Naapel
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1200 : 15.05.2017 klo 14:03:49 |
|
Tanska ja Miettunen pelanneet 90-minuuttisia viimeiset 4 kuukautta putkeen. Toukokuun lopun otteluruuhkassa joutuu pojat tosissaan koville. Ilveksen penkiltähän ei löydy ketään paikkaajaa tällä hetkellä. Jos jompikumpi on loukkaantuneena, niin siirtyminen kolmen linjaan tai sitten joku Matrone toppariksi lienevät vaihtoehdot?
Ei kai kolmen linjaan ainakaan siirryttäisi, koska silloin tarvitaan vielä yksi toppari enemmän. Pennihän kolmostoppari on, joten toivoisi kohta palaavan tositoimiin. Matrone taitaa tosiaan sitten olla seuraavana nokkimisjärjestyksessä. Mutta itse olen edelleen sitä mieltä, että yhdestä lisätopparista ei olisi ollut haittaa. Luulisi Wissin myös pystyneen löytämään jonkun nuorisomaajoukkueista.
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #1201 : 15.05.2017 klo 15:54:57 |
|
Ei kai kolmen linjaan ainakaan siirryttäisi, koska silloin tarvitaan vielä yksi toppari enemmän. Pennihän kolmostoppari on, joten toivoisi kohta palaavan tositoimiin. Matrone taitaa tosiaan sitten olla seuraavana nokkimisjärjestyksessä.
Mutta itse olen edelleen sitä mieltä, että yhdestä lisätopparista ei olisi ollut haittaa. Luulisi Wissin myös pystyneen löytämään jonkun nuorisomaajoukkueista.
Lainalla oleva Haukioja on myös toppari.
|
|
|
|
|
NPA
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1202 : 17.05.2017 klo 08:39:36 |
|
On kyllä hyvä tekemisen meininki toimistolla ennen Inter matsia.  Match-Worn paita arvontaa, Livemusiikkia,Uusi La Pita-vaunu(liha,kasvis,kanapitaleipiä)
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1203 : 17.05.2017 klo 11:57:36 |
|
Hintsanen... Hyvä Tammelan buugi pilalla.
|
|
|
|
|
ja reeperbaahn
Poissa
|
 |
Vastaus #1204 : 17.05.2017 klo 13:46:25 |
|
Hintsanen... Hyvä Tammelan buugi pilalla. No ei se noin pienestä pilalle mene. Eiköhän äijä ole Tampereella aika suosittu esiintyjä, ja jos vetää jollain kausari/kaljapalkalla, niin aivan ok, vaikka hän ei omiin suosikkeihini kuulukaan. Vaikka ois Pate Mustajärvi tai Jonne Aaron tai Martti Syrjä, niin itsellä ei viisari värähtäis, mutta eiköhän tuulareita ajatellen aivan ok esiintyjä. edit: ja siis mielestäni tapahtuma täytyy tehdä juuri tuularit edellä, eikä foorumistit edellä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.05.2017 klo 13:48:35 kirjoittanut ja reeperbaahn »
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1205 : 17.05.2017 klo 17:35:55 |
|
Totta. Olisihan Huora liian hyvä. Rattimiehelle sympatiat, koska tuularit. Edit: Huora - Kovia ja kiljua
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.05.2017 klo 19:47:20 kirjoittanut Jats »
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1206 : 17.05.2017 klo 21:47:44 |
|
Ennakko: Ilves isännöi Interiä TammelassaKevät on lämmennyt. Ilves pääsee viimein rakkaaseen kotiluolaansa Tammelaan. Evakko parin kilometrin päässä Ratinassa on nyt ns. menneen talven lumia.
Tammelan perinteikäs stadion kaupungin ytimessä rakennettiin jo 1931 – samana vuonna, kun Ilveskin perustettiin. Katsomonosat lähellä kenttää luovat tiiviin tunnelman, eikä ole ihme, että Tammelaa kutsutaan Suomen romanttisimmaksi stadioniksi.
Päävalmentaja Jarkko Wissille stadion on lähellä sydäntä muutenkin, kuin vain työnsä puolesta.
– Mä olen kasvanut siinä vierasmaalin puoleisessa päädyssä. Olen lapsesta asti nähnyt pelit Tammelassa. Mulla on oma rakas suhde siihen. Kotikenttä kaikin puolin, Wiss tunnelmoi. Lauri Ala-Myllymäki: ”Tavoite on kaksinumeroinen maalimäärä””Tavoite tällä kaudelle on, että pääsisi kaksinumeroisille luvuille”, kertoo Lauri maalitavoitteestaan. Tällä kaudelle on syntynyt yksi maali ja tuo maali toi Ilvekselle kolme pistettä Kuopiosta. Kyllähän Tammelan korkkaus tälle kaudelle tulee olemaan huikeeta. Mahtava perjantai tulossa. 
|
|
|
|
|
NPA
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1207 : 18.05.2017 klo 07:52:18 |
|
Kaikille joille Sami Hintsanen on liikaa, niin muistakaa kuunnella ottelu FUN-Tampereelta.
|
|
|
|
|
Ormu
Poissa
Suosikkijoukkue: Kenkäkauppias
|
 |
Vastaus #1208 : 18.05.2017 klo 08:10:12 |
|
Kaikille joille Sami Hintsanen on liikaa, niin muistakaa kuunnella ottelu FUN-Tampereelta.
Moi Sami Hintsanen!
|
|
|
|
|
NPA
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1209 : 18.05.2017 klo 08:11:32 |
|
Moi Sami Hintsanen!
Nyt meni väärin. edit. tarkoitus ei ollut mitenkään nälväillä. Tarkoitus oli vain kertoa, että tulen voi kuunnella myös FUN-Tampere 89.0
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.05.2017 klo 08:23:06 kirjoittanut NPA »
|
|
|
|
|
Ipaipa
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves 1931
|
 |
Vastaus #1210 : 18.05.2017 klo 10:15:57 |
|
Vaikka tässä on kolme ottelua nimellisesti pelattu kotona, niin onhan huominen kuitenkin se kotiavaus, kun pääsee talven jälkeen Tammelaan. Lämpötilakin näyttää olevan 20 yläpuolella.
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Poissa
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #1211 : 18.05.2017 klo 18:44:50 |
|
Vaikka siellä onkin menossa Tampereen kansallislajin MM-kisat ja Mertarantakin selostaa, olisiko mitenkään mahdotonta saada matsiketjua auki?
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1212 : 18.05.2017 klo 18:46:55 |
|
Vaikka siellä onkin menossa Tampereen kansallislajin MM-kisat ja Mertarantakin selostaa, olisiko mitenkään mahdotonta saada matsiketjua auki?
Katsotaan kun saa videotykin purettua ja kisatölkit keräiltyä.. Onkohan joku nopeampi?
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1213 : 18.05.2017 klo 19:12:32 |
|
|
|
|
|
|
ja reeperbaahn
Poissa
|
 |
Vastaus #1214 : 19.05.2017 klo 10:51:32 |
|
Perjantain Ilta-Sanomissa AMM ja Wiss puhelevat pelaajan sotareissusta. Samalla käy ilmi, että Lämmiä tarvitaan toukokuun lopussa taisteluharjoituksessa samaan aikaan ku kaksi matsiakin olisi.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1215 : 19.05.2017 klo 10:54:42 |
|
Toista oli silloin kun kapteeni Rautakorpi oli puikoissa 
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1216 : 19.05.2017 klo 19:46:58 |
|
Hyi helvetti mitä hyökkäyspelaamista jälleen. Jotain kertoo, että ainoaa iloa saa revittyä siitä kun Hilska voittaa kerrankin kaksinkamppailun jossain päätyrajalla. Järvinen+Rahimi piristivät vähän 60min kohdilla, mutta silti luokatonta tekemistä. Olisko saatu yksi maalipaikka koko ottelussa? Tendeng yhäkin täysin varjojen mailla... Jopa Tuco oli tänään surkea.
|
|
|
|
|
Tesoma
Poissa
|
 |
Vastaus #1217 : 19.05.2017 klo 20:52:24 |
|
Inter oli tänään hyvä ja parempi voitti. Talven peleihin verrattuna meidän jätkät on menettänyt itseluottamuksen ja peli-idean tuosta hommasta. Katsojan kannalta myös tuo munattomuus ottaa päähän. Itse näen hyökkäyspään ongelmat vähän erilailla. Lähtien jo laitapakeista (Hyny ja Aspegren) tuki hyökkäyksiin on todella heikkoa tällä hetkellä. Toisekseen toppareiden heikkous jalalla paistaa kilometrin päähän. Sekä Tanska että Miettunen purkavat pallon helvettiin aivan olemattoman paineen alla, kun pitäisi pystyä edes vähän pelaamaan jalalla. Vastustaja saa erittäin pienellä karvauksella pallon aina itselleen. Joukkueen täytyy pystyä pitämään palloa enemmän, mikäli pisteitä meinataan kairata jatkossa. Ayarna tarvitaan myös nopeasti remmiin. Valitettavasti materiaali on kapea eikä penkiltä oikein vahvistuksia löydy Penninkangasta lukuunottamatta. Näillä pitäisi pärjätä. Luottoa edelleen omiin löytyy, mutta nyt pitäisi johtajuutta alkaa joukkueesta löytymään.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1218 : 19.05.2017 klo 21:04:11 |
|
^ Aspegren ja Hynynen joo tukevat mutta eivät mene ns. "päätyyn" asti. Onko nössöyttä vai harkittua varmistelua? ^ Samoin pitkää roiskitaan joo enemmän kuin ennen. Onko sekin itseluottamuksen puutetta vai taktisesti harkittu juttu? Oli harkittua tai ei, ei toimi...
Samoin korkea prässipeli oli kelvotonta tänään. Turhaa lönkyttelyä, Interillä ei pienintäkään ongelmaa prässin purkamisessa. Liikaa väliä prässääjien ja keskikentän välillä...
Johtajuutta tosiaankin kaivattaisiin. Peli-ilo on hukassa...
|
|
|
|
|
ratina
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1219 : 19.05.2017 klo 22:55:51 |
|
Inter-peli oli heikko, mutta ei auta unohtaa turkulaisten pelaajamateriaalin kovuutta. Varsinkin Kuqi-Furuholm-Kandji on äärimmäisen kova hyökkäyspään kolmikko tähän sarjaan.
Yleisemmin pisteitä on kertynyt siedettävästi, mutta peli ei tosiaan ole toiminut kuin hetkittäin. Jos syitä lähdetään kaivelemaan, niin mielestäni ne löytyvät ihan pelaajamateriaalin tämänhetkisestä tasosta. Tuco on omalle tontilleen selkeä vahvistus, mutta Tendeng ja Lämmi eivät ole vielä viime kauden tasollaan, eikä Soisaloa ja Milosavljevicia ole kyetty korvaamaan yksi yhteen. Tällä hetkellä kentälle ei ole marssittaa viimekautista parempaa materiaalia, vaikka niin talvikaudella uumoiltiin. Penninkankaan ja Tammien paluut muuttavat yhtälöä aikanaan ainakin jonkin verran.
Maalivahtiosasto ja laitapuolustus ovat kunnossa, joskaan eivät kestä loukkaantumisia. Topparipari sen sijaan ei vielä pelaa yhtä hyvin yhteen kuin Tatu ja Pavle viime kaudella. Itse asiassa vähän ihmettelin Miettusen valintaa kuukauden joukkueeseen, sillä viime kaudella mieheltä nähtiin paljon parempaa. Tämä ei ole kritiikkiä Tanskalle, joka on hyvä pelaaja. Enemmän kyse on siitä, miten topparipari täydentää toisiaan. Parannusta on vielä varmasti luvassa, kunhan saavat lisää yhteisiä pelejä alle. Pallollista uskallusta tarvitaan paljon enemmän, ja eiköhän sitä saada kenttien parantuessa.
Keskikentän keskustaan löytyy paperilla laatua, mutta Ayarnan loukkaantumiset ja Lämmin hetkellisesti notkahtanut taso vaikuttavat. Myös Siira on jostain syystä ollut viimevuotista vaisumpi. Tendeng vaeltelee edelleen varjojen mailla, ja osasyy tähän lienee se, etteivät Rahimi tai Tamminen ole Soikkelin veroisia menijöitä. Tendengin oli viime kaudella mukava tehdä tempokuljetuksiaan, kun oikealla laidalla oli aina mukana vauhtikone jolle syöttää. Soikkeli pisteli sitten pilkun kohdalle matalia keskityksiä, jotka Lämmi kävi laittamassa sisään.
Muutamalla uudella kaverilla kestää varmaan aikansa päästä sisään Wissin aivoituksiin. Luotto Jallun kykyyn koulia uusista tulokkaista toimivan koneen osasia on kova. Se kone vaan näyttää väkisinkin vähän erilaiselta kuin viime kaudella. Lämmi nousee vielä varmasti tasolleen, ja näin uskon Tendenginkin tekevän.
Omatkin odotukset ovat tietysti nousseet viime kaudesta, mikä on hieno asia. Kyllä tästä hyvä kausi tulee.
|
|
|
|
|
Rust
Poissa
|
 |
Vastaus #1220 : 20.05.2017 klo 06:49:06 |
|
Vähän nyt paistaa joukkueesta läpi ulospäin sellainen tuskastuminen ja ehkä jopa huono henkisyys. Jo se, että joukkueen oma tavoite on ilmeisen kova tälle kaudelle, luo paineita kaikkeen tekemiseen. Sitten kun se tarttuu pelaamiseen niin tuolta se sitten alkaa näyttää.
Viime kauden ja talven oma pallollinen tekeminen on täysin hukassa tai siitä on luovuttu? Silloin pelin avaamisessa käytettiin usein mallia, jossa kk-pelaaja (usein Ayarna) tipahti puolutuslinjaan tekemään ylivoimaa, laituri tuli vahvasti sisälle ja sen puolen laitapakki oli käytännössä vastustajan viimeisessä linjassa, hyökkääjä tai toinen ykk sitten teki aloitteen pystyyn. Kaikinpuolin kolmen keskikentän pelaajan pelaaminen oli monipuolista ja vaikeasti puolustettavaa. Nyt sitten tyydytään toppari pakki syöttöön, joka ei edistä peliä yhtään kun pelaajat ovat aivan samassa linjassa. Eilen ainakin avausjaksolla Aspegrenille olisi ollut mahdollista syöttää ko syöttö 10-15m eteenpäin, jolloin olisi edes tuo ensimmäinen prässilinja ohitettu. Eilen vaikutti, että avausjakson ryhmitys oli jopa lähempänä 4-4-2(4-4-1-1) kuin tuota aikaisemmin käytetty 4-2-3-1 systeeemiä.
Liian halutonta ja passiivista oli eilen. Nyt yksi/kaksi voittoa alle niin saadaan tekeminen ainakin rennommaksi..
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1221 : 20.05.2017 klo 08:06:27 |
|
Vähän nyt paistaa joukkueesta läpi ulospäin sellainen tuskastuminen ja ehkä jopa huono henkisyys. Jo se, että joukkueen oma tavoite on ilmeisen kova tälle kaudelle, luo paineita kaikkeen tekemiseen. Sitten kun se tarttuu pelaamiseen niin tuolta se sitten alkaa näyttää. Vaparit ja kulmat (vai kulma) olivat eilen ihan helvetin surkeita. Menikö peräti kaikki suoraan päätyrajasta yli? Pre-seasonilla nämä...
|
|
|
|
|
laitakoira
Poissa
|
 |
Vastaus #1222 : 20.05.2017 klo 11:05:27 |
|
Olis ehkä sittenkin kannattanut jatkaa Ratinassa vielä. Kenttä oli aivan kauheassa kunnonnsa
|
|
|
|
|
Glamour Tits
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1223 : 20.05.2017 klo 11:22:55 |
|
Olis ehkä sittenkin kannattanut jatkaa Ratinassa vielä. Kenttä oli aivan kauheassa kunnonnsa
Paskat oli.
|
|
|
|
|
libertadores
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1224 : 20.05.2017 klo 11:34:51 |
|
Paskat oli.
Juu, paska oli. Aamulehti: Ratinan nurmi näytti keskiviikon paikalliskamppailussa TamU–TPV suorastaan samettiselta, kun sitä vertasi Tammelan epätasaiseen pintaan. Hevonkorpi komppasi: –Ihan kauhea. Ei tällä kentällä pysty pelaamaan jalkapalloa.
|
|
|
|
|
|
|
|