Pell33
Poissa
|
 |
Vastaus #1600 : 01.01.2017 klo 11:33:04 |
|
Tapa, jolla voitto tuli, oli pelaajille itselleen henkisesti varmasti iso asia. Usko ei loppunut, vaan lopussa väkisin rinnalle ja ohi. Mourinholta myös erinomaista reagointia ja viestiä pelaajien suuntaan vaihdoillaan.
Mourinho toi vaihdoillaan koko hyökkäyskaluston kentälle. Rojon tuleminen Blindin tilalle oli odotettu ja mahdollisti lopun 3 alakertaan siirtymisen, kun Rashford tuli Smallingin tilalle. Johtomaalin jälkeen sitten Mkhitaryan pelasi vasemman pakin tontilla. Mourinholta hienoa reagointia ja pelaajat vastasivat huutoon. Hyvää tekee itseluottamukselle tällainen. Middlesbroughin 3vs1 tilanteessa toki Adaman ratkaisu oli täysin ö-luokkaa, mutta Valencia puolusti kyllä tilanteen erinomaisesti. Valitettavaa, että Mourin systeemi alkoi toimivaan ehkä asteen liian myöhään. Nyt herkkispaikka on kuitenkin ohuen langan päässä, vaikka pisteillä mitattuna matkaa ei juurikaan ole. Manulla ei ole varaa kompuroida yhtään ja samaan aikaan pitäisi kavereiden menettää pisteitä. Pitkässä sarjassa aika vittumainen kombo.
Kyllähän tilanne on se, että sen mahdollisen pistemenetyksen jälkeen on heti pystyttävä nousemaan jaloilleen. Pistemenetyksiä tulee keväällä, mutta tulee niitä muillekin ja toivottavasti enemmän.
|
|
|
|
|
laitinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Altavastaajien Palloseura
|
 |
Vastaus #1601 : 02.01.2017 klo 03:02:55 |
|
Jep, neljän pisteen ero kolmossijaan kauden puolivälissä, joten ei nyt todellakaan "liian myöhään" ole alkanut toimimaan tattiliigapaikan kannalta. Mestaruusjunan kannalta kyllä vaikka Zlatan voi aina haaveilla kaiken olevan mahdollista, mutta ei kyllä tämän kauden Chelsea romahda keväällä. Arsenalin voi melkein perinteisesti laskea alkavan puppeloida kauden edetessä vaikka tässä joku vuosi oli toisinkin, että kevät meni hienommin kuin yleensä niillä. Kyllä ManU tuosta neljän joukossa nyt ainakin kauden lopussa on, kun jatkaa tähän suuntaan.
|
|
|
|
|
McManaman
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #1602 : 02.01.2017 klo 09:39:04 |
|
Jep, neljän pisteen ero kolmossijaan kauden puolivälissä, joten ei nyt todellakaan "liian myöhään" ole alkanut toimimaan tattiliigapaikan kannalta. Mestaruusjunan kannalta kyllä vaikka Zlatan voi aina haaveilla kaiken olevan mahdollista, mutta ei kyllä tämän kauden Chelsea romahda keväällä. Arsenalin voi melkein perinteisesti laskea alkavan puppeloida kauden edetessä vaikka tässä joku vuosi oli toisinkin, että kevät meni hienommin kuin yleensä niillä. Kyllä ManU tuosta neljän joukossa nyt ainakin kauden lopussa on, kun jatkaa tähän suuntaan.
Yhtä varmaa Arsenalin puppeloinnin kanssa on se, että he joka tapauksessa sijoittuvat neljän parhaan joukkoon. Chelsea on myös varmasti vähintään UCL-paikoilla kauden lopussa, joten ManUn kanssa kahdesta jäljelle jäävästä UCL-paikasta taistelee Liverpool, City ja Tottenham ja nuo kaikki ovat tällä hetkellä ManUn edellä. Loppukauden pitää onnistua täydellisesti tai sitten toivoa, että kaksi noista romahtaa.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #1603 : 02.01.2017 klo 10:58:06 |
|
Meinasi olla jälleen yksi ottelu sinne jatkumoon niistä otteluista, joista tulisi voitto 9/10 kerralla, mutta ei juuri tällä kertaa. Onneksi kuitenkin sitten tolppien kolistelun, kyseenalaisesti hylätyn maalin ja lukuisien maalipaikkojen päälle saivat nakattua ne kaksi tärkeätä hyväksyttyä osumaa. Selkärankaahan tämä joukkue alkaa jo osoittamaan ja tottakai Valioliigassakin jo viiteen otteluun venähtänyt voittoputki varmasti höllii itseluottamusta. Näillä eväillä vuonna 2017 on sarjasijoitus parantumassa aivan varmasti.
Seuraavaksi Manchester Unitedille on kuitenkin tulossa vähän suurempaa haastetta, kun jo tänään pitää West Ham onnistua vääntämään mattoon vieraissa. Harmillisesti Boro-ottelussa joukkue joutui vetämään täysillä koko ottelun, joten jaloissa painaa aivan varmasti. Carrick ei pelannut lauantaina, toivottavasti vain jotta voisi pelata tänään. Bailly on poistunut savanneja kohti, joten Jones/Rojo nousee avaukseen. Toivottavasti Martial ja Mikki avaavaat jälleen.
No oli miehitys mitä tahansa, niin voittoa sieltä on siltikin vaan kaivettava. Tällä kierroksella Chelsea ja Spurs kohtaavat, joten mahdollisesti ero Spursiin olisi kaventumassa. Mutta niin, sillä ei ole merkitystä juuri nyt miten muut pelaavat, vaan edelleenkin Unitedin oma tekeminen on kaiken keskiössä. West Ham ottelun jälkeen on pari ottelua cuppeja, joissa voi varmasti vähän lepuutellakin, jonka jälkeen sitten 15.1. on edessä Iso Ottelu, kun Liverpool vierailee Old Traffordilla. No, ottelu kerrallaan kuten Mourinho sanoi, eli West Hamista nyt vaan sitten väkisin ne pisteet matkaan.
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1604 : 02.01.2017 klo 17:47:59 |
|
Yhtä varmaa Arsenalin puppeloinnin kanssa on se, että he joka tapauksessa sijoittuvat neljän parhaan joukkoon. Chelsea on myös varmasti vähintään UCL-paikoilla kauden lopussa, joten ManUn kanssa kahdesta jäljelle jäävästä UCL-paikasta taistelee Liverpool, City ja Tottenham ja nuo kaikki ovat tällä hetkellä ManUn edellä. Loppukauden pitää onnistua täydellisesti tai sitten toivoa, että kaksi noista romahtaa. Ennen tätä kierrosta Unitedin ero Cityyn ja Spursiin on kolme pistettä. Pelejä jäljellä 19, joten en kyllä ymmärrä tätä "pitää onnistua täydellisesti" tai "kahen pitää romahtaa" juttua.
|
|
|
|
|
bunga bunga
Poissa
Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet
|
 |
Vastaus #1605 : 02.01.2017 klo 18:32:52 |
|
Ei näitä pelejä oikein voi nähdä muina kuin pakkovoittoina, sillä tämän voittoputken aikana kukaan muu kuin Arsenal ei varmaan ole tiputtanut pisteitä muissa kuin keskinäisissä.
Illan peliin vaihdettu topparipari, Darmian, Carrick sekä Lingard Martialin tilalle. Viimeinen pienoinen yllätys.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #1606 : 02.01.2017 klo 19:26:33 |
|
Ei näitä pelejä oikein voi nähdä muina kuin pakkovoittoina, sillä tämän voittoputken aikana kukaan muu kuin Arsenal ei varmaan ole tiputtanut pisteitä muissa kuin keskinäisissä.
City hävisi Leicesterille, mutta muuten ei pistemenetyksiä ole tullut kuin keskinäisissä ja se Arsenalin tappio Evertonille. Nyt sitten Liverpool tiputti pari pinnaa Sunderlandille, mutta toisaalta Unitedin voittoputken jatkosta ei ole vielä tietoa.
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #1607 : 02.01.2017 klo 21:13:17 |
|
Aika väsynyt esitys, mutta kolme pistettä. Se riittää. Mourinholta hyvät vaihdot ja Rashfordilta todella nätti esityö Matan voittomaaliin. Zlatan ei loistanut tänään, mutta niin vain yhden taas teki. Toki selvästä paitsiosta. Mies näytti vähän itsekin siltä, että odotteli vihellystä. Tästä on hyvä jatkaa ja cup matseihin sitten oikeasti sitä b-joukkuetta jalkeille. Pakkohan noille ukoille on lepoakin antaa. Tilanne on se, että Valioliigassa ei ole paljon varaa lepuutella ja Eurooppa on hyvä pitää varavaihtoehtona jos valjussa sattuu jäämään musta pekka käteen. Sielläkin mennään siis ykkösillä.
|
|
|
|
|
Duhvi
Poissa
|
 |
Vastaus #1608 : 02.01.2017 klo 21:18:56 |
|
Todellä väsynyt esitys, tuomari vähän jeesasi Unitedia kun laittoi Hammers pelaajan pihalle pelin alussa jolloin pelihallinta luovutettiin täysin Unitedille joka pystyi kontrolloimaan peliä. Silti Hammers oli ajoittain todella vaarallinen ja tarvittiin De Gean apuja jotta ei olisi päädytty tappioasemaan. United ei saanut kovin montaa huippupaikkaa rakennettua tuota Lingardin/Valencian paikkaa lukuunottamatta, vaadittiin Rashfordin ja Matan tulo kentälle ennen kuin sitä energiaa alkoi tulla hyökkäyksiin ja lopultahan tämä kaksikko vihdoin avasi Hammersin puolustuslukon.
Kuusi voittoa putkeen on todella hyvä saldo nyt kun muut kärkijoukkueet ovat menettäneet pisteitä, Spursin ja/tai Chelsean etumatka kaventuu vielä heidän keskinäisen pelin takia (Chelsea taitaa kuitenkin olla liian kaukana Unitedista). Seuraava liigapeli on Liverpoolia vastaan kotona, siitä voitto niin United taistelee ihan tosissaan vähintään kakkospaikasta kevätkaudella.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.01.2017 klo 21:52:23 kirjoittanut Duhvi »
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #1609 : 02.01.2017 klo 21:31:40 |
|
Seuraava liigapeli on Liverpoolia vastaan kotona, siitä voitto niin United taistelee ihan tosissaan vähintään kakkospaikasta kevätkaudella.
On muuten todella iso matsi. Voitto siitä ja United totta tosiaan tappelee jopa kakkossijasta. Tappio tähän niin kakkonen voidaan varmaan unohtaa ja nelossijakin voi taas olla ties kuinka monen pisteen päässä. Kyllä tämän kauden top4 saatetaan hyvinkin ratkaista näissä keskinäisissä. Kärki tuntuu suht varmasti hoitelevan nämä pienemmät seurat.
|
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #1610 : 02.01.2017 klo 21:38:25 |
|
Zlatan oli tänään turhake, mutta oli haastattelussa myöntänyt ettei ole ennen pelannut näin tiheästi pelejä. Ehkä kärkeen olisi voinut valita kevyempiä jalkoja, vaikka hirmukuntoisen ruotsalaisen pudottaminen olisi ollut vaikeaa
|
|
|
|
|
ohiveto1
Poissa
|
 |
Vastaus #1611 : 02.01.2017 klo 21:40:17 |
|
Onnittelut voitosta, vaikka se tulikin suurelta osin myös tuomarin avustamana. Rashfordia vaan lisää kehiin, näytti taas hyvältä. (Tai saa sen meillekin lainata, kuten jossain huhuttiin)
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #1612 : 02.01.2017 klo 21:46:43 |
|
Zlatan oli tänään turhake, mutta oli haastattelussa myöntänyt ettei ole ennen pelannut näin tiheästi pelejä. Ehkä kärkeen olisi voinut valita kevyempiä jalkoja, vaikka hirmukuntoisen ruotsalaisen pudottaminen olisi ollut vaikeaa
Toivottavasti Zlatan ei avaa kummassakaan seuraavasta kahdesta matsista. Readingia vastaan voi tarvittaessa harkita kentälle ratkomaan ottelu jos tarve sitä vaatii. Ei tosin pitäisi vaatia.
|
|
|
|
|
Herrera
Poissa
|
 |
Vastaus #1613 : 03.01.2017 klo 00:54:43 |
|
Mourinho ansaitsee todellakin kiitokset onnistuneista vaihdoista jo toistamiseen - ensiksi Boro ja nyt West Ham. Voi niitä aikoja, kun LVG teki pelin lopussa tappioasemassa vaihdon McNair ulos ja Jones sisään.
Rashfordin ja Matan sisääntuonti oli oleellinen osa pelin ratkaisua. Ennen peliä kummastelin Lingardin avauspaikkaa ja kyllähän hän oli vaisu. Rashford toi selkeästi taas enemmän vaarallisuutta kehiin vaihdosta tullessaan ja häntä voisi hyvinkin kokeilla jo avauksessa laidalla seuravassa liigapelissä. Hän on tajuttoman hyvä 1vs1 -tilanteissa ja osaa käyttää nopeuttaan erittäin hyvin hyödyksi. On kyllä kehittynyt suuria harppauksia vuoden 2016 aikana. Matalta en muista milloin viimeksi olisi ollut huono tämän kauden peleissä ja tänäänkin jälleen todella kelpo peli. De Gea venyi taas niihin tarvittaviin hienoihin torjuntoihin, mitä häneltä on totuttu näkemään.
Seitsemän pelin voittoputki on kova saldo. Peli ei ehkä aina ole ollut täysin vakuuttavaa, mutta jollain keinoilla ne pisteet ovat viime peleissä laariin tulleet. Mkhitaryanin otteet ovat olleet todella hyviä ja Pogbakin on piristynyt kummasti ja pelannut hyvin, ottaen huomioon kuinka utopistiset odotukset hänen harteilleen oli kasattu siirron myötä. Zlatan on tehnyt toisiksi eniten maaleja sarjassa ja ollut osallisena lähes joka toisessa maalissa.
Liigassa seuraavaksi vastassa Liverpool (H), Stoke (A), Hull (H), Lestö (A) ja Watford (H) eli muihin joukkueisiin nähden (esim. Liverpool) ei mikään tajuttoman vaikea ottelurypäs. Nyt odottelemaan myöskin, ketä pelaajia United hankkii tammikuun siirtoikkunassa, sillä mielikuva on seuran edustajien taholta jäänyt, että jonkinnäköistä liikehdintää sieltä on tulossa myös sisäänpäin.
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #1614 : 03.01.2017 klo 01:10:10 |
|
Olin varma, että tammikuussa tapahtuu 1-2 pelaajan verran liikettä myös sisäänpäin, mutta nyt en ole siitä enää aivan varma. Otteet on parantuneet reilusti ja mm. Jones-Rojo parivaljakko ollut huomattavasti odotuksia parempi. Baillyn savannit on tietysti miinusta joten joku halpa, mutta luotettava vaihtoehto (Fonte) voisi tulla kyseeseen. Tai sitten tulevaisuuden lupaus jonka voi heittää kentälle, mutta jonka varaan lasketaan vasta tulevina kausina (Lindelöf). Lindelöf huhutkin ovat vaan hiljentyneet viime aikoina. Juuri nyt vaikea kuvitella, että hyökkäyspäähän ketään tulisi. Rotaatioon ei ketään tarvita ja avauksen miehiä ei taida tarjolla olla. Keskikentän suhteen vähän sama homma. Jos Schneiderlin lähtee niin ehkä pieni sauma, mutta ei kai hänen korvaajaansa ole järkeä ostaa. Pitäisi melkein kerralla hankkia korvaaja Carrickille, mutta mistäs sellainen tammikuussa löytyy? Eli puolustaja tai ei ketään. e. Ja sitten puolustukseen liittyen varmasti keskustelua aiheuttava spekulointi. Nykyisillä toppareilla kauden loppuun ja sitten Pepe ilmaisella siirrolla sisään?  Ei tuo ainakaan vielä ole tainnut uutta sopparia kirjoittaa. Tokihan käyttöä hänelle löytyy vielä Madridissakin, sitä en epäile.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.01.2017 klo 01:27:36 kirjoittanut Giggs82 »
|
|
|
|
|
bunga bunga
Poissa
Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet
|
 |
Vastaus #1615 : 03.01.2017 klo 01:20:38 |
|
Muistatteko muuten vielä Wayne Rooneyn? Toivon tietysti että Väiskistä olisi vielä iloa joukkueelle, mutta kyllähän tuo on ihan hyvin mennyt ilman häntäkin. Cup-peleissä sitten Charltonin ennätystä jahtaamaan.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #1616 : 03.01.2017 klo 08:26:51 |
|
Ihan juuri niin odotetun vaikea ottelusta muodostui kuin ennakot lupailivat. Feghoulin punainen teki vauhdikkaasti käynnistyneestä ottelusta melkoisen väsytystaistelun, kun Hammers vetäytyi vahvasti kuoreensa, eikä United meinannut millään päästä edes yrittämään maalia vaarallisilta paikoilta. Kerran Valencia ja Lingard törttöilivät avopaikat putkeen, mutta muuten se viimeinen ratkaisu jäi aina vähän vajaaksi. Lopulta sitten 58. minuutilla sisään tullut Rashford nousi ratkaisijaksi yhdessä puoliajalla sisään tulleen Matan kanssa. Varsinkin Rashford oli tuossa yhtälössä täysin pitelemätön, kun eivät alle 48 tunnin sisään kaksi ottelua urakoineet West Ham pelaajat vaan enää pysyneet sulavasti liikkuneen nuorukaisen perässä. Rashford väkisin läpi laidalta ja pallo hienosti toiseen aaltoon juosseen Matan jalkaan. Lopputulos 63. minuutin kohdalla syntynyt avausmaali. Zlatan vielä korjaili tulosta räikeästä paitsiosta 78. minuutilla, mutta tuo oli lähinnä kosmetiikkaa. Väsynyt ottelu, mutta mitäs muutakaan sitä voi odottaa tällä tahdilla. Nyt sitten lepoa vaan ihan myös sille 35-vuotiaalle Zlatanillekin, sillä Liverpoolia vastaan pitää olla paljon tuoreemmalla jalalla liikkeellä.
Liverpool on muuten nyt vain enää viiden pisteen päässä, eli siis jos voitto sattuisi Old Traffordilla siunaantumaan Kloppon poppoosta, niin ero olisi huimat kaksi pistettä. Toisaalta taas tappiolla ero kasvaisi nykyisestä kosketusetäisyydestä takaisin sinne muutaman voiton päähän. Niin. Nämä erot tosiaan ovat pienestä kiinni ja jos vaan voittoputki jatkuu, niin myös ero kaventuu. Ei todella pienien erojen kärjessä yhdenkään joukkueen tarvitse romahtaa, jotta sarjasijoitukset muuttuvat. Keskiössä on siis Unitedin oma tekeminen ja varsinkin keskinäiset ottelut nousevat varmasti isoon rooliin. Mutta kyllä siltikin näitä Liverpool - Sunderland "yllätyksiä" tulee jatkossakin, vaikka tässä hetki mentiinkin sellaisessa formissa, ettei yksikään top6-joukkue tiputa pisteitä. Tänään sitten peukut pystyssä Bournemouthille, jospa sieltä tulisi se seuraava yllätys.
|
|
|
|
|
|
timmy
|
 |
timmy
Vastaus #1617 : 03.01.2017 klo 08:35:35 |
|
Tänään sitten peukut pystyssä Bournemouthille, jospa sieltä tulisi se seuraava yllätys.
Onhan siellä sitten huomenna Tottenham-Chelsea, mistä voisi toivoa Chelsean voittoa, kun on muutenkin jo kymmenen pisteen karkumatkalla.
|
|
|
|
|
Pläkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset
|
 |
Vastaus #1618 : 03.01.2017 klo 08:40:53 |
|
Liverpool on muuten nyt vain enää viiden pisteen päässä, eli siis jos voitto sattuisi Old Traffordilla siunaantumaan Kloppon poppoosta, niin ero olisi huimat kaksi pistettä. Toisaalta taas tappiolla ero kasvaisi nykyisestä kosketusetäisyydestä takaisin sinne muutaman voiton päähän. Niin. Nämä erot tosiaan ovat pienestä kiinni ja jos vaan voittoputki jatkuu, niin myös ero kaventuu. Ei todella pienien erojen kärjessä yhdenkään joukkueen tarvitse romahtaa, jotta sarjasijoitukset muuttuvat. Keskiössä on siis Unitedin oma tekeminen ja varsinkin keskinäiset ottelut nousevat varmasti isoon rooliin. Mutta kyllä siltikin näitä Liverpool - Sunderland "yllätyksiä" tulee jatkossakin, vaikka tässä hetki mentiinkin sellaisessa formissa, ettei yksikään top6-joukkue tiputa pisteitä. Tänään sitten peukut pystyssä Bournemouthille, jospa sieltä tulisi se seuraava yllätys.
ManU pelaa hienossa formissa juuri nyt ja tuosta ManU-Liverpool matsista tulee mahtava. Liverpooliin verratessa täytyy kuitenkin muistaa että Poolin otteluohjelma helpottuu helmikuusta merkittävästi. ManU ja City ovat kaksi top 6 joukkuetta joita vastaan Pool menee vieraille, mutta muuten otteluohjelma on top 6 jengeistä se helpoin.
|
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #1619 : 03.01.2017 klo 09:02:09 |
|
Eilisestä tuli kyllä väistämättä mieleen, että Ferguson hallitsi kierrättämisen ja laajemman ringin hyödyntämisen Joseta paremmin. West Hamia vastaan olisi tarvittu Pogban ja Zlatanin tilalle tuoreita voimia, mutta ehkä lauantain yllättävän tiukka ottelu sotki hieman suunnitelmia. Viikonloppuna onkin sitten hyvä mahdollisuus lepuuttaa avauksen pelaajia ja on mielenkiintoista nähdä malttaako Jose näin tehdä.
|
|
|
|
|
Pell33
Poissa
|
 |
Vastaus #1620 : 03.01.2017 klo 09:03:43 |
|
Ei ollut paras peli, mutta tärkeä voitto silti. Punaisen kortin myötä pelistä tuntui tulevan melkosta puuroa, kun kaksi väsynyttä joukkuetta yritti pelata jalkapalloa. Vähän näytti siltä että Unitedilla paino enemmän jaloissa. De Gealta pari mahti seiviä tuli tärkeään paikkaan. West hamin maali olis ollut kuolin isku pelille, sen verran hyvin West ham puolusti yhden vajaalla, että farssi ainekset ois ollu esillä.
Mourinho on viime peleissä osoittanut hyvää taktista kyvyykkyyttä pelin sisällä, muuttamalla taktiikkaa vaihtojen myötä kun peli junnaa paikallaan. Eilenkin voittoa haettiin tuomalla Mata kentälle Darmianin tilalle, jolloin Carrick siirtyi puolustajaksi. Kuten Herrera tuossa aikasemmin mainitsikin, ei Van Gaalin aikana näitä nähty, vaan ensimmäinen vaihto tappiotilanteessakin taisi olla se puolustajan vaihto puolustajan tilalle. Lingardin olis voinut vaihtaa jo puoliajalla Rashfordin, sen verran luokatonta peliä oli taas, ei yhtään hyvää suoritusta.
Zlatanin maali oli paitsio kyllä, en tiedä miksi linjuri ei sitä liputtanut. Eikö Herreran "kimmoketta" laskettu syötöksi? Mutta en valita, hyvä näin.
Bournemouthilta toivois tänään pientä yllätystä. Tottenham - Chelsea pelistä ei oikein tiedä mitä tulosta toivoisi. Tottenham voittaa niin Chelsea 10pisteen päässä, kelpais. Seuraavaksi Cup pelejä tarjolla. Molemmista voittoa toiveissa lepuutuksilla Pool peliä silmällä pitäen.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #1621 : 03.01.2017 klo 10:09:39 |
|
Onhan siellä sitten huomenna Tottenham-Chelsea, mistä voisi toivoa Chelsean voittoa, kun on muutenkin jo kymmenen pisteen karkumatkalla.
Tätä olikin jo tilauksessa jo aikaisemmin  Tällä kierroksella Chelsea ja Spurs kohtaavat, joten mahdollisesti ero Spursiin olisi kaventumassa.
Ja siis erohan kaventuu varmasti joko Spursiin tai Chelseaan, mutta totta tosiaan, ehkä nyt kuitenkin Spurs on näistä se realistisesti tavoitettavissa oleva joukkue, toisin kuin Chelsea, joten toiveet sen mukaan. Ei tasurikaan tosin huono tulos olisi. ManU pelaa hienossa formissa juuri nyt ja tuosta ManU-Liverpool matsista tulee mahtava. Liverpooliin verratessa täytyy kuitenkin muistaa että Poolin otteluohjelma helpottuu helmikuusta merkittävästi. ManU ja City ovat kaksi top 6 joukkuetta joita vastaan Pool menee vieraille, mutta muuten otteluohjelma on top 6 jengeistä se helpoin.
Kun Liverpool toipuu juuri Sunderland-tasuristaan, niin en lähtisi huutelemaan mitään helpoista otteluohjelmista, vaikka näin kauden puolessa välissä kotiedun turvin tuollaista voi haikailla. Näitä ennakkoon helpoissa otteluissa tiputettuja pisteitä tulee jatkossakin ja tähän päälle tietenkin sitten ne ristiinpelaamiset kärkikamppailuissa. Jos Manchester United voittaa Old Traffordilla Liverpoolin, niin ero on käytännössä syöty kokonaan ja yhtäkkiä joukkueet pelaavat samoista sijoituksista. Kahden pisteen ero on kurottavissa yhdellä kierroksella. Siinä sitä taas ollaan kun Arsenal, Spurs, City, Pool ja United ovat yhtäkkiä kaikki samoissa pisteissä. Paineet kasvaa ja pään kestävyyshän tuossa on ensisijaista. Onko Poolilla sitä henkistä kanttia vieläkään? Tasapelillä muut joukkueet sitten hyötyvät enemmän, eikä tuo lähtökohtaisesti olisi Poolille tai Unitedille hyvästä. Pool-ottelun jälkeen seuraavan kerran United ei lähde ennakkoon selkeänä suosikkina otteluun sitten Cityä vastaan helmikuun lopulla. Siitä seuraavan kerran sama tapahtuu Chelseaa vastaan huhtikuun puolessa välissä. Voittaako United siis kaikki muut? Ei tietenkään, mutta lähtee ennakkosuosikkina otteluihin. Ja jos nämä ennakkosuosikkina pelatut ottelut menevät kuten ne ovat menneet nyt jo pitkään, niin pisteitä pitäisi tulla ihan reilulla kädellä. Joten jos Liverpool haluaa pitää Unitedin takana, niin pisteitä pitääkin tulla kovalla tahdilla - siinäkin tapauksessa, että joukkue voittaisikin vieraissa Unitedin. EDIT: Tarkennuksia.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.01.2017 klo 10:15:36 kirjoittanut candidate »
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #1622 : 03.01.2017 klo 10:28:21 |
|
Tottenham - Chelsea pelistä ei oikein tiedä mitä tulosta toivoisi. Tottenham voittaa niin Chelsea 10pisteen päässä, kelpais. Ilman muuta toivon Chelsean voittoa. Tällä hetkellä Tottenham kilpailee samoista sijoista, mutta Chelsea ei. Eikä Chelsean tappio tuota tilannetta oleellisesti muuttaisi. Toisekseen, näkisin mielelläni Chelsean pudottavan Liverpoolin kannoiltaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.01.2017 klo 10:36:39 kirjoittanut Giggs82 »
|
|
|
|
|
Paska
Poissa
Suosikkijoukkue: Atletico Malmi, Atletico Akatemia
|
 |
Vastaus #1623 : 03.01.2017 klo 10:48:41 |
|
Olin varma, että tammikuussa tapahtuu 1-2 pelaajan verran liikettä myös sisäänpäin, mutta nyt en ole siitä enää aivan varma. Otteet on parantuneet reilusti ja mm. Jones-Rojo parivaljakko ollut huomattavasti odotuksia parempi. Baillyn savannit on tietysti miinusta joten joku halpa, mutta luotettava vaihtoehto (Fonte) voisi tulla kyseeseen. Tai sitten tulevaisuuden lupaus jonka voi heittää kentälle, mutta jonka varaan lasketaan vasta tulevina kausina (Lindelöf). -- Nykyisillä toppareilla kauden loppuun ja sitten Pepe ilmaisella siirrolla sisään?  Ei tuo ainakaan vielä ole tainnut uutta sopparia kirjoittaa. Tokihan käyttöä hänelle löytyy vielä Madridissakin, sitä en epäile. Samaa ennustelin minäkin ja samaan tulokseen tulin myös edellisten pelien perusteella. Rojo-Jones on ollut erittäin vakuuttava ja meillä on edelleen myös viime kauden ykköstoppari, Smalling, savanni-Baillyn ohella. Siihen päälle vielä kenties yksi Englannin lupaavimmista toppareista (Tuanzebe) reserveissä ja Blind sekä Fosu-Mensah hätävaroina, joten en kyllä lähtisi turhaa täydentämään toppariosastoa, ellei sitten tule pidempiä loukkaantumisia vielä tammikuun aikana. Yhtäkään Madridin pelaajaa en tässä joukkueessa haluaisi nähdä. Enkä varsinkaan Pepeä. Sen verta rottamainen pelaaja. Hyi! On muuten todella iso matsi. Voitto siitä ja United totta tosiaan tappelee jopa kakkossijasta. Tappio tähän niin kakkonen voidaan varmaan unohtaa ja nelossijakin voi taas olla ties kuinka monen pisteen päässä. Kyllä tämän kauden top4 saatetaan hyvinkin ratkaista näissä keskinäisissä. Kärki tuntuu suht varmasti hoitelevan nämä pienemmät seurat. Piste-ero kakkossijaan on tällä hetkellä viisi pistettä ja kilpakumppanina Liverpool, joten en olisi ollenkaan huolissani. Ristiinpeluu on toistaiseksi ollut vähäistä, mutta en jaksa uskoa, etteivätkö "suuret" joukkueetkin menettäisi vielä pisteitä muutenkin kuin keskinäisissä peleissä. Kakkossijaan on minusta erittäin realistiset mahdollisuudet (Chelsea tuskin enää tyrii kovin pahasti), vaikka vielä tulisikin jonkinlaisia stipluja matkalla. Keskinäisillä peleillä silti valtaisa merkitys, kuten jo totesitkin.
|
|
|
|
|
JohanL
Poissa
|
 |
Vastaus #1624 : 03.01.2017 klo 11:36:38 |
|
Ikuisena optimistina en olisi vielä valmis luopumaan unelmasta voittaa Valioliiga 2016-2017.
Kärkikuusikko on nyt niin tasainen, että lähtökohtaisesti jokainen keskinäinen ottelu tulee olemaan ihan 50/50 ja päivän kunnosta kiinni. Yksin Chelsea tulee parin seuraavan viikon aikana kohtaamaan sekä Liverpoolin että Tottenhamin, jonka jälkeen sarjataulukko voi olla taas hyvin erinäköinen. Lisäksi meillä on se keskinäinen ottelu vielä jäljellä.
United on tällä hetkellä kärkiporukoista lyhyenvälin kuntopuntarissa kärjessä Chelsean kanssa, pitkässä juoksussa sitten aavistus perässä. Lisäksi näkisin, että kauden ensimmäisellä puolikkaalla olimme kärkiporukoista huono onnisin, siinä missä Arsenal tuntui olevan ehkä se onnekkain. Tämänkin on pakko tasoittua pitkän kauden aikana, ja tästä saimmekin osviittaa jo eilisessä West Ham pelissä.
Jo näiden tekijöiden summana uskoisin Unitedin sijoittuan neljän joukkoon tällä kaudella. Toki aina voi tapahtua jotain yllättävää, ja kaikilla kärkijoukkueilla on ne muutama pelaaja jonka loukkaantumisia joukkue ei välttämättä kestäisi. Pelkästään kärkikuusikon keskinäisissä otteluissa on kuitenkin jaossa vielä 15 pistettä jokaiselle joukkueelle. Alkupuoliskolla me alisuoritimme näissä otteluissa saaden ainoastaan viisi pistettä. Toki olimme huono onnisia ainakin Arsenalia ja Cityä vastaan, ja Chelsea pelissä meille osui kohdalle käsittämättömän huono päivä. Jos onnistumme näiden pelien pistesaaliin nostamaan sinne 10+p, samalla tiputtaen kilpailijoiden pistesaalista. Voimme ihan hyvin taistella vielä vaikka mistä sijoituksesta samalla jos/kun klaaraamme jälkimmäisellä puoliskolla myös nämä Stoket sun muut paremmalla prosentilla.
|
|
|
|
|
|
|
|