FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
20.01.2026 klo 11:30:34 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 128 [129] 130 ... 145
 
Kirjoittaja Aihe: AC Oulu 2016 - Manfred auf Heikkisen kanssa Jumprun patiolla  (Luettu 630107 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Nahkajulli

Poissa Poissa


Vastaus #3200 : 24.09.2016 klo 15:27:31

Ennakkoa huomiseen. Sport it näyttää pelin Tuoppi

http://acoulu.fi/ennakot/nelja-ottelua-jaljella-sunnuntaina-vastassa-fc-haka/
assman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu we are ass! Parempi kuin ykkönen!


Vastaus #3201 : 24.09.2016 klo 20:40:34

Jotain näyttöjä pitäisi olla ennen törkypalkalla AC:n peräsimeen ryhtymistä. Viiksisian lihapadat taitavat olla sen verran maittavat, ettei Nure millään saludoilla lähde ACOon.
Kyllä Nure ainakin minun mielestä olisi sopiva valmentaja AC Ouluun. Hallitsee alan ja on vaativa kuten pitääkin. Tärkeintä vielä se, että hänellä pää kestää paineet.
Antoine Roquentin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku


Vastaus #3202 : 24.09.2016 klo 21:08:34

Mielestäni Makosta pitäisi leipoa tuleva päävalmentaja seuraan. Kykyjä ja kokemusta on ja olisi looginen jatkumo nykyisessä tilanteessa.

JM

Poissa Poissa


Vastaus #3203 : 24.09.2016 klo 21:12:22

Mielestäni Makosta pitäisi leipoa tuleva päävalmentaja seuraan. Kykyjä ja kokemusta on ja olisi looginen jatkumo nykyisessä tilanteessa.

Vahva sama.
Finnish Kebab

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, AC Oulu


Vastaus #3204 : 25.09.2016 klo 19:25:42

Ei helvetti mikä peli taas. Eka jakso ihan kelpo peliä, vaikka vastahyökkäykset oli taas myrkkyä. Toinen jakso paskaa ja Hakan maalin jälkeen näytti siltä, ettei joukkue edes yritä. Jostain saatiin kuitenkin väännettyä tasoitus ja loppupelin saikin katsoa täristen. Samalla TPS pupelsi johtoasemansa Kotkan vieraana, joten ero pysyy kahdessa pisteessä ja karsintapaikka on omissa käsissä. TPS kohtaa seuraavaksi kotonaan Jazzin ja Oulu EIF:n.

Täytyy toivoa, että KPV kävisi ryöstämässä pisteet Jyväskylästä.

Ensi kaudelle tarvitaan muuten uusi ykkösveska, Wentinille on sattunut nyt viime aikoina liikaa isoja virheitä. Saisikohan Monsalven houkuteltua Turusta? Lisäksi Braga ei toivottavasti saa enää sekuntiakaan peliaikaa.

E: Kopioidaan nyt tämä tänne:
JJK kun häviäisi KPV:lle ja samalla sekä Oulu että TPS voittaisivat, niin olisi melko jännä tilanne ennen kahta viimeistä kierrosta:

JJK 46p
TPS 45p
ACO 43p

Oulu kohtaisi sitten TPS:n kotonaan ja voittaisi ihmeen kaupalla pelin, toisaalla JJK pelaisi Hakan kanssa tasurin.

JJK 47p
ACO 46p
TPS 45p

Siitä sitten viimeiselle kierrokselle... I want to believe!

JJK:lle yksi tappio ja hoidetaan omat pelit, niin olisi ihan älyttömän huikea tuo viimeinen peli. No, ei passaa mennä asioiden edelle. EIF on ollut kettumainen vastus ja historia TPS:aa vastaan ei mairittele...
« Viimeksi muokattu: 25.09.2016 klo 19:34:42 kirjoittanut Finnish Kebab »
TK

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: koko oulun calcio


Vastaus #3205 : 25.09.2016 klo 19:29:00

Mielenterveys alkaa jo mennä, kun seuraa tätä vitkuttelua. TPS kivasti puppeloi, joten pysytään EDELLEEN mukana.
MJE

Poissa Poissa


Vastaus #3206 : 25.09.2016 klo 19:46:07

Wentin ulos tai ainakin johonkin uuteen raamattupiiriin. Braga ulos, vaan ulos.

Kierrättäminen helvetin hidasta, jokaisella alakerran pelaajalla sitä palloa ei tarvitse käyttää. Myöskin tuntuu, että Makolta on alkanut myös ajatuksenjuoksu hidastumaan juoksuvoiman myötä.
Toisekseen Gilberton pitäisi haastaa linjaa eikä tulla hakemaan sitä palloa pohjapelaajien tasolta. Kolmantena asiana vaihtojen pitäisi tapahtua kahden ensimmäisen vaihdon osalta ennen 65 minuuttia. Myös Mäkäräisen heikkous pelata palloa ylöspäin on niin vahva osa Henrin peliä, että en vittu tiiä. Neljäntenä pointtina nostaisin sen, että Mboman pitäisi olla boxissa tappelemassa pääpalloista eikä olla kulmalipulla "rakentamassa" peliä. Viidentenä huomiona ja kehitysideana voitaisiin sanoa, että kulmapotkut voitaisiin vetää suoraan päätyrajasta yli.
Mamadou

Poissa Poissa


Vastaus #3207 : 25.09.2016 klo 19:50:57

Wentin ulos tai ainakin johonkin uuteen raamattupiiriin.

Noh noh. Juuri ennen maalia Wentin pelasti Mäkelän avopaikan vastaantulollaan. Maali meni osittain Jontun piikkiin ja jalalla pelaaminen on puulaakitasoa, mutta kyllä tuossa Haka-matsissa sössittiin hyökkäyspäässä enemmän.
jomi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu,OPS,ONS.


Vastaus #3208 : 25.09.2016 klo 19:56:37

Otteluiden viimeiset maalit juuri ennen loppua Kotkassa ja Valkeakoskella menivät AC Oulun laariin ja kuin ihmeen kaupalla nousu on edelleen omissa käsissä. Nyt vaan pitäisi hoitaa EIF niin saataisiin huikea trilleri TPS:aa vastaan. Mukavasti silti saatiin panosta EIF peliin viimeisten minuuttien ansiosta.

Sanomattakin on selvää että EIF on kaaduttava. Sen verran on muilta saatu siimaa ettei enempää voi enää vaatia.
target11

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: aco


Vastaus #3209 : 25.09.2016 klo 19:57:09

Huh huh, onneksi tepsi puppeloi ja ollaan yhä taistelemassa karsijan paikasta tosissaan...

Ei voi vaan ymmärtää, kuinka Braga se vain viilettää kentällä pelistä toiseen. Syötöt ei mene omille, täysi tuhnu maalipaikoissa ja vähe syötellää jairin kanssa keskenään ne vähät syötöt mitkä omille saadaan. Helvetin vaikea ymmärtää, miksi Rasse ei ole Ranen rankingissä tämän tusinabrassin edellä. Miksi Mikiä ei voitu ottaa kentälle jo viimeistään samalla kuin Rasse tänään? Heti alkoi löytymään niitä bussia puhkovia syöttötiloja sieltä kun pääsi kentälle.

Puolustuspäässä käsittämätöntä, kuinka tässä vaiheessa kautta voi aiheutua tällaista sydämentykytystä, kun puolustajat ja maalivahti kierrättävät palloa keskenään. Ja miksi sitä palloa pitää jatkuvasti väkisin siellä hieroa, kun vaaranpaikkoja tulee omaan päähän seurauksena useampia peliä kohden?? Ihan tulee Hugon ja Äffän väliset pallottelut mieleen muutaman vuoden takaa.

EIFfistä pitää kyllä kairata suurinumeroinen voitto suvereenillä esityksellä, että saadaan joukkueeseen nyt kunnon draivi ja itseluottamus päälle ratkaisupeleihin.
JM

Poissa Poissa


Vastaus #3210 : 25.09.2016 klo 20:10:07

Syyskuun saldona 0-3-1 ja 3/12 pistettä, mutta kaikista viimeaikaisista pupelluksista huolimatta paikka liigakarsinnassa on edelleen omissa käsissä. :o
Sakallio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Rauno Ojasen puoliaikaomena


Vastaus #3211 : 25.09.2016 klo 21:02:10

Uutinen
Ojanen kertoi Kalevalle, että joukkueen avainpelaajiin kuuluvat Aristote Mboma ja David Ramadingaye olivat vaihtopenkillä kurinpidollisista syistä. Ramadingayella on lisäksi jalkavamma, jota ei puudutuksesta huolimatta saatu pelikuntoiseksi.

...
Ojanen ei halunnut täsmentää, mitä kurinpidolliset syyt ovat.


http://www.kaleva.fi/urheilu/ac-oulu-jai-taas-tasapeliin-avainpelaajat-penkilla-kurinpitosyista/739173/
jomi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu,OPS,ONS.


Vastaus #3212 : 25.09.2016 klo 21:06:47

Ja toivottavasti Palloliitto ei puppeloi Jaron vastalauseen kanssa kun saatiin vielä mielenkiintoa lopun peleihin.
Jaa laulussa sanottiin että Seppo ja Totti meidät liigaan vie. Ja nyt kurinpidollisia ongelmia. No toivottavasti ovat jo ohi Haka pelin jälkeen.
KorkkiKiinni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mystis: Kausikorttimyynti korkeakorkoista lainaa.


Vastaus #3213 : 25.09.2016 klo 21:44:52

Uutinen
Ojanen kertoi Kalevalle, että joukkueen avainpelaajiin kuuluvat Aristote Mboma ja David Ramadingaye olivat vaihtopenkillä kurinpidollisista syistä. Ramadingayella on lisäksi jalkavamma, jota ei puudutuksesta huolimatta saatu pelikuntoiseksi.

...
Ojanen ei halunnut täsmentää, mitä kurinpidolliset syyt ovat.


http://www.kaleva.fi/urheilu/ac-oulu-jai-taas-tasapeliin-avainpelaajat-penkilla-kurinpitosyista/739173/

Kuten ottelutopikkiin totesin, Ramadan Gayllä on sukset ristissä ja napit vastakkain RANEn kanssa. Jalkakin melko yllättäen kipeyty.

Samalla saatiin selitys siihen miksi viime pelit on menny lähinna mukana roikkumiseen, unidon ennustamat kuppikunnat ovat syntyneet eikä joukkue pelaa enää Raunolle.

Saadaanpahan ainakin mielenkiintoinen loppukausi, kun RANE arpoo seuraavat koirankopitettavat.
Sergei Analtov

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: ACO


Vastaus #3214 : 25.09.2016 klo 21:52:16

Uutinen
Unelma elää! – AC Oulu taisteli tasapelin Valkeakoskella
Hyi helvetti, kunnon fanien silmiin kusemista kun tuo esitys saadaan jonkun tepsin puppeloinnin ansiosta naamioitua otteluraportissa joksikin kovaksi taisteluksi ja tulos hyväksi Alas

Ja joo, kyllä minäkin luovutan nyt Bragan suhteen. Ei tuosta touhusta nyt vain tule mitään.
MJE

Poissa Poissa


Vastaus #3215 : 25.09.2016 klo 22:19:16

Uutinen
Unelma elää! – AC Oulu taisteli tasapelin Valkeakoskella
Hyi helvetti, kunnon fanien silmiin kusemista kun tuo esitys saadaan jonkun tepsin puppeloinnin ansiosta naamioitua otteluraportissa joksikin kovaksi taisteluksi ja tulos hyväksi Alas

Ja joo, kyllä minäkin luovutan nyt Bragan suhteen. Ei tuosta touhusta nyt vain tule mitään.

Sama. Toki haalarikansaahan tällä yritetään myötävaikuttaa.
Kivikova

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu


Vastaus #3216 : 25.09.2016 klo 22:22:51

Jumpruun meidät johdattaa Seppo ja Totti!
tetapi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio, AC Oulu ja FC Schalke 04


Vastaus #3217 : 25.09.2016 klo 22:23:30

Silti olihan se hienoo, kun Miki teki tasotuksen ja isossa kuvassa tuo 1-1 tehtiin hivenen itse mitään Hakalta pois ottamatta (olivat terävämpiä tai eivät kiillotelleet). Jatkossa vähän pitää kiiinnittää huomiota juurikin kliinisyyteen/suoraviivaisuuteen ja vastaukset löytyvät rassesta ja Paunovicista. Eli bragaa nyt voisi ihan penkitellä.
Litti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyrvänsyylä oot


Vastaus #3218 : 25.09.2016 klo 22:24:51

Uutinen
Ojanen kertoi Kalevalle, että joukkueen avainpelaajiin kuuluvat Aristote Mboma ja David Ramadingaye olivat vaihtopenkillä kurinpidollisista syistä.
...
Ojanen ei halunnut täsmentää, mitä kurinpidolliset syyt ovat.


Villi veikkaus - Kaveruksilla lauantai-ilta venähtänyt Jumprun tiskillä pitkäksi.
Kossi Agassa

Paikalla Paikalla


Vastaus #3219 : 25.09.2016 klo 23:04:05

Villi veikkaus - Kaveruksilla lauantai-ilta venähtänyt Jumprun tiskillä pitkäksi.
Rauno sekoittanut juomiin jotain huumaavaa.

T:KorkkiKiinni

Mutta jos on oikeasti ollut jotain tämmöistä niin voi lievästi pistää vihaksi. Davekin huuteli keväällä, että joutuu lopettamaan, jos ei kukaan tarjoa sopparia.
Anonyymi Perkele

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paikan päällä


Vastaus #3220 : 26.09.2016 klo 03:41:23

Mielenterveys alkaa jo mennä, kun seuraa tätä vitkuttelua. TPS kivasti puppeloi, joten pysytään EDELLEEN mukana.

Tämä. Armokuolema, niskalaukaus, kiitos!
KorkkiKiinni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mystis: Kausikorttimyynti korkeakorkoista lainaa.


Vastaus #3221 : 26.09.2016 klo 07:03:16

Rauno sekoittanut juomiin jotain huumaavaa.

T:KorkkiKiinni

Mutta jos on oikeasti ollut jotain tämmöistä niin voi lievästi pistää vihaksi. Davekin huuteli keväällä, että joutuu lopettamaan, jos ei kukaan tarjoa sopparia.

Jos RANE ois hoitanu hommat niinku ois pitäny, niin ei ois tarvinnu kurinpitotoimia. Ammattilaisilla palaa kone vähemmästäkin, kun amatööri puuhastelee.
Juhana Jäähynkalastaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®


Vastaus #3222 : 26.09.2016 klo 07:50:41

Mitähän Paunovic on pistäny Ranen muroihin ku jämäminuutteihin joutuu tyytymään. Erikoistilanteet tällä hetkellä (lue: tällä kaudella) sellasta ripulipaskaa että vois tuolla potkutekniikalla antaa kaikki erikoistilanteet. Ja Bragan vois... ainiin kausari :(
EXL-MANAGER

Poissa Poissa


Vastaus #3223 : 26.09.2016 klo 08:25:47

Lainaus käyttäjältä: EXL-MANAGER - 26.01.2016 klo 11:11:32
Ajattelin vähän jeesata sexy-Ranea laatimalla hänelle road mapin, niin on vähän helpompaa. Kahdella edellisellä kaudella 50p on riittänyt sijoille 1-2. Eiköhän sama trendi jatku. Se on muuten pisteka. 1,85 joka on kyllä aivan helvetin kova näin kovassa sarjassa.

Tämän mukaan Rane:

GrIFK-AC Oulu      3p   
FC KTP-AC Oulu      0     
AC Oulu-FF Jaro      1   
AC Oulu-FC Jazz      3   
KPV-AC Oulu      1   
FC HAKA-AC Oulu      0     
AC Oulu-EIF              3   
AC Oulu-TPS      1   
JJK-AC Oulu      1   
AC Oulu-GrIFK      3   
AC Oulu-FC KTP      3   
FF Jaro-AC Oulu      1   
FC Jazz-AC Oulu      3   
AC Oulu-KPV      1   
AC Oulu-FC HAKA      3   
EIF-AC Oulu              3   
TPS-AC Oulu      0     
AC Oulu-JJK      3   
AC Oulu-GrIFK      3   
FC KTP-AC Oulu      0     
AC Oulu-FF Jaro      3   
AC Oulu-FC Jazz      3   
KPV-AC Oulu      1   
FC HAKA-AC Oulu      1   
AC Oulu-EIF              3
AC Oulu-TPS      3   
JJK-AC Oulu      0     
                 50p   
 

GrIFK-AC Oulu      3p - 0p - ennuste 47p

Tästä se lähti :(
Siinä vaiheessa kun ero on tosiaan 10p kärkeen, niin se on game over. Mutta ei nyt luovuteta, kyllä tuo porukka parin harkkapelivälähdyksen perusteeella osaa pelatakin. ASENNETTA KAIKILLE - Mako pistä jätkät teppelemaan joka pallosta!

KTP-AC Oulu.     0p - 1p - ennuste 48p

Positiivinen tulos ja silleen!

AC Oulu-FF Jaro      1p - 0p - ennuste 47p

Melkein saatiin piste:)

Ac Oulu - Jazz    3p - 3p - ennuste 47p
Check. Mitään en Fuckseatista nähnyt, mutta kuulin kaks pilkkua!

KPV- AC Oulu     1p - 1p - ennuste 47p
Niin pitikin.

FC Haka - AC Oulu  0p - 1p - ennuste 48p
Almost on the road again!

AC Oulu - EIF  3p - 3p - ennuste 48p
Check. Hulabaloo.

Ac Oulu - TPS 1p - 0p - ennuste 47p
Paska peli huonoa vastustajaa vastaan. Kuulapään kekkerit.

JJK - AC Oulu 1p - 3p - ennuste 49p
Positiivinen peli, se on 3*Totti!

AC Oulu - GrIFK 3p - 3p - ennuste 49p
Helppo ja kevyt iltapala Raatin pottupellossa.

AC Oulu - FC KTP 3p - 3p - ennuste 49P
Super sub scored!

FF Jaro - AC Oulu 1p - 1p - ennuste 49p  HUOM! KORJATTU: 1p - 3p - ennuste 51p (3 pisteen tasuri!)
Tärkeä tasuri. Jaro on kova.

FC Jazz - AC Oulu 3p - 1p - ennuste 47p KORJATTU: 3p - 1p - ennuste 49p
PETTYMYS indeed.

AC Oulu - KPV 1p - 3p - ennuste 51p
Erotiikkaa ja kybästondista 90 min.!

AC Oulu - FC Haka 3p - 3p - ennuste 51p
Seisoi vielä helteessäkin, ja sarjakärki ainakin lähes viikoksi!

EIF - AC Oulu 3p - 3p - ennuste 51p
Teksti-TV:n perusteella mairea kokonaisuus: pisteitä 3, kortteja 0

TPS - AC Oulu 0p - 0p - ennuste 51p
Rane! Ei tätä pakko ole aina ihan näin kirjaimellisesti noudattaaa. Anyway, nou hätä.

AC Oulu - JJK 3p - 0p - ennuste 48p
Maalit 1-1, pisteitä 0. Nurmen liukkaus yllätti kotijoukkueen :)

AC Oulu - GrIFK 3p - 3p - ennuste 48p
Pakkovoitto hoidettu.

FC KTP - AC Oulu 0p - 3p - ennuste 51p
Täydellinen kierros kokonaisuutena!

AC Oulu - FF Jaro 3p - 0p - ennnuste 48p
Pettymys. Sanaton. Hei - sota jatkuu!

AC Oulu - FC Jazz 3p - 1p - ennuste 46p
Ei olla enää kartalla :(

KPV- AC Oulu 1p - 1p - ennuste 46p
Normi tulos. Edelleen omissa käsissä.

FC HAKA - AC Oulu 1p - 1p - ennuste 46p
Tärkeä budjetoitu piste. Kakkossijaan edelleen hyvät saumat!
EXL-MANAGER

Poissa Poissa


Vastaus #3224 : 26.09.2016 klo 08:39:27

Eipäs nyt vaivuta synkkyyteen! Jos joku olisi meille tarjonnnut tätä tilannetta tähän hetkeen ennen kauden alkua, niin suurin osa olisi varmasti ollut tyytyväinen. Joukkue pelaa edelleen tosissaan ainakin karsijan paikasta.

Eilinen oli varsinkin ekan jakson osalta pitkästä aikaa hyvää joukkuepeliä. Tokalla jaksolla luovuus loisti poissa olollaan, mutta Paunomies tälläsi tärkeän maalin. Hyvä että myös HAKAlle jäi vielä pelattavaa, onhan heillä vielä JJK-peli.

Turhaan täällä Wentiniä on arvosteltu. Kulmatilanteessa Iiro hukkasi Ahteen, mutta toisaalta olihan se huippusuoritus maalintekijältä. Nurmela oli kyllä nyt erittäin positiivinen yllätys! Samaan hengenvetoon täytyy minunkin todeta että Braga oli nyt todella huono. Eniten ihmettelen miksi Rasse tuli niin myöhään peliin mukaan - olisko jotain vaivaa vai miksi?

Näen myös erittäin positiivisena, että joukkueessa on säännöt, joita pitää noudattaa. Pidän sitä jopa tärkeämpänä pitkässä juoksussa kuin yksittäistä voittoa.

Ja lopuksi: kyllähän Mako tai Nure olisivat loistavia vaihtoehtoja valmennukseen ensi kaudelle. Mako toisi viimeisimmät hyvät käytännöt lupista ja Euroopasta - Nure taas toisi aivan järkyttävän voittamisen kulttuurin ja asenteen joka päiväiseen tekemiseen. Lottovoittohan olisi jos jätkät tulisivat hyvin toimeen keskenään ja saataisiin molemmat!

 
Sivuja: 1 ... 128 [129] 130 ... 145
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa