• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Naisten Liiga 2016

Aloittaja pallojalassa, 18.01.2016 klo 22:44:01

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Mestari kaudella 2016

FC Honka
10 (8.8%)
HJK
15 (13.2%)
Ilves
12 (10.5%)
Nicefutis
6 (5.3%)
Pallokissat
12 (10.5%)
PK-35 Vantaa
28 (24.6%)
TiPS
7 (6.1%)
TPS
11 (9.6%)
ONS
4 (3.5%)
Åland United
9 (7.9%)

Äänestäjiä yhteensä: 112

Vorssander

Lainaus käyttäjältä: pallojalassa - 27.09.2016 klo 01:31:06
PK-35 Vantaalla ja PK-35lla ei ole yhteistyöseurasopimusta eikä farmia.
Tiedän senkin varsin hyvin. En pidä sellaista edes kovin tarpeellisena, kun junioripuolelta löytyy vain tuo B-tyttöjoukkue. Toisin sanoen kesken kauden pelaajaliikenne olisi erittäin vähäistä. Tänä vuonna tosin yksi pelaaja siirtyi kesken kauden edustusjoukkueeseen, mutta hänkin palasi Mestarien liigan pelien jälkeen B-tyttöihin pelaamaan SM-ratkaisupelejä.

Vorssander

Lainaus käyttäjältä: SoS - 27.09.2016 klo 12:57:44
Niin, olisi voinut kuvitella, että kerta kerralta olisi mennyt paremmin noissa pudotuspeleissä, mutta ei - oppi ei siis tarttunut vuodesta toiseen. Ja noissa karsinnoissa ei ollut kunnon vastusta edes vähää alusta, ja nyt kun sitä tuli, niin jatkopaikkakin jäi haaveeksi.

Huippuseuroja tullut vastaan? Euroopan rankingissä PK-35 Vantaa on 3.9.2016 (03/09/2016?, voi olla 9.3.2016 myös) sijalla 32, kun taas esimerkiksi Avaldsnes on sijalla 79 ja Rayo Vallecano sijalla 86 (tälle PK-35 antaa hävisi muutama vuosi sitten yhteistuloksella 7 - 1).
Viittasin lähinnä FC Rosengårdiin ja Lyoniin. Toki myös pari vuotta sitten kohdattu Birmingham oli pykälää inhimillisempi vastustaja, vaikka osoittautuikin lopulta liian kovaksi.

Avaldnesin osalta kannattaa huomioida se, että norjalaisjoukkue oli nyt ensimmäistä kertaa mukana europeleissä. Kyseessä on kuitenkin yli miljoonan euron budjetilla pyörivä ammattilaisseura, jonka kohtaaminen jo karsintavaiheessa oli poikkeuksellisen huonoa tuuria. Noille ranking-sijoituksille en anna kovin paljoa painoarvoa, sillä esimerkiksi Avaldsnesin kohdalla europelien puuttuminen vääristää tuota. Sama pätee viime vuosien osalta Rayo Vallecanoon.

Se nyt on vain karu fakta, että nykyisillä resursseilla suomalaisseurojen on todella vaikea pärjätä kovissa kansainvälisissä peleissä. Niitä pitäisi päästä pelaamaan säännöllisesti, mutta Suomen ykkösjoukkuekin pelasi niitä tänä vuonna laskentatavasta riippuen kaksi tai kolme.

Ganja

Turha kai tästä on keskustella kun SoS on nähnyt naisten futista viimeksi joskus 90-luvulla.

Karsinnoissa vastaan on tullut Glasgow kun se oli aivan huipputasolla, sekä myös Unia R. (Puolan mestarillehan Åland myöhemmin hävisi jotain 7-0).

Ranking ei ole mikään tasonmittari monestakin syystä. Rayon ranking 2016 tuskin sanoo paljon heidän 2011 tasostaan. Oleellisempaa, niin ranking ei ole vertailukelpoinen missään määrin sellaisten joukkueiden välillä joilla eri määrä osallistumiskertoja. Ja lopuksi, maidenkin rankingin vertailu ontuu, kun pelejä on niin vähän, että huonolla arpasäkällä R32-vaiheessa hyväkin maa saattaa jäädä jatkuvasti pisteittä.

PK-35 on toki Euroopassa lilliputti (eikä lähelläkään rankingin 32 sijaansa todellisuudessa) samalla tavalla kun SoS ja pallojalassa ovat lilliputteja piiritasolla.

Teleguy

Lainaus käyttäjältä: Ganja - 27.09.2016 klo 14:56:26
Turha kai tästä on keskustella kun SoS on nähnyt naisten futista viimeksi joskus 90-luvulla.

Karsinnoissa vastaan on tullut Glasgow kun se oli aivan huipputasolla, sekä myös Unia R. (Puolan mestarillehan Åland myöhemmin hävisi jotain 7-0).

Ranking ei ole mikään tasonmittari monestakin syystä. Rayon ranking 2016 tuskin sanoo paljon heidän 2011 tasostaan. Oleellisempaa, niin ranking ei ole vertailukelpoinen missään määrin sellaisten joukkueiden välillä joilla eri määrä osallistumiskertoja. Ja lopuksi, maidenkin rankingin vertailu ontuu, kun pelejä on niin vähän, että huonolla arpasäkällä R32-vaiheessa hyväkin maa saattaa jäädä jatkuvasti pisteittä.

PK-35 on toki Euroopassa lilliputti (eikä lähelläkään rankingin 32 sijaansa todellisuudessa) samalla tavalla kun SoS ja pallojalassa ovat lilliputteja piiritasolla.

Tässä on tuoreempaa ranking-tietoa per 30.6.2016, toki epävirallista mutta ajantasaisempaa ja perusteluineen. Avaldsnes IL on sijalla 14. ja PK-35 Vantaa sijalla 80., mikä varmasti on oikeansuuntainen.
http://www.spelare12.com/europeisk-klubbranking-sommar-2016/

Stürmer


Ilves - NiceFutis 4 - 2  (2 - 2).

Kävinpä paremman tekemisen puutteessa (sic!) stalkkaamassa alaloppusarjan arkiottelun Ipan ja Nicen välillä.  Asetelmanahan oli se, että Ilveksellä ei ottelussa ollut mitään panosta, kun taas Nicellä oli tarjottimella arvokkaita sarjapisteitä taistelussa putoamispeikkoa vastaan.  Ipa lähti otteluun varsin junnupitoisella kentällisellä tarjoten porilaisille aitoa mahdollisuutta.

Peli oli avausjaksolla molemmilta hirveää suttua ja tasoltaan sellaista, että kumpikin olisi ottanut käkättimeen jopa kakkosen B-lohkossa pelanneelta Turun Pyrkivältä ja rumasti.  Kamalia haltuunottoja, karkailevia syöttöjä ja vääriä valintoja oli tarjolla enemmän kuin laki sallii, eikä pelillinen anti ollut kunniaksi naisten liigalle.  Kännykkäänsä venäjäksi raportoinut naisten jalkapalloon erikoistunut vedonlyöntitoimiston stalkkerikin oli raahautunut lauteille ja jakson puolivälissä tuli jo mieleen kaikenlaiset sopuilut ja järjestelyt, kun Ilves ei ensin saanut kolmesta avopaikasta palloa sisään ja tarjoili sitten maukkaan poikittaissyötön omalla alueellaan Nicelle avausmaalin aineksiksi.

Porilaiset karkasivat siis parilla komealla laukauksella yllättävään 0-2 -johtoon, mutta Ipa sai jostain kaivettua sen verran ryhtiä peliinsä, että pääsi kuin pääsikin tauolle tasatilanteessa 2-2.  Tokalla jaksolla Nice putosi kuvasta lähes täydellisesti.  Kentällä pyöri organisoitumaton nippu yksilöitä, jotka levittäytyivät pitkin koko kentän pituutta linjojen välien ollessa pahimmillaan 20 metriä ja ylikin.  Hyökkääjät eivät saaneet mitään tukea keskikentältä ja pallonmenetyksen jälkeen Ipa saikin juosta rauhassa keskialueen yli kohti vieraspäätyä, ellei sitten puolustuslinjasta roiskaistu pitkää syöttöä läpi koko kentän.

Kenttätapahtumien perusteella ei olisi voinut päätellä kumpi joukkue oikeasti tarvitsee pisteitä, niin flegmaattista oli Nicen pelaaminen.  Ilves sen sijaan kokosi tauolla rivinsä ja otti pelin täysin haltuunsa toisella puoliajalla.  Porilaisten suuret vaikeudet kulminoituivat, kuten sanottua, siihen, että ryhmitys ei pysynyt koossa ylöspäin eikä oikein alaspäinkään.  Kärjestä puuttuu myöskin kliininen viimeisteliljä, vaikka Arina Kolesnikovan fyysinen preesens nyt jonkinlaisena pelotteena toimikin.

Parivaljakko Collins-Barbutokaan ei vakuuttanut, vaikka näistä jälkimmäinen palkittiinkin yhdellä tähdellä.  Ihmettelenkin kovasti mistä näille pelaajille vuodesta toiseen maksetaan, kun pelillinen anti ei häikäise oikein millään osa-alueella ja parhaat ominaisuudet liittyvät lähinnä pallon suojaamiseen.  Nähdyn kaltaisella pelillä porilaisten pitäisi hakea vauhtia alempaa, mutta piste-erot ovat vielä niin pieniä, että suoran putoamisen uhkakin on vielä vältettävissä.

Kaiken kaikkiaan surullismielistä pelailua, jota vain naisten liigan äärityperä sarjaformaatti voi tarjota.  Pakkopullaa, joka ei kiinnosta eikä hyödytä pelaajia, eikä juuri katsojiakaan.  Ei jatkoon enää, kiitos.


Vorssander

Lainaus käyttäjältä: Stürmer - 28.09.2016 klo 00:19:02
Kaiken kaikkiaan surullismielistä pelailua, jota vain naisten liigan äärityperä sarjaformaatti voi tarjota.  Pakkopullaa, joka ei kiinnosta eikä hyödytä pelaajia, eikä juuri katsojiakaan.  Ei jatkoon enää, kiitos.
Formaatista olen samaa mieltä. Tuolla saadaan toki jotenkin järkevä pelimäärä ja yläloppusarjan joukkueet saavat loppukaudesta pykälän tasokkaampia pelejä, mutta Ilvekselle ja ONS:lle tuo on todellakin pakkopullaa.

Nice Futiksen kohtalo voi sinetöityä jo viikonloppuna. Nykyisellään tuo joukkue on niin kehno, että en millään usko TiPSin ohittamiseen. TiPS sen sijaan voi ihan hyvin raapia Ilvestä vastaan jopa voiton.

Tsiisus

Stürmer sitten jaksaa uskoa tuohon kakkosdivariin =). Totta kai kakkosdivarin joukkueet naisten liigan joukkueet pieksisivät, kun sieltä löytyy ratkaisu maajoukkueenkin pulmiin=).

Totta puhuen kuraahan tuo peli pääosin oli. Nicelle on parasta ottaa uutta alkua ykkösestä. TiPS on vaan niin paljon parempi, veihän se pk:takin.

Stürmer

Lainaus käyttäjältä: Tsiisus - 28.09.2016 klo 09:53:55

Stürmer sitten jaksaa uskoa tuohon kakkosdivariin =). Totta kai kakkosdivarin joukkueet naisten liigan joukkueet pieksisivät, kun sieltä löytyy ratkaisu maajoukkueenkin
pulmiin=).


Ei tietenkään kaikki eikä tietenkään ketä tahansa.  Sen tässä nyt on kuitenkin vuosien mittaan nähnyt, että sarjataso ei välttämättä kerro yksittäisen joukkueen todellisesta tasosta kaikkea.  Esim. keväällä Kakkosen TPV piinasi Suomen Cupin ottelussaan liigajoukkue FC Honkaa ja taisipa Ilveskin ykkösen kausillaan haastaa liigan kärkijoukkueet varsin tasaväkisesti, kuten myös IK Myran aikanaan piinasi Ilvestä jne...  Se miksi näin on, todistaa että laadukas harjoittelu on aina paljon tärkeämpää kuin "kehittävät" pelit jollain sarjatasolla.

Pyrkivästä nyt täytyy sanoa tässä sen verran, että parhaalla kokoonpanollaan se pystyy pelaamaan erittäin hyvätasoista ja nopeaa lyhytsyöttöpeliä, joka nyt vaan on kertaluokkaa parempaa kuin monella ylemmän sarjatason joukkueella.  Se että alasarjoista löytyy kovia pelureita kuvaa lähinnä suomalaista (nais)futisympäristöä, jossa liigatasolle päädytään useimmiten aikuispelaajien puuttumisen takia junnuikäisinä eikä niinkään johdonmukaisen pelaajakehityksen huipentumana.

Sitten kannattaa vielä muistaa, että naisten kakkosen tasollakin pelaa ihan kunnioitettava määrä liiga- ja (nuoriso)maajoukkuekokemusta omaavia pelaajia.

FT10

Tuohon lyhyt syöttöpeliin ja sen toteuttamiseen  saattaa hyvinkin vaikuttaa myös sarjataso ja vastustaja? Todennäköisesti tilaa ja aikaa kakkosessa on ihan eri tavalla toteuttaa pallollista pelaamista kuin esimerkiksi Naisten Liigassa. En ihan nyt lähtisi tosissaan sanomaan, että joku joukkue joka pärjää kakkosessa pärjäisi myös Liigassa :)

Tsiisus

Lainaus käyttäjältä: FT10 - 28.09.2016 klo 14:18:23
Tuohon lyhyt syöttöpeliin ja sen toteuttamiseen  saattaa hyvinkin vaikuttaa myös sarjataso ja vastustaja? Todennäköisesti tilaa ja aikaa kakkosessa on ihan eri tavalla toteuttaa pallollista pelaamista kuin esimerkiksi Naisten Liigassa. En ihan nyt lähtisi tosissaan sanomaan, että joku joukkue joka pärjää kakkosessa pärjäisi myös Liigassa :)

Juurikin näin.

Toki moni liigajyrä pelaa kakkosessa. On kiva, että esimerkiksi työelämässä oleville on joukkue jossa pärjää vaikkei enää ehdi ja jaksa reenata kymmentä kertaa viikossa.

Kaikki ei pelaa

Lainaus käyttäjältä: Vorssander - 27.09.2016 klo 00:45:59
En oikein edes ymmärrä, miksi tällainen keskustelu pitää käydä. Todella onnistuneen nuorennusleikkauksen läpikäynyt joukkue voitti heti mestaruuden selvällä erolla. Se on mielestäni jo riittävä osoitus siitä, että urheilullisella puolella on tehty useamman vuoden aikajänteellä jotain oikein.

Koska ollaan Suomessa, ylivoimainen mestaruus nourennusleikkauksen jälkeen on ihan hyvä syy vetää ranteet auki.

Kaikki ei pelaa

Lainaus käyttäjältä: SoS - 27.09.2016 klo 12:57:44
Niin, olisi voinut kuvitella, että kerta kerralta olisi mennyt paremmin noissa pudotuspeleissä, mutta ei - oppi ei siis tarttunut vuodesta toiseen. Ja noissa karsinnoissa ei ollut kunnon vastusta edes vähää alusta, ja nyt kun sitä tuli, niin jatkopaikkakin jäi haaveeksi.

Huippuseuroja tullut vastaan? Euroopan rankingissä PK-35 Vantaa on 3.9.2016 (03/09/2016?, voi olla 9.3.2016 myös) sijalla 32, kun taas esimerkiksi Avaldsnes on sijalla 79 ja Rayo Vallecano sijalla 86 (tälle PK-35 antaa hävisi muutama vuosi sitten yhteistuloksella 7 - 1).

Voi elämä. HJK:n ranking on huikeasti korkeampi kuin lähes jokaisen Championship joukkueen ja silti jokainen Championshipin joukkue pyyhkisi klubilla lattiaa viikosta toiseen. Joku tolkku nyt näihin argumentteihin.

Kaikki ei pelaa

Lainaus käyttäjältä: pallojalassa - 27.09.2016 klo 00:19:09
PK-35 on eri seura kuin PK-35 Vantaa.
VJS TBSM pelaa sijoista 7-8.
VJS naiset putoamassa naisten 2 divariin.
Jos tuo on vahva pohja niin sitten on.

PK-35 Vantaan pelaamisesta tuskin kukaan ottaa mallia. Mestareiden liigan karsinnat eivät vakuuttaneet, jos pelaamista yhtään vaivautuu analysoimaan.

PK-35 ja PK-35 Vantaa eivät nyt ihan eri seuroja ole.
VJS TBSM jäi välierien ulkopuolelle vierasmaalisäännöllä.
VJS:n naiset ovat viivan yläpuolella, vaikka putoamisvaara onkin todellinen.
Sitten voi lopuksi kertoa ne seurat, joilla on vahvempi pohja.

Mestarien liigassa ei taso riittänyt. Joku raja nyt siihen mitä nuorilta pelaajilta voi odottaa.

Vorssander

Pallokissat julkaisi tänään uuden päävalmentajansa:
http://www.savonsanomat.fi/urheilu/jalkapallo/Pallokissat-sai-kokeneen-p%C3%A4%C3%A4valmentajan-luvassa-osaamista-kansainv%C3%A4liselt%C3%A4-huipulta/846263#cxrecs_s

Kenties hieman yllättävä nimi - tai ainakin minulle hieman vieras. Tämä Pallokissojen valmennuspäällikkö Niskasen kommentti sen sijaan hymyilytti:
LainaaMaajoukkuetoiminnan kautta hän tuo tullessaan osaamista kansainväliseltä huipulta.

pallojalassa

#389
Lainaus käyttäjältä: Vorssander - 30.09.2016 klo 00:16:10
Pallokissat julkaisi tänään uuden päävalmentajansa:
http://www.savonsanomat.fi/urheilu/jalkapallo/Pallokissat-sai-kokeneen-p%C3%A4%C3%A4valmentajan-luvassa-osaamista-kansainv%C3%A4liselt%C3%A4-huipulta/846263#cxrecs_s

Kenties hieman yllättävä nimi - tai ainakin minulle hieman vieras. Tämä Pallokissojen valmennuspäällikkö Niskasen kommentti sen sijaan hymyilytti:
Hymyilyttää ja samalla vetää mielen matalaksi. Kyllähän nuorismajuihin nostetaan ns. valkkuja joilla ei mitään näyttöä osaamisesta. Sitten kävellään Suomi-verkkarit päällä värväämässä pelaajia.

Yksikään valmentaja jolla on 'osaamista maailman huipulta' ei valmenna naisten liigassa tai edes veikkaus liigassa.

Teleguy


LainaaMaajoukkuetoiminnan kautta hän tuo tullessaan osaamista kansainväliseltä huipulta.
Paikkakunnan nais(tyttö)jalkapalloyhteisöön tämä menee täydestä ja herättää kunnioitusta, mikä valmennuspäällikön tarkoitus olikin :)
Mutta, mutta, onhan tämä aika hymyilyttävää.

pallojalassa

Lainaus käyttäjältä: Teleguy - 30.09.2016 klo 10:24:12
Paikkakunnan nais(tyttö)jalkapalloyhteisöön tämä menee täydestä ja herättää kunnioitusta, mikä valmennuspäällikön tarkoitus olikin :)
Mutta, mutta, onhan tämä aika hymyilyttävää.
Rehellisempää olisi avoimella haulla hakea komeaa nuortamiestä haasteelliseen ympäristöön.
Tämän tyyppisillä kriteereillä jo on valmentajaa PK-seudulla haettu.


Kaikki ei pelaa

Sellanen peli tänään. :D Onneksi ylivoima on melkoinen.

PK-35 Vantaa


pallojalassa

Lainaus käyttäjältä: Kaikki ei pelaa - 01.10.2016 klo 22:16:31
Sellanen peli tänään. :D Onneksi ylivoima on melkoinen.
hyi saatana. Te todella osaatte kusta naisjalkapallon nilkoille.

Vorssander

#396
Lainaus käyttäjältä: pallojalassa - 02.10.2016 klo 01:48:30
hyi saatana. Te todella osaatte kusta naisjalkapallon nilkoille.
Se on kieltämättä PK:n vika, jos muista joukkueista ei ole mihinkään.

Moni varmasti tiedosti ennen kauden alkua, että PK-35 Vantaa lähti sarjaan riskialttiin pienellä pelaajaryhmällä, mutta tuollainen loukkaantumissuma on jo huonoa tuuria. Lisäksi flunssapotilaitakin oli ilmeisesti useampia. Se on lähinnä osoitus vahvasta henkisestä kantista, että joukkue ei vaikeista lähtökohdista huolimatta suostunut häviämään edes merkityksetöntä ottelua.


Stürmer

Lainaus käyttäjältä: pallojalassa - 02.10.2016 klo 01:48:30

hyi saatana. Te todella osaatte kusta naisjalkapallon nilkoille.


Haha :D, kyllähän nyt muut liigajoukkueet tekevät sen Ihan Itse (TM).  Mutta joo, onhan se nöyryyttävää, että täydellä vaihtopenkillä pelaava joukkue ei pysty hyödyntämään materiaalista ylivoimaansa, mutta se tuskin on taktisesti fiksummin pelanneen joukkueen vika.  Kaikkea sitä saakin lukea...  Ihan samalla lailla vaikkapa Ilves peluuttaa alaloppusarjassa itselleen merkityksettömissä peleissä ö-junnuja ja voittaa silti, eikä se ole ö-junnujen vika.


PK-35 Vantaa