Wojciech
Poissa
|
 |
Vastaus #1050 : 31.08.2016 klo 18:04:55 |
|
Wilshere valitsi ilmeisesti Bournemouthin. Syynä lienee muuan bestis Afobe.
|
|
|
|
|
veijomeri
Poissa
|
 |
Vastaus #1051 : 31.08.2016 klo 18:06:28 |
|
Viiden miljoonan takia pelattiin varmaan päälle   . No, kaipa noilla rahoilla kustannetaan Kroenken konsultoinnit tällä kaudella. Sopimus olisi loppunut ensi kesänä, miten olisi pitänyt toimia jos ei halunnut allekirjoittaa uutta pahvia?
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #1052 : 31.08.2016 klo 18:08:33 |
|
Sopimus olisi loppunut ensi kesänä, miten olisi pitänyt toimia jos ei halunnut allekirjoittaa uutta pahvia?
€5m tai £8m. Niin mitättömiä summia, että olisi mielestäni kannattanut ennemmin katsoa kortti loppuun kuin myydä viime hetkillä saludopaketin hinnalla.
|
|
|
|
|
Carlos Chewbacca
Poissa
Suosikkijoukkue: Titi ja Dennis
|
 |
Vastaus #1053 : 31.08.2016 klo 18:27:55 |
|
Wilsheren lainasiirto Bournemouthiin alkaisi näyttämään selvältä, toki tässä kohtaa medical ei ole välttämättä ihan läpihuutojuttu. Jackilla olisi siis nyt kausi aikaa tutustua ensi kesänä Wengerin korvaavaan Eddie Hoween (saa ottaa talteen  ) ja toisinpäin..
|
|
|
|
|
White Sleeves
Poissa
|
 |
Vastaus #1054 : 31.08.2016 klo 18:41:17 |
|
€5m tai £8m. Niin mitättömiä summia, että olisi mielestäni kannattanut ennemmin katsoa kortti loppuun kuin myydä viime hetkillä saludopaketin hinnalla.
Mitättömiä ja mitättömiä. Jos tienaat vuodessa 50 000 € on tuo sinulle noin 1 000 €:n saludopaketti. AIka kallista kahvia myydään teidän lähikaupassa. Ai niin, mutta kun ei ne sun pussista ne rahat ole pois niin totta kai puhutaan mitättömistä summista. e. Ja tuo tonni saatiin ihan vaan karkeasti jakamalla siirtosumma Arsun liikevaihdolla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2016 klo 18:43:46 kirjoittanut White Sleeves »
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #1055 : 31.08.2016 klo 19:03:47 |
|
Jatko ei Arsenalin tarjoamilla ehdoilla ilmeisesti käynyt, joten vaihtoehtona oli joko myydä tai antaa aivan oikea mahdollisuus, eli ysikymppisiä jatkuvasti. Odotettavissa oleva hv-minuuttien rooli syksylle ja Gnabrylla olisi nimi saksalaisten paperissa jo lokakuussa (ja virallisesti tammikuussa) eikä Arsenal saisi mitään.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #1056 : 31.08.2016 klo 19:24:06 |
|
Jatko ei Arsenalin tarjoamilla ehdoilla ilmeisesti käynyt, joten vaihtoehtona oli joko myydä tai antaa aivan oikea mahdollisuus, eli ysikymppisiä jatkuvasti. Odotettavissa oleva hv-minuuttien rooli syksylle ja Gnabrylla olisi nimi saksalaisten paperissa jo lokakuussa (ja virallisesti tammikuussa) eikä Arsenal saisi mitään.
Nyt ne minuutit menevät sitten Walcottille ja Chamberlainille. Tuskimpa tulokset olisivat olleet ainakaan huonompia, jos Gnabry olisi saanut ne minuutit.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1057 : 31.08.2016 klo 21:25:12 |
|
Ihan mielenkiintoinen vaihtoehto Wilsherelle tuo B'mouth, kunhan lainasiirto vahvistuu. Wilsheren pitäisi olla jopa keskenkuntoisena sen tason pelaaja B'mouthille, että pääsee heti pelaamaan. Sitten jos vielä spekuloidaan tuolla Eddie Howe -Arsenaliin, niin hän pääsee tutustumaan itse pelaajaan ja motivaatio laittaa Wilshere kuntoon on varmasti iso, jos valmentaa Arsenalia vuoden kuluttua. JOS, siis iso jos, Wilshere pääsee ja pysyy kunnossa, niin hän on ihan eri tason pelaaja, johon Bournemouthilla olisi varaa. Wilshere saattaa auttaa Bournemouthia pysymään Valjussa ja tietenkin Howelle tekisi myös hyvää säilyttää paikka Valjussa. Toivottavasti tästä siirrosta on siis hyötyä monelle osapuolelle.
Gnabryn lähtö on hieman sääli, koska siellä olisi saattanut olla isompaa roolia tiedossa, mutta Gnabry ei jostain halunnut jäädä taistelemaan paikasta. Hintakin on hieman alakanttiin, joten toivottavasti siinä on takaisinosto-oikeus tai vähintään iso osuus seuraavasta siirrosta. Voi olla ettei Arsenal edes halunnut myydä Gnabrya Bayerniin, vaan Bremeniin, vaikka saikin nyt pari milliä vähemmän.
Katsotaan nyt ikkunan sulkeutumiseen asti ja vedetään sen jälkeen jonkinlainen yhteenveto.
|
|
|
|
|
asdas
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, klubi
|
 |
Vastaus #1058 : 31.08.2016 klo 21:59:31 |
|
Mustafi hajalle? Taisi tulla vain iskua, mutta olisi sopinut kyllä kuplettiin. Siellä on aika hyvin junnuissa lupaavia kavereita, joten Gnabryn myynti ihan ok. 8m ei ole mitään saludoita, jos on Bosman 6kk päästä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2016 klo 22:01:36 kirjoittanut asdas »
|
|
|
|
|
Ratkaisija
Poissa
Suosikkijoukkue: Gunners, BVB, Die Kühe
|
 |
Vastaus #1059 : 31.08.2016 klo 21:59:51 |
|
Ja Mustafi paskoo itsensä hyvissä ajoin jo ystävyysottelussa 
|
|
|
|
|
Raseliz
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Real Madrid
|
 |
Vastaus #1060 : 31.08.2016 klo 22:00:50 |
|
Nyt alkoi kuumottamaan kieltämättä.
Edit: Ei ilmeisesti mitään pahempaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2016 klo 22:02:55 kirjoittanut Raseliz »
|
|
|
|
|
gv39
Poissa
Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups
|
 |
Vastaus #1061 : 31.08.2016 klo 22:02:58 |
|
Mustafi hajalle?
Olisi todella komeata jos suomalaiset pistäisivät Mustafin telakalle ennen ensimmäistäkään Arsu peliä 
|
|
|
|
|
Islingtonin Punainen
Poissa
|
 |
Vastaus #1062 : 31.08.2016 klo 22:03:08 |
|
Täytyy myöntää, että kun ensiksi kuulin Wilsheren lainaan liittyvistä huhuista olin aika pettynyt. Eihän kaikesta huolimatta Jack the Lad voi Arsenalia jättää, "meiän mies" jne jne.
Nyt alkushokista toivuttua todettakoon, että onhan tämä ainoa oikea ratkaisu mikäli Wilshere aikoo lunastaa jossain vaiheessa huomattavan potentiaalinsa. AC Milan tai Roma olisivat olleet vaihtoehtoina myös ok, mutta näistä EPL-vaihtoehdoista Bournemouth yksi parhaista. Suhteellisen järkevään systeemiin pelaamaan (tulevan Arsenal-valmentaja) Eddie Howe:n alaisuuteen. Kuten monet on tässä jo maininnutkin, niin squad rotation -pelaajana Arsenalissa ei Wilshere varmasti olisi suurempaa breakthroughta tällä kaudella tehnyt. Kilpailua on vaan tällä hetkellä liikaa AM-paikoille. Nyt vaan Jackille huippukausi Bournemouthissa alle ja ensi kaudella maailmanluokan kk-pelaajana takaisin kotiin kera Howen. Jollei tämä kausi mene aivan penkin alle, niin eiköhän Wilshere sieltä tosiaan takaisin tule rakastamaansa seuraan.
Gnabryn casessa taas uskon, että hän haistoi markkina-arvonsa nousseen positiivisten Olympialaisten ansiosta, hänelle ei luvattu haluttua roolia Arsenalissa ja päätti puskea siirron läpi. Wenger antoi niin positiivisia kommentteja Gnabrysta etten usko hänen ainakaan positiivisen myötävaikuttaneen Gnabryn myyntiin.
E: And there goes Mustafi....back to Holding!
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #1063 : 01.09.2016 klo 08:22:34 |
|
Nyt ne minuutit menevät sitten Walcottille ja Chamberlainille. Tuskimpa tulokset olisivat olleet ainakaan huonompia, jos Gnabry olisi saanut ne minuutit.
Enpä osaa arvioida tuota. Aika selvät merkit tosin mielestäni oli, että valmennus ei Gnabrya ollut em. kaksikon edelle nostamassa, joten luulisin, että minuutit olisivat Gnabryn jäätyäkin ensisijaisesti mennyt heille.
|
|
|
|
|
giro12
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1064 : 01.09.2016 klo 08:24:58 |
|
Menikö mustafi eilen oikeasti klesaksi vai oliko varman päälle ottamista?
|
|
|
|
|
unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #1065 : 01.09.2016 klo 08:30:22 |
|
Gnabryn tilanne harmittaa, mutta näistä on tietenkin mahdotonta sanoa tietämättä tarkkaan taustoja, että oliko varsinaisesti muuta järkevää vaihtoehtoa. Nyt tämän tilanteen selvittyä, kun lukee Wengerin kommentteja Gnabrystä muutaman päivän takaa, niin niistä itse asiassa voi helpohkosti tulkata pienen tuskastumisen tilanteeseen. Wenger puhui, miten Arsenal on seisonut Gnabryn tukena ja esimerkiksi päästi tämän Olympialaisiin ja aika helposti noista nyt siirron jälkeen lukee sen, että Wenger varmasti jo tiesi, että Gnabry haluaa pois. Onhan tuo hankala tilanne, jos pelaaja yksikäsitteisesti ilmoittaa, ettei sopimusta aio allekirjoittaa ja antaa esimerkiksi ymmärtää, ettei pelaaminen Arsenalissa enää kiinnosta, niin aika vaikeaan asemaan seurakin siinä joutuu. Väkisin seurassa pidetty ja motivaationsa hukannut pelaaja tuskin on kenellekään hyödyksi, oli miten lahjakas ja lupaava tahansa. Mutta tosiaan, mahdoton sanoa tarkkaan, kun taustoja ei tiedä.
|
|
|
|
|
unreal
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, FC Lahti, Obuhov, FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #1066 : 01.09.2016 klo 08:33:03 |
|
Menikö mustafi eilen oikeasti klesaksi vai oliko varman päälle ottamista?
Mustafihan pelasi 90 min eli ei mennyt eikä ollut varman päälle ottamista. Yhdessä tilanteessa joutui hoidettavaksi, kun nilkka ilmeisesti vääntyi, mutta oli taas minuutin päästä kentällä ja pelasi pelin loppuun.
|
|
|
|
|
kuupa
Poissa
|
 |
Vastaus #1067 : 01.09.2016 klo 08:34:52 |
|
Menikö mustafi eilen oikeasti klesaksi vai oliko varman päälle ottamista?
Eikös Mustafi pelannut kuitenkin koko ottelun? Gnabryn tilanteesta tosiaan vaikea sanoa, mutta oma veikkaus on juuri tuo unrealin visio. Jos nimeä uuteen sopimukseen ei olisi tullut ja halu kotimaahan oli kova, niin eika siinä auta kuin ottaa saatavissa oleva korvaus ja antaa kaverin mennä.
|
|
|
|
|
Wojciech
Poissa
|
 |
Vastaus #1068 : 01.09.2016 klo 08:49:57 |
|
Gnabry on loistanut vain höntsäkisoissa ja preseasoneilla... kuten muuan Sanogo. Ne eivät mielestäni ole hyvä mittari. Mut ikävää että "uusi pogba" lähti 
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1069 : 01.09.2016 klo 09:33:31 |
|
Arsenal.com ei ole vielä jaksanut vahvistaa Gnabryn lähtöä. Kamaran lainasta Colchesteriin on sentään saatu uutinen tehtyä. Arsenal.comin viestintä on kyllä luokatonta, nykyaikana kun pitäisi viestiä mahdollisimman paljon ja nopeasti, niin Arsenal viestii entistä vähemmän ja hitaasti. Aikaisemmin kommentit otteluista tuli n. tunti matsin jälkeen, nyt kestää sellainen kolmisen tuntia ja siellä on vieläpä kirjoitusvirheitä.
Epäilen, että Wengerin papereissa Gnabryn edellä oli vain Sanchez, Walcott, AOC, Iwobi, Lucas ja Ramsey. Gnabry olisi siis ollut vaatimattomasti seiskavalinta. Tietenkin Welbeck olisi tiputtanut hänet sitten vielä yhden pykälän alaspain. Se on sitten eri asia, että mihin väliin Gnabry oikeasti kuuluu, mutta näin arvaten Wengerin papereissa. Ei siinä tarvitse paljoa miettiä minkä takia Gnabry halusi lähteä.
Nwakali lähtee lainalle MVV MAASTRICHTiin. Kauden kestävä laina. Maastricht on kait Hollannin toiseksi ylimmällä sarjatasolla.
Debuchy ja Akpom tosiaan taisivat jäädä Arsenaliin ainakin toistaiseksi. Hyvä niin varsinkin Debuchyn kohdalla. Tietenkin Akpom voi käsittääkseni vielä siirtyä Pimppiin, jos on tarvetta. Sanogo tuonne vesijuoksuosastolle jäi myös, mutta eiköhän hän lähde jonnekin Pimppiin tai alemmas, jos vielä joskus tulee pelikuntoon.
|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #1070 : 01.09.2016 klo 09:37:40 |
|
Gnabry on loistanut vain höntsäkisoissa ja preseasoneilla... kuten muuan Sanogo. Ne eivät mielestäni ole hyvä mittari. Mut ikävää että "uusi pogba" lähti  en tiedä mitä loistamisella tarkoitat, mutta esim swanseaa vastaan vieraissa 3 vuotta sitten gnabry (juuri ja juuri 18-vuotiaana) oli arsenalin paras pelaaja.
|
|
|
|
|
walesinjeesus
Poissa
|
 |
Vastaus #1071 : 01.09.2016 klo 09:59:10 |
|
On tietysti sääli, että Gnabry lähti, mutta ei voida kuitenkaan sanoa, että Arsenal olisi menettänyt profiilipelaajan. Kaikkea hyvää kuitenkin Gnabrylle Saksaan.
Mitä tuohon Wilshereen tulee, niin nyt on Jackilla mielestäni se viimeinen mahdollisuus osoittaa, että paikat kestävät tällä tasolla. Mielenkiintoista myös nähdä miten käsittelee paineet, sillä Bournemouthissa tulee olemaan varmasti kaiken keskipiste niin pitkään kuin vain pysyy terveenä. Kaiken kaikkiaan laina joka tuli täysin puskista ja tuohon on varmasti vaikuttanut se, että Allardyce päätti jättää Wilsheren maajoukkueen ulkopuolelle. En siis ihmettelisi, jos koko idea lainasta on alunperin lähtöisin Wilsheren omasta halusta lähteä, jotta pääsisi pelaamaan säännöllisesti. Arsenalin keskikentällä tuo kilpailu on tällä kaudella niin kovaa, että kausikorttia ei olisi ollut jaossa. Toivon todella, että Wilshere onnistuu ja pysyy kunnossa ja palaa ensi kaudella takaisin parempana pelaajana.
Nyt kun siirtoikkuna on saatu taputeltua, niin otetaan lyhyt katselma siihen minkälainen joukkue Arsenalilla on tälle kaudelle kasassa.
Maalivahdit Cech, Martinez, Ospina
Maalivahtipeli on kunnossa ja ilman loukkaantumisia Cech tulee pelaamaan Valioliiga- ja UCL-ottelut. Ospina pelaa varmasti kalja- ja FA Cupissa. Martinez ei tule saamaan peliaikaa. Joka tapauksessa erittäin pätevä kolmikko, eikä homman ainakaan tästä pitäisi jäädä kiinni. Kestää vertailun mihin tahansa joukkueeseen valioliigassa.
Laitapuolustajat Bellerin, Debuchy, Gibbs, Jenkinson, Monreal
Tämän osalta tilanne on vielä viime vuotta parempi, kun puhutaan leveydestä. Täytyy sanoa, että allekirjoittanut on todella yllättynyt, että Wenger piti kiinni Debuchysta ja hyvä tietenkin niin, kun Jenkinsonilla on takana pitkä loukkaantuminen josta on vasta hiljalleen toipumassa pelikuntoon. Yllättyn taas, jos Debuchy ei viimeistään tammikuussa lähde. Bellerin ja Monreal aloittavat, Gibbs tulee samaan minuutteja otteluiden lopussa sekä cupeissa. Kestää vertailun mihin tahansa joukkueeseen valioliigassa.
Topparit Gabriel, Holding, Koscielny, Mertesacker, Mustafi
Jos oli kaksi kautta sitten toppareiden suhteen tilanne heikko kesän siirtoikkunan jälkeen, niin nyt se ei sitä ole. On tosin sanottava, että Mustafi tuskin olisi siirtynyt Arsenaliin, jos edes toinen kaksikosta Gabriel ja Mertesacker olisi tällä hetkellä terveiden kirjoissa. Topparipariksi muodostunee Koscielny ja Mustafi. Kestää vertailun mihin tahansa joukkueeseen valioliigassa.
Keskikenttä Cazorla, Coquelin, Elneny, Ramsey, Xhaka, Özil
On todella mielenkiintoista nähdä saako Ramsey kausikortin avaukseen toivuttuaan loukkaantumisesta, vai luottaako Wenger lähtökohtaisesti kolmikkoon Cazorla, Xhaka ja Özil. Tuosta kuusikosta saa tosin joka tapauksessa muodostettua monia toimivia pareja ja pitkästä aikaa Arsenalin keskikenttä näyttää todella hyvältä ja ainakin allekirjoittanut toivoo, että Wenger myös antaa peliaikaa jokaiselle kauden edetessä. Özil avaa varmasti lähes kaikki pelit poissulkien cup-ottelut joissa vastustaja tulee esim. divarista. Kestää vertailun mihin tahansa joukkueeseen valioliigassa.
Hyökkäys Alexis, Giroud, Iwobi, Ox, Perez, Walcott, Welbeck
Perezin hankinnan myötä uskon, että Alexis ottaa jälleen paikkansa vasemmalta laidalta ja kärjessä pelaa lähtökohtaisesti joko Giroud tai Perez. Walcott avaa alkukauden näyttöjen perusteella ainakin lähitulevaisuudessa oikealla ja Iwobi voi esiintyä yllättävänkin paljon, kunhan toipuu. Oxin pitäisi lähtökohtaisesti olla penkkiveikko. Welbeck voi sotkea pakkaa paljonkin sitten, kun polvi kestää taas pelaamisen. Ei kestä vertailua mihin tahansa joukkueeseen valioliigassa, mutta tilanne on parempi kuin viime kaudella.
Lisäksi peliaikaa ainakin cup-otteluissa kärkkyvät Akpom, Bielik, Maitland-Niles, Reine-Adelaide, Willock ja Zelalem. Tuosta porukasta saattaa tosin joku lähteä vielä lainallekin. Sitten on tietenkin vielä Sanogo, mutta Sanogolla ei taida olla mitään tulevaisuutta Arsenalissa.
Ihan positiivinen fiilis tässä vaiheessa joukkueesta. Uskon, että Arsenal voi haastaa ihan kenet tahansa tällä kaudella.
|
|
|
|
|
KIPEE
Poissa
Suosikkijoukkue: #meilläonunelma
|
 |
Vastaus #1072 : 01.09.2016 klo 10:10:24 |
|
Komppaan kyllä melko paljon unrealia tuossa Gnabry skenaariossa ja ymmärtääkseni joidenkin juttujen mukaan Arsenal sai myös ujutettua seuraavasta myynnistä tulevia rahoja itselleen. Eli siis ihan hyvä diili potentiaalisesta pelaajasta ja lopultahan tuo summa voi nousta johonkin 15-20m jos Bayern sen naaraa joskus tulevaisuudessa. Jos ei halua ollut Arsenalissa pelata niin ihan hyvään hintaan päästiin "eroon". Aika harvoin nuo ovat kuitenkaan nousseet miksikään tähdiksi muualle ja hyvänä esimerkkinä voisi toimia Merida(muistaako kukaan?).
Itse olen melko tyytyväinen tähän siirtoikkunaan Arsenalin osalta, arvosana menee kasin päälle, mutta selvää ja isohkoa miinusta tulee viivyttelystä. Heti Merten loukin jälkeen Mustafi sisään ja pisteitä voisi tällä hetkellä olla muutama enemmän ja saa nähdä vaikuttaako ne kauden lopussa. Myös sen kärjen kanssa olisi voinut toimia nopeammin kun ilmeni ettei Lyonin mies liiku ja Giroud missaa pari ekaa peliä.
Kuten walesinjeesuksen kokoamisesta näkee Arsenalilla on melko hyvä nippu edelleen kasassa ja mielenkiinnolla odotan, miten homma lähtee toimimaan. PSG:n muutoksien myötä UCL:ssä lohkovoitto on ihan hyvin omissa käsissä pitkästä aikaa sekä Valioliigassa pitäisi taistella mestaruudesta. Ei toki suosikkeina olla, mutta haastajajoukossa kuitenkin vahvasti mukana.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1073 : 01.09.2016 klo 12:00:17 |
|
Eli pelaajia ei saakaan enää lainata ulos siirtoikkunan ulkopuolella. Esim. Zelalem jäi siis Arsenaliin ainakin syyskaudeksi. Toisaalta Valioliiga2 on osoittanut olevansa kova sarja tälle porukalle, joten sinne varmasti vahvistuksia kaivataan.
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1074 : 01.09.2016 klo 12:18:49 |
|
Eli pelaajia ei saakaan enää lainata ulos siirtoikkunan ulkopuolella. Esim. Zelalem jäi siis Arsenaliin ainakin syyskaudeksi. Toisaalta Valioliiga2 on osoittanut olevansa kova sarja tälle porukalle, joten sinne varmasti vahvistuksia kaivataan.
Eikö alemmille sarjaportaille saa lainata lyhyille pesteille?`
|
|
|
|
|
|
|
|