FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.01.2026 klo 16:49:27 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 573 [574] 575 ... 578
 
Kirjoittaja Aihe: HJK 2016  (Luettu 2422667 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
copa de kybä

Poissa Poissa


Vastaus #14325 : 24.10.2016 klo 12:48:10

Klubin pitäisi saada julkaistuksi jotain oikeasti positiivista tulevaan kauteen liittyen pikapuoliin, sen verran masentunut yleisfiilis joka puolella on. Jos se ei ole Banan lähtö ja jonkun toivoa henkivän nimen julkaisu tilalle (kotimaisista yksikään ei tällaisia fiboja anna...), niin edes joku mairea pommi pelaajamarkkinoilla.

Mikä on surkuhupaisaa, tässä poikkeuksellisena pidetyssä pelaajaruletissa hankitut ulkomaalaiset onnistuivat oikeasti hyvin tai jopa erinomaisesti. Pettymyksiä olivat lähinnä kotimaiset profiilihankinnat ja no tietysti tulleiden pelaajien pelipaikat.

Idea toimistolle: miten olisi herättää positiivista henkeä potkimalla pahiten odotuksiin nähden flopannut Jalasto vittuun ja antamalla Seballe sittenkin jatkosoppari?
stiigen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oman Kylän Jengi


Vastaus #14326 : 24.10.2016 klo 12:58:13

Mikäköhä on Rexhepin kohtalo? kaikesta häsläyksistä ja yhdestä onnistuneesta keskityksestä huolimatta oli aivan loistava ilmatilan herra kaudella. Jatkoon.
DB17

Poissa Poissa


Vastaus #14327 : 24.10.2016 klo 13:05:18

Useammaltakin tutulta ns. tuularilta kuultua, ettei enää jaksa tällaista Klubia tulla katsomaan, jos samanlainen pelitapa jatkuu ensi kaudella. Eivät siis valittaneet menestyksen puutteesta vaan siitä kuinka surkea tuo ottelutapahtuma on ja nimenomaan pelin tason kannalta. Jokainen omalla tyylillään, mutta kyllähän tuon ymmärtää vaikkei itse näin toimikaan. Voi vain kuvitella miten tämä pimputtelu vaikuttaa jatkossa enemmän ja enemmän Klubin vetovoimaan ja brändiin.

Noin kolme kuukautta juhlavuoden ensimmäiseen matsiin, joten paljon ehtii onneksi vielä ennen sitäkin tapahtua.
Kosmoksen Härkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto


Vastaus #14328 : 24.10.2016 klo 13:07:10

Gadzelle jatkoa! lähellä oltiin läpilyönnissä. Jöötteporissa jo jengin paras. Banan hienosäätäessä ensi kaudella vain taivas on rajana. Lisätiedot naxboxilta.

e. mediatiimi vissiin lomautettu tai irtisanottu eilen.
« Viimeksi muokattu: 24.10.2016 klo 13:10:40 kirjoittanut Kosmoksen Härkä »
DB17

Poissa Poissa


Vastaus #14329 : 24.10.2016 klo 13:13:58

Eikös tuo Veskun hommia ole? En muista oliko erikoistilanteet yhtä paskaa viime vuonna mutta oli siellä ainakin pari kertaa kun onnistuneesti skriinailtiin vastustajia kulmissa.

Mikäli erikoistilanteet ovat Veskun hommia niin voisi miehen siinä duunissa epäonnistuneen aika totaalisesti. Ottaen huomioon erikoistilanteiden merkityksen nykyfutiksessa niin tuo vain korostuu, kun Klubi on ollut molemmissa päissä jo pari kautta todella heikko. Toki kun Bana saa jatkaa niin varmaan kaveritkin jatkavat apuna ilman tulosvastuuta.
Hiiritin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #14330 : 24.10.2016 klo 13:25:32

Mikäli erikoistilanteet ovat Veskun hommia niin voisi miehen siinä duunissa epäonnistuneen aika totaalisesti. Ottaen huomioon erikoistilanteiden merkityksen nykyfutiksessa niin tuo vain korostuu, kun Klubi on ollut molemmissa päissä jo pari kautta todella heikko. Toki kun Bana saa jatkaa niin varmaan kaveritkin jatkavat apuna ilman tulosvastuuta.

Paljonkohan Klubin maaliero oli, jos pelkät erikoistilanteet lasketaan (ei rankkareita)? Olikohan tällä kaudella kaksi tehtyä, joista toinen Taiwon suora vapari? Jos joku on tästä erikoistilannepelaamisesta suoraan vastuussa niin ei jumalauta: kullia pölkylle.
Petkele

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pohjoismaiden paras kasvattajaseura


Vastaus #14331 : 24.10.2016 klo 13:29:50

Jäätävän vitutuksen ja asiantuntijapiirien hopeasaunan jälkeen on mukava tappaa maanantain kitutunteja kirjaamalla ylös hyvää ja tärkeää pelaajakohtaista joukkue anal yysiä. Päällimmäiset tunnelmat kuluneesta kaudesta:

MAALIVAHDIT
Thomas Dähne: Liukastelujen ja satunnaisten hasardien vastapainoksi nähtiin tukku paraatipelastuksia ja perusvarmaa suorittamista. Katsomossa kuultiin myös soraääniä 22-vuotiaan vahdin ajoittaisesta viivahiireilystä ja puutteellisesta kommunikoinnista puolustuksen kanssa, mutta Dähnen kehityskäyrä on nouseva ja suoritusvarmuus kasvaa koko ajan. Tärkeä jatkosopimus ensi kaudeksi.
Markus Uusitalo: Klubin kakkosmaalivahdin paikka ei perinteisesti tuo juurikaan peliminuutteja, minkä myös Uusitalo sai tällä kaudella havaita. Lahjoja kuitenkin löytyy, eikä nuoren miehen kentälle laittamista tarvitse todellakaan hävetä. Kausi loppui ikävään yhteentörmäykseen Jonne Hjelmin kanssa Ilves-pelissä. Dähnen jälkeen ykköseksi?
Jiri Koski: Moni klubifani repi hiuksia päästään, kun moponrassaajan oloinen Koski joutui Tammelassa varamiehen varamiehenä maalille Uusitalon loukkaannuttua yllämainitussa törmäyksessä. Mies vastasi kuitenkin huutoon torjumalla joukkueelle voiton ja nollaamalla mm. vanhan pelikaverinsa Mikael Soisalon avopaikasta.

PUOLUSTAJAT
Taye Taiwo: Kaudella 2015 Klubissa paikkaansa hakenut ja 2016 alkuvuodesta ulkomailla sooloillut Taiwo palasi kaikkien yllätykseksi joukkueeseen alati hymyilevänä King TT:nä. Joukkueen henkinen johtaja aiheutti vastustajille painajaisia muulinpotkullaan, hassutteli kengänkiillotus- ja kumarrustuuletuksilla ja tanssi tiensä kannattajien sydämiin. Välillä hidas, peruspelaaminen ja asenne silti aina kovalla tasolla. Tuurasi tarvittaessa maalivahtiakin. Liian hyvä pelaaja Suomeen, jatkaa valitettavasti uraansa muualla.
Lum Rexhepi: Jo kauden alla tiedettiin mitä luvassa on: Brittialasarjahenkinen, korttiherkkä jätti, joka hädin tuskin tietää miten palloa syötetään, mutta puolustaa vastustajilta jalat poikki maalla, merellä ja ilmassa. Mitä suurimmalla todennäköisyydellä ei jatka Klubissa.
Rafinha: Gent-vuosiensa jälkeen Klubiin palannut brassi pelasi missä käskettiin ja löysi usein itsensä keskuspuolustajan paikalta, jossa vaikutti välillä olevan suoraan sanottuna kusessa. Hyökkäävämmässä roolissa edelleen paljon annettavaa, kuten Ilves-pelissä nähtiin.
Ivan Tatomrović: Romuluisiin "turpaan vaan ja onnea" -odotusarvoihin nähden varsin sympaattiseksi kaveriksi ja varmaksi suorittajaksi osoittautunut serbitoppari oli pelipaikallaan ajoittaisista nukahduksista huolimatta Veikkausliigan eliittiä. Alkukaudesta otti rajunkin näköistä osumaa ilman sen kummempaa vaikutusta, mutta vammat ja/tai Banan laitapakkifetisistiset excel-kaaviot pudottivat miehen lopulta penkkiveikoksi. Sopimuksessa optio ensi kaudesta, toivon (mutten usko) että se käytetään.
Ville Jalasto: Joukkueen suurimpia epäonnistujia. Kautta värittivät sijoittumisvirheet ja nukahdukset. "Ei helvetti, se on Jalasto" kuultiin katsomossa useammin kuin kerran niin hyökkäys- kuin puolustustilanteissa.
Aapo Halme: Kookas 18-vuotias osoitti pystyvänsä pelaamaan liigatasolla jo nyt. Ajoittaiset virheet nuoruuden piikkiin. Tulevaisuuden nimi.
Roni Peiponen: Odottamaton ja tervetullut (laina)paluumuuttaja, joka tuotti pettymyksen. Ei muistuta kauden 2015 Peiposta muuten kuin sukkamuodiltaan. Lahjat tiedetään, joten vika lähes varmasti korvien välissä. Liian aikaisin ulkomaille?
Sebastian Sorsa: Klubilegenda ja kapteeni sai Päädyltä komeat jäähyväiset, mutta virtaa olisi vielä löytynyt. Seba pelasi yllättävän terävän kauden ja oli pelipaikallaan ajoittain todella hyvä. Valtaosalla joukkueen oikeiden laitapakkien armadasta on kuitenkin sopimus ensi kaudelle. Olisiko jatkoa tarjottu toisenlaisessa sopimustilanteessa?

KESKIKENTTÄ
Obed Malolo: Sai loukkaantumisen myötä vastuuta, muttei pystynyt täysin vastaamaan haasteeseen. Potentiaalia on, mutta kausari avariin on noilla esityksillä vielä todella, todella kaukana.
Atomu Tanaka: Moottori, atomivoimala, väsymätön taskuraketti. Ajoittain pimennossa, mutta aina vaarallinen. HJK:n tärkein ja kantapään kautta korvaamattomaksi havaittu pelaaja, jonka loukkaantuminen rampautti joukkueen lähes täysin. Atomin täysin puun takaa tullut jatkosopimus on sivullekirjoittaneen papereissa kauden positiivisin yksittäinen asia.
Toni Kolehmainen: Osittain Kolen omasta syystä, osittain olosuhteiden pakosta miehen suorituksia päättyneellä kaudella on hyvin vaikea arvioida käyttämättä voimasanoja. Alempana pelatessaan oli tasoa "ok rotaatiomies", mutta Atomin loukkaantumisen jälkeen kymppipaikalle väkisin istutettu Kole pyöritti Klubin peliä kuin Trabantin moottori Formula-autoa. Mies näytti välillä pelaavan täysin eri peliä kuin muu joukkue ja saikin sijoittumisestaan välillä hyvinkin värikästä palautetta kentän laidalta. Yrittikö Bana heikolla menestyksellä muovata Kolesta Atom-henkistä kymppipaikan kaarijuoksijaa vai oliko mies muuten vain kuutamolla? Sopimus loppui tähän kauteen, mutta kapteenistoon kuulunut ja jatkuvasti avarissa ollut mies nauttii selvästi valmennuksen luottamusta, joten jatkosopimus ei olisi valtava yllätys.
Lucas Lingman: Kauden läpimurtopelaajaksi joidenkin alkuvuodesta veikkailema Lingman ei esittänyt ihmeitä ja jäi lopulta vähälle vastuulle. Katsellaan ensi vuonna uudestaan.
Vincent Onovo: Vietti valtaosan kaudesta sairastuvalla eikä ehtinyt täyteen pelikuntoon. Ensi kaudella kunnossa pysyessään tärkeä pelaaja.
Anthony Annan: Kauden 2014 kovimman luun paluu oli vastaus monen fanin villeimpiin unelmiin, mutta kolmivuotisen sopimuksen ensimmäinen kausi jäi torsoksi. Loukkaantumisen ja sydänvaivojen rikkoma, niin henkilökohtaisesti kuin joukkueelle vaikea vuosi näkyi myös pelikentällä. Toivottavasti Annan on ensi kaudella taas parhaassa iskussaan ja toivottavasti Bana ei toteuta uhkaustaan rikkoa toimiva paketti alkamalla muokata tehokkaasta oman pään luutijasta hyökkäävämpää box-to-box -miestä.
Saku Ylätupa: 17-vuotias lupaus kävi tällä kaudella lähinnä haistelemassa edustusjoukkueen tunnelmaa.
Sebastian Dahlström: Dale sai mukavasti peliaikaa. Otteet eivät aina kauheasti kerrottavaa jälkipolville tarjonneet, mutta muutaman huippupelin myötä paikka edarissa lienee betoniin valettu.
Medo: Pelasi kuin olisi paremmassa joukkueessa, niin hyvässä kuin pahassa. Teki usein itse kentällä mitä tahtoi, mutta pelikaverit eivät pystyneet vastaamaan huutoon. Tämä johti välillä selvästi nähtävään turhautumiseen ja vääriin ratkaisuihin. Vaikutti erittäin tyytymättömältä joukkueen vetäytyvään pelitapaan.  

HYÖKKÄÄJÄT
Nikolai Alho: Ennen kauden alkua asetti haastattelussa tavoitteekseen olla Veikkausliigan paras pelaaja. Lienee turvallista todeta, ettei tavoite toteutunut. Niko pelaa hyvällä asenteella, mutta vaikuttaa usein jännittävän liikaa, mikä johtaa yliyrittämiseen.
Mikael Forssell: Forssellin sopimusta ihmeteltiin ennen kauden alkua, koska vaikka mies onkin edelleen vaarallinen viimeistelijä, ei Banan taktiikka ei ole varsinaisesti suosinut hitaita hyökkääjiä (tune: Havenaar). Ennusteet kävivätkin toteen ja Miklun todennäköisesti viimeinen klubivisiitti kului promohommia tehdessä ja jämäminuutteja kärkkyessä. Mies onnistui kuitenkin vähillä peliminuuteillaan heiluttamaan verkkoa kolmesti, joten joku olisi saattanut nähdä hänelle enemmänkin käyttöä.
Alfredo Morelos: Nöyrä, vahva, maaliahne, tekninen, nopea. Maalikuninkuus jäi El Bufalolta juuri ja juuri voittamatta, mutta toisaalta mies vastasi Atomin loukkaannuttua Klubin hyökkäyspelistä lähes yksin. Ainoa negatiivinen asia, joka miehen ajasta Klubissa jää käteen ovat Sonskin ottelukuuluttajan satunnaiset myötähäpeää aiheuttavat "Buf Buf" -chantinaloitusyritykset. Osto-optiosta huolimatta nuoren hyökkääjän ura jatkuu lähes varmasti isommissa ympyröissä.
Ousman Jallow: Saatiin mitä tilattiin. Loukkaantumisherkän Ossi-papan varaan ei kannata juurikaan laskea, mutta koviakaan pelejä kavahtamattomana jokerikorttina mies toimii. Petollisen vaarallinen pelaaja, joka pystyy välillä ratkomaan pelejä käytännössä yksinään. Laadukas kakkoshyökkääjä ensi kaudeksi.
Akseli Pelvas: Muhkeaa partaa rikkaampana Klubiin palannut Pelvas osoittautui pettymykseksi. Rangaistuspotkumiehenä varma, mutta yhteinen pelisävel Morelosin kanssa jäi löytymättä.
Lassi Lappalainen: Vastuu jäi ymmärrettävästi rajalliseksi, mutta potentiaalia löytyy. Tulevaisuuden nimi.
Richard Gadze: Mystisiä reittejä pitkin Intian Superliigasta Klubiin tiensä löytänyt lainamies oli ensin kateissa, sitten loukkaantuneena, sitten penkillä ja lopulta takaisin Intiassa. Vikkelä, mutta märkäruutinen kaveri, joka ei koskaan oikein tuntunut pääsevän joukkueeseen sisään. Väläytteli silti potentiaaliaan Göteborg-awayssa, jossa teki lähes mitä halusi.
Evans Mensah: Pirteän oloinen, koeajossa ollut 18-vuotias pelaaja, joka ei edustusjoukkueessa vielä juuri vastuuta saanut. Valmennusjohto vaikuttaa kuitenkin olevan Mensahiin tyytyväinen, joten osto-optio todennäköisesti käytetään.
Nnamdi Oduamadi: Huhtikuun derbyvoitonkin ratkaissut A.C. Milan -laina pelasi suurella tunteella ja pystyi välillä häikäiseviin yksilösuorituksiin. Kentällä sympaattinen "isä ja poika" -suhde Taiwon kanssa. Viimeistely ja syötöt välillä heikkoja. Vaikuttaisi viihtyneen Klubissa, mutta tie vie lähes varmasti muualle.

PÄÄVALMENTAJA
Mika Lehkosuo: Kaksi täyttä kautta Klubin ruorissa, nolla mestaruutta. Uudistushenkiseksi ja kehittymishaluiseksi itseään mainostava valmentaja, joka hirttäytyy jatkuvasti omiin taktisiin kuvioihinsa ja uskaltaa vaihtaa formaatiota vasta selkä seinää vasten. Käytössä Veikkausliigan syvin rosteri, mutta rotaation puute johtaa jatkuvasti avainpelaajien loukkaantumisiin. Vannoo kurinalaisen joukkuepelaamisen nimeen, mutta tehot hyvin pitkälti yksilösuoritusten ja suonenvetojen varassa. Sopimusta vielä pari vuotta jäljellä. Jatkanee, mutta ensi kaudella lähes varmasti tulos tai ulos -periaatteella.
« Viimeksi muokattu: 24.10.2016 klo 13:49:44 kirjoittanut Petkele »
Kosmoksen Härkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto


Vastaus #14332 : 24.10.2016 klo 13:30:14

Tuolla on jotain dataa kulmista.
https://minorleaguesoccer.wordpress.com/2016/10/21/which-veikkausliiga-team-is-most-effective-from-corners/
SerGo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #14333 : 24.10.2016 klo 13:54:13

Nyt on tullut analyysin aika, eikä se analyysi loppupeleissä välttämättä tarkoita Banan potkuja. Toivottavasti se tarkoittaa, ettei joukkueessa ensi kaudella pelaa yhtään Gadzea, Kolehmaista eikä Tatomirovicia. Toivottavasti se tarkoittaa myös analyysiä siitä, miten Aapo Halme, Lassi Lappalainen, Leo Väisänen, Obed Malolo, Lucas Lingman ja Saku Ylätupa kasvavat joukkueen tulevien kausien tukipilareiksi. Vaikka sitten olisivat koko ensi kauden lainalla jossain. Skouttaaminen meni eteenpäin, ei ollut yhtään Moussia, Mendyä eikä muuta umpipaskaa vapaamatkustajaa, mutta parannettavaa vielä on. Ja junnujen kouluttamisessa on mentävä isosti eteenpäin. Tällä kaudella mentiin parempaan suuntaan, mutta ei riittävästi.

Muuten erinomainen analyysi, mutta miten ihmeessä Tatom on joutunut Gadzen ja Kolen kanssa samaan kastiin? Mieshän oli Taiwon kanssa Klubin puolustuksen ehdotonta eliittiä ja paikkasi huomattavan määrän Rexhepin ja Jalaston sähläilyjä.

Toisekseen olisin enemmän kuin kiinnostunut kuulemaan varteenotettavan vaihtoehdon Banan potkuille. Aivan erityisesti en voi käsittää täällä aika yleistä "katsotaan Banaa nyt vielä ensi kauden alkupuoli, mutta silloin se on kyllä tulos tai ulos" -asennetta: optimaalisen vaihtoehdon löytäminen Banalle on takuulla helpompaa pitkän talvitauon aikana kuin ensi kesäkuun puolivälissä, kun Klubin sijoitus liigan sarjataulukossa on seitsemäs.
« Viimeksi muokattu: 24.10.2016 klo 13:57:24 kirjoittanut SerGo »
el_Diablo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: visio 2020


Vastaus #14334 : 24.10.2016 klo 13:54:54

Tartun nyt typerästi provoon mutta menköön. Voisitko vähän perustella,että miten tämä vaihtoehto olisi niin huono?

luulin että kirjoitit minun tarttuneen typerään provoon, mutta ei sittenkään.

perusteluksi mixun paskuudelle riittää varmaan "kaikkien aikojen karsinnat" ja niklas moisanderin haastattelu kotona virolle hävityn harjoituspelin jälkeen.

Lainaus
tatomirovic

mitä tämä nyt on tatomirovic olisi ollut joku ongelma/pettymys/heikko lenkki tällä kaudella? joukkueen paras ja varmin toppari, kunnes bana tajusi ymmärtävänsä taas jostain enemmän kuin muut ja siirsi laidalle jotta voisi peluuttaa laitapakkeja keskuspuolustuksessa.

toki jos peluutetaan oikeasti jatkossa vain junnuja (väisänen-halme toppariparilla ensi kauteen?), niin sitten voidaan todeta ettei käyttöä ole.
« Viimeksi muokattu: 24.10.2016 klo 16:52:24 kirjoittanut el_Diablo »
Spangen

Poissa Poissa


Vastaus #14335 : 24.10.2016 klo 14:02:50

Muuten erinomainen analyysi, mutta miten ihmeessä Tatom on joutunut Gadzen ja Kolen kanssa samaan kastiin? Mieshän oli Taiwon kanssa Klubin puolustuksen ehdotonta eliittiä ja paikkasi huomattavan määrän Rexhepin ja Jalaston sähläilyjä. Toisekseen olisin enemmän kuin kiinnostunut kuulemaan varteenotettavan vaihtoehdon Banan potkuille.
Vaihtoehto on että Bana jatkaa. 2018 vuoden loppuun jatkuva määräaikainen työsopimus tekee tästä vaihtoehdosta jopa todennäköisen.

Tatomi oli pykälää parempi kuin Gadze tai Kole, joilla muuten molemmilla oli hetkensä. Jos nyt kuitenkin katsotaan hänen kautta kokonaisuutena, ja varsinkin topparipari Rexhepi-Tatomirovic toisena osana, niin minusta arvosana on korkeintaan keskikertainen. Verkkokalvoille on piirtynyt Tatomista kuva, jossa serbi levittelee käsiään sen jälkeen kun joku janari on käynyt survomassa metristä maalin. Ja näitä tapahtui useammin kuin kerran. Topparipari oli koko joukkueen heikoin osa tällä kaudella. Periaatteessa ihan ok toppari, mutta ulkomaalaisvahvistuksen tason pitäisi olla luokkaa Dähne, Annan, Atom, Morelos, Taiwo. Ei luokkaa Tatomirovic.
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #14336 : 24.10.2016 klo 14:04:52

kunnes bana tajusi ymmärtävänsä taas jostain enemmän kuin muut ja siirsi laidalle jotta voisi peluuttaa laitapakkeja keskuspuolustuksessa.
Banasta voisi kuvitella, että yrittää optimoida jollain excel-taulukolla kokoonpanoa, mutta selvästi joskus tuntuu että mittarit ovat vääriä, kun tulee jotenkin ihan käsittämättömän oloisia valintoja kokoonpanoihin.
Doblass
Vastaus #14337 : 24.10.2016 klo 14:10:48

Banalle suosittelen FIFA-pelisarjan pelaamista niin voisi valjeta miksi laitapakkeja ei peluuteta topparina tai toppareita laitapakkeina.
Blancco

Poissa Poissa


Vastaus #14338 : 24.10.2016 klo 14:34:10

Voisin äkkiseltään kuvitella,että puolustuslinjaan haetaan ensi kaudelle enemmän teknisyyttä,syöttötaitoa sekä nopeisiin käännöksiin pystyviä pelaajatyyppejä. Rexhepin tilalle saman tyyliseen rooliin tod näk haetaan esim Obiloria nyt uudestaan ja Sorsan ja Tatomirovicin tilalle em. tyylisiä pelaajia. Tällä kaudella puolustuslinja oli mielestäni yllättävän kankea ja heikko syöttämään.
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #14339 : 24.10.2016 klo 14:41:18

Rexhepin tilalle saman tyyliseen rooliin tod näk haetaan esim Obiloria nyt uudestaan ja Sorsan ja Tatomirovicin tilalle em. tyylisiä pelaajia.
Rexhepihän omasta mielestäni näytti olevan parempaan suuntaan menossa loppua kohden. Alkukaudella oli jäätäviä harhasyöttöjä - pitkät syötöt ei toki ole olleet kai koskaan miehen vahvuus, mutta jotenkin tuossa haiskahti myös se, että siellä ei oikein ollut käsitystä mihin ne muut pelaajat milloinkin on menossa (eivät siis ole menossa minnekään) - tuli paljon syöttöjä tyhjiin tiloihin siis oikeasti tyhjiin, jossa ei ollut ketään eikä kukaan ollut sinne menossa.
Blancco

Poissa Poissa


Vastaus #14340 : 24.10.2016 klo 14:54:42

Rexhepihän omasta mielestäni näytti olevan parempaan suuntaan menossa loppua kohden. Alkukaudella oli jäätäviä harhasyöttöjä - pitkät syötöt ei toki ole olleet kai koskaan miehen vahvuus, mutta jotenkin tuossa haiskahti myös se, että siellä ei oikein ollut käsitystä mihin ne muut pelaajat milloinkin on menossa (eivät siis ole menossa minnekään) - tuli paljon syöttöjä tyhjiin tiloihin siis oikeasti tyhjiin, jossa ei ollut ketään eikä kukaan ollut sinne menossa.

Joo en itsekkään ihan suorilta käsin ole valmis Rexhepiä ulostamaan,mutta tällä hetkellä näyttää siltä ettei jatkoa ole luvassa. Itse pitäisin joukkueessa, jos olisi valmis n.30k kaudesta-tyyppiseen sopimukseen.
Spangen

Poissa Poissa


Vastaus #14341 : 24.10.2016 klo 14:59:11

Voisin äkkiseltään kuvitella,että puolustuslinjaan haetaan ensi kaudelle enemmän teknisyyttä,syöttötaitoa sekä nopeisiin käännöksiin pystyviä pelaajatyyppejä. Rexhepin tilalle saman tyyliseen rooliin tod näk haetaan esim Obiloria nyt uudestaan ja Sorsan ja Tatomirovicin tilalle em. tyylisiä pelaajia. Tällä kaudella puolustuslinja oli mielestäni yllättävän kankea ja heikko syöttämään.
Joukkue tarvitsee vasenjalkaisia puolustajia. Jos ei niitä ole tarjolla niin sitten Jukka Raitalan kaltaisia vasemmalla paljon pelanneita kavereita. Rexhepi ja Tatomi eivät ole sellaisia.
L-Val.

Poissa Poissa


Vastaus #14342 : 24.10.2016 klo 15:01:00

Eli tehdään sopimuksia pelaajien kanssa joiden jo ennalta tiedetään olevan tietynlaisia, sitten ovat sellaisia kuin ovat eivätkä jotain muuta, haukutaan ne ja manataan flopeiksi. Pitäisikö sitten alunperin hankkia sellaisia pelaajia mitä pelitapa vaatii, eikä toisenlaisia ja sitten ihmetellä miten niitä kulmikkaita palikoita ei saa tungettua pyöreisiin reikiin ???
värtöbär

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1907


Vastaus #14343 : 24.10.2016 klo 15:05:41

Banalle suosittelen FIFA-pelisarjan pelaamista niin voisi valjeta miksi laitapakkeja ei peluuteta topparina tai toppareita laitapakkeina.
Tämä x10.
Nasde

Poissa Poissa


Vastaus #14344 : 24.10.2016 klo 15:17:15

Banalle suosittelen FIFA-pelisarjan pelaamista niin voisi valjeta miksi laitapakkeja ei peluuteta topparina tai toppareita laitapakkeina.

Pepistä pelikaveriksi? Peluuttaa kolmen linjaa pulustuksessa, jossa on mukana Kolarov/Clichy jotka ovat koulutukseltaan laitapakkeja. Itse asiassa Conten Chelseallakin Azpilicueta kolmen pakin linjassa, että ehkä Bana on ottanut oppia seuratessaan Valioliigan uusien managerien pelitapoja ..
Labia Majora

Poissa Poissa


Vastaus #14345 : 24.10.2016 klo 15:50:53

Useammaltakin tutulta ns. tuularilta kuultua, ettei enää jaksa tällaista Klubia tulla katsomaan, jos samanlainen pelitapa jatkuu ensi kaudella. Eivät siis valittaneet menestyksen puutteesta vaan siitä kuinka surkea tuo ottelutapahtuma on ja nimenomaan pelin tason kannalta. Jokainen omalla tyylillään, mutta kyllähän tuon ymmärtää vaikkei itse näin toimikaan. Voi vain kuvitella miten tämä pimputtelu vaikuttaa jatkossa enemmän ja enemmän Klubin vetovoimaan ja brändiin.

Käyn harvoin paikan päällä Klubin(kaan) matseissa ja siinä mielessä osun tähän tuulari-kategoriaan. Asia on juuri kuten kirjoitit. Mulla on ollut viimeisen parin kauden aikana ihan helvetin tylsää klubin matseissa, ja syy on siinä mitä kentällä tapahtuu - tai pikemminkin ei tapahdu. Viihdyttävä ottelu kelpaisi, kauden kokonaismenestyksellä ei niin väliä. Mutta kun on vain hidasta alibi-syöttelyä keskikentällä tarjolla niin en helvetissä tule enää sinne tuulitunneliin haukottelemaan. 

Tähän voi sitten vastata että kaltaiseni katsojat eivät ole kaivattuja muutenkaan, johon vastaan jo etukäteen että ei klubi tule ikinä olemaan tilanteessa jossa olisi kymmenen tuhatta die hard -fania huutamassa omiensa puolesta.
ex_SOllie

Poissa Poissa


Vastaus #14346 : 24.10.2016 klo 16:13:29

Idea toimistolle: miten olisi herättää positiivista henkeä potkimalla pahiten odotuksiin nähden flopannut Jalasto vittuun ja antamalla Seballe sittenkin jatkosoppari?

Suomalaisilla seuroillahan on tunnetusti rahaa tuhlattavana näiden voimassa olevien sopimusten ulosostamisiin kuin Real Madridilla, oli kyse sitten pelaajan ylipainosta tai suorituksista Ylos
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #14347 : 24.10.2016 klo 16:17:18

Viihdyttävä ottelu kelpaisi, kauden kokonaismenestyksellä ei niin väliä. Mutta kun on vain hidasta alibi-syöttelyä keskikentällä tarjolla niin en helvetissä tule enää sinne tuulitunneliin haukottelemaan. 
Tämänkin kauden joukkueella olisi pitänyt pystyä sekä viihdyttävään peliin, että mestaruuteen. Nykyisellä pelitavalla ei saavuteta kumpaakaan - enkä usko, että kovin moni vähänkään kovempi eurojoukkuekaan klubiin tulee kompastumaan, jos vaivautuvat skouttaamaan klubin peliä edes vähän. Siihen niille riittää, kun antaa klubille kulmapotkun ja pelaa sen boksista keskelle (ei tee vaikeuksia vähänkään kovemmalta pääpelijoukkueelta hoitaa purkua minne tahdotaan), jonne pari kaveria kirmaa perään keskiympyrässä olevan yksinäisen "sorsan" ohi.
SleafordStreet

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #14348 : 24.10.2016 klo 16:29:16


Mielenkiintoista että ainoana joukkueena KuPSilla vaikutti olevan selkeä kuvio miten ja minne kulma pelataan, muilla todella suurta hajontaa. En kyllä itsekään nähnyt Klubin kulmissa missään vaiheessa sen suurempia kuvioita, ennenkuin loppukaudesta kun näytti että haettiin aika usein ilmeisesti suht matalaa etutolppajatkoa mistä vissiin tuolla kanssa mainittiin.

Muuten kyllä Klubin erikoistilanteista on jäänyt päällimmäiseksi mieleen se, että niissä ei ole ollut juuri päätä eikä häntää.
elstadi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #14349 : 24.10.2016 klo 16:36:59

Banahan ei käytännössä antanut Tatomille ollenkaan peliaikaa Cupin finaalissa missatun rankkarin jälkeen.

Ok, oli paska rankkari, mutta ei pitäisi vaikuttaa topparin peluutukseen. Senkin peli Bana voisi muutaman kerran katsoa uudestaan ja miettiä, miksi lähti 1-0 maalin jälkeen puolustamaan eikä hakemaan toista.

Ulos.

 
Sivuja: 1 ... 573 [574] 575 ... 578
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa