Mikä siinä S-joessa viehättää...
La 13.2. LC SJK - PS Kemi 1-0 Wallsport areena
Edellisillan Rytmikorjaamon Sotajumalat ja Turmion kätilöt tinnittävät vielä korvissa, kun Repe-tours vie ainoaa kanta-asiakastaan keskustan hotellilta Wallsportille. Vahva suosittelumme tälle testireitille myös uudelle stadionille tallustaessa.
Ehkä Mallaskosken panimoravintolan terassikin on kesällä auki eikä panimokierrosta tarvisi tehdä vain ulkokautta.

Matkalla voi heitellä joen varressa frisbeegolfia ja jokiristeilykin onnistuu (kai). Kuitenkin varsinainen helmi osuu kohdalle Huhtalan ostarilla. Huhta pub imaisee janoiset matkaajat sisäänsä. Pehmeä sohva, Brooklynin Winter Ale hanasta, juomankaatajana näyttelijä Liisa Mustosen espanjaa osaava kaksoisolento, 15 kilometrin lenkiltä suoraan pubiin tullut sivakoija hiihtoasussaan ja kaikki seinät käsittämättömän täynnä kaikkea. Joskus vain on niitä täydellisiä hetkiä ja tämä on sellainen.

Ai niin, taas reaalimaailmaan, on se pelikin kohta alkamassa. Uuden Seinäjoen reissujen kantapaikkamme pihasta vie tie mäelle, jonka toisella puolella teemme vielä pikapiipahduksen raksatyömaalle.

PS Kemin pelaajat yrittävät olla vilkuilematta vitriinin mestaruuspokaalia, vaikka pää tuntuu sinne väkisin kääntyvän.




Myöhemmin toisen keltaisen kortin saavan Sasa Jovovicin tähtäimessä on Jeremenko Jr., jonka toisen jakson pitkät, tarkat kaarisyötöt jäävät pelistä elävästi mieleen. Herra vetää kuulemma treenit todella täysillä, ja vireessä ja kunnossa ollessaan on kauden aikana melkoinen uhka vastustajille.

Hei Räihä, väärin ryhmitytty!

Kemin Juhani Pennanen yrittää pitää verkkonsa puhtaana, muttei voi pelin lopussa Roope Riskin vedolle mitään.

Roope pääsee kuviin myös pelin jälkeen.
