FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.01.2026 klo 23:38:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 569 [570] 571 ... 578
 
Kirjoittaja Aihe: HJK 2016  (Luettu 2422680 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Millionthnck

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #14225 : 23.10.2016 klo 20:40:54

Eniten vituttaa just nyt se, että joskus ensi vuoden alkupuolella - ehkä ekojen harjoituspelien myötä - herää taas toivo siitä, että ehkä tulevasta kaudesta tuleekin hyvä Banankin johdolla. Sitten kesällä ja syksyllä todellisuus taas iskee päin lärviä.
Kärsä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jorma Vullin kuoleva made


Vastaus #14226 : 23.10.2016 klo 20:48:38

Onneksi Ollis ja Ägä jaksaa muistuttaa meitä hyvästä taloudellisesta tuloksesta. Kuvastaa hyvin nykymenoa ja ratkaisuja.

Nin, ei siitä taloudellisesta puolesta kannattaisi välittää mitään. T: Tamu ja Tepsi ja Haka ja jokunen kymmentä muuta vanhaa kilpaveikkoa.
Rampage

Poissa Poissa


Vastaus #14227 : 23.10.2016 klo 20:51:22

Nin, ei siitä taloudellisesta puolesta kannattaisi välittää mitään. T: Tamu ja Tepsi ja Haka ja jokunen kymmentä muuta vanhaa kilpaveikkoa.
Kuka näin sanoi ?

Väitätkö etteivät urheiluseuran rahavirrat ole riippuvaisia myös urheilullisista tuloksista ?

Lainaus
Hyvä ja vakaa taloudellinen tilanne on tosin about ainoa tae tulevaisuuden menestykselle. Ei oo sattumaa, että Klubi ei ole juuri saanut rinnalleen joukkueita, jotka joka vuosi taistelevat mestaruudesta. Kyllä musta taloudellisella puolella onnistuminen on ollut yksi ilahduttavimpia asioita viime kausina. Sen vuoksi voi luottaa, että ensi kaudelle pystytään rakentamaan taas jokue, jonka ainoa tavoite on voittaa mestaruus.

Kerro vähän lisää itsestäänselvyyksiä. Kaikki Klubia seuraavat tietävät, että Klubi on viritetty taloudellisesti kuntoon. Stadionyhtiöt jne. Katsojamäärät ja sponssitulot riippuvat myös kenttätapahtumista. On itsemurha ajatella, että rahavirrat tippuvat taivaalta meni kentällä sitten miten vaan.



« Viimeksi muokattu: 23.10.2016 klo 20:56:28 kirjoittanut Rampage »
Objectif Lune

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #14228 : 23.10.2016 klo 20:52:06

Onneksi Ollis ja Ägä jaksaa muistuttaa meitä hyvästä taloudellisesta tuloksesta. Kuvastaa hyvin nykymenoa ja ratkaisuja.

Hyvä ja vakaa taloudellinen tilanne on tosin about ainoa tae tulevaisuuden menestykselle. Ei oo sattumaa, että Klubi ei ole juuri saanut rinnalleen joukkueita, jotka joka vuosi taistelevat mestaruudesta. Kyllä musta taloudellisella puolella onnistuminen on ollut yksi ilahduttavimpia asioita viime kausina. Sen vuoksi voi luottaa, että ensi kaudelle pystytään rakentamaan taas jokue, jonka ainoa tavoite on voittaa mestaruus.
Hincha en cancha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat, suomifutis paikan päällä


Vastaus #14229 : 23.10.2016 klo 20:53:48

Nyt pojat ja tytöt korkki kiinni ja järki käteen kritiikissäkin. Ägä on kovaa vauhtia tehnyt Klubista seuraa, joka ei ole enää täysin riippuvainen A-Lehdistä ja Lyytikäisten rahoista. Eli ulos vaan... "Ylos"
SerGo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #14230 : 23.10.2016 klo 20:56:18

Boikottien huutelu on kieltämättä daijua, mutta ihan yhtä raivostuttavan naiivia on laulaa kiltisti kuorossa, kuinka kansa taas kerran täyttää katsomot samalla kun flegmaattinen jengi banapalloilee Klubin kolmatta kertaa peräkkäin jonnekin jämäsijoille. Jos Ägä ja Ollis eivät itse tajua näyttää Banalle ovea, niin eiköhän silläkin jotain vaikutusta ole, kun ensimmäisestä harjoituspelistä alkaen kannattajat huutavat puolet ajasta Banaa vittuun. Sopii toki toivoa, ettei tähän tarvitse mennä, vaan Ägä jättää tällä kertaa katteettomien lupausten täyttämän fanikirjeen kirjoittamatta ja käyttää senkin ajan pätevän valmentajan kartoittamiseen.
Kärsä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jorma Vullin kuoleva made


Vastaus #14231 : 23.10.2016 klo 20:59:08

Kuka näin sanoi ?

Väitätkö etteivät urheiluseuran rahavirrat ole riippuvaisia myös urheilullisista tuloksista ?

No itse ainakin sanoit, että kuvastaa hyvin nykymenoa. Niin mikä kuvastaa? Se, että taloudellisesta puolesta myös pidetään huolta? En ole ainakaan nähnyt yhtään haastattelua, jossa Ollis tai Ägä olisivat tyytyväisiä hopeaan.

En väitä, etteikö olisi rahavirrat riippuvaisia myös urheilullisista tuloksista, mutta kääntäen ei ne rahavirrat ole tämän hopean takia myöskään tyrehtymässä.

Ja ei, en ole itsekään tyytyväinen hopeaan, mutta kyllä tosiaan tuo taloudellinen tulos antaa uskoa jatkuvuuteen ja kokonaisuuden kehittymiseen tulevaisuudessakin, vaikka mestaruutta ei ihan joka vuosi tulekaan.
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #14232 : 23.10.2016 klo 20:59:20

Hesarissa oli ihan hyvin Ollis sanonut. Tiivistettynä, että hopea on alle vaatimuksen ja nyt pohditaan mitä pitää muuttaa. Eli ei tuon jutun perusteella voi sanoa, että banalla olisi varma asema.
Rampage

Poissa Poissa


Vastaus #14233 : 23.10.2016 klo 21:01:05

Nyt pojat ja tytöt korkki kiinni ja järki käteen kritiikissäkin. Ägä on kovaa vauhtia tehnyt Klubista seuraa, joka ei ole enää täysin riippuvainen A-Lehdistä ja Lyytikäisten rahoista. Eli ulos vaan... "Ylos"

On upeaa, että sinun mielestäsi koko yhteisön työ henkilöityy niin suuresti pelkkään Akiin. Taustalla on kuitenkin myös lukuisia vapaaehtoisia ja HALLITUS.

Lainaus
No itse ainakin sanoit, että kuvastaa hyvin nykymenoa. Niin mikä kuvastaa? Se, että taloudellisesta puolesta myös pidetään huolta? En ole ainakaan nähnyt yhtään haastattelua, jossa Ollis tai Ägä olisivat tyytyväisiä hopeaan.

Se, että suuren pettymyksen sijaan peukutellaan hyvää tulosta ja ensi kauden Stadin derbyjä. Melkein hävettää lukea sitä kuinka vähän kunnianhimoa tästä porukasta löytyy nykyään. Niinkuin Mursu ja Rantala sanoi niin ennen Klubia pelättiin ja kummarrettiin.

Pitää olla jo aika uuno ettei tiedä sitä, että Klubilla on talous kondiksessa ja rahavirtoja on monipuolistettu. Sen jatkuva korostaminen pettymyksen hetkellä tuo mieleen lähinnä Irakin tiedotusministeriön. Mikä antaa uskoa siihen, että ensi kaudella tehtäisiin resursseilla yhtään mitään parempaa, jos samat henkilöt jatkavat ? Samaan aikaan muualla tehdään hyvää duunia paljon pienemmällä budjetilla. "JEE, meillä on taas isoin budjetti" ei paljon lämmitä katsomossa katsoessa sitä kun oma joukkue pelaa paskaa jalkapalloa. Kiva, että jollain uskoa riittää samoihin henkilöihin.

Totuus on se, että Eurooppaliiga-kauden jälkeen on ollut PALJON puhetta, mutta helvetin vähän realisoituneita tekoja. Joo, saatiin junnuhalli mieshuorien rahoilla. Kiva juttu.
« Viimeksi muokattu: 23.10.2016 klo 21:11:05 kirjoittanut Rampage »
puikula

Poissa Poissa


Vastaus #14234 : 23.10.2016 klo 21:04:10

Noniin kausi oli siinä. Valtava pettymys ja peliä oli varsinkin syyskaudella todella todella tuskastuttavaa katsoa. Ei oikeastaan muistu yhtäkään hienoa hetkeä.

Lyhyt summaus jaoteltuna pelillisiin asioihin ja ei-pelillisiin.

Pelilliset
Tänään ei suuremmin edes vituttanut, koska en pitänyt kovinkaan todennäköisenä, että klubi vie mestaruutta. Vitutus tuli sillon loppukesästä/alkusyksystä kun tajusi miten pahasti sekaisin koko pakka oli. Karmeitä ylilyöntejä ja kuumentumisia kokeneilta pelaajilta, ei mitään järjestelmällistä hyökkäämistä ja puolustuksessa karmeita virheitä. Ilman aivan käsittämättömän huikeaa Morelosta kausi olisi ollut paketissa jo ajat sitten. Bana on ihme jääräpää, joka väkisin koittaa runtata joitain asioita vaikka luultavasti (toivottavasti) itsekin näkee, että homma ei toimi. Pelaajat väärillä paikoilla, voittavan joukkueen ja muodostelman hajoittaminen ja yltiövarovainen pelitapa. Ei minun Klubiani.

Muutama pelaajanosto :
Morelos - Aivan käsittämättömän kova pelaaja. Pystyy ratkomaan yksin pelejä, on vaarallinen lähellä ja kaukana maalista ja osaa maalintekemisen lisäksi lukea peliä erittäin hyvin ja osaa antaa murtavia syöttöjä. Huikea pelaaja, jonka todella toivoisi jatkavan.

TT - Hieno mies ja oli lähes korvaamaton joukkueelle. Loukkaantumisen jälkeen ei mielestäni päässyt lähellekään alkukauden vauhtiin ja pelasikin varmaan melko puolikuntoisena.

Odu - Lopulta pieni pettymys. Potentiaalia tuntuu olevan vaikka muille jakaa, mutta jotenkin yksipuolinen ja helppo puolustettava kuitenkin. Varsinkin näissä syksyn peleissä.

Jalasto - Ei kiitos jatkoon. Odotukset oli kovat, mutta tekee aivan liikaa virheitä.

Rafi - Odotukset oli superkorkealla, joten niihin nähden pettymys. Toki pelasi aivan väärällä paikalla ja siitä pitää syyttää Banaa. Ensi kaudella toivottavasti laidalla.

Sorsa - Klubin kundi aina. Täysin käsittämätöntä, että ei löydy paikkaa ensi kaudeksi.

Paluumuuttajat Peiponen ja Pelvat - Odotukset kovat, mutta jäi todella vaisuksi.

Ei pelilliset
Tämä palaute menee myös suoraan toimistolle, ägälle ja SM-M:lle. Toivottavasti kaikki muutkin laittavat palautetta sinne asioista, jotka toivoisivat olevan toisin

Klubipääty - Mahtava. Hienosti porukka kasvaa, chantit paranee ja ensi kaudella entistä isompi. Ainoa minkä toivoisi muuttuvan olisi ne bandisaidat vittuun ja täyttö alhaalta. Tästä toimistolle palautetta, että jos seura arvostaisi faneja kuten jossain muualla, niin siihen päädyn eteen ei myytäisi mitään mainoksia vaan siinä olisi paikka bandiksille. Ja ei mitään selityksiä, että myyty jo. Jos on tahtotilaa, niin asiat pystyy kyllä järjestämään.

Olosuhteet - Jos Klubi haluaa nousta seurana seuraavalle tasolle, on olosuhteet stadionilla laitettava kuntoon. Aivan käsittämätöntä, että 2016 täytyy katsoa futista tuollaisessa tuulitunnelissa, jossa ei toimi lähes mikään. Jos täyttöaste on esim idässä on lähes 100% kuten tänään, niin mikään ei toimi. Tauolla ei voi ostaa mitään ja kuselle ei ehdi. Ne kaikki taukotilat pitäisi räjäyttää helvettiin ja tehdä tämän päivän vaatimustasoa vastaavat tilat. Sitä ennen on turha odottaa mitään yleisöryntäystä (pl. derbyt). Muutamaan vuoteen stadionille ei ole tehty yhtikäs mitään parannustöitä maksavien katsojien oloja parantamaan.

Lipunmyynti - En pysty tajuamaan miten tämä on näin vaikeaa. Karmeaa sekoilua esim Mifk-matsi, jossa viestintä huutaa loppuunmyytyä, vaikka täyttöaste oli n. 80%. Laittakaa tämä asia kuntoon heti.

Kausarilaiset - Olen pitkänlinjan kausarilainen ja en edelleenkään tunne saavani seuralta mitään extraa. Kausarin ympärille olisi helppo keksiä vaikka mitä oikeasti relevantteja etuja eikä mitään Apollon jononohituksia, millä kukaan ei tee mitään. Näyttäkää, että kausarilaiset on teidän tärkeimmät asiakkaat. Luulen, että tänäkään vuonna meiltä ei tulla kysymään miten haluaisitte, että asiat muuttuisivat.

Viestintä ja markkinointi - TOM valitettavasti. Tiedotus on nolla-arvoista ja toimisto kertoo vain asioista, jotka ovat itsestäänselviä. Aikaisemmin loistava markkinointi meni takaisinpäin ja mitään uutta ja oivaltavaa ei tälle kaudelle tullut. Viestinnässä arvostaisin avoimuutta.

Fanituotteet - Edelleen surkealla tasolla vaikka jotain uuttakin tuli. Uudet pipot on ihan jees.

Matsitarjoilut - Samaa paskaa vuodesta toiseen, vaikka palautetta on annettu jatkuvasti. Ei tunnu kiinnostavan ja tämä on johtanut siihen, että mitään ruokaa ei voi ostaa. Bisse on ainoa tuote, jonka tuolta voi ostaa. Jopa kahvi on aivan karmeaa. Nyt syksyllä olisi saattanut maistua kuppi kuumaa, mutta ei tunnu rahat kiinnostavan. Pelissä syömistä ei voi edes harkita.

Summa summarum
Minua huolestuttaa. Niitä toivottuja askeleita eteenpäin ei ole mielestäni otettu oikeastaan millään rintamalla. Joiltain osin on menty selkeästi taaksepäin. Jokin perustavaalaatua oleva keskustelu toivottavasti seurassa käydään, jotta saadaan taas homma raiteilleen.

Noh, Soneralla nähdään taas ensi kaudella ja kauden alla sitä on taas yhtä innoissaan. On vain yksi Klubi.

edit. Mikä helvetti tämä Seba-sekoilu oikein on? En jaksanut oikeasti uskoa, että paikka ei löydy ja esim Jalastolle löytyy. Todella tekopyhää Ägältä ja seuralta tykittää Twitterit ja muut täyteen ylistystä ja kiitosta jos seura on sanonut ei kiitos legendalle. HS: "Hänen uransa ei kuitenkaan lopu tähän kauteen. Helsingin Sanomien tietojen mukaan hän on käynyt alustavia keskusteluita parinkin seuran kanssa."
« Viimeksi muokattu: 23.10.2016 klo 21:11:48 kirjoittanut puikula »
KendoYanar

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS


Vastaus #14235 : 23.10.2016 klo 21:10:34

Lupijonnet tuntuu kusevan seurajohtoa myöten omiin muroihin. Ei derbystä ole klubille muuta ku haittaa. Klubi tainnut saada kuluneella ja viimekaudella vähiten pisteitä juuri hifkiltä? Vois sanoa että Hifk ollut (piri)piikkinä lupin perseessä ja kaks kertaa derbyjen takia lupi paskonu mestaruuen. Joltain Jarolta ois tullut varmat 9p ja ois jo kaheksas kannu putkeen.

Mestaruuet menee maakuntiin mutta pääasia että jonnejen derbylarppaus jatkuu. Klubin seurajohtokin ihailee twätterikommenttien perusteella enemmän stadin kingejä kuin omia kannattajia.

Mutta eipä siinä, tämä tekee kaikin puolin hyvää suomifutikselle Ylos Tuoppi
kanttarelli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #14236 : 23.10.2016 klo 21:13:34

Aika hyvin yhdyn tuohon nimimerkki "puikulan" viestiin.
rojadirecta

Poissa Poissa


Vastaus #14237 : 23.10.2016 klo 21:16:50

Odottiko joku oikeasti, että toimistolta tänään, pari tuntia vikan matsin jälkeen tulee ulos jotain visiota seuran tulevaisuudesta tai tietoa esimerkiksi Banan jatkosta? Näitä kaikkia todellakin odotetaan, mutta niiden aika ei ole tänään. Varmaan toimistollakin fiilis on lopulta helpotus vaikean kauden jälkeen, vaikka vitutus ja pettymys kaikkien kasvoilta matsin jälkeen paistoi.

Tästä nyt kohti talvea, tulevaa kautta ja mestaruutta Ylos
Objectif Lune

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #14238 : 23.10.2016 klo 21:17:01

*asiaa*

Asiaa! Nyt olisi oikea näyttää miten tärkeitä kannattajat ovat.
Thouni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, San Lorenzo, M'well, Zapresic boys.


Vastaus #14239 : 23.10.2016 klo 21:17:46

Aika hyvin yhdyn tuohon nimimerkki "puikulan" viestiin.
Sama. Vuodesta toiseen saa kuulla ja lukea näitä lupauksia että kyllä kannattajia pyritään kuulemaan ja toteuttamaan kausarilaisten toiveita.
15 vuoden sisällä on nyt saatu pari forumviestiä joltain markkinointiheebolta, parit lehdistötilaisuudet Youtubeen ja kaljalipukkeet kotipeleihin. Siinäpä ne. En malta odottaa tulevia mullistuksia. Onneksi sentään naapurille muistettiin antaa bulitsemit grattikset.
Kärsä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jorma Vullin kuoleva made


Vastaus #14240 : 23.10.2016 klo 21:18:07

Lipunmyynti - En pysty tajuamaan miten tämä on näin vaikeaa. Karmeaa sekoilua esim Mifk-matsi, jossa viestintä huutaa loppuunmyytyä, vaikka täyttöaste oli n. 80%. Laittakaa tämä asia kuntoon heti.

Eikös tuo Milffi matsin loppuunmyynti ja vajaat katsomot johtuneet kuitenkin massiivisesta määrästä (sponsorien jakamia?) ilmaislippuja? Vähemmän yllättäen kaikki tuularit ei ilmaistakaan lippua käytä.
SleafordStreet

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #14241 : 23.10.2016 klo 21:20:24

Veikkaan että tämä kausi oli toimiston osalta pienimuotoinen välikausi johtuen YT-neuvotteluista ja kun takaisinottovelvollisuudet yms ovat historiaa, vahvistetaan toimistotiimiä kuten tarvetta onkin. Sikäli antaisin henk.koht toimistolle hieman enemmän joustoa tästä kaudesta.

Pelillisesti kaikki onkin jo sanottu tuossa yllä, ei voi kuin yhtyä. Bana kuitenkin jatkanee puikoissa vielä toistaiseksi mutta jotain muutoksia varmasti hommaan on tulossa. Ilman Morelosta kausi olisi kyllä ollut totaalinen pannukakku.
Objectif Lune

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #14242 : 23.10.2016 klo 21:22:52

Ensi kaudeksi Klubi tarvitsee henkilökuntaansa tyypin, jonka vastuulla on olla kontaktihenkilö kannattajien ja seuran välillä. Ei edes tarvitse olla mikään viestinnän rautainen ammattilainen vaan nuori ja innokas kaveri, joka ymmärtää futiksen ja futisfanien päälle, riittää. Kulut koko vuoden pestistä sivukuluineen olisivat jotain 35-40K€. Maksaisi aivan varmasti itsensä takaisin.

Tyypin tehtävänä olis olla kärryillä mikä kannattajia rassaa ja millä pienillä asioilla (esim bandisaidat) voidaan viedä hommaa eteenpäin. Tyyppi vois järjestää jotain työpajoja faneille, jossa ideoidaan uusia fanituotteita yms. Melkeen ihan sama mitä, mutta vaikuttaa selvältä, että seurajohdolla ei ole aikaa kanttajien asioita miettiä eikä tarvitsekaan, koska sitä varten voi palkata ihan omaa henkilökuntaa.
Kärsä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jorma Vullin kuoleva made


Vastaus #14243 : 23.10.2016 klo 21:24:57

Veikkaan että tämä kausi oli toimiston osalta pienimuotoinen välikausi johtuen YT-neuvotteluista ja kun takaisinottovelvollisuudet yms ovat historiaa, vahvistetaan toimistotiimiä kuten tarvetta onkin. Sikäli antaisin henk.koht toimistolle hieman enemmän joustoa tästä kaudesta.

Voi muuten olla tulossa aika hemmetin mielenkiintoinen pre-season. Uutta urheilutoimenjohtajaahan on Klubiin huhuttu.. Kuka se mahtaakin olla, niin joukkueen runko on melko hyvin kasassa, nyt sitten aletaan hakemaan kermoja kakun päälle Ägän, Riveiron ja uuden urheilutoimenjohtajan kontaktien kautta.
puikula

Poissa Poissa


Vastaus #14244 : 23.10.2016 klo 21:25:09

Odottiko joku oikeasti, että toimistolta tänään, pari tuntia vikan matsin jälkeen tulee ulos jotain visiota seuran tulevaisuudesta tai tietoa esimerkiksi Banan jatkosta? Näitä kaikkia todellakin odotetaan, mutta niiden aika ei ole tänään. Varmaan toimistollakin fiilis on lopulta helpotus vaikean kauden jälkeen, vaikka vitutus ja pettymys kaikkien kasvoilta matsin jälkeen paistoi.

Tästä nyt kohti talvea, tulevaa kautta ja mestaruutta Ylos

Ei kukaan odotakaan, että tänään. Tässä on (taas) puoli vuotta aikaa laittaa asioita kuntoon. Valitettavasti en vain usko, että juuri mitään tapahtuu ilman isompaa remonttia.
S.K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #14245 : 23.10.2016 klo 21:28:35

Ensi kaudeksi Klubi tarvitsee henkilökuntaansa tyypin, jonka vastuulla on olla kontaktihenkilö kannattajien ja seuran välillä. Ei edes tarvitse olla mikään viestinnän rautainen ammattilainen vaan nuori ja innokas kaveri, joka ymmärtää futiksen ja futisfanien päälle, riittää. Kulut koko vuoden pestistä sivukuluineen olisivat jotain 35-40K€. Maksaisi aivan varmasti itsensä takaisin.

Tyypin tehtävänä olis olla kärryillä mikä kannattajia rassaa ja millä pienillä asioilla (esim bandisaidat) voidaan viedä hommaa eteenpäin. Tyyppi vois järjestää jotain työpajoja faneille, jossa ideoidaan uusia fanituotteita yms. Melkeen ihan sama mitä, mutta vaikuttaa selvältä, että seurajohdolla ei ole aikaa kanttajien asioita miettiä eikä tarvitsekaan, koska sitä varten voi palkata ihan omaa henkilökuntaa.
Tällainen hahmo löytyy toki jo. Kaikista liigajengeistä. Seinäjokea lukuunottamatta muut eivät siitä toki palkkaa saa. Tunnetaan nimellä SLO ja kyseinen henkilö toimii myös poliisin ja järjestyksenvalvonnan kanssa kommunikoidessa yhdyshenkilönä. Klubilla on näitä kaksi tällä hetkellä.

Siitä toki ehdottomasti samaa mieltä, että kyseisen jampan voisi palkata kokopäiväisesti tekemään kaikkea muutakin. Vaikka sitten viestintää kun ei tuosta tämän kauden viestinnästä näyttänyt tulevan yhtään mitään.
« Viimeksi muokattu: 23.10.2016 klo 21:31:52 kirjoittanut S.K. »
Nelinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stefan Postma


Vastaus #14246 : 23.10.2016 klo 21:29:08

Kuinkas kauan tässä tarvitsee odotella vielä lehdistötiedotetta Klubin kotisivuilla koskien erään Mika Lehkosuon irtisanomista.
Raaka-Juhani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK ja Huuhkajat


Vastaus #14247 : 23.10.2016 klo 21:31:35

Todella valtava pettymys tämä kausi. Onnkesi ei tarvitse näitä valmentaja-asioita pohtia ammatikseen. En kuitenkaan käsitä, jos Bana ei saa nyt kenkää.
Rampage

Poissa Poissa


Vastaus #14248 : 23.10.2016 klo 21:40:04

puikula kirjoitti isosti asiaa. Itsekkin meinaan kirjoittaa toimistolle palautetta, mutta ymmärrän hyvin jos joku ei sitä enää jaksa tehdä.

Kyllä oikeassa tuloshakuisessa/kunnianhimoisessa organisaatiossa Banan kohtalo olisi jo sinetöity mestaruuden menettämisen myötä. Nyt ilmeisesti kokoonnutaan vain miettimään yhdessä sitä, miten saataisiin Bana jatkamaan uskottavasti. Eikai kukaan halua myöntää olevansa väärässä Banan suhteen kun sopparikin on tullut rustattua ?

Ongelma on se, että kaikki nähdään organisaatiossa itsestäänselvyyksinä. Markkinoinnissa luotetaan "osta lippu"-sloganiin, Stadin derbyn vetovoimaan ja tasaiseen sarjaan. Kannattajia lohdutetaan sillä, että meillä on ensi kaudellakin isoin budjetti vaikka se ei näy kentällä vaan joku vetää verkkaripalkalla paremmin. Maakunnissa olosuhteet paranevat, mutta pohjoimainen suurseura vasta kehittää suurta mystistä "stadion projektia", josta ei ymmärettävästi voi tiedottaa mitään tarkempää kuin yhden havainnekuvan. "Kyllä ne pysyy tyytyväisinä kun jotain mitä odottaa", näitä puheita sama kannattaja kuuntelee vuodesta toiseen juodessan kylmää kahvia ja syödessään jotain vitun väsyineitä nakkeja (Joo, en osta kumpaakaan). Huominen on mystinen päivä kun silloin on kaikki aina paremmin. Ainakin puheissa.

Ja jottei unohtuisi millainen kunnianhimoinen organisaatio meillä on joskus ollut, https://www.youtube.com/watch?v=G2_4lLjk8eU  

« Viimeksi muokattu: 23.10.2016 klo 21:42:31 kirjoittanut Rampage »
kustaa vaasa

Poissa Poissa


Vastaus #14249 : 23.10.2016 klo 21:58:34

Faktahan on se, että mikäli puikoissa olisi ollut joku muu kuin Bana, vaikkapa nyt sitten Boström tai kuka vaan, niin kenkää tulisi viimeistään nyt takuuvarmasti. Bana on jostain syystä saanut aika paljon seurajohdolta anteeksi ja luulenpa että Bana saa jatkaa vielä ensi kaudelle. Sitten keväällä, mikäli tulosta ei rupea tulemaan, niin saa lähteä.

 
Sivuja: 1 ... 569 [570] 571 ... 578
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa