hoc
Poissa
Suosikkijoukkue: Dogmaattinen Struktuuri
|
 |
Vastaus #1350 : 03.01.2016 klo 16:31:29 |
|
Miehen älykkyydestä en tiedä, mutta jos on pelannut AC Milanin ja Marseillen kaltaisissa joukkueissa niin voidaan puhua melko kovasta ammattilaisesta.
Voidaan puhua pelaajasta, jolla on ollut sopimukset ko organisaatioiden kanssa. Henkilön ammattimaisesta suhtautumisesta se ei välttämättä sano mitään. Jostain syystä mieleeni tuli ensimmäisenä esimerkkinä mieleen Balotelli, jonka CV:ssä on kovia suorituksia ja hienoja seuroja mutta hirmuisen kovana ammattilaisena häntä ei voi pitää.
|
|
|
|
|
pubikaani
Poissa
|
 |
Vastaus #1351 : 03.01.2016 klo 19:19:26 |
|
Tämä tulee olemaan ensimmäinen kausi, jolloin uutta strategiaa toteutetaan 100%. Tavoite on rakentaa joukkue omista junnuista muutamilla maireilla pommeilla höystettynä. Niitä pommeja tulee vielä. Treenien perusteella muutamat junnut tulevat yllättämään forumistit ensi kaudella. Liian moni dumaa junnut nähtyään vain Celtic-kotipelin.
Omat junnut projekti varmasti ok, mutta mistä johtuu että HJK ei vedä enää suomalaisia junnulupauksia puoleensa takavuosien tapaan ?
|
|
|
|
|
Kosmoksen Härkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto
|
 |
Vastaus #1352 : 03.01.2016 klo 19:41:41 |
|
Omat junnut projekti varmasti ok, mutta mistä johtuu että HJK ei vedä enää suomalaisia junnulupauksia puoleensa takavuosien tapaan ?
Suomessa pelaavat 'junnulupaukset' (U21) ovat pääsääntöisesti löysiä pelaajia. Eivät vahvistaisi Klubia.
|
|
|
|
|
rojadirecta
Poissa
|
 |
Vastaus #1353 : 03.01.2016 klo 19:51:21 |
|
Omat junnut projekti varmasti ok, mutta mistä johtuu että HJK ei vedä enää suomalaisia junnulupauksia puoleensa takavuosien tapaan ?
Viime kaudella klubiin tuli ainakin Halme, Väisänen, Ylätupa, Ylönen ja Haglund. Tänä vuonna tähän mennessä Uusitalo ja eiköhän pari muutakin junnua vielä organisaatioon tule.
|
|
|
|
|
Wagner
Poissa
Suosikkijoukkue: Gnistan, HJK
|
 |
Vastaus #1354 : 03.01.2016 klo 19:59:47 |
|
Omat junnut projekti varmasti ok, mutta mistä johtuu että HJK ei vedä enää suomalaisia junnulupauksia puoleensa takavuosien tapaan ?
Klubi on tämän osalta muuttanut strategiaansa ja pelaajia hankintaan kasvamaan selvästi aiemmassa vaiheessa / nuorempina (seuraan sisääntulo tapahtuu siis lähinnä 04:sen kautta). Viimeisen vuoden aikana on hankittu ainakin Uusitalo, Halme, Väisänen, Salmi, Ylätupa, Ylönen ja jo matkaansa jatkanut Haglund.
Hankintapolitiikassa tapahtununeen muutoksen voisi kuvitella olevan - tavalla tai toisella - yksi isoista linjoista, joita Bana takaisin Klubiin saapuessaan määritteli. Myös Toni Koskelalla ja valmentajien käsittääkseni hyvin toimivalla yhteistyöllä lienee iso vaikutus siihen, että Klubi-04:n roolia HJK:n pelaajaputkessa on pyritty ja pyritään jatkossakin korostamaan, esim. parin hiljaisemman Sikun kanssa vietetyn talven jälkeen. Toki Kosmoksen Härkäkin on oikeassa - kuka olisi pitänyt hankkia?
|
|
|
|
|
Hessuu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, The Red Devils
|
 |
Vastaus #1355 : 03.01.2016 klo 23:10:46 |
|
Toki Kosmoksen Härkäkin on oikeassa - kuka olisi pitänyt hankkia?
Daniel Rantanen. Pelasi viime kaudella ykkösessä Shefkin PK:ssa ja kävi ainakin parissa brittiseurassa leireillä. Myös Soisalo vaikutti ainakin omaan silmään lupaavalta Celtic pelissä, en tosin sen enempää oo kaveria seurannut... Ps. Oltaisiin saatu toisen polven Klubilainen 
|
|
|
|
|
tuuma
Poissa
|
 |
Vastaus #1356 : 03.01.2016 klo 23:25:33 |
|
Viime kaudella klubiin tuli ainakin Halme, Väisänen, Ylätupa, Ylönen ja Haglund.
Haglundin kohdalla sopimus purettiin syksyllä.
|
|
|
|
|
Limakutziero
Poissa
|
 |
Vastaus #1357 : 03.01.2016 klo 23:31:34 |
|
Daniel Rantanen. Pelasi viime kaudella ykkösessä Shefkin PK:ssa ja kävi ainakin parissa brittiseurassa leireillä.
Saman pelipaikan pelaajia oli jo Klubin riveissä ennestään useampia. Edarin mukaan nostetuista Lappalainen, Lingman, Ylätupa ja Dahlström kamppailisivat pitkälti samasta/samoista pelipaikoista Rantasen kanssa.
|
|
|
|
|
oezil
Poissa
|
 |
Vastaus #1358 : 04.01.2016 klo 06:08:17 |
|
Soisalon hyvästä nelivitosesta Celtic-matsissa taidetaan puhua vielä ensi kaudenkin topingissa  Odotan toki itsekin mielenkiinnolla, mihin junnu pystyy Tampereella, mutta silti; pliis.
|
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #1359 : 04.01.2016 klo 09:56:43 |
|
Soisalon hyvästä nelivitosesta Celtic-matsissa taidetaan puhua vielä ensi kaudenkin topingissa  Odotan toki itsekin mielenkiinnolla, mihin junnu pystyy Tampereella, mutta silti; pliis. Siitä puhutaan luultavasti, jos mies onnistuu Ilveksessä osoituksena epäonnistuneesta toiminnasta, jonka kuka tahansa (pl. Klubijohto) näki yhden nelivitosen perusteella. Paljon ammuksia Banan ja Ägän kritisoijille.
|
|
|
|
|
El Murray
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #1360 : 04.01.2016 klo 11:24:28 |
|
Soisalon hyvästä nelivitosesta Celtic-matsissa taidetaan puhua vielä ensi kaudenkin topingissa  Odotan toki itsekin mielenkiinnolla, mihin junnu pystyy Tampereella, mutta silti; pliis. Tämä on kyllä ihan totta. Suurin osa porukasta on nähnyt sen toisen puoliajan, jossa kieltämättä paineli ihan ennakkoluulottomasti laidallaan menemään ja oli yksi harvoja, joka pysyi fysiikassa skotlantilaisten perässä. Luotan kuitenkin siihen, että valmennusjohto on hieman keskivertofoorumistia paremmalla katsauksella osannut arvioida kundin potentiaalin paremmin. Ja ainahan Klubiin pääsee takaisin, jos on oikeasti kova.
|
|
|
|
|
radics
Poissa
|
 |
Vastaus #1361 : 04.01.2016 klo 12:54:39 |
|
Soisalon hyvästä nelivitosesta Celtic-matsissa taidetaan puhua vielä ensi kaudenkin topingissa  Odotan toki itsekin mielenkiinnolla, mihin junnu pystyy Tampereella, mutta silti; pliis. Soisalo pelas tosiaan yhden hyvän puoliajan Celticiä vastaan mutta muuten ei koko kauden aikana meinannut mahtua Klubi 04 avaukseen. Kentälle päästyään ei mitenkään häikäissyt, luudas kyllä kovaa mutta ratkaisut heikkoja. Ei siis mikään menetys Klubille. Voi olla asennevamma joka varmaan korjaantuu siirron myötä.
|
|
|
|
|
DB17
Poissa
|
 |
Vastaus #1362 : 04.01.2016 klo 14:54:02 |
|
Soisalo, nro 10, muuten tänään U18 avauksessa Moldovaa vastaan. Vain yksi pelaaja Klubista tuossa ryhmässä, Omar Jama, joka on penkillä tässä matsissa.
|
|
|
|
|
tuuletin
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubit. Antti M. & Doblas
|
 |
Vastaus #1363 : 04.01.2016 klo 15:29:00 |
|
Soisalo, nro 10, muuten tänään U18 avauksessa Moldovaa vastaan. Vain yksi pelaaja Klubista tuossa ryhmässä, Omar Jama, joka on penkillä tässä matsissa.
Streami tohon matsiin joka juuri alkamassa: https://www.youtube.com/watch?v=myfqeBDFLyw
|
|
|
|
|
radics
Poissa
|
 |
Vastaus #1364 : 04.01.2016 klo 15:34:34 |
|
Soisalo, nro 10, muuten tänään U18 avauksessa Moldovaa vastaan. Vain yksi pelaaja Klubista tuossa ryhmässä, Omar Jama, joka on penkillä tässä matsissa.
Ja Tapsa Heikkilä A-maajoukkueessa. Ilmeisesti siirto pois Klubista riittää pätevöittämään Huuhkaja-paitaan.
|
|
|
|
|
Rehellinen mustalainen
Poissa
Suosikkijoukkue: M.O.P.E.
|
 |
Vastaus #1365 : 04.01.2016 klo 15:35:41 |
|
Ja Tapsa Heikkilä A-maajoukkueessa. Ilmeisesti siirto pois Klubista riittää pätevöittämään Huuhkaja-paitaan.
Tulee seurattua maajoukkuetta ns. vitusti?
|
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #1366 : 04.01.2016 klo 15:42:36 |
|
Maalivahtimurheet voi heittää romukoppaan samantien, sillä meillä on heittää tolppien väliin Suomen A-maajoukkuekoppari 
|
|
|
|
|
4-5-2
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #1367 : 04.01.2016 klo 15:46:22 |
|
Pakko avata jatkuvasti pitkällä, vaikka se johtaakin aina suoraan pallonmenetykseen? Vaikuttaa vitun hyvin valmennetulta nipulta tämäkin...
|
|
|
|
|
radics
Poissa
|
 |
Vastaus #1368 : 04.01.2016 klo 16:31:31 |
|
Pakko avata jatkuvasti pitkällä, vaikka se johtaakin aina suoraan pallonmenetykseen? Vaikuttaa vitun hyvin valmennetulta nipulta tämäkin...
Hughes? Brittifutis? Ei mitään pimputtelua?
|
|
|
|
|
Hiiritin
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #1369 : 04.01.2016 klo 22:55:16 |
|
Soisalo, nro 10, muuten tänään U18 avauksessa Moldovaa vastaan.
Foorumiraporttien perusteella Soisalo olisi ollut Suomen paras/parhaimmistoa matsissa.
|
|
|
|
|
superDISA
Poissa
|
 |
Vastaus #1370 : 05.01.2016 klo 13:15:49 |
|
Joo mutta Soisalo voi olla välillä hankala persoonana. Klubiin halutaan vain kilttejä poikia nykyään.
|
|
|
|
|
Footie
Poissa
Suosikkijoukkue: SMJK
|
 |
Vastaus #1371 : 05.01.2016 klo 13:36:21 |
|
Missä helvetissä ne maireat pommit nyt viipyy? Alkoi kiima pikkuhiljaa nousta, kun Jalaston soppari julkistettiin ja luulin, että kovia nimiä tulisi sitten enemmänkin. Onhan tammikuu vasta alussa ja varmastikin toimistolla painetaan sata lasissa uusien Kandjien perässä. Olisi se silti kiva kuulla, että missä mennään.
|
|
|
|
|
John Fire
Poissa
Suosikkijoukkue: Brahen kenttä
|
 |
Vastaus #1372 : 05.01.2016 klo 13:38:34 |
|
Missä helvetissä ne maireat pommit nyt viipyy?
Eiköhän niitä pommeja putoile sitten helmikuussa siirtoakkunan sulkeutumisen jälkeen, jos on putoillakseen.
|
|
|
|
|
Jarkka
Poissa
|
 |
Vastaus #1373 : 05.01.2016 klo 14:02:28 |
|
Alkoi kiima pikkuhiljaa nousta, kun Jalaston soppari julkistettiin ja luulin, että kovia nimiä tulisi sitten enemmänkin. Onhan tammikuu vasta alussa ja varmastikin toimistolla painetaan sata lasissa uusien Kandjien perässä.
Samoin nousi kiima täälläkin, kun Jalasto uutisoitiin ENSIMMÄISENÄ joululahjana. Sen uutisoinnin jälkeen taisikin toimistolla paukahtaa läppärin kansi kiinni, ja veikkaan ettei kukaan ole vielä kerennyt edes joulun jälkeen töihin. Ensi viikolla voidaan ehkä odottaa saatavan jotain väsynyttä raportointia siitä, kuinka joukkue reenaa Talissa.
|
|
|
|
|
PimpMaister
Poissa
|
 |
Vastaus #1374 : 05.01.2016 klo 14:09:30 |
|
Missä helvetissä ne maireat pommit nyt viipyy?
Niitä putoilee varmaankin vasta siirtoikkunan sulkeutumisen jälkeen. Klubin resursseilla yritetään valitettavasti seuloa vasta ylijäämästä helmiä. Kuten viime kausi karusti osoitti niin pohjatyö tulee tehdä kunnolla eikä pelkkään CV:hen voi luottaa. Motivaatio ja kunto ovat nimeä isompia asioita. Tällä hetkellä talouskurimus vaikuttaa siihen, että pelaajia on paljon työttömänä ja että seuroilla ei ole haluja maksaa pelaajista. Tämä taas vaikeuttaa entisestään pakan pohjalla olevan Klubin mahdollisuuksia saada pelaajia pitkillä soppareilla, joka taas olisi joukkueen kannalta se optimaalisin tilanne. Sääli, että täällä on niin negatiivinen tunnelma vaikka todellisuus on, että seuran sisällä asiat tuntuvat olevan selkeämpiä kuin koskaan ennen. Tiedotus on ehkä huonoa ja odotukset korkealla huonomman kauden jälkeen, mutta maltti on valttia.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.01.2016 klo 14:12:12 kirjoittanut PimpMaister »
|
|
|
|
|
|
|
|