P.Pihlaja
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #150 : 13.07.2016 klo 12:28:36 |
|
Sandrolle kolmen vuoden lappu Malagaan.
Millainen peluri tämä Santos on? Mahtaako olla iloa Malagalle kaverista?
|
|
|
|
|
nakkoskikki
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça
|
 |
Vastaus #151 : 13.07.2016 klo 14:35:54 |
|
En tiedä, oletko huomannut, mutta Englannissa ne maksavat nykyään kymmeniä miljoonia viime vuoden perunoistakin. Kiina ei jää siinä lainkaan jälkeen, joskin vetovoima on heikompi. Nykyään on paljon seuroja, jotka hamuavat nimekkäitä pelaajia miltei hinnalla millä hyvänsä.
Niin joo, voihan se olla, että Arda oli markkinointitempaus Turkkiin. Barcelonallehan taisi tulla turkinkieliset nettisivut tai ainakin Twitter tuon myötä. Siinä mielessä ymmärtää. Jos on markkinointikikka, niin siinä tapauksessa Ardaa ei suinkaan pidä myydä ainakaan tänä kesänä.
|
|
|
|
|
pujoli
Poissa
Suosikkijoukkue: Blaugrana
|
 |
Vastaus #152 : 13.07.2016 klo 14:42:53 |
|
|
|
|
|
|
SummerTime
Poissa
Suosikkijoukkue: Nukun yöni hyvin, kiitos Messilakanoiden
|
 |
Vastaus #153 : 13.07.2016 klo 14:49:25 |
|
Millainen peluri tämä Sandro on? Mahtaako olla iloa Malagalle kaverista?
Perusjamppa, tietojen mukaan parikymppinen sälli, naaman perusteella nelikymppinen, oikea ikä varmaan siellä jossain välissä. Mitä Turanin myyntiin tulee niin, ei. Viime kausi oli mennä vituiksi sen takia, että pelaajat olivat niin väsyneitä ratkaisuhetkellä koska syksyllä ei ollut mahdollisuutta rotatioon, niin ei kai Turanin tasoista rotaatiopelaajaa, joka voi pelata useampaa pelipaikkaa kannata myydä, etenkään kun Arda ei ilmeisesti itse halua lähteä. Nythän Barcalla on laaja rinki, jokaiselle pelipaikalle löytyy parikin hyvää vaihtoehtoa (pl kärki ja oikea laitapakki). Umtitin ja Suarezin hankinnat lämmittävät mieltä, nuoria ja tasokkaita pelaajia, eivätkä maksaneet paljon. Siirtokassa ei kai kauhean iso ole joten Bellerinit sun muut Alvesin korvaajat voidaan unohtaa, mutta se rotaatiokärki olisi hyvä hommata, vai mennäänkö Munirilla?
|
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #154 : 13.07.2016 klo 15:56:10 |
|
Jo kaksi puolustajaa?!  Jestas.
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #155 : 13.07.2016 klo 16:06:40 |
|
En ymmärrä juttuja Munirin tason riittävyydestä. Barçassa standardit ovat tietty korkealla, mutta on tuolla aiemminkin katseltu kaiken maailman bojaneita ja jeffreneitä. Munirin ikä on se 20 vuotta ja kyseessä on lahjakas centro delantero, josta saadaan varmasti koulittua vähintään ylemmän keskitason seuraan kova maaliruisku. Mielestäni Munir menee ensi kaudella mainiosti Suárezin varamiehenä, joten jos kärkeen ei ole tarkoitus hankkia selkeästi eri profiilin pelaajaa (esim. fyysinen&pääpelivoimainen hyökkääjä) niin en ymmärtäisi rahan tuhlaamista uuteen pelaajaan. Yksi vaihtoehto on tietysti Munirin lainaaminen muihin maisemiin, mutta pelaajasta toivottavasti ei vielä ainakaan lähitulevaisuudessa luovuta kokonaan. 20-vuotiaan pelaajan kohdalla tulevaisuudessa realisoituvaa potentiaalia on mahdoton arvioida nykyhetkessä. Kulleja pölkylle, jos tässä tehdään thiagot.
Edit. Viimeisimmät rapsat palopaikalta kertovat Ter Stegenin olevan ykköskassari ensi kaudella. Bravo olisi mahdollisesti lähtökuopissa ja Diego Alves olisi tulossa tilalle kakkosmaalivahdiksi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.07.2016 klo 16:10:27 kirjoittanut Incrível »
|
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #156 : 13.07.2016 klo 16:20:35 |
|
Edit. Viimeisimmät rapsat palopaikalta kertovat Ter Stegenin olevan ykköskassari ensi kaudella. Bravo olisi mahdollisesti lähtökuopissa ja Diego Alves olisi tulossa tilalle kakkosmaalivahdiksi.
Nostan hattua Barcelonalle, jos näin tapahtuu. MATSissa on kuitenkin potentiaalia seuraavaksi Saksan (ehkä maailman) ykköskassariksi ja tuota on ihan turha haaskata Bravon kakkosmiehenä. Claudio on toki loistava (La Ligan TOP3) veskari, mutta ikä ajaa miehen ohi. Olisi valtavaa tunarointia, jos MATS lähtee peliajan perässä muualle. Varaukseton  myös jos Alves suostuisi ns. Copa-veskariksi.
|
|
|
|
|
Monteri
Poissa
|
 |
Vastaus #157 : 13.07.2016 klo 18:04:49 |
|
Telloa huhuillaan liljanvalkoiseen. Hintana 7 milj... Barca tuskin vastustelee enää...
|
|
|
|
|
León
Poissa
Suosikkijoukkue: Nettihuligaani
|
 |
Vastaus #158 : 13.07.2016 klo 20:04:27 |
|
Korviin kantautui huhuja seuran jäsenyyden portin avautumisesta. Pitää tarkistaa mitä reunaehtoja tuolle tarjotaan ja onko kyseessä vain tilapäinen mielenhäiriö vai pysyvä reitti. Ilmaisin kuitenkin kiinnostukseni.  Laitan lisätietoa kun homma selviää.
|
|
|
|
|
Jääskraba
Poissa
Suosikkijoukkue: kaikki jotka pärjää
|
 |
Vastaus #159 : 13.07.2016 klo 21:26:12 |
|
Nostan hattua Barcelonalle, jos näin tapahtuu. MATSissa on kuitenkin potentiaalia seuraavaksi Saksan (ehkä maailman) ykköskassariksi ja tuota on ihan turha haaskata Bravon kakkosmiehenä. Claudio on toki loistava (La Ligan TOP3) veskari, mutta ikä ajaa miehen ohi. Olisi valtavaa tunarointia, jos MATS lähtee peliajan perässä muualle. Varaukseton  myös jos Alves suostuisi ns. Copa-veskariksi. Niin kuin keväällä aika yksimielisesti ff2:lla funtsittiin, ensi kaudeksi ter Stegenin on oltava ykkönen. Se on ainoa järkevä vaihtoehto pitkällä aikavälillä, ellei kaveri ala koomailla tosissaan. Jos tämä johtaa Bravon poistumiseen, se on ikävää, mutta Bravokin varmasti ymmärtää, miksi tilanne on tämä. Barcalta fiksu peliliike siis, jos pitää paikkansa.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #160 : 13.07.2016 klo 22:00:30 |
|
En ymmärrä juttuja Munirin tason riittävyydestä. Barçassa standardit ovat tietty korkealla, mutta on tuolla aiemminkin katseltu kaiken maailman bojaneita ja jeffreneitä. Kai ajatus on myös, että ei käy bojaneita eli liian aikaisin liian kovaan paikkaan. Varamiehen paikastakin tulee olla kilpailua sen takia, että varamiestä tarvittaessa ei kyseessä ole ainoa ja riittämätön vaihtoehto, toisaalta jos haluaa joskus pelata Barcelonan avauksessa täytyy näyttöpaikat käyttää hyödyksi. Jos tämä johtaa Bravon poistumiseen, se on ikävää, mutta Bravokin varmasti ymmärtää, miksi tilanne on tämä. Barcalta fiksu peliliike siis, jos pitää paikkansa. Bravon älynlahjat voisi kyseenalaistaa, jos ei olisi alusta saakka pitänyt tätä skenaariota mahdollisena. Alusta saakkahan Bravon tehtävä oli kirittää ja toimia "väliajan" maalivahtina, siinä sivussa täyttää palkintokaappia, tienata eläkerahoja ja todennäköisesti saada vielä bonuksena yksi kova siirto.
|
|
|
|
|
nakkoskikki
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça
|
 |
Vastaus #161 : 14.07.2016 klo 01:05:34 |
|
Mielestäni Munir menee ensi kaudella mainiosti Suárezin varamiehenä, joten jos kärkeen ei ole tarkoitus hankkia selkeästi eri profiilin pelaajaa (esim. fyysinen&pääpelivoimainen hyökkääjä) niin en ymmärtäisi rahan tuhlaamista uuteen pelaajaan.
Suarez on ihan riittävän fyysinen ja pääpelivoimainen pelaaja, ei sinne mitään fernandollorenteja olla kuitenkaan missään tapauksessa hommaamassa. Olisi ihan hölmöilyä ostaa riittävissä määrin nuo mitat täyttävän ykköskärjen kirittäjäksi jotain yksipuolista loikkijaa. Jos tilanne vaatii, niin laitapakin tilalle toppari ja Piqué kärkeen  Tällä hetkellä ei sen suurempaa valittamista. Vidalista ei tässä kohtaa luovuta, Montoya on ihan riittävä varavaihtoehto ja Sergi Roberto on pelannut hyvin tuolla(kin) pelipaikalla. Topparibisnes on kerrankin kohdillaan kolmen kunnon topparin kanssa (Bartra, Vermaelen ja Mathieu ovat koko ajan olleet vähän kysymysmerkkejä, kaikilla riittää taso loisto-otteluun, mutta varsinkin Mathieu ja Bartra ovat välillä töpeksineet ensimmäisen viiden minuutin aikana melkoisesti). Vaspalle löytyy nyt loistava parivaljakko, joka luultavasti kantaa vielä monta vuotta. Keskikentällä tilanne on vähän liiankin hyvä, kun siellä on kolme kokonaista trioa. Hyökkäyksessä taas huutaa yhtä heppua lisää, mutta eipä sillä ole mitään väliä, jos Lucho on luvannut taas kerran peluuttaa Messiä 90 minsaa joka matsissa. Joku henkelarsson sinne olisi tietenkin ihan kiva löytää, mutta mahtaako noita olla markkinoilla? Pikahaulla Mario Gomez voisi ainakin tulla kyseeseen, mutta ainahan näitä on haaveiltu eikä sieltä koskaan ketään tule. Gomez olisi kyllä potentiaalisesti mainio henkelarsson. Viola haluaa vielä miehestä eroon, niin miksipä ei tuota vaihtopenkkiä lämmittämään ottaisi, jos se siihen suostuu. Hintakin pyörii ilmeisesti siellä viiden miljoonan kieppeillä.
|
|
|
|
|
tietokonesimulaattori
Poissa
|
 |
Vastaus #162 : 14.07.2016 klo 09:13:10 |
|
Luciano Viettoa ollaan Ticosta tuomassa kovaa vauhtia sinipurppuraan. Eikös kaveri viihdy ysipaikalla? Onko tämä Munirille lopun alkua?
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #163 : 14.07.2016 klo 10:04:21 |
|
Gomez olisi kyllä potentiaalisesti mainio henkelarsson. Viola haluaa vielä miehestä eroon, niin miksipä ei tuota vaihtopenkkiä lämmittämään ottaisi, jos se siihen suostuu. Hintakin pyörii ilmeisesti siellä viiden miljoonan kieppeillä.
Bundes-Mario olisi aika täydellinen: palkintokaapista löytyy pystiä joka lähtöön eli ei polttavinta tarvetta olla koko ajan avauksessa ratkomassa lisää, molempijalkainen, hyvä sijoittumaan ja pääpelaaja, jota voisi sitten kokeilla myös bussien murtamisessa. Saataisiin uusi henkelarsson ja samalla myös suunnitelma B. Luciano Viettoa ollaan Ticosta tuomassa kovaa vauhtia sinipurppuraan. Eikös kaveri viihdy ysipaikalla? Onko tämä Munirille lopun alkua? Vastahan viime kesänä Atletico maksoi argentiinalaisesta 20 miljoonaa, joten on aivan varmasti liian kallis ja jos Atletico haluaa myydä pääkilpailijalleen halvalla, niin pelaaja on jollain tavalla "viallinen". Agentin mukaanhan Barcelonan lisäksi kiinnostuneita yli tusina muutakin seuraa, luonnollisesti tietysti argentiinalainen haluaisi pelata Messin kanssa... Villarrealissa teki hyvää tulosta, mutta sitten jäi sivurooliin Madridissa. Mitä Muniriin tulee niin tuskin Munir ilman taistelua pelipaikasta tulee olemaan ykkösvaihtoehto, jos siis seura haluaa pitää riveissään.
|
|
|
|
|
nakkoskikki
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça
|
 |
Vastaus #164 : 14.07.2016 klo 10:35:49 |
|
Vietton tapauksessa ilmeisesti ensisijaisesti kyseeseen tulisi laina.
Olisi muuten ehkä "hieman" epäbarcelonamainen kokoonpano, jos olisi Plan B: ---------Gomez-Suarez Neymar-----------------Messi --------Rakitic-Busquets Alba---Umtiti--Piqué---Vidal
|
|
|
|
|
Jääskraba
Poissa
Suosikkijoukkue: kaikki jotka pärjää
|
 |
Vastaus #165 : 14.07.2016 klo 10:39:50 |
|
Luciano Viettoa ollaan Ticosta tuomassa kovaa vauhtia sinipurppuraan. Eikös kaveri viihdy ysipaikalla? Onko tämä Munirille lopun alkua?
Mä en usko Vietton tulemiseen Barcaan. Ensinnäkin, hinta olisi kova eikä kaveri ole todistanut olevansa luotettava maalinsylkijä. Vietto on kova tekemään töitä, nopea ja hyvä riplaamaan, mutta viimeistelyssä ja ensimmäisessä kosketuksessa on paljon tekemistä. Kaveri on siis vielä aika raakile. Kun Barcalla on jo Munir, joka on ehkä luontaisempi ysipaikan pelaaja, en näe järkeä Vietton ostamisessa. Tuo mainittu Gomez olisi sen sijaan loistava osto.
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #166 : 14.07.2016 klo 11:10:30 |
|
Vietton tapauksessa ilmeisesti ensisijaisesti kyseeseen tulisi laina.
Olisi muuten ehkä "hieman" epäbarcelonamainen kokoonpano, jos olisi Plan B: ---------Gomez-Suarez Neymar-----------------Messi --------Rakitic-Busquets Alba---Umtiti--Piqué---Vidal
Oletan, että tuo olisi käytössä tilanteessa "nyt on vittu pakko taikoa maali tai pari jostain"? Mitenkäs joku tälläinen: ---------Gomez-Suarez Neymar------Messi------Vidal --------Rakitic-Busquets ---Umtiti----Piqué-----Bartra ... jolloin laidoilta (erityisesti toki Messin puolelta) nyt ei aivan juostaisi läpi. Sinänsä kumpikin ryhmitys on aika kovettava ja melkoisen hyökkäysvoimainen.
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #167 : 14.07.2016 klo 11:17:46 |
|
|
|
|
|
|
BalloBaba
Poissa
Suosikkijoukkue: Red Forman's Toast
|
 |
Vastaus #168 : 14.07.2016 klo 12:20:22 |
|
Dortmundin kausarissa nämä 
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #169 : 14.07.2016 klo 13:52:54 |
|
Ainiin, helvetti. Miksi minusta tuntuu, että tässä ryssittiin taas pahasti? Parin vuoden päästä megasiirto edessä, kun luottoa ja peliaikaa tulee Dortmundissa.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #170 : 14.07.2016 klo 17:46:33 |
|
Ainiin, helvetti. Miksi minusta tuntuu, että tässä ryssittiin taas pahasti? Parin vuoden päästä megasiirto edessä, kun luottoa ja peliaikaa tulee Dortmundissa. En usko. Barcelonassa on jo yksi Pique ja Bartra on liian samankaltainen, mutta ei kuitenkaan pelaa samalla tasolla. Kahta piqueta ei voi avaukseen laittaa. Hyvä vaan jos saa paljon vastuuta Dortmundissa, kehittyy ja voittaa.
|
|
|
|
|
|
|
aquel
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #172 : 15.07.2016 klo 11:20:28 |
|
Keskikentällä tilanne on vähän liiankin hyvä, kun siellä on kolme kokonaista trioa. Hyökkäyksessä taas huutaa yhtä heppua lisää, mutta eipä sillä ole mitään väliä, jos Lucho on luvannut taas kerran peluuttaa Messiä 90 minsaa joka matsissa.
Messin kohdalla tämä on vähiten ongelma, koska a) Kirppu pystyy pelaamaan passiivisesti ja energiaa säästellen jo ratkenneissa otteluissa menettämättä merkittävää osaa vaaraominaisuudestaan (Neymarilla & Suárezilla ei ole tätä vapautta tai ominaisuutta) ja koska b) Messin tauko/lopetus maajoukkueessa tarkoittaa muutamia tervetulleita parin viikon pelittömiä jaksoja kesken kauden matkustuskilometrien merkittävän vähenemisen lisäksi. Suurempi ongelma olisi, mikäli Luis Enrique peluuttaisi ensi kaudella 90/min peli kahdesti viikossa Messin lisäksi myös Neymaria ja Suárezia. Viime keväänä etenkin Neymar oli todella väsyneen oloinen eikä Suárezkaan ollut terävimmillään Atléticoa vastaan Calderónilla tai Real Madridia vastaan Camp Noulla huhtikuun alussa. Sama tulisi välttää, jos Blaugrana haluaa taistella mestaruuksista kolmella rintamalla, kuten varmasti haluaa. Mutta viime keväänä ja viime kaudella Luchon peluuttaminen johtui hyvin pitkälti vaihtoehtojen vähyydestä: Pedro lähti eikä hänen saappaisiin noussut ketään. Tammikuussa Lucho ymmärrettävästi halusi Noliton, mutta seura ei pystynyt häntä tarjoamaan. Sandro ja Munir pelasivat suoraan sanottuna surkean syksyn (Sandro koko kauden), vaikka Messin ollessa lasaretissa peliaikaa tuli runsaasti. Munir paransi talvella paljon, mutta ei missään vaiheessa näyttänyt siltä, että häneen olisi voinut luottaa kovassa paikassa laatujoukkuetta vastaan. Munir olisi hyvä viides hyökkääjä pelaamaan eibareja ja espanyoleja vastaan rotaation nimissä joskus jopa avauksessa liigassa ja aina Copa del Reyssa (jos vastaan ei arvota kumpaakaan Madridin kaksikosta), mutta toinen juttu on, riittääkö rooli Munirille itselleen ja viekö rooli Muniria pelaajana eteenpäin. Pre-seasonilla Lucho tehnee lopullisen päätöksen Munirin tulevaisuudesta ensi kauden osalta... ... mutta Munirista riippumatta selvää on se, että Luis Enrique ja koko seura näkee Barcelonan tarvitsevan neljännen hyökkääjän (uuden Pedron), joka hyväksyy roolinsa MSN-kolmikon takana, mutta tuo riittävästi laatua kentälle tullessaan siten, ettei taso laske ratkaisevasti MSN-kolmikkoon verrattuna. Jos Barcelona pelaa ensi keväänä maaottelutauon jälkeen esimerkiksi Valenciaa tai Sevillaa vastaan ja heti muutama päivä sen jälkeen elintärkeän UCL-jatkopelin, ihannetilanteessa toinen kaksikosta Neymar-Suárez lepää liigapelin ja tämä neljäs hyökkääjä aloittaa. Tämä kuitenkin edellyttää sitä, että neljäs hyökkääjä ylipäätään hankitaan tänä kesänä ja sitä, että kyseinen pelaaja pelaa syksyn sen verran hyvin, ettei Lucho täysin menetä luottamusta häneen. Millainen hankittavan hyökkääjän tulisi olla? Jotkut täällä puhuvat Gómezin puolesta. Joo, Gómez on rutinoitunut maalintekijä, kokenut ja todennäköisesti tyytyisi pienempään rooliin MSN-kolmikon takana. Mutta Gómez ei ole pyörinyt huhuissa. Toisekseen: Millaiset vaatimukset Luis Enriquen systeemissä on hyökkääjän osalta? Luchon pelisysteemissä Barcelonassa hyökkäyskolmikon rooli ei ole pelkästään laittaa palloja pussiin, vaan myös luoda maalipaikkoja toisilleen läpisyöttöjen, liikkeiden, kombinaatiopelaamisen ja kuljetusten kautta. Luovuus on entistä vahvemmin hyökkäyskolmikon ja entistä vähemmän keskikenttäpelaajien harteilla. Messi ja Neymar ovat erittäin luovia ja kuljetusvoimaisia pelaajia, joilta voidaan odottaa maalintekemisen lisäksi maalitilanteiden alustamisia yms. Suárez on kaksikkoa kulmikkaampi, mutta erittäin liikkuva, dynaaminen ja monipuolinen keskushyökkääjä, joka pystyy myös peliä edistäviin suorituksiin leveydessä laidoilla. Kaikella kunnioituksella Gómezia kohtaan, mutta hän ei ole erityisen liikkuva tai monipuolinen keskushyökkääjä, joka täyttäisi Barcelonan Enriquen aikaisen pelisysteemin vaatimustason. Nolito puolestaan luo erittäin paljon paikkoja muille ja tekee myös itse maaleja, joten niiltä osin hän olisi täyttänyt kriteerit. Nolito tosin olisi ollut Neymarin stuntti, vähemmän keskushyökkääjä Suárezin vastaava. Ja Neymaria Barcelonassa pystyvät stunttaamaan ensi kaudella Denis Suárez ja Arda Turan (jos jää seuraan). Huhuissa pyörinyt Vietto - jota ollaan tällä hetkellä viemässä lainalle Sevillaan - on liikkuva keskushyökkääjä, mutta todennäköisesti kalliimpi kuin se 23milj.€ joka tällä hetkellä on Blaugranan kesän siirtokassassa jäljellä. Edellisellä kaudella Villarrealissa Vietto osoitti, että oikeassa ympäristössä hän on maailmanluokan hyökkääjä, joka pystyy sekä viimeistelemään että luomaan tekopaikkoja muille. Atléticon pelityyli ei kenties ollut sopiva Viettolle. Olisiko Barcelonan? Saa nähdä. Vai saako? Tällä hetkellä näyttää siltä, että ei... Memphis Depay olisi taas ennen kaikkea Neymarin stuntti, vaikka pystyy toki pelaamaan myös keskellä. Depaylla on Vietton tapaan alla epäonnistunut viime kausi ja onnistunut edelliskausi. Sanoisin, että toistaiseksi Depay on uutisankka... Siirtokesä tuntuu toistaiseksi erittäin positiiviselta: Kaikki hankinnat ovat olleet nuoria pelaajia. Umtitissa on potentiaalia kehittyä Piquén rinnalle ykköstopparipariin. Digne puolestaan on hyvä stuntti Alballe, joka pelasi viime kaudella liikaa ja ilman todellista kilpailua. Kilpailu tekee pelaajalle hyvää. Katsokaa vaikka mitä Vermaelenin ja Mathieun tulo teki Piquélle, jonka ura oli vielä laskussa syksyllä 2014. Denis Suárez puolestaan oli pakko lunastaa tuolla hinnalla ja viime kauden esityksien myötä. Hän tuo leveyttä keskikentälle ja pystyy myös stunttaamaan Neymaria. Toivottavasti Denis esiintyy hyvin heti pre-seasonilla ja elokuussa Supercupissa ja liiga-avauksessa Neymarin ollessa (mahdollisesti) vielä olympialaisissa. Ihannetilanteessa Barcelona hankkisi vielä Bellerínin oikeaksi pakiksi paikkaamaan lähdön tehnyttä Alvesia, profiilin ja kriteerit täyttävän neljännen hyökkääjän MSN-kolmikon taakse ja André Gomesin keskikentälle Arda Turanin tilalle. Ihannetilanteessa Blaugrana myös onnistuisi myymään Vermaelenin, Douglasin ja Adrianon jo mainitun Arda Turanin lisäksi. Mutta koska emme elä pilvilinnoissa, kaikkea ei voi saavuttaa. Seuran täytyy tehdä päätös: Luottaako SR/Aleix Vidal kaksikkoon oikean laitapakin tontilla - tontilla jota seitsemän vuoden ajan hallitsi Dani Alves - ja hankkisi neljännen hyökkääjän MSN-kolmikon taakse? Kaikesta päätellen päätös on tehty, koska hyökkääjän metsästäminen on niin kovasti käynnissä.
|
|
|
|
|
Wk
Poissa
Suosikkijoukkue: lupi, parsa ja muut horottelut
|
 |
Vastaus #173 : 15.07.2016 klo 12:02:28 |
|
Ihanteellista toki hyökkäyksen peluutukseen olisi se jos myös Messi opettelisi taas juoksemaan ja malttaisi vastineeksi levätä vaikka yhden pelin kaudessa. Ei toki tule tapahtumaan, mutta saahan sitä haaveilla että olisi sisuunnuttu majun ja oikeussalin pettymyksistä...
|
|
|
|
|
nakkoskikki
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça
|
 |
Vastaus #174 : 15.07.2016 klo 12:32:51 |
|
Messin kohdalla tämä on vähiten ongelma, koska a) Kirppu pystyy pelaamaan passiivisesti ja energiaa säästellen jo ratkenneissa otteluissa menettämättä merkittävää osaa vaaraominaisuudestaan (Neymarilla & Suárezilla ei ole tätä vapautta tai ominaisuutta) ja koska b) Messin tauko/lopetus maajoukkueessa tarkoittaa muutamia tervetulleita parin viikon pelittömiä jaksoja kesken kauden matkustuskilometrien merkittävän vähenemisen lisäksi. Maju-lopetuksen takia erittäin hyvä pointti. Ihanteellista toki hyökkäyksen peluutukseen olisi se jos myös Messi opettelisi taas juoksemaan ja malttaisi vastineeksi levätä vaikka yhden pelin kaudessa.
... Mutta tämäkin on totta. Näiden yhdistelmällä Messistä saadaan ehkä hieman enemmän tehoja irti. Millainen hankittavan hyökkääjän tulisi olla? Jotkut täällä puhuvat Gómezin puolesta. Joo, Gómez on rutinoitunut maalintekijä, kokenut ja todennäköisesti tyytyisi pienempään rooliin MSN-kolmikon takana. Mutta Gómez ei ole pyörinyt huhuissa. Gomez ei ole tietenkään tulossa. Mutta riippumatta siitä, onko seurassa Depay tai Vietto tai joku, niin Gomez voisi olla se henkelarsson. Gomez olisi edullinen ja turvallinen vaihtoehto. Joku Vietto ei tuo mitään muuta kuin jalkoja. Jalkojakin tarvitaan, mutta ei se ainoa tarvittava asia ole. Kuten itse toteat, Arda ja Denis voivat tuurata Neymaria, Gomez olisi puhtaasti Suarezin tilalla. Munir voi mielestäni tuurata kumpaakin, ja muoto voisi olla yhtä hyvin 4-4-2 timantti (Munir-Gomez-Messi ylimpinä) tai 4-1-3-2, miten sen nyt tulkitsee. Kyllä tällä hetkellä ohuempaa on mielestäni keskushyökkääjäosastolla, koska joku Albakin voi hyvin olla winger ja mihin Sergi Roberto ei pystyisi... Barcelonan ei aina tarvitse myöskään pelata samaan tyyliin. Nimenomaan tuollainen brittivariaatio voisi olla hyvä siinä kohtaa, kun vastustaja sumputtaa. Palloja sataa oikealta ja vasemmalta, keskellä sekä Gomez että Suarez ovat ilmatilassa uhkia ja voivat myös pudottaa palloja kymppipaikalta laukovalle Messille. Ei ehkä kauneinta, mutta joskus ne matsit pitää vain voittaa. Kauniimpaa tuo nyt on kuitenkin kuin Cholon filmaus-sikailu-ajanpeluu. Ihannetilanteessa Barcelona hankkisi vielä Bellerínin oikeaksi pakiksi paikkaamaan lähdön tehnyttä Alvesia, profiilin ja kriteerit täyttävän neljännen hyökkääjän MSN-kolmikon taakse ja André Gomesin keskikentälle Arda Turanin tilalle. Ihannetilanteessa Blaugrana myös onnistuisi myymään Vermaelenin, Douglasin ja Adrianon jo mainitun Arda Turanin lisäksi. Mutta koska emme elä pilvilinnoissa, kaikkea ei voi saavuttaa. Seuran täytyy tehdä päätös: Luottaako SR/Aleix Vidal kaksikkoon oikean laitapakin tontilla - tontilla jota seitsemän vuoden ajan hallitsi Dani Alves - ja hankkisi neljännen hyökkääjän MSN-kolmikon taakse? Kaikesta päätellen päätös on tehty, koska hyökkääjän metsästäminen on niin kovasti käynnissä.
Prioriteetti lienee hyökkääjä, Gomes-Arda-pyöräytys jäänee ensi vuoteen. Olisi silti mielestäni katastrofaalisen tyhmää hankkia yli 20 miljoonalla joku Vietto, joka joutuisi vuosikymmenen loppuun vain stunttaamaan tuota supertrioa. FM-termein rotaatiopelaajista voidaan maksaa jopa se 15-20M€, mutta vaihtoon tulevat pelaajat pitää löytää halvemmalla. Oikea pakki varmaan jää hankkimatta myös kokonaan, eikä se mielestäni prioriteettilistalla kovin korkealla olekaan. Maailmanluokan kaveriin ei ole varaa ja olisi ihan idioottimaista hankkia jollain 20 miljoonalla joku korvaamaan lähes saman tason pelaajia, kun rahaa ei loputtomasti ole ja SR/Vidal ovat vielä sopivan nuoria. Douglasista olisi kiva päästä eroon, mutta eipä sen taso taida riittää edes Espanyolin penkille, vaikka ilmaiseksi saisivat. Eiköhän sille joudu maksamaan sen palkan vielä seuraavat kolme kautta ja sitten kaveri lähtee tasoaan vastaavaan liigaan johonkin Itävaltaan tai vaikka Kiinaan.
|
|
|
|
|
|
|
|