FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
17.03.2026 klo 18:12:28 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 73 [74] 75 ... 194
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal F.C. 2016/2017, Wengerin viimeinen mahdollisuus?  (Luettu 713191 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Rautakanki

Poissa Poissa


Vastaus #1825 : 06.11.2016 klo 16:26:39

On se valmentaminen nyt jotain muutakin kuin optimaalisen avauskokoonpanon arpominen. Joukkueen puolutusilme ja asenne kuin lehmänhenkäys.
Icarus666

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa


Vastaus #1826 : 06.11.2016 klo 16:28:24

Ja mun mielestä ammattifutaajan pitää olla motivoitunut vaikka siellä penkin päässä olisi vaikka tyhjä toppatakki.
leeremick26

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes


Vastaus #1827 : 06.11.2016 klo 16:33:25

Taidan olla ainoa, joka oli melko tyytyväinen tämän päivän otteluun. Oxlade-Chamberlainia tosin ei kentällä haluaisi nähdä. Etenkin vaihto Walcottiin oli outo, sillä Theo on aina ollut pelaaja, joka syttyy näissä otteluissa. Pari maalipaikkaakin sai itselleen rakennettua.

Topparipari oli yllättävissä vaikeuksissa pariin otteeseen, mutta muuten melko tasapainoinen esitys. Giroud pääsi hyvin peliin sisään, mutta välimatkat tuntuivat metri pari liian suurilta hänen ja muiden keskikenttäpelaajien välillä.

Vaikka Xhaka ja Coquilen pelasivatkin hyvin ankkuriroolissaan, niin samaa mieltä Cazorlan tärkydeystä. Fanitkin tuntuvat joskus unohtavan, kuinka oleellinen osa hän on osa Arsenalia. Muut kuin fanit tuskin edes tajuavat miehen olemassaoloa kentällä. Nyt Ramsey tuli kehiin loukkaantumisen jälkeen, ja onhan hänen ja Cazorlan vertailu tuolla pelipaikalla vähän sellaista darrapizzan ja kauniista rakennellun illallisen vertailua.

Itse antaisin kaiken dumaamisen sijaan hatun noston Tottenhamille. Hemmetin hyvin he ovat puolustaneet koko kauden, vaikka hyökkäyspäässä tuhnuilevatkin.

Majutauolla sitten pelaajat kunnossa ja Cazorla kentälle. Mestaruuteen en usko sekuntiakaan (Chelsea pelaa niin uskomatonta peliä tällä hetkellä etten usko, että pysäyttäjää löytyy), mutta ensimmäistä kertaa vuosiin tunne, ettei tämä toivottavasti täysin käsiin hajoa.

Ottelun tärkeys näkyi molemmissa joukkueissa, eikä riskejä otettu. Suurimmat riskit otti hämmästyttävästi Wenger vaihdoillaan. Nyt ei onnistunut, mutta positiivista oli sentään se, että voittoa haettiin ihan tosissaan.
Arkon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu


Vastaus #1828 : 06.11.2016 klo 16:37:55

Mielestäni vaihdot olivat ihan OK, eivät tuoneet haluttua tulosta mutta jokaiselle löytyi perusteet. Keskikentälle olisi voinut laittaa Elnenynkin, mutta Ramseyltä voi kuitenkin odottaa hieman enemmän hyökkäyssuuntaan. Giroud'lle taas alkoi pelin edetessä tulla enemmän ja enemmän tarvetta, kun Spursin puolustuslinjan taakse pääseminen vaikeutui ja paikat tuntuivat tulevan yhä useammin erikoistilanteista ja keskityksistä. Ox pelasi karmaisevan huonon pelin, mutta Walcott ja Iwobi oli tuossa kohtaa jo nähty, ja positiivista sentään oli, että Wenger tahtoi koko ajan pitää kentällä kaksi nopeaa laituria. Ennen kaikkea jokaisella vaihdolla haettiin voittoa ottamatta silti ylimääräisiä riskejä.
 
Muuten ei ehkä edes niin paljon harmittaisi, mutta tasoitusmaali annettiin aivan liian halvalla, ja Spursia vastaan on muutenkin tiputeltu pisteitä turhan usein johtoasemastakin. Muistaako joku, milloin joku Arsenal-maalivahti on viimeksi torjunut pilkun Valioliigassa?
veijomeri

Poissa Poissa


Vastaus #1829 : 06.11.2016 klo 16:44:16

Otanta kattaa tämän kauden ja kaksi edellistä kautta. Mielestäni se on sopiva aikaväli tarkastella keskinäisiä kun Pochettino ei ollut aikaisemmin mukana ja Spursin perämisessä oli jotain villasboaseja ja sherwoodeja
Okei selvä. Jos olisit valinnut tarkasteluun, vaikka vielä yhden kauden lisää ja cupit myös olisi tilastot ollutkin 4-5-1. Yksittäisenä otteluna tämä oli keskikertainen, en lähtisi sanomaan Spurssia peikoksi.
Forsti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KeiKa


Vastaus #1830 : 06.11.2016 klo 16:54:15

Taidan olla ainoa, joka oli melko tyytyväinen tämän päivän otteluun. Oxlade-Chamberlainia tosin ei kentällä haluaisi nähdä. Etenkin vaihto Walcottiin oli outo, sillä Theo on aina ollut pelaaja, joka syttyy näissä otteluissa. Pari maalipaikkaakin sai itselleen rakennettua.

Et ole. En nähnyt ensimmäistä 15-20 minuuttia, mutta muun ajan perusteella ei ollut kysymystäkään siitä, kumpi joukkueista oli parempi. Aina parempi joukkue ei kuitenkaan voita. Walcottin vaihto saattoi johtua siitä, että hänellä on ollut jotain vaivaa eikä haluttu ottaa riskiä, että paikat hajoavat. Ramseyn vaihto oli tosiaan selvästi puolustavan pelaajan vaihto hyökkäävämpään.

Okei selvä. Jos olisit valinnut tarkasteluun, vaikka vielä yhden kauden lisää ja cupit myös olisi tilastot ollutkin 4-5-1. Yksittäisenä otteluna tämä oli keskikertainen, en lähtisi sanomaan Spurssia peikoksi.

Ei sovi Tekniikan agendaan.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #1831 : 06.11.2016 klo 16:55:23

Paska tulos, keskinkertainen ottelu.

Juuri näin. Vaihdot olivat kyllä epäonnistuneita, joskin Iwobikin oli heikko, mutta AOC oli täysin lapanen. Ehkä yksi heikoimpia esityksiä vaihtomiehenä pitkään aikaan. Ei tarvitse ihmetellä miksei AOC pärjää, kun pää ei kestä edes vähää alusta. Jälkikäteen voisi sanoa, että Elneny olisi pitänyt ottaa Coquelinin tilalle ja Ramsey sitten vaikka Iwobin paikalle laituriksi, jos tuo Ramsey nyt oli pakko kentälle työntää.

Tämä ottelu olisi kyllä pitänyt voittaa, koska Spurs oli heikossa vireessä ja kotiottelu. Valitettavasti taas kerran Koscielny pelasi heikon ison pelin ja lahjoitti aivan turhan pilkun. Ylipäätänsä topparipari selvästi ylipelasi, asia jota Kos on monesti tehnyt, kun yrittää ottaa liian isoa roolia. Monreal pelasi hienon pelin ja Bellerin nousi myös pari kertaa hienosti. Keskikentällä mielestäni Coquelin pelasi hyvin, enkä ymmärrä miksi hänet piti vaihtaa pois. Onneksi se ei maksanut maalia,  tällä kertaa Ramsey tosin pysyi alhaalle, eikä lähtenyt liikaa höntyilemään. Xhaka oli hieman varovainen ja näkymätön. Özil ja Sanchez eivät pelanneet tänään kovin hyvää peliä, varsinkin ottelun lopussa molemmat tekivät paljon heikkoja ratkaisuja. Özil tietenkin syötti maalin, mutta mokasi kaksi loistavaa maalipaikkaa hätäilyyn, kun yritti huonosta asennosta ykkösellä vetää. Vaikka noista paikoista olisi voinut ottaa pallon haltuukin ja tehdä maalin.

Nyt tulee sitten parin viikon tauko ja pidetään sormet ristissä, että kovin moni pelaaja ei loukkaannu maaotteluissa.
jordan

Poissa Poissa


Vastaus #1832 : 06.11.2016 klo 16:58:01

Katsotaanko menneisyyteen vaiko tulevaisuuteen.

Jos näillä valmentajilla mentäisiin seuraavat kymmenen vuotta niin sen ajan saldo olis Pochettinolle todennäköisesti noin 9-1. Kyllähän tämän päivän ottelu alleviivaa aika paljon kun paremmalla materiaalilla nippanappa vältytään häviämästä.

Siltäkö alkukausi on vaikuttanut? Spursin kausitopicista voi käydä tunnustelemassa luottoa ennustukseesi. En näe mitään viitteitä siitä, että Wenger olisi menettämässä top3-tatsiaan. Mestaruus toki vaatisi sen nappikauden sekä isoja että pieniä vastaan, mutta ei sitä nyt yksittäisissä tasapeleissä jotain Tottenhamia vastaan menetetä.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #1833 : 06.11.2016 klo 17:03:01

Aika kovaa aliarviointia sanoisin vaikka naapurista onkin kyse

Arsenalin liikevaihto on 160 miljoonaa puntaa isompi kuin Spursilla, se on maksanut about viimeisen kolmen vuoden aikana 30% enemmän siirtokorvauksia ja palkkoihin on palanut lähes tuplasti enemmän. Spurs on myös joutunut kompensoimaan hankintoja myynneillä paljon enemmän kuin Arsenal. Lisäksi tällä kaudella ei voi selitellä sienipelien vaikutuksella kun Spurskin pelaa sieniliigassa.

Kyllä kritiikki on täysin aiheellista, kun tällaisista jaoista huolimatta Wenger ei tasapeliä parempaan Spursia vastaan enää kykene.

Okei selvä. Jos olisit valinnut tarkasteluun, vaikka vielä yhden kauden lisää ja cupit myös olisi tilastot ollutkin 4-5-1. Yksittäisenä otteluna tämä oli keskikertainen, en lähtisi sanomaan Spurssia peikoksi.

Jos mennään siis tarpeeksi paljon taaksepäin ja huomioidaan myös löysätempoiset cupin pelit, joissa pelataan usein puolittaisella tai täydella kakkosavauksella, saadaan Wengerin tilastot näyttämään paremmilta. Kaudesta 2013/14 on niin kauan aikaa, ettei niille tuloksille voi antaa paljon painoarvoa, varsinkin kun Pochettino ei ollut tuolla kaudella Spursin valmentaja.

Ei sovi Tekniikan agendaan.

Sovitaan sitten, että huomioidaan vain vuodet 96/04 ja muita vuosia ei huomioida lainkaan.

e. Wengerin selitys oli paska tuomari. Wanyama olisi pitänyt ajaa ulos ja Spursille ei olisi pitänyt viheltää pilkkua.
« Viimeksi muokattu: 06.11.2016 klo 18:17:24 kirjoittanut Tekniikka »
Icarus666

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa


Vastaus #1834 : 06.11.2016 klo 18:17:34

Siltäkö alkukausi on vaikuttanut? Spursin kausitopicista voi käydä tunnustelemassa luottoa ennustukseesi. En näe mitään viitteitä siitä, että Wenger olisi menettämässä top3-tatsiaan. Mestaruus toki vaatisi sen nappikauden sekä isoja että pieniä vastaan, mutta ei sitä nyt yksittäisissä tasapeleissä jotain Tottenhamia vastaan menetetä.
Tämä, täällä on fiilis kuin olisi vikalla kierroksella menetetty mestaruus tähän tasuriin.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #1835 : 06.11.2016 klo 18:44:12

Eihän tulos katastrofi ollut, mutta pettymys kylläkin, jos tässä halutaan eteenpäin mennä, niin kyllä nämä ottelut pitää juurikin voittaa. Pettymys oli, että varsinkin AOC oli täysin kasa paskaa eli sieltä penkiltä ei kuitenkaan löytynyt tarpeeksi laatua kääntämään peliä. AOC aiheutti täysin turhaan sen vaparin, josta Eriksen veti tolppaan. Typerä rike. Ymmärrän, että Walcott haluttiin ottaa pois, koska oli juuri ollut loukkaantuneena.

Lisäksi joukkue oli ajoittain hermostunut ja annettiin aivan turhaan tuo pilkku. Kuten Virkkunenkin kommentoi, niin Dembele ei olisi päässyt siitä pussista maalintekopaikkaan, mutta Koscielnyn piti mennä hänet kopauttamaan nurin.
Rautakanki

Poissa Poissa


Vastaus #1836 : 06.11.2016 klo 19:39:07

Tämä, täällä on fiilis kuin olisi vikalla kierroksella menetetty mestaruus tähän tasuriin.

Jos sinäkin yrittäisit edes joskus nähdä tuon sokean Wenger ihannoinin sijasta isompaa kuvaa, niin saattaisit huomata, että nämä pelit ovat juurikin niitä joissa näkee onko valmentajassa / joukkueessa mestariainesta.  Materiaaliero oli tänään sitä luokkaa että tuota esitystä ja lopputulosta voi ja pitää kutsua sulamiseksi. Totuuden nimessä Tottenhamin olisi pitänyt tuo peli viedä tokan jakson paikkojen perusteella. 

Ns isoja vastaan Arsulla tällä kaudella yksi erinomainen ja kaksi paskaa suoritusta. Ei lupaa mestaruutta tänäkään vuonna, mutta se ei ollut edes mun pointti (koska en mitään mestaruutta edes odotakaan Wengerin aikakaudella enää) vaan se että Pochettino on Wengeriä parempi valmentaja. Niinkuin kaikki muutkin isojen tämän kauden valmentajat. Sillä saralla annetaan liikaa tasoitusta.
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #1837 : 06.11.2016 klo 19:55:00

Oikeutettu tasapeli. Liekö Wenger taas tartuttanut stressinsä koko joukkueeseen, kun kaikilla tuntui olevan kusi sukassa. Jännittäminen johti huonoihin syöttöihin, saamattomuuteen ja osin myös ylipelaamiseen. Arsenalin olisi pitänyt hoitaa tämä suvereenisti, kun katsotaan kuntopuntareita ja pelaajien laatua, mutta henkinen puoli oli tasoa Suomen maajoukkue. Erittäin huono esitys ja tulos. Ei sentään onneksi katastrofi.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #1838 : 06.11.2016 klo 20:03:07

Liigan tekee kyllä haastavaksi, että ei-europelejä pelaavat Chelsea ja Liverpool ovat löytäneet kovan vireen jo nyt. Euroopassa pelaavat joukkueet tulevat loppuvuodesta menettämään vielä pisteitä, koska jalka alkaa painaa. Tänään selvästi ainakin Özil ja Sanchez hyytyivät ottelun lopussa. Ramsey kärsii pelituntuman puutteesta ja AOC oli sysipaska. Siihen se hyökkäyspeli lopussa hyytyikin.
Arkon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu


Vastaus #1839 : 06.11.2016 klo 20:09:12

NLD pitäisi kotona voittaa tilanteesta riippumatta, mutta eipä sillä kuntopuntarilla ole näissä matseissa yleensä kovin paljon merkitystä. Melko raskasta Spursin aliarviointia on nähtävillä muutenkin, koska eivät nuo ole helppo vastus kenellekään tällä kaudella, eivätkä olleet sitä viime kaudellakaan. Pochettino kyykytti aiemmin tällä kaudella Guardiolaa siinä missä Wenger Contea, mutta tämä matsi sitten jotenkin osoittaa, että Wenger on (vihdoin ja viimein?) pudonnut kelkasta? Okei.

Se on kyllä totta, että onhan tässä taas tutut merkit ilmassa: Sarjan kärkipaikka tarjolla, Arsenalille ei kelpaa. Arsenal "isossa pelissä" ennakkosuosikkina vahvan jakson päätteeksi, lopputuloksena vähemmän kuin kolme pistettä melko keskinkertaisella esityksellä. Yksittäisenä tuloksena tämän suhteen ei kannata hiuksia repiä, mutta kun samaa on nähty jo niin monen vuoden ajan, niin väkisinkin suhtautuminen muuttuu melko negatiiviseksi. ManUlta ja/tai PSG:ltä turpaan, niin voikin alkaa taas tuttuun marraskuiseen tapaan vetää ranteita auki.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #1840 : 06.11.2016 klo 20:13:38

Jos sinäkin yrittäisit edes joskus nähdä tuon sokean Wenger ihannoinin sijasta isompaa kuvaa,

Tuo on Wengerin puolustelijoiden tavallinen reaktio. Se on aina yksittäinen peli, aina agendaa, aina ylireagointia. Wengerin puolustelijoiden maailmassa näet ison kuvan vain siinä tapauksessa jos se sopii Wengerin puolustelijoiden viralliseen kantaan. Sitten toki olet vain sokea yksittäisistä tuloksista kiihkoilija, jos et näe isoa kuvaa Wengerin puolustelijoiden edellyttämällä tavalla. Sekään ei tähän tietenkään vaikuta, että tätä samaa yksittäisiin peleihin reagointia on käytetty vasta-argumenttina kaikkeen Wenger-kritikkiin varmaan kymmenen vuotta putkeen.
Icarus666

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa


Vastaus #1841 : 06.11.2016 klo 20:19:16

En ole mielestäni edes kovin suuri Wengerin fanipoika, mutta vituttaa tämmöinen uhriutuminen, ei ole edes joulukuu ja yhden tasurin takia kaikki on menetetty. City tiputti pisteitä Borolle ajassa 90+3, se on sitä sulamista.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #1842 : 06.11.2016 klo 20:33:22

En ole mielestäni edes kovin suuri Wengerin fanipoika, mutta vituttaa tämmöinen uhriutuminen, ei ole edes joulukuu ja yhden tasurin takia kaikki on menetetty. City tiputti pisteitä Borolle ajassa 90+3, se on sitä sulamista.

Arsenalhan on nyt pelannut kaksi viimeisintä kotiliigapeliä tasan. CL:ssa kaatui Ludogorets vaivalloisesti. Voihan noista tuloksista joku vetää johtopäätöksen, että peli ei ihan kulje. Tietenkin tuonne väliin mahtui voitto Sunderlandista, ottelussa jossa Arsenal alkoi pelaamaan, kun oli ensin lahjoitettu umpisurkealle Sunderlandille tasoitusmaali. Voi olla, että tämä maaottelutauko tulee ihan hyvään väliin. Näillä näkymin Cech, Monreal, Coquelin, Cazorla ja Özil saavat ainakin huilia.
Rautakanki

Poissa Poissa


Vastaus #1843 : 06.11.2016 klo 20:37:21

En ole mielestäni edes kovin suuri Wengerin fanipoika, mutta vituttaa tämmöinen uhriutuminen, ei ole edes joulukuu ja yhden tasurin takia kaikki on menetetty. City tiputti pisteitä Borolle ajassa 90+3, se on sitä sulamista.

Ei tämän tasurin vuoksi menetetty yhtään mitään (paitsi 2 pistettä), se realistinen mestaruusmahdollisuus menetettiin jo vuosia sitten kun board ja Kroenke sitoivat itsensä Wengeriin ja antoivat tälle täyden vapauden pysyä puikoissa niin pitkään kuin  itsestä hyvältä tuntuu. Tämä ottelu oli vain yksi esimerkki lisää pitkässä jatkumossa siitä, että Wengerin nykyformilla ei enää haasteta maailman huippuvalmentajia. Toki laadukas pelaajarinki pystyy usein pitkälti paikkaamaan valmennuksen fataaleja puutteita.

E. Lisätään se, että toki Wengerille kaikki kunnia 96-05 uroteoista sekä seuran luotsaamisesta läpi stadion vuosien paremmin kuin varmaan kukaan muu manageri olisi pystynyt.
« Viimeksi muokattu: 06.11.2016 klo 20:47:50 kirjoittanut Rautakanki »
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #1844 : 06.11.2016 klo 21:00:14

En ole mielestäni edes kovin suuri Wengerin fanipoika, mutta vituttaa tämmöinen uhriutuminen, ei ole edes joulukuu ja yhden tasurin takia kaikki on menetetty. City tiputti pisteitä Borolle ajassa 90+3, se on sitä sulamista.

On tässä kuitenkin kaikki perinteiset merkit Wenger-kaudesta.

Kauteen lähdettiin jälleen housut kintuissa, jäätiin Emiratesilla kauden aloituksessa Liverpoolin jalkoihin. Kotitappio Liverpoolia vastaan kauden aloituksessa on vielä jotenkin hyväksyttävissä, mutta tapa jolla se tuli, ei ole. Viimeisin hyvä kauden aloitus on ollut 2009 elokuussa, kun Arsenal voitti Evertonin vieraissa 1-6. Seitsemän vuotta sitten.

Sitten isot pelit. Kolme peliä paperilla kärkikuusikon joukkueita vastaan -> yksi voitto, yksi tasuri ja yksi tappio. Ei olisi välttämättä olisi niin paha, jos noissa peleissä olisi ollut vastassa City, Chelsea ja Manu ja jokainen ei olisi ollut kotipeli. Mutta ainoa voitto alkukaudesta tuli pahasti ruosteisesta Chelseasta. Tappio Poolille ja vaivainen tasuri huonovireistä Spursia vastaan, joka peluutti paniikissa puolikuntoista Kanea avauksessa kun kukaan muukaan ei saa palloa maaliin.

Sitten loukkaantumiset ja pienet vammat, joita taas on ollut käsittämätön paljon ja tuttuun tapaan paluun kanssa kestää. Cazorla on näköjään lisäksi Arsenalin Roy Keane eli pelaaja, jonka pakko olla kunnossa tai koko joukkue sakkaa.

Puolustuspää on myös tuttuun tapaan epävarma ja etenkin vasen laita vuotaa koko ajan. Jopa Boron tasoinen porukka pääsi jatkuvasti nopeisiin vastaiskuihin. Ainoastaan Cechin loistavat torjunnat pelastivat edes pisteen Emiratesilla. PSG:ta vastaan maalin takana kun peliä oli pelattu minuutti ja Ludogretsia vastaan 2-0 takana kun peliä oli pelattu 15 minuuttia. Mielestäni Arsenal on ollut jopa hieman onnekas, ettei sitä ole rankaistu tämän enempää huonosta puolustamisesta. Tulokset tulevat huononemaan, jos Wenger ei keksi mitään vuotavan puolustuksen tukkimiseksi.
« Viimeksi muokattu: 06.11.2016 klo 21:16:16 kirjoittanut Tekniikka »
Rautakanki

Poissa Poissa


Vastaus #1845 : 06.11.2016 klo 21:18:39

http://www.iltasanomat.fi/valioliiga/art-2000001947312.html

Laurila kiteyttää.
kili

Poissa Poissa


Vastaus #1846 : 06.11.2016 klo 21:19:25

En ole mielestäni edes kovin suuri Wengerin fanipoika, mutta vituttaa tämmöinen uhriutuminen, ei ole edes joulukuu ja yhden tasurin takia kaikki on menetetty.

Uhriutumisen ei pitäisi vituttaa, vaan joukkueen heikon esityksen ja Wenkulan huonon johtamisen. Kyseessä ei ollut mikä tahansa "yksi tasuri", vaan tärkeä näytönpaikka ja tilaisuus osoittaa, että henkinen kantti kestää tiukassa paikassa. Ei kestänyt, taaskaan, eikä edes yllättänyt.

Siinä se pointti on ja on ollut jo pitkään. Miten vitussa voi odottaa menestystä jostain Etihadilta tai The Bridgeltä, jos vahvasti varamiehinen Tiny Totts on liian pelottava vierailija?
Forsti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KeiKa


Vastaus #1847 : 06.11.2016 klo 21:38:52

Wengerin puolustelijoiden maailmassa näet ison kuvan vain siinä tapauksessa jos se sopii Wengerin puolustelijoiden viralliseen kantaan

Ja tämä lause tulee kaverilta, joka itkee yksittäisen tasurin jälkeen ettei Wengeristä ole enää mihinkään, vaikka edellisestä 16 ottelusta on otettu 12 voittoa ja 4 tasuria. :D Ylos

5 edellistä ottelua tiettyä joukkuetta vastaan on tarkoitushakuisesti agendaa tukemaan valittu otanta, eikä noin pienestä otannasta pysty vetämään tilastollisesti merkittäviä johtopäätöksiä. Kenestä tahansa managerista löytää vastaavia tilastoja. Guardiolan saldo Borussia Mönchengladbachia vastaan edellisestä 5 ottelusta on 1-2-2, vaikka Bayernin ja Cityn pitäisi voittaa Mönchengladbachin tasoinen joukkue vähintään yhtä usein kuin Arsenalin pitäisi voittaa Tottenham tai Liverpool. Tarkoittaako tämä, ettei Pepistä ole enää mihinkään? Diego Simeonen Atletico on toki taloudellisesti heikompi kuin Barcelona, mutta kai kunnon manageri saisi kymmenestä edellisestä ottelusta Barcaa vastaan paremman saldon kuin 1-2-7, varsinkin kun Barcan nykyinen manageri Luis Enrique on aivan turha valmentaja. Enriquehan on pelannut Barcelonan luotsina viisi peliä Celta Vigoa vastaan ja Celta Vigo on voittanut noista otteluista kolme.

Wengeriä saa tietysti kritisoida, mutta vetoaminen viiden edellisen ottelun tuloksiin tietyssä kilpailussa tiettyä vastustajaa vastaan aiheuttaa ainakin minussa vain naurunpurskahduksia.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #1848 : 06.11.2016 klo 21:57:12

5 edellistä ottelua tiettyä joukkuetta vastaan on tarkoitushakuisesti agendaa tukemaan valittu otanta, eikä noin otannasta pysty vetämään tilastollisesti merkittäviä johtopäätöksiä.

Näin sitä kumotaan vasta-argumentit kätevästi. Mitäpä sitä sunkaan sen vouhotuksiin kummemmin kantaa ottamaan, kuitataan agendana ja sivuutetaan argumentit kokonaan.

Johtopäätökset voit toki vetää siitä, että Wenger on saanut yrittää Arsenalissa huomattavasti isommilla resursseilla kuin Pochettino samalla aikavälillä Spursissa, mutta silti tulokset ovat jotakuinkin samaa tasoa.

e. naurupeukku unohtui. :D Ylos.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #1849 : 06.11.2016 klo 22:30:42

Wilshere ja Walcott valittiin Englannin maajoukkueeseen. Wilshere tekee siis paluun kesän kisojen jälkeen. Gibbs ja AOC eivät mahtuneet nyt mukaan.

 
Sivuja: 1 ... 73 [74] 75 ... 194
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa