½q
Poissa
|
 |
Vastaus #11800 : 11.09.2016 klo 11:43:42 |
|
Katselin eilen tätä samaa tilastoa, mikä on minusta aika yllättävä. Etenkin kun Annanin kortteja katsoo, minusta ne on tulleet varmaan kaikki todella helposti. En nyt ihan uskalla sanoa että Klubia sorsittais, mutta mun mielestä noita kortteja on koko jengillä todella yllättävän paljon verrattuna pelityyliin jne. Esim. pelin viivyttämisestä (Dähne, Annan), filmaamisesta (Odu) ja "suunsoitosta" on tullut todella ihmeellisiä kortteja tällä kaudella.
Oon muutaman matsin katsellut tämä tilasto mielessä ja ei ole sen jälkeen yllättänyt yhtään. Nopeasti palautuu mieleen esim erään Mörön vihellykset muutama viikko takaperin. Saako tuosta datasta muuten tuomarikohtaiset kortti / vihelletty peli tilastot helposti esiin. Mitään en ilman dataa väitä, mutta olisi mielenkiintoista nähdä tilastoja aiheesta. Tuomareiden kausittainen kortti / peli tilastot varmaan löytyy jostain valmiina vertailukohdaksi..
|
|
|
|
|
Nelinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Stefan Postma
|
 |
Vastaus #11801 : 11.09.2016 klo 12:00:22 |
|
Näinhän se aika suoraan sanoikin tossa Kemi-pelin lehdistötilaisuudessa, eli ei uskalla ns. keikuttaa venettä. Minusta tuossa on ihan vinha peräkin, koska etenkin joku erikoistilannepelaaminen menee herkästi pois raiteiltaan yhdenkin pelaajan vaihdon myötä.
Tällä perusteella vaihtoja ei kannattaisi tehdä johtotilanteessa koskaan ja edelleen siellä on maanantaina seuraava matsi.
|
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #11802 : 11.09.2016 klo 12:09:34 |
|
Tällä perusteella vaihtoja ei kannattaisi tehdä johtotilanteessa koskaan ja edelleen siellä on maanantaina seuraava matsi.
Paitsi jos vastustaja pystyy luomaan vaarallisia (tai edes jonkinlaisia) tilanteita? En mä nyt väitä, että Bana omasta mielestä optimaalisesti vaihtoja käyttää, mutta Kemi-matsi oli täydellisesti hallinnassa ilman vaihtoja. Varoitustilin kannalta nuo etenkin olisivat perusteltuja olleet, kun Annan tuntuu provosoituvan nykyään kovin helposti, kuten myös Rafinha. Kuten otteluketjuun jo kirjoitin, niin vaikka tuomarit olisivat (ovat) järkyttävän paskoja, ei suunsoitosta ja muusta jälkipelistä yksinkertaisesti ole varaa ottaa tähän tahtiin lappuja.
|
|
|
|
|
Untermars
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #11803 : 11.09.2016 klo 12:57:45 |
|
Kuten otteluketjuun jo kirjoitin, niin vaikka tuomarit olisivat (ovat) järkyttävän paskoja, ei suunsoitosta ja muusta jälkipelistä yksinkertaisesti ole varaa ottaa tähän tahtiin lappuja.
Keltaiset kortit 2016 64 (tämän hetkinen tilanne) 2015 51 2014 - * 2013 78 2012 53 2011 - * Ajattelin, että näitä keltaisia olisi tullut normaalia enemmän, mutta onhan tuossa hajontaa jonkin verran. Aiempaan kauteen ero on jonkinmoinen. * tietoa ei saatavilla Veikkausliigan uuden tai vanhan sivuston tiedoista.
|
|
|
|
|
Kankkunen
Poissa
|
 |
Vastaus #11804 : 11.09.2016 klo 13:26:54 |
|
* tietoa ei saatavilla Veikkausliigan uuden tai vanhan sivuston tiedoista.
Pikaisella laskutoimituksella, 2014 tuli 55 keltaista ja 2011 43 keltaista, mikäli worldfootball:n tilastoihin on luottamista. 2013 kohdalla Veikkausliigan omat tilastot eivät taida pitää paikkaansa (joukkueilla ihan liikaa varoituksia, suurimmalla osalla yli 120), omien laskujen mukaan varoituksia tuolloin olisi tullut 39.
|
|
|
|
|
Floppi
Poissa
|
 |
Vastaus #11805 : 11.09.2016 klo 18:13:47 |
|
Katselin eilen tätä samaa tilastoa, mikä on minusta aika yllättävä. Etenkin kun Annanin kortteja katsoo, minusta ne on tulleet varmaan kaikki todella helposti. En nyt ihan uskalla sanoa että Klubia sorsittais, mutta mun mielestä noita kortteja on koko jengillä todella yllättävän paljon verrattuna pelityyliin jne. Esim. pelin viivyttämisestä (Dähne, Annan), filmaamisesta (Odu) ja "suunsoitosta" on tullut todella ihmeellisiä kortteja tällä kaudella.
Klubi on 7 ottelussa ottanut vähemmän kortteja kun vastustaja, 13 ottelussa enemmän. Onhan se vähän yllättävää, kun ottaa huomioon että joukkue on kuitenkin sarjan kärjessä. Toisekseen Klubi on tehnyt 301 rikettä ja ottanut vastaan 340, silti kortit on näissä otteluissa menneet 68-55. Oon muutaman matsin katsellut tämä tilasto mielessä ja ei ole sen jälkeen yllättänyt yhtään. Nopeasti palautuu mieleen esim erään Mörön vihellykset muutama viikko takaperin. Saako tuosta datasta muuten tuomarikohtaiset kortti / vihelletty peli tilastot helposti esiin. Mitään en ilman dataa väitä, mutta olisi mielenkiintoista nähdä tilastoja aiheesta. Tuomareiden kausittainen kortti / peli tilastot varmaan löytyy jostain valmiina vertailukohdaksi..
Klubin matsit selasin läpi ja ei Mörö niissä pahimmasta päästä ole ollut. Ylipäätään Veikkausliigan dumareilla on ollut kullakin 1-5 Klubin matsia tällä kaudella joten otos ei ole hirveän suuri. Tilastoja katsellessa Antamo on ollut myötämielisin ja Grönholm eniten vastaan. Näihin vaikuttaa myös se, missä matseissa on olleet dumaamassa; Klubi oli paska ainakin Kemiä ja Vepsua vastaan vieraissa jossa Grönholm puhalteli.
|
|
|
|
|
Untermars
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #11806 : 11.09.2016 klo 19:16:20 |
|
Pikaisella laskutoimituksella, 2014 tuli 55 keltaista ja 2011 43 keltaista, mikäli worldfootball:n tilastoihin on luottamista. 2013 kohdalla Veikkausliigan omat tilastot eivät taida pitää paikkaansa (joukkueilla ihan liikaa varoituksia, suurimmalla osalla yli 120), omien laskujen mukaan varoituksia tuolloin olisi tullut 39. Ok. Kiitos täydennyksestä.
|
|
|
|
|
toubi
Poissa
|
 |
Vastaus #11807 : 12.09.2016 klo 05:02:16 |
|
|
|
|
|
|
Marquinho
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK & Suomi
|
 |
Vastaus #11808 : 12.09.2016 klo 05:30:35 |
|
Jotenkin osasin odottaa, että tämä jää vikaks kaudeks Klubissa. Rafinha, Peiponen, Jalasto jo oikealle. Olisin odottanut, että ura loppuu, mutta onneks niin ei käy! Sorsan tapauksessa ei tarvitse pelätä seuraavan osoitteen olevan mikään HIFK tai Lahi. Eiköhän tuo siirry KuPSiin, Vepsuun, RoPSiin tai Interiin (mikäli eivät tipu). Hattua päästä, ehdottomasti 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.09.2016 klo 06:20:05 kirjoittanut Marquinho »
|
|
|
|
|
IFM
Poissa
|
 |
Vastaus #11809 : 12.09.2016 klo 05:41:47 |
|
Seba 
|
|
|
|
|
Metelihanska
Poissa
|
 |
Vastaus #11810 : 12.09.2016 klo 06:00:31 |
|
Heikosti pelannut pelaaja joutui pukemaan päälleen harjoituksiin ylisuuren keltaisen XXL-paidan, joka oli aika usein Sorsan päällä. En tiennyt, että tuollaista valmentamista tapahtuisi nykyaikana.
|
|
|
|
|
Jack Crow
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
 |
Vastaus #11811 : 12.09.2016 klo 06:45:11 |
|
Eli Bana savustaa seuraikonin ulos!
|
|
|
|
|
fc maksa-allas
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #11812 : 12.09.2016 klo 07:07:40 |
|
Eli Bana savustaa seuraikonin ulos!
Jos viittaat tuohon keltaiseen paitaan, niin oli Keken juttuja, ei Banan.
|
|
|
|
|
Kikkara
Poissa
Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään
|
 |
Vastaus #11813 : 12.09.2016 klo 07:09:09 |
|
Jos viittaat tuohon keltaiseen paitaan, niin oli Keken juttuja, ei Banan.
Viittaa tähän. Viikko sitten hän sai tietää, että ura ei jatku Klubissa ensi kaudella. Sorsa kertoi käyneensä keskustelun HJK:n päävalmentaja Mika Lehkosuon kanssa.
|
|
|
|
|
Spangen
Poissa
|
 |
Vastaus #11814 : 12.09.2016 klo 07:09:16 |
|
Heikosti pelannut pelaaja joutui pukemaan päälleen harjoituksiin ylisuuren keltaisen XXL-paidan, joka oli aika usein Sorsan päällä. En tiennyt, että tuollaista valmentamista tapahtuisi nykyaikana. Eiköhän tuo ole melko yleinen käytäntö sumujen saarella.
|
|
|
|
|
Footie
Poissa
Suosikkijoukkue: SMJK
|
 |
Vastaus #11815 : 12.09.2016 klo 07:47:45 |
|
Kiitokset Seballe, hieno mies!  Olisi tosiaan toivonut hänelle hieman pidempää stinttiä ULKOMAILLAKIN, mutta Suomen mittakaavassa todella komea ura. Jännä nähdä missä pelit sitten jatkuvat. Tuskin on kuitenkaan pelkoa siitä, että palloa potkitaan jatkossa bulilla.
|
|
|
|
|
FC Apollo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, V-P Ketola 27, SMM
|
 |
Vastaus #11816 : 12.09.2016 klo 07:52:33 |
|
Vittu, että vituttaa
|
|
|
|
|
Joaquinho
Poissa
|
 |
Vastaus #11817 : 12.09.2016 klo 07:59:17 |
|
Seba Kohta voisi alkaa niitä toimistohommia sovittelemaan miehen harteille.
|
|
|
|
|
TyÄ_miÄs
Poissa
Suosikkijoukkue: HupiLupi & Huumorihuuhkajat.
|
 |
Vastaus #11818 : 12.09.2016 klo 08:09:14 |
|
Olettekohan pojat nyt ihan oikeassa topikissa. Se että joku nörtti on arponut ominaisuuksia pelaajille johonkin lasten tietsikkapeliin, ei liity mitenkään näiden pelaajien tai HJK:n suoriutumiseen Veikkausliigassa.
Onkohan intetnetin aktiivikäyttö teille eläkeläisille liian uutta?
|
|
|
|
|
supstanssi
Poissa
Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?
|
 |
Vastaus #11819 : 12.09.2016 klo 08:13:47 |
|
Eiköhän tuo ole melko yleinen käytäntö sumujen saarella.
Niinpä..ja Suomessa tällaista logiikkaa on soveltanut Keken ohella saarilta tullut Shefki. Tuosta kuuhottamisesta kumpuaa myös se miksi Englanti ei koskaan voita.
|
|
|
|
|
PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
 |
Vastaus #11820 : 12.09.2016 klo 08:27:52 |
|
Voi vittu. Bana nayttaa legendalle ja kapteenille ovea kesken kauden.
Hienoa. Aivan vitun hienoa.
|
|
|
|
|
Samson
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, New England Patriots
|
 |
Vastaus #11821 : 12.09.2016 klo 08:30:20 |
|
Voi vittu. Bana nayttaa legendalle ja kapteenille ovea kesken kauden.
Hienoa. Aivan vitun hienoa.
Ainahan nämä keskustelut käydään jo ennen kauden loppua.
|
|
|
|
|
4-5-2
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #11822 : 12.09.2016 klo 08:31:58 |
|
Voi vittu. Bana nayttaa legendalle ja kapteenille ovea kesken kauden.
Hienoa. Aivan vitun hienoa.
Tämähän nimenomaan oli hienosti tehty. Kuinka paljon pelaajaa vituttaisi, jos keskustelua ei käytäisi ja kauden lopuksi vaan sanottaisiin "kiitos hei"?
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #11823 : 12.09.2016 klo 08:47:22 |
|
Tämähän nimenomaan oli hienosti tehty. Kuinka paljon pelaajaa vituttaisi, jos keskustelua ei käytäisi ja kauden lopuksi vaan sanottaisiin "kiitos hei"?
Näinhän se on, että tuolle sorsan paikalle on nyt niin paljon ruuhkaa, että sorsa putoaa jonossa liian kauaksi. Tämä on sitten kokonaan toinen juttu, että miksi sille paikalle on haalittu noinkin monta kovaa pelaajaa oikean laidan ollessa edelleen ilman yhtään taiwon stunttaajaa. Ikävä tilanne Sorsalle, mutta hyviä jatkoja kupsissa tai interissä (ei kai millään muulla ole sorsaan varaa). Toisaalta sorsa on ollut niitä harvoja pelaajia, jotka ovat huonoinakin aikoina näyttänyt yrittävän loppuunasti.
|
|
|
|
|
Vlad Kepes
Poissa
Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi
|
 |
Vastaus #11824 : 12.09.2016 klo 08:56:13 |
|
Näinhän se on, että tuolle sorsan paikalle on nyt niin paljon ruuhkaa, että sorsa putoaa jonossa liian kauaksi. Tämä on sitten kokonaan toinen juttu, että miksi sille paikalle on haalittu noinkin monta kovaa pelaajaa oikean laidan ollessa edelleen ilman yhtään taiwon stunttaajaa.
Ikävä tilanne Sorsalle, mutta hyviä jatkoja kupsissa tai interissä (ei kai millään muulla ole sorsaan varaa). Toisaalta sorsa on ollut niitä harvoja pelaajia, jotka ovat huonoinakin aikoina näyttänyt yrittävän loppuunasti.
Koska oikeita laitapakkeja on ollut saatavilla. Vasempia näköjään ei. Seballe  ja  Onhan ura alkanut mennä jo vähän laskusuuntaan, mutta isolla sydämellä aina pelannut. Hieno mies.
|
|
|
|
|
|
|
|