|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #1852 : 14.08.2016 klo 07:04:07 |
|
Oli sitten hyvin erilaista hyökkäyspään liikettä kuin edellisissä peleissä! Forkkaa ei varmaan ole luettu mutta katsottu samalla tavalla. Jääpoijun mieleksi myös yrityksiä puolenvaihtoihin  Enkä nähnyt peliä, kun oltiin superjunnun kanssa Korkeasaaressa korruptiopäivässä. Koosteen perusteella avointa peliä ja paremmalla viimeistelyllä olisi voinut käydä toisinkin. Hyvä ettei käynyt. Soisalolta hieno juoksu siinä maalissaan, juoksi ristiin topparien edessä, jolloin heillä meni pasmat sekaisin.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1853 : 14.08.2016 klo 13:11:45 |
|
Enkä nähnyt peliä, kun oltiin superjunnun kanssa Korkeasaaressa korruptiopäivässä. Koosteen perusteella avointa peliä ja paremmalla viimeistelyllä olisi voinut käydä toisinkin. Hyvä ettei käynyt. No syntyneiden maalien lisäksi TOP 5 missatut paikat olivat 3x Sentamu, 1x Sihvola ja 1x Mäkelä(? ylärima), joten kyllä toi selkeästi Ilveksen peli oli. HIFKin linja pelasi ylhäällä mikä antoi tilaa hyökkääjien liikkeelle. Toivottavasti ilme pysyy samanlaisena myös alempana makaavia joukkueita vastaan.
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1854 : 14.08.2016 klo 14:18:33 |
|
Aamulehden uutisessa oli juttua tulevista hankinnoista: Seuran kassassa on edelleen euroja joukkueen vahvistamiseen, mutta Wissin mukaan ulkomaalaispelaajia ei näillä näkymin hankita enempää. Sen sijaan joku suomalainen saattaa olla tulossa. Multanen? Kooste.Olipa hieno peli. Kyllä nyt kelpaa. 
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #1855 : 15.08.2016 klo 12:09:21 |
|
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1856 : 15.08.2016 klo 12:15:48 |
|
Niemisellä loppuu sopimus tähän kauteen, joten se oli sitten siinä. Tsemppiä Jyväskylään. Ilveksen uutinen
|
|
|
|
|
ja reeperbaahn
Poissa
|
 |
Vastaus #1857 : 15.08.2016 klo 12:38:09 |
|
Itsekin toki toivon, että Ilves tavoittelee mitali- ja europelisijoituksia sekä joukkueena että seurana.
Aamulehden jutussa mainitaan, että seuran kassassa on yhä euroja joukkueen vahvistamiseen. Toivottavasti vahvistetaan fiksusti, mutta toivottavasti siellä toimistolla ei vauhtisokeus pääse yllättämään.
Viime kaudellahan Ilves oli kahdeksas ja tähän kauteen lähdettäessä Wiss sanoi, että päätavoite on, että Ilves pelaa ensi kaudellakin Veikkausliigaa. "Asiantuntijat" arvioivat Ilveksen päätyvän sarjassa sijoille 11-12.
No, nyt ollaan hyvässä tahdissa sekä parantamassa viime kauden sijoitusta että täyttämässä tuota Wissin asettamaa päätavoitetta. Samalla on isketty musta makkara syvälle asiantuntijoiden kurkkuun. Tavallaan pitäisi olla siis tyytyväinen jo nyt, eikö vaan?
ELI: lähtökohtiin nähden neljännen sijan kautta saavutettu europelipaikka olisi täydellinen suoritus, mitali puolestaan jo tajunnanräjäyttävä supersuoritus. Urheilullista menestystä täytyy tavoitella, mutta ei taloudellisella riskillä, siihen ei Ilveksellä ole mitään syytä, kun joka tapauksessa on menossa paremmin kuin odotettiin.
Jotensakin näin, eikö??
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1858 : 15.08.2016 klo 12:56:13 |
|
Kyllä. Vähintään 6. joukkoon. Siitä ylöspäin kaikki on plussaa. Eikä se väärin ole jos hieman salaa haaveilee euroopasta. Kausi on pitkä.
|
|
|
|
|
Naapel
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1859 : 15.08.2016 klo 13:48:01 |
|
Eipä tuota Niemisen lähtöä voi kauheana yllätyksenä pitää, kun vastuu on ollut käytännössä nollissa, ja Diogo sekä Aho voivat hyvin pelata ne minuutit, mitä Miettusen ja Milosavljevicin takana saa. Samu tuskin myöskään jatkaa ensi kaudella, mutta annetaan kuitenkin  viime kaudesta, jolloin oli tärkeä lenkki puolustuksessa. Mitä hankintoihin vielä tulee, niin en usko seurajohdolta karanneen mopon käsistä. Wisshän sanoi, ettei ulkomaalaisia ole enää tulossa, vaan mahdollisesti joku kotimainen pelaaja, joka todennäköisesti olisi satsaus vähintään ensi kauteen, jollei pidemmällekin tulevaisuuteen. Jos sieltä esim. joku Niilo Mäenpää tulisi, niin olisin erittäin tyytyväinen. En toki todennäköisenä pidä, koska vielä on sopimusta jäljellä, mutta niin oli Pirttijoellakin, kun Helsinkiin siirtyi.
|
|
|
|
|
Ben
Poissa
|
 |
Vastaus #1860 : 15.08.2016 klo 14:33:41 |
|
Pelkästään tälle kaudelle on ihan turha hankkia enää vahvistuksia, mutta jos jonkun ensi kaudeksi tulevan saa pienellä lisäinvestoinnilla tulemaan jo loppukaudeksi, niin ainakin kannattaa tällaista mahdollisuutta tutkailla.
|
|
|
|
|
ratina
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1861 : 15.08.2016 klo 20:09:56 |
|
Kiitokset Samulle hienosta viime kaudesta ja hyvää jatkoa Nykäskylään. Vähän olen ihmetellyt, ettei enempää peliaikaa ole irronnut. Ykköstopparipari on kyllä toiminut niin hienosti, ettei voi valittaa.
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #1862 : 15.08.2016 klo 20:24:11 |
|
Kiitokset Samulle hienosta viime kaudesta ja hyvää jatkoa Nykäskylään. Vähän olen ihmetellyt, ettei enempää peliaikaa ole irronnut. Ykköstopparipari on kyllä toiminut niin hienosti, ettei voi valittaa.
Vastasit tuossa omaan kysymykseesi. Wiss olisi idiootti, jos rikkoisi Miettunen - Milosavljevic -parin ilman, että on ehdoton pakko.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1863 : 15.08.2016 klo 20:26:42 |
|
Vastasit tuossa omaan kysymykseesi. Wiss olisi idiootti, jos rikkoisi Miettunen - Milosavljevic -parin ilman, että on ehdoton pakko.
Ja Wiss nimenomaan rakensi tämän parin, vaikka Nieminen oli rosterissa: osti Milosavljevicin ja Keken alaisuudessa Miettunen oli nokkimisjärjestyksessä selkeästi Niemisen takana. Kaikkea hyvää Niemiselle ja oli tärkeä mies viime kaudella. 
|
|
|
|
|
ratina
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1864 : 15.08.2016 klo 22:51:13 |
|
Vastasit tuossa omaan kysymykseesi. Wiss olisi idiootti, jos rikkoisi Miettunen - Milosavljevic -parin ilman, että on ehdoton pakko.
Toki. Lähinnä ajattelin kierrätystä härkäviikkojen aikana, mutta onhan siellä Aho, Koskinen ja junnut. Perusteltu ja kaikille osapuolille hyödyllinen päätös tämä oli.
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1865 : 16.08.2016 klo 21:16:37 |
|
Otto Huuhtanen valittiin jälleen Suomen U17-maajoukkueeseen
Pelaajat Syrenka Cupiin: Otto Huuhtanen Ilves Tuure Mäntynen FC Jazz Arttu Eerola KäPa Kalle Katz HJK Johannes Kytilä HJK Jaakko Oksanen HJK Jusif Ali HJK Anssi Suhonen KäPa Niklas Jokelainen Stoke City FC Maximo Tolonen FC Honka Jyri Kiuru KäPa Atte Paunio FC Honka Ville Räty KäPa Tobias Fagerström Hamburger SV Teemu Jäntti PKKU Juho Hyvärinen RoPS Akseli Ollila KäPa Tommi Jäntti HJK
sekä Mikael Soisalo U19 maajoukkueeseenWilliam Jääskelainen Bolton Wanderers FC Hugo Keto Arsenal FC Samuel Persson Hammarby IF Aapo Mäenpää FC Haka Aapo Halme HJK Oskar Sandström FF Jaro Joonas Sundman Aston Villa Tatu Varmanen IF Brommapojkarna Abukar Mohamed TPS Kaan Kairinen FC Midtjylland Sergei Eremenko FF Jaro Lucas Lingman HJK Niilo Mäenpää FC Haka Mikael Soisalo Ilves Serge Atakayi FF Jaro Lassi Lappalainen HJK Benjamin Källman FC Inter Roni Huhtala Honka Hyvä jätkät!
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1866 : 20.08.2016 klo 16:58:00 |
|
Niin juu, onkos vielä mainittu että sarjapaikka alkaa olla varmistunut.
|
|
|
|
|
Veeeees
Poissa
Suosikkijoukkue: ipa kuus nepa
|
 |
Vastaus #1867 : 20.08.2016 klo 20:28:42 |
|
Niin juu, onkos vielä mainittu että sarjapaikka alkaa olla varmistunut.
Tälle isoa peukkua. Tavoite saavutettu ja vielä on kautta jäljellä vaikka kuinka eikä mitalitkaan mahdottomuus ole. Kumpa vain saataisi keskikentän sateentekijät takaisin sairastuvalta. Onko Tendengin vaivojen laadusta ja asteesta jollakin tietoja? Yhtä vahvistustahan on Wissi vielä tällekaudelle lupaillut. Toiveissa röyhkeä maalinsylkijäkärki joista onneksi markkinoilla ylitarjontaa muutenkin heh. Toivoisin kyllä kovasti että Hilska ottaisi harppauksen kehityksessä, kasvattaisi hartiat ja alkaisi laukoa, kun on jotenkin sympaattinen pelaaja.
|
|
|
|
|
Terminator Sakke
Poissa
Suosikkijoukkue: Sakke Saarinen
|
 |
Vastaus #1868 : 20.08.2016 klo 21:23:38 |
|
Sama Hilskan sympaattisuuteen mutta en tiedä mitä miehestä pitäisi toivoa. Tekee arvokasta työtä korkean prässin muodossa ja pystyy hakeutumaan pidemmissä pallonhallintajaksoissa maalipaikkoihin, mutta en näe potentiaalia röyhkeään maalinsylkemiseen tai tyhjästä paikkojen luontiin. Tämänpäiväisen kaltaisissa bussipeleissä tuntuu hyökkäyssuuntaan täysin vaarattomalta pelaajalta, kun työkalupakista puuttuu nopeusominaisuudet, 1v1 ja läpisyötöt kokonaan.
Toteuttanee kuitenkin aika tunnollisesti Wissin antamaa tehtävää koska on saanut paljon luottoa, ja syystäkin koska pääasiassa pelaa kuitenkin hyvin. Vertaa vaikkapa Sentamuun joka ei tuo peliin yhtään mitään muuta kuin säälittäviä filmauksia.
|
|
|
|
|
lake79
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, Pahalampi
|
 |
Vastaus #1869 : 21.08.2016 klo 13:28:23 |
|
Onhan Hilska väläyttänyt pari kertaa, mutta yleisesti miehen taso ei kyllä ole sarjaa Veikkausliiga.
En kuole jos mies jättää Ilveksen, mutta lainapesti alemmalle sarjatasolle loppukaudeksi voisi tehdä hyvää.
|
|
|
|
|
Veeeees
Poissa
Suosikkijoukkue: ipa kuus nepa
|
 |
Vastaus #1870 : 21.08.2016 klo 14:29:01 |
|
Toisaalta pelannut ykköstä nyt pari kautta ja siellä ainakin tilastojen mukaan esiintynyt edukseen ja maalejakin saanut aikaan. Nähdäkseni Veikkausliiga juuri oikea sarja ainakin nyt kun peliaikaa saa. Kovasti tosiaan kauden mittaan parantanut. Vielä kun saisi palloa pussiin. Itse antaisin Wissin tapaan vielä luottoa ja mahiksia näyttöihin.
|
|
|
|
|
valkoinenSeedorf
Poissa
|
 |
Vastaus #1871 : 21.08.2016 klo 14:55:20 |
|
Olihan SJK terävä ja heidän voitostaan ei mitään pois vaikka Tendengin ja Ayarnan (joka ollut pelistä toiseen ihailtavan varma ja rauhallinen...) poissaolo ei voinut olla näkymättä. Loistavasti kauden pelanneelle Pavlelle oli varmaankin heikoin peli koko kautena. Pari maalia meni siitä vierest'. Se 2-0!!! jos olisi vaan nöyrästi pelannut sivurajasta yli. Mutta, mutta. Toki tuossa näki sen että kun on jo rutinoinut kovan luokan maalintekijä (Riski) joka osaa tehdä pallottomana oikea-aikaisia juoksuja.. niin rumaa jälkeä tulee... ja jotenkin taas näkyi se että vastustaja (tässä tapauksessa SJK) oli vaan terävämpi 16. läheisyydessä. Hynynen pelasi muuten varsin pirteästi ylöspäin - loukkaantumisen jälkeen tässä ollut pari peliä vähän vaisumpia. Loistavia nopeita pystysyöttöjä!!!!
Yksi asia mikä jäänyt ihmetyttämään (jokaisen tämän kauden pelin perusteella) on se kun joukkuetoverit eivät millään osaa aavistaa, mihin se Soisalo matala syöttö tulee kun mies ansiokkaasti sieltä laidasta penetroituu vastustajan linjojen taakse. Se ei tule takatolpalle vaan ns. toiseen aaltoon taakse... pakille paha aavistaa.. mutta kun Ilveksen kundit eivät ikinä tunnu osaavan haistaa sitä paikkaa johon se SYÖTTÖ AINA tulee. Ja näitä tilanteita tulee varmaan vähintään yksi PER peli.
|
|
|
|
|
lake79
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, Pahalampi
|
 |
Vastaus #1872 : 21.08.2016 klo 15:14:18 |
|
Toisaalta pelannut ykköstä nyt pari kautta ja siellä ainakin tilastojen mukaan esiintynyt edukseen ja maalejakin saanut aikaan. Nähdäkseni Veikkausliiga juuri oikea sarja ainakin nyt kun peliaikaa saa. Kovasti tosiaan kauden mittaan parantanut. Vielä kun saisi palloa pussiin. Itse antaisin Wissin tapaan vielä luottoa ja mahiksia näyttöihin.
Totta toki tämäkin, mutta yhtälailla se maalien tekemättömyys voi sitten alkaa syödä itseluottamusta ja esitykset menevät heikompaan suuntaan ja heijastuu sitten kehitykseen. Itse näkisin miehen kauden vielä alempana ja tehtäisiin kovasti töitä tason nostamiseksi ensi kesää varten.
|
|
|
|
|
1931
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1873 : 21.08.2016 klo 15:16:50 |
|
Yksi asia mikä jäänyt ihmetyttämään (jokaisen tämän kauden pelin perusteella) on se kun joukkuetoverit eivät millään osaa aavistaa, mihin se Soisalo matala syöttö tulee kun mies ansiokkaasti sieltä laidasta penetroituu vastustajan linjojen taakse. Se ei tule takatolpalle vaan ns. toiseen aaltoon taakse... pakille paha aavistaa.. mutta kun Ilveksen kundit eivät ikinä tunnu osaavan haistaa sitä paikkaa johon se SYÖTTÖ AINA tulee. Ja näitä tilanteita tulee varmaan vähintään yksi PER peli.
Tämä pistää usein silmään, eikä pelkästään toisen aallon, vaan ylipäätään syöttövaihtoehtojen tarjoamisen suhteen. Soikkeli murtautuu laidalta läpi joka pelissä sen 3-5 kertaa ja kykenee laadukkaisiin keskityksiin. Liian usein käy niin, että maalilla ei joko ole ketään, tai sitten kaikki ovat yhdessä sumpussa. Tätä kun saadaan vähän hiottua, niin tehtyjen maalien tilasto kiittää. Tuo kauan kaivattu maalintekoon kykenevä sentterityyppi tietysti auttaisi tässä kovasti. Soikkelin otteisiin tuli mielestäni Englannin-reissun jälkeen vielä ripaus lisää itseluottamusta ja miehisyyttä. Kauden edetessä on koko ajan vahvistunut tunne, että tässä saadaan parhaillaan seurata maajoukkueen tulevaa laituria, joka tulee vielä pelaamaan mantereen huippusarjoissa.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1874 : 21.08.2016 klo 15:22:19 |
|
Tämä pistää usein silmään, eikä pelkästään toisen aallon, vaan ylipäätään syöttövaihtoehtojen tarjoamisen suhteen. Soikkeli murtautuu laidalta läpi joka pelissä sen 3-5 kertaa ja kykenee laadukkaisiin keskityksiin. Liian usein käy niin, että maalilla ei joko ole ketään, tai sitten kaikki ovat yhdessä sumpussa. Tätä kun saadaan vähän hiottua, niin tehtyjen maalien tilasto kiittää. Tuo kauan kaivattu maalintekoon kykenevä sentterityyppi tietysti auttaisi tässä kovasti. Totta se, että osan voi pistää kanssapelaajien liikkeen piikkiin mutta kyllä Soikkelikin voisi vähän vilkaista, onko siellä boxissa ketään ja toimia sen mukaan  Soikkelin otteisiin tuli mielestäni Englannin-reissun jälkeen vielä ripaus lisää itseluottamusta ja miehisyyttä. Kauden edetessä on koko ajan vahvistunut tunne, että tässä saadaan parhaillaan seurata maajoukkueen tulevaa laituria, joka tulee vielä pelaamaan mantereen huippusarjoissa. Tähän on helppo yhtyä.
|
|
|
|
|
|
|
|