusiirto varmistui. Alunperin piti pelata ti 21.6. klo 18:30 Lamminpäässä. Uusi aika ja paikka on ke 22.6. klo 18:30 Tammelan stadionilla.
Nättiä!  Toivottavasti mestoille raahautuu sankoin joukoin molempien seurojen ystäviä, ei pitäis ainakaan puitteista jäädä kiinni.
|
|
|
|
|
James Finlayson
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #430 : 07.06.2016 klo 17:52:31 |
|
Hienoa, pitkästä aikaa Tammelassa nähdään tamperelainen kannattajapääty 
|
|
|
|
|
Bertel Strömmer
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United, Pyynikki, Nääs ja Moro
|
 |
Vastaus #431 : 07.06.2016 klo 20:56:05 |
|
Makee juttu että tämä derpi järkätään asiaan kuuluvassa ympäristössä  Tampereen menestynein ja perinteikäs Tammelan porukka United palaa siis kotikonnuilleen vuosien tauon jälkeen. Eihä tätä nostalgiaa voi sanoin kuvata! Sinikaartiakin luulis tulevan melkone nippu sinne kaupungin pualeiseen päätyyn.
|
|
|
|
|
PyynpaanParoni
Poissa
|
 |
Vastaus #432 : 07.06.2016 klo 21:28:52 |
|
Pallo-Iirot pääsee huomenna testaamaan Ilves2:n vireen. Päävalmentaja Hörkkö veikkaili ( http://www.palloiirot.fi/?x254096=582825) että Ilves2 nousee vielä. Kunhan ei huomenna. Iiroilla takana ehkä kauden ehjin matsi Härmää vastaan, vaikka lukemien valossa tasainen matsi olikin (2-0). Sää nähdä onko ykkösjengistä mukana pelaajia. Tosin Ilveksellä peli torstaina. Iiroille tärkeä Severi Kankkunen palaa puolustuslinjaan ja myös Niklas Kuusion paluu on lähellä. Ehkä jo TKT matsiin.
|
|
|
|
|
James Finlayson
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #433 : 08.06.2016 klo 18:44:00 |
|
Kamooon ipa! 2-0 Kestäkää. Kerta se on ensimmäinenkin kun on kusinuttujen puolella 
|
|
|
|
|
konstru
Poissa
|
 |
Vastaus #434 : 08.06.2016 klo 19:08:31 |
|
Ilves, clap clap clap 
|
|
|
|
|
James Finlayson
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #435 : 08.06.2016 klo 19:55:18 |
|
3-1 FT  Iirot näyttäisivät olevan ilman Kuusiota kusessa enemmän tai vähemmän vastustajan kuin vastustajan kanssa.
|
|
|
|
|
stuba_
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallo-Iirot Rauma
|
 |
Vastaus #436 : 08.06.2016 klo 20:09:33 |
|
Touru takas! No, Tamu kaatui jo kerran vieraissa niin en näe syitä miksi ei kaatuisi pitsiyönä fanaattisen kotiyleisön edessä Äijänsuolla. Pieni mutka mutta nousujuna edelleen raiteillaan 
|
|
|
|
|
Bertel Strömmer
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United, Pyynikki, Nääs ja Moro
|
 |
Vastaus #437 : 08.06.2016 klo 22:24:47 |
|
Tätä kyä kaivattiin sarjan kiinnostavuuden kannalta. Ny näyttää ihan erilaiselta. Toki ristiinpelit Unitedin seuraavissa vaikeissa matseissa voi muuttaa hommia. Jännää o!
|
|
|
|
|
|
|
PyynpaanParoni
Poissa
|
 |
Vastaus #439 : 08.06.2016 klo 22:33:55 |
|
3-1 FT  Iirot näyttäisivät olevan ilman Kuusiota kusessa enemmän tai vähemmän vastustajan kuin vastustajan kanssa. Näkisin, että ne 4-5 puuttuvaa avauksen pelaajaa vaikuttaa yhdessä. Toki Kuusio yhtenä pelaajaa iso menetys, mutta niin on myös mm. Konsta Siivonen. Onneksi kumpikin palaamassa pian kokoonpanoon. Kuseessa Iirot ei ole ollut pelillisesti kertaakaan, mutta moni joukkue on kyllä keksinyt paremmin aseita Iiroja vastaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.06.2016 klo 22:51:35 kirjoittanut PyynpaanParoni »
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #440 : 09.06.2016 klo 07:36:17 |
|
Kuseessa Iirot ei ole ollut pelillisesti kertaakaan, mutta moni joukkue on kyllä keksinyt paremmin aseita Iiroja vastaan.
Siis muut joukkueet keksineet aseita iiroja vastaan, mutta tuloksetta?  Ilves/2 ei keksinyt niin hyviä aseita, mutta voitti kuitenkin  Kiva että pojat sai voiton kovasta porukasta. Eihän se potentiaali sieltä mihinkään ole kadonnut, mutta kadoksissa se on ollut alkukauden. Tuskin tulee olemaan ainoa kärkipään porukka ketä Keltaiset vielä kiusaa kunnolla. Mukava yllätys, mutta ei sentään niin iso kuin tuntuu monelle olevan....sama sarja tää edelleen on kuin viime vuonnakin monelle Ilves-pelaajalle. Henkinen puoli on aika iso osa tätä peliä. Josko se tästä lähtisi ja sarjapaikka saadaan säilytettyä. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.06.2016 klo 07:40:26 kirjoittanut Yourworstnightmare »
|
|
|
|
|
PyynpaanParoni
Poissa
|
 |
Vastaus #441 : 09.06.2016 klo 08:19:28 |
|
Siis muut joukkueet keksineet aseita iiroja vastaan, mutta tuloksetta?  Ilves/2 ei keksinyt niin hyviä aseita, mutta voitti kuitenkin  Väite: Pallo-Iirot on ollut kusessa ilman Kuusiota. Sanoin: 4-5 pelaajan poissaolo vaikuttaa luonnollisesti esityksiin, mutta kusessa Pallo-Iirot ei ole ollut pelillisesti kertaakaan. Kuusion poissaolo toki isoin yksittäinen menetys. PJK puolusti Pirkkalassa hyvin, mutta Iirot hoiti 2-4. Sen jälkeen ehkä kauden ehjin suoritus kotona Härmää vastaan. Maalipaikoissa tuhlailtiin ja peli päättyi 2-0. Onhan se nyt selvä, että muut joukkueet oppivat koko ajan pelaamaan Pallo-Iiroja vastaan ja sitä kautta jokainen peli myös tavallaan vaikeutuu. Vaikka Pallo-Iirot pelasi eilen heikosti ja Ilves2 oli hyvä, niin maalikoosteenkin katsomalla voi todeta miten ne Ilveksen maalit tulivat. Ilves2 puolusti kyllä kiitettävästi kun sai hengen päälle ja ansaitsi täysin voittonsa, siitä ei kysymys, mutta ei Iirot heikosta pelistä huolimatta kusessa ollut eilen jos katsoo pallonhallintaa ja luotuja paikkoja. Ja juuri näin. Muut osaavat pelata Iiroja vastaan paremmin, mutta toistaiseksi melko tuloksetta. Eilen Ilves2 onnistui, tässä toki auttoi Iirojen virheet puolustuspäässä. Pallo-Iirojen pitää myös saada kehitettyä omaa peliään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.06.2016 klo 08:26:38 kirjoittanut PyynpaanParoni »
|
|
|
|
|
Zulo
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United, nyt, aina ja maanantaina!
|
 |
Vastaus #442 : 09.06.2016 klo 10:12:01 |
|
Jos katsotaan viimeistä kolmea kierrosta, on P-Iirot olleet hieman vaikeuksissa yllättäviä vastustajia, Härmää ja PJK:ta vastaan. Tämä antaa tietysti jahtaajille mahdollisuuden päästä kaventamaan eroa, sekä tottakai uskoa siihen että Iirot on voitettavissa heikommallakin joukkueella. Periaatteessahan Kissat ja TPT ovat 3 pisteen päässä Iiroista voittamalla rästipelin ja TamU tasapisteissä voittamalla molemmat rästipelit.
Pallo-Iiroilla on hyvä avauskentällinen Kolmoseen, mutta onko se leveydeltään tarpeeksi laadukas?
|
|
|
|
|
Jeppis
Poissa
|
 |
Vastaus #443 : 09.06.2016 klo 13:03:48 |
|
Paitsi että Härmällä ei ollut mitään saumaa Raumalla vieraillessaan. Ainoastaan Patolan tuhnuilut pitivät pelin lukemat siedettävinä.
|
|
|
|
|
Zulo
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United, nyt, aina ja maanantaina!
|
 |
Vastaus #444 : 09.06.2016 klo 13:10:56 |
|
Paitsi että Härmällä ei ollut mitään saumaa Raumalla vieraillessaan. Ainoastaan Patolan tuhnuilut pitivät pelin lukemat siedettävinä.
Vedetään sitten johtopäätös, että Kuusio+Patola = Pallo-Iirot. Lisäksi Patolan käyrä on ollut laskeva viimeisessä kolmessa pelissä; Pirkkalassa 2 maalia, Härmää vastaan 1, Ilvestä vastaan 0. Kotareita vastaan osuu varmaan omiin 
|
|
|
|
|
Bamsenaattori
Poissa
|
 |
Vastaus #445 : 09.06.2016 klo 20:25:59 |
|
PJK-Härmä FT 2-4 (0-1)
Härmän maalit Antti Tapola, Juuso Lindroos(2) & Iiro Lintula. Ensimmäinen jakso aika tasaista, mutta vain Härmä onnistui maalin teossa. Toinen jakso mentiin vahvasti Härmän dominoidessa ja taululla oli jo 0-4, jonka jälkeen alkoi vaihtorumba, peli sekos ja sitä myöden PJK sai kaunistella lopussa numeroita. Koko pelissä PJK:lla oli paikkoja varmaan enemmänkin kun Härmällä, mutta Härmän veskari Tommi Vainio otti loistavia torjuntoja.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.06.2016 klo 22:54:52 kirjoittanut Bamsenaattori »
|
|
|
|
|
linux
Poissa
Suosikkijoukkue: Stadin buliröda, MuSan Salama, Arsenal,Galatasaray
|
 |
Vastaus #446 : 09.06.2016 klo 21:17:00 |
|
Niin, huomioidaan nyt, että sieltä Tampereelta vielä ainoana Ilves/2 onnistunut Iirot voittamaan, toki sarjan kannalta vaan hyvä niin.
|
|
|
|
|
sisuköpi
Poissa
|
 |
Vastaus #447 : 09.06.2016 klo 22:30:28 |
|
Mites Loiske-Tpt?
|
|
|
|
|
Epid
Poissa
|
 |
Vastaus #448 : 09.06.2016 klo 22:40:39 |
|
Mites Loiske-Tpt?
0-3 (0-2)
|
|
|
|
|
BOCA TAMPERE
Poissa
Suosikkijoukkue: Unico Grande Amore,Boca Juniors,Ilves,Melde
|
 |
Vastaus #449 : 09.06.2016 klo 23:11:28 |
|
Hämmentävän huanoo provoilua TaNun-janareilta täällä 
|
|
|
|
|
|
|
|