drone
Poissa
Suosikkijoukkue: SUOMEN maajoukkueet, SUOMALAISET kasvattajaseurat
|
 |
Vastaus #10875 : 22.08.2016 klo 14:55:07 |
|
Tuntuu, että moni ennen kaikki kotimatsit paikanpäältä seurannut käy nykyisin vain derbyt + europelit ja muulle ei edes anneta arvoa.
Juuri näinhän siinä on käynyt! Veikkausliiga ei kiinnosta sen enempää seuraa, pelaajia kuin yleisöäkään. (Sinänsä kyllä ymmärrettävää - valitettavasti.) Tuosta vierastyöläisten motivaatiosta olen ollut koko ajan vähän epäilevällä kannalla. Ehkä niitä ei lopultakaan houkuttele Helsinkiin juuri mikään muu kuin mahdollisuus pelata europelejä ja ehkä sitä kautta hakea uutta nousua uralle. Kun on paljon vierastyöläisiä, ei ole myöskään samanlaista sosiaalista painetta kuin kotikutoisemmassa ryhmässä. Pari kolme vahvistusta lienee lähtökohtaisesti paljon helpompi integroida, kuin puoli joukkueellista pelaajia, joilla on toinen jalka joukkueessa ja toinen lähtökuopissa.
|
|
|
|
|
Zorbas
Poissa
Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa
|
 |
Vastaus #10876 : 22.08.2016 klo 14:56:34 |
|
Vaikeammin mitattavissa on sitten esimerkiksi positiivinen pöhinä Klubin ympärillä Helpostihan tuo on mitattavissa. Keskiviikkona taas nähdään, miten kansa täyttää kentän katsomon.
|
|
|
|
|
DB17
Poissa
|
 |
Vastaus #10877 : 22.08.2016 klo 14:57:33 |
|
Afrikkalainen pelaaja pelaamaan Klubiin korkeintaan vuodeksi. Nythän siellä toimistolla on pistetty ihan uusi vaihde päälle. Tämä luo aivan uutta uskoa tekemiseen.
Ei ole ainakaan oikea pakki! Mutta venataan nyt ensin siihen asti, että saadaan tarkempaa tietoa sopparista (mikäli tämä juttu paikkansa pitää). Jos kyseessä on joku laina/vuoden diili niin sama, mutta mikäli taas lupaava junnu vaikka kolmen vuoden sopparilla niin ihan eri juttu. Toki pitkään sopimukseen ja todella lupaavaan pelaajaan ei kyllä oikein jaksa uskoa, kun miettii vaikka Gadzen diiliä...
|
|
|
|
|
Le Suntti
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, 15 maalin miehet, El Bufalo
|
 |
Vastaus #10878 : 22.08.2016 klo 14:58:05 |
|
Afrikkalainen pelaaja pelaamaan Klubiin korkeintaan vuodeksi. Nythän siellä toimistolla on pistetty ihan uusi vaihde päälle. Tämä luo aivan uutta uskoa tekemiseen.
Nyt tarvittaisiin todella, että tämä hankinta olisi luokkaa Allan, eikä Ademir. Kertoimia näille vaihtoehdoille..?
|
|
|
|
|
ex_SOllie
Poissa
|
 |
Vastaus #10879 : 22.08.2016 klo 14:58:57 |
|
Afrikkalainen pelaaja pelaamaan Klubiin korkeintaan vuodeksi. Nythän siellä toimistolla on pistetty ihan uusi vaihde päälle. Tämä luo aivan uutta uskoa tekemiseen.
Luulisi, että sopimus on pitempi kuin vuosi, koska muuten vaikea lyödä sijoitusta rahoiksi
|
|
|
|
|
DB17
Poissa
|
 |
Vastaus #10880 : 22.08.2016 klo 14:59:50 |
|
Rehellisesti sanottuna vähän kyllä pelkään sopimuksen olevan mallia loppukauden laina osto-optiolla ja kundi häipyy kauden jälkeen takaisin vähin äänin, kun taso ei riitä edes nollaneloseen.
|
|
|
|
|
AaaKee
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #10881 : 22.08.2016 klo 15:02:01 |
|
Jos HJK:lla olisi paljon pelejä jäljellä päävastustajia vastaan niin mestaruus olisi jo mennyt. Mutta kun katsotaan loppukautta, niin tässä on vielä yksi oljenkorsi jäljellä johon Lehkosuo saattaa (hirveällä munkilla) pystyä tarttumaan: otteluohjelma. Hjk:n seitsemän seuraavaa ottelua ovat: PK (k), Kups (k), Kemi (v), Lahti (k), Inter (v), Rops (k), HIFK (v).
Siis tuonhan pitäisi sekä historian että taulukon mukaan olla ihan häkellyttävän helppo jakso jos katsoo keitä vastaan pelataan ja missä. Viisi ottelua kotikentällä ja ainoastaan Rops ja Kups ovat jengejä, jotka eivät ole tai ole ihan äskettäin olleet täydessä kriisissä. Yhtään vierasottelua ei ole tasaisen hyvin pelannutta jengiä vastaan. Mursun tai jopa Sikun loppukauden vedolla tuosta voisi budjetoida täysin varmat 17-21 pistettä. Eli jos tässä nyt oikein hyvä munkki kävisi niin HJK saisi pelin auttavasti kulkemaan PK:ta vastaan, josta jengi saisi itseluottamusbuustin joka toisi tasaisesti pisteitä ja joitain voittoja noista otteluista. Muut pelaavat ristiin ja sen jälkeen oltaisiin tarpeeksi kärjen vauhdissa jotta jollain suonenvedolla saataisiin voitettua Mariehamn kotona. Sitten kaksi viimeistä peliä ovat Ilves (v) ja SJK (k). Noissa voitaisiin luottaa siihen, että oma peli on saatu jo vähän kulkemaan ja että Ilveksellä ja SJK:lla ei ole panosta. Ehkä jopa Taiwo ja Atom saataisiin takaisin. Ja sitten juhlittaisiin mestaruutta Klubin toimesta ja Lehkosuota ylistettäisiin nerona ja tehtäisiin elinikäinen jatkopesti mestaruushumussa.
Mutta nyt tuo seitsemän ottelun rupeama herättää ihan toisenlaisia fiiliksiä, mikä kuvaa aika hyvin HJK:n tilaa tällä hetkellä. Kups ja Rops kotona aiheuttavat pelonsekaisia tunteita ja Kemi sekä Inter vieraissa ovat ehkä voitettavissa jos ne tekevät oman maalin tai Morelosille osuu huippupeli. HIFK-ottelua en uskalla edes ajatella kun näen jo painajaista siitä, miten punaisille annetaan ensimmäinen derbyvoitto pimputtelemalla pallo kulmapotkusta aina omaan maaliin asti.
Mutta ehkä se seisoo sittenkin?
|
|
|
|
|
ex_SOllie
Poissa
|
 |
Vastaus #10882 : 22.08.2016 klo 15:05:21 |
|
Rehellisesti sanottuna vähän kyllä pelkään sopimuksen olevan mallia loppukauden laina osto-optiolla ja kundi häipyy kauden jälkeen takaisin vähin äänin, kun taso ei riitä edes nollaneloseen.
No tuossakin tapauksessa menetys olisi aika pieni. "Pahin" vaihtoehtohan näissä aina on, että pelaaja kostautuu uudeksi Zlataniksi, mutta käteen ei jää siirron jälkeen mitään. Tällaisillä "loppukauden laina osto-optiolla" -diileillä se on ainakin estetty eli en ihmettelisi, jos tämä osoittautuisi uudeksi fiksuksi Morelos-diiliksi.
|
|
|
|
|
Röytän Karhu
Poissa
|
 |
Vastaus #10883 : 22.08.2016 klo 15:08:00 |
|
Suomessa kun ollaan niin kai se on vähän välttämätön paha, että muutama pelaaja on lyhyillä soppareilla jos/kun ei ole oikein mahdollisuutta kiinnittää näitä Moreloksia, Oduja jne. pidemmäksi aikaa. Joukkueen pitkäaikaisemman rungon rakentaminen on kuitenkin ihan hyvällä mallilla ettei sen vaihtuvuuden niin suurta tarvitsisi olla.
Mahdollisesti tulevan ghanalaisen sopparista ei voi oikein vielä tietää, voihan se olla vuosi + optio tai sitten voi olla jotain muuta.
|
|
|
|
|
|
Doblass
|
 |
Doblass
Vastaus #10884 : 22.08.2016 klo 15:14:08 |
|
He will join two other Ghanaians at the club Anthony Annan and Richard Gadze who have excelled so far this season is HJK Helsinki.
|
|
|
|
|
DB17
Poissa
|
 |
Vastaus #10885 : 22.08.2016 klo 15:19:09 |
|
Nopeasti koottuna loppukauden ohjelmat (saattaa sis. virheitä):
1. IFK M (45p) VPS (k) KuPS (v) Kemi (k) SJK (v) Inter (k) RoPS (v) PK-35 (k) HJK (v) Lahti (v) Ilves (k)
2. HJK (41p) PK-35 (k) KuPS (k) Kemi (v) Lahti (k) Inter (v) RoPS (k) HIFK (v) IFK M (k) Ilves (v) SJK (k)
3. KuPS (38p) HJK (v) IFK M (k) VPS (v) Lahti (v) Ilves (k) SJK (v) Inter (k) RoPS (v) HIFK (v) Kemi (k)
4. VPS (37p) IFK M (v) HIFK (v) KuPS (k) Ilves (v) SJK (k) Inter (v) RoPS (k) PK-35 (v) Kemi (v) Lahti (k)
5. RoPS (36p) *1 ottelu vähemmän pelattuna Ilves (v) Lahti (k) Ilves (v) SJK (k) PK-35 (k) HJK (v) IFK M (k) VPS (v) KuPS (k) Inter (v) HIFK (k)
6. SJK (36p) HIFK (v) Inter (k) RoPS (v) IFK M (k) VPS (v) KuPS (k) Kemi (v) Lahti (k) PK-35 (k) HJK (v)
Paljon keskinäisiä matseja nopealla vilkaisulla. Otteluohjelman laatijoille kiitokset selkeästi helpoimmasta loppukaudesta, jonka ansiosta on mahdollisuus vielä kaikkien aikojen paskimmaksi mestariksi.
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #10886 : 22.08.2016 klo 15:22:37 |
|
Afrikkalainen pelaaja pelaamaan Klubiin korkeintaan vuodeksi. Nythän siellä toimistolla on pistetty ihan uusi vaihde päälle. Tämä luo aivan uutta uskoa tekemiseen.
Periaatteessa näyttää ihan positiiviselta haulta, mutta tämän hetken ongelmiin tällä siirrolla ei liene vaikutusta. Enkä oikein jaksa uskoa, että siirtomarkkinoilta nykyisiin pelillisiin ongelmiin ratkaisua löydettäisiin.
|
|
|
|
|
tamme auto
Poissa
Suosikkijoukkue: nurmileijonat,terijoen hallitus
|
 |
Vastaus #10887 : 22.08.2016 klo 15:25:04 |
|
HJK voi vielä saavuttaa nopeasti laskettuna 68 pistettä. MIFK 74.
Viimevuosina mestari on saanut SJK 60p, HJK 72p, HJK 73p, HJK 64p
|
|
|
|
|
M.U.R.SU.
Poissa
Suosikkijoukkue: One and only The Läski-Ronaldo
|
 |
Vastaus #10888 : 22.08.2016 klo 15:30:47 |
|
Periaatteessa näyttää ihan positiiviselta haulta, mutta tämän hetken ongelmiin tällä siirrolla ei liene vaikutusta. Enkä oikein jaksa uskoa, että siirtomarkkinoilta nykyisiin pelillisiin ongelmiin ratkaisua löydettäisiin.
Ilmeisesti pelaa myös kymppipaikkaa. Jos on tekijämies niin josko se sittenkin...
|
|
|
|
|
puolueeton
Poissa
|
 |
Vastaus #10889 : 22.08.2016 klo 15:34:58 |
|
HJK voi vielä saavuttaa nopeasti laskettuna 68 pistettä. MIFK 74.
Viimevuosina mestari on saanut SJK 60p, HJK 72p, HJK 73p, HJK 64p
Tiukkaa tulee tekemään HJK:n 68 pistettä. Itse veikkaan 61 pistettä. Yli tuon pistemäärän pitää tulla todella suuri harppaus pisteiden keruuvauhtiin. Mikään tällä hetkellä ei puolla sitä. Tuohon 61 pisteeseenkin pitää parantaa jo merkittävästi peliä.
|
|
|
|
|
Joaquinho
Poissa
|
 |
Vastaus #10890 : 22.08.2016 klo 15:41:26 |
|
Kyllä nyt on kyse täysin puhtaasta vasemman laidan vauhtikoneesta. Pelannut aikanaan right to dream akatemiassa, joka on kestomenestyjiä gothia cupissa. 98-syntynyt helvetin nopea laituri/vaspa/kk-pohja, jolla pituutta juuri ja juuri 170 senttiä. Kehutaan Ghanan majun raportissa hyväksi taklaajaksi sekä aktiivikseksi 1v1 haastajaksi. e. https://www.youtube.com/watch?v=zvB53EbMvV4jotain ghanan junnumajupelien highlightseja
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.08.2016 klo 15:58:10 kirjoittanut Joaquinho »
|
|
|
|
|
|
Doblass
|
 |
Doblass
Vastaus #10891 : 22.08.2016 klo 15:48:15 |
|
|
|
|
|
|
hoc
Poissa
Suosikkijoukkue: Dogmaattinen Struktuuri
|
 |
Vastaus #10892 : 22.08.2016 klo 16:01:41 |
|
Uutisen mukaan keskikenttäpelaaja. TM:n mukaan hyökkääjä, joka pelannut enimmäkseen oikealla. YouTube-klipeissä näkyy pelaavan usein vasemmassa vasemmassa laidassa. Hyökkäävä keskikenttä, joka voi pelata kummassa tahansa laidassa? 
|
|
|
|
|
Tiksa
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #10893 : 22.08.2016 klo 16:02:07 |
|
Nopeasti koottuna loppukauden ohjelmat (saattaa sis. virheitä):
Paljon keskinäisiä matseja nopealla vilkaisulla. Otteluohjelman laatijoille kiitokset selkeästi helpoimmasta loppukaudesta, jonka ansiosta on mahdollisuus vielä kaikkien aikojen paskimmaksi mestariksi.
Niin, sarjan kolmas kierros siis alkoi viikonloppuna ja lähes kaikki seurat kohtaavat vielä toisensa kerran. (Poikkeuksena ainoastaan ne, jotka jo kohtasivat viikonloppuna ja tuo yksi rästipeli.) Tuossa suhteessa KuPS:lla on vaikein otteluohjelma - ainoa joka ei kohtaa enää sarjajumbo PK:ta - ja mitalitaistossa olevista joukkueista VPS:lla helpoin: ainoa joka ei enää kohtaa HJK:ta.
|
|
|
|
|
rojadirecta
Poissa
|
 |
Vastaus #10894 : 22.08.2016 klo 16:05:41 |
|
19-vuotias keskikenttäpelaaja Sebastian Dahlström jatkaa myös ensi kaudella Klubissa. Jatkosopimus on muotoa 1+1. http://www.hjk.fi/uutiset/Miehet-3726Hyvä ja odotettu jatkosopimus.
|
|
|
|
|
Chief
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #10895 : 22.08.2016 klo 16:06:37 |
|
Dahlström 1+1 jatko! Tämä on hyvä uutinen, vaikka ainakin Annan ja Onovo toki ovat ykköshevoset ensi kaudelle.
|
|
|
|
|
Joaquinho
Poissa
|
 |
Vastaus #10896 : 22.08.2016 klo 16:09:39 |
|
Hienoa! Talven höntsissä näytti aika heikolta mutta parantanut kauden mittaan roimasti. Dalelle 
|
|
|
|
|
DB17
Poissa
|
 |
Vastaus #10897 : 22.08.2016 klo 16:11:36 |
|
Niin, sarjan kolmas kierros siis alkoi viikonloppuna ja lähes kaikki seurat kohtaavat vielä toisensa kerran. (Poikkeuksena ainoastaan ne, jotka jo kohtasivat viikonloppuna ja tuo yksi rästipeli.) Tuossa suhteessa KuPS:lla on vaikein otteluohjelma - ainoa joka ei kohtaa enää sarjajumbo PK:ta - ja mitalitaistossa olevista joukkueista VPS:lla helpoin: ainoa joka ei enää kohtaa HJK:ta.
Juu, totta. Aivopieru. Klubilla kuusi himapeliä ja lisäksi Stadin derby kotikentällä, kun Maarianhamina vierailee vielä Kuopiossa, Seinäjoella, Rovaniemessä ja Stadissa Klubin luona. Näillä ei toki ole mitään väliä mikäli saarella jatketaan samaan malliin ja Banan Klubi kyntää jatkossakin.
|
|
|
|
|
M.U.R.SU.
Poissa
Suosikkijoukkue: One and only The Läski-Ronaldo
|
 |
Vastaus #10898 : 22.08.2016 klo 16:26:27 |
|
Kyllä nyt on kyse täysin puhtaasta vasemman laidan vauhtikoneesta. Pelannut aikanaan right to dream akatemiassa, joka on kestomenestyjiä gothia cupissa. 98-syntynyt helvetin nopea laituri/vaspa/kk-pohja, jolla pituutta juuri ja juuri 170 senttiä. Kehutaan Ghanan majun raportissa hyväksi taklaajaksi sekä aktiivikseksi 1v1 haastajaksi. e. https://www.youtube.com/watch?v=zvB53EbMvV4jotain ghanan junnumajupelien highlightseja Eikös se Atomkin ollu laituri klubiin tullessaan? Vähän samoja ominaisuuksia Mensahlla kuin Tanakalla. Jopa pituutta myöten!  Hyvä kyllä että näitä lupaavan oloisia junnuja on alettu kärräämään myös ulkomailta. Omasta mielestä ainakin parasta mahdollista mainosta veikkausliigalle jos joku näistä aina silloin tällöin onnistuu pääsemään isompaan liigaan klubia ponnahduslautana käyttäen kansalisuudesta välittämättä.
|
|
|
|
|
hansel
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #10899 : 22.08.2016 klo 17:10:32 |
|
Eikös se Atomkin ollu laituri klubiin tullessaan? Vähän samoja ominaisuuksia Mensahlla kuin Tanakalla. Jopa pituutta myöten!  Hyvä kyllä että näitä lupaavan oloisia junnuja on alettu kärräämään myös ulkomailta. Omasta mielestä ainakin parasta mahdollista mainosta veikkausliigalle jos joku näistä aina silloin tällöin onnistuu pääsemään isompaan liigaan klubia ponnahduslautana käyttäen kansalisuudesta välittämättä. Klubille pitää nostaa hattua että pystyy signaamaan lupaavia ulkomaalaisia talentteja. Jotain on tehty oikein!!
|
|
|
|
|
|
|
|