giro12
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1600 : 19.10.2016 klo 22:50:16 |
|
Mitäköhän Giroud miettii tällä hetkellä joukkueen tekemistä katsellessaan?
"Vau. Mikä jengi toi on?"
|
|
|
|
|
|
|
Molo Toure
Poissa
|
 |
Vastaus #1602 : 19.10.2016 klo 22:52:38 |
|
Mitäköhän Giroud miettii tällä hetkellä joukkueen tekemistä katsellessaan?
Luulisi miehen olevan tyytyväinen kun joukkueensa pelaa pirun hyvin. Wenger arvostaa myös Giroudia pelaajana ja tämä tulee varmasti saamaan näyttöpaikkoja, olivat tulokset millaisia tahansa. Ne pitää sitten pystyä vain käyttämään hyvin jos mielii saada pelata isompia minuutteja.
|
|
|
|
|
Liberchies
Paikalla
|
 |
Vastaus #1603 : 19.10.2016 klo 22:53:14 |
|
Vähän oli pakka levällään ekalla puoliskolla ja Sanchezin hienon maalin jälkeen Arsenal pelasi heikosti pitkään. Toka jakso olikin sitten silkkaa pornoa. Kunhan ei nouse liikaa hattuun niin aika pitelemätön Arsu kyllä on. Penkiltä löytyy kuumaa pelaajaa siinä määrin ettei aloituskokoonpanoa niin vain voi kiveen hakata. Pelkästään positiivinen ongelma. Hienoa nähdä Oxiltakin parempaa tekemistä. Özilin hatulle massiivinen  . Kohtuu maaginen myös Sanchezin chippi.
|
|
|
|
|
walesinjeesus
Poissa
|
 |
Vastaus #1604 : 19.10.2016 klo 23:03:21 |
|
Ei tullut ja en sitten tiedä onko tuota Forest-ottelun syöttöä laskettu "virallisiin" tilastoihin. Olin itse unohtanut tämän syötön, mutta kyllähän tuo on piste espanjalaiselle vaikka mitä tilastot sanoisivat. Tämän iltaisessa pelissä muuten ihailtavaa ensimmäisessä syöttöpisteessä oli ensinnäkin juoksu palloon ja sitten yhdellä kosketuksella annettu todella mainio syöttö Özilille. Luulisi miehen olevan tyytyväinen kun joukkueensa pelaa pirun hyvin. Wenger arvostaa myös Giroudia pelaajana Juuri näin, molempiin. Giroud voi olla todella tärkeä vaihtopelaaja/toisinaan avauksen pelaaja Arsenalille tällä kaudella. Özilin hatulle massiivinen  . Kohtuu maaginen myös Sanchezin chippi. Özilin uran ensimmäinen hattu  Olihan se Alexisin maali ihan mielettömän upea myös. Vaikka vastus oli mitä oli puolustussuuntaan, niin taas yksi osoitus siitä, miksi Arsenalin yksinkertaisesti pitää lyödä tarvittavat punnat tiskiin, että nämä kaksi maailmantähteä pysyvät joukkueessa.
|
|
|
|
|
Arkon
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu
|
 |
Vastaus #1605 : 19.10.2016 klo 23:03:52 |
|
Ludogorets pelasi kyllä täysin Arsenalin pussiin, mutta olihan tämä kaiken kaikkiaan aika ideaalinen peli: sopivasti rotaatiota avauskokoonpanoon, onnistumisia laajalla rintamalla, peli aikaisessa vaiheessa pakettiin ja avainpelaajille loppuun vielä lepoa (vaikka Alexis ei sitä varmaan olisi halunnut, ja Santinkin vaihto taisi tulla vähän pakotettuna). Ensimmäisellä jaksolla puolustus toki oli paikoin aika kuutamolla, ja siinä olisi voinut käydä pahemminkin, jos Ospina ei olisi ollut erinomaisesti hereillä. Välillä neljä tai viisi kaveria oli puolustamassa samassa läjässä samalla puolen kenttää juosten palloa kohti kuin pihapeleissä ja jättäen toisen laidan kokonaan auki, mutta Ludogorets ei onnistunut tätä kertaakaan hyödyntämään. Peli tietysti tapettiin viimeistään toisen jakson alussa, jos ei jo Walcottin ensimmäisen puoliajan osumalla, mutta hieman Swansea-pelin tapaan joukkue näytti taas hieman haavoittuvaisemmalta kuin muutamissa aikaisemmissa peleissä. Eihän se tietysti haittaa, kun hyökkäyspeli toimii, ja tänään Arsenal pääsi läpiajoon käytännössä aina halutessaan.
Pienenä kuriositeettinä mainittakoon, että Oxlade-Chamberlainin WhoScored-arvosana tämäniltaisesta matsista oli vaatimattomasti täysi kymppi.
|
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
 |
Vastaus #1606 : 19.10.2016 klo 23:05:56 |
|
Tänään tuli onnistumisia laajalla rintamalla, kuten voisi sanoa oikeastaan koko kaudesta. Hyvä ettei joukkue ole tällä hetkellä 1-2 pelaajan varassa kuten niin monena viime vuotena on ollut. Rotaatiotakin on saatu aikaan melko hyvin, joten jos loukkaantumisia alkaa tulemaan niin penkkimiehet eivät ole täysin kylmillä jaloilla liikenteessä jos pääsevät avaukseen. Seuraavaksi sitten Boro, jota vastaan voisi tosiaan vaikkapa Walcottille antaa huilia. Santille näytettiin laittavan melko isoa teippiä jääpusseilla höystettynä, joten Elneny & Coquelin Boroa vastaan jos vähänkin pelkoa Santin pelikunnosta.
Tämänhetkisen hyvän formin voi tuhota ainoastaan Wengerin fiksaatio saada Ramsey tungettua väkisin kentälle kun tuo palailee...
Giroud on yleensä tullut loukkaantumisten jälkeen sisuuntuneena takaisin, joten hyvä että joukkueessa on täysin erilainen ase vielä käytännössä käyttämättä tälle kaudelle. Sama toki Welbeckin kanssa.
|
|
|
|
|
Icarus666
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa
|
 |
Vastaus #1607 : 19.10.2016 klo 23:14:09 |
|
Luulisi miehen olevan tyytyväinen kun joukkueensa pelaa pirun hyvin. Wenger arvostaa myös Giroudia pelaajana ja tämä tulee varmasti saamaan näyttöpaikkoja, olivat tulokset millaisia tahansa. Ne pitää sitten pystyä vain käyttämään hyvin jos mielii saada pelata isompia minuutteja.
Voihan se vähän jännittää kun kyllähän tän hetken esityksillä miehen avauksen paikka on ensimmäistä kertaa ihan tosissaan uhattuna. Toisaalta Giroud on uransa huipulla Arsenalissa ja ei vaikuta kovin kiukuttelevalta pelaajalta.
|
|
|
|
|
Gabriel Batistuta
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikel Artetan Tykkimiehet.
|
 |
Vastaus #1608 : 19.10.2016 klo 23:32:48 |
|
Kovaa menoa on tämän kauden jengiltä. Hankintojen voidaan jo nyt sanoa osuneen nappiin ja mukaan on tullut myös LANS Walcott 
|
|
|
|
|
giro12
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1609 : 20.10.2016 klo 07:23:08 |
|
Kovaa menoa on tämän kauden jengiltä. Hankintojen voidaan jo nyt sanoa osuneen nappiin ja mukaan on tullut myös LANS Walcott  Walcott oli eilen kyllä taas hyvä. Niin vain kaivoi lisävaihteen tälle kaudelle, vaikka kaikki Hodgsonia myöten pitivät miestä menneen talven lumina. Luulen, että yhtenä syynä formin parantumiseen on nimenomaan tippuminen maajoukkueesta kesällä. Walcottille oli varmasti tuskallista seurata kaikenmaailman Spurs-tusinoiden suorittamaa maju-paidan häpäisyä. Theolle 
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1610 : 20.10.2016 klo 07:40:04 |
|
Aikamoinen ilotulitus! Siitä onkin aikaa kun Arsenal on kuusi maalia tehnyt liigassa tai CL:ssa. Liigacupissa noita on tullut. Tiedä sitten onko sillä, että Giroud ei pelaa jotain tekemistä tämän tehokkuuden kanssa? Vai yrittävätkö Özil ja Sanchez saada uutta sopimusta? Sanchezhan on ollut alkukauden hyvä, mutta Özil ailahteleva. Nyt pari viime peliä on Özilkin ollut hyvä. Burnleyta vastaan Özil pelasi varmaan yhden Arsenal-uransa heikoimmista peleistä. Nyt sitten upposi joka paikasta.
PSG hoiti myös oman pelinsä, joten rintarinnan mennään eteenpäin. Kierrätystä myös nähtiin ja aikaisia vaihtoja, joten senkin suhteen voi olla erittäin tyytyväinen otteluun.
|
|
|
|
|
walesinjeesus
Poissa
|
 |
Vastaus #1611 : 20.10.2016 klo 08:03:21 |
|
Jos oikein ymmärsin Wengerin puheet, niin otti Cazorlan pois kentältä, koska hänen mukaansa espanjalainen nilkutti ja oli aikaisemmin saanut osuman akillesjänteeseen. Toivottavasti tosiaan selviää tuosta säikähdyksellä, Santi on kuitenkin nykyjoukkueen tärkeimpiä pelaajia ja pelasi taas eilen hyvää ottelua. Ei kentällä tosin ollut eilen yhtä ainutta huonoa pelaajaa Arsenalin puolella.
Arsenal on nyt voittanut seitsemän ottelua putkeen maalierolla 23-3. Todellinen testi tullaan kuitenkin näkemään ensi kuussa, kun vastaan asettuvat Tottenham, Manu ja PSG. Manu on ainoa vierasottelu, mutta joka tapauksessa tuossa otteluputkessa joukkuetta tullaan varmasti koettelemaan.
|
|
|
|
|
kuupa
Poissa
|
 |
Vastaus #1612 : 20.10.2016 klo 11:27:46 |
|
Tiedä sitten onko sillä, että Giroud ei pelaa jotain tekemistä tämän tehokkuuden kanssa?
Sanoisin, että on. Nämä vikkeläjalkaisemmat hyökkääjät ovat mahdollistaneet tällä kaudella nähdyn aktiivisen prässipelin. Löytyneisiin tehoihin on tietysti montakin tekijää, kuten Theon nousu uransa kuoleman porteilta uransa parhaaseen loistoonsa, mutta ehdottomasti alleviivaisin liikkuvamman hyökkäyksen arvoa. Lisäksi pelaaminen ylipäänsä on nähdäkseni monipuolistunut, koska nyt Arsenal pystyy pelaamaan myös pitkiä ja nopeita palloja juoksuun, eikä ainoastaan paikoillaan selin maaliinpäin seisovan Giroudin päähän/jalkaan/rintaan. Minun ainakin on hyvin vaikea nähdä, että Giroud tai joku Giroudin tyylinen pelaaja tulisi enää Arsenalin ykköshyökkääjäksi. Super-subina sopimuksensa loppuun ja hyvä niin. Lucasille soisi myös enemmän vastuuta, sillä tekeminen vaikuttaa ihan lupaavalta. Kaikenkaikkiaan tuo Arsenalin hyökkäävä kolmikko on penkkiä (ja lasarettia) myöden hyvä. Sanchez, Walcott, Iwobi, Lucas, Ox, Giroud ja Wellbeck kestävät laajuudessa vertailun mihin tahansa joukkueeseen. Maailmanluokan laitapelaaja niin vertailun voisi tehdä myös laadullisesti. Kenties Iwobista kehittyisi sitä maailmanluokkaa? Myös Oxin soisi ottavan Walcottista mallia miten oma paikka otetaan avauksesta.
|
|
|
|
|
walesinjeesus
Poissa
|
 |
Vastaus #1613 : 20.10.2016 klo 11:37:53 |
|
Kyllähän jo se, että Wenger yritti kesällä hankkia sekä Mahrezin, että Vardyn kertoi siitä, että ranskalainen halusi muuttaa tuota hyökkäystä paljon edelliskausia liikkuvammaksi. Lopulta sieltä saatiin Lucas ja Alexis pistettiin varmasti vähän pakonkin sanelemana kärkeen ja tulokset puhuvat sen puolesta, että Giroud ei enää tähän muottiin istu. Se, että Alexis tulee hakemaan palloa tuossa valeysin roolissa on tarkoittanut myös, että Özil pelaa ylempänä kentällä yhdessä Walcottin kanssa, kun nämä saavat tilaa kiitos sen, että Alexis vetää puoleensa toppareita. Maalit ovat myös jakautuneet, kun tähän mennessä Walcott on tehnyt 8, Özil 6 ja Alexis 6.
|
|
|
|
|
Jaska
Poissa
|
 |
Vastaus #1614 : 20.10.2016 klo 12:00:11 |
|
Samaa mieltä sinänsä tästä hyökkäyskeskustelusta ja Alexis on nyt selvästi ykköshyökkääjä. Mutta muistutetaan nyt kuitenkin, että esim. eilen vastustaja ei tasoltaan pärjännyt ja pelasi pitkälti täysin Arsenalin pussiin mikä mahdollisti tämän selkäsaunan. Aika paljon nihkeämpää on ollut liigassa kunnon bussia vastaan ja sellaisissa tilanteissa laittaisin kyllä itse Giroudia kentälle jopa avaukseen.
Mutta nykyformin ollessa tämä on erittäin mielenkiintoista nähdä miten Wenger reagoi kun Ramsey ja Giroud tulevat takaisin kehiin. Onko jommalla kummalla vielä kausari avaukseen?
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #1615 : 20.10.2016 klo 15:26:50 |
|
Giroud'lla tosin ei kausaria ole ollutkaan.
Rambo varmaan toiselle laiturinpaikalle on lähellä, mutta en usko Wengerin herkästi muuttavan permanenttia niin kauan kun se toimii. Siksi tuskin suurensuurta rotaatiotakaan liigassa näkyy.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1616 : 20.10.2016 klo 16:22:21 |
|
Giroud'lla tosin ei kausaria ole ollutkaan.
Rambo varmaan toiselle laiturinpaikalle on lähellä, mutta en usko Wengerin herkästi muuttavan permanenttia niin kauan kun se toimii. Siksi tuskin suurensuurta rotaatiotakaan liigassa näkyy.
Giroud tuskin saa avauksen paikkaa pelkästään sillä, että tulee pelikuntoon. Jos Sanchez ei voi pelata kärjessä, niin toivon että Lucas saisi rehellisen tilaisuuden näyttää taitonsa kärjessä, eikä suinkaan Giroudia työnnetä suoraan ysiksi. Ramsey saattaa hyvinkin saada laiturin avauksen paikan, mutta se vaatii häneltä oikeasti hyviä otteita. On aika selvää, että Iwobi ei koko kautta avauksessa jaksa. Nykykuntoista Walcottia ei kukaan Arsenalissa syrjäytä. Nyt vain katseet kohti lauantain boro-peliä. En usko isoon rotaation, koska Readingiä vastaan pelaa kakkoset ja penkki täyttyy pääsääntöisesti U23-pelaajista. Ainoa huoli on Cazorlan pelikunto, jotta avaukseen ei tarvitse laittaa Coquelin-Elneny kaksikkoa. Toisaalta M'boro ei ole mikään Liverpool.
|
|
|
|
|
Lipi Luihu
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal FC
|
 |
Vastaus #1617 : 20.10.2016 klo 17:13:07 |
|
"Vau. Mikä jengi toi on?"
Totta. Ja Walcott ja Özil oli ihan liekeissä!
|
|
|
|
|
Molo Toure
Poissa
|
 |
Vastaus #1618 : 20.10.2016 klo 22:15:10 |
|
Chambers ei muuten ilmeisesti saa pelata lauantaina Arsenalia vastaan? Onko tuo muuten yleinen käytäntö näissä sopimuksissa että emoseuraa vastaan ei pelata vai onko tuo ihan lainasopimuksen ehdoista kiinni?
|
|
|
|
|
astr0
Poissa
Suosikkijoukkue: Maaseudun tulevaisuus
|
 |
Vastaus #1619 : 20.10.2016 klo 22:24:09 |
|
Chambers ei muuten ilmeisesti saa pelata lauantaina Arsenalia vastaan? Onko tuo muuten yleinen käytäntö näissä sopimuksissa että emoseuraa vastaan ei pelata vai onko tuo ihan lainasopimuksen ehdoista kiinni?
Ei kai tuo pakollinen ole, mutta käytännössä aina tuota pykälää hyödynnetään, jollei ole sovittu jostain laina + pakollinen osto kuviosta, jolloin pelaaja on käytännössä jo siirtynyt pysyvästi. Vähentää kaikenlaisia eturistiriitakysymyksiä yms. sopupelifoliohattuilua. Viime kaudellakin oli Hullilta Akpom ja Hayden sivussa Arsenalia vastaan cupissa.
|
|
|
|
|
D Ramoray
Poissa
Suosikkijoukkue: Euro-Japi, Arki-Karin askelharhautukset
|
 |
Vastaus #1620 : 20.10.2016 klo 22:27:54 |
|
Ei kai tuo pakollinen ole, Eikös tuo ole ihan sarjan säännöissä kiellettyä.
|
|
|
|
|
Arkon
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu
|
 |
Vastaus #1621 : 20.10.2016 klo 22:28:54 |
|
Valioliigassa tuo pykälä on käsittääkseni pakollinen. Wenger muistaakseni on myös joissakin yhteyksissä puhunut sitä vastaan, ja FIFAn säännöt taas ovat osittain sen kanssa ristiriidassa.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1622 : 21.10.2016 klo 04:25:54 |
|
Valioliigassa lainapelaajat eivät saa pelata missään tapauksessa emoseuraa vastaan, vaikka emoseura näin haluaisi. Cupit on ehkä sopimuskohtaisia. Onhan tuo noin selkeämpää.
Chambers tosiaan ilahduttavasti ottanut avauksen paikan borossa. Senkin takia Arsenal voisi tehdä sen ainakin kolme maalia, että Chambers ei menetä paikkaansa avauksessa. Olisihan tuo hieman ironista, että Chambersin tuuraaja pelaisi juuri Arsenalia vastaan elämänsä pelin ja tiputtaisi CC:n penkille. Toivottavasti näin ei käy.
|
|
|
|
|
asdas
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, klubi
|
 |
Vastaus #1623 : 21.10.2016 klo 09:23:12 |
|
Xhakalle ilmeisesti kolmen matsin banni, mutta pystyy palaamaan juuri NLD:tä varten. Muistutuksena, että tälläisillä otteilla pysyy siinä matsissa varmaan kentällä ( https://streamable.com/7b9b)
|
|
|
|
|
Pyyleva
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal FC since 2010
|
 |
Vastaus #1624 : 21.10.2016 klo 13:24:58 |
|
Xhakalle ilmeisesti kolmen matsin banni, mutta pystyy palaamaan juuri NLD:tä varten. Muistutuksena, että tälläisillä otteilla pysyy siinä matsissa varmaan kentällä ( https://streamable.com/7b9b) Spursin pään kestämättömyydelle  Olin,jo unohtanu tuon farssin 
|
|
|
|
|
|
|
|