#12#
Poissa
|
 |
Vastaus #600 : 24.12.2015 klo 02:00:21 |
|
Aijai sentään. Kemi yritti liigastatuksella, KPV-j rahalla. Lassi valitsi luonnollisesti kauneimman.  Tuliko pakit Kokkolasta kun liian kallis penkille. Jos aco kannattajat haluaa maksaa palkan niin...
|
|
|
|
|
EXL-MANAGER
Poissa
|
 |
Vastaus #601 : 24.12.2015 klo 17:16:11 |
|
Tuiran Maireakin maireampi pommi tämä hurmos-Nurmos!
|
|
|
|
|
CptCannon
Poissa
Suosikkijoukkue: Arousal Carousel Oulu, palloton liike
|
 |
Vastaus #602 : 25.12.2015 klo 20:01:56 |
|
Empä muista täällä mainittaneen eikä ygösviestiinkään ole päivitetty, mutta Kakkosen harjotuspelitopingista löytyi pari sovittua reenipeliä AC Kajjjaania vastaan: La 19.3 AC Kajaani - AC Oulu La 16.4 AC Kajaani - AC Oulu
|
|
|
|
|
JM
Poissa
|
 |
Vastaus #603 : 25.12.2015 klo 22:08:53 |
|
Sanoisin, että puolustuspää on Nurmoksen sopimuksen myötä kunnossa.  En missään nimessä sanoisi näin. Nimilistasta käytännössä kolme neljästä alisuoritti viime kaudella odotuksiin nähden. Wentin oli loistava ja Vandell ok. WTF? Nimilistalla oli viisi nimeä. Wentin oli loistava ja Vandell ok, eli kolme alisuorittajaa ovat Heikkinen, Nurmos ja Peura? Heikkisen alisuorittamiseen HJK:ssa en ota kantaa, mutta Mako on koko Ykkösen profiilipelaajia ensi kaudella. Puolustuslinja eli viime kaudella liikaa, erityisesti alkukaudesta, eivätkä Hietasen esitykset olleet enää totutulla tasolla. Mielestäni Nurmos pelasi näihin olosuhteisiin nähden hyvän kauden, vaikka Hietsu-Lamo -toppariparille jäikin parannettavaa. Nurmos kolkutteli jo nyt liigan portteja, joten hienoa että mies saatiin jatkamaan vielä Ykkösessä. Peura tosiaan alisuoritti odotuksiin nähden, mutta on edelleen parhaimmillaan liigatason laitapakki ja ilman koomailuja runkopelaaja Ykkösessä. Sanoisin, että Vandell-Heikkinen-Nurmos-Peura -puolustuslinjan (+ Wentin) riittämättömyys Ykkösessä kaipaisi vielä hieman perusteluja.
|
|
|
|
|
Mamadou
Poissa
|
 |
Vastaus #604 : 25.12.2015 klo 23:10:16 |
|
Sanoisin, että Vandell-Heikkinen-Nurmos-Peura -puolustuslinjan (+ Wentin) riittämättömyys Ykkösessä kaipaisi vielä hieman perusteluja.
Ehkä "alisuorittaa" on väärä sana, sanotaanko että "ei esittänyt ihmeitä". Viime kauden alusta jäi mieleen kun Jazzit, MP:t ja PK:t latoivat AC:n verkot töttörölle vaikka maireita pommeja oli paukkunut koko kevään. Tämä oli sen luokan pudotus maan pinnalle, että pysyn kohtuullisen varovaisena pelaajiston hehkuttamisessa pelkän nimilistan perusteella. Mako Heikkinen on varmasti taidoiltaan edelleen Ykkösen parhaita puolustavia pelaajia, mutta kuten jo jossain aiemmassa viestissä mainitsin - pelkään että taidot eivät pääse täysin loistamaan joukkueessa jonka pitäisi panostaa erityisesti maalinteon parantamiseen. Summa summarum, pessimisti ei pety ja toivottavasti olen väärässä 
|
|
|
|
|
primusmoottori
Poissa
Suosikkijoukkue: Anal Creampie Oulu
|
 |
Vastaus #605 : 25.12.2015 klo 23:44:42 |
|
Kuningaskin hehkuttaa Makoa kirjassaan esimerkkinä pelaajasta, joka nostaa muiden pelaajien tasoa ja tekee paljon näkymätöntä työtä. Uskoisin Nurmoksen valintaan jatkaa Oulussa vaikuttaneen aika paljon Makon vierellä pelaaminen. Kunhan siihen keskikentälle löytyisi pari peluria, niin alkaisi joku taktinen idea kehittymään, jota päästäisiin treenaamaan. Paikallisista ja nuorista koostuva runko alkaisi olla 75 % valmis, eli sitten ne vahvistukset keskikentälle, ja avot.
|
|
|
|
|
CarlesP
Poissa
|
 |
Vastaus #606 : 25.12.2015 klo 23:51:19 |
|
Uskoisin Nurmoksen valintaan jatkaa Oulussa vaikuttaneen aika paljon Makon vierellä pelaaminen.
Mitkä olivat Nurmoksen muut vaihtoehdot? Liigassa ei ainakaan ollut lopulta ottajia.
|
|
|
|
|
primusmoottori
Poissa
Suosikkijoukkue: Anal Creampie Oulu
|
 |
Vastaus #607 : 25.12.2015 klo 23:54:42 |
|
Mitkä olivat Nurmoksen muut vaihtoehdot? Liigassa ei ainakaan ollut lopulta ottajia.
Jos huhut Kokkolan rahakkaista tarjouksista olivat edes vähän totta? Mutta joo, ehkäpä olisi pitänyt sanoa niin, että Makon tulo teki Lamon valinnasta helpon?
|
|
|
|
|
Naapel
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #608 : 26.12.2015 klo 00:00:44 |
|
Jos olen oikein ymmärtänyt niin Ilves ei tarjonnut Nurmokselle sopimusta, mutta olisi kuitenkin ottanut antamaan lisänäyttöjä tammikuussa. Nurmos kuitenkin halusi jo nyt varmuuden pelipaikasta, niin hyväksyi Oulun tarjouksen.
|
|
|
|
|
Bonecrasher
Poissa
|
 |
Vastaus #609 : 26.12.2015 klo 00:21:26 |
|
WTF?
Nimilistalla oli viisi nimeä. Wentin oli loistava ja Vandell ok, eli kolme alisuorittajaa ovat Heikkinen, Nurmos ja Peura? Heikkisen alisuorittamiseen HJK:ssa en ota kantaa, mutta Mako on koko Ykkösen profiilipelaajia ensi kaudella. Puolustuslinja eli viime kaudella liikaa, erityisesti alkukaudesta, eivätkä Hietasen esitykset olleet enää totutulla tasolla. Mielestäni Nurmos pelasi näihin olosuhteisiin nähden hyvän kauden, vaikka Hietsu-Lamo -toppariparille jäikin parannettavaa. Nurmos kolkutteli jo nyt liigan portteja, joten hienoa että mies saatiin jatkamaan vielä Ykkösessä. Peura tosiaan alisuoritti odotuksiin nähden, mutta on edelleen parhaimmillaan liigatason laitapakki ja ilman koomailuja runkopelaaja Ykkösessä.
Sanoisin, että Vandell-Heikkinen-Nurmos-Peura -puolustuslinjan (+ Wentin) riittämättömyys Ykkösessä kaipaisi vielä hieman perusteluja.
Mako on taatusti vielä hyvä pelimies ja vahvistaisi varmasti monen Veikkausliigaseuran joukkuetta. Makon tulo auttaa alakertaa huomattavasti ja toivottavasti ne alkauden kämmäilyt jäävät nyt historiaan jottei nousumahdollisuuksia menetetä jo sarjan alussa. Ylöspäinhän Makosta ei niin paljon ole hyötyä mutta kun alakerrassa on nyt se oikea Ankkuri niin uskoisin joukkueen taisteluhengen ja itseluottamuksen olevan nyt ihan toista laatua kuin viime kaudella. Uskoisin Makon olevan AC Oululle samanlainen henkinen johtaja kuin mitä Kukkonen on Kärpille (sori lätkän esille ottamisesta...). Täytyy sanoa, että Peuraan ei ole kyllä hirveästi luottamusta viime kauden heikkojen esitysten johdosta. Voihan hän olla parhaimmilaan liigatason laitapakki mutta sitä tasoa ei paljon näkynyt peleissä kun miehiä meni sieltä ja täältä heittämällä ohi. Liian kauan löytyi Ranelta luottoa ja se koutsin miinukseksi luettakoon. Mielestäni jos Peuran pelit eivät suju niin sitten Anselmia vaan rohkeasti tilalle jos Anselmi ei pysty vielä dominoimaan tarpeeksi keskikentällä. Muutama palanen vielä puuttuu mutta alakerran osalta alkaa näyttää nyt aika hyvältä...
|
|
|
|
|
Anonyymi Perkele
Poissa
Suosikkijoukkue: Paikan päällä
|
 |
Vastaus #610 : 26.12.2015 klo 03:35:22 |
|
Peura otti täydellisesti peipisen paikan viime kaudella, kun pitkätukka häipy takas Tanskaan. Heti kun saatiin sille painetta saatiin varma pallonmenetys ja päästiin alivoimalla puolustamaan.
|
|
|
|
|
JM
Poissa
|
 |
Vastaus #611 : 26.12.2015 klo 11:29:16 |
|
Mielestäni jos Peuran pelit eivät suju niin sitten Anselmia vaan rohkeasti tilalle jos Anselmi ei pysty vielä dominoimaan tarpeeksi keskikentällä.
Sama. Ei sitä Peuraa kannata väkisin avauksessa pitää jos homma ei toimi. Nure jr. oli viime kaudella positiivinen yllättäjä laitapuolustajana.
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Paikalla
|
 |
Vastaus #612 : 26.12.2015 klo 17:43:06 |
|
Viime kauden alusta jäi mieleen kun Jazzit, MP:t ja PK:t latoivat AC:n verkot töttörölle vaikka maireita pommeja oli paukkunut koko kevään.
Täytyy toki muistaa, että juuri kauden kynnyksellä paukkui valitettavasti maireiden pommien sijaan puolustuslinjan miesten paikat paskaksi cupin peleissä. Kauden avauksessa oli 3/4 (Peura, Uimis ja Odula) niistä pelaajista sivussa, joita kaavailtiin ihanneavaukseen. Toki Peuran poissaolo oli oikeastaan positiivista, sillä hän oli kyllä viime kauden suurin floppi. Mies tuli joukkueeseen Liiga-statuksella ja silti esim. Kakkosesta tullut Vandell oli esityksiltään valovuosia edellä. Oli tosin koko kauden enemmän tai vähemmän paskana tai toipumassa täyteen pelikuntoon, joten ihan kaikkea toivoa ei ole menetetty.
|
|
|
|
|
Myrsky
Poissa
Suosikkijoukkue: OUL V6
|
 |
Vastaus #613 : 26.12.2015 klo 18:14:21 |
|
|
|
|
|
|
misteri
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Poker Tour I Bracelets: Final, Main, Money
|
 |
Vastaus #614 : 26.12.2015 klo 18:42:19 |
|
Minkäsnäköstä oli ACOn pelaajien setti tapsan höntsässä? Pelasko tani, hietsu, ojala kummalla puolella? Jotain muita uusia miehiä kentällä ACOlla?
|
|
|
|
|
Soccerfan
Poissa
Suosikkijoukkue: kurpitsa
|
 |
Vastaus #615 : 26.12.2015 klo 18:43:55 |
|
Pelasko tää Sarhang Rauf?
|
|
|
|
|
Nahkajulli
Poissa
|
 |
Vastaus #616 : 26.12.2015 klo 19:43:19 |
|
Tani höntsäili punaisissa. Rasmus Karjalainen jäi ehkäpä eniten mieleen...toki myös muut hyökkääjät Kemppainen ja Jokelainen. Näilläkö kauteen? Miksipäs ei. Ja onhan siellä vielä Welling.
|
|
|
|
|
Nahkajulli
Poissa
|
 |
Vastaus #617 : 26.12.2015 klo 19:44:04 |
|
Pelasko tää Sarhang Rauf?
Eipä tainnut pelata
|
|
|
|
|
Vihuri
Poissa
Suosikkijoukkue: Academic Club Oulu
|
 |
Vastaus #618 : 26.12.2015 klo 20:20:31 |
|
Tää Samuel Kurttila oli aika vakuuttava junnu. Vissiin joku 2000 syntynyt? Toi vähän Dominic Yoben mieleen rennolla pelityylillään. Nimi laitettava mieleen.
Rasse ja Pietola esiintyivät sopimuspelaajista parhaiten (jos Makon rauhallisen jämäkkää johtajuutta ei saa episjakojen takia laskea)
|
|
|
|
|
gulp
Paikalla
|
 |
Vastaus #619 : 26.12.2015 klo 21:12:08 |
|
Nikko Ruokangas ilmeisesti testimiehenä ACO:lta mukana, Titi vei kyllä miestä muutaman kerran. Pituutta alluun verrattuna 30cm enemmän ja nopeudessa ja hiusten laittamisessa kopissa valmiiksi tekemistä. Nyt käsi haroi päätä kokoajan ja Titi kurvaili samalla ohitte;). Ojala ohitteli pelaajia helpohkosti, mutta syötöt oli täyttä kuraa. Mako oli päällikkö, myös Karjalainen ja Welling olivat hyvässä mukana. Pietola ei taas säväyttänyt yhtään, olisi pitänyt viimeistellä paikoista huomattavasti paremmin. Kemppainen on hyvä paikkaaja Aapon rooliin.
Tervareilta jäi mieleen Kalermo, muutamia erinomaisia suorituksia ja tietysti Joni Mäkelä, joka tuntuu taas ottaneen askelia pelaamisessa eteenpäin(vaikka tällainen höntsä olikin).
|
|
|
|
|
Moby Dick
Poissa
Suosikkijoukkue: biggest club in Finland
|
 |
Vastaus #620 : 26.12.2015 klo 21:46:24 |
|
Nevala huhuilee Twitterissä että seuraavassa Kalevassa olisi juttua ACO-siirtotilanteesta. Jäämme mielenkiinnolla odottamaan aamujakelua.
Itse odottelin Tahvanaisen jatkopahvin tapaista uutista tällä viikolla, Jouluhan on ihmeiden aikaa ja mikäs sen parempaa kuin Tahviksen suorittama ylösnousemus ensi kaudella.
|
|
|
|
|
target11
Poissa
Suosikkijoukkue: aco
|
 |
Vastaus #621 : 26.12.2015 klo 21:47:30 |
|
Tää Samuel Kurttila oli aika vakuuttava junnu.  Katsottiinkohan samaa hötsää. Tämä Kurttila ei erottunut ollenkaan edukseen. Ensimmäinen kosketus yhtä heikko kuin tätä kirjoittavalla nimimerkillä ja syöttöprosentti varmaan jotain 25% luokkaa. Nuori kaveri toki kyseessä, varmasti jonkin tason pelimieheksi hänessäkin ainesta, muttei tässä höntsässä kyllä esittänyt mitään lupauksia herättävää. Karjalaisen Rassen pelaamisesta kyllä tykkäsin ja varmasti heiluttaa maaliverkkoja kesällä monta kertaa (ts. varma 15 maalin mies). Myös Kemppaisjuuso oli pirteä. Ojalan syötöt eivät tänään kyllä löytäneet ollenkaan perille, kuten aiemmin jo mainittu. Mäkelän Joni olisi kyllä nykyisellään kova vahvistus ACO:n hyökkäyskalustoon, EOMää on tullut todella paljon muutamassa vuodessa. Toki näistä kinkunsulattelumatseista on turha vetää mitään hirveitä anal yysejä, kuten kaikki varmaan ymmärtävät, mutta varsinkin nuorille oululaispelaajille nämä ovat hyviä näytön paikkoja. Valitettavasti em. Kurttila ei vakuuttanut, eikä myöskään puolustaja Ruokangas, jota puolivaloilla vetänyt Titi vei kuin pässiä narussa.
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Paikalla
|
 |
Vastaus #622 : 26.12.2015 klo 23:09:21 |
|
Itse odottelin Tahvanaisen jatkopahvin tapaista uutista tällä viikolla, Jouluhan on ihmeiden aikaa ja mikäs sen parempaa kuin Tahviksen suorittama ylösnousemus ensi kaudella.
Eikös Tahviksen jatko ole jo selvä? Ranen pelaaja-analyyseissa luki ainakin näin: Tahvis Tahvanainen tuli maailman huonoimmasta pelaajapolusta meille; FC Pogosta, Jippo 2, Jippo 1. Pelaaja, joita joukkueessa pitää olla yksi, mutta ei ikinä toista. Puhetta ja tapahtumia riittää, joskus onnistumisiakin. Iloinen velikulta, jolla nopeuden lisäksi toinen erinomainen vahvuus; loistava oikea jalka. Joukkueen paras kliininen potku, jota harjoittelee säännöllisesti. Potentiaalia Liigaan asti, jos jaksaa ajatella ja kesyttää pirun päästään. Tuskastuu ja kadottaa pelin kokonaan. Opettelu jatkuu meillä ensi kaudellakin. Voi tehdä 10+ maalia.
|
|
|
|
|
Monteri
Paikalla
|
 |
Vastaus #623 : 26.12.2015 klo 23:44:59 |
|
Katsottiinkohan samaa hötsää. Tämä Kurttila ei erottunut ollenkaan edukseen. Ensimmäinen kosketus yhtä heikko kuin tätä kirjoittavalla nimimerkillä ja syöttöprosentti varmaan jotain 25% luokkaa. Nuori kaveri toki kyseessä, varmasti jonkin tason pelimieheksi hänessäkin ainesta, muttei tässä höntsässä kyllä esittänyt mitään lupauksia herättävää. Valitettavasti em. Kurttila ei vakuuttanut
Ilmeisesti me emme katsoneet. Varsinkin ensimmäisen puoliajan parhaimpia, ellei jopa paras pelaaja, tokalla jaksolla hieman laantui. Aktiivinen, pallovarma kaveri, joka puolet muita nuorempana voitto kaksinkamppailut hyvällä prosentilla. Muutama hassu heti ekoissa tilanteissa, josta sitten paransi. Toisella puoliajalla tuli rohkeasti ylöspäinpelattaessa pari vaikeampaa/epätarkkaa syöttöä, joita me emme tietenkään halua, koska suosimme seksifutista alaspäin tiputellen takaisin aina maalivahdille asti  Kesällä olssin paidassa ali-ikäisenä (?  ) hyppäsi B peliin mukaan ja heittämällä kentän paras myös silloin. Nuori majupoika tänäänkin Karjalaisen Rassen kanssa kaksi parasta omissa papereissa 
|
|
|
|
|
marcelo vieira da silva
Paikalla
Suosikkijoukkue: Morbo
|
 |
Vastaus #624 : 27.12.2015 klo 00:41:31 |
|
Kurttilalle ehdottomasti 
|
|
|
|
|
|
|
|