Erval
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #350 : 08.12.2016 klo 23:23:58 |
|
Mikluhan on jo ajat sitten sanonut että PP on hänen kasvattajaseuransa. HJK ei ole ollut koskaan Miklulle se ykkösseura, ei vähiten sen takia että klubissa Miklu ei ole koskaan saanut isoa roolia. Miten voi olla mahdollista ettei tuon kokoluokan seuralla ole laittaa enempää rahaa pelaajiin?? Yleisömäärät kuitenkin liigan kärkitasoa eikä brändissäkään ole mitään vikaa. Outoa.
No eihän Klubi tai SJK:kaan millään lipputuloilla toimintaansa rahoita. Rikkaat omistajat siellä laittavat omia rahojaan likoon.
|
|
|
|
|
L-Val.
Poissa
|
 |
Vastaus #351 : 08.12.2016 klo 23:38:15 |
|
No eihän Klubi tai SJK:kaan millään lipputuloilla toimintaansa rahoita. Rikkaat omistajat siellä laittavat omia rahojaan likoon.
No missä on nyt sitten ne väitetyt stadilaiset suomenruotsalaiset rahamiehet ja -naiset joilla on röda sydän? Ei näy eikä kuulu.
|
|
|
|
|
supstanssi
Poissa
Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?
|
 |
Vastaus #352 : 09.12.2016 klo 00:08:41 |
|
Onhan se sääli että budjetti on teilläkin niin olematon. Jos pelaajabudjetti olisi hieman isompi niin kaappaisitte nyt Mursun johdolla helposti Stadin pelillisen herruuden.
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #353 : 09.12.2016 klo 08:09:01 |
|
Aika homma olisi pitää Miklu, Mäksä, Peksi ja Salmari yhtaikaa tyytyväisinä peliajan suhteen. Toki Mursu varmasti mielellään jokaisen ottaisi, mutta melkoisia kompromisseja nelikolta vaadittaisiin. Siinä on kuitenkin kaikki sellaisia, että ns. kuumaksi tuleminen vaatii pelejä alle, eikä mitään kaikki pelaa -rotaatiota voi harrastaa. Se nähtiin osittain jo Honsulta viime kaudella.
Joo, totta. Nämä miehet ovat kaikki tavallaan "ykkösvaihtoehtoja, joille ei kenellekään oikein sovi statistin osa. Ja mikäli siihen joutuvat, laskevat tehot ja pelihuumori olennaisesti. Toisaalta ei tietenkään pärjätä vain kahdella kärjellä. Tulee loukkaantumisia ja jonkinlaista rotaatiotakin täytyy kuitenkin ajoittain noudattaa. Mutta olisiko sitten parempi esim Peksi-Salmari kärkipari ja joko Mäksä tai Miklu (mutta ei molempia) ja neljäntenä joku nuori lupaus, joka helpommin pysyisi tyytyväisenä vähemmälläkin peliajalla? Miklulla on ilmeisen kova halu pelata HIFK:ssa ja ehkäpä se hänelle onkin ainoa todellinen vaihtoehto uran lopettamiselle. Ja omien sanojensa mukaan hänellä vielä riittää sekä pelihaluja että virtaa. Varmaan näin onkin, vaikka tietysti iän myötä kasvaa aina loukkaantumisriski. Sitten on vielä sekin kysymys, että minkälaisia kombinaatioita hyökkäyspäähän milläkin vaihtoehdoilla saataisiin, eli yhteensopivuus ja monipuolisuus. Mäksä näistä mainituista on lähinnä viimeistelijä, joka kyllä toimii myös targettina, mutta ei kuitenkaan ole varsinaisesti pelinrakentaja. Peksi ja Salmari pelaavat aika laajalla säteellä ja sekä hakevat palloja alempaakin että rakentavat, ollen toisinaan myös puolustuksen apuna. Miklu ei enää vanhoilla päivillään ole yhtä liikkuva kuin ennen, mutta osaa kyllä syötellä ja pelata yhteen ja luoda paikkoja kavereillekin. Ja tietysti hänellä on kokemusta todella kovista sarjoista ja otteluista ja myös kokemuksen kartuttamaa pelisilmää.
|
|
|
|
|
oman_elämänsä_sankari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Lundgrens SK
|
 |
Vastaus #354 : 09.12.2016 klo 08:46:27 |
|
No eihän Klubi tai SJK:kaan millään lipputuloilla toimintaansa rahoita. Rikkaat omistajat siellä laittavat omia rahojaan likoon.
Ollis ei toki ole laittanut enää moneen vuoteen omia rahojaan klubin pyörittämiseen. Moneskohan kerta kun tätäkin namusetäkeskustelu pompahtaa pinnalle? Ei taida riittää kahden käden sormet sen räknäämiseen, ja on edelleen aivan yhtä typerä idea.
|
|
|
|
|
trendiherkku
Poissa
|
 |
Vastaus #355 : 09.12.2016 klo 10:08:47 |
|
Moneskohan kerta kun tätäkin namusetäkeskustelu pompahtaa pinnalle? Ei taida riittää kahden käden sormet sen räknäämiseen, ja on edelleen aivan yhtä typerä idea.
Niin, olisihan se ollut täysin typerää jos vaikkapa Raimo Sarajärvi olisikin saanut ostettua haluamansa HIFK:n aikoinaan SJK:n sijaan. HIFK:lla olisi oma stadion jossain messukeskuksen kupeessa, pelaisivat vuosittain mestaruudesta ja sitä paljon mainostettua suurempaa HIFK yleisöäkin voisi kiinnostaa käydä matseissa jopa edes vähän alusta. ...Typerää.
|
|
|
|
|
oman_elämänsä_sankari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Lundgrens SK
|
 |
Vastaus #356 : 09.12.2016 klo 10:33:38 |
|
Niin, olisihan se ollut täysin typerää jos vaikkapa Raimo Sarajärvi olisikin saanut ostettua haluamansa HIFK:n aikoinaan SJK:n sijaan. HIFK:lla olisi oma stadion jossain messukeskuksen kupeessa, pelaisivat vuosittain mestaruudesta ja sitä paljon mainostettua suurempaa HIFK yleisöäkin voisi kiinnostaa käydä matseissa jopa edes vähän alusta.
...Typerää.
Niin, ja HIFK:n omistaisi rovaniemeläinen kiinteistönvälittäjä. Kaikki ei tässä maailmassa tule olla kaupan. HIFK:n lätkäpuolelta on jo tarpeeksi monta huonoa kokemusta siitä, mitä tapahtuu kun edustusjoukkueen omistus eriytetään liian kauaksi juurista, petologosta e-sportviritelmiin. Messukeskuksen kupeessa sijaitsevalle stadionille huutonaurua (siihen ei riitä Sarajärven fyrkat, eikä se tonttimaakaan), ja yleisökeskiarvokin liigan toiseksi paras. Minulla on ainakin elinvuosia sen verta jäljellä, että jaksan odottaa seuran hidasta ja suoraselkäistä kehittämistä.
|
|
|
|
|
Tribuutti
Poissa
|
 |
Vastaus #357 : 09.12.2016 klo 11:14:22 |
|
Onhan se sääli että budjetti on teilläkin niin olematon. Jos pelaajabudjetti olisi hieman isompi niin kaappaisitte nyt Mursun johdolla helposti Stadin pelillisen herruuden.
Isompi budjetti veisi Stadin derbyistä(kin) sen vähäisenkin mielenkiinnon, kun kengännauhabudjetilla on pystytty mutkat suoriksi vedettynä alistamaan koko kansan hoojiikoota. Resurssierojen avulla pystytään pitämään edes jotain jännitystä noissa peleissä. e. Credittiä Sarajärvelle duunistaan pohojanmuaalla, mutta ei näitä pikavoitot mielessä syynääviä namusetiä tarvita rahoittamaan edareita, että muutaman foorumistin utopistinen mestaruusnälkä saataisiin tyydytettyä muutamassa vuodessa liiganousun jälkeen. Jos sitä budjetin terveellistä kasvua ja mestaruutta joudutaan venaamaan vielä kymmenen vuotta, niin sitten venataan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.12.2016 klo 11:17:37 kirjoittanut Tribuutti »
|
|
|
|
|
Bud Bundy
Poissa
|
 |
Vastaus #358 : 09.12.2016 klo 12:04:11 |
|
Hesarin toimittajat pistivät sitten samaisen jutun Miklun mahdollisesta HIFK-siirrosta vielä näyttävästi päivän Metro-lehteen. Tää siirto olisi iso juttu 
|
|
|
|
|
Stadens stolthet
Poissa
Suosikkijoukkue: De Stjärnprydda
|
 |
Vastaus #359 : 09.12.2016 klo 13:03:28 |
|
Gela jatkaa keskikentällä seuraavat kaksi kautta 
|
|
|
|
|
oman_elämänsä_sankari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Lundgrens SK
|
 |
Vastaus #360 : 09.12.2016 klo 13:05:18 |
|
Gela sieltä tuli ja kahden kauden sopparille  . Mies sai mielestäni suhteettomasti ajoittain paskaa niskaan, hyvä ja positiivinen pelaaja. Joukkueharjoitukset alkaneet kuulemma viime viikolla, joulukuu vedetään ilmeisesti suht keveästi ja tammikuussa lisätään kierroksia. Edit: Ensi viikolla tulossa kuulemma "erittäin mielenkiintoisia sopimusuutisia".  Eli niitä soppareita on takataskussa odottelemassa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.12.2016 klo 13:09:07 kirjoittanut oman_elämänsä_sankari »
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #361 : 09.12.2016 klo 13:47:20 |
|
Gela sieltä tuli ja kahden kauden sopparille  . Mies sai mielestäni suhteettomasti ajoittain paskaa niskaan, hyvä ja positiivinen pelaaja. Joukkueharjoitukset alkaneet kuulemma viime viikolla, joulukuu vedetään ilmeisesti suht keveästi ja tammikuussa lisätään kierroksia. Gela on taitava, mutta pitkään hänen helmasyntinsä oli hautoa palloa ja hyökkäykset hidastuivat turhaan, kun hän sai pallon. Hän kuitenkin paransi huomattavasti, varsinkin Väykän tultua mukaan, ja alkoi vihdoin päästä juonesta kiinni, ollen loppupeleissä jo erinomainen. Joo, peukkua  Antti lausui varsin järkeviä treeneistä, vaikka ei mitään yllättävää tuonutkaan esiin. Viime vuonna pre-season oli (Honsunkin mukaan) katastrofaalinen, mutta nyt on toiveita paremmasta. Se epäonnistunut talvikausi oli pitkälti syynä vaisulle alulle liigassa. HIFK Fotboll oli valittu 2016 kasvuyritykseksi, jolla tiellä toivottavasti jatketaan. Rakennetaan maltillisesti, mutta määrätietoisesti. Se on oikea linja. Eikä varsinkaan tehdä samoja virheitä kuin edellisessä liigavisiitissä silloin yli 40 vuotta sitten. Yritetään aikaansaada jotain pysyvämpää tällä kertaa, vaikka siihen sitten menisi vähän useampi vuosi. Mieluummin niin, kuin että otettaisiin isoja taloudellisia riskejä, pari mitalia ja sitten kadottaisiin vuosikymmeniksi alasarjoihin. Jos kulunutta pelikautta ajatellaan, ei siitä minulle ainakaan huono maku jäänyt. Jännittää sai toki melko lailla sarjapaikan puolesta, mutta kausi oli tapahtumarikas, hienoja voittojakin otettiin, jopa mitalikolmikosta, Väykän eleganssi oli sanoinkuvaamattoman ihanaa ja kirsikkana kakussa upea voitto Derbyssä ja Stadin herruus. Pari sanaa täällä käytyyn rahoituskeskusteluun vielä. Stadissa on eri speksit kuin Seinäjoella, eikä rahoitusmalli a la namusetä minusta muutenkaan sovi HIFK:lle, joka on perinneseura ja jolle soveltuu parhaiten yhteisöllinen hallintomalli. Tietysti eri rahoitusratkaisuja kannattaa miettiä ja kehittää, mutta sellaisia, joissa määräysvalta säilyy laajemmalla pohjalla. Pääkaupunkiseudulla toiminnassa on vielä sellainen etu suurimpaan osaan muuta maata verrattuna, että täällä on hyviä nuoria pelaajia tarjolla varsin runsaasti ja aina ei tarvitse paljoakaan rahaa järjestelyihin, kun moni asuu täällä valmiiksi ja on elämänsä perusasiat jo järjestänyt omatoimisesti. Lisäksi opiskelumahdollisuudet yms. tekijät vetävät puoleensa lahjakkuuksia muualtakin. Ja tietysti liigassa pelaaminen kiinnostaa.
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #362 : 09.12.2016 klo 14:12:13 |
|
Gela on taitava, mutta pitkään hänen helmasyntinsä oli hautoa palloa ja hyökkäykset hidastuivat turhaan, kun hän sai pallon. Hän kuitenkin paransi huomattavasti, varsinkin Väykän tultua mukaan, ja alkoi vihdoin päästä juonesta kiinni, ollen loppupeleissä jo erinomainen. Joo, peukkua Gela on paraatiesimerkki perinteisestä mukanajuoksentelijasta: muiden pelatessa hyvin Gela pelaa hyvin ja muiden pelatessa huonosti Gela pelaa huonosti. Taitoa on ja pelisilmäkin toimii, mutta omalla pelaamisellaan ei pysty kannattalemaan tai edistämään joukkueen pelaamista vaan on aina se johtavia pelaajia hyvässä ja pahassa tukeva pelaaja. Gelan suoritustaso on siis aika paljolti kiinni Väyrysen pelaamisesta.
|
|
|
|
|
Erval
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #363 : 09.12.2016 klo 14:27:51 |
|
Ollis ei toki ole laittanut enää moneen vuoteen omia rahojaan klubin pyörittämiseen.
Omia tai perheen/suvun rahoja A-lehdet konsernin kautta, niin onko sillä nyt sitten niin väliä.
|
|
|
|
|
Erval
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #364 : 09.12.2016 klo 14:35:36 |
|
No missä on nyt sitten ne väitetyt stadilaiset suomenruotsalaiset rahamiehet ja -naiset joilla on röda sydän? Ei näy eikä kuulu.
Varmasti niitä löytyisi mutta harva on valmis laittamaan rahaa mihinkään organisaatioon ilman päätösvaltaa. Ja mitäs sitten kun tällainen suomenruotsalainen raharikas kyllästyy koko hommaan. Paras esimerkki tällaisesta mogulista lienee Hjallis. Lopulta jopa hän kyllästyi jatkuvaan tappiokierteeseen ja kuinka siinä sitten kävikään? Gelan jatkosoppari on hieno uutinen.
|
|
|
|
|
DeeDee
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #365 : 09.12.2016 klo 14:48:31 |
|
Gela oli itselleni pieni pettymys, oli keväällä ennen sarjakautta HIFK:n paras pelaaja, mutta liian monta huonoa suoritusta nähtiin varsinkin alkukaudesta. Loppukausi oli, kuten täällä on jo mainittukin selvästi parempi. Saas nähdä kumpi pääsee sopimukseen, Mäkelä vai Miklu. Sen verran kalliita pelimiehiä, että en millään usko molempien pelaavan ensi kautta HIFK:ssa.
|
|
|
|
|
|
|
tuuma
Poissa
|
 |
Vastaus #367 : 09.12.2016 klo 20:02:58 |
|
Aika homma olisi pitää Miklu, Mäksä, Peksi ja Salmari yhtaikaa tyytyväisinä peliajan suhteen. Toki Mursu varmasti mielellään jokaisen ottaisi, mutta melkoisia kompromisseja nelikolta vaadittaisiin. Siinä on kuitenkin kaikki sellaisia, että ns. kuumaksi tuleminen vaatii pelejä alle, eikä mitään kaikki pelaa -rotaatiota voi harrastaa. Se nähtiin osittain jo Honsulta viime kaudella.
Salmikivi ei kuuleman mukaan kuulu Muurisen ensi kauden suunnitelmiin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.12.2016 klo 20:06:46 kirjoittanut tuuma »
|
|
|
|
|
coskenkorva
Poissa
|
 |
Vastaus #368 : 09.12.2016 klo 20:55:02 |
|
Salmikivi ei kuuleman mukaan kuulu Muurisen ensi kauden suunnitelmiin.
Mistä tämä tieto? Vermon talleilta? Muurinen näköjään kokoaa oman "zoom tiimin"!
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Poissa
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #369 : 09.12.2016 klo 20:55:44 |
|
Salmikivi ei kuuleman mukaan kuulu Muurisen ensi kauden suunnitelmiin.
On se Mursu sekaisin. Sen verran mitä olen iiäfkoon pelejä ISTV:n kautta näiden parin kauden aikana tihrustellut, on Salmikivi todellakin hyökkääjäpelaaja, jollaisia liigajoukkue kuin liigajoukkue tarvitsee. Ei ehkä mikään diegocosta mitä maalimääriin ja hyökkäyspelaamiseen tulee mutta elintärkeä väkkärä ja tsemppari. Silloin aniharvoin kun mies viime kaudellakin kentälle pääsi, toi erinomaisesti uusia tuulia hyökkäämiseen. Kaiken maailman vitun eläkeikäisiä Nutellan lusikoitsijoita ja päivä päivältä huonommaksi meneviä Mäksiä kyllä pidetään isossa arvossa mutta ei vielä kehityskelpoista hyökkääjää josta vieläpä fanit tuntuu pitävän ihan helvetisti 
|
|
|
|
|
futisniilo
Poissa
|
 |
Vastaus #370 : 09.12.2016 klo 21:05:46 |
|
Salmikivi ei kuuleman mukaan kuulu Muurisen ensi kauden suunnitelmiin.
Uskomatonta jos pitää paikkansa.
|
|
|
|
|
Perunapää
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #371 : 09.12.2016 klo 21:14:20 |
|
Toivottavasti toimisto ei ole niin sekaisin että vaihtaa Salmarin ikäloppu Forsseliin 
|
|
|
|
|
Stadens stolthet
Poissa
Suosikkijoukkue: De Stjärnprydda
|
 |
Vastaus #372 : 09.12.2016 klo 21:46:30 |
|
Jos pitää paikkansa niin Mursu ulos. Odotellaan toki varmistus/tietoa luotettavammista lähteistä ennen hutkimista...
|
|
|
|
|
supstanssi
Poissa
Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?
|
 |
Vastaus #373 : 09.12.2016 klo 21:47:34 |
|
Tavallaan yllättävää kun Salmarilla on jo tätä HIFK taustaa. Pelillisesti kuitenkin järkevää koska on niin samanlainen pelaaja kuin sopimuspelaaja Peksi ja olisi hyvä olla erilaisia tyyppejä rinnalle. Tällä hetkellä on kuitenkin hyvä että Salmari varmasti löytää seuran liigasta kun kotimaisuudella on kysyntää ja viime kaudellakin oli pirteä.
|
|
|
|
|
oman_elämänsä_sankari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Lundgrens SK
|
 |
Vastaus #374 : 09.12.2016 klo 22:00:31 |
|
Joko tuumalla on epäluotettavat lähteet ta lähteet tahi Mursu valehteli HS:n Virtas-Arille. Ja eikös se ole viime kädessä urheilutoimenjohtaja/seura joka pelaajat sainaa eikä valkku? 
|
|
|
|
|
|
|
|