pahajuju
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United.
|
 |
Vastaus #500 : 27.08.2016 klo 23:24:55 |
|
Blindin pelinavaaminen huikeeta.
Mieleeni jäi vain se, kun Blind juoksi pallon kanssa melkein keskiviivalle ja syötti vastustajalle. Varmaankin hän antoi myös hyviä syöttöjä ja eihän puolustus joutunut taaskaan kovin pahoihin tilanteisiin, mutta pelinavaaminen huikeaa? Tämä jonkun toisen sarjan ja joukkueen kolmospakki Bailley on kyllä ollut hyvä, mutta olisi hyvä jo nyt hankkia sitä rotaatiopakkia ennen talven savannijuoksuja. Olen varmastikin liian kriittinen Blindiä kohtaan, mutta jos ja näemmä kun se avaa derbyssä niin en ymmärrä miten luotto voi riittää kaikilla. Viimeksi tärkeässä pelissä Blind oli turisti, joka tosiaan teki hyvää ja pahaa, koska LvG:n piti lähteä, mutta olisihan se CL-paikka ollut kiva tällekin kaudelle. Edit: No perhana. Olin lisätä Fellainin puolustuksen apuna derbyssä, mutta noh ei sitten ole. Ehkä tämä avaa mahdollisuuden nostaa Blind alemmaksi keskikenttämieheksi ja Smalling linjaan, todennäköisesti ei, mutta näiden kolmen matsin jälkeen Fellainin menetys derbyä ennen on paha asia.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.08.2016 klo 23:27:27 kirjoittanut pahajuju »
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #501 : 27.08.2016 klo 23:27:36 |
|
Tuosta samasta linkistä löytyneet Mourinhon kommentit kuvasivat pelin juonta varsin hyvin. “I was expecting a difficult match and a tough time. I told them we were playing against a very well organised wall with an amazing spirit with everybody fighting for every ball and we couldn’t give them rest time,” he said.
“We couldn't play in glimpses. It had to be intense, intense, intense. We did that very well because every time we lost the ball we recovered it two seconds later and they had no chance to rest.
|
|
|
|
|
JohanL
Poissa
|
 |
Vastaus #502 : 27.08.2016 klo 23:40:55 |
|
Ja Rio Ferdinand puhuu studiossa koko ajan "we" Unitedista puhuttaessa.  Foorumin linjan mukaan Rio on siis naurattava mieshuora, koska ei tiedä mistä on kotoisin. Otetaan siis yhdet foorumin linjalle.
|
|
|
|
|
Pell33
Poissa
|
 |
Vastaus #503 : 28.08.2016 klo 01:23:20 |
|
Olipas maukas voitto. Hull teki pelin voittamisen todella vaikeaksi hyvällä puolustus pelillään. Lisäksi sateinen sää toi oman mausteensa soppaan, joka onneksi ratkesi Rashfordin lisäajan voittomaaliin.
Omia huomioita pelistä: - Hull teki kyllä kaiken niin vaikeaksi, puolusti tiiviisti ja blokkasi hyvin kesoja ja laukauksia. Lähes sen pisteen arvoinen suoritus!
Rooney alusti voittomaalin, siitä propsit. Muuten nihkeää ja jopa turhauttavaa katsoa. Viimeisellä kolmanneksella alibi syöttelyä taaksepäin ja alas peliä rakentamaan tullessa vaikea pitkäpallo laitaan, joka harvoin johtaa etes tilanteen poikaseen.
Bailly dominoin puolustusta mielinmäärin. Tulee tilanteisiin kovaa, nopea, peliälykin kohdallaan. Vienyt tähän astin vastustajia kuin desinmittaa. Tänään yksi hasardi syöttö, mutta muuten vakuuttava ja homma Blindin kanssa toimii kuin rasvattu.
Fellaini oli taas hyvä, vaikkakin alussa pari höntyilyä. Yhdessä Baillyn kanssa teki kyllä Hullin kukkupalloilun todella hyödyttömäksi ja tätä odotan näkeväni jatkossakin.
Martial kuten sanottua aika jäässä. En tiedä mistä kiikastaa, mutta lepuutus ei varmaan olisi pahasta. Tuplataan kyllä nopeasti hitaissa hyökkäyksissä, eikä oikeen juoksuunkaan saada palloa hänelle.
Vaihtomiehet toivat uuden vaihteen peliin, Miki:ä ois kiva nähdä enemmänkin, lupaavalta vaikuttaa, mutta ehkä hidas sisäänajo on hyväksi tässätapauksessa. Rashford oli vaarallinen ja oli hyvässä maalipaikassa ennen voittomaalia, mutta mokke venyi vielä siihen.
Tauon jälkeen onkin sitten derby. Eiköhän siihen peliin voi kotivoittoa laittaa ilman varmistuksia!
|
|
|
|
|
JamesPuntti
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Suomi
|
 |
Vastaus #504 : 28.08.2016 klo 06:50:01 |
|
Mieleeni jäi vain se, kun Blind juoksi pallon kanssa melkein keskiviivalle ja syötti vastustajalle. Varmaankin hän antoi myös hyviä syöttöjä ja eihän puolustus joutunut taaskaan kovin pahoihin tilanteisiin, mutta pelinavaaminen huikeaa?
Avasi todella usein vastustajan kaksi linjaa puhkovasti, maata pitkin pystyyn. Katso peli uudelleen, niin näet. Niin se mieli poimii näkemästään ja kuulemastaan omaa näkemystään tukevia pointteja. Itselläni ehkä Rooneyn kanssa sama, pakko myöntää.
|
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #505 : 28.08.2016 klo 07:16:52 |
|
Blindin pelaaminen on ollut viime kautta korkeammalla tasolla, mutta toisaalta koko joukkue on huomattavasti paremmin organisoitu eikä läheskään yhtä herkkä vastaiskuille kuin LVG:n pallon hierontaan perustuva peli. Tästä hieman pragmaattisesta puolustamisesta näyttäisi hyötyvän myös Fellaini, joka ei joudu enää ehkä yhtä usein juoksukilpaan, vaan pääsee iskemään pienemmällä alueella.
|
|
|
|
|
Charly Kolbe
Poissa
Suosikkijoukkue: Hadoken!
|
 |
Vastaus #506 : 28.08.2016 klo 07:51:37 |
|
Helvetin hieno peli ja tuli ihan Sir Alexin ajat mieleen, ei pelkästään yliajalla väännetystä maalista, vaan siitä "kyllä tämä vielä voitoksi kääntyy" tunteesta. Missään vaiheessa ei usko loppunut, vaikka sinänsä hyvät hyökkäykset päättyivät aina Manchester Unitedin kannalta heikkoon lopputulokseen. Tässä se olennainen. Ensin Moyesin ja sitten LvG:n aikana sai tottua siihen, ettei United välttämättä saanut edes sellaista painetta aikaan, jossa ennakolta selvästi heikompi vastustaja olisi ajettu köysiin. Nyt hyökkäykset vyöryivät koko toisen puoliajan ja Hull selvästi väsyi. Vanhojen hyvien aikojen tapaan aktiivisuus myös palkittiin. Sekin on positiivista, että useamman vuoden tauon jälkeen Unitedissa löytyy enemmän kuin yksi pelaaja, joka voi pitkälti henkilökohtaisella suorituksellaan muuttaa pisteen kolmeksi. Nyt Rooney kaivoi naftaliinista ripauksen mennä vuosilta tuttua suoraviivaisuutta ja ajoi röyhkeästi boksiin sen sijaan, että olisi vain kääntänyt pallon oikealle ja keskittänyt. Sitä ennen Pogba, Zlatan, Mkhtaryan ja Rashford olivat kaikki ehtineet sovitella ratkaisijan viittaa hakemalla ennakkoluulottomilla ratkaisuilla maalia. Vaikka Rashford maalin saikin, niin 80 prosenttisesti ansio siitä kuuluu Rooneylle. Ja ei todellakaan ollut Rooneylta muutoin mikään loistopeli. Varsinkin vastustajan boksin tuntumassa Rooneylla tuntuu menevän sormi jatkuvasti suuhun ja tuloksena on peliä avaamaton syöttö tai pallonmenetys. Enemmän toivoisi melkein noita röyhkeitä haastoja, mutta nuohan ovat hävinneet jo lähes täysin pelikirjasta aikoja sitten. Mata ei omasta mielestäni pelannut muuta joukkuetta huonommin, mutta eiköhän Mkhtaryan nyt vienyt hänen paikkansa. Tekua löytyy molemmilta ja kykyä antaa murtavia syöttöjä, mutta armenilainen pystyy tarjoamaan myös pitkiä peliä edistäviä tempokuljetuksia, joita Matalta ei nähdä. Rashford taitaa Moulle olla vasemmalta sisään leikkaava laituri, koska Zlatan. Hyvin lähellä on, että myös Martial menetti paikkansa. Toisaalta tuskin Rashfordin jatkuva haastaminen olisi toiminut samalla tavoin, jos vastassa olisi ollut tuoreemmilla jaloilla liikkunut Hull. Fellainille kauden huonoin peli, mutta silti helposti top 10 suorituksia tämän United-uralla 
|
|
|
|
|
kaukaasiantuntija
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, ManU
|
 |
Vastaus #507 : 28.08.2016 klo 07:54:34 |
|
Oli nautittavaa seurata peliä ja varsinkin viimeistä varttituntia ,kun näytti kokoaika vaan selkeämmältä, että Red Devilsit painaa väkisin sen maalin. Moyesin ja VanGaalin aikana ei ollut pelkoakaan siitä ,että joukkue olisi kyennet kääntämään noita hankalia otteluita joiden lopputulokset lopulta ratkaisee mestaruuden kohtalon. Vaihdot oli todella onnistuneet ja toivat lisää vaarallisuutta ja yllätyksellisyyttä. Rashfordista kehittymässä vielä huikea pelaaja  Tuntuu olevan tuo maalivainu kohdallaan.
|
|
|
|
|
|
mauro kekkonen
|
 |
mauro kekkonen
Vastaus #508 : 28.08.2016 klo 07:57:24 |
|
Blindin pelaaminen on ollut viime kautta korkeammalla tasolla, mutta toisaalta koko joukkue on huomattavasti paremmin organisoitu eikä läheskään yhtä herkkä vastaiskuille kuin LVG:n pallon hierontaan perustuva peli.
Samaa mieltä. Blindin pelaaminen on ollut paikoitellen jopa erinomaista. Toisaalta vielä ei ole vastustajat olleet huippuluokkaa, joten mielenkiinnolla odottelen miten suoriutuu, kun vastustaja laittaa enemmän painetta. Selkeätä EOMää kuitenkin siihen nähden, että viime kaudella koomaili paskempiakin joukkueita vastaan tasaisesti. Smallingille peliaikaa kertyi eilen yksi minuutti. Onko derbyssä avauksen kunnossa?
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #509 : 28.08.2016 klo 10:17:25 |
|
Moyesin ja VanGaalin aikana ei ollut pelkoakaan siitä ,että joukkue olisi kyennet kääntämään noita hankalia otteluita joiden lopputulokset lopulta ratkaisee mestaruuden kohtalon.
Kyllä niitä viimehetken voittomaaleja/tasoituksia tuli viime keväänäkin mm. Watfordia ja Evertonia vastaan liigassa sekä West Hamia ja Crystal Palacea vastaan cupissa. Toki loppukiri oli nyt huomattavasti vakuuttavamman näköistä kuin viime kaudella missään vaiheessa.
|
|
|
|
|
Manc
Poissa
|
 |
Vastaus #510 : 28.08.2016 klo 10:34:46 |
|
Olisihan tuo pitänyt hoitaa 8-0 vähintään, siihen nähden miten paljon paikkoja oli. Todellista dominointia muutamaa Hullin hyökkäystä lukuunottamatta, 29 tekopaikkaa kertoo mitä pelissä tapahtui. Loppuvartti oli jännittävä ja usko ei kyllä loppunut todellakaan, Rashfordilta hieno sisääntulo peliin. Hyvä voitto tuli kuitenkin "Mourinho-timella"  Mkhitaryanin aika kyllä tulee vielä. Mourinho luottaa samaan kokoonpanoon jolla voitot on napsittu.
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #511 : 28.08.2016 klo 10:40:15 |
|
Jännä renessanssi kyllä tapahtunut Fellainin kohdalla. Ei ollut harvassa foorumillakaan kommentit, joiden mukaan karvapallo pitäisi ulostaa pikimmiten. Vuan näinpä ne hommelit kääntyy kun tekijämies on puikoissa. Mourinho on epeli mieheksi. Kiva kattoo kun positiivinen kierre ruokkii itseään ja Fellainin otteet kauden mittaan vain paranevat. Hieno mies 
|
|
|
|
|
Ferro Montanha
Poissa
Suosikkijoukkue: 00840
|
 |
Vastaus #512 : 28.08.2016 klo 11:47:50 |
|
Jännä renessanssi kyllä tapahtunut Fellainin kohdalla. Ei ollut harvassa foorumillakaan kommentit, joiden mukaan karvapallo pitäisi ulostaa pikimmiten. Vuan näinpä ne hommelit kääntyy kun tekijämies on puikoissa. Mourinho on epeli mieheksi. Kiva kattoo kun positiivinen kierre ruokkii itseään ja Fellainin otteet kauden mittaan vain paranevat. Hieno mies  Täytyy myös ottaa huomioon vastustajan taso eilen. Toisella puoliajalla ei Hull saanut ollenkaan painetta Manun puolelle ja Fellaini pääsi todella helpolla. Ensimmäisellä puoliajalla nähtiin taas kömpelöitä taklauksia vaarallisella alueella ja ajattelin että ei pysy kentällä tolla menolla koko peliä. En edelleen usko Fellainin riittävän tossa roolissa kovempia jengejä vastaan. Myös Valencian keskitykset turhautti taas oikein kunnolla, näitä busseja vastaan pitäisi saada laadukkaita palloja laidoilta, kuinka voi jokainen keso jäädä siihen ekaan mieheen.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #513 : 28.08.2016 klo 16:11:08 |
|
|
|
|
|
|
maukkis
Poissa
|
 |
Vastaus #514 : 28.08.2016 klo 19:04:57 |
|
Kysymys enemmän tietäville: Miksi Cityllä on enemmän laatua joukkueessa kuin Manulla, vaikka kummankin joukkueet maksavat melkeinpä yhtä paljon? Esimerkiksi Cityllä on enemmän laatua tarjolla keskuspuolustukseen ja hyökkäykseen.
Odotan innolla viimeisiä päiviä ennen siirtoikkunan sulkeutumista, jos ketään ei tule niin Cityn päihittäminen ei ole realismia.
|
|
|
|
|
Vesanius
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United
|
 |
Vastaus #515 : 28.08.2016 klo 19:19:29 |
|
Kysymys enemmän tietäville: Miksi Cityllä on enemmän laatua joukkueessa kuin Manulla, vaikka kummankin joukkueet maksavat melkeinpä yhtä paljon? Esimerkiksi Cityllä on enemmän laatua tarjolla keskuspuolustukseen ja hyökkäykseen.
Odotan innolla viimeisiä päiviä ennen siirtoikkunan sulkeutumista, jos ketään ei tule niin Cityn päihittäminen ei ole realismia.
Koska Moyes ja Kalkkuna. Ensimmäinen siirtoikkuna Moun kanssa menossa ja sitä laatua on tullut enemmän, kuin viimeisen kolmen kauden aikana yhteensä. Aika paljon keskinkertaista rotaatiomiestä tuonne on viimeiset kaudet hankittu, joka tietysti nyt tuo leveyttä, kun on tehty vähän täsmähankintoja.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #516 : 28.08.2016 klo 20:47:12 |
|
Kysymys enemmän tietäville: Miksi Cityllä on enemmän laatua joukkueessa kuin Manulla, vaikka kummankin joukkueet maksavat melkeinpä yhtä paljon? Esimerkiksi Cityllä on enemmän laatua tarjolla keskuspuolustukseen ja hyökkäykseen.
Odotan innolla viimeisiä päiviä ennen siirtoikkunan sulkeutumista, jos ketään ei tule niin Cityn päihittäminen ei ole realismia.
Onko Cityllä lopulta niin paljon enemmän laatua tällä hetkellä? Neljän viime kesän aikana City on käyttänyt noin £45M enemmän kuin United, vaikka se ei ole joutunut vielä korvaamaan vanhaa runkoaan (Hart, Kompany, Silva, Toure, Aguero) siinä missä Unitediltä on eläköitynyt tai lähtenyt jäähdyttelemään mestareiden liigan voittaneen joukkueen rungosta, Vidic, Ferdinand, Evra, Giggs ja Scholes.
|
|
|
|
|
ekam
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #517 : 28.08.2016 klo 20:53:53 |
|
Cityllä saattaa olla hieman laadukkaampi vaihtopenkki. Avausten kohdalla ei mielestäni mitään kovin isoa eroa ole. Missä tämä laatuero on mielestäsi näkynyt? Viime kaudella City tosiaan maalierolla parempi ja jos siihen verrataan niin onhan Manu vahvistanut joukkuettaan järkevämmin.
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #518 : 29.08.2016 klo 20:06:46 |
|
Kysymys enemmän tietäville: Miksi Cityllä on enemmän laatua joukkueessa kuin Manulla, vaikka kummankin joukkueet maksavat melkeinpä yhtä paljon? Esimerkiksi Cityllä on enemmän laatua tarjolla keskuspuolustukseen ja hyökkäykseen.
Odotan innolla viimeisiä päiviä ennen siirtoikkunan sulkeutumista, jos ketään ei tule niin Cityn päihittäminen ei ole realismia.
Cityä on rakennettu uudestaan pidemmän aikaa kuin Unitedia.
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #519 : 29.08.2016 klo 22:52:26 |
|
Pajatso tyhjenee ja seuraava lähtijä vaikuttaisi olevan Will Keane osoitteenaan Hull. Hyökkääjälupauksesta on aika ajanut ohi ja ikääkin on mittariin ehtinyt kertyä jo 23, joten ratkaisu lienee täysin oikea. Hyvin on Mou laittanut nuorisokaartia liikkeelle ja mielestäni tehnyt täysin oikein laskiessaan tietyt nimet kokonaan pois ja potentiaalisimmat kaverit palailevat vielä lainoiltaan takaisin. Juuri esimerkiksi Keanelle en näe mitään käyttöä Unitedissa, mutta taas 20-vuotiaan Andreas Pereiran myyminen olisi tässä vaiheessa ollut rikos. Ehkä ainoa myyty nuorukainen jonka olisin ehkä mielummin laskenut vain lainalle olisi ollut Paddy McNair.
Van Gaal piti monia näistä Mourinhon myymistä/lainaamista kavereista mukana remmissään ja he pelasivat lähinnä reservijoukkueen pelejä. Siellä tulikin menestystä, mikä on hienoa, mutta toisaalta ehkä näiden 23-vuotiaden Keanejen ja muiden on aika väistyä ja tehdä uusille lupauksille tilaa. Keanehan oli ressuissa Rashfordin edellä ja olisi kunnossa ollessaan avannut legendaarisessa Midtjylland-ottelussa.
Voi hyvinkin olla, että tuo Mourinhon 24 pelaajan rosteri tulee vielä toteutumaan tässä parin päivän aikana, kun siirtoikkuna vielä on auki. Sisään en usko liikahtavan enää yhtään pelaajaa, vaikka yksi toppari tekisikin terää, etenkin jos Jones häippäsee.
|
|
|
|
|
MagicNumber7
Poissa
Suosikkijoukkue: Puulaakijoukkue
|
 |
Vastaus #520 : 30.08.2016 klo 01:31:27 |
|
Toivottavasti Mourinho antaisi Depaylle vielä kunnon näyttöpaikan. Itse en ole vielä menettänyt toivoani tämän suhteen. Fellainin renessanssia on ollut ilo seurata ja väittäisin, että ollut Baillyn ohella alkukauden paras pelaaja. Toki kausi on vasta alussa, mutta josko se sittenkin seisoisi. Sitten tapauksiin Blind ja Rooney. Blind ollut parempi kuin viime kaudella, mutta vielä ei kunnon mittaria ole ollut. Joukkue puolustaa paremmin kokonaisuutena, joka myös osaltaan on helpottanut Blindin tehtävää. Citya vastaan näkisin Smallingin mieluummin avauksessa, koska on kumminkin parempi puolustaja. Pelin avaaminenhan siinä hieman kärsii, mutta en näe sitä ongelmana. Rooneyn paikka on se mielenkiintoisin asia joukkueessa. Kaveri tuntuu tosi usein hidastavan liikaa hyökkäyksiä ja ensimmäiset kosketukset pettävät. Kolikon kääntöpuolella on kumminkin fakta, että Valioliigassa on tullut tällä kaudella tehot 1+2. Noilla tehoilla on varmasti saanut lisää aikaa osoittaa kuuluvansa avaukseen. Hull pelissä huomasin ilokseni myös sen, että usko maalin tulemiseen ei loppunut missään vaiheessa. Moyes & LvG ajalla se loppui useasti. Tästä on hyvä jatkaa  Pahoittelut, jos on hirveästi kirjoitusvirheitä.
|
|
|
|
|
HolaAmigo
Poissa
|
 |
Vastaus #521 : 31.08.2016 klo 14:04:29 |
|
Onpa ilahduttava fiilis kun on deadline -day ja foorumi on hiljaa, siis Unitedin osalta  Ei tarvetta panikoida, ei tarvetta häseltää. Jose hoitaa.
|
|
|
|
|
Phrase
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Eagles
|
 |
Vastaus #522 : 31.08.2016 klo 16:19:15 |
|
Kyllä tämä oli Pukupelleltä hyvin hoidettu ikkuna, varsinkin jos vertaa vaikkapa Wengerin toimintaan tai Levyyn. Zlatan, Bailly ja Mikki tulivat kaikki ajoissa ja Pogbakin kisuteltiin lopulta takaisin kotiin.
Kiitos Pukupelle 1.6.-31.8.2016.
|
|
|
|
|
Leka Harkko
Poissa
|
 |
Vastaus #523 : 31.08.2016 klo 17:30:04 |
|
Tulihan Aasista tänään joku mainosmaskotti myymään paitoja.
Edit: Eikä tullutkaan. Olikin joku vakiohassuttelu.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2016 klo 20:47:32 kirjoittanut Leka Harkko »
|
|
|
|
|
pikku-herne
Poissa
|
 |
Vastaus #524 : 31.08.2016 klo 20:00:09 |
|
Armenian poika vaihdettu ensimmäisellä puoliajalla pois kentältä maaottelussa.. kunhan ei olisi mitään loukkaantumisia?
|
|
|
|
|
|
|
|