FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.01.2026 klo 02:42:42 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 175 [176] 177 ... 194
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal F.C. 2016/2017, Wengerin viimeinen mahdollisuus?  (Luettu 712938 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4375 : 26.05.2017 klo 21:04:51

Cech olisi siis lopulta loukkaantunut harjoituksissa. :(
giro12

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #4376 : 26.05.2017 klo 23:01:31

Cech olisi siis lopulta loukkaantunut harjoituksissa. :(
Oliko harjoitukset mahdollisesti Wenkun toimistolla?
Wojciech

Poissa Poissa


Vastaus #4377 : 27.05.2017 klo 16:53:33

Harvoin on FA Cupin finaali maistunut näin puulta jo etukäteen. Suurimmat odotukset kohdistuvat matsin jälkeiseen pressiin, jos siellä Wenger jatkostaan ilmottaisi. Tuskin kuitenkaan, vaan sitäkin pitää vielä viikko pari odotella. Voitolla toki Sanchezin päähän voitaisiin saada ajatus, että ensi kaudella olisi mahdollisuus taistella mestaruudesta.
DDrogba
Vastaus #4378 : 27.05.2017 klo 17:25:47

Voitolla toki Sanchezin päähän voitaisiin saada ajatus, että ensi kaudella olisi mahdollisuus taistella mestaruudesta.
Ei taida Alexis noin tyhjäpää olla.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4379 : 27.05.2017 klo 17:37:22

Harvoin on FA Cupin finaali maistunut näin puulta jo etukäteen. Suurimmat odotukset kohdistuvat matsin jälkeiseen pressiin, jos siellä Wenger jatkostaan ilmottaisi. Tuskin kuitenkaan, vaan sitäkin pitää vielä viikko pari odotella. Voitolla toki Sanchezin päähän voitaisiin saada ajatus, että ensi kaudella olisi mahdollisuus taistella mestaruudesta.

Chelsean isonumeroinen voitto on todennäköisempi kuin Arsenalin voitto ylipäätään. Tuskin siellä edes Arsenalin johdossa ovat niin tyhmiä, että jonkun 0-5 kairauksen jälkeen julkistavat Wengerin jatkon. Eiköhän tappion jälkeen anneta pari viikkoa tuhkan laskeutua Emiratesin raunioilla ja sitten julkistetaan. Samalla julkistetaan tietenkin Sanogon veljen hankinta.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4380 : 27.05.2017 klo 17:44:31

Cech on kuitenkin penkillä, vaikka on "loukkaantunut". AOC vasempana wingbackinä.

Penkiltä löytyy yläkolmioon neljä vaihtoehtoa ja muille kahdeksalle pelipaikalle kolme pelaajaa, joista Cech on "loukkaantunut". Ottelun lopussa nähdään varmaan sadan vuoden takaa perinteinen 2-3-5 -ryhmitelmä.
« Viimeksi muokattu: 27.05.2017 klo 17:49:11 kirjoittanut k98belvi »
Sturmovik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Katona&Tarkkio


Vastaus #4381 : 27.05.2017 klo 17:47:56

Haluaakohan seniili makuupussiprofessori hävitä tahallaan? Tai no, mitä väliä kun on uus 2 vuoden soppari taskussa.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4382 : 27.05.2017 klo 17:50:24

Haluaakohan seniili makuupussiprofessori hävitä tahallaan? Tai no, mitä väliä kun on uus 2 vuoden soppari taskussa.

Eihän tuo ole pitkään aikaan halunnut voittaa, muuten kuin puheiden tasolla. Tekeminen on tähdännyt häviämiseen jo vuosia.
leeremick26

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes


Vastaus #4383 : 27.05.2017 klo 18:10:52

Eipä tuolla loukkaantumissumalla oikein voittoa osaa odottaa ja tuskin kukaan Wengeriltä mitään odottaa, mutta ihan oikeasti: mitä te saatte irti tästä itsesäälissä pyöriskelystä ja Wengerille vittuilusta? Viestistä toiseen sammakkoa ja seniiliä ja suurinumeroisen tappion toivomista. Mitä tuosta saa irti - muuta kuin oman pahan olonsa purkamista toki?

Tämä sis aivan tosissaan kun en ymmärrä, miksi edes jaksaa tuollaista kirjoitella kuukaudesta toiseen. Wengerin aika on ohi, toki, mutta jatkuva vittuilu ja pään aukominen hämmentää.

Lähinnä senkin kautta, että nyt jos sattuisi FA-voitto tulemaan, niin tämä topic täyttäysi pelkästä harmittelusta ja pään aukomisesta ja jo puoli vuotta jatkuneesta makuupussille jatkosoppari vittu mikä homo -kirjoittelusta. Eikö tuollainen jatkuva vääntäminen ole stressaavaa?
« Viimeksi muokattu: 27.05.2017 klo 18:14:00 kirjoittanut leeremick26 »
Laskikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NSFR


Vastaus #4384 : 27.05.2017 klo 20:30:24

Mertesackerin paluulle parrasvaloihin ja Arsenelle Ylos Tuoppi

Lisätään vielä Xhaka listaan, jonka esityksiä ensi kaudella odotetaan innolla, jos systeemi pysyy samana. Koko joukkue pelasi hienosti, harmi ettei tätä nähty kovin paljoa valjukauden aikana.
« Viimeksi muokattu: 27.05.2017 klo 20:34:28 kirjoittanut Laskikka-Liiteri »
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #4385 : 27.05.2017 klo 20:31:43

Yleensä Arsenal tulee näihin peleihin alistuvasti ja pelokkaasti, mikä näkyy siinä, että tilanteisiin mennään sipsutellen ja kaksinkamppailut hävitään. Tänään kuitenkin Chelsea vaikutti pelaavan alistuneesti ja oli koko ajan askeleen jäljessä. Toivottavasti Arsenalin odottamattoman jämäkkä asenne johtui siitä, että Wenger on kertonut pelaajille ennen peliä lopettavansa ja pelaajat ovat pelanneet Wengerille. Nyt Wengerille saa ainakin vielä yhden mahdolisuuden lähteä kunnialla, FA Cupin historian menestyneimpänä managerina. Mutta eiköhän tämä tarkoita sitä, että Wengerin jatko on sinetöity, minkä takia voitosta on vähän kaksijakoiset fiilikset.
Rotta Ayala

Poissa Poissa


Vastaus #4386 : 27.05.2017 klo 20:38:06

Hieno peli ja tuomarilta todella munakas suoritus. Arsenal tuli peliin hyvällä sykkeellä ja pelasi omilla vahvuuksillaan, kyllä se Wenger näihin yksittäisiin otteluihin edelleen osaa lataukset ja takut suorittaa.

Wenger on ja tulee olemaan kauan FA-Cupin kuningas! Kolme voittoa neljään vuoteen on upea saavutus, mutta myös liigassa olisi mukavaa menestyä jatkossa. Tai edes antaa mahdollisuus menestykseen.
Gabriel Batistuta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mikel Artetan Tykkimiehet.


Vastaus #4387 : 27.05.2017 klo 20:40:29

Wenger, Mertesacker, Alexis Ylos Wengerille jos jollekin tämän voiton suo. Koirat ovat haukkuneet koko kauden ja niin sieltä vaan naarataan pokaali kotiin Ylos
RicoSuave

Poissa Poissa


Vastaus #4388 : 27.05.2017 klo 20:41:53

Yes!
Arkon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu


Vastaus #4389 : 27.05.2017 klo 20:44:41

Mertesackerilta helvetin hieno paluu, käytännössä vuosi pelaamatta ja nyt aivan erinomainen ottelu puolustuksen keskustassa. Muutenkin koko joukkueen lataus kerrankin oli kohdallaan isoon peliin, ja pää kesti koko porukalla. FA Cup on syystä tai toisesta ollut Arsenalille viimeisten neljän vuoden aikana selvästi helpompi paikka pelata kuin liiga, jossa homma menee jossakin vaiheessa kautta aina väkisin puristamiseksi, mutta oli hienoa nähdä koko joukkue vaihteeksi liikkeellä tuollaisella taisteluasenteella. Chelsean tasoituksen kohdalla tuli jo sellainen pieni pupelluksen pelko, varsinkin kaikki hukatut paikat huomioon ottaen, mutta siitä toivuttiin saman tien. Loistava esitys kaiken kaikkiaan, ja kaudesta jäänyt paska maku saatiin huuhdottua pois... ainakin sinne elokuulle asti.
White Sleeves

Poissa Poissa


Vastaus #4390 : 27.05.2017 klo 21:11:04

mutta ihan oikeasti: mitä te saatte irti tästä itsesäälissä pyöriskelystä ja Wengerille vittuilusta? Viestistä toiseen sammakkoa ja seniiliä ja suurinumeroisen tappion toivomista. Mitä tuosta saa irti - muuta kuin oman pahan olonsa purkamista toki?

Tämä sis aivan tosissaan kun en ymmärrä, miksi edes jaksaa tuollaista kirjoitella kuukaudesta toiseen. Wengerin aika on ohi, toki, mutta jatkuva vittuilu ja pään aukominen hämmentää.
Samaa olen ihmetellyt. Ilmeisesti kotona tai koulussa on vaikeaa ja pahaa oloa on purettava johonkin. Kritiikki on ok, mutta ala-asteen jutut alkavat jo vähän kyllästyttämään.

Wenger on paska, mutta vei silti ManUn miljardiklubia ja maailman parasta valmentajaa paremmin liigassa. Kausi päättyi Wengerillä taas pokaaliin.
läsytti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4391 : 27.05.2017 klo 21:22:05

Samaa on tullut todellakin ihmeteltyä. Kaikki tietää ne Wengerin heikkoudet mutta silti koetaan että niistä on hedelmällistä tulla kerran viikossa kertomaan. Toki se äänekkäämpi puoli on sitä vähemmistöä joka todella haluaa Wengeristä eroon, suurin osa kannattajista elää tunteesta ja tuloksesta eikä suurinta osaa kiinnosta onko penkin päässä silloin Wenger vai joku muu. Jos taas toivoo kannattavalleen seuralle tappiota niin sitten voi alkaa etsimään syitä peilistä.
« Viimeksi muokattu: 27.05.2017 klo 21:25:02 kirjoittanut läsytti »
Rotta Ayala

Poissa Poissa


Vastaus #4392 : 27.05.2017 klo 21:25:29

Tiistaina on boardin meettingi, jossa Wengerin jatkosta päätetään. Wengerin itsensä mukaan ilmoitus suoritetaan ke tai to. Elämme mielenkiintoisia aikoja.
KIPEE

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #meilläonunelma


Vastaus #4393 : 27.05.2017 klo 21:29:29

En tiedä kyllä muista, mutta omasta mielestä tämä tuntuu vähän lohdutuspalkinnolta. Jos pitäisi valita UCL-paikka vai FA Cup niin kyllä se kallistuisi ehkä enemmän ensimmäiseen. Arsenalilta ryhdikäs tasonnosto sen jälkeen kun pelisysteemi vaihtui 3-topparin linjaan, 9 voittoa 10 mm City,United ja Chelsea. Tappio toki spöössille, josta olisi edes kaivattu se tasuri. Kokonaisuutena kausi mennee pettymyksen puolelle ja jos tässä vaiheessa pitäisi sanoa niin 6½ olisi arvosana. Pysti seiftaa sen verran, että pysyttiin kutosen puolella.

Wengerin mukaan tiistaina on johtokunnan kokous, keskiviikko mietitään ja torstaina Wenger kertoo jatkosopimuksesta. Tai sitten 1% että joku muu tulee tilalle näin karkeasti arvioiden.

E: Jälkimmäinen kappale armottoman myöhässä.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4394 : 27.05.2017 klo 21:36:28

Upea voitto, kun miettii mistä tuo puolustus oli koottu; kakkosveskaria, viitostopparia ja AOC vasempana wingbackinä jne.. Kolmas FA Cup neljään kauteen on hieno suoritus. Merte vetää ensimmäisen ottelun avauksessa 13 kuukauteen ja MoM ei varmasti ole vääryys. Samoin Özil pelasi hienosti kuten myös Bellerin ja AOC wingbackeinä. Olisihan siellä lopussa ollut paikkoja kaunistella lukemia, mutta onneksi lopun totaaliselta paniikilta vältyttiin. Tuomari Taylor veti miehekkään otelun, mukava nähdä kerrankin isossa pelissä, että tuomari ei perseile urakalla Arsenalia vastaan.

Eihän tuo koskaan ole helppoa tulla voittamaan tuplaa ja se varmaan näkyi Chelsean pelin alussa. Tuohon vielä Arsenalin huumorikokoonpano, niin asennoituminen saattoi olla hieman vajaa; "95%:n asennoituminen on 50%:n suoritus" -läppää jne. Toisaalta Arsenal pelasi myös taktisesti fiksusti. Kova prässi puolustajille ja Merte voitti Costaa vastaan pääpallot. Lisäksi Merte oli muutenkin hyvä ratkaisu Costaa vastaan, koska hän ei ihan heti menetä hermoaan Costan sikaillessa. Hyökkäyssuuntaan taas Arsenal onnistui ohittamaan Chelsean prässin, jonka jälkeen pallo pelattiin helposti puolustuslinjan eteen. Siinä taas Welbeck, Özil ja Sanchez aiheuttivat hyvällä liikkeellä sekasortoa. Matic oli Chelsealta heikko, mutta ei esim. Kantekaan kovin ihmeellinen ollut. Ainoa miinus Arsenalille siitä, että ensimmäisen puoliajan jälkeen olisi pitänyt johtaa parilla maalilla ja toisella puoliajalla ei Chelseaa olisi pitänyt päästää alivoimalla tasoihin. Onneksi Giroud ja Ramsey sitten kuittasivat tasoituksen seuraavasta hyökkäyksestä. Arsenal voitti lopulta ihan ansaitusti ottelun.

Toivotaan nyt, että tämä olisi ollut Wengerin viimeinen peli Arsenalin peräsimessä. Tähän olisi hyvä lopettaa.

Nyt kun Arsenal pääsee Community Shieldiin, niin se syö taas yhden pelin Kosin pelikiellosta, joten pelikieltoa on ainoastaan kauden 1. peli. Lisäksi CS on ihan hyvä harjoituspeli kovaa vastusta vastaan.
giro12

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #4395 : 27.05.2017 klo 21:40:02

Tyylikäs voitto Arsenalilta ja Wengeriltä! Kokoonpanon nähtyäni uskoa ei ollut. Tontit olisi ollut vaikka kuuteen, mutta Welbeckin kliinisyys piti pelin kiinnostavana. Merte pelasi hyvän pelin ja Holding myös.

Joku heitti liveseurannassa, että Welbeck on hyvä vastahyökkäyspelote, mutta jos maaleja halutaan, niin Giroud #12 kentälle!! Sieltähän se tuli HETI!

Alexisin juhlinta toi mieleen Özilin muutaman vuoden takaiset juhlinnat. Näinköhän oli viimeinen peli Arsenalissa? Özil teki tällä kertaa tämän hienon eleen.

Tämän parempaa saumaa tuskin tulee Wengerille lähteä, mutta onhan se niinkin, että tuollaista jättiläistä ei voi noin vain siirtää syrjään. Luulen että Wengeriä närästää se Director of Football idea, minkä Arsenalin johtokunta haluaisi seuraan. Hän varmasti olisi jo muuten jatkot kirjoittanut.

« Viimeksi muokattu: 27.05.2017 klo 21:43:00 kirjoittanut giro12 »
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4396 : 27.05.2017 klo 21:52:02

Joku heitti liveseurannassa, että Welbeck on hyvä vastahyökkäyspelote, mutta jos maaleja halutaan, niin Giroud #12 kentälle!! Sieltähän se tuli HETI!

Mun mielestä tuo toimi juuri hyvin. Welbeck voitti paljon ykköspalloja ja pystyi jakamaan niitä omille. Lisäksi Welbeck pystyi juoksemaan ei-niin-nopeita Luizia ja Cahilliä vastaan. Lisäksi antoi hyvin painetta prässäten ja Chelsea roiski. Jos Welbeck olisi kliinisempi, niin hän tuskin olisi siirtynyt Arsenaliin 17 millillä. Olihan se tietenkin lähellä, että tuo tuhlailu kostautuu, mutta Wenger teki hyvän vaihdon ja Giroud hoiti homman kotiin. Tuon takia niitä vaihtopelaajia on.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #4397 : 27.05.2017 klo 21:53:24

Nyt kun Arsenal pääsee Community Shieldiin, niin se syö taas yhden pelin Kosin pelikiellosta, joten pelikieltoa on ainoastaan kauden 1. peli. Lisäksi CS on ihan hyvä harjoituspeli kovaa vastusta vastaan.

Ei muuten taida laskea.

Ainakaan Ivanovic ei takavuosina Community Shieldissä napatusta punakortista saanut Valjun puolelle pelikieltoa, koska laskettiin FA:n mielestä ei-kilpailulliseksi peliksi, niin en uskoisi myöskään olemassaolevien pelikieltojen tuohon vaikuttavan. Sehän nyt on muutenkin vain höntsäpeli rajattomilla pelaajavaihdoilla, niin olisi jotenkin hölmöä jos siinä voisi pelikiellon kärsiä pois.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #4398 : 27.05.2017 klo 21:59:30

Ei muuten taida laskea.

Ainakaan Ivanovic ei takavuosina Community Shieldissä napatusta punakortista saanut Valjun puolelle pelikieltoa, koska laskettiin FA:n mielestä ei-kilpailulliseksi peliksi, niin en uskoisi myöskään olemassaolevien pelikieltojen tuohon vaikuttavan. Sehän nyt on muutenkin vain höntsäpeli rajattomilla pelaajavaihdoilla, niin olisi jotenkin hölmöä jos siinä voisi pelikiellon kärsiä pois.

Nämä ovat sitten muuttuneet, koska mielestäni joku Arsenal-pelaaja on mennävuosina ollut pelikiellossa CS-ottelussa. Sitten Kos saa tuosta hyvän treenipelin. Se on totta, että tuo on viiden vaihdon peli on tietenkin erilainen kuin muut.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #4399 : 27.05.2017 klo 22:20:04

Nämä ovat sitten muuttuneet, koska mielestäni joku Arsenal-pelaaja on mennävuosina ollut pelikiellossa CS-ottelussa. Sitten Kos saa tuosta hyvän treenipelin. Se on totta, että tuo on viiden vaihdon peli on tietenkin erilainen kuin muut.

Ihan tuoreesta sääntömuutoksesta ei ainakaan ole kyse, kun pikainen googlaus kertoi Nanin missanneen kauden 08/09 alun pelikiellon takia, mutta oli kuitenkin tuossa höntsässä pelikelpoinen.

Viime syksynä puolestaan Roberth Huth aloitti kauden pelikiellossa, mutta pelasi Community Shieldissä, eli se varmaan on paras mittari sääntöjen nykytilaa tarkastellessa.

 
Sivuja: 1 ... 175 [176] 177 ... 194
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa