Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #150 : 20.08.2016 klo 18:17:15 |
|
Molemmissa otteluissa homma on kääntynyt omaksi eduksi, kun vaihtoja on tehty ajoissa ja systeemi on uskallettu muuttaa, kun aiempi ei enää ole se optimi. Nytkin Michyn ja Cescin mukaantulo on ollut se ratkaiseva tekijä. Kalinatopicista lainattua. Ensimmäinen pelaajavaihto tuli 70 minuutin kohdalla, kun Moses tuli sisään ja Batshuayi sekä Fabregas sitten vasta lähempänä 80 minuuttia peliin mukaan. Itse olin jo parikymmentä ehtinyt minuuttia kirota mielessäni, että Conte voisi hiljalleen alkaa tehdä vaihtoja, kun homma ei selkeästi toiminut ja Watford tuossa toisen puoliskon alussa päästettiin maalintekoonkin. Jos vaihdot olisivat tapahtuneet jo 60 minuutin kohdalla heti Watfordin maalin jälkeen, olisi takaa-ajo voinut onnistua helpomminkin ja peli ei ihan noin tiukille olisi välttämättä mennyt. No, joka tapauksessa pääasiahan on että se takaa-ajo sieltä lopulta tuotti toivotun lopputuloksen, noin jatkoa ajatellen vaihtoja voisi tehdä aikaisemminkin. Costa, olkoonkin että on molemmissa peleissä tehnyt ne ratkaisevat voitto-osumat, on varmasti aiheuttanut jokaiselle pelejä seuranneelle kannattajalle harmaita hiuksia teoillaan, jotka olisivat hyvin saattaneet päättyä kummassakin pelissä ulosajoihin. Ensin tyhmä keltainen kortti suunsoitosta ja sen jälkeen West Hamia vastaan se Adrianin sukitus ja tänään naurettava filmi, josta olisi ehkä pitänyt kortti nousta. Aikaisemmin vastaavat tapaukset eivät ole vielä ihan niin paljoa haitanneet, kun noita protestoimisesta annettuja lappuja ei ihan niin paljoa tullut, mutta jos kerran nyt tälle kaudelle on sääntöjä muutettu ja Costa alkaa noista joka pelissä poikkeuksetta sen lapun ottamaan, niin tulee muuten olemaan melko riskialtis mies pitää aloituksesta asti kentällä. Seuraaviin peleihin sitten ihan rohkeasti vain kahdessa ensimmäisessä matsissa todella sähäkältä vaikuttanutta Batshuayita avaukseen ja Costan taistelutahtoa kentälle vasta vaihtopenkin kautta, ei kai se nyt jossain 30 minuutissa mitenkään ehdi niitä kahta keltaista korttia ottamaan että ulosajetuksi tulisi?
|
|
|
|
|
Cel
Poissa
Suosikkijoukkue: Top Ten
|
 |
Vastaus #151 : 20.08.2016 klo 18:31:05 |
|
, ei kai se nyt jossain 30 minuutissa mitenkään ehdi niitä kahta keltaista korttia ottamaan että ulosajetuksi tulisi?
Me puhutaan nyt Diego Costasta.. he is a bit of a cunt, you better watch out .. Silti, 
|
|
|
|
|
JamesBondi
Poissa
|
 |
Vastaus #152 : 20.08.2016 klo 18:38:56 |
|
Batshuayi vaikuttaa näin äkkiseltään sanottuna todella hyvältä hankinnalta. Kentälle päästyään tuo heti vaarallisuutta Chelsean hyökkäykseen! Hienoa, että kahden pelin jälkeen on täydet 6 pistettä kasassa, vaikkakin tavat jolla ne on tullu voisivat olla vähemmän dramaattiset 
|
|
|
|
|
|
pikkupelle
|
 |
pikkupelle
Vastaus #153 : 20.08.2016 klo 19:08:55 |
|
Jep, pieleen meni tänään mun osalta noiden vaihtojen kanssa. Olin tuolla kalinatopicissa siinä virheellisessä ajatusmallissa, että noi vaihdot tehtiin n. 10 minuuttia todellista aiemmin. Toki tuollaisella systeemillä, jossa on kaksi kärkeä ja Cesc sekä Kante kahdestaan keskikentällä, voi olla ainakin paperilla riskaabelia pelata pitkiä aikoja, mutta tänään vaikutti hyvältä sen n. 17 minuuttia (5 min lisäaika), mitä tuota nähtiin. Ehkäpä oman osansa tuossa näytteli myös se, että Watford oli väsynyt ja siellä pantattiin omia vaihtoja ja tuoreita jalkoja vieläkin pidempään.
Silmiinpistävää näissä molemmissa on kuitenkin ollut se, että todella rohkeasti kuitenkin haetaan voittoa sen sijaan, että haetaan tasuripistettä jollain viimeisen vitosen panostuksella.
Ps. Ei se toive Cahillin ja Terryn hyvästä kaudesta nyt ihan tuulesta temmatulta tunnu. Molemmilla jo kaksi hyvää esitystä alla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.08.2016 klo 19:10:57 kirjoittanut pikkupelle »
|
|
|
|
|
mirgos
Poissa
|
 |
Vastaus #154 : 20.08.2016 klo 23:28:28 |
|
Onko siellä olympialaisissa pelannut 10-paikkaa Mikel vai Jay Jay Okocha?  Sen verran vakuuttava on mies Nigerian paidassa ollut, että ei muuta kuin suoraan avaukseen kisoista palattuaan.
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #155 : 20.08.2016 klo 23:34:18 |
|
Onko siellä olympialaisissa pelannut 10-paikkaa Mikel vai Jay Jay Okocha?  Sen verran vakuuttava on mies Nigerian paidassa ollut, että ei muuta kuin suoraan avaukseen kisoista palattuaan. Ainahan Mikel on maajoukkueessa pelannut hyökkäävämmässä roolissa.
|
|
|
|
|
FrasierCrane
Poissa
|
 |
Vastaus #156 : 21.08.2016 klo 14:25:08 |
|
Päivän huhuissa pyörinyt James, jolle en näe varsinaisesti tarvetta mikäli keskikentältä ei olisi ketään lähdössä (cesc?), sekä Chiellini, josta huhujen mukaan tehty tai tullaan tekemään 25miljoonan punnan tarjous.
|
|
|
|
|
Rottweiss
Poissa
Suosikkijoukkue: CFC
|
 |
Vastaus #157 : 21.08.2016 klo 16:12:21 |
|
Päivän huhuissa pyörinyt James, jolle en näe varsinaisesti tarvetta mikäli keskikentältä ei olisi ketään lähdössä (cesc?), sekä Chiellini, josta huhujen mukaan tehty tai tullaan tekemään 25miljoonan punnan tarjous.
Määrällisesti keskikentällä on kyllä väkeä, mutta kauden avauspelit ovat osoittaneet etteivät vuosikausia jatkuneet hyökkäyspelin ongelmat ole kadonneet mihinkään. Toisinaan yksittäisten pelaajien vire ja onnistumiset saavat ongelmaa häivytettyä, mutta ei se mihinkään katoa. Eilenkin hyökkäyspeli oli, ehkä lopun 10-15 minuuttia lukuun ottamatta, samaa mielikuvituksetonta ja vastustajan helposti ennakoitavaa pallonsiirtelyä. Matic ja Oscar eivät kykene tarvittavaan pelinrakentamiseen ja viimeistelypelotekin näiden kahden osalta on pääsääntöisesti hirveää kuraa, muutamaa Pascarin suonenvetoa lukuun ottamatta. Hazardilta löytyy taitoa ja kykyä, mutta vastustaja tämän poikkeuksetta tietää ja ottaa Edeniltä tilan pois joko rikkomalla tai tuplaamalla ja toisinaan jopa triplaamalla varmistuksen, jolloin tempokuljetus ajautuu sumputettuun umpikujaan. Eilen tilastoissa mainittiin Cescin syöttäneen paluunsa jälkeen eniten maaleja liigassa (26 kpl), mutta Cescin muut puutteet, etenkin liikkumisessa ja puolustuspäässä, tekevät roolituksesta hankalaa, kuten Contekin ilmeisesti on huomannut. Parhaina päivinään Cesc on edelleen maailmanluokkaa, mutta valitettavasti tasaisuuden puute vaivaa syystä tai toisesta kaudesta toiseen. Ehkä keskikentälle hyökkäävään rooliin olisi tarvetta syöttötaitoiselle, hyvin peliä lukevalle ja viimeistelykykyiselle pelaajalle. Onko Hames sellainen tai onko sellaista edes irroitettavissa mistään tällä hetkellä on eri asia? Viime kauden perusteella ja nyt kahden pelin jälkeen voi kyllä jo varsin huoletta todeta, että Pedrolle ei tule olemaan mitään käyttöä. Antaisin mieluusti jokaisen Pedron minuutin pirteästi esiintyneelle Mosekselle ja Cuadradokin ansaitsisi näyttöpaikan, vaikka ilmeisesti paluu Torinoon onkin lähellä.
|
|
|
|
|
|
pikkupelle
|
 |
pikkupelle
Vastaus #158 : 21.08.2016 klo 16:35:42 |
|
Eikö Cesc kuitenkin pelannut Arsenalissa varsin vahvasti myös puolustussuuntaan? Tällä hetkellä Kanten dominointi ja keskikentän vahva alakolmio jättää kahdelle ylemmälle pelaajalle vähemmän puolutusvelvoitteita, vaikka Kanten prässätessä aktiivisesti noiden kahden muun pitääkin pystyä aukeava tila paikkaamaan. Tuossa tehtävässä Nemanja Matic on erinomainen, mutta ylöspäin pelaaminen on luokkaa nolla. Siinä missä Unitedin ja Cityn Pogba ja Toure ottavat ns löysät pois pitkillä kuljetuksilla keskikentällä, Matic hölköttelee pallon kanssa vähän ja antaa sitten helpon syötön jollekin muulle ja anti ylöspäin loppuu sitten siihen. Ideaalitilanteessa tuossa Maticin roolissa olisi nopea ja pallollisesti kyvykäs pelaaja, joka pystyy sekä luomaan että viimeistelemään. Maticissa en tällä hetkellä näe kumpaakaan. Cesc puolestaan pystyy molempiin ja osaa puolustaa tarpeeksi hyvin. Oscar oli kauden avauksessa hyvä, mutta putosi muun joukkueen tasolle eilen. Toki Oscarilta ne ainoat väläytykset ylöspäin nähtiin ennen lopun hurjaa kiriä.
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #159 : 21.08.2016 klo 16:44:55 |
|
Rottweissin teksti Vaikka maalit olivatkin kortilla niin ekassa matsissa West Hamia vastaan Chelsean hyökkäämisessä oli normaalia enemmän suoraviivaisuutta ja sitä kuuluisaa draivia. Neppailu oli melkein minimissä ja vetoja tuli jopa boksin ulkopuolelta. Eilisessä kärsimysnäytelmässä sitten joukkue palasi viime kauden uunoiluasteelle ja hyökkäämisestä ei tullut ennen vaihtoja hevon vittuakaan. Syy voi olla niinkin pieni asia kuin Willianin puuttuminen. Willianin ja Hazardin ollessa yht'aikaa kentällä, on Chelsealla molemmilla laidoilla taikatemppuihin kykenevät veijarit joita sitten vastustajan pakit ja alemmat keskikentät (hyvässä tapauksessa myös laitahyökkääjät) joutuvat tuplaamaan jonka johdosta tilaa aukeaa aina sinne kohtaa kenttää jossa pallo ei silloin ole. En muista miten Hammersia vastaan homma meni mutta eilen Hazardin kimpussa oli jatkuvasti kaksi äijää kun taas Oscarin ja Pedron saadessa pallon, Watford meni päälle vain yhdellä jolloin muualle ei syntynyt tilaa. Toivon mukaan sellaista peliä ei tule jossa Willian ja Hazard ovat molemmat poissa samaan aikaan... Toiveet lähiviikoille: - Maticin kaikki minuutit Mikelille tai RLC:lle - Pedron kaikki minuutit jollekin hankinnalle tai Mosesille
|
|
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #161 : 22.08.2016 klo 16:34:08 |
|
Ricardosta varmaan kuitenkin kyse? Eduardon siirto Chelsean kakkosmaalivahdiksi kai Dinamo Zagrebin managerin puolesta vahvistettiin jo viime viikolla, joten Begovicin siirto alkaa näyttää todennäköiseltä. Olisihan tuo melkoista hulinaa, jos siirtomarkkinoilta viimeisen reilun viikon aikana jäisi haaviin Rodriguez-kaksikko James & Ricardo, maalivahtiosastolle Eduardo ja sitten vielä se kauan kaivattu toppari varmaan akselilta Koulibaly / Maksimovic, riippuen ihan siitä miten nuo Napolin kuviot nyt menevät. Jamesiin ei ainakaan allekirjoittanut tosin usko edes vähää alusta, mutta Eduardo ja topparihankinta ovat tällä hetkellä hyvin todennäköisiä ja myös tuo laitapakkihankinta täysin mahdollinen.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #162 : 22.08.2016 klo 16:41:35 |
|
Chelsea ei 60miljoonaa £ Koulibalysta maksa, 47£ on varmaan se mihin se tarjous jää. Stonesistakaan ei Chelsea tarjonnut pyydettyä 40miljuunaa £.
Jossain hauskassa huhussa sen sijaan vastattiin KSP:n toiveuniin ja Valencia olisi kiinnostunut Pedrosta. Tämä taas nostaa Mustafin hintaa ylöspäin ja pidättelee Cuadrado diiliä.
RR kelpaisi, samoin Miazgan Sunderland diili.
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #163 : 22.08.2016 klo 16:41:45 |
|
Ainakin tuo uutinen kertoi Wolkkarin Ricardo Rodriguezista  Ja kyllä, nyt puoluspään miesten poismyynnin ja lainailun jälkeen tilaa herralle olisi hyvin. Lisäksi saksanmaalta mieheltä on jo sen verta näyttöjä ja otteluita alla että voitaneen puhua täysin valmiista pelaajasta eikä mistään tulevaisuuteen satsaamisesta. Begovicin lähtö olisi harmittavaa, mutta toisaalta täysin ymmärrettävää kun tiedossa että toisessa, joskin ehkä Chelseaa pienemmän statuksen jengissä peliaikaa on ottelusta toiseen luvassa. Jonkun raakki-Eduardon raahaaminen penkille Kroatiasta sen sijaan tuntuu erikoiselta ajatukselta. Mutta ei tartuta liikaa näihin kun siirtoaikaa vielä on...
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #164 : 22.08.2016 klo 16:56:41 |
|
Jossain hauskassa huhussa sen sijaan vastattiin KSP:n toiveuniin ja Valencia olisi kiinnostunut Pedrosta. Tämä taas nostaa Mustafin hintaa ylöspäin ja pidättelee Cuadrado diiliä. Pedro ja Cuadrado ulos, James sisään? Kuulostaisi aivan liian hyvältä ollakseen totta. 
|
|
|
|
|
|
DDrogba
|
 |
DDrogba
Vastaus #165 : 22.08.2016 klo 17:04:05 |
|
Hyökkäyksessä tosiaan tökkii jokin ja pahasti. Hazard osaa aiheuttaa sopivaa hämmennystä mutta siihen se jääkin. Jamesin hankinta olis ihan jees, mutta en usko että tapahtuu kun ei ole missään vakavasti otettavassa lähteessä ollut tämä huhu. Tällainen jättihankinta ei varmasti menisi sivu suun esimerkiksi Sky Sportsilta.
|
|
|
|
|
bzh
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC
|
 |
Vastaus #166 : 22.08.2016 klo 19:18:20 |
|
Hyökkäyksessä tosiaan tökkii jokin ja pahasti. Hazard osaa aiheuttaa sopivaa hämmennystä mutta siihen se jääkin. Jamesin hankinta olis ihan jees, mutta en usko että tapahtuu kun ei ole missään vakavasti otettavassa lähteessä ollut tämä huhu. Tällainen jättihankinta ei varmasti menisi sivu suun esimerkiksi Sky Sportsilta.
Kyllä tuo Jamesin mahdollinen siirto on Sky Sportsin top10 whisperseissä 
|
|
|
|
|
|
pikkupelle
|
 |
pikkupelle
Vastaus #167 : 22.08.2016 klo 20:06:26 |
|
Jaa, tällä kertaa sitten nimien kanssa sekoilua. Pahoittelut tästäkin.
Hyökkäyspelissä varmasti tekisi paljon se, jos Maticin tilalla olisi joku hyökkäyspäässä potentiaalisempi pelaaja. Liike yksinkertaisesti puuttuu ja tämä vaikuttaa suuresti etenkin Hazardin ja Costan pelaamiseen. Riplaile nyt siinä sitten olemattomassa tilassa parin kolmen pelaajan ohi, kun keskikenttä ei liikkeellään revi vastustajan pakkaa auki. Fifassa nämä...
Batshuayi on molemmissa otteluissa tuonut sitä liikettä ja tilantekoa Costalle ja tämä on heti näkynyt myös tulostaululla. Jossain etukäteen helpommassa ottelussa voidaan hyvinkin nähdä kaksi kärkeä heti alusta alkaen, koska Conte varmasti uskaltaa varioida ja tuskin on tyytyväinen tämän hetkisen pelaajamateriaalin esityksiin. Tässä myös ehtii olla pelejä ennen kuin siirtoikkuna on kiinni ja joukkue lyöty lukkoon.
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #168 : 22.08.2016 klo 21:52:59 |
|
Nähdäänköhän huomenna "vain" penkkiveikkojen näytösottelu vai vetääköhän Conte jotain aivan uusia nimiä kokoonpanoon junnuista? Loftus-Cheekin toivon ottavan Maticin tähän asti panttivankinaan pitämän paikan avauksessa, iskevän 5-7 maalia ja näin ollen syrjäyttävän serbin Conten ideaaliavauksesta.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #169 : 22.08.2016 klo 23:00:48 |
|
Ps. Ei se toive Cahillin ja Terryn hyvästä kaudesta nyt ihan tuulesta temmatulta tunnu. Molemmilla jo kaksi hyvää esitystä alla.
Puolueettomasta näkökulmasta sanoisin, että Arsenalilla olisi kovempi tarve (lue: epätoivoisempi) topparille kuin Chelsealla. Toki sitä topparia kannattaa yrittää sisään loppuun asti, mutta uudelleen voi katsella tilannetta tammikuussa ilman, että tarvitsee ranteita viillellä, jos ei nyt onnistukaan.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #170 : 23.08.2016 klo 05:33:35 |
|
Puolueettomasta näkökulmasta sanoisin, että Arsenalilla olisi kovempi tarve (lue: epätoivoisempi) topparille kuin Chelsealla. Toki sitä topparia kannattaa yrittää sisään loppuun asti, mutta uudelleen voi katsella tilannetta tammikuussa ilman, että tarvitsee ranteita viillellä, jos ei nyt onnistukaan.
RR helpottaisi tilannetta kummasti, kun Azpi siirtyisi oikealle ja Brane kolmanneksi toppariksi siihen asti kunnes Zouma on pelikykyinen.
|
|
|
|
|
Yläpussi
Poissa
|
 |
Vastaus #171 : 23.08.2016 klo 07:27:01 |
|
Alessio Romagnolista on Skyn mukaan tehty 30£ tarjous. Itsellä ei mitään kuvaa kyseisestä pelaajasta, mutta nopean googlailun perusteella vaikuttaa erittäin lupaavalta. Terryn, Cahillin ja Zouman lisäksi sopisi mainiosti nuori toppari. T,C & Z hoitaa kyllä kauden kunnialla loppuun ilman suurempia vammoja.
|
|
|
|
|
JamesBondi
Poissa
|
 |
Vastaus #172 : 23.08.2016 klo 07:38:03 |
|
Alessio Romagnolista on Skyn mukaan tehty 30£ tarjous. Itsellä ei mitään kuvaa kyseisestä pelaajasta, mutta nopean googlailun perusteella vaikuttaa erittäin lupaavalta. Terryn, Cahillin ja Zouman lisäksi sopisi mainiosti nuori toppari. T,C & Z hoitaa kyllä kauden kunnialla loppuun ilman suurempia vammoja.
Tämän Milan olisi ilmeisesti heti hylännyt? Torinon Maksimovic on toinen nimi jota pidetty Koulibalyn varavaihtoehtona.
|
|
|
|
|
Yläpussi
Poissa
|
 |
Vastaus #173 : 23.08.2016 klo 07:51:01 |
|
Tämän Milan olisi ilmeisesti heti hylännyt? Torinon Maksimovic on toinen nimi jota pidetty Koulibalyn varavaihtoehtona.
Hylkäsi toki, rahaa onneksi on laittaa lisää pöytään.
|
|
|
|
|
Kipru
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, RoPS, FC Lahti
|
 |
Vastaus #174 : 23.08.2016 klo 09:41:29 |
|
Nähdäänköhän huomenna "vain" penkkiveikkojen näytösottelu vai vetääköhän Conte jotain aivan uusia nimiä kokoonpanoon junnuista? Loftus-Cheekin toivon ottavan Maticin tähän asti panttivankinaan pitämän paikan avauksessa, iskevän 5-7 maalia ja näin ollen syrjäyttävän serbin Conten ideaaliavauksesta.
Puolustukseen löytyy tasan 5 pelaajaa, joten veikkaan että JT huilaa, Iva siirtyy toppariksi ja Aina oikeelle.. Keskikentälle sit veikkaan että Kante huilaa ja Matic paikkaa, lisäksi kentälle Cesc ja RLC. Hyökkäyspäässä mentäneen Moses-Batsu-Pedro -akselilla.. U21 joukkue pelasi eilen Liverpoolia vastaan (voittivat 4-1?) joten sieltä ei ole tulossa pelaajia.. Begovic varmaan maalilla. Ottelua ei televisioida.
|
|
|
|
|
|
|
|