• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

La 2.7. klo 22: Puolivälierä Saksa-Italia @ Bordeaux – Voittaako Saksa viimein

Aloittaja boller, 28.06.2016 klo 16:49:41

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Kumman puolella?

Saksan
187 (40.3%)
Italian
277 (59.7%)

Äänestäjiä yhteensä: 457

Äänestys päättynyt: 03.07.2016 klo 16:49:41

Incrível

Lainaus käyttäjältä: Herr Gunther - 02.07.2016 klo 23:02:56
Mistäs nämä statsit on? Onko tuo appi mistään kotoisin mitä tuossa mainostellaan, jos anti on yhtä laadukasta kuin tuossa nettiversiossa(?) niin löytää kyllä tiensä luuriin ASAP.

Twitterin @StatsZone kannattaa laittaa seurantaan. Sieltä tuon nappasin, taisivat olla aquelin linkkaamat kuvat samasta paikasta.

Icarus666

Vaikka menisi 120 minuuttia 0-0:aa niin onhan tämä huikea jännäri. Ei aina ne maalit ole kaikki.

uuba

Parolo haluaa takaisin ylemmäksi ja vetelee ne vähätkin eteenpäin-syötö vituiksi.

Herr Gunther

Lainaus käyttäjältä: ginikettu - 02.07.2016 klo 23:10:03
Pellehyppypellelle :ylos:

:ylos: kyllä, haki kontaktin ja vaparin tilanteessa jossa ei ollut enää mitään mahdollisuutta edetä pystyyn kolmen saksalaisen sumpusta, suunnat tukossa joka suuntaan ja otti siitä irti sen mitä otettavissa oli.

Lainaus käyttäjältä: Incrível - 02.07.2016 klo 23:11:06
Twitterin @StatsZone kannattaa laittaa seurantaan. Sieltä tuon nappasin, taisivat olla aquelin linkkaamat kuvat samasta paikasta.

Tattis :tuoppi:

Effenberg

Müller kyllä yllättävän löysä tähän mennessä. Melkein toivoisin näkeväni Müller <-> Draxler vaihdon, vaikka Mülleriltä pitäisi sitä ratkaisukykyä löytyä.

aquel

Lainaus käyttäjältä: Giggs82 - 02.07.2016 klo 23:06:50
Korkeatasoinen = tarkka puolustaminen?

Mites korkeatasoinen hyökkäyspelaaminen? Minusta sekin, tai siis sen puuttuminen pitäisi ottaa huomioon kun korkeatasoista määritellään.
Toisen hyökkäyspelaamisesta voi tehdä todella vaikeaa hyvällä ja organisoidulla puolustuspelaamisella, joka tapahtuu yhdellätoista pelaajalla. Maajoukkueissa on yleensä niin vähän harjoitteluaikaa, mikä pakottaa joukkueita priorisoimaan tiettyihin juttuihin. Puolustus menee yleensä edelle, sillä sen avulla voitetaan mestaruuksia. Lisäksi väitän, että tällä hetkellä ei löydy maailmasta maajoukkuetta, joka pelaisi näitä kahta joukkuetta vastaan (kumpaa tahansa) säkenöivän upeaa ja dominoivaa hyökkäyspelaamista. Joku Algeria tai vastaava voi puolustaa tiiviisti ja hyökätä nopeasti vastaan mutta siihen (Neueriin) se jääkin...

Volmari_P

Lainaus käyttäjältä: asiantuntija - 02.07.2016 klo 22:47:56
Italian puolustus kyllä helvetin kova, mutta kyllähän tuo keskikenttä pahasti De Rossia, Mottaa, Candrevaa, Marchisioa ja Verrattia huutaa.
Korjasin.

Ei sillä, että tuon puolustuksen läpi mentäis silti. 8)


straiter


aquel




Guarin


Herr Gunther

En ihan ensimmäisenä kyllä luonnehtisi tuota Boatengin norsunkaatajalaukausta löysäksi :D

nakkoskikki

Lainaus käyttäjältä: Giggs82 - 02.07.2016 klo 23:06:50
Korkeatasoinen = tarkka puolustaminen?

Käsittääkseni viitataan siihen, miten toinen toisensa nollaa. Tähän liittyen ihmettelen edelleenkin, minkä takia Jogin ja Del Mursun kaltaiset huippukoutsit väkipakolla antavat Italian pelata omaa peliään. Eihän noilla olisi mitään saumaa, jos joutuisivat avaamaan pakettiaan.

Osterdeich


Gabriel Batistuta

Hieno oli Florenzin kungfu-pelastus. Seksi-Myllärille toivoisi jo onnistumista.


D Ramoray

Lainaus käyttäjältä: nakkoskikki - 02.07.2016 klo 23:15:00
Tähän liittyen ihmettelen edelleenkin, minkä takia Jogin ja Del Mursun kaltaiset huippukoutsit väkipakolla antavat Italian pelata omaa peliään. Eihän noilla olisi mitään saumaa, jos joutuisivat avaamaan pakettiaan.

Tähän viitaten olisi hienoa nähdä Italia - Islanti välierä. :ylos:


Lions Club

Juu ei tämä mitään pikaruokaa pitänytkään olla.
Mahtavaa seurattavaa kertakaikkiaan! Sympatiat hienokseltaan Italialle ja betsit Saksalle. En voi siis hävitä.

Kyseenalaistaja

Lainaus käyttäjältä: Paris Hilton - 02.07.2016 klo 23:16:00
Kisojen hienoimpia suorituksia heittämällä. :ylos:
Aivan varmasti olisi, jos Müllerin veto olisi mennyt maalia kohti.

aquel

Lainaus käyttäjältä: Kyseenalaistaja - 02.07.2016 klo 23:09:29
Lisätietoja tästä avopaikasta?
Müllerin paikan keskeltä ekalla jaksolla voi kai laskea sellaiseksi, vaikka laukaus jäikin tuhnuksi ja lirui Buffonin syliin. Italialla oli myös hyvä tontti, mutta saksalaiset pääsivät väliin. Laukaus toki lähti kauempaa.

centennial

Lainaus käyttäjältä: Herr Gunther - 02.07.2016 klo 23:14:55
En ihan ensimmäisenä kyllä luonnehtisi tuota Boatengin norsunkaatajalaukausta löysäksi :D
Kyllähän tämän soisi ratkeavan esim. slovakia -pelin avaumaalin tyylisellä Boatengin kanuunalla.

Raseliz