Duhvi
Poissa
|
 |
Vastaus #2650 : 11.05.2017 klo 23:07:57 |
|
Hyi hemmetti miten tiukalle meni, ei voida puhua vakuuttavasta esityksestä mutta tämä riitti. Maalinteko oli taas vaikeaa mutta Unitedin onneksi se sai sen yhden joka osoittautui ratkaisevaksi. Itse olen tyytyväinen että Unitedilla ei ole enää kuin yksi kotipeli tällä kaudella jäljellä, kotiesitykset ovat olleet tervanjuontia lähes koko kauden.
Finaalissa tulee vastaan siis Ajax joka myös oli lähellä pupeltaa oman otteluparinsa. Ajax on kyllä päästänyt monta maalia vieraskentillä joten siinä mielessä Unitedilla on hyvät saumat finaalissa (kun otetaan myös huomioon että United on pärjännyt paremmin vieraskentillä). Unitedilta puuttuu Bailly finaalista, joten toivotaan että Smalling/Jones pysyy kasassa loppukauden.
|
|
|
|
|
Charly Kolbe
Poissa
Suosikkijoukkue: Hadoken!
|
 |
Vastaus #2651 : 11.05.2017 klo 23:32:10 |
|
Marouane Fellaini on kyllä niin ManUn kauden 2016-17 näköinen pelaaja: useimmiten äärimmäisen turhauttava mutta lopulta tulos useimmiten ihan kelvollinen. Parasta teksti-tv:stä seurattuna.
|
|
|
|
|
aigmies
Poissa
Suosikkijoukkue: RCF Espanyol
|
 |
Vastaus #2652 : 11.05.2017 klo 23:34:15 |
|
Marouane Fellaini on kyllä niin ManUn kauden 2016-17 näköinen pelaaja: useimmiten äärimmäisen turhauttava mutta lopulta tulos useimmiten ihan kelvollinen. Parasta teksti-tv:stä seurattuna.
Eikös kausi 2016-17 ole ollut "useimmiten ihan kelvollinen, mutta tulos lopulta äärimmäisen turhauttava"..
|
|
|
|
|
Charly Kolbe
Poissa
Suosikkijoukkue: Hadoken!
|
 |
Vastaus #2653 : 11.05.2017 klo 23:44:15 |
|
Eikös kausi 2016-17 ole ollut "useimmiten ihan kelvollinen, mutta tulos lopulta äärimmäisen turhauttava"..
Kyllähän tässä plussan puolelle jäädään, jos EL-voitto irtoaa. Ja näillä näkymin tulos ennen tyyliä -linjalla.
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2654 : 12.05.2017 klo 05:35:53 |
|
Parasta teksti-tv:stä seurattuna.
Tämä on paras näkemäni arvio Fellainista.
|
|
|
|
|
Pell33
Poissa
|
 |
Vastaus #2655 : 12.05.2017 klo 09:09:01 |
|
Kylläpäs finaalipaikka irtosi tarpeettoman vaikeasti. Eipä sinällään että pelin tappaminen olisi ollut tällä kaudella muodissa Unitedin pelissä niin kärsitään sitten loppuun asti. Kavennus maaliin asti United oli parempi joukkue, mutta niin vaan kavennus maalia muutti asetelmia ja viimeinen viisi minuuttia sai jopa näyttämään, että Celta olisi ansainnut mennä jatkoon yhtälailla. Pääasia että finaalipaikka irtosi varsin peruspelillä. Bailly on kyllä suuri menetys finaaliin. Vaikea sanoa kyllä mitä Guidetti sanoi kun Valenciakin näytti hermotuvan yhtälailla. Celtan pelaajat kyllä piiritti tilanteen jälkeen tuomaria ihan huolella. Annetaanko näistä jälkikäteen rankkia? Yksi hyvä sääntömuutos voisi olla mielestäni, että noista pikkytyttömäisistä päänpitelemisistä pikku hipsuista ala Guidetti ruvettaisiin antamaan keltasia filmaamisena. Ymmärtäisin, jos joku olisi oikeasti lyönyt kunnolla niin sitten saa itkeä rauhassa ja ajan kanssa. Toivottavasti Bailly saadaan pelikelpoiseksi finaaliin, jollakin rasismi kortilla. Mielenkiintoista nähdä Josen peluutus tulevissa peleissä. Tottenhamia vastaan ei varmaan nähdä ketään, jotka eilen pelasi? Haetaanko Southamptonia vastaan ykkösmiehille vähän tuntumaa ja Viimeisessä ottelussa sitten reservit näyttää mihin pystyy. Joka tapauksessa on vain yksi peli jolla on merkitystä. https://gfycat.com/ShabbyGleefulIndianpangolin
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.05.2017 klo 09:42:04 kirjoittanut Pell33 »
|
|
|
|
|
Foibe
Poissa
|
 |
Vastaus #2656 : 12.05.2017 klo 10:04:46 |
|
Josen selkeälle stressaamiselle ja kellon suukottelulle  Hieno mies! Nyt vaan Stokiksesta se viimeinen pytty ja ucl-paikka himaan! Kesällä vahvistuksia oikeisiin paikkoihin ja Manu palaa kirkkaimpaan kärkeen.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #2657 : 12.05.2017 klo 11:09:56 |
|
Kavennus maaliin asti United oli parempi joukkue, mutta niin vaan kavennus maalia muutti asetelmia ja viimeinen viisi minuuttia sai jopa näyttämään, että Celta olisi ansainnut mennä jatkoon yhtälailla. Pääasia että finaalipaikka irtosi varsin peruspelillä.
Mielestäni ulosajojen jälkeen peli meni täysin Unitedin kontrollissa lukuun ottamatta sitä viimeistä viittä sekuntia. Tuollaisia tilanteita ei tietenkään saisi tulla, mutta mielestäni Celta ei luonut mitään muuta vaarallista pelin loppupuolella. Minulle jäi melkoisen epäselväksi mistä ne punaiset lopulta tuli ja jäi vähän semmoinen vaikutelma, että molemmat punaiset nousi pelaajien reaktioiden takia pikemmin kuin mistään oikeasta syystä. Todella harmi, että yksi Unitedin tärkeimmistä pelaajista huilaa finaalin tuon takia. United muuten on pelannut 13 kotipeliä muissa kipailuissa kuin Valioliigassa ja voittanut niistä 12. Eilen tuli se ainut tasapeli. Toki Anderlecht-pelikin ratkesi vasta jatkoajalla, mutta onhan tuossa aika iso ero verrattuna Valioliigasaldoon 7-10-1. Vieraissa sen sijaan noissa muissa kilpailuissa saldo on 5-2-4 ja Valioliigassa 10-3-3. Vähän jännä, että liigapelit ovat sujuneet vieraissa paljon paremmin kuin cup-pelit, mutta kotipelien osalta tilanne on täysin päin vastainen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.05.2017 klo 11:35:40 kirjoittanut Eiccu »
|
|
|
|
|
JohanL
Poissa
|
 |
Vastaus #2658 : 12.05.2017 klo 12:23:09 |
|
Vähemmän yllättäen tänään on noussut pohdintaa siitä, voisiko United saada tuon Baillyn punaisen kumottua. Rio Ferdinand ja Robbie Savage ovat etunenässä olleet tuomitsemassa Guidettia, mutta samalla todeten, että Bailly antoi tuon kuuluisan mahdollisuuden joulukortille.
Manchester Evening News on nostanut esiin se, että Guidetti tosiaan kaatuu Valencian tönäisyyn, eikä Baillyn hipaisuun. Historia tuntee yhden esimerkkitapauksen vuodelta 2008, jossa Aalborgin puolustajan Michael Beauchampin punainen peruttiin jälkikäteen, koska todettiin että hän ei ollutkaan syyllistynyt Georgios Samarasta kohtaan rikkeeseen, vaan tuomari oli erehtynyt henkilöstä. Kääntöpuolena tässä oli se, että joukkuekaveri Michael Jakobsen sai tuon punaisensa kabinetissa. Eli jos tähän tilanteeseen vertaa niin punainen saattaisi siirtyä kabineteissa Baillyltä Valencialle, mikä nyt luonnollisesti Unitedin puolesta olisi vähän 50/50 tilanne.
Tilanne on siis kinkkinen Unitedin puolesta jokatapauksessa. Smallingin olisi nyt tärkeää päästä pikaisesti takaisin pelikuntoon. Joutui kieltämättä pahaan paikkaan kentällä, mutta esimerkiksi tuossa Guidetin lopun tilanteessa hän oli se puolustaja joka purki paitsion ollessaan kymmenisen metriä muun linjan alapuolella.
Loppu hauskutteluna vielä Mbappe on tykännyt instagramissa Rassen finaalipäivityksestä. Tästä luonnollisesti omat huhunsa lähtenyt liikkeelle.
|
|
|
|
|
JamesBondi
Poissa
|
 |
Vastaus #2659 : 12.05.2017 klo 12:31:52 |
|
Perus Jose Mourinhoa oli eilinenkin. Peli ei vakuuta, paljon tuuria mukana, mutta kaikesta huolimatta jatkoon. Tämän tuloksen seurauksena Muna tullaan näkemään ensi kaudella taas vaihteeksi Mestareiden liigassa. Ei Josen joukkue tule ryssimään finaalia Ajaxin tasoista joukkuetta vastaan.
|
|
|
|
|
pikkelssi
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC, Juve, kaakon kovimmat
|
 |
Vastaus #2660 : 12.05.2017 klo 12:53:45 |
|
Olenkohan koskaan nähnyt yhtä hermostunutta Josea  ei siinä 6min lisäaika on varmasti tuossa tilanteessa pitkä kuin nälkävuosi Ei Josen joukkue tule ryssimään finaalia Ajaxin tasoista joukkuetta vastaan.
Jinx jinx 
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #2661 : 12.05.2017 klo 12:55:52 |
|
Perus Jose Mourinhoa oli eilinenkin. Peli ei vakuuta, paljon tuuria mukana, mutta kaikesta huolimatta jatkoon.
En kyllä sanoisi, että tuuri oli Unitedin puolella, jos otteluparia katsoo kokonaisuutena. Celtalla ei montaa todellista maalintekopaikkaa ollut kummassakaan pelissä ja vaikka United eilen vetäytyi ja pelasi heikohkosti, niin ensimmäisessä pelissä United oli selvästi parempi ja olisi helposti voinut tehdä 2-3 maalia enemmän.
|
|
|
|
|
KDB
Poissa
Suosikkijoukkue: 93:20
|
 |
Vastaus #2662 : 12.05.2017 klo 12:56:05 |
|
Vähemmän yllättäen tänään on noussut pohdintaa siitä, voisiko United saada tuon Baillyn punaisen kumottua. Rio Ferdinand ja Robbie Savage ovat etunenässä olleet tuomitsemassa Guidettia, mutta samalla todeten, että Bailly antoi tuon kuuluisan mahdollisuuden joulukortille.
Hyvin epätodennäköistä että tuo kortti kumotaan, kun Bailly kuitenkin selvästi "läpsäisee" Guidettia jonka jälkeen yrittää käydä vielä toisen Celtan pelaajan kimppuun. Olisi mielenkiintoista tietää mikä sai Baillyn kuumenemaan tuolla tavalla.
|
|
|
|
|
Charly Kolbe
Poissa
Suosikkijoukkue: Hadoken!
|
 |
Vastaus #2663 : 12.05.2017 klo 13:25:55 |
|
Vähemmän yllättäen tänään on noussut pohdintaa siitä, voisiko United saada tuon Baillyn punaisen kumottua. Rio Ferdinand ja Robbie Savage ovat etunenässä olleet tuomitsemassa Guidettia, mutta samalla todeten, että Bailly antoi tuon kuuluisan mahdollisuuden joulukortille.
Ei mitään toivoa, veikkaan mä. Edelleen kuuluttaisin sen hermokontrollin perään. Ei voi tulla yllätyksenä, että spanskijengin pelaajat hiillostavat ja liioittelevat pientäkin hipaisua ulosajon toivossa, olkoonkin että nyt mukana oli myös ruotsalaista lisämaustetta. Bailly vielä pelannut Espanjassa. Huvittavinta toki, että Fellainin kaikista pelaajista täytyy rauhoitella Baillya.
|
|
|
|
|
Kankkulankaivo
Poissa
|
 |
Vastaus #2664 : 12.05.2017 klo 13:26:23 |
|
En kyllä sanoisi, että tuuri oli Unitedin puolella, jos otteluparia katsoo kokonaisuutena. Celtalla ei montaa todellista maalintekopaikkaa ollut kummassakaan pelissä ja vaikka United eilen vetäytyi ja pelasi heikohkosti, niin ensimmäisessä pelissä United oli selvästi parempi ja olisi helposti voinut tehdä 2-3 maalia enemmän.
Katselin juuri 13 minuutin highlightit ottelusta, ja kyllä mä olen todella tyytyväinen että tuosta jatkoon mentiin. Celtalla oli kyllä paikat mennä finaaliin. Unitedilla oli myös pari puolittaista paikkaa, mutta Guidettin paska viimeistely oli kyllä Unitedin onni eilen.
|
|
|
|
|
|
timmy
|
 |
timmy
Vastaus #2665 : 12.05.2017 klo 14:09:12 |
|
Tämän tuloksen seurauksena Muna tullaan näkemään ensi kaudella taas vaihteeksi Mestareiden liigassa. Ei Josen joukkue tule ryssimään finaalia Ajaxin tasoista joukkuetta vastaan.
Tätä tietysti toivotaan. Katsoin Ajax-Lyon edellisellä viikolla ja siinä pelissä ainakin Ajaxin hyökkäyspelaaminen vakuutti. Puolustaminen ei niinkään. Joukkue pelaa nopeasti (myös nopeita pelaajia) ja koko ajan eteenpäin. Ei tuo mikään pelattu peli ole todellakaan.
|
|
|
|
|
JamesBondi
Poissa
|
 |
Vastaus #2666 : 12.05.2017 klo 14:12:06 |
|
Katselin juuri 13 minuutin highlightit ottelusta, ja kyllä mä olen todella tyytyväinen että tuosta jatkoon mentiin. Celtalla oli kyllä paikat mennä finaaliin. Unitedilla oli myös pari puolittaista paikkaa, mutta Guidettin paska viimeistely oli kyllä Unitedin onni eilen.
No juurikin näin. Onni oli matkassa ja oishan Guidettin pitänyt tehdä ratkaiseva voittomaali lisäajalla. Jalkapallojumalat oli eilenkin Manun puolella niin kuin monesti aikaisemminkin. Se toki sanottava, että hyvä kun Manu pääsee Mestareiden liigaan. Valioliiga joukkueita on aina kannatettava UCL:ssä, eikä niitä voi koskaan olla liikaa siellä samaan aikaan. Lisää kilpailua myös kotoisassa Valjussa
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #2667 : 12.05.2017 klo 14:14:00 |
|
Jalkapallojumalat oli eilenkin Manun puolella niin kuin monesti aikaisemminkin.
Niin sehän on raapinut Valioliigassa jo 10 onnekasta kotitasuria...
|
|
|
|
|
la dolce vita
Poissa
|
 |
Vastaus #2668 : 12.05.2017 klo 14:20:05 |
|
Perus Jose Mourinhoa oli eilinenkin. Peli ei vakuuta, paljon tuuria mukana, mutta kaikesta huolimatta jatkoon. Tämän tuloksen seurauksena Muna tullaan näkemään ensi kaudella taas vaihteeksi Mestareiden liigassa. Ei Josen joukkue tule ryssimään finaalia Ajaxin tasoista joukkuetta vastaan.
Tiedoksi, että se ei ole enää tuuria jos se jatkuu pelistä toiseen. Celta ei todellakaan ansainnut mennä jatkoon. Saivat 0-0 tilanteessa pari ihan hyvää paikkaa ja tasoituksen jälkeen viimeisten minuuttien paniikin, mutta muuten oli kyllä niin köykänen nippu että joku Stokekin olisi pudottanut nuo jatkosta. Jos ManUlla olisi laittaa vähän osaavampaa kaveria viimeistelemään niin ottelupari olisi ollut taputeltu jo ensimmäisen matsin jälkeen 4-0, 5-0 tuloksen myötä.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #2669 : 12.05.2017 klo 17:16:37 |
|
Manchester United on yhden voiton päässä UCL-paikasta ja pokaalista. Tämä on ainoa asia, joka merkitsee. Toisaalta myös vain voitolla kautta voi pitää jokseenkin onnistuneena, minkä myös voi aistia ihan Mourinhostakin. Panokset on nyt tämän kannun kohdalla todella suuret, siitä ei pääse mihinkään. Kaikki munat on visusti yhdessä korissa ja vain yksi lopputulos on oikea. Ilman Baillya tuo on taas vähän kivikkoisempi tie kuljettavaksi, mutta minkäs teet. Rashfordilta muuten erinomainen syöttö tuohon Fellainin maaliin, oli belgille helppo työ pistää tuosta sisään 
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #2670 : 12.05.2017 klo 17:57:00 |
|
Rashfordilta muuten erinomainen syöttö tuohon Fellainin maaliin, oli belgille helppo työ pistää tuosta sisään  Rashford on nyt pelannut urallaan 9 EL-jatkopeliä ja tehnyt niissä 4 maalia ja antanut 4 maalisyöttöä. Itse asiassa hän on ollut kaikissa Unitedin puolivälierissä ja välierissä tekemissä maaleissa joko tekijänä tai syöttäjänä. Aika kovaa suorittamista tuon ikäiseltä kaverilta.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #2671 : 12.05.2017 klo 18:36:04 |
|
Kyllähän Muoriakin naurattaisi, jos Ajax voittaisi Chelsea-laina Traoren maalilla 😀
|
|
|
|
|
JFT39
Poissa
|
 |
Vastaus #2672 : 12.05.2017 klo 20:40:36 |
|
Ei mitään toivoa, veikkaan mä.
Edelleen kuuluttaisin sen hermokontrollin perään. Ei voi tulla yllätyksenä, että spanskijengin pelaajat hiillostavat ja liioittelevat pientäkin hipaisua ulosajon toivossa, olkoonkin että nyt mukana oli myös ruotsalaista lisämaustetta. Bailly vielä pelannut Espanjassa.
Huvittavinta toki, että Fellainin kaikista pelaajista täytyy rauhoitella Baillya.
Ei ole lyhenemässä, ehkä pitenemässä?
|
|
|
|
|
Waine Ruuna
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Fc Melody
|
 |
Vastaus #2673 : 13.05.2017 klo 10:15:09 |
|
Pogbaa kun on moni flopiksi huutanut, mutta kyllähän syöttösarake ja joukkueen pistepussi olisi ihan eri näköinen, jos noista "varmoista" paikoista olis laitettu sissän. Eli ei kausi Pogballa floppi ollut, vaikka rahaa menikin paljon. Peli on muutenkin erinäköistä, kun mies on kentällä. Vaikka palloa välillä pitääkin liian pitkään ja tulee heikkoja suorituksia niin kellä ei tule? Tähän voi nimetä niitä pelaaji, jotke vetää koko kauden täydellisesti. https://youtu.be/SGVFylCa8B4
|
|
|
|
|
aigmies
Poissa
Suosikkijoukkue: RCF Espanyol
|
 |
Vastaus #2674 : 13.05.2017 klo 14:02:30 |
|
Pogbaa kun on moni flopiksi huutanut, mutta kyllähän syöttösarake ja joukkueen pistepussi olisi ihan eri näköinen, jos noista "varmoista" paikoista olis laitettu sissän. Eli ei kausi Pogballa floppi ollut, vaikka rahaa menikin paljon. Peli on muutenkin erinäköistä, kun mies on kentällä. Vaikka palloa välillä pitääkin liian pitkään ja tulee heikkoja suorituksia niin kellä ei tule? Tähän voi nimetä niitä pelaaji, jotke vetää koko kauden täydellisesti.
Nämä nyt on turhia jossitteluja, eikä Pogban siirron onnistumista yhden kauden perusteella määritellä. EL-finaalista voitto niin kaikki on unohdettu ja ManU on ns. takaisin kartalla.
|
|
|
|
|
|
|
|