• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Rive "Markku" Kanerva

Aloittaja murdock, 11.12.2016 klo 14:35:57

0 Jäsenet ja 6 Vieraat katselee tätä aihetta.

Kisat jäi välistä ja Kansojen liiga jatkuu

Riven kanssa A-liigaan!
Kova luotto Riveen
Puhtaalta pöydältä
Tähdenlento on ohi
Vitun korona

Tsei Tsei

Lainaus käyttäjältä: Kikkapaita - 16.11.2025 klo 10:54:27
Näin mietin syyskuussa...mikähän olisi tulos jos Rivellä olisi menty? Tuskin nykyistä huonompi?

Tuskin huonompi, ei myöskään ainakaan paljon parempi.

Eom92

Eikö Rive voisi tulla eräänlaiseksi välittäjäksi pelaajien ja Friisin väliin. Vähän kuin huoltajaksi, ja henkiseksi koutsiksi.

Lounasseuralainen

Lainaus käyttäjältä: Eom92 - 17.11.2025 klo 04:22:49
Eikö Rive voisi tulla eräänlaiseksi välittäjäksi pelaajien ja Friisin väliin. Vähän kuin huoltajaksi, ja henkiseksi koutsiksi.

En tiennytkään, että tuolla tasolla on tarvetta kentän laidalla kannustavalle varavaarille?

13ergkamp

Lainaus käyttäjältä: Lounasseuralainen - 17.11.2025 klo 06:41:58
En tiennytkään, että tuolla tasolla on tarvetta kentän laidalla kannustavalle varavaarille?

... ja siis kahdelle: Sparville ja Rivelle

Jinete

Kanervan avoin työhakemus Hesarissa.

Ote:

[uutinen]
Pettymyksen jälkeisestä vuodesta on tullut antoisa.

"Minulla on ollut aikaa reflektoida omaa tekemistäni ja kehittää itseäni. Olen käyttänyt ajan hyödykseni", hän sanoo.

Alkuvuonna Kanerva tapasi eri maajoukkueiden päävalmentajia, kuten salibandymaajoukkueen Esa Jussilan ja koripallomaajoukkueen Lassi Tuovin. Heidän kanssaan Kanerva puhui heidän työstään.

Vuoden aikana hän on käynyt myös tapaamassa entisiä apuvalmentajiaan maajoukkueessa heidän nykyisillä työpaikoillaan ulkomailla. Hän tapasi Simo Valakarin Skotlannissa, Jani Honkavaaran Tukholmassa ja Toni Korkeakunnaksen Norjan Haugesundissa.

"Pääsin läheltä näkemään, mitä on suomalaisen valmentajan arki ulkomailla. Oli vaikuttavaa nähdä, millaista työnteon kulttuuria ja ihmisjohtamista he ovat tuoneet seuroihin."

Kanerva kuulostaa vilpittömältä sanoessaan, että välivuosi tekee hyvää itse kullekin valmentajalle.

"Valmentajan työ on aika hektistä, eikä siinä ole aikaa pysähtyä ja itsensä kehittäminen jää silloin vähemmälle."

Hänen tavoitteensa on selvä.

"Minulla on hinku ja tarkoitus vielä valmentaa."[/uutinen]

Koko juttu:
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000011660876.html


kilon_paino

Kuuleko KuPs, täällä kurpitsapää.

ginikettu

Periaatteessa Rive voi olla vaikka kuinka hyvä seurajoukkuevalmentaja. Mutta tähtääkö liian korkealle heti alkuun? Olisiko kanttia tulla vaikka 04 valkuksi? Mutta olisi toki kiva nähdä rive veikkausliigassa. Ari Lahti oletko hereillä?

meiju suvakki

Olisikohan Rivellä kysyntää enemmän jos olisi jäänyt maajoukkueesta sivuun ajoissa? Toki hyvät rahat teki jatkosopimuksella.

Terry

Palkka juossut - mihin hänellä olisi ollut kiire.

Tämäkin viittaa siihen, ettei nyt ihan hiki hatussa ole töitä etsitty:
LainaaTyönhaussa häntä on lupautunut auttamaan agentti.

Comfort

Rive vois aloittaa huipulta eli Kupsista. Jos ei riitä niin Lahden Arska keksii kyllä suojatyöpaikan potkujen jälkeen.

Savon keisari

Kyllä kaiken järjen mukaan hänelle kysyntää pitäisi olla ainakin kotimaassa, ainakin jos palkkatoiveet pysyvät realistisella tasolla. Maajoukkueessa antoi sen mikä oli annettavissa, mutta muuten uskon Kanervalla olevan vielä paljonkin annettavaa kotimaiselle jalkapallolle, ja haluaisin nähdä hänet seurajoukkueen valmentajana. Seurajoukkueen päivittäisessä työssä hänellä olisi paljon paremmat edellytykset yrittää toteuttaa ideoitaan kuin maajoukkueessa.

Juuninho

Niin, Kupsilla ei ilmeisesti ole vielä valmentajaa, mutta kaikilla muilla kotimaisilla kärkipään joukkueilla on?

Rive + Siku, entinen pelikaveri HJK:sta + Riven suojelusenkeli Ari Lahti = näin se menee

Käännös

Yli kakkosen kertoimella olisin voinut lyödä kymppitonnin sen puolesta, että Kanerva on seuraava KuPsin valmentaja. Tai ainakin olisin ollut kuukausi sitten, mutta tämä hiljaisuus ei lupaa hyvää sen kannalta vähän niin kuin tässä tunnusteltaisiin fanien mielipidettä asiaan.

Tiksa

En mä kyllä keksi, että millä logiikalla Ari Lahti, joka jo kerran mokasi Kanervan suhteen, ottaisi saman riskin uudestaan.

Triangelikostaja

En tiedä mitä ajatella jos "Suomen Alex Ferguson" valmentaa KuPSia.

insignificance

#10740
Ennemmin tulee mieleen tuollainen mixumainen uran jatko. Olisiko joku Balttian maajoukkueista valkun tarpeessa? Tai johonkin epämääräisiin konsultointihommiin Intian divariin tms.

e. Mutta toki jos nyt haluaa seurajoukkuepuolelle, niin kai sitä aina jotain löytyy, jos tarpeeksi laskee rimaa.

Sebbliiga

Ari Lahden mielestä Rive oli paras vaihtoehto makuun, miksi ei olisi samaa kupsiin, kun kyseessä omat rahat?

Käännös

Lainaus käyttäjältä: Sebbliiga - 06.12.2025 klo 17:42:01
Ari Lahden mielestä Rive oli paras vaihtoehto makuun, miksi ei olisi samaa kupsiin, kun kyseessä omat rahat?

Mun on helppo nähdä kuinka silloin Lahti näytti vihreää valoa Kanervan jatkolle kun taululle lyötiin powerpointtia siitä kuinka Suomi on oikeastaan ylisuorittanut jopa viime aikoina. Vastaavaa logiikkaa tosiaan voisi löytää siitä, että Kupsin peräsimeen tulisi. Kanervan sädekehää ei haittaa ollenkaan se, että Friis ei ole menestynyt yhtään sen paremmin.


Siis itselle se vahvin argumentti tämän skenaarion puolesta oli, että Wissiä voi pitää Kupsin kaikkien aikojen menestyneimpänä valmentajana absoluuttisilla mittareilla, mutta ei saanut jatkaa. Tuossa tilanteessa katsottaisiin sormien läpi montaa puutetta jos siellä ei olisi vaihtoehtona kova nimi tilialle ja Kanerva on just sellainen. Jotenkin tuo opettajamaisuus voisi jopa sopia Kupsille (tai oikeastaan mille tahansa muulle suomalaiselle seuralle ml. HJK).

Hieman epäilyksellä itsekin suhtaudun Kanervan potentiaaliin seuran valmennuksessa, mutta siellä taustalla voi olla hiton monta erilaista syytä, jota näin ulkopuolisin silmin on mahdoton havaita etukäteen (Lahti voi kokea olevansa velkaa hänellle lupauksen rikkomisesta tms.).

meiju suvakki

Aika karu on Riven kohtalo kun ilmeisesti kiinnostusta miehen palveluksia kohtaan ei ole ilmeisesti ollut oikein mistään. Varmaan osin ollut palkkakysymyskin kun koviin liksoihin tottuneena jonkun Hakan tarjoukset tuskin olisivat saaneet miestä mihinkään. Toki nyt tilanne voi olla toinen jos vielä mielii jossakin valmentaa.

Monzan gorilla

Vahva veikkaus, että Rive valmentaa Veikkausliigassa tällä kaudella.

PG

Wissin aika lasketaan viikoissa, jos ei päivissä. Rivellä on pian töitä.

Hunaja

Lainaus käyttäjältä: PG - 08.04.2026 klo 12:13:33
Wissin aika lasketaan viikoissa, jos ei päivissä. Rivellä on pian töitä.

Ei kai sentään?

Ilves sen sijaan taisi ilmoittautua mukaan kisaan, jahka siellä jossain vaiheessa ymmärretään, ettei kakkosvalmentajan johdolla voidakaan kauaa puuhastella. Rive sinne ykköseksi (jos kiinnostaa) ja Lehtonen omalle paikalleen apupojaksi.

3,1415926535 8979323846

Uskon vahvasti Riven saaneen jo joitain alustavia tiedusteluja, mutta on varmasti supertarkka sen seuraavan pestin valitsemisessa. Tietää itsekin, millainen sädekehä on maajoukkueen urotekojen jälkeen ja seurajoukkueessa todennäköisempää olisi vain kelvollinen suoritus, ellei pääse valmiiseen pöytään.

Huuhkajissa oli varmasti kiva myös vetää massiivisen taustakoneiston ympärillä (+15 nimeä taitaa olla staffissa) ja siihen seuraavaan pestiin tarvitsee kyllä luottoratsun apuvalmentajaksi.

Rikkiviisas

Lainaus käyttäjältä: Monzan gorilla - 08.04.2026 klo 11:42:15Vahva veikkaus, että Rive valmentaa Veikkausliigassa tällä kaudella.

Gnistan nimesi jo stadioninsa kisutteluhengessä.

Pemari

Lainaus käyttäjältä: PG - 08.04.2026 klo 12:13:33
Wissin aika lasketaan viikoissa, jos ei päivissä. Rivellä on pian töitä.

Ei taida SJK:lla olla varaa kenkiä Wissiä ja palkata Riveä.

Helmareista voisi paikka olla aukeamassa. Onkohan Riveä koskaan nähty naisten peleissä paikalla?