Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #225 : 22.07.2016 klo 11:52:45 |
|
Palaisin tässä samaan kuin Munir-keskustelussa: joukkueen etu on, että on vaihtoehtoja ja ei vain jouduta laittamaan jotain pelaajaa kentällä liian varhain (Bojan aikanaan...) ja niin Arda Turanilla, Rafinhalla kuin Sergi Robertolla on mahdollisuutensa lunastaa avauksenpaikka monissa peleissä harjoituksissa ja pelaamalla hyvin. Sergi Roberto voi pelata missä vaan ja tietenkin pelaaminen kehittää, mutta Barcelonalta odotetaan voittoja ja siksi Rafinhan on oltava aika valmis kun kentälle menee. Arda Turanin kohdalla taas kyse on ihan normaalista kilpailusta ja ainakin Enriquella on nyt vaihtoehtoja, toivottavasti se tarkoittaa myös rotaatiota.
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #226 : 22.07.2016 klo 11:52:56 |
|
Nyt se Mario Gomez tuohon niin haisee kyllä vahvasti pokaalisateelta jälleen.
|
|
|
|
|
KDB
Poissa
Suosikkijoukkue: 93:20
|
 |
Vastaus #227 : 22.07.2016 klo 11:54:56 |
|
Ardan kohdalla tunnutaan myös helposti unohtavan että kaveri ei päässyt puoleen kauteen pelaamaan tosipelejä. Eli ei sinällään ihme ettei homma lähtenyt toimimaan kuin unelma. Lisäksi kaveria istutettiin ehkä jopa liian keskelle, ottaen huomioon että suurimman osan urasta Arda on viettänyt laidoilla.
|
|
|
|
|
Leppiniemi
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #228 : 22.07.2016 klo 11:57:59 |
|
Tottahan tuo. Raaka peli, mutta joukkue menee yksilöiden edelle. Luonnonvalinnalle varovainen 
|
|
|
|
|
SummerTime
Poissa
Suosikkijoukkue: Nukun yöni hyvin, kiitos Messilakanoiden
|
 |
Vastaus #229 : 22.07.2016 klo 16:50:28 |
|
Tulihan tuo Gomesin siirto aika puskista ja hintakin on suolainen, mutta silti hyvä hankinta. Nuori, monipuolinen ja la liigassa jo tasonsa osoittanut tasokas pelaaja.
Barcalla alkaa olemaan jo aika leveä nippu.
Maalivahdit: Ter Stegen ja Bravo. Puolustajat: Vermaelen, Mathieu, Adriano, Pique, Alba, Mascherano, Vidal, Digne ja Umtiti Keskikenttä: Rakitic, Iniesta, Turan, Busquets, Roberto, Rafinha, Gomes, Suarez ja Samper. Hyökkäys: Neymar, Messi, Suarez ja Munir. Veikkaan, että lähtijöitä ovat Vermaelen, Adriano, Mathieu (ehkä), mahdollisesti Turan ja Samper ehkä lainataan. Kaksi ekaa lähtee varmasti, jos muut eivät niin tilanne näyttää hyvältä.
Ter Stegen (Bravo) Vidal (Roberto) - Pique (Umtiti) - Mascherano (Mathieu) - Alba (Digne) Rakitic (Gomes) - Busquets (Samper) - Iniesta (Rafinha) Messi (Turan) - Suarez (Munir) - Neymar (Suarez)
Roberto pelaa missä tahansa, Suarezjr ja Turan pystyvät pelaamaan keskikentällä ja Rafinha laidalla... Jokaiselle pelipaikalle löytyy hyvä tuuraaja enkä edes yllättyisi jos Umtiti, Gomes ja ehkä Rafinha ja Suarez todella haastaisivat Mascheranon, Rakiticin ja Iniestan avauspaikasta. Toivottavasti hankinnat onnistuvat -> tarpeeksi rotaatiota -> kevään ratkaisuhetkellä pelaajat ovat virkeitä.
|
|
|
|
|
nakkoskikki
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça
|
 |
Vastaus #230 : 22.07.2016 klo 17:15:21 |
|
Nyt on niin laaja ja taitava porukka, että jos avainpelaajat ovat keväällä uuvuksissa, niin (poislukien hyökkäyksen pahat loukkaantumiset) ei syyllisiä ole kuin yksi ja se istuu penkin pääsä.
|
|
|
|
|
Joherk
Poissa
Suosikkijoukkue: Barca
|
 |
Vastaus #231 : 22.07.2016 klo 17:26:27 |
|
Keskikentällä alkaa kyllä olemaan jo ylitarjontaa. Turanin myisin viime kauden näyttöjen perusteella, jos vaan ostajia löytyy. Samperille voisi harkita lainasopimusta johonkin pienempään La Liga- joukkueeseen.
Suarezille kaivataan vielä tuuraajaa. Vahvistus oikean pakin paikalle ei sekään olisi pahitteeksi, joskaan ei yhtä välttämätön.
|
|
|
|
|
El Hefe
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, HJK, Guti
|
 |
Vastaus #232 : 23.07.2016 klo 09:01:33 |
|
Vieraaseen pöytään hieman huutelua siirtohulinoista. Digne ja Umtiti mielestäni hyviä täsmähankintoja puolustukseen, jossa tarvetta löytyy - Vidalille ilmeisestikin rehtiä mahdollisuutta ottaa Alvesin paikka haltuunsa. Andre Gomesin siirron ymmärrän ja en. Nyt keskikentälle on heittää 4 "takuumiestä" eli vaihdosta joukkue saa ainakin oletettua laatua kentälle tarvittaessa. Viime kauden suurin heikkous - eli leveyden puute - parani oletettavasti. Mutta, kärjen osalta tuo leveyden hankkiminen on ongelmallista, sillä MSN vie lähtökohtaisesti kaiken peliajan (tai suurimman osan siitä). Mistä hyökkääjä, joka jaksaa istua penkillä mutta tarvittaessa kykenee auttamaan jengiä penkiltä?
|
|
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #234 : 23.07.2016 klo 19:45:00 |
|
Vieraaseen pöytään hieman huutelua siirtohulinoista. Digne ja Umtiti mielestäni hyviä täsmähankintoja puolustukseen, jossa tarvetta löytyy - Vidalille ilmeisestikin rehtiä mahdollisuutta ottaa Alvesin paikka haltuunsa. Andre Gomesin siirron ymmärrän ja en. Nyt keskikentälle on heittää 4 "takuumiestä" eli vaihdosta joukkue saa ainakin oletettua laatua kentälle tarvittaessa. Viime kauden suurin heikkous - eli leveyden puute - parani oletettavasti. Mutta, kärjen osalta tuo leveyden hankkiminen on ongelmallista, sillä MSN vie lähtökohtaisesti kaiken peliajan (tai suurimman osan siitä). Mistä hyökkääjä, joka jaksaa istua penkillä mutta tarvittaessa kykenee auttamaan jengiä penkiltä?
Meillä on Munir.  Adrianolla ilmeisesti medical huomenna, suuntana Besiktas. Fiorentina sen sijaan halunnee Tellon pysyvällä siirrolla. Molempien kauppojen toteutuminen olisi mielestäni hyvä homma, niin Barçan kuin pelaajien itsensä kannalta.
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #235 : 23.07.2016 klo 21:30:27 |
|
Messi ei jatkakaan lomaansa elokuulle vaan liittyy maanantaina mukaan Englantiin matkaavaan porukkaan.  Silmiinpistävää myös Montoyan mukanaolo. Ilmeisesti Valencian kanssa ei ihan vielä ollakaan saatu hiottua kaikkia yksityiskohtia (:mietaa:).
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.07.2016 klo 21:32:44 kirjoittanut Incrível »
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #236 : 24.07.2016 klo 20:20:29 |
|
#ÚltimaHora| EXCLUSIVA SPORT: Principio de acuerdo Barça-Sevilla para fichar a Kevin Gameiro No nyt!  Edit. Ankka. Hyvää duunia Sport. "  "
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.07.2016 klo 21:23:09 kirjoittanut Incrível »
|
|
|
|
|
SummerTime
Poissa
Suosikkijoukkue: Nukun yöni hyvin, kiitos Messilakanoiden
|
 |
Vastaus #237 : 24.07.2016 klo 21:45:17 |
|
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #238 : 24.07.2016 klo 22:34:46 |
|
Keskikentällä alkaa kyllä olemaan jo ylitarjontaa. Turanin myisin viime kauden näyttöjen perusteella, jos vaan ostajia löytyy. Samperille voisi harkita lainasopimusta johonkin pienempään La Liga- joukkueeseen. Turan on pelannut paljon laidassa, joten voi toimia vaihtoehtona Neymarille tai jopa Messille. Neymarin kakkosvaihtoehtonahan Turania vuosi sitten pidettiin kun sopimus julkistettiin ja sen takia en kovin suuresti erottelisi MSN-kolmikon M- ja N-pelaajia keskikenttäpelaajista. Etenkin kun viime kausi todisti Neymarin tarvitsevan rotaatiota syyskaudella. Nyt vaan se S:n varamies ja Munirin kirittäjä.
|
|
|
|
|
roxu
Poissa
Suosikkijoukkue: Desesperadament enamorat de FC Barcelona
|
 |
Vastaus #239 : 26.07.2016 klo 08:37:23 |
|
Joukkue matkusti eilen Englantiin. Muuten näytti hyvältä, mutta on tuo Messin 'scooteri' vaan törkeä: https://www.fcbarcelona.com/football/first-team/news/2016-2017/inside-view-st.-george-s-park-stage-day-one-No, joka tapauksessa Barcan harjoituskauden ohjelma näyttää tältä:  Mielenkiintoisia matseja kaikki tyyni, vaikka uusista hankinnoista taitaa ainoastaan Denis Suarez olla ringissä mukana? Erityisesti Leicesterin kohtaamista odotan vesi kielellä, sillä onhan nyt jonkun opetettava noille, kuinka tätä peliä oikein pelataan. Hankinnoista puheen ollen: mikäs on tuorein tieto uudesta hyökkääjästä? Huhumylly on pyörinyt aika tehokkaasti tosiaan Mario Gomezin, Van Persien ja nyt tuon Vietton ympärillä. Toissapäivänä myös huhuiltiin Benfican 32-vuotiasta Jonasta Barcaan. Pelaaja taisi ainakin viime kaudella Portugalissa nakuttaa yhtä monta maalia kuin hänellä on ikävuosia, mikä on ihan kelpo suoritus. Mutta mistäpä näistä tietää? Nämäkin ovat varmaan olleet lähinnä jotain agentin lörpötyksiä. http://www.goal.com/en/news/11/transfer-zone/2016/07/24/25896332/barcelona-in-talks-with-32-goal-striker-jonas-agent-confirms?ICID=HP_PN_8
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #240 : 26.07.2016 klo 10:13:50 |
|
Hankinnoista puheen ollen: mikäs on tuorein tieto uudesta hyökkääjästä? Huhumylly on pyörinyt aika tehokkaasti tosiaan Mario Gomezin, Van Persien ja nyt tuon Vietton ympärillä. Toissapäivänä myös huhuiltiin Benfican 32-vuotiasta Jonasta Barcaan. Pelaaja taisi ainakin viime kaudella Portugalissa nakuttaa yhtä monta maalia kuin hänellä on ikävuosia, mikä on ihan kelpo suoritus. Mutta mistäpä näistä tietää? Nämäkin ovat varmaan olleet lähinnä jotain agentin lörpötyksiä. Mario Gomezista tuntuu olevan juttua enemmänkin saksankielisessä mediassa ja van Persiestä Turkissa. Molemmat aika mielenkiintoisia ja ainakin menneisyyden perusteella varmoja maalintekijöitä. Van Persie parhaimpien juttujen mukaan itse ilmoittanut, että haluaisi Barcelonaan neljänneksi hyökkääjäksi, joten ainakaan motivaatiosta ei olisi kiinni penkkipaikka. Vietto on toki ollut huhuissa pitkään, mutta Gomez ennen saksalaismediaa lähinnä tässä topikissa ja van Persie sekä Jonas nyt ihan uusia. Tiedä sitten arvotaanko joka päivä vain uusi nimi huhuihin. Samaan aikaan toisaalla niin Barcelona teki viime kaudella 679 miljoonan liikevaihdolla 29 miljoonaa voittoa ja on siis tavoitekurssissa rikkoa miljardin raja vuonna 2021. Toki riippuen siitä muistetaanko maksaa verot ja paljonko annetaan pimeästi Neymarin isälle tai mulle rehellisille brasilialaisille liikemiehille. Samaten Manchester City on ihan satavarma, että saavat Messin, joka on nyt sitten blondi.
|
|
|
|
|
Hejst
Poissa
Suosikkijoukkue: Persekettu eli Arsenaali
|
 |
Vastaus #241 : 26.07.2016 klo 12:21:23 |
|
Argentiinan Ramsey ottanut idolistaan mallia 
|
|
|
|
|
chandlerbing
Poissa
Suosikkijoukkue: Wu-Tang Clan
|
 |
Vastaus #242 : 26.07.2016 klo 14:14:03 |
|
Argentiinan Ramsey ottanut idolistaan mallia  Vai Walesin Nasri?
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #243 : 26.07.2016 klo 14:55:30 |
|
Vai Walesin Nasri?
Ei nyt sotketa Uutta Zidanea tähän.
|
|
|
|
|
León
Poissa
Suosikkijoukkue: Nettihuligaani
|
 |
Vastaus #244 : 26.07.2016 klo 23:38:01 |
|
Nyt kun puolustukseen viimeinkin saatiin järkevä hankinta, niin olisiko 4. hyökkääjä sitten... Munir? Perseilyn kulttuuri on jotenkin niin vahva, että tämä siirtoikkuna tuntuu menneen kohtuullisen hyvin, ainakin tähän asti.
|
|
|
|
|
Skulle
Poissa
Suosikkijoukkue: Commanders
|
 |
Vastaus #245 : 27.07.2016 klo 09:37:30 |
|
Nyt kun puolustukseen viimeinkin saatiin järkevä hankinta, niin olisiko 4. hyökkääjä sitten... Munir? Perseilyn kulttuuri on jotenkin niin vahva, että tämä siirtoikkuna tuntuu menneen kohtuullisen hyvin, ainakin tähän asti.
Sama. Koko siirtoikkuna on ollut aikamoista ilotulistusta, joten eiköhän siellä toimistolla osata puppeloida tämä siirto. Vaikka MSN:nnää pystyy tarvittaessa useampikin kaveri paikkaamaan (Rafinha, Iniesta, Rakitic, Vidal, SR), niin kyllähän puhtaan hyökkääjän hommaaminen olisi tärkeää. Paikkaajat ovat enemmänkin oikealle ja vasemmalle siivelle sopivia, kun taas ysin rooliin ei ole oikeastaan kuin Munir (plus toki #10 ja #11). Koska rahaa tähän hankintaan ei arvatenkaan haluta paljoa käyttää, en ihmettelisi yhtään, jos sieltä olisi oikeasti tulossa esim. Benfican Jonaksen kaltainen siirto. 32-vuotias kaveri, jolla prime timea ei ole enää paljoa jäljellä ja viimeinen mahdollisuus voittaa jotain suurta. Uutta mahdollisuutta siirtyä suurseuraan tuskin tulee eteen.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #246 : 27.07.2016 klo 10:21:03 |
|
Tämähän on tasapainoilua ja senhän näkee tässä keskustelussakin. Jos "neljänteen" hyökkääjään käytetään läjäkaupalla rahaa tarkoittaa se käytännössä sitä, että monien toivoma Munirin näyttöpaikka ei koskaan toteudu. Jos taas neljänteen hyökkääjään ei käytetä rahaa vaan hankitaan se paljon puhuttu henkke, niin silloin myös Munir saanee tilaisuutensa.
Uusin nimi tässä sopassa on sitten AC Milanin Carlos Bacca ja olympialaisten aikana Neymar meinaa bilettämisen ohella ylipuhuttua Jesus brassin Barcelonaan.
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #247 : 27.07.2016 klo 12:23:31 |
|
Bacca olisi ihan hyvä haku, mikäli ei kauheasti maksa. Haluaako tuo nyt kuitenkaan penkille istumaan, kun uran huippu on kuitenkin käsillä?
Myös Jonasille varovaista peukkua, tykkäsin Valencian aikoinaan kovasti. Ei ole ilmeisesti taipuvainen Brasseille tyypilliseen veltostumiseen iän karttuessa?
|
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #248 : 27.07.2016 klo 12:29:26 |
|
Bacca taitaa maksaa jotain 30m€, tai ainakin tällaisia huhuja oli West Hamin ja Napolin osalta.
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #249 : 27.07.2016 klo 14:15:46 |
|
Mascheranolle sorvattu vuoteen 2019 asti kestävä jatkosoppari.  Edit. Laitetaan vielä foto André Gomesista sinipurppuranutussa: 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.07.2016 klo 14:20:17 kirjoittanut Incrível »
|
|
|
|
|
|
|
|