FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
08.12.2025 klo 21:46:16 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 7 [8] 9 ... 13
 
Kirjoittaja Aihe: Coppa Italia 2016/17  (Luettu 19011 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
klumpen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Väärin kannatettu.


Vastaus #175 : 01.03.2017 klo 23:54:01

Roma näytti Interiä vastaan enemmän derbyä pelaavalta kuin derbyssä.
Kaarlo Ulkosyrjä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Laivastonsiniset, Taivaansiniset


Vastaus #176 : 02.03.2017 klo 12:18:40

Ai että meni päiväkahvit mukavasti, kun luki tätä itkua. Huikeaa nillitystä, natsikortit ja kaikki käyttöön Ylos

No jos pelistä vähän. Roma ei löytänyt mitään muuta lääkettä kaupungin ykkösjoukkueen tiiviiseen pakkaan, kuin roiskia pitkää palloa Dzekon päähän, tällä taktiikalla ei voi voittaa taktisesti kypsää Laziota, vielä kun puolustuksessa oli hyvän ottelun pelannut Wallace. Rap-kranaatti ei ollut vielä vakuuttanu tällä kaudella, mutta tänään meni kaikki putkeen, kun Romalla painoi jalka, aivan kuin punaiset olisivat pelanneet yhden puoliajan ennen ottelua???
Keskikentällä ja hyökkäyksessä oli työmoraali kohdallaan, ja puolustussuuntaan aktiivisesti pelanneet Immobile ja Anderson olivat kentän parhaimmistoa. MVP oli kuitenkin Sergej Milinkovic-Savic, joka oli niin jalallla, kuin päällä kentän paras. Yleensä pirteä Nainggolan oli täysin pimennossa, muitakaan onnistujia ei juurikaan Roman joukkueesta löytynyt, liekkö vaikuttanut, että kentällä ei ollut yhtään italialaista pelaajaa vai oliko Spalletin rotaatio liian vähäistä?  Erityismaininta vielä nollapelin pelanneelle Strakoshalle, Marchetti väistynee tämän kauden jälkeen.

Vaikka voitto oli hieno ja täysin ansaittu, niin tämä oli vähiten merkityksellinen kauden neljästä derbystä. Romalla on vielä mahdollisuudet jatkoon ja sarjassakin on mahdollista viedä kevään derby. Jos hoitaa neljästä derbystä kolme, ei tätä voittoa paljon muistella.

On ihan hienoa, että on aktiivisia Roma-kannattajia täällä, mutta jättäkää nuo natsiläpät ja vittuilut vähemmälle, ja keskittykää peliin. Keskittykää kirjoittamaan jotain muutakin, kuin vittu sitä vittu tätä.  Joka peliä ei voi voittaa, ja jokaisesta paikasta ei voi tehdä maalia.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #177 : 02.03.2017 klo 12:42:24


On ihan hienoa, että on aktiivisia Roma-kannattajia täällä, mutta jättäkää nuo natsiläpät ja vittuilut vähemmälle, ja keskittykää peliin. Keskittykää kirjoittamaan jotain muutakin, kuin vittu sitä vittu tätä.  Joka peliä ei voi voittaa, ja jokaisesta paikasta ei voi tehdä maalia.

Väärin. Noihin (natsiläppiin esimerkiksi kentällä tai katsomossa) nimenomaan tulisi puuttua hyljeksien siten, että niiden esittämiseen tulee yhä korkeampi kynnys. Tuli ne mistä suunnasta tahansa. Rasismi pitää pyrkiä kitkemään kaikkialta.
Niin ja jokainen peli pitää voittaa ja jokaisesta paikasta tulee tehdä lähtökohtaisesti maali. Mun mielestä Roman otteita eilisessä ottelussa on aika suoraan ja aiheellisesti romanistojen kohdalla dumattu. Nämä kierrostopaasit ovat sitten ihan oma asiansa.

e: Kiroilu on kyllä aika tyylitöntä. Täytyisi vähän kerätä itseään...
« Viimeksi muokattu: 02.03.2017 klo 13:00:27 kirjoittanut Ticorexx »
punta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kuu päivällä


Vastaus #178 : 02.03.2017 klo 12:53:21

Kysymys on seurantatopikista, jossa vittu-tämä tmv. kuuluu varmaan ns. baari-puheeseen, jota näissä kierrostopikeisa viljellään suoritusten perusteella. Tarkemmat analyysit voit sitten lukea kausiotsikoista. Ilmeisesti natsi-korttienkin heittämisen syy on jäänyt sinulta pimentoon niiden ollessa ottelun tuoksinnassa vähintäänkin perusteltuja, sikäli kun ensimmäisen puoliajan rasistiset buuaukset tuottivat jopa 'uutisia' nettivirtaan pelin keskeyttämisestä - ja jos äärioikeistolainen 'alavire' seuraamasi joukkueen taustoissa ei viehätä, suosittelisin näin räikeissä tapauksissa pysymään hissukseen, tai edes ottamaan kantaa siihen, miksi Rudigerille ylipäätään buuattiin.
Smacker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Temuntus


Vastaus #179 : 02.03.2017 klo 14:33:41

Ai että meni päiväkahvit mukavasti, kun luki tätä itkua. Huikeaa nillitystä, natsikortit ja kaikki käyttöön Ylos

Tätähän tämä on jo ollut pitkään, pelasi roma tai ei, niin joka matsissa ryömivät kusimadot estraadille parkumaan.
La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #180 : 02.03.2017 klo 19:42:22

Tätähän tämä on jo ollut pitkään, pelasi roma tai ei, niin joka matsissa ryömivät kusimadot estraadille parkumaan.

Lainaus
The report confirms a racist chant was heard for around five seconds aimed at Napoli defender Kalidou Koulibaly at the Juventus Stadium, but that it was so brief and from such a small number of fans that it did not warrant a fine.

However, Juventus were fined €10,000 for a 20-second chant representing ‘territorial discrimination’ – abuse against those from the South of Italy.

On the other hand, the referee’s report confirms “repeated” racist noises aimed at Roma defender Antonio Rudiger, even after a statement over the tannoy system warned the game would be suspended if it continued.

Nonetheless, Lazio are not fined because it was “impossible to ascertain the number or percentage of the fans who joined in the chant.”
:D Alas FIGC taas hoitelee hommat lotiton kanssa :D O Vesuvio lavali col fuoco on nyt peruskauraa jokaisessa Curvassa jokaisessa matsissa, ja ihan aiheesta. Pelasi napoli ottelussa tahi ei. Apinaäänet nyt ovat perusk(a)uraa Curva Nordin chanteissa, eikä sieltä peruslazialen suusta muuta osaakaan tulla ulos.
migi111

Poissa Poissa


Vastaus #181 : 04.03.2017 klo 17:39:24

Olis kiva jos voitaisin pitää poliittiset mielipiteet italofutiksen ulkopuolella. Näitä vasemmistolaisia, vainoharhaisia rasistinatsi-juttuja saa lukea joka puolelta muutenkin ihan riittämiin. Futisfoorumi on ollut virkistävä poikkeus aina tähän asti.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #182 : 04.03.2017 klo 18:25:04

Olis kiva jos voitaisin pitää poliittiset mielipiteet italofutiksen ulkopuolella. Näitä vasemmistolaisia, vainoharhaisia rasistinatsi-juttuja saa lukea joka puolelta muutenkin ihan riittämiin. Futisfoorumi on ollut virkistävä poikkeus aina tähän asti.
Yhdyn. Alkaa olee aika väsynyttä touhua. Tuntuu olevan melkoista, tässä tapauksessa Lazion vainoamista. Jos esim. Italian maailman mestaruutta vuonna 2006 muisteltaisiin aina Materazzin "terroristi" puheita Zidanen kanssa, niin varmaan kaikki haluaisi jo tämän unohdettavan..
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #183 : 05.03.2017 klo 13:21:00

Olis kiva jos voitaisin pitää poliittiset mielipiteet italofutiksen ulkopuolella. Näitä vasemmistolaisia, vainoharhaisia rasistinatsi-juttuja saa lukea joka puolelta muutenkin ihan riittämiin. Futisfoorumi on ollut virkistävä poikkeus aina tähän asti.

Höpöhöpö... Kannanotto ei tullut yllättävältä puolelta.
Teppanan Nurmela

Poissa Poissa


Vastaus #184 : 04.04.2017 klo 09:50:19

Nostetaan aihetta ylös, koska tänään jatkuu ja luvassa on pääkaupungin derby-kähinä.

Pleksit purettu ja kaarteet paikalla? Ensimmäinen osaottelu Laziolle 2-0 ja tänään on varmasti luvassa tulikivenkatkuista sähinää kentällä ja katsomossa.

e: VeikkausTV näyttää.
punta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kuu päivällä


Vastaus #185 : 04.04.2017 klo 19:52:02

AS ROMA 4.4.2017

(4-2-3-1)

                           Alisson Becker
  Toni Rudiger - Kostas Manolas - Ruan Jesus - Emerson
                  LEO Paredes - Kevin Strootman
                  Salah - Nainggolan - El Shaarawy
                                   Dzeko
Teppanan Nurmela

Poissa Poissa


Vastaus #186 : 04.04.2017 klo 20:01:48

Lazio, 3-5-2                       

                         Strakosha
                Bastos - De Vrij - Wallace
         Basta - Sergej - Biglia - Lulic - Lukaku
               Felipe Anderson - Immobile

Penkki: Vargic, Adamonis, Radu, Hoedt, Patric, Murgia, Crecco, Lombardi, Luis Alberto, Djordjevic, Rossi, Keita, Tounkara
La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #187 : 04.04.2017 klo 20:37:15

VeikkausTV näyttääjo livekuvaa, on heti ihan eri meno Olimpicolla :D Daje Roma!
migi111

Poissa Poissa


Vastaus #188 : 04.04.2017 klo 20:42:10

Kyl on mahtavaa katsoa tuota. Vihdoinkin menoa Olympicolla.
Carlos83

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi, Ilves


Vastaus #189 : 04.04.2017 klo 20:43:49

Curva Ylos

Elisa Viihteen suomiselostukselle muuten niin ikään peukkua, mutta voisi kyllä olla hiljaa Roma Roma Roman soidessa...
Herstein

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #190 : 04.04.2017 klo 20:46:32

Hieno tifo lazion Curvalta, vähän odottelin jotain myös Roman kannattajilta paluun kunniaksi, mutta tyydytään nyt lippumereen ja hyvään tunnelmaan.
La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #191 : 04.04.2017 klo 20:49:28

Dzeko missaa, noista pitää tehdä perkele
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #192 : 04.04.2017 klo 20:49:48

Tervetuloa takaisin! Nyt Lazio kumoon ja voitto alle viiden maalin ei riitä.
Herstein

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #193 : 04.04.2017 klo 20:50:17

Olipa maukas passi Paredesilta ja loistava juoksu Dzekolta, maali tuosta olisi toki pitänyt tehdä.
Carlos83

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi, Ilves


Vastaus #194 : 04.04.2017 klo 20:50:29

Dzekolla heti huipputontti, mutta viidestä metristä ohi.
LOFIN

Poissa Poissa


Vastaus #195 : 04.04.2017 klo 20:53:02

Eikö tuota veikkaus tv:n striimiä saa mitenkään paremmanlaatuiseksi? Melkein sama kuin katsoisi paskimpia hämärästriimejä, paitsi ilman adblockin huutamista.
Carlos83

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi, Ilves


Vastaus #196 : 04.04.2017 klo 20:54:29

Dzeko hankkii vaparin kuudentoista rajalta, mutta Paredes vetää päin muuria.
Carlos83

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi, Ilves


Vastaus #197 : 04.04.2017 klo 20:58:49

Wallace vetää Dzekon kaksin käsin maihin boksissa, mutta Rizzoli kollegoineen ei näe.
linea gialla

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #198 : 04.04.2017 klo 21:02:57

Curva Ylos

Elisa Viihteen suomiselostukselle muuten niin ikään peukkua, mutta voisi kyllä olla hiljaa Roma Roma Roman soidessa...

Sama. Hyvä, että mainitsit asiasta! Nyt vielä erikseen Elisalle Ylos, hienoa että näyttävät coppaa. Olin jo kaivellut veikkauksen streamin esiin ja se oli kyllä varsin kehnoa..
La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #199 : 04.04.2017 klo 21:04:20

Paredes on liian hermona tähän peliin, ei pää kestä.

 
Sivuja: 1 ... 7 [8] 9 ... 13
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa