FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.03.2026 klo 18:27:42 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Van Dijk mielipide?
Ennenkuulumatonta puppelointia - 69 (42.6%)
Olisi ollutkin liian kallis - 43 (26.5%)
Lovren hoitaa - 17 (10.5%)
Kyllä se Van Dijk sieltä lopulta tulee - 33 (20.4%)
Äänestäjiä yhteensä: 160

Sivuja: 1 ... 68 [69] 70 ... 191
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool F.C. 2016/2017 – It's like a symphony  (Luettu 648793 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
pölkky

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #1700 : 04.12.2016 klo 17:34:57

Eipä tässä nyt kariusta viitti syytellä. Kyllä siellä on melki joka sällillä pelii katsomisen paikka, että oliko  se asenne nyt ihan kohdillaa. Lucas nyt ei vakuuttanu ollenka, mutta kaveri vierellä on oikeasti toppari ja tekee järkyttävän määrän väärin sijoittumisia. Montakohan tilannetta tuli siitä ku lovren on 2m muuta linjaa alempana.
Mariner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #1701 : 04.12.2016 klo 17:36:43

Hyvin pupellettu! Jo Leeds-matsi oli ainakin omaan silmään täyttä paskaa. Kariuksen piikkiin ainakin voittomaali,mutta lähes koko joukkue
oli toisella puoliajalla aivan paska. Lovren oli samaa sontaa,kuin Rodgersin aikana. Firmino täysin turhake. Origi maalista huolimatta helvetin
turhattava. 2-3 maalissa hyökkäys katkaistaan Origin vitun tyhmään syöttön ja 3-3 maalissa hukkaa pallon ja miehen. Muutenkin todella laiskaa lönkyttelyä lähes koko peli. Pakka hajoaa täysin,kun kaksi tärkeää runkopelaajaa on pois.
juu hittu juu

Poissa Poissa


Vastaus #1702 : 04.12.2016 klo 17:37:27

Eihän näin saisi ikinä tapahtua, mutta joskus tapahtuu. Jos sä nouset itse 1-3 tappiosta joskus voittoon, niin voi olla varma, että se käy myös toisinpäin.

Kaikki pelaajat ei oo yhtäkkiä paskoja, mutta olipa pakka ajottain harvinaisen levällään. Meninkin kirjottamaan, että puolustus on parantanut, niin tuli sitten tämmönen. Toki Matipin puuttuminen on valtava menestys, mutta ei sen näin vahvasti ois pitänyt näkyä.

Ensi viikolla surkea West Ham Anfieldilla ja takas voittojen tielle. Nyt tuntuu helvetin pahalta, mutta se on osa urheilua.
Ospool

Poissa Poissa


Vastaus #1703 : 04.12.2016 klo 17:39:45

Voittava maalivahti kantaa silloin kun muut pettää ja Karius ei selvästi kanna 2 ja viimeinen maali miehen piikkiin ja vaihtoon.

Ja vituttaa!!!!!

West Ham on vittumainen joukkue poolille jos Matip ei ole kunnossa.
Thumb

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seuraava Liverpoolin mestaruuteen vievä manageri


Vastaus #1704 : 04.12.2016 klo 17:53:29

Voittava maalivahti kantaa silloin kun muut pettää ja Karius ei selvästi kanna 2 ja viimeinen maali miehen piikkiin ja vaihtoon.

Ja vituttaa!!!!!

West Ham on vittumainen joukkue poolille jos Matip ei ole kunnossa.
Eiköhän Mignolet saa jatkaa rauhassa penkillä. Kariukselta katastrofaalinen toinen puoliaika mutta toivoa sopii, että tämä toimi herätyksenä niin hänelle kuin koko joukkueelle.

Harmi vain, että oli pahin mahdollinen aloitus joulukuulle - toivottavasti ei anna liikaa suuntaa härkäviikoille.
Pahkeinen

Poissa Poissa


Vastaus #1705 : 04.12.2016 klo 17:54:28

Voittava maalivahti kantaa silloin kun muut pettää ja Karius ei selvästi kanna

Juuri näin. Ei mitään EOM:ää Mignoletiin verrattuna. Keskinkertainen hankinta. Yhden hyvän pelastuksen teki tänään, mutta niinhän maalivahdin kuuluukin tehdä.
juu hittu juu

Poissa Poissa


Vastaus #1706 : 04.12.2016 klo 17:58:26

Juuri näin. Ei mitään EOM:ää Mignoletiin verrattuna. Keskinkertainen hankinta. Yhden hyvän pelastuksen teki tänään, mutta niinhän maalivahdin kuuluukin tehdä.
Joo on tässä jo kaksi kuukautta takana. Paska hankinta. Joku de Gea oli vieläkin huonompi ensimmäisten kuukausien aikana. Jos Kariuksen haluu tuomita surkeaksi maalivahdiksi jo tässä vaiheessa, niin ei ole miehen uraa aikaisemmin seurannut.
Nando

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Salon Wilpas, LFC


Vastaus #1707 : 04.12.2016 klo 18:23:16

Näillä otteilla voipi unohtaa koko top4 puheet saman tien. Ei helvetti voi joku Bournemouth tulla alle puolessa tunnissa kahden maalin takaa voittoon, ei vain voi. Tämä on sitä häpeällistä housuihin paskomista, mitä nähtiin BR:n aikana ihan riittämiin. Toivottavasti Kloppo ensin raiskaa verbaalisesti nuo lampaat ja sen jälkeen treenikentällä.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1708 : 04.12.2016 klo 18:44:47

Näillä otteilla voipi unohtaa koko top4 puheet saman tien. Ei helvetti voi joku Bournemouth tulla alle puolessa tunnissa kahden maalin takaa voittoon, ei vain voi. Tämä on sitä häpeällistä housuihin paskomista, mitä nähtiin BR:n aikana ihan riittämiin. Toivottavasti Kloppo ensin raiskaa verbaalisesti nuo lampaat ja sen jälkeen treenikentällä.
Olikos tuossa sitten Kloppolla mitään vastuuta? Mies käytti vain yhden vaihdoistaan, kun vaihtoi 3-1 johdossa Manen Lallanaan. Tuolloin peliä oli vielä reilu 20 minuuttia jäljellä. Olisiko Klopp voinut reagoida pelin kulkuun muutenkin, esimerkiksi vahvistamalla tuota puolustuslinjaansa?
Didgeridoo

Poissa Poissa


Vastaus #1709 : 04.12.2016 klo 18:50:19

14 tappiotonta matsia putkeen ja yksi lipsahdus joita nyt sattuu futismaailmassa joka jengille niin ylireagointi on valmis. Äärimmäisen vituttava tapa sulaa kyllä, ja paha nyt sanoa minkä piikkiin tuon voisi pistää.

xcitbizz

Poissa Poissa


Vastaus #1710 : 04.12.2016 klo 19:01:41

14 tappiotonta matsia putkeen ja yksi lipsahdus joita nyt sattuu futismaailmassa joka jengille niin ylireagointi on valmis. Äärimmäisen vituttava tapa sulaa kyllä, ja paha nyt sanoa minkä piikkiin tuon voisi pistää.



Olen pahoillani kaveri, mutta kupla puhkeaa nyt ja joulukuu on oleva tuskan täyteinen.

Rohkea veikkaukseni on, että ManU on tammikuun alkaessa Liverpoolin yläpuolella sarjataulukossa!

sond

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: liverpool


Vastaus #1711 : 04.12.2016 klo 19:04:16

No joo, vieraspeli ja se puolustuksen paras mies Matip poissa, sekaisin oli pojat omalla huudilla. Firmino ei Origin kans päässy oikein juttuun, ja muitakin yksilövirheitä näkyi koko ottelun ajan. Nämä pelit vain pitäisi hoitaa, niin se vaan on. Ei tuokaan materiaali riitä jos asenne on mitä tänään. Hyökkäysalueen erikoistilanteet ilman coutinhoa on kyllä aivan paskaa, siis ei helvetti... Kolme maalia PITÄISI riittää, eikös?
Pesso

Paikalla Paikalla


Vastaus #1712 : 04.12.2016 klo 19:05:41

Eiköhän laiteta vähän jäitä hattuun kuitenkin. Isä Jurgenkin totesi, että nyt hävittiin kolme pistettä ja sarja ilmeisesti jatkuu ensi viikolla. Burnleyn jälkeen vedettiin 15 ottelua tappiotta. Tähän samanlainen setti ja veikkaan, että mestaruuspuheet käyvätkin sitten jo varsin kuumina. En oleta näin välttämättä siis käyvän, mutta nimenomaan tuon Burnley-Tappion jälkeisen putken pitäisi opettaa meikäläisille asioiden perspektiivi.

Huono tappio tuo silti oli, eikä kentällä ollut jengi näyttänyt kovin hyvältä sen jälkeen kun homma lähti käsistä. Ekalla puoliajallahan oltiin ihan suvereeneja taas. Kenties tässä olikin kyse ennen kaikkea pelaajien hyvänolontunteesta, kun vastustaja tuntui kellistyvän lähes itsestään. Toinen juttu on toki, että tällä kertaa puolustuslinja oletettavasti miehityksestä johtuen lankesi niihin ansoihin, joita vatustajat ovat ennenkin yrittäneet virittää. Hyökkäyspäässä taas nähtiin, miksi Firmino on ysipaikalla pelannut. Homma yksinkertaisesti tuntuisi vaativan sitä. Lisäksi voisi todeta, että ehkä myös Lallanan vaihto muutti jotenkin pelin dynamiikkaa ja systeemiä. Ei ehkä merkittävästi, mutta Mane oli kuitenkin ollut tähän asti kentän paras. Tästä taas voi vetää rajoitetun ja toki aika kaukaa haetun johtopäätöksen siitä, että aina aikaisetkaan vaihdot eivät toimi edes tappiotilanteessa. Myöskään Karius ei valitettavasti vakuuttanut tietenkään. Mutta kuten aiemminkin todettua, puolustuspelissä on kyse kokonaisuudesta. Topparisto loi tänään sitä myös maalivahtiin ja toisinpäin.

Kyllähän tämä siis vituttaa ankarasti. Mutta selkeää osoitusta homman murentumisesta ei tämäkään ottelu antanut. Tähän oli vielä varaa, mutta jatkossa nämä armopalat alkaa olla käytetty. Tämä joukkue voi kuitenkin edelleen olla sellainen, joka nousee näistä muistutuksista.
Didgeridoo

Poissa Poissa


Vastaus #1713 : 04.12.2016 klo 19:15:03

Olen pahoillani kaveri, mutta kupla puhkeaa nyt ja joulukuu on oleva tuskan täyteinen.

Mielipuolinen veikkaukseni on, että ManU on tammikuun alkaessa Liverpoolin yläpuolella sarjataulukossa!




Korjasin.
maamies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Liverpool FC, SS Lazio


Vastaus #1714 : 04.12.2016 klo 19:20:22

Ekalla puoliajallahan oltiin ihan suvereeneja taas. Kenties tässä olikin kyse ennen kaikkea pelaajien hyvänolontunteesta, kun vastustaja tuntui kellistyvän lähes itsestään.

Tämä. Ensimmäinen jaksohan oli kuitenkin aika suvereenia hallintaa, mutta ihan silminnähden jalka otettiin pois kaasulta kun johdettiin kahdella maalilla. Kun Bournemouth kavensi, niin alettiin taas hetkeksi pelata ja tehtiin kolmas maali - jonka jälkeen taas keskityttiin kaivamaan munia. SItten kun Bournemouth ei alistunutkaan vaan jatkoi ja sai sen toisen maalinsa, niin paskottiin housuihin - ei odotettu että ne vielä vaan jatkaisivat taistelua, ja pasmat sekosivat. SItten seurasi henkilökohtaisia virheitä jne. Siihen vielä annos huonoa tuuria (Milnerin aiheuttama rankkari joka oli täys vitsi, parin sentin päässä ollut neljäs maali ym.) niin homma oli selvä.
hardluckpool
Vastaus #1715 : 04.12.2016 klo 20:01:25

Johan on meininkiä täällä :D Ylos

Jotain järkeä nyt tuohon koohottamiseen vaikka harmittaisikin ikävä tappio.

Näitä päiviä nyt tulee jokaiselle joukkueelle muutoinkin silloin tällöin, mutta ei nyt kamnata unohtaa että poolilta puuttui sieltä avarista paras toppari (joka hajottaa koko toimineen alakerran permanentin ja vaikutus on sitä yhden miehen henkilökohtaista panosta suurempi),paras pelintekijä ja rytmittäjä, sekä joukkueen dynaamisin hyrrä.

Nyt vain  kävi noin ja kohta taas kiva voitto-/pisteputki, niin kyllä se siitä.
t-petsku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tuomas Virkkunen


Vastaus #1716 : 04.12.2016 klo 22:58:46

Olen pahoillani kaveri, mutta kupla puhkeaa nyt ja joulukuu on oleva tuskan täyteinen.

Rohkea veikkaukseni on, että ManU on tammikuun alkaessa Liverpoolin yläpuolella sarjataulukossa!


Just joo...
Vorssander

Poissa Poissa


Vastaus #1717 : 05.12.2016 klo 01:55:49

Katselin pelin nyt vasta yön tunteina jälkikäteen, vaikka tiesin toki jo tuloksen. Pelihän oli noin 70 minuuttia varsin kelvollista, mutta sitten pakka hajosi täysin. Kovin pitkälle meneviä johtopäätöksiä tuosta ei ehkä kannata tehdä, sillä Bournemouthin nousulle tuskin löytyy mitään yhtä selkeää syytä. Karius oli todella huono, mutta ei tappiota voi laittaa täysin edes saksalaisvahdin piikkiin.

Ennen kaikkea ottelu oli osoitus siitä, miten suuri vaikutus korvien välillä on jalkapallossa. Kun Bournemouth pääsi peliin mukaan, molempien joukkueiden peli-ilme muuttui selvästi, mutta eri suuntiin.
bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #1718 : 05.12.2016 klo 08:48:18

Liverpoolilla oli tosiaan 15 ottelua tappioitta, tilastotappion aika oli tulla pikkuhiljaa. Tosin tapa millä tappio tuli oli todella surkea. Toisaalta tämä ehkä toimii hyvänä herätyksenä tulevaisuutta varten, sillä eilenkin Pool näytti pitkään ottavan helpon rutiinivoiton. Toisaalta tämän tappio-ottelun peli-ilme oli paljon parempi, kuin että oltaisiin hävitty 3-1 surkealla pelillä. Elämä jatkuu, eikä mitkään merkit edelleenkään osoita suurta notkahdusta tapahtuvan.

Eilen on paljon lytätty Kariusta. Mies ei ole kyllä pystynyt allekirjoittanutta vakuuttamaan näiden 8 ottelun aikana, mutta eilisen tappion siirtäminen hänen kontolleen on kyllä väärin. Viimeistä maalia edeltäneen laukauksen olisi pitänyt pystyä koppaamaan, vaikkakin pallo otti ilkeä pompun maasta. Torjuihan Karius eilen myös muutaman gamesaverin 3-3 tilanteessakin.

Ennemmin olisin huolissaan joukkueen topparitilanteesta. Matip on pelannut hienon syksyn, mutta en uskonut hänen olevan noin korvaamaton alakerran johtajana. Leeds-pelin jälkeen kirjoittelin, etten koskaan haluaisi nähdä Lucas-Klavan kaksikkoa Valioliigapelissä, koska sellaista paniikkia miesten peli heijasteli koko alakertaan. Nyt Klavan oli korvattu vain Lovrenilla, mutta sama paniikki siellä jälleen oli. Lovren on kyllä erikoinen pelaaja, joka loistaa "johtavan" puolustajan rinnalla pelatessaan (Matip, Sakho), mutta on täysi lapanen kuin hänen pitäisi itse olla se "johtava" toppari (Skrtel,Lucas).

Jos olisi minun rahat käsissä iskisin £30m Southamptonin Van Dijkiin tammikuussa ja kokeilisin, jos mies liikahtaisi. Lovrenilla en näe pitkäaikasta tulevaisuutta avaavana topparina.

Kaikenkaikkiaan hieman kannattaisi rauhoittua näissä meuhkoomisissa vaikka tappio tulikin, itse olen pelejä seurannut yli 20vuotta, eikä monestikkaan ole Liverpool näin hienossa kunnossa seurana ollut tuona aikana.

Turvavyö kiinni ja nautitaan matkasta, kävi miten kävi.
« Viimeksi muokattu: 05.12.2016 klo 09:24:14 kirjoittanut bergerinpatrik »
Pläkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset


Vastaus #1719 : 05.12.2016 klo 09:22:36

Kaikenkaikkiaan hieman kannattaisi rauhoittua näissä meuhkoomisissa vaikka tappio tulikin, itse olen pelejä seurannut yli 20vuotta, eikä monestikkaan ole Liverpool näin hienossa kunnossa seurana yleisestikkin ollut tuona aikana.

Turvavyö kiinni ja nautitaan matkasta, kävi miten kävi.
Hyvä vinkki. Eipä itsellekään muistu mieleen milloin viimeksi Liverpool olisi ollut seurana näin hyvässä nosteessa. Tosiaan toppari tuonne ehkä tarvitaan kun Klavan ei näytä olevan kyllin hyvä, mutta muuten tilanne on varsin stabiili.

Wolkkareiden Draxlerin ollessa ilmeisen kiinnostunut Valioliigasta, on sivullekirjoittaneen ensimmäinen reaktio se että Pooliinhan tuo sopisi kuin nakutettu. Muutenkin tammikuun ikkunassa soisi muutaman pelaajan saapuvan sisään, sillä jos UCL matseja ensi kaudella tulee tarkoittaa se joukkueen koon kasvamista 3-4 pelaajalla ja kesällä noin suuren pelaajamäärän hankkiminen hieman ongelmallista.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1720 : 05.12.2016 klo 09:34:29

Topparin hankkimisen ei pitäisi olla ylettömän vaikeata, eikä topparit ihan hirveitä maksakaan. Draxlerin pitäisi olla lähdössä joulutauolla, kun fanitkin jo viheltää sille, kun se otetaan penkiltä kentälle. 0 osallistumista maaliin tällä kaudella. - Melkoinen mysteeri siis.
Pläkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset


Vastaus #1721 : 05.12.2016 klo 09:54:51

Topparin hankkimisen ei pitäisi olla ylettömän vaikeata, eikä topparit ihan hirveitä maksakaan. Draxlerin pitäisi olla lähdössä joulutauolla, kun fanitkin jo viheltää sille, kun se otetaan penkiltä kentälle. 0 osallistumista maaliin tällä kaudella. - Melkoinen mysteeri siis.
Voipi olla että kesäiset tapahtumat ja viime kausi vaikuttavat negatiivisesti Draxleriin. Voisi kuvitella että Matip ja Klopp olisivat yhdessä kuiskuttelemassa jotain Julianin korviin. Tosin pelaajatyyppinä voi olla että Draxler olisi eniten Arsenalin näköinen pelaaja.
McManaman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #1722 : 05.12.2016 klo 10:04:12


Jos olisi minun rahat käsissä iskisin £30m Southamptonin Van Dijkiin tammikuussa ja kokeilisin, jos mies liikahtaisi. Lovrenilla en näe pitkäaikasta tulevaisuutta avaavana topparina.

Kaikenkaikkiaan hieman kannattaisi rauhoittua näissä meuhkoomisissa vaikka tappio tulikin, itse olen pelejä seurannut yli 20vuotta, eikä monestikkaan ole Liverpool näin hienossa kunnossa seurana ollut tuona aikana.

Turvavyö kiinni ja nautitaan matkasta, kävi miten kävi.

Tähän kaikkeen iso sama. Itse malttaisin sen topparin hankkimisen kanssa, ellei tosiaan ole saatavilla joku van Dijkin tasoinen pelimies. Rotaatiopelaajan hankkiminen tuntuu turhalta panikoitumiselta tämänkin tuloksen jälkeen.
pikkelssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC, Juve, kaakon kovimmat


Vastaus #1723 : 05.12.2016 klo 10:16:57

Malliesimerkki valioliigan yllätyksellisyydestä ja siitä että pelit pitäisi pelata loppuun saakka kapsahti tällä kertaa nyt sitten Liverpoolin nilkoille. Kauden toinen tappio ja tämä olisi kyllä ollut ihan täysin vältettävissä. Musta vartti ja kolme maalia, asia jota ei todellakaan pitäisi päästä tapahtumaan tuolla tasolla.

Huvittavinta tässä on se että forumillakin kaikki ketkä eivät poolia kannata ilkkuvat mestaruuspuheille nyt mutta tosiaan se on miusta ennemminkin vain hauskaa. Kertoo jotain siitä minkälaisena joukkueena iskukykynsä ja pelinsä puolesta pool nähdään atm. Ei siinä, pelottaisi kyllä minuakin. Mitäänhän ei tosiaan vielä olla hävitty, päinvastoin. Tuosta pelistä jäi varmasti paljon kysymyksiä joihin Kloppo haluaa vastauksen ja mikäli tuota hänen filosofiaansa yhtään on tunteminen niin vastaavanlaista tappiota en lähtisi enää tälle kaudelle veikkailemaan. Helvetin kitkerähän tuo tapio oli koska kyllä kolme maalia ja kahden maalin kaula parikymmentä minuuttia ennen loppua pitäisi riittää voittoon mutta rouva fortuna päätti nyt näin.

Valmentajan piikkiin en tätä tappiota kuitenkaan laittaisi, kyllä siellä kentällä tapahtui ennemmin jotain mitä ei olisi pitänyt päästää tapahtumaan. Kaikki kunnia kuitenkin Bournemouthille kovasta taistelusta ja se taistelu toi plakkariin 3 pistettä Ylos

Bournemouthin peli oli muutenkin toisella puoliajalla aktiivista, menivät rohkeasti ja itsevarmasti kaksinkamppailuihin, hakivat kakkospalloja sekä prässäsivät välistä jopa uhkarohkeasti. Katselin siihen malliin että taisivat päästä vähän esim. Hendersonin ihon alle, kapteeni vaikutti hermostuvan muutamalle vastustajan pelaajalle ja tuo vähän halpa keltainenkin saattoi vaikuttaa asiaan.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #1724 : 05.12.2016 klo 12:01:28

Pienestä se on kiinni, sentin päässä 1-4 maalista, pilkku oli ehkä hieman kyseenalainen ja 2-3 maalissa pallo pomppi kyllä suotuisasti Bmouthille.

Vähä mietityttää katoaako Firmino hiukan kuvasta kun joutuu pelaamaan laidalla, voisi ehkä kokeilla Lallanaa Coutinhon paikalla.

Toinen kysymysmerkki on tietysti Karius. Jotenkin tuntuu, että Mignolet olisi saattanut torjua 2-3 maalin. Mielenkiintoista nähdä kuka aloittaa West Hamia vastaan.

Van Dijk ja Draxler ovat kyllä sellaisia laatupelaajia, että heistä voisi vaikka 100 miljoonaa yhteensä maksaa.

 
Sivuja: 1 ... 68 [69] 70 ... 191
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa