FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.03.2026 klo 20:09:21 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 87 [88] 89 ... 117
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2016-17 - Punaisen paluu  (Luettu 576175 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Alwaysared

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man United


Vastaus #2175 : 17.03.2017 klo 19:51:42

Sorry ot, mutta tämä maukkis on varmaan yksi tärkeimmistä forumille perustetuista nimimerkeistä, ainoana tehtävänään heittää huonoa provoa liittyen Unitediin. "Ylos"

Ettei aivan täysin ohi aiheen menisi tämä viesti niin todettakoon, että erittäin hyvä arpa sattui Eurooppaliigassa. Lyhyt vierasreissu ja tästä parista pitäisi mennä jatkoon yhdeksän kertaa kymmenestä. Nyt on latu hyvin auki vaikka finaaleihin asti.

e. Sivunvaihtovelmu iski
Beth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #2176 : 17.03.2017 klo 20:45:41

Miten tuolla on joka pelissä täysi mökki vaikka joukkue ei sitä ansaitse? Ilmaislippuja jaetaan varmaan se puolet.

Kaikki eivät gloryhunttaa.
Duhvi

Poissa Poissa


Vastaus #2177 : 18.03.2017 klo 17:02:59

Huomenna olisi tarjolla vitossija jos United voittaa. Tämän kauden käsikirjoitukseen on varmaan kirjoitettu että huomenna Boro löytää valmentajavaihdoksesta uuden hurmion ja vie Unitedilta pisteitä.

Keskikentältä siis puuttuu sekä Herrera että Pogba, Fellaini on varmasti tyrkyllä avaukseen huomenna, kenties myös Carrick jos on kunnossa (ei mikään ripeäjalkaisin kaksikko jos näin käy...). Kärjessä varmasti ripeltää Rashford kun huilasi EL pelin ja Zlatku on vielä pelikiellossa.
« Viimeksi muokattu: 18.03.2017 klo 17:07:52 kirjoittanut Duhvi »
Alwaysared

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man United


Vastaus #2178 : 19.03.2017 klo 12:25:44

Tänään olisi tosiaan mahdollisuus päättää yli satapäiväiseksi venynyt putki kuudennella sijalla ja nousta Arsenalin ohi viidenneksi. Tai oikeastaanhan se päättyi jo eilen, kun Everton nousi voitollaan Unitedin ohi kolme peliä enemmän pelanneena. Häviöllä jäädäänkin sitten seitsemänneksi Evertonin taakse. Helppoja pisteitä Riversidelta ei varmasti ole luvassa, sillä Middlesbrough kamppailee kynsin ja hampain sarjapaikkansa puolesta. Unitedin tilannetta ei myöskään helpota avainpelaajien poissaolot, mutta niillä mennään mitä on tarjolla.

Kyllähän nämä ovat edelleen niitä otteluita, joista vain yksinkertaisesti täytyy kairata se 3 pistettä, oli kokoonpano mikä hyvänsä. Toiveissa hyvää puolustustyöskentelyä ja Rashfordille hatullinen maaleja. Tuoppi
eturivi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #2179 : 19.03.2017 klo 13:54:59

Hyökkäyspäästä iso kasa tärkeitä ukkoja sivussa, joten helppo ennustaa että Mata ratkaisee tänään voiton.

Jälleen mennään kolmen linjalla, ilmeisesti myös Jose todennut toimivaksi.

Vaikea matsi varmaan taas tulossa, kotijoukkue lyö kaiken likoon sarjapaikkansa puolesta. Silti, vain 3 pistettä kelpaa.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #2180 : 19.03.2017 klo 15:56:14

Kolme pistettä ja se riittää. United kyllä ansaitsi voiton vaikka oli täysin paska viimeisen puolituntisen. Onneksi Valdes lahjoitti ratkaisevan maalin. Tuosta ei Tonykaan pystynyt epäonnistumaan. Täytyy sanoa, että Middlesborough oli juuri sopiva vastustaja tähän saumaan.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #2181 : 19.03.2017 klo 16:02:23

Pakkovoitot Rostovista ja Borosta tuli kuin tulikin otettua, joten United palaa taas ihan hyvään saumaan myös Valioliigan kautta metsästäessään UCL-paikkaa ensi kaudelle. Itse otteluhan oli tuttua Unitedia siinä mielessä, että ensimmäisen puoliajan jälkeen ottelu olisi helposti voinut olla jopa 0-3, mutta viimeistelyn totuttu taso ja Valdes piti ottelun siedettävissä lukemissa. Toiselle puoliajalle sitten siunaantui hyvää ja huonoa. Hyvää oli lähinnä Lingardin viimeistely ja huonoa lähes kaikki muu, mutta varsinkin puolustaminen ajoittain - molemmissa päissä. Boro pääsi vielä hätyyttelemään 1-2 tilanteeseen, kun Smalling ja Bailly esittelivät pulustustaitoaan, mutta lopulta Valdesin koominen kompurointi avasi Valencialle paikan naulata ottelu 1-3 tulokseen. Ottelun mukainen lopputulos kerrankin. Nyt sitten varmaan tasuria toivomaan City - Liverpool -otteluun.

Ottelut Unitedille jatkuvat vasta huhtikuun puolella, jolloin Old Traffordille saapuu WBA. Sanomattakin selvää, että tuokin tulisi voittaa. Ja jos tuo voitto tulee, niin sijoitus voi jälleen kaunistua Valioliigassa. Nythän siis United vihdoinkin nousi ylöspäin sarjassa ohi Arsenalin. Kuntokäyräthän ovat tätä jo hetken osoittaneet, mutta aikaisemmin kaudella nähty heikompi jakso on näkynyt sarjataulukossa edelleen. Nyt vaan sitten varmuudella nämä loput voitettavissa olevat ottelut, niin niistä kovemmista top4-otteluista ei tarvitse välttämättä pelkkiä voittoja raapia Ylos

Myös arpaonnelle Euroopan kakkosturneen puolella voi nostella maljat ja peukut, olihan tuo ennakkoon yksi parhaista mahdollisista arvoista, ellei se jopa parhain. Jos asenne on kohdallaan, niin tuosta otteluparista pitäisi Unitedin mennä jatkoon.
Valonheitin

Poissa Poissa


Vastaus #2182 : 19.03.2017 klo 16:15:23

Katsoin vain toisen puoliajan, mutta nopeana huomiona Rashfordin onneton peli kärjessä; menetti jatkuvasti palloja ja oli jotenkin haluton. Jose muuten veti taas lopun lähes pelkästään puolustajilla, vaikka lopussa jonkun Mikin käyttäminen taitavana ja rauhallisena pelaajana voisi olla huomattavasti järkevämpää.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #2183 : 19.03.2017 klo 16:18:34

Se oli Unitedin 18. tappioton liigapeli peräkkäin ja ensimmäisen jakson esitys oli parempi kuin osasin odottaa. Middlesborough ei kuitenkaan ole kotonaan ihan täysi pisteautomaatti ollut ja Unitedilla oli paljon pelaajia sivussa tai väsyneenä.

Itse asiassa Unitedin vierassaldo liigassa sen syksyn Chelsea-tappion jälkeen on 6-2-0, joka on erinomainen. Tosin kovin vaikeita vierapelejä tuossa putkessa ole ollutkaan, kun ainoat kärkikymmenikön vastustajat vierakentällä ovat olleet Everton, WBA ja Stoke.

Kotisaldo 4-6-0 tällä paremmalla jaksolla ei ole tuloksellisesti riittävän hyvä, mutta mielestäni United on kuitenkin pelannut kotona paremmin kuin vieraissa. Vieraissa maalinteko vaan on syystä tai toisesta onnistunut paremmalla prosentilla.

Katsoin vain toisen puoliajan, mutta nopeana huomiona Rashfordin onneton peli kärjessä; menetti jatkuvasti palloja ja oli jotenkin haluton.

Rashford oli ensimmäisellä jaksolla todella pirteä ja loi riittävästi paikkoja pistää peli pakettiin, mutta viimeiset ratkaisut eivät olleet ihan riittävän hyviä. Omasta mielestäni ensimmäisen jakson esitys oli oikein positiivinen.
« Viimeksi muokattu: 19.03.2017 klo 16:21:14 kirjoittanut Eiccu »
Duhvi

Poissa Poissa


Vastaus #2184 : 19.03.2017 klo 16:24:37

Maajoukkuetauolle on hyvä mennä näistä asetelmista. Jos Boro olisi ottelun tasoittanut niin olisi tullut taas kirottua tuota viimeistelyä, niin monta hyvää paikkaa Unitedille taas siunautui (aika monta myös hukattiin kun viimeinen syöttö meni väärin). 2-0 maalin jälkeen United siirtyi Fifa-peleistä tuttuun Ultra-defensive tilaan ja luotti puolustuksen voimaan, sisään laitettiin myös Rojo tuplaamaan Traoren sisääntuloa. Kavennusmaalin jälkeen United oli pahasti pinteessä suoraviivaisen Boron kanssa ja huonomalla tuurilla se tasoitus olisi sieltä tullut. On selvää ettei Carrick + Fellaini kaksikko voi pelata täyttä 90 minuuttia kovempia joukkueita vastaan, Herrera on valitettavasti vielä sivussa seuraavasta ottelusta ja Pogbakin taitaa olla tuolloin vielä lasaretissa. Myös Zlatan on sivussa seuraavasta liigapelistä, toivotaan että WBA ottelun jälkeen saadaan paras mahdollinen nippu kentälle loppukaudeksi.
« Viimeksi muokattu: 19.03.2017 klo 16:26:40 kirjoittanut Duhvi »
Tveni Trii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!


Vastaus #2185 : 19.03.2017 klo 16:24:50

Jostain perkeleen syystä olin katsonut että peli tulee klo 16 ja ehdin kömpimään telkkarin ääreen juuri kun lähetys loppui. Ilmeisesti en kuitenkaan mitään suurempaa menettänyt. Tärkeät 3 pinnaa kotimatkalle ja maaottelutauolle.
 
Katsoin vain toisen puoliajan, mutta nopeana huomiona Rashfordin onneton peli kärjessä; menetti jatkuvasti palloja ja oli jotenkin haluton. Jose muuten veti taas lopun lähes pelkästään puolustajilla, vaikka lopussa jonkun Mikin käyttäminen taitavana ja rauhallisena pelaajana voisi olla huomattavasti järkevämpää.

Tätä taktiikkaa en ole juuri koskaan ymmärtänyt, parempihan se on pitää tuoreita jalkoja myös ylhäällä, niin pallo olisi mahdollisimman kaukana omasta maalista. Kun kaikki makoilee omalla kuudellatoista niin se ei ihmeellistä poukkua tarvitse kun pallo on omissa.


Charly Kolbe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hadoken!


Vastaus #2186 : 19.03.2017 klo 17:06:50

Eiköhän se mennyt taktisesti ihan Moun pelikirjan mukaan kavennusmaaliin asti. Ensimmäisellä jaksolla Boro piti palloa, mutta Ramirezin vetoa lukuunottamatta ei paikkoja saanut. Unitedille sen sijaan avautui iso kasa vastaiskuja, joista Mourinhon parhaat jengit on tunnettu. Ennen kaikkea Rashford ja Lingard pääsivät juoksemaan pallo jalassa suojaamatonta linjaa vastaan tuhottoman monta kertaa, mutta se viimeinen ratkaisu oli taas heikko. Toisella jaksolla noita vastaiskupaikkoja ei ihan samalla tavalla avautunut, mutta ihan tarpeeksi kuitenkin.

Taas nähtiin sen kahden maalin tyynyn merkitys, kun Bailly säntäili ja Smalling panikoi, mikä loi Gestedelle helpon maalipaikan ja teki pelistä paljon vaikeamman. Mouta voi kritisoida yltiöpuolusvoittoisesta taktiikasta 2-0 maalin jälkeen, mutta kyllähän myös puolustukselta olisi odottanut tuon 2-1-maalin puolustamista paremmin. Muutahan saumaa Borolla ei tuntunut olevan kuin lyödä keskitystä boksiin ja toivoa parasta, ennen kaikkea United-pelaajan henkilökohtaista virhettä.
OGS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MUFC, KTP


Vastaus #2187 : 19.03.2017 klo 19:11:08

Fellaini on muuten tehnyt tämän vuoden puolella enemmän maaleja (yhteensä 3), kuin de Bruyne, Hazard ja Coutinho, joita ei hirveästi ole nähty kritisoitavan.
Pell33

Poissa Poissa


Vastaus #2188 : 20.03.2017 klo 14:38:48

Taas nähtiin sen kahden maalin tyynyn merkitys, kun Bailly säntäili ja Smalling panikoi, mikä loi Gestedelle helpon maalipaikan ja teki pelistä paljon vaikeamman. Mouta voi kritisoida yltiöpuolusvoittoisesta taktiikasta 2-0 maalin jälkeen, mutta kyllähän myös puolustukselta olisi odottanut tuon 2-1-maalin puolustamista paremmin. Muutahan saumaa Borolla ei tuntunut olevan kuin lyödä keskitystä boksiin ja toivoa parasta, ennen kaikkea United-pelaajan henkilökohtaista virhettä.

Aivan oikein. Toinen maali antoi tässä pelissä sen tarvittavan liikkumavaran voittoon, jonka olisi suonut tapahtuvan niin monessa tasapeliin päättyneessä pelissä tällä kaudella. Unitedin puolustus toimii pääsääntöisesti hyvin ja varmasti, mutta vielä nähdään näitä pomppuja, joista kaveri rokottaa armotta.

Peli oli sinällään mukavaa vaihtelua kun ykkösviulut olivat poissa. Pääosin Boron hallitsi palloa ja United keskittyi nopeisiin vastahyökkäyksiin kun kerrankin hyökkäyksessä sitä oli tarjolla. Rashford makseli oppirahojaan tässä pelissä tuhlaamalla hyviä paikkoja, mutta on kyllä jatkossakin nopeutensa ansiosta hankala pideltävä puolustajille.

Kolmen topparin linja on ollut minusta ihan hyvä tuulahdus. En ole mikään taktiikkavelho, mutta olen huomaavani että yhdellä kolmesta topparista on aika agressiivinen rooli ja nousee ylös katkomaan vastustajan ylemmän keskikenttäpelaajan peliä. Olen näkeväni tässä jonkinlaista ajatusta ja helpottavan Herrera - Pogba kaksikon peliä. Olen aistivinani tässä tulevaa ja ehkä ensikaudella pelataankin kolmen keskikenttäpelaajan sijasta kolmella topparilla.

Eurooppa liigan pelit sattuvat jälleen Chelsea pelin ympärille ja mikäli jatkopaikka Anderlechtia vastaan irtoaa niin seuraava vaihe pelataan Arsenal ja Tottenham pelien tienoilla. Rästipeli Cityä vastaan on saatu mahtumaan 27 huhtikuuta, joten otteluohjelma on haastava kaikinpuolin kun vielä rästipeli Sotonia vastaan saatas jonnekin mahtumaan. Ollaan jännän äärellä.
Ferro Montanha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 00840


Vastaus #2189 : 20.03.2017 klo 14:50:06

Rashford makseli oppirahojaan tässä pelissä tuhlaamalla hyviä paikkoja.

Rasford on vähän maksellut noita oppirahoja koko kauden. Viimeksi osunut liigassa syyskuussa ja sen jälkeen oikeastaan vain cupissa divarilaisia vastaan.
Waky

Poissa Poissa


Vastaus #2190 : 20.03.2017 klo 15:34:19

Vaikka Smalling teki eilen virheen maalissa niin Jones on ollut uskomattoman huono sen jälkeen kun joutui ensimmäisen kerran pelaamaan vasempana topparina. En voi ymmärtää miten rehti lädi voi olla avauksessa kun kaikki topparit on kunnossa. Toki eilen Bailly oli myös uskomattoman pihalla. Kolmen topparin systeemi on kiva mutta yksikään toppareista ei osaa sitä luonnostaan ja tavan tästä tulee tilanteita joissa molemmat topparit alkavat pakittaa kun toisen pitäisi prässätä pallollista (laitatopparit). Oli huvittavaa katsoa kun Valencia opasti Baillya enemmän kuin kerran mitä tehdä. Positiivista oli että topparit jo muutaman kerran osasivat nousta pallollisena tai tarjota ylempää syöttövaihtoehtoa. Chelsealla moiseen on Luiz mutta Unitedilla saman profiilin topparia ei löydy. Eilen myös laitapakit oli vihdoin ns. oikea pari ja pelasivat riittävän ylhäällä. Young toimi kuin Moses (ja kyvyt toimia jopa paremmin) ja Valencia on Valencia. Tosin kaverin voisi laittaa opettelemaan keskittämään...

Rashfordia voi ilkkua mutta paikkoja tuli huomattavasti enemmän kuin Zlatanin toimesta näissä peleissä ja Rashfordin juoksut olivat jotain piristävää Zlatan hitaan target pelaamisen sijaan. Ja vielä tuli maaleja :) Olen edelleen sitä mieltä että Zlatan on kuin RvN viimeisenä kautena, maaleja tulee mutta joukkueen kokonaispeli kärsii kun ylhäältä puuttuu liike juosta väleihin. Hiukan kadehtien katsoo kun Costa kirmaa kentällä hiukan eri liikkeellä.
Ja toivottavasti Pogba katsoi miten Carrick liikkui ja tarjosi pakeille helppoja syöttölinjoja ja jakeli palloa. Valitettavasti kumpikaan Herrera ja Pogba ei omaa tuota peliälyä jolla toisten pelaaminen tehdään helpommaksi ja peliä viedään eteenpäin yksinkertaisilla syötöillä. Harmi kun mies ei ole 10 vuotta nuorempi.
George Beast

Poissa Poissa


Vastaus #2191 : 21.03.2017 klo 10:54:22

Bastian Schweinsteiger siirtyy MLS:n Chicago Fireen 4,5 miljoonan dollarin siirtokorvauksella.

https://www.theguardian.com/football/2017/mar/21/bastian-schweinsteiger-chicago-fire-manchester-united
aigmies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RCF Espanyol


Vastaus #2192 : 21.03.2017 klo 11:09:05

Kalkkunan CV:hen merkitään taas kerran hyvät junnut ja paskat ostokset. Darmian lähtee varmaan seuraavaksi eikä Martialinkaan asema mikään tukeva ole.
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #2193 : 21.03.2017 klo 11:10:47

Bastian Schweinsteiger siirtyy MLS:n Chicago Fireen 4,5 miljoonan dollarin siirtokorvauksella.

https://www.theguardian.com/football/2017/mar/21/bastian-schweinsteiger-chicago-fire-manchester-united

Uutinen
According to the report, Schweinsteiger could join up with his new club as early as next week, on a base annual salary of $4.5m (£3.6m) and with an initial one-year contract.


Eihän tuossa uutisessa puhuta mitään siirtokorvauksesta, kun siinä puhutaan Schweinin palkasta. Toki tuolla alussa asia on ilmaistu hyvinkin harhaan johtavaan tyyliin.
George Beast

Poissa Poissa


Vastaus #2194 : 21.03.2017 klo 11:22:57

Telegraphin uutisessa tuo oli mainittu myös siirtosummana.
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #2195 : 21.03.2017 klo 11:58:00

Telegraphin uutisessa tuo oli mainittu myös siirtosummana.

Ei kyllä ollut vaan siellä luki:
Uutinen
According to the paper, Schweinsteiger could join up with his new club as early as next week, on a base annual salary of £3.6million and with an initial one-year contract.
Ellet sitten tarkoittanut, jotain muuta juttua kuin tätä.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #2196 : 21.03.2017 klo 12:07:06

Hyvät jatkot vaan Bastille. Ei seissyt Ot:lla, mutta se riski kieltämättä kyllä oli jo etukäteen tiedossa. Toivottavasti pysyisi sen verran kunnossa, että voisi pelailla vielä kauden tai kaksi, jonka jälkeen voisikin eläköityä.
George Beast

Poissa Poissa


Vastaus #2197 : 21.03.2017 klo 12:09:49

Ei kyllä ollut vaan siellä luki:
Uutinen
According to the paper, Schweinsteiger could join up with his new club as early as next week, on a base annual salary of £3.6million and with an initial one-year contract.
Ellet sitten tarkoittanut, jotain muuta juttua kuin tätä.

Saattaneet nuo jutut päivittyäkin tässä välissä tai jotain, mutta ekan kerran uutiseen törmättyäni jäin käsitykseen että siirtosumma olisi tuo 4,5 M $. Mutta väliäkö hällä, oli mitä oli.
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #2198 : 21.03.2017 klo 12:13:45

Saattaneet nuo jutut päivittyäkin tässä välissä tai jotain, mutta ekan kerran uutiseen törmättyäni jäin käsitykseen että siirtosumma olisi tuo 4,5 M $. Mutta väliäkö hällä, oli mitä oli.

Joo ainakin tuossa Guardianin jutussa se oli ilmaistu jutun alussa hyvinkin epäselvästi, ihan ymmärrettävä sekaannus siis vaikka juttua ei olisi muutetukkaan missään välissä.

Itse veikkaan, että Schweini siirtyi ilmaisella siirrolla tai nimellisellä korvauksella. Sillä ei toki ole merkittävästi väliä, joka tapauksessa ManUlla meni Schweiniin se 20-25 miljoonaa puntaa rahaa, eikä tuosta hirveästi takaisin saatu pelikentän puolella. Samaan hengenvetoon on toki sitten todettava, että nuo summat eivät nyky-ManUlle ole kovinkaan ihmeellisiä, joten minään katastrofina saksalaisen epäonnistumista Manchesterissa ei voida pitää.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #2199 : 21.03.2017 klo 12:48:04

High risk ei nyt realisoitunut edes vähää alusta ex-Futisjumalan kohdalla. Tenniksen seuraaminen paikan päällä vei mielenkiinnon, eikä nälkänsä menettänyt saksalainen ollut kuin lähinnä rasite Unitedille. Sääli.

Ennen tätä siirtoa kuului henkilökohtaisiin suosikkeihin Saksasta, mutta kyllähän tämä tahran jättää miehen kilpeen. Ei noin nuorena vielä muutkaan vastaavat pelaajat (Xavi, Pirlo, Scholes) väsähtäneet, joten eipä Schweinia myöskään näiden kanssa tulla muistamaan.

Hyvää jatkoa kuitenkin höntsäliigaan kaikesta huolimatta Ylos

 
Sivuja: 1 ... 87 [88] 89 ... 117
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa