superDISA
Poissa
|
 |
Vastaus #10225 : 10.08.2016 klo 22:59:10 |
|
Nyt kun kymppipaikka on se ongelmakohta, niin Robert Taylorin hankkiminen olisi oma lääke tähän ongelmaan. Oli kuulemma tänäänkin kentällä aivan ylivoimainen ja vielä suht nuori kaveri.
Kaikenmaailman selittelyitä voi olla, mutta kyllä Klubin pitäisi voittaa HIFK näillä resurssieroilla ainakin yhdeksän kertaa kymmenestä. Viime viikon IFK-tappion jälkeen tänään ei kyllä jaksanut silti edes kauheasti vituttaa poislähtiessä, kai sitä taas on alkanut tottua kurjuuteen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.08.2016 klo 23:01:14 kirjoittanut superDISA »
|
|
|
|
|
atletico1
Poissa
|
 |
Vastaus #10226 : 10.08.2016 klo 23:33:42 |
|
Väyrynen oli kerrassaan loistava. Pitkältä tauolta selkeästi MoM. Ei voi kun ihmetellä ettei klubille kelvannut, vaikka hyvin tiedetään että kk pelaajia on rosterissa.
Ollaam taas siinävaiheessa kautta kun europettymyksen jälkeen peli täysin hakusessa, tuloksellisesti. Kierrätystä ei juurikaan ole ja joukkue vaikuttaa haluttomalta. Kaiken lisäksi valmentaja pihtaa vaihtoja ikäänkuin kiusatakseen väsyneitä pelaajia. Enää puuttuu loukkaantumikierre mutta eikai nyt sellaista voi meille sattua..
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #10227 : 11.08.2016 klo 00:08:07 |
|
Kiitos klubilaisille osaltaan Derbyn tunnelmasta. Molempia faniryhmiä näihin tarvitaan ja mahtava kokemus saatiin jälleen aikaan Sonskilla. Muutenkin vedettiin hyvässä hengessä, varmaan 99% porukasta, ja oli mukavaa vaihtaa muutama kommentti sinisen leirin miesten kanssa matsin jälkeen. Kyllä futis kuitenkin enemmän yhdistää kuin erottaa. Ei unohdeta sitä 
|
|
|
|
|
pk#5
Poissa
|
 |
Vastaus #10228 : 11.08.2016 klo 01:47:25 |
|
Klubi tuu tekee yhtään maalia niin kauan kun Kole ravaa siellä kärjessä Ilves, PK-35, Göteborg vieraissa, Inter, Göteborg kotona, lahti ja hifk, 0 maalia kun Kole ollut kentällä, ei voi olla sattumaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.08.2016 klo 01:51:58 kirjoittanut pk#5 »
|
|
|
|
|
Ron Manager
Poissa
Suosikkijoukkue: Sivu 235
|
 |
Vastaus #10229 : 11.08.2016 klo 07:22:58 |
|
Isoa paskaa nähtiin myös marssilla, jossa pari sankaria heittivät pommit suoraan ohikulkijan lastenvaunujen viereen. Pelisilmää saa käyttää näissäkin.  Ei jumalauta. Kai joukossa oli sen verran järkeä, että nämä mulkut joko piestiin tai osoitettiin ja luovutettiin saman tien virkavallalle? Aiemmin en ole jaksanut näistä "HIFK symppaa äärioikeistoa, vähintään koska yhteisön passiivisuus" yms. väittelyihin osallistua - aivan sama onko joukossa äärivasemmistoon, -keskustaan vai -oikeistoon kallellaan olevia janareita - mutta sillä hetkellä kun joukkovoimasta humaltuneet älykääpiöt alkavat uhkaamaan lapsia, koirankusettajia tai muita sivullisia, menee minulla ymmärryksen kuppi nurin. Se on siinä kohtaa porukan paikka näyttää, miten tässä yhteiskunnassa ollaan ja tämän ovat jopa liivijengit tajunneet.
|
|
|
|
|
Heppatiitti
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Cella, Sirdie, Majava ja Rautaranta.
|
 |
Vastaus #10230 : 11.08.2016 klo 07:42:36 |
|
Ei jumalauta. Kai joukossa oli sen verran järkeä, että nämä mulkut joko piestiin tai osoitettiin ja luovutettiin saman tien virkavallalle?
Ei piesty, mutta "järjen jättiläiset" saivat sen verran verbaalista palautetta omilta, että varmaan katsovat ensi kerralla vähän tarkemmin minne heittävät.
|
|
|
|
|
Dominaattori
Poissa
|
 |
Vastaus #10231 : 11.08.2016 klo 07:58:46 |
|
Klubin koosteesta näkyy hyvin paska tuomarityöskentely sekä Maanojan tilanteessa, että Pablon punasessa. Uskomattoman paska tämä Nevalainen.
|
|
|
|
|
Kroatian Pele
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #10232 : 11.08.2016 klo 08:14:46 |
|
Klubin koosteesta näkyy hyvin paska tuomarityöskentely sekä Maanojan tilanteessa, että Pablon punasessa. Uskomattoman paska tämä Nevalainen.
Jaa. Minusta molemmissa tilanteissa meidän pelaaja toimi aivan järkyttävän typerästi.
|
|
|
|
|
Dominaattori
Poissa
|
 |
Vastaus #10233 : 11.08.2016 klo 08:36:32 |
|
Jaa. Minusta molemmissa tilanteissa meidän pelaaja toimi aivan järkyttävän typerästi.
Vittu sä oot sokea, jos et näe tuomarivirhettä Pablon tilanteessa tai Maanojan taklausta kun Kole on menossa ohi. Herää nyt saatana tai sitten diggailet muna pystyssä omien haukkumista netissä.
|
|
|
|
|
Chingón
Poissa
|
 |
Vastaus #10234 : 11.08.2016 klo 08:43:31 |
|
Vittu sä oot sokea, jos et näe tuomarivirhettä Pablon tilanteessa tai Maanojan taklausta kun Kole on menossa ohi. Herää nyt saatana tai sitten diggailet muna pystyssä omien haukkumista netissä.
 Tervetuloa purkamaan kiukkua forumille.
|
|
|
|
|
Dominaattori
Poissa
|
 |
Vastaus #10235 : 11.08.2016 klo 08:54:03 |
|
 Tervetuloa purkamaan kiukkua forumille. Uuh, tuliko kakkosnikki apuun. Fakta on kuitenkin se, ettei näille tapahtumille tee hyvää jos tuomari ottaa noin isoa roolia ja varsinkin vielä oman virheensä jälkeen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.08.2016 klo 09:02:18 kirjoittanut Dominaattori »
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #10236 : 11.08.2016 klo 09:41:42 |
|
Uuh, tuliko kakkosnikki apuun. Fakta on kuitenkin se, ettei näille tapahtumille tee hyvää jos tuomari ottaa noin isoa roolia ja varsinkin vielä oman virheensä jälkeen.
Tuomarin paskuus ja se, että Kole sekä etenkin Annan pelasivat nuo tilanteet helvetin typerästi, eivät varmaankaan ole toisiaan poissulkevia asioita? Mussutuspunainen on aina omaan pesään kusemista - teki vastustaja ja tuomari mitä tahansa.
|
|
|
|
|
Dominaattori
Poissa
|
 |
Vastaus #10237 : 11.08.2016 klo 09:55:51 |
|
Tuomarin paskuus ja se, että Kole sekä etenkin Annan pelasivat nuo tilanteet helvetin typerästi, eivät varmaankaan ole toisiaan poissulkevia asioita? Mussutuspunainen on aina omaan pesään kusemista - teki vastustaja ja tuomari mitä tahansa.
Kiitos itsestäänselvyyksien latelemisesta, ilmeisesti on tärkeä fiilis nyt. Se ei poista selkeää tuomarivirhettä, joka tapahtuu 5-10 metriä tuomarista. Jos Veikkausliigasta halutaan viihdyttävä ja tasokas niin myös tuomaritoiminnan pitää olla tasokasta. Muuten kaikki tunteikkaat pelit ratkeaa tälläiseen paskaan. Jos mussutus kortteja annetaan niin sen LINJAN pitää sitten olla ALUSTA asti sen mukainen. Mussutus kortteja on tullut tällä kaudella toki ihan liikaa!
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #10238 : 11.08.2016 klo 10:06:33 |
|
Kiitos itsestäänselvyyksien latelemisesta, ilmeisesti on tärkeä fiilis nyt. Se ei poista selkeää tuomarivirhettä, joka tapahtuu 5-10 metriä tuomarista. Jos Veikkausliigasta halutaan viihdyttävä ja tasokas niin myös tuomaritoiminnan pitää olla tasokasta. Muuten kaikki tunteikkaat pelit ratkeaa tälläiseen paskaan. Jos mussutus kortteja annetaan niin sen LINJAN pitää sitten olla ALUSTA asti sen mukainen.
Edellisen matsin tuomarista nillittäminen (erityisesti Klubin topikissa) on ehkä turhinta puuhaa ikinä; sen voisi jättää ihan suosiolla lahtelaisille. Tottakai tuomarilta jäi se Annaniin kohdistunut rike näkemättä, mutta siitä eteenpäin hän toimi tilanteessa ihan oikein, ja jopa suora punainen erotuomarin koskemattomuuden loukkaamisesta ei olisi ollut täydellinen oikeusmurha. Kritiikki siis sille, jolle se kuuluu: Annanille.
|
|
|
|
|
hoc
Poissa
Suosikkijoukkue: Dogmaattinen Struktuuri
|
 |
Vastaus #10239 : 11.08.2016 klo 10:12:54 |
|
....voisiko joku kertoa miten Kole pelasi tuossa tilanteessa nyt niin erinomaisen paheksuttavan typerästi? Prässäsi loppuun asti veskaa, jonka tiedetään sortuvan paineessa helppoihin virheisiin? Kolehan jopa väistää, mutta ei arvannut psykopaatti lyö jalan eteen.
Kyllähän Kole tuon shakinpelaajan fysiikkaansa vuoksi kaksikamppailuissa pääosin on vastaanottavalla puolella, mutta olihan eilinen nyt kuitenkin selvästi Kolen paras peli tällä kaudella. Kaikista puutteista huolimatta. Pahaltahan syksy toki vaikuttaa, jos Atomin tilalle ei Kolea kummempaa tuuraajaa löydetä.
|
|
|
|
|
Dominaattori
Poissa
|
 |
Vastaus #10240 : 11.08.2016 klo 10:14:41 |
|
Edellisen matsin tuomarista nillittäminen (erityisesti Klubin topikissa) on ehkä turhinta puuhaa ikinä; sen voisi jättää ihan suosiolla lahtelaisille. Tottakai tuomarilta jäi se Annaniin kohdistunut rike näkemättä, mutta siitä eteenpäin hän toimi tilanteessa ihan oikein, ja jopa suora punainen erotuomarin koskemattomuuden loukkaamisesta ei olisi ollut täydellinen oikeusmurha. Kritiikki siis sille, jolle se kuuluu: Annanille.
Toi omien haukkuminen on vitun oksettavaa paskaa. Mikään lässytyksesi ei poista sitä Nevalaisen tuomarivirhettä. Piste. Se ei ole mikään nillittämistä, jos on SILMÄT päässä. Ja tosiaan mitähän vittua se Kolekin teki väärin. Mee sä vittuun Klubi-otsikoista haukkumasta omia täysin turhaan. Anti-Klubilaisuutesi paistaa viestihistoriasta kilometrin päähän.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.08.2016 klo 10:16:42 kirjoittanut Dominaattori »
|
|
|
|
|
superDISA
Poissa
|
 |
Vastaus #10241 : 11.08.2016 klo 10:19:45 |
|
Aika paljon saanut lukea, miten Kole pelannut jonkun pelin energisesti, tai pelannut parhaan pelinsä tällä kaudella blaa blaa. Tosiasia, että kymppipaikan/toisen hyökkääjän onnistuminen lasketaan tehoina. Kolen tehot on 0+0. Lisäksi kun Kole on pelannut kymppinä, Klubi on tehnyt 0 maalia. Tämä Veikkausliigaan aivan ylivoimaisessa joukkueessa.
Nevalainen ei nähnyt koko tilannetta eilen kun seurasi peliä eikä kakkosaaltoa, avustajan se olisi pitänyt huomata ja osoittaa. Annan ja Medo molemmat käyneet aivan helvetin kuumina noissa pelin kannalta ihan toisarvoisissa tilanteissa jo monta peliä. Taitaa enemmän kertoa turhautumisen tasosta tämän hetken oman joukkueen peliin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.08.2016 klo 10:23:39 kirjoittanut superDISA »
|
|
|
|
|
Pasilan kiusaaja
Poissa
|
 |
Vastaus #10242 : 11.08.2016 klo 10:48:15 |
|
Eihän hyökkääjä voi juosta holtittomasti veskaa päin. Kyllähän tuosta tilanteesta voisi periaatteessa antaa Kolelle jopa keltaisen vastustajan vahingoittamisyrityksestä, koska pallohan oli selvästi Psykon hallussa. Eihän tuota voinut Kolen puolelta laskea enää pallontavoitteluksi.
Toki ei Psykonkaan ratkaisu fiksu ollut, mutta harvoin veskat lähtevät väistelemään pallon kiinniottotilanteessa.
|
|
|
|
|
Blancco
Poissa
|
 |
Vastaus #10243 : 11.08.2016 klo 10:54:08 |
|
Aika paljon saanut lukea, miten Kole pelannut jonkun pelin energisesti, tai pelannut parhaan pelinsä tällä kaudella blaa blaa. Tosiasia, että kymppipaikan/toisen hyökkääjän onnistuminen lasketaan tehoina. Kolen tehot on 0+0. Lisäksi kun Kole on pelannut kymppinä, Klubi on tehnyt 0 maalia. Tämä Veikkausliigaan aivan ylivoimaisessa joukkueessa.
Nevalainen ei nähnyt koko tilannetta eilen kun seurasi peliä eikä kakkosaaltoa, avustajan se olisi pitänyt huomata ja osoittaa. Annan ja Medo molemmat käyneet aivan helvetin kuumina noissa pelin kannalta ihan toisarvoisissa tilanteissa jo monta peliä. Taitaa enemmän kertoa turhautumisen tasosta tämän hetken oman joukkueen peliin.
Aika pitkälti samaa mieltä. Olisin odottanut, että Annanin kokemuksen omaava pelaaja olisi keksinyt keinot kuitata Terävälle seuraavissa tilanteissa, vaikkei nyt Nevalainen tuota rikettä nähnytkään. Näköjään sortui siihen heikkoon ja helppoon ratkaisuun, jossa heilutaan käsillä joka suuntaan ja mussutetaan vähän kaikille. Olisi vain rauhallisesti vetänyt happea ja vetänyt seuraavassa tilanteessa luulot pois Terävältä, nyt divaritaustainen kaveri vei 100-0 Annania ja se on sääli. Annanin heikkoutena on muutenkin mielestäni vähän turhan helppo lämpeneminen ja siitä seuraava käsien heiluttaminen yms josta helposti tulee kortteja. Pitäisi kädet selvästi selän takana noissa torikokouksissa ja antaisi pelin aikana esim. kovempia lonkkataklauksia niin ei tarvitsisi itkeä tuomaritoiminnan perään. Väyrynen vei eilen muutenkin Medoa ja Annania niin pallollisena kuin myös monissa kaksinkamppailuissa.
|
|
|
|
|
Spangen
Poissa
|
 |
Vastaus #10244 : 11.08.2016 klo 10:58:39 |
|
Nyt kun kymppipaikka on se ongelmakohta, niin Robert Taylorin hankkiminen olisi oma lääke tähän ongelmaan. Oli kuulemma tänäänkin kentällä aivan ylivoimainen ja vielä suht nuori kaveri.
Ei ole Taylorista Atomin korvaajaksi. Liike ei riitä. Ei edes siihen mitä Kolella. Kaksi hyökkääjää tai Jallow valeysinä voisi olla Kolea parempi vaihtoehto.
|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #10245 : 11.08.2016 klo 10:59:48 |
|
Eihän hyökkääjä voi juosta holtittomasti veskaa päin. Kyllähän tuosta tilanteesta voisi periaatteessa antaa Kolelle jopa keltaisen vastustajan vahingoittamisyrityksestä, koska pallohan oli selvästi Psykon hallussa. Eihän tuota voinut Kolen puolelta laskea enää pallontavoitteluksi.
Toki ei Psykonkaan ratkaisu fiksu ollut, mutta harvoin veskat lähtevät väistelemään pallon kiinniottotilanteessa.
no eihän se juossutkaan vaan väisti sivulle, mutta ei osannut odottaa vajakin polvitaklausta.
|
|
|
|
|
Spangen
Poissa
|
 |
Vastaus #10246 : 11.08.2016 klo 11:01:35 |
|
Väyrynen vei eilen muutenkin Medoa ja Annania niin pallollisena kuin myös monissa kaksinkamppailuissa.
Näinköhän. En itse pannut Väykkää merkille hyvässä tai pahassa, mutta kyllä keskikenttä oli Klubin, ja Medo sen kuningas.
|
|
|
|
|
elstadi
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #10247 : 11.08.2016 klo 11:03:21 |
|
Näinköhän. En itse pannut Väykkää merkille hyvässä tai pahassa, mutta kyllä keskikenttä oli Klubin, ja Medo sen kuningas.
Keskikenttä kokonaisuudessan oli Klubin, mutta Väyrynen kyllä useaan otteeseen kyykytti Medoa/Annania miten tahtoi.
|
|
|
|
|
Blancco
Poissa
|
 |
Vastaus #10248 : 11.08.2016 klo 11:04:16 |
|
Hjk:n youtube-kanava on kyllä nykyään ihan luokaton. Mikä siinä on niin vaikeata pistää edes lehdistötilaisuudet kokonaisuudessaan näkyville ja tehdä kunnollisia pelaajahaastatteluita? Joukkueessa on Taiwon,Annanin,Medon,Rafinhan,Moreloksen yms kaltaisia tähtiä ja mielenkiintoisia persoonia, mutta klubin maksimisuoritus on tehdä jokaisesta korkeintaan noin 30 sekunnin pätkä pelaajan tullessa seuraan ja välillä tämäkin on liikaa vaadittu. Esim vuonna 2013 youtube-kanavalle tuli jatkuvasti mielenkiintoista materiaalia ja esim nuo pressitilaisuudet aina kokonaisuudessaan.
|
|
|
|
|
rijon
Poissa
Suosikkijoukkue: Peli näyttää
|
 |
Vastaus #10249 : 11.08.2016 klo 11:05:18 |
|
Annanin tilanne täysin selkeä mutta miten kukaan pystyy väittämään että Kolen tilanne olisi hänen syytään? Yritti ehtiä palloon, ei ennättänyt, väisti veskaria mutta Maanoja vetää polvitaklauksen. Foorumilla huudellaan jatkuvasti kuinka asenne on paskaa ja ei yritetä, sitten kun yritetään täysiä niin sanotaan että ei saisi yrittää "koska turha juoksu ja veti täysiä maalivahtia päin".
|
|
|
|
|
|
|
|