• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

EURO 2016 - televisiointi (YLE) / Selostusasetusvinkki avausviestissä!

Aloittaja maakato, 21.04.2016 klo 16:51:34

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.


murdock

Lainaus käyttäjältä: Gabriel Batistuta - 15.06.2016 klo 21:21:39
Hameväkeä studiossa :alas:

Onneksi istuvat pienessä sivupöydässä taustalla kun miehet keskustelevat jalkapallosta.

ihimine

Oli jo muutaman eka lauseen jälkeen enemmän sanonut kuin Litti koko kisojen aikana.

D Ramoray

Lainaus käyttäjältä: murdock - 15.06.2016 klo 21:22:30
Onneksi istuvat pienessä sivupöydässä taustalla kun miehet keskustelevat jalkapallosta.

Eiköhän tuo liity illan viimeisen matsin studiokaartiin, kun porukka vaihtuu?

bimbaliukas

Mitä vittua Yle :D Luulin jo, että siellä mamma tehnyt vihdoin studion pojille voikkuleivät ja kaataa lisää viiniä mukeihin, mutta alkoi saatana vääntää analyysiä pelistä :D PRICELESS!!!

Hodari

Miettinen on erinomainen kommentaattori, saas nähdä miten menee asiantuntijana.

E.

Ja vähän tulee oksennusta suuhun näistä edeltävistä kommenteista.

Hauccuceecaicci

Lainaus käyttäjältä: Ryan R - 15.06.2016 klo 21:22:05

Hameväkeä studiossa Alas

Siis nytkö ne on roudanneet jonkun kiintiölesbon tuonne illan matsiin? Suuren suuri :alas: Takas keittiöön.

Ei millään hyvällä, mutta vitun idiootit, vaikka olisi läpällä heitetty :keskari:

Guarin

Vuoden 2000 EM-kisat on omasta mielestäni viihdyttävimmät eeämmät mitä olen nähnyt vuoden -92 kisoista lähtien. Jotakin spesiaalia näissä tuntui olevan. Kruununa uskomattomat välierät Hollanti-Italia ja Portugali-Ranska ja jälkimmäisessä Abel Xavierin legendaarinen käsivirhe :(

Johtaja Calu

Miettinen oli naisten maju-pelissä kommentaattori ja tajusi lajista ns. vitusti. Paljon parempi selostamoon kommentoimaan kuin esim. Honsu.

Radu

Lainaus käyttäjältä: Icarus666 - 15.06.2016 klo 01:11:19
Eipä juuri studioisäntien habituksien lisäksi ole oikeastaan mitään pahaa sanottavaa. Helvetin hienoa touhua YLE:ltä. :ylos:

Tishmalleen. Halataan!

Ei YLE esimerkiksi BBC:hen verrattuna kyllä joudu häpeään, sekä viihde- että syväanalyysipuoli ovat yllättävänkin samalla tasolla.

Litmasen tietotaito jalkapallosta ei valitettavasti tule esiin käytännössä lainkaan herran kommenteissa. Viisto ja rutikuiva huumorintaju kyllä sitäkin enemmän, mikä ainakin omalla kohdallani pelastaa paljon.

En tiedä kiinnostaako Pasasta itseään, tai onko jo lähtenyt suorittamaan lisenssejä, mutta Peetusta toivoisi ehdottomasti valmentajaa. Lajituntemus, taktinen pelin hahmottaminen ja auktoriteetti riittäisivät todennäköisesti kaikki hyvään uraan.

Assuncao

Nyt kun toinen kierros pyörähtänyt käyntiin niin kerrottakoon oma mielipide: vaikka aina on parannettavaa, niin onhan YLE:n panostus ollut suorastaan huikea!

En ole ikinä nähnyt visuaalisesti näin kaunista kisastudiota kuin mitä Yle on onnistunut rakentamaan, ja veikkaanpa ettei monessa lutuurimmassakaan maassa ole yhtä komeita puitteita. Lisäksi vielä kivat hassuttelut, kun joku pyöräilee taustalla tai istuu sivukahviossa. Lähetysaikaakin on huimasti ja todella syntyy mielikuva isosta yhteisestä urakasta - YLE ja me.

Selostajista ei yksikään ole onnistunut ärsyttämään esim. Taivaisen tavalla joten hyvä näin, hyvää työtä kaikilta.

Asiantuntijoita on moneen lähtöön, mutta ala-arvoisia onneksi vain muutama. Mitä tulee analyysien syvällisyyteen, niin pääsääntöisesti pidän tästä sopivan rennosta, sopivan syvällisestä lähestymistavasta. Kauhistuttaa ajatuskin, jos studiossa istuisi Remmelin, Leppälahden ja Kauhalan kaltaisia seppoja (pausojen perusteella). Lisäksi pelejä on niin paljon, että valmistautuminen ennen matsia, analyysin teko matsin aikana ja jälkeenkin on huomattavasti vaativampaa kuin joku yksittäinen maaottelu tai chämppäri-peli.

Ainaisille itkijöille keskaria.

toubi

Eikös tämä ole sama kuin naisten em-karsintaottelussa?
Siinä oli ainakin asiantunteva kommentaattori

Edmundo

Lainaus käyttäjältä: Assuncao - 15.06.2016 klo 21:26:13
Kauhistuttaa ajatuskin, jos studiossa istuisi Remmelin, Leppälahden ja Kauhalan kaltaisia seppoja (pausojen perusteella).

Nyt olisi muuten Yleltä kova veto kutsua Leppälahti studioon asiantuntijaksi. Olisiko munaa lähteä shinne?

Kapteeni

Lainaus käyttäjältä: Edmundo - 15.06.2016 klo 21:28:19
Nyt olisi muuten Yleltä kova veto kutsua Leppälahti studioon asiantuntijaksi. Olisiko munaa lähteä shinne?
Tämä! :D Pakkohan sen olisi mennä tai saisi aivan pellen maineen.

murdock

Lainaus käyttäjältä: Guarin - 15.06.2016 klo 21:24:43
Vuoden 2000 EM-kisat on omasta mielestäni viihdyttävimmät eeämmät mitä olen nähnyt vuoden -92 kisoista lähtien. Jotakin spesiaalia näissä tuntui olevan.

Ihan eri tavalla huikeita pelaajia noissa kisoissa kuin esimerkiksi näissä. Jollain Italialla on nykyään rivipelaajina harmaita serie a -jyriä, kun taas 16 vuotta sitten oli jotain Albertinin tapaisia taikureita.

e. Miettinen pyyhkii asiantuntijana lattiaa ainakin jollain mikaelforsselleilla, jostain vässykkä-sorsista puhumattakaan.

bupa dukta

Yleltä hyvää settiä kautta linjan. Mikä vika Riku Salmisessa? Hyvä vetäjä studioon.

ihimine

Ihan kivaa hassuttelua, että Riku siivoilee vielä muiden hommien päälle, mutta Niki lupaa mennä kotiin.

Kapteeni

Lainaus käyttäjältä: murdock - 15.06.2016 klo 21:30:27
Ihan eri tavalla huikeita pelaajia noissa kisoissa kuin esimerkiksi näissä. Jollain Italialla on nykyään rivipelaajina harmaita serie a -jyriä, kun taas 16 vuotta sitten oli jotain Albertinin tapaisia taikureita.
Jokos Buffoni oli tuolloin kehissä?

bimbaliukas

Lainaus käyttäjältä: bupa dukta - 15.06.2016 klo 21:30:48
Yleltä hyvää settiä kautta linjan. Mikä vika Riku Salmisessa? Hyvä vetäjä studioon.

Näyttää ihan joltain punavuoren hipsteriltä. Ei jatkoon.

Guarin

Lainaus käyttäjältä: Edmundo - 15.06.2016 klo 21:28:19
Nyt olisi muuten Yleltä kova veto kutsua Leppälahti studioon asiantuntijaksi. Olisiko munaa lähteä shinne?

Ois kyllä huikea veto :D

Lainaus käyttäjältä: Kapteeni - 15.06.2016 klo 21:31:42
Jokos Buffoni oli tuolloin kehissä?

Hämärä mielikuva että ois ollu loukkaantuneena, en mene kyllä vannomaan.

Ryan R

Lainaus käyttäjältä: bimbaliukas - 15.06.2016 klo 21:32:24
Näyttää ihan joltain punavuoren hipsteriltä. Ei jatkoon.

Näyttää toki, mutta on nöyrä jyväskyläläinen. Ehdottomasti jatkoon. :ylos:

Edmundo

Kautonen ja Miettinen pistäneet samat vaatteet päälle?

FCLegirus


ihimine

Lainaus käyttäjältä: Guarin - 15.06.2016 klo 21:32:47
Hämärä mielikuva että ois ollu loukkaantuneena, en mene kyllä vannomaan.

"Italy keeper Gianluigi Buffon will play no part in the European Championships after fracturing his hand in a friendly against Norway."

Santino

Lainaus käyttäjältä: Kapteeni - 15.06.2016 klo 21:31:42
Jokos Buffoni oli tuolloin kehissä?

Buffon loukkaantui viimeisessä harjoituspelissä ennen kisoja, olisi ollut ykkönen.
Oli jo -98 mukana kakkosmaalivahtina.

e. hidas