|
|
Jallu Kurittu
Poissa
|
 |
Vastaus #76 : 31.03.2016 klo 07:07:34 |
|
Valmentaja Pertti Koposen fb-sivuilta lainattua:
JäPS:n cup-juna puksuttaa eteenpäin jatkoaikavoitolla
Vierumäen viilenevässä ja hämärtyvässä illassa pelattiin täydet 120 minuuttia FC Lahti Akatemian isännöidessä JäPS:ä Suomen Cupissa ennen kuin tiiviin ja melko värikkäänkin kamppailun voittaja oli selvillä. Tuomarin viheltäessä illan viimeisen vislauksensa, tulostaululla komeilivat järvenpääläisten 2-4 voittolukemat ja paikka seuraavalle cup-kierrokselle ja 16 parhaan joukkoon oli näin varmistettu.
Ennen kuin peli edes ennätti alkaa oli vierailijan riveissä tapahtunut valtava harvennus kun loukkaantumisten ja sairaustapausten johdosta pelikykyisten miesten määrä oli pudonnut 12 pelaajaan (maalivahti + 11 kenttäpelaajaa). Näistäkin aloituskokoonpanoon merkitty toppari Olli Valto sairastui vatsatautiin pari tuntia ennen ottelun alkua. Hän jäi siten kipristelemään ainoana vaihtopelaajana penkille muun joukkueen aloittaessa voittoväännön. Toden totta... kentälle marssinut miehistö uhkui näyttö- ja taisteluhaluja kapteeninsa Roope Aution johdolla.
Ottelun ensimmäisen puolituntisen aikana JäPS:llä oli parhaat paikat ottaa ottelussa johtoasema mutta tolpat ja ylärima vaan kolisivat. Pelin hallinnan osalta jakso meni myös sinipaidoille. Kun paikoista ei pystytty viimeistelemään otti Lahti Akatemia maalin johdon ottelun 40. minuutilla pistohyökkäyksen seurauksena. Tauolle mentiin siten kotijoukkueen 1-0 johtoasemassa.
Puoliajalla kapteeni Autio loi uskoa joukkoihinsa valmentaja Jukka Korhosen kanssa. Joukkue päätti tulla toisella jaksolla rinnalle ja ohi.
JäPS käytti 75. minuutilla ainoan vaihtonsa. Viimeiseksi vartiksi kärkeen juoksi Kaan Kovasen tilalle vatsavaivoista kärsinyt Olli Valto. Samalla JäPS siirtyi kahden kärjen peliin hakien voimakkaasti tasoitusmaalia. Melkoisen kauan tuota tasoitusmaalia jouduttiin kuitenkin odottamaan sillä vasta 86. peliminuutilla kierrespesialisti Joni Norring heitti vasurilla sisäkierteisen vaparin lähes päätyrajalta kulmalipun tuntumasta maalille. Tuo pallo osoittautui todella vaikeaksi arvioida kun siinä oli mukana omaa ja vierasta päätä tavoittelemassa palloa sen lentoradalta. Kukaan siihen ei kuitenkaan päässyt päineen vaan pallo leijaili ohi hölmistyneen lahtelaismaalivahdin maalin takanurkkaan. Peli oli tasan 1-1 ja jatkoaika häämötti. Jaksoon mahtui myös muutama vaarallinen lahtelaistilanne mutta ne koppasi tai peitti varmaotteisesti JäPS:n taaimmainen lukko maalivahti Altti Mäkinen. Siinä olivat sitten varsinaisen peliajan maalit ja siirryttiin 2x15 minuutin jatko-otteluun.
Jatko-ottelun ensimmäisen 10 minuutin aikana JäPS menetti hieman otettaan pelaten liiaksi pitkillä syötöillä. Nämä lahtelaiset hoitivat itselleen ja kuin varkain he pääsivät tekemään 2-1 johto-osuman kokonaisajassa 99 minuuttia. Tuo ei kuitenkaan lannistanut sinipaitaista vierailijaa vaan joukkue otti loputkin tahdon rippeet käyttöönsä. Kippari Autio ja keskikentällä vahvasti läpi ottelun pelannut Onni Koivu piiskasivat voimakkailla ja riuskoilla otteillaan kanssapelaajiaan antamaan kaikkensa ja tulosta alkoi syntyä. Ensin 111. minuutilla Mikael "Isä-Migy" Lähde hassutti läpiajossaan lahtelaispuolustajan ja laukoi lopulta varmasti ohi lahtelaisvahdin pelin jälleen tasalukemiin 2-2. Vain pari minuuttia tuosta kärkeen vaihdettu Olli Valto laukoi selkä maaliin päin sopivan korkean lobin takanurkkaan tilanteeksi 2-3 ja kuin illan kruunuksi painui sama mies keskeltä läpi laukoen ohi vastaantulleen maalivahdin jo helpottavat 2-4 lukemat vieraille. Tuomarin kello näytti tuolloin jo kokonaisaikaa 120 minuuttia. Viimeinen yliaikaminuutti olikin sitten vain sinipaitojen varmistelua lahtelaisten tyydyttyä jo osaansa.
Vähälukuisasti otteluun lähtenyt mutta sitäkin ärhäkkäämpi JäPS osoitti jokaisen pelaajan osalta valtavan kovaa taistelumoraalia. Se tuli kahdesti maalin tappioasemasta tasoihin ja pystyi runnomaan vielä ratkaisun aivan ottelun loppuhetkillä ja ottamaan hyvin ansaitun jatkopaikan. Alakerta Altti Mäkinen (mv), Tuomo Huusko - Juho Tuuliainen - Ciro Francis - Joni Norring oli tänään pelkkää terästä. Keskialueen keskustan kaksikko Roope Autio - Onni Koivu omalla esimerkillään, liikkeellään ja pääpelivoimallaan hallitsi keskialuetta suvereenisti. Laitalinkit Ville Jauhiainen ja Iiro Heinonen olivat liikkuvuudellaan ja pallollisella taidollaan jatkuvana harmina lahtelaisten alakerralle ja kun omaa päätä piti puolustaa, tekivät molemmat sen hyvällä ja tinkimättömällä asenteella. Kaan Kovanen kärjen alla pelatessaan väläytteli osaamistaan päästen hyviin laukaisupaikkoihin. Tällä kertaa mono ei kuitenkaan vielä ollut aivan maalintekoon oikeuttavassa asennossa. 75 minuuttia yksin kärjessä häärännyt Mikael Lähde pelasi vahvan target-pelaajan roolin. Hän suojasi hyvin pallon ja ennätti myös tekemään tärkeän 2-2 tasoituksen äärimmäisen kylmäveristen muuvien jälkeen. Toiseksi kärjeksi varsinaisen peliajan lopulla tullut Olli Valto teki sen mitä hänet kentälle laitettiin tekemään ja tämä ei ollut ainoa kerta kun näin on tapahtunut. Tämä kaveri osaa maalinteon josko on myös vahva puolustustehtävissä alempanakin.
Seuraava cup-arvonta voi tuoda mielenkiintoisen vastustajan valtakunnan jalkapalloeliitistä. Se selvinnee viikon kahden sisällä.
|
|
|
|
|
tamme auto
Poissa
Suosikkijoukkue: nurmileijonat,terijoen hallitus
|
 |
Vastaus #77 : 31.03.2016 klo 08:55:55 |
|
Klubille tämä koivusaari away. 
|
|
|
|
|
Bola
Poissa
|
 |
Vastaus #78 : 31.03.2016 klo 10:58:56 |
|
Näinhän tuo peli suurinpiirtein eteni, miten tuossa ylläolevassa jutussa kerrottiin. Mutta tuo 2-2 tasoitusmaali kyllä syntyi Lahtelaisveskarin avattua pallon suoraan hyökkääjan jalkaan, joka suurinpiirtein laittoi tyhjiin.. No, onnittelut voitosta, sininen oli tuon verran parempi, varsinkin eka puoliaika oli selkeätä hallintaa..
|
|
|
|
|
Laardi
Poissa
|
 |
Vastaus #79 : 06.04.2016 klo 11:14:46 |
|
Suomen Cup JäPS - KuPS.
KuPS oli tiukoilla TPV:n kanssa, pojilla on mahdollisuus yllätykseen.
|
|
|
|
|
Jallu Kurittu
Poissa
|
 |
Vastaus #80 : 06.04.2016 klo 11:34:59 |
|
Yllätyksistä en tiedä, mutta liigajoukkue KuPS pääsee Koivusaaren unelmien teatteriin näkemään järvenpääläistä katsomoarkkitehtuuria ja kokemaan todellista pukukoppikulttuuria. 
|
|
|
|
|
brat
Poissa
|
 |
Vastaus #81 : 18.04.2016 klo 10:59:30 |
|
Jäps - Kups, mitä odotuksia? Minkä ikäisestä lapsesta saa maksaa pääsylipun? Onko hulikaaneja?
|
|
|
|
|
Jallu Kurittu
Poissa
|
 |
Vastaus #82 : 18.04.2016 klo 11:29:18 |
|
Odotukset ovat korkealla ainakin yleisömäärän osalta, muusta osaa sanoa joku muu enemmän. Eivätkös alle kouluikäiset ole lapsia, jotka pääsevät maksutta lähes joka paikkaan ja siten myös tuonne JäPSin matseihin, lastenlippu sitten taas ulottuu välille 7-17. Hulikaaneista tai muista kaaneista en tiedä, mutta mahdollisia sellaisia varten on paikalle hankittu poliisivoimien lisäksi myös ammattilaisjärjestyksenvalvojia.
Tervetuloa viihtymään. Hulinoimaan voi sitten mennä jonnekin muualle. Liput 10/5 euroa ja tarjonnan laatuun nähden valtakunnan edullisin kausikortti 50 euroa.
|
|
|
|
|
Jäyhä Jököttäjä
Poissa
Suosikkijoukkue: Jäps, HIFK 2-4
|
 |
Vastaus #83 : 18.04.2016 klo 15:23:10 |
|
Hieno tapahtuma tulossa. Katsotaan suostuuko Banzai-porukka maksamaan pääsylipuista. Stadin Kingit eivät, vai ostikohan joku halvenuksella. Pukukoppeja varten on tehty ihan oma rakennus kentän välittömään läheisyyteen. Katsomo edustaa tosiaan 2010- luvun stadioniarkkitehtuuria parhaimillaan .
Jäps hoitelee Kupsin melko kevyesti.
|
|
|
|
|
Jallu Kurittu
Poissa
|
 |
Vastaus #84 : 20.04.2016 klo 12:55:51 |
|
JäPS aikoo haastaa KuPSin tosissaan cup-jatkosta
Torstaina nähdään Koivusaaressa heti kevään alkajaisiksi yksi JäPSin ehkä koko kauden kohokohdista, kun Suomen cupin kuudennen kierroksen vieraaksi saapuu Kuopion Palloseura suoraan Veikkausliigasta. KuPS on aloittanut sarjan takerrellen ja myös cupin edellisellä kierroksella se oli jonkinmoisissa vaikeuksissa tamperelaisen TPV:n kanssa. Perinteinen cup-menestyjä KuPS tulee Koivusaareen parhaalla kokoonpanollaan, mutta nyt jos koskaan JäPSillä olisi tilaisuus tehdä historiaa ja nousta Suomen cupin kahdeksan parhaan joukkoon. Ottelu alkaa Koivusaaressa klo 18.30. Haaveilu jatkoon menemisestä ei ole ihan pelkkää höpsöttelyä, jos vertailukohdaksi otetaan KuPSin edellisen cup-kierroksen ottelu Tampereella. JäPSillekin viime kausilta erittäin tuttu TPV vei ottelun jatkoajalle ja vasta 105. minuutilla syntyi Saku Savolaisen tekemä kuopiolaisten voittomaali. Eli tämän perusteella ero Veikkausliigan ja Kakkosen joukkueiden välillä ei välttämättä ole ainakaan yksittäisessä ottelussa kovin suuri. Päivän kunto ratkaisee. Toki KuPS tulee Järvenpäähän aivan selkeänä ennakkosuosikkina. Valmentaja Marko Rajamäki vakuuttaa, että joukkue valmistautuu otteluun 100 %:n huolellisuudella. Hän muistuttaa, että KuPS:ssa arvostetaan Suomen cup korkealle ja seuralle on tullut siinä paljon menestystä. KuPS on ollut kolmesti Suomen cupin finaalissa 2010-luvulla (2011, 2012 ja 2013). - Pyrimme menemään cupissa mahdollisimman pitkälle myös kaudella 2016. Viime vuonna putosimme jatkosta semifinaalissa rankkareilla FC Interille. Kuopiolaiset eivät missään tapauksessa aliarvioi Kakkosen JäPSiä. - Cup kilpailun hienous on, että alempisarjalaisella on aina mahdollisuus yllätykseen, varsinkin jos lähtevät rohkeasti voittamaan ottelua. Tämän takia me tulemme Järvenpäähän parhaalla mahdollisella kokoonpanolla ja hyvin valmistautuneena, valmentaja vakuuttaa. Tulosten valossa Veikkausliiga on alkanut KuPSilta alavireisesti kolmella tappiolla. -Veikkausliigan avauskierrokset ovat olleet joukkueellemme haastavat, mutta pelillinen kehittyminen kolmen ottelun aikana on kuitenkin ollut hyvää. Tätä trendiä pyrimme jatkamaan JäPS ottelussa, Marko Rajamäki päättää. JäPSille seurana ja yksittäisille pelaajille Veikkausliigajoukkueen kohtaaminen on tietysti huippujuttu. Monelle ehkä ainutlaatuinen tilaisuus koko peliuran aikana. - Torstaina pelataan iso ottelu. Se on sitä tietysti JäPSille, mutta samoin KuPSille, jolla ei oikeastaan olisi varaa hävitä sitä huonon liiga-alun takia, JäPSin valmentaja Jukka Korhonen arvioi. JäPS lähtee tietysti täysin palkein hakemaan voittoa, eikä ainakaan intoa puutu. - Se miten ottelun alku sujuu, ratkaisee todennäköisesti paljon, valmentaja pohtii. Korhonen sanoo kerran aiemmin olleensa suunnilleen vastaavassa tilanteessa. - Vuonna 2003 pelasimme Porvoossa KTP:tä vastaan ja vasta rankkareilla kotkalaiset pudottivat meidät. Se samoin kuin KuPSin tämän kevään TPV-ottelu kertovat, että kaikki on mahdollista. Upeaa että meillä on tämä mahdollisuus. Loukkaantumiset ovat vaivanneet JäPSIn kevään valmistautumista ja edellisessä cup-ottelussa tilanne oli jo lähes huolestuttava, kun käytettävissä oli vain 12 pelaajaa. Edelleen ovat rivistä pois ainakin puolustuksen ykkösmies Mahdi Ali sekä Hedi Khayat ja Osku Partonen. Myös Antti Aution pelikunto on epävarma. JäPS on raivannut tiensä kuudennelle kierrokselle voittamalla ensin Toukolan Teräksen 3-0 ja sitten FC Lahti Akatemian 4-2. KuPS puolestaan voitti ensin Mikkelin Palloilijat puhtaasti 4-0, mutta oli sitten TPV:n kanssa tiukoilla voittaen kuitenkin 3-2. Suomen cupin aiemmilla kierroksilla pelasivat vain alempien sarjojen joukkueet keskenään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.04.2016 klo 16:44:35 kirjoittanut Jallu Kurittu »
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #85 : 21.04.2016 klo 20:25:02 |
|
Ei tarvitse JäPSin hävetä esitystä ollenkaan tänään, parempana päivänä pallo olisi voinut pompottaa JäPSin jatkoon.  Noususta ykköseen taistellaan! 
|
|
|
|
|
jhop
Poissa
|
 |
Vastaus #86 : 21.04.2016 klo 20:56:27 |
|
Ei tarvitse JäPSin hävetä esitystä ollenkaan tänään, parempana päivänä pallo olisi voinut pompottaa JäPSin jatkoon.  Noususta ykköseen taistellaan!  Tappio toki kirvelee vitusti, mutta oon kyllä ehdottomasti samoilla linjoilla. Kaveri oli parempi, joo, mutta kyllä tulee tekemään Kakkosen jengeillä tiukkaa tehdä meidän alakertaa vastaan maaleja. Nortilta ja Valtolta erittäin ryhdikäs esitys, ja kyllä Eepi, Ciro ja Nyssekin siellä ihan kiitettävästi väänsi. Altilta erityisesti aivan vitun maaginen show, ihme jos ei tämänpäiväisellä scoutata ulkomaille. Kärkeen tarvitaan vielä ryhtiä ja kliinisyyttä. Kyl kai sitä sit tulee.
|
|
|
|
|
Jallu Kurittu
Poissa
|
 |
Vastaus #87 : 22.04.2016 klo 13:58:48 |
|
Altti käy jo nykyisellään ihan riittävästi ulkomailla, joten eiköhän sovita, että ura on ja pysyy JäPSissä. Kuka sitä kotoaan lähtisi.
|
|
|
|
|
jhop
Poissa
|
 |
Vastaus #88 : 22.04.2016 klo 21:11:11 |
|
Altti käy jo nykyisellään ihan riittävästi ulkomailla, joten eiköhän sovita, että ura on ja pysyy JäPSissä. Kuka sitä kotoaan lähtisi.
Sovitaan!
|
|
|
|
|
Laisto
Poissa
|
 |
Vastaus #89 : 04.05.2016 klo 14:56:11 |
|
Topikki ylös! 3 tuntia sarja-avaukseen. Lahti Akatemia vs JäPS Mukkulan tekonurmella klo 19.
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #90 : 04.05.2016 klo 23:01:34 |
|
Miten kautta-aikain kovin JäPS pärjäsi?
|
|
|
|
|
Jallu Kurittu
Poissa
|
 |
Vastaus #91 : 04.05.2016 klo 23:12:50 |
|
Kautta aikain kovin ainakin henkiseltä kantiltaan. Melkoisen rampana matsiin ja vastassa liiga-Lahdesta vahvistettu ryhmä kotonaan. Kaksi kertaa takaa tasoihin ja loppunumerot 90 peliminuutilla. Heikommalla olisi pää voinut painua jo siinä vaiheessa, kun poissaoloja alkoi tulla tietoon. Helkkarin hieno asenteen osoitus ryhmältä! Jälleen kerran. Oi JäPSi on.
|
|
|
|
|
Masterix
Poissa
|
 |
Vastaus #92 : 14.05.2016 klo 18:40:45 |
|
Kautta aikain kovin joukkue uhkaa hyytyy tasurikoneeksi. Valmentaja teroitti haastattelussa etta seuratkaa lupaavia junnuja. Saisimmeko seurata heita joskus kentallakin? Nyt Vaajakoskella kai yksi kentalla, edellisessa matsissa yksi, sita edellisessakin kai vain yksi ihan pienen hetken ...ja aina kai eri junnu? Vai meniko pieleen? Sori vaan, mut ulospain nayttaa ettei kilpailua pelipaikoista juuri ole ja tavoite on pelata 22 tasuria.
|
|
|
|
|
1947
Poissa
|
 |
Vastaus #93 : 14.05.2016 klo 19:29:12 |
|
Tavoite on voittaa seuraavat 19 ottelua. Katsotaan kuinka käy? Tänään tasuri oli ihan oikea tulos, vaikka voittokin oli tarjolla. Lauantaina on seuraava mahdollisuus ottaa avausvoitto, kun MP (Empee) tulee Järvenpäähän.
|
|
|
|
|
STT:n uutisia
Poissa
|
 |
Vastaus #94 : 14.05.2016 klo 21:49:14 |
|
Tänään tasuri oli ihan oikea tulos, vaikka voittokin oli tarjolla.
Siniset on lasit, jos oot sitä mieltä, että voitto oli tarjolla. Tais jotenkin näin mennä, että vieraat sai olla tyytyväisiä pisteeseen ja kotijoukkue oli pettynyt pisteeseen.
|
|
|
|
|
KTFC21
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS
|
 |
Vastaus #95 : 14.05.2016 klo 23:29:00 |
|
Siniset on lasit, jos oot sitä mieltä, että voitto oli tarjolla. Tais jotenkin näin mennä, että vieraat sai olla tyytyväisiä pisteeseen ja kotijoukkue oli pettynyt pisteeseen.
Löytyy niitä värilaseja näemmä muitakin kuin sinistä mallia.
|
|
|
|
|
Ferraro
Poissa
|
 |
Vastaus #96 : 15.05.2016 klo 16:49:40 |
|
|
|
|
|
|
Jallu Kurittu
Poissa
|
 |
Vastaus #97 : 21.05.2016 klo 22:37:16 |
|
Voihan perseen perse. Neljä tasuria putkeen kauden aluksi ja nimenomaan tänään oli se kolmen pisteen päivä. Ei maistunut. Koko ensimmäinen puoliaika oli täysin hallussa ja hieman onnekkaaltakin näyttänyt johtomaali näytti, mihin suuntaan pelin piti lähteä. Vaan ei lähtenyt. Heti toisen puoliajan alussa tullut jälleen kerran liian helppo tasoitus sotki kaiken. Vaikka noin 35 minuuttia päästiin vielä pelaamaan ylivoimalla kaverin hölmöjen kahden keltaisen saatteleman ulosajon seurauksena, ei tappiokaan ollut kaukana. Hyökkäyksiin lähdettiin käsittämättömän hitaasti ja sitten kun lähdettiin, niin melkein vain pitkiä heitellen, keskikentällä hävittiin käytännössä kaikki pallot ja järjetön määrä harhasyöttöjä jaettiin vastustajalle. Onneksi vastustaja oli ihan samaa tasoa. Kokoonpanosta puuttui pari syömähammasta, mutta siihen selittelyyn ei kannata lähteä. Tätähän tämä on. Niillä pelataan, jotka paikalla ovat.
|
|
|
|
|
Jallu Kurittu
Poissa
|
 |
Vastaus #98 : 02.06.2016 klo 08:42:14 |
|
JäPS on tehnyt kauden 2016 loppuun kestävän sopimuksen keskikentän keisarin Teimuraz Apriamashvilin kanssa!
Jo muutaman kuukauden joukkueen mukana treenannut Temo on tänään JäPSin kokoonpanossa, kun JäPS ja MPS iskevät yhteen Tapanilan nurmella! Muutenkin joukkue alkaa olla taas lähellä iskukuntoa, kun loukkaantuneina olleet ja muuten sairastelleet ovat palailemassa hiljalleen täysikuntoisina riviin.
Ottelu potkaistaan käyntiin klo 18:30!
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #99 : 03.06.2016 klo 13:23:23 |
|
Kautta-aikain kovin otti siis kautta-aikain pisimmän tasapeliputken pelaamalla Ämpsin kanssa 1-1?
|
|
|
|
|
|
|
|