FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
20.02.2026 klo 16:20:30 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 42 [43] 44 ... 60
 
Kirjoittaja Aihe: FC Barcelona 2016–2017: ... visca Barça y visca Penya Blaugrana FF2!  (Luettu 319125 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Sivurajatapaus

Poissa Poissa


Vastaus #1050 : 13.03.2017 klo 09:30:11

Millä formaatilla Barca hävisi Depolle? Ja miten parsan miehet ylipäätään näkevät sen Lutson uuden formaatin (3-timantti-3) merkityksen pelin kannalta?

Oma teksti-tv-analyysini sanoo, että Barca pelasi siihen Pariisin tappioonsa asti perinteisellä 4-3-3:lla, ja esitykset olivat aika nihkeitä. Sitten Lucho vaihtoi tähän uuteen formaattiin, joka paransi otteita ensin Ligassa ja sitten toi huikean voiton PSG:stä. Mutta onko se uusi formaatti nyt se, millä Barca ratsastaa loppukevään, vai palataanko vielä siihen (nihkeään?) 4-3-3:een?
Monteri

Poissa Poissa


Vastaus #1051 : 13.03.2017 klo 09:49:52

Millä formaatilla Barca hävisi Depolle? Ja miten parsan miehet ylipäätään näkevät sen Lutson uuden formaatin (3-timantti-3) merkityksen pelin kannalta?

Oma teksti-tv-analyysini sanoo, että Barca pelasi siihen Pariisin tappioonsa asti perinteisellä 4-3-3:lla, ja esitykset olivat aika nihkeitä. Sitten Lucho vaihtoi tähän uuteen formaattiin, joka paransi otteita ensin Ligassa ja sitten toi huikean voiton PSG:stä. Mutta onko se uusi formaatti nyt se, millä Barca ratsastaa loppukevään, vai palataanko vielä siihen (nihkeään?) 4-3-3:een?
3 linjalla mentiin. Neymarin panos joukkueessa valtava. Turanin haastoista olisi mielenkiintoista saada faktaa. Veikkaan 0/0. Denis sentään muutaman kerran pääsi ohi ja vasemmalta kerran laukomaankin.
Jotenkin tuntuu että tähän matsiin olisi neljän linjan voinut tuoda takaisin. Liekö sitten jälkiviisautta, mutta deporin pakan lyötynä keskustaan sumppuun, on laitapelaaminen elintärkeää. Tällä rosterilla on yksi laitalinkiksi kelpaava pelaaja, Neymar. Rafinhankaan otteet eivät omaa silmää miellytä laidalla. Neymar ainut jonka jalka riittää juoksemaan pidempääkin täysvauhtista, sekä 1v1 taidot päästä ohi. Eilen meni klassiseksi jalkapohjalla hieromiseksi josta pallo takaisin keskustan sumppuun...
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1052 : 13.03.2017 klo 10:21:51


3-3-1-3 toimiminen edellyttää tiettyjä juttuja, joita Barcelona ei eilen toteuttanut. Ensinnäkin jonkun tai joidenkin pitäisi olla keskimääräisesti sijoittuneena Busquetsin ja Messin väliin keskikentälle tukemaan pelinrakentelua. Eilen Gomes pelasi aivan liian laidassa. Sergi Roberto pelasi laiturina toisella puoliajalla, kk-pelaajana ensimmäisellä. Toiseksi 3-3-1-3:ssa laiturien (eilen Arda ja Denis Suárez) tulee tarjota leveyttä sijoittumalla leveälle laitoihin, jotta vastustajan puolustuslinjaa saadaan leveyssuunnassa venytettyä ja siten synnytettyä tiloja Suárezille & Messille keskelle. Denis Suárez ei näin tehnyt, mikä vaikutti välittömästi negatiivisesti Messin ja siten koko joukkueen pelaamiseen. Kolmanneksi laiturien pitäisi pystyä voittamaan 1vs1-tilanteet joihin pääsevät. Denis ja Arda ohittivat vastustajan pallon kanssa kuljettamalla eilen tasan nolla kertaa.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1053 : 16.03.2017 klo 00:54:10

Perjantaina on edessä "arvonnat". Ajatuksia Blaugranan mahdollisista vastustajista:

Atlético: Ei kiitos. Miksei? Ensinnäkin joukkue pudotti Barcelonan sekä keväällä 2014 että 2016 Mestarien liigan puolivälierissä ja voi aivan hyvin tehdä sen taas. Toiseksi joukkueet ovat kohdanneet tällä kaudella jo neljästi. Otteluparit patjantekijöitä vastaan ovat erittäin kuluttavia, mikä olisi otteluparin ympärillä pelattavien liigapelien kannalta huono juttu.

Juventus: Ei kiitos myös. Italialaiset ovat aina pahoja, mutta Juventus on ihan omaa luokkaansa. Pelitasapaino, valmius puolustaa syvällä pitkiä aikoja, monipuolisuus, Dybala... Vanha Rouva on sivullekirjoittaneen papereissa top3-suosikkien joukossa voittamaan koko kilpailun. Lisäksi Juvelta löytyy motivaatiotekijä, sillä joukkue ei ole voittanut pitkään aikaan Mestarien liigaa. Vaarallisin vastustaja.

Bayern: Mieluiten tässä vaiheessa ei kiitos. Ikääntyvä Bayern on ikääntymisestään huolimatta jälleen erittäin vaarallinen joukkue, joka näyttäisi olevan sopivasti kevään kynnyksellä kauden parhaassa iskussaan. Ancelotti osaa hommansa, Lewandowski osaa tehdä maaleja, Robben ja Ribéry edelleen osaavat ohittaa vastustajia ajoittain kuin parhaina päivinään Costan säestämänä. Blaugranan ja Bayernin kohtaamisesta tulisi kovan luokan maalintekokilpailu, taistelu pallonhallinnasta mutta myös siitä, kumpi joukkue on monipuolisempi hyökkäämään. Voittajana otteluparista selviäisi jälleen todennäköisimmin se, kumpi on freesimmillä eli tuoreemmilla jaloilla liikkeellä vähän kuten edellisilläkin kerroilla 2009, 2013 ja 2015 joukkueiden kohdatessa.

Dortmund: Toinen saksalainen porukka osaa maalinteon jalon taidon, mutta puolustuspäässä tulisi MSN-kolmikon kanssa kiirus Bartralla ja hänen muilla topparikavereillaan. Dembélé ja Aubameyang puolestaan ovat tilaa saadessaan todella vaarallisia nopeutensa ansiosta, kuten nähtiin jo esimerkiksi alkulohkon peleissä Real Madridia vastaan. Ei Dortmund helppo vastustaja olisi - kaikkea muuta - mutta joukkue pelaa kiehtovaa jalkapalloa eivätkä joukkueet (Blaugrana ja Dortmund) ole kohdanneet toisiaan aikoihin jos koskaan. Näistä syistä näkisin otteluparin tässä vaiheessa mielelläni.

Monaco: Monaco on yksi Euroopan kovimmista joukkueista tekemään maaleja tällä kaudella puhutaan sitten mistä kilpailusta tahansa. Monacossa on jonkin verran samaa kuin Dortmundissakin. Taitavia joukkueita ovat molemmat. Jos Juventuksen ja Atléticon vahvuudet löytyvät tiiviistä puolustuspelaamisesta (Atléticolla tosin on tällä kaudella rakoillut vähän turhan paljon), Monacolla puolustuspelaaminen on heikkous. Vaarallinen vastus, jonka kuitenkin kohtaisin huomattavasti mieluummin Barcelonan saappaissa kuin Juven, Bayernin tai Atléticon. Monaco olisi Dortmundin ohella niin ikään uusi vastus tässä vaiheessa kilpailua Barcelonalle, mikä olisi poikkeuksellisen piristävää. PSG:n, Manchester Cityn, Atléticon, Arsenalin ja Bayernin Blaugrana on kohdannut viime vuosina jo kyllästymiseen saakka...

Real Madrid: Verivihollinen olisi vastustajana kaksiteräinen miekka. Culélle (ja varmasti myös madridistoille) Klassikot ovat aina niin raastavia ja vaativat erityistä latausta. Siksi on yleensä parempi, että niitä pelataan vain kahdesti kaudessa. Jos joukkueet kohtaisivat UCL-puolivälierissä, kohtaisivat joukkueet puolentoista viikon sisään kolmesti, kun liigakohtaaminen osuu heti puolivälierien jälkeiselle viikonlopulle. Hyvänä puolena Klassikon osuessa kohdalle olisi se, että kerrankin Real Madrid saisi jo tässä vaiheessa kilpailua tosissaan otettavan vastustajan, joka voisi oikeasti pudottaa joukkueen jatkosta.

Leicester: Toivevastus. Ei siitä pääse mihinkään. Leicester on selkeästi heikoin jatkossa olevista joukkueista, mutta se voi toki siitä huolimatta yllättää etenkin kotikentällään kenet tahansa. Kaksiosaisessa otteluparissa en tosin usko, että ketuilla on lopulta kovinkaan suuria mahdollisuuksia jatkoon isoja vastaan, Monacoa tai Dortmundia vastaan jatkomahdollisuudet olisivat hieman paremmat. Camp Noulla PSG:n housuihin valahti 4-0 johdosta huolimatta, siellä Blaugrana kettujakin vastaan otteluparin viimeistään ratkaisisi. Leicesterillä tosin ei ole mitään hävittävää, joten sikäli joukkue olisi vaarallinen kohdata, mikäli asenne ei ole Barcelonan pelaajilla 110% koko otteluparia.

Summattuna: Barcelonana välttäisin tässä kohtaa mieluiten Atléticon, Juven ja Bayernin ja kohtaisin mieluiten Leicesterin. Dortmund tai Monaco uusina vastustajina olisivat ok-arpoja nekin. El Clásicot tähän kohtaan olisivat kuitenkin ehkä vähän liikaa jäljellä oleville mielenterveyden rippeille...

Real Madridille luonnollisesti haluan vastustajaksi joko Bayernin tai Juventuksen, mutta kuten tämän otsikon alla kaikki tiedämme, setä-Florentino omistaa oikeuden mikroon UEFA:n takahuoneessa ja on näin ollen lämmittänyt Leicesterin pallon valmiiksi Valkoisille ja varavaihtoehtona Monacon vastaavan, jos joku ah-niin-puolueettomista herrasmiehistä tyyliin Roberto Carlos tai Luis Judas Figo sattuu tuntoaistinsa kanssa epäröimään ja sössimään Leicester-pallon esimerkiksi Bayernille.

Niinpä Barcelona kohtaa Bayernin ja Real Madrid Leicesterin, koska maailma nyt vain on sellainen.
chandlerbing

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wu-Tang Clan


Vastaus #1054 : 16.03.2017 klo 15:54:59

Jostain syystä itseäni kutittelisi Bayernin kohtaaminen. Dortmund ja Monaco olisi myös mielenkiintoisia vastuksia juuri senkin takia, ettei näitä ole aikaisemmin juuri kohdattu.
Classicon pelaamisessa olisi juuri tuo oma mielenterveyden kestäminen vaakalaudalla, ja tappio olisi ihan kamala isku. Joskin linnunpaskan väristen kukistaminen olisikin sitten sitä kiimaa isolla orgasmilla.
Tico olisi äärimmäisen tylsä vastus ja Juventuksen kanssa ongelmia tulisi varmaan enemmän kuin muiden. Leicesterin kanssa olisi taas koko maailmaa vastaan pelaaminen, ei jotenkin jaksaisi nyt.
roxu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Desesperadament enamorat de FC Barcelona


Vastaus #1055 : 17.03.2017 klo 01:00:05


Real Madridille luonnollisesti haluan vastustajaksi joko Bayernin tai Juventuksen, mutta kuten tämän otsikon alla kaikki tiedämme, setä-Florentino omistaa oikeuden mikroon UEFA:n takahuoneessa ja on näin ollen lämmittänyt Leicesterin pallon valmiiksi Valkoisille ja varavaihtoehtona Monacon vastaavan, jos joku ah-niin-puolueettomista herrasmiehistä tyyliin Roberto Carlos tai Luis Judas Figo sattuu tuntoaistinsa kanssa epäröimään ja sössimään Leicester-pallon esimerkiksi Bayernille.

Niinpä Barcelona kohtaa Bayernin ja Real Madrid Leicesterin, koska maailma nyt vain on sellainen.

:D Ylos
Incrível

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #1056 : 17.03.2017 klo 13:15:19

Juventus: Ei kiitos myös. Italialaiset ovat aina pahoja, mutta Juventus on ihan omaa luokkaansa. Pelitasapaino, valmius puolustaa syvällä pitkiä aikoja, monipuolisuus, Dybala... Vanha Rouva on sivullekirjoittaneen papereissa top3-suosikkien joukossa voittamaan koko kilpailun. Lisäksi Juvelta löytyy motivaatiotekijä, sillä joukkue ei ole voittanut pitkään aikaan Mestarien liigaa. Vaarallisin vastustaja.

Tämä sieltä sitten tuli. Toinen osa ilmeisesti Camp Noulla, joten saa nähdä monenko maalin takaa-ajoasemasta tällä kertaa lähdetään. Juvea ei ollakaan hetkeen kohdattu, joten siinä mielessä ihan mielekäs arpa. Dani Alvesin paluulle toki myös Ylos
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1057 : 17.03.2017 klo 13:30:08

Paha paha arpa. Juventus on tämän kauden osalta kenties Euroopan tasaisimmin suorittanut joukkue, jonka suoritusvarmuus etenkin kotikentällä on jotain huikeaa. Positiviista kuitenkin: Joukkueet eivät ole kohdanneet finaalin 2015 lisäksi viime vuosina juurikaan. Mukavaa vaihtelua. Toiseksi pelillisesti on odotettavissa kaikin puolin mielenkiintoiset kaksi ottelua. Juve on lähtökohtaisesti lievä altavastaaja, mutta se kelpaa italiaanoille. Jos pystyvät voittamaan avausosan päästämättä vierasmaalia, on Camp Noulla todella tiukka paikka Blaugranalla puristaa jatkoon, sillä Juvelta tuskin nähdään samanlaista sulamista kuin PSG:ltä. Kolmanneksi: Onneksi Barcelona pelaa avausosan vieraissa. Neljänneksi: Real Madrid kohtaa Bayernin, eli helpolla Valkoiset eivät tässä kohtaa pääse (vertaa esimerkiksi viime kevään Wolfsburg tässä vaiheessa, joka sekään ei lopulta helppo ollut, mutta lähtökohdiltaan aivan eri luokkaa kuin Bayern) ja siten keskittyminen liigapeleihin huhtikuun otteluruuhkassa voi aiheuttaa vaikeuksia...

Mielenkiintoista.
Umtiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCB


Vastaus #1058 : 17.03.2017 klo 13:33:34

Se nyt on ainakin varma että Juve ei "taputtele" kotonaan tätä ottelua PSG:n tavoin :D

Mutta mutta, melkoiset parit arvottiin ja Juve kyllä omissa papereissani se kaikista kovin. Sellaiset 180min taas tiedossa ettei korkki pysy kiinni.
iivu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ♥


Vastaus #1059 : 17.03.2017 klo 13:40:29

22/04/2003 UEFA Champions League Quarter-final second leg - Barcelona-Juventus 1-2

https://www.youtube.com/watch?v=LtpENObVceM

weller00

Poissa Poissa


Vastaus #1060 : 17.03.2017 klo 13:40:55

Ilolla Juve otetaan vastaan, olisi ollut melkoinen plääh kohdata madridilaisia tässä vaiheessa. 2015 finaalin uusinta ja taatusti huikeaa jalkapalloa 180min. Paluuosa onneksi kotipelinä.

Dani Alvesin paluu Camp Noulle varmasti tunteikas vaikka ei ehkä saanut ansaitsemaansa arvostusta joukkueessa. Jälkiviisaus Alvesin suhteen helppoa, miehelle olisi ollut paljon käyttöä tällä kaudella.

Juve on vaikea vastus mutta eipä pääse Real Madrid helpolla sekään. Tämä lupaa ihan hyvää koko kevättä ajatellen.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1061 : 17.03.2017 klo 13:47:38

Saapa nähdä, peluuttaako Allegri Neymaria vastaan Dani Alvesia...

Busquets ei pelaa Torinossa ensimmäisessä osassa, joten pivoten paikka menee sitten todennäköisesti joko André Gomesille (joka on ollut Blaugranan paidassa vakuuttavin juuri tuolla pelipaikalla) tai Mascheranolle. Itse kallistuisin Gomesiin sen vuoksi, että Mascheranoa tarvitaan 3-3-1-3:ssa alhaalla oikealla enemmän kuin pivotena...

No, katsotaan.
chandlerbing

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wu-Tang Clan


Vastaus #1062 : 17.03.2017 klo 13:47:44

Näimpä näin. Jjuventus sieltä napsahti. Vieraspeli tulee näyttelemään taas isoa osaa, koska en usko tällä kertaa neljän takaa ajoon ja sieltä nousemiseen.

Nopealla pallonliikuttelulla on taas iso rooli Barcan kannalta ja Dani Alvesin taakse syntyvä tila olisi oivallista päästä käyttämään. Juven kohtuu raskaaseen alakertaan ei kannata lyödä liikaa painipalloja, muuten ei ole mitään asiaa maalintekoon. Ruben tuntien yrittävät saada Barcan änkemään tuosta keskeltä suoraan toppariden sylkkyyn ja tätä olisi mielestäni pyrittävä välttämään. Neymar ja Suarez tulevat omilla sektoreillaan olemaan ratkaisevassa asemassa. Näin väittäisin.

Puolustussuuntaan pari tiettyä kuviota nousee esiin. 1) Dybalan tilan keskellä boksin ulkopuolella. Se tulee pariin-kolmeenkymppiin vauhdilla ja pallon kanssa, laukoo joka saatanan paikasta ja todella terävästi. Tuohon haluaisin Maschranon ihan suoraan merkkaamaan Dybalaa ja tuota aluetta. Busilla ei välttämättä riitä jalka ja jos Iniesta pelaa, voi keskusta jäädä liian tyhjäksi tuolle tärkeälle alueelle.
2) Oikealta vasemmalle. Alvesin ja Cuadradon yhteispeli on ollut aikalailla hyvää viime aikoina ja molemmat hakevat jatkuvasti keskityksia takatolpalle, johon nousee vasemmalle laidalle istutettu Mandzukic. Nämä ovat olleet jatkuvia vaaratilanteita vastustajalle kuin vastustajalle. Täten pelkkä Sergi oikella tulee häviämään useita tärkeitä pääpalloja kroaatille takatolpalla. Tähän tulisi ohjeistaa Piqueta vääntämään näitä palloja Mandzua vastaan ja Umtiti sitten katselisi Pipitan perään.

Myöskään vapareita hyviltä sektoreilta ei mielellään pitäisi antaa, Pjanic ja Dybala laittavat noita maaliin hirmuisella prosentilla.

Ei siinä, kohti välieriä. Visca el Barca!

E. Tämä siis olettaen, että Jjuve jatkaa tuolla 4-2-3-1 systeemillään, missä nämä edellämainitut pelit ovat olleet joukkueen kulmakiviä.
Umtiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCB


Vastaus #1063 : 17.03.2017 klo 13:48:35

Dani Alvesin paluu Camp Noulle varmasti tunteikas vaikka ei ehkä saanut ansaitsemaansa arvostusta joukkueessa. Jälkiviisaus Alvesin suhteen helppoa, miehelle olisi ollut paljon käyttöä tällä kaudella.
Tähän joo ja myös tähän ei. Viimeiset vuodet esim toissa syksy, se peli oli hirveää katseltavaa, parhaina päivinä sitten taas ihailtavaa.
Mutta eipä oikean pakin tontilla kukaan ole vakuuttanut pitemmän aikaa toistaiseksi. Sergi Roberto jatkanut samaa kaavaa.
Més que un club

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona, Ilves


Vastaus #1064 : 17.03.2017 klo 14:21:20


Juventus vs Barcelona 1-3 Highlights (UCL-final) 2014-15

https://www.youtube.com/watch?v=_a1tUGngpSg

TaitoFudis

Poissa Poissa


Vastaus #1065 : 17.03.2017 klo 14:25:38

Meneekö nuo ottelut niin, että realille tulee yksi huili päivä enemmän ennen calsikoa?

Jos kerran vaihtoehtoina on Gomes tai Macherano pivoteksi, niiin ehdottomasti Macherano!!!
Olkoonkin, että puolustuslinja menee sitten muotoon Pique-Umtiti-Mathieu (Alba)


Aristoteleskooppi

Poissa Poissa


Vastaus #1066 : 17.03.2017 klo 14:28:27

Neemu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP


Vastaus #1067 : 17.03.2017 klo 14:36:39

Tuohan menee varmaan niin, että

la 8.4. Sevilla
ti 11.4. Juventus
la 15.4. Sociedad
ke 19.4. Juventus
su 23.4. Real Madrid

Kova rykäisy, joka todennäköisesti heijastuu tuonne Sociedad-matsiin. Ns. varma pistemenetys siellä.

Real saa siis yhden päivän "edun" Clasicoon, koska pelaa toisen osaottelunsa tiistaina 18.4. Lainausmerkeissä siksi, koska en henkilökohtaisesti näe huippu-urheilijoilla yhden päivän pidemmälle levolle niin suurta merkitystä.
Peledinho

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi


Vastaus #1068 : 17.03.2017 klo 14:37:12

Jännä arpa Tuoppi

Vähän pelottaa tuhnu-Higuainin Barcan pudottava unelmaottelupari. Toisaalta, millä todennäköisyydellä Higuain ei olisikaan tuhnu? Juvea ei ole tullut seurattua edes vähää alusta, joten en osaa verrata nykyistä viimeksi kohdatun kanssa oikein mitenkään. Tuskin joukkue huonontunut ainakaan on oleellisesti, vaikka sinne jotain keskitystaidottomia hölkkä-brasseja mahtuukin.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1069 : 17.03.2017 klo 15:03:09

Tuohan menee varmaan niin, että

la 8.4. Sevilla
ti 11.4. Juventus
la 15.4. Sociedad
ke 19.4. Juventus
su 23.4. Real Madrid
Ei. Tuohon Sevilla-pelin väliin osuu vieraspeli Málagaa vastaan.

Yhden lepopäivän merkitys Klassikkoon ei ole niin suuri, koska Blaugrana saa kuitenkin kolme täyttä lepopäivää ja Valkoiset neljä. Jos Real Madrid saisi kolme ja Barcelona vain kaksi, olisi sillä jo merkitystä.

Itse asiassa Blaugranan aikataulu on parempi nähdäkseni kuin Valkoisten, koska nyt Real Sociedadia, Juvea vastaan jälkimmäiseen osaan sekä Klassikkoon jää kaikkiin kolme välipäivää:

8.4. Málaga vieraissa
kaksi välipäivää
11.4. Juve vieraissa
kolme välipäivää
15.4. Real Sociedad Camp Noulla
kolme välipäivää
19.4. Juve Camp Noulla
kolme välipäivää
23.4. Klassikko Bernabéulla

Valkoisilla:

8.4. Derby
kolme välipäivää
12.4. Bayern vieraissa
kaksi välipäivää
15.4. Sporting vieraissa
kaksi välipäivää
18.4. Bayern kotona
neljä välipäivää
23.4. Klassikko

Avain on selvitä Torinosta otteluparissa elossa, eli tehdä vierasmaali ja olla päästämättä kahta enempää.
XTB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Saimaa


Vastaus #1070 : 18.03.2017 klo 17:59:01

Täytyy sanoa, että jos jollekin olemassa olevista vaihtoehdoista on ihan ok pudota UCL-puolivälierissä, niin se on juuri Jjuventus, joten siinä mielessä hyvä arpa. Selvä suosikki Barça tässä toki on, mutta kyllähän Jjuve tästä n. kerran neljästä jatkoon menee.

Vieraskentällä, Busin ollessa pelikiellossa, Mascherano olisi ainoa oikea ratkaisu pivoteksi. Ja - vaikka 3-4-3 onkin toiminut mallikkaasti - näkisin, että Juventusilla (vai mikä sen areenan nimi nyt onkaan?) olisi syytä pelata puhtaalla neljän pulustuslinjalla: MAtS; S. Roberto, Piqué, Umtiti, Alba; Rafinha, Mascherano, Iniesta; MSN. No, Luchon tuntien, Masche aloittaa penkiltä...
Jääskraba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaikki jotka pärjää


Vastaus #1071 : 19.03.2017 klo 12:52:40

Täytyy sanoa, että jos jollekin olemassa olevista vaihtoehdoista on ihan ok pudota UCL-puolivälierissä, niin se on juuri Jjuventus, joten siinä mielessä hyvä arpa. Selvä suosikki Barça tässä toki on, mutta kyllähän Jjuve tästä n. kerran neljästä jatkoon menee.

Itse väittäisin, että Juve-Barca-parissa prosentit ovat vain lievästi Barcalle, ehkä noin 44-56, max 40-60. Ei tässä parissa ole mitään suurta ennakkosuosikkia, sillä Barca ei ole vakuuttanut ja taas Juve on ollut vahva.
buono

Poissa Poissa


Vastaus #1072 : 19.03.2017 klo 19:45:09

Itse väittäisin, että Juve-Barca-parissa prosentit ovat vain lievästi Barcalle, ehkä noin 44-56, max 40-60. Ei tässä parissa ole mitään suurta ennakkosuosikkia, sillä Barca ei ole vakuuttanut ja taas Juve on ollut vahva.


Näin. Jos molemmat jengit parhaillaan niin tuo in 40-60, tällä hetkellä asetelmat kuitenkin aika tasan.

Vaikka Barcan joukkue n. Puolet kalliimpi, niin ei tuolla kokonaisuudessa eroa avaus 11 tee muu kuin Barcan sairaan kova hyökkäyskolmikko, mutta tarpeeksi kovaa maailmanluokkaa Juven systeemin Argo-kärkikaksikko Dybala-Higuain on, tosin Dybala suht kokematon isojen pelien suhteen ja läski taas ei ole aiemmissa joukkueissaan saanut itsestään parasta irti.

Juvella vielä paljon tehtävää (voitettavaa) jotta nousee muiden kuin omien silmissä takaisin sinne Barcan ja Realin rinnalle.
« Viimeksi muokattu: 19.03.2017 klo 19:48:36 kirjoittanut buono »
TaitoFudis

Poissa Poissa


Vastaus #1073 : 19.03.2017 klo 21:24:02

Tänää tuli katsottua Manu vs Midlesboro matsia ja Adama tuli vaihdosta kentälle. Onko Barcalla vielä jotain oikeuksia kaveriin tai miten on pelannut tällä kaudella? Matsia katsoessa kävi vaan mielessä, että oisi ihan mielenkiintoinen lisä Barca kokoonpanoon. Lähinnä ajatuksena, että nyt kun Rafinha näyttää olevan aloituksen mies oikeassa laidassa niin Adama voisi tuoda vaihdosta jotain erinlaista kuin  mitä Denis tai Arda pystyy tuomaan.
Toki kesällä tulee uusi valmentaja ja uudet kuviot, mutta mielenkiintoinen pelaaja tuo Adama joka tapuksessa on
XTB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Saimaa


Vastaus #1074 : 19.03.2017 klo 21:28:42

No joo, "noin kerran neljästä" on ehkä vähän Jjuven vähättelyä, kun jatkosaumat taitaa sentään olla jossain kolmen hujakoilla.

Vaikka Barcan joukkue n. Puolet kalliimpi....

Jep, tai jos tarkkoja ollaan, niin Transfermarktin mukaan n. 2/3-kalliimpi (380 m£ vs. 640 m£), mutta täytyy ottaa huomioon, että esim. Busquetsin (51 m£) ja Rakiticin (38 m£) hintalapuissa on helposti joku 20 pinnaa puhdasta ilmaa.

 
Sivuja: 1 ... 42 [43] 44 ... 60
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa