FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.11.2025 klo 00:28:05 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 ... 62
 
Kirjoittaja Aihe: OPS 2017 - Oulun ygöset!  (Luettu 432882 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
zup

Poissa Poissa


Vastaus #800 : 16.05.2017 klo 14:50:04

Mites nämä OPS:N toukokuun uudet pelaajat suhteutuu kilpailumääräyksiin?
Lainaus
11. Liiton kilpailutoiminto voi hyväksyä ammattilaispelaajan edustusoikeuden siirron 11.4. – 9.7. välisenä
aikana, jos pelaajan entinen seura ja pelaaja esittävät luotettavan kirjallisen selvityksen siitä, että pelaajan
sopimus aikaisemman seuran kanssa on päättynyt ennen 11.4. ja että hän ei ole pelannut missään seurassa
virallisessa ottelussa Suomessa tai ulkomailla 10.4. jälkeen. Tällaisia edustusoikeuden siirtoja voidaan hyväksyä
seuraa kohti korkeintaan kaksi ajanjaksolle 11.4. – 9.7.

Onko siirrot tehty jo aiemmin? Eikö uusia pelaajia ole tullut toukokuussa jo enemmän kuin kaksi, ja huhuissa lisää.
Okeanos

Poissa Poissa


Vastaus #801 : 16.05.2017 klo 15:01:01

Mites nämä OPS:N toukokuun uudet pelaajat suhteutuu kilpailumääräyksiin?
Onko siirrot tehty jo aiemmin? Eikö uusia pelaajia ole tullut toukokuussa jo enemmän kuin kaksi, ja huhuissa lisää.

Onko vesi märkää? Onko AC Oululla talousvaikeuksia ja hakevatko AC Oulun pelaajat saataviaan palkkaturvasta?

Tottakai Miika on hoitanut pykälät minttiin ennen kauden alkua. Ookko nää ihan tyhymä? OPS on jo kerran vääryydellä tippunut Kakkoseen koska vastustajien puuhastelevat seurajohtajat eivät tunne sääntöjä. OPS:ssa tästä ei ole pelkoa, pykälät ovat mintissä ja liigajuna puksuttaa.
Raimo Raataja

Poissa Poissa


Vastaus #802 : 16.05.2017 klo 15:05:34

Miiga kyllä osaa pykälät, ei pelkoa.

23 sopimuspelaajaa jengissä, hyvä ettei lähdetty pelleilemään millään 15 ringillä.
Testaburger

Poissa Poissa


Vastaus #803 : 16.05.2017 klo 16:29:02

Mitähän miehiä olivat nämä Ouattara Boliguibya ja Guero Seidou?
Kumpaakaan veikkosta ei enää/vielä löydy Tasosta vaikka kahdessa matsissa jo esiintyivätkin.

Miigahan totesi Gnistan-pelin jälkeen että nämä kaverit olisi pitänyt vaihtaa kentältä pois jo viiden peliminuutin jälkeen. Eli jospa kostautuivat "hukkatavaraksi" tai "mädiksi omenoiksi" kuten verisuonikirurgilla on tapana asiat ilmaista.
AutoBiography

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eagles, Suomi


Vastaus #804 : 16.05.2017 klo 18:49:46

Miigahan totesi Gnistan-pelin jälkeen että nämä kaverit olisi pitänyt vaihtaa kentältä pois jo viiden peliminuutin jälkeen. Eli jospa kostautuivat "hukkatavaraksi" tai "mädiksi omenoiksi" kuten verisuonikirurgilla on tapana asiat ilmaista.

Ei voi pitää paikkaansa koska

Boliguibia Ouattara on ensi kaudella Ykkösen kovin toppari. Saa ottaa talteen. Kuka vitun Venicio.

Jäätävän kova cv tähän liigaan. Kiitos Miika kiitos.
Okeanos

Poissa Poissa


Vastaus #805 : 17.05.2017 klo 19:28:27

OPS 2017 - Oulun ygöset
Timppa Lammas

Poissa Poissa


Vastaus #806 : 17.05.2017 klo 19:28:43

Nousu alkaa olla varma, Miika on piiskannut joukkueen huippuisluun heti kauden alusta lähtien. Pari vahvistusta vielä niin nousujunaa ei pysäytä mikään.
jomi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu,OPS,ONS.


Vastaus #807 : 17.05.2017 klo 19:43:16

Hyvin on OPS:lla pelit menneet. Kokoonpano alkaa näyttämään aika hyvältä joten hallipelien kokoonpanot ja tulokset voi unohtaa.

OPS veikattiin lähes kaikissa ennakkoviesteissä sarjajumboksi. Ei tule tapahtumaan vaan sarjassa säilytään ja Miigan visioissa jopa noustaan.
Suomari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OPS


Vastaus #808 : 17.05.2017 klo 19:46:30

En päässyt tänään valitettavasti otteluun, mutta tuloksesta päätellen aikamoista dominanssia. Aikaisemmissa peleissä timantin kovana ollut ACOn puolustus onnistuttu puhkomaan ja oma pää pysynyt hienosti puhtaana. Oi OPS on!
JalkapalloDio

Poissa Poissa


Vastaus #809 : 17.05.2017 klo 20:03:20

Mahtaavaa OPS! Pelihän ei ollut kaunista mutta tulos lämmittää jalkapallon ystävää Kemissä asti;)
hazardinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Myllyt sallittava!


Vastaus #810 : 17.05.2017 klo 20:11:38

Lainaus
Miiga loi auringon, kuun
ja järvet ja puut, ihmiset myös.
Miiga on taivas ja maa.
Miigaa me tahdomme kiittää.
Miigalle riemulla
laulamme kiitosta.
Miiga, me kiitämme nimeäsi.
jokivarrenhuutelija

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OPS, OLS, Lippo


Vastaus #811 : 17.05.2017 klo 20:17:47

Minäkin itken Miika. Tuoppi
James Finlayson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #812 : 17.05.2017 klo 20:20:22

Seitsemäspakki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oranje


Vastaus #813 : 17.05.2017 klo 20:56:08



Miigan kämmenellä
pelkää lintunen,
Miigan kämmenellä
pelkää ihminen.
Kaikille tilaa riittää,
kaikille sänkyjä on.
Miigan kämmenellä
Pelaaja on turvaton
Hissballfuro

Poissa Poissa


Vastaus #814 : 17.05.2017 klo 21:16:59

Oululaisempi OPS vei näymmä voiton pöytäkirjan perusteella. Oli oikeita Oulun poikia 5 kpl tänään kentällä. Acolla samanverran, ei vaan niin Oululaisia kun taustoja katteli. Eli Oululaisempi vei ansaitusti. Mitäs tohon huomioon kommenttia?

El Domingo

Poissa Poissa


Vastaus #815 : 17.05.2017 klo 22:26:34

Aika synkkää tuo OPS-jp:n kannattajatouhu


Peukku myös muutamille ops-faneille, toivottavasti porukkaa tulee lisää kesän edetessä.


:)


Peukku myös muutamille ops-faneille, toivottavasti porukkaa tulee lisää kesän edetessä.


Tuohon pitäisi olla joku syy....
Myrsky

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OUL V6


Vastaus #816 : 17.05.2017 klo 22:32:57

Aika synkkää tuo OPS-jp:n kannattajatouhu

Blue Family bongattu 6.5. AC Oulun VIP-tiloista. Ilmeisesti viimevuotinen PS Oulu -hanke mullistavine liiketoimineen oli eräänlainen siirtymävaihe matkalla AC Oulun kannattajaksi.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2017 klo 01:08:01 kirjoittanut Myrsky »
Timppa Lammas

Poissa Poissa


Vastaus #817 : 18.05.2017 klo 09:05:31

Ei hätää. Kun tässä vaiheessa vaihtaa leiriä, niin paatuneimmallakin sinitähdelle saatetaan antaa anteeksi ja ovat tervetulleita sitten katsomaan OPS:n UCL-pelejä. :)
Erkki Rapala

Poissa Poissa


Vastaus #818 : 18.05.2017 klo 09:06:42

Ei hätää. Kun tässä vaiheessa vaihtaa leiriä, niin paatuneimmallakin sinitähdelle saatetaan antaa anteeksi ja ovat tervetulleita sitten katsomaan OPS:n UCL-pelejä. :)

Koska UCL-pelien ennakkoliput tulevat myyntiin ??? Mietin vain, että osaan olla sitten ajoissa liikkeellä, ettei tarvi lippuluukulla jonottaa..
Timppa Lammas

Poissa Poissa


Vastaus #819 : 18.05.2017 klo 09:09:20

Saat jonottaa siellä lippuluukulla niin kuin muutkin. Kaakattajille mitään lippuja myydä, nimikirjoituksen ehkä saatte jos kiltisti pyydätte.
Aarhus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Im nobody,nobody is perfect,therefore Im perfect


Vastaus #820 : 18.05.2017 klo 09:09:56

Miksei otsikkoa ole vielä vaihdettu OPS 2017 - Oulun ykkönen?
Johtaja10

Poissa Poissa


Vastaus #821 : 18.05.2017 klo 09:58:51

Oisha meitä ops kannattajia ku vaan kokoonnuttais yhteen paikkaan eikä hujan hajan katsomoa.. ops official fan club sekä ops fan club facebuukissa.. tervetuloa ops mieliset sekä acon ops mieliset!! Liigajuna puksuttaa
lipunostaja
Vastaus #822 : 18.05.2017 klo 10:18:44

Oisha meitä ops kannattajia ku vaan kokoonnuttais yhteen paikkaan eikä hujan hajan katsomoa.. ops official fan club sekä ops fan club facebuukissa.. tervetuloa ops mieliset sekä acon ops mieliset!! Liigajuna puksuttaa
Tuo on hyvä, matkaa tosin kokoontumisiin, mutta hengessä mukana!
F440

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oulun Palloseura


Vastaus #823 : 18.05.2017 klo 11:58:23

Upea voitto eilen. Kaikesta huomaa että joukkueessa hyvä yhteenpuhaltamisen henki tällä hetkellä. Voitot tietenkin ruokkii sitä.

Huomionarvoista on että OPS on päästänyt kolmessa ottelussa vain yhden maalin eikä ole ollut kertaakaan tappiolla. Puolustusta on kritisoitu epävarmuudesta, millainenhan päästettyjen maalien määrä on kun se muuttuu varmaksi? OPS:n isokokoinen ja kovaotteinen puolustus tulee olemaan vaikea joukkueelle kuin joukkueelle, se on ihan varma. Etenkin Rounaja on ollut erittäin positiivinen yllätys kahdessa edellisessä ottelussa - oikealla laidalla on oikein hyvä kilpailutilanne kun Moilanen ja Rounaja taistelevat peliajasta.

Keskikentällä Orishani on ollut todella vakuuttava kauden alussa. Ykkösen N'Golo Kante. Riistää, raastaa ja juoksee kovaa kumpaankin suuntaan. Todella moni OPS:n eilisistä vastahyökkäyksistä lähti Orishani riistoista. Ainoa miinus on tietynlainen korttiherkkyys, mutta tuossa roolissa niitä tulee väkisinkin. Orishani on pelikiellossa EIF-pelissä, joten saa nähdä millainen vaikutus sillä on joukkueen peliin.

Juntuselta ja Lämsältä myös ok pelaamista keskikentällä. Kumpikin tarvitsee vielä lisää kovuutta kaksinkamppailuihin. Matiaksella on erittäin hyvä jalka Ykkösen tasolle (0+2 Grani-pelissä), mutta liikaa tulee menetyksiä vaarallisella alueella josta vastustajat pääsevät iskemään vastaan.

Hyökkäyksessä näyttää tällä hetkellä hyvältä. Belovilla on jo kaksi maalia kasassa. Konstalla on taipumusta surffailla pelin ulkopuolella pitkään, mutta jos maalitehtailu jatkuu tällaisena, niin siitä vaan. Nzekwellä ei vielä maaleja, mutta muuten vahvaa pelaamista omalla laidallaan. Grani-ottelun ensimmäinen maali ja eilinen AC Oulu -ottelun maali syntyivät Nzekwen nousujen päätteeksi.

Trindadesta olen tykännyt harjoituskauden ja ekojen sarjaottelujen perusteella. On ahkera ja työteliäs pelaaja puolustussuuntaan, yksi tehty maali rankkarista. Tosin Miikan tuntien kärkipelaajalta odotetaan nopeasti myös pelitilannemaaleja, joten toivottavasti maalihanat aukeavat pian myös siltä osin. Kolmosessa hattutemppu Tervareita vastaan antaa kuitenkin hyvää osviittaa. Toscaninista on vaikea sanoa eilisen pelin perusteella vielä mitään, jatketaan tarkkailua.
JalkapalloDio

Poissa Poissa


Vastaus #824 : 18.05.2017 klo 12:21:10

Upea voitto eilen. Kaikesta huomaa että joukkueessa hyvä yhteenpuhaltamisen henki tällä hetkellä. Voitot tietenkin ruokkii sitä.

Huomionarvoista on että OPS on päästänyt kolmessa ottelussa vain yhden maalin eikä ole ollut kertaakaan tappiolla. Puolustusta on kritisoitu epävarmuudesta, millainenhan päästettyjen maalien määrä on kun se muuttuu varmaksi? OPS:n isokokoinen ja kovaotteinen puolustus tulee olemaan vaikea joukkueelle kuin joukkueelle, se on ihan varma. Etenkin Rounaja on ollut erittäin positiivinen yllätys kahdessa edellisessä ottelussa - oikealla laidalla on oikein hyvä kilpailutilanne kun Moilanen ja Rounaja taistelevat peliajasta.

Keskikentällä Orishani on ollut todella vakuuttava kauden alussa. Ykkösen N'Golo Kante. Riistää, raastaa ja juoksee kovaa kumpaankin suuntaan. Todella moni OPS:n eilisistä vastahyökkäyksistä lähti Orishani riistoista. Ainoa miinus on tietynlainen korttiherkkyys, mutta tuossa roolissa niitä tulee väkisinkin. Orishani on pelikiellossa EIF-pelissä, joten saa nähdä millainen vaikutus sillä on joukkueen peliin.

Juntuselta ja Lämsältä myös ok pelaamista keskikentällä. Kumpikin tarvitsee vielä lisää kovuutta kaksinkamppailuihin. Matiaksella on erittäin hyvä jalka Ykkösen tasolle (0+2 Grani-pelissä), mutta liikaa tulee menetyksiä vaarallisella alueella josta vastustajat pääsevät iskemään vastaan.

Hyökkäyksessä näyttää tällä hetkellä hyvältä. Belovilla on jo kaksi maalia kasassa. Konstalla on taipumusta surffailla pelin ulkopuolella pitkään, mutta jos maalitehtailu jatkuu tällaisena, niin siitä vaan. Nzekwellä ei vielä maaleja, mutta muuten vahvaa pelaamista omalla laidallaan. Grani-ottelun ensimmäinen maali ja eilinen AC Oulu -ottelun maali syntyivät Nzekwen nousujen päätteeksi.

Trindadesta olen tykännyt harjoituskauden ja ekojen sarjaottelujen perusteella. On ahkera ja työteliäs pelaaja puolustussuuntaan, yksi tehty maali rankkarista. Tosin Miikan tuntien kärkipelaajalta odotetaan nopeasti myös pelitilannemaaleja, joten toivottavasti maalihanat aukeavat pian myös siltä osin. Kolmosessa hattutemppu Tervareita vastaan antaa kuitenkin hyvää osviittaa. Toscaninista on vaikea sanoa eilisen pelin perusteella vielä mitään, jatketaan tarkkailua.

Muuten aika kattava ja hyvä analyysi mutta jotenkin aina ihmetyttää tässäkin se että joukkueen tuki ja tärkein pelaaja aina unohdetaan tyysti. Jos mokke töppää niin se näkyy taululla ja pistesarakkeessa heti, mutta jos kenttäpelaaja töpeksii pelin aikana viisikertaa voi silti olla tyytyväinen ja katsella näitä "analyysejä" sillä silmällä. OPS onnistui saamaan aivan perkeleen motivoituneen oloisen moken maalileen joka ohjaa peliä koko ajan ja se on näkynyt puolustuksen pelaamisessa viime pelissä hyvin. Näin entisenä mokkena voin sanoa että jos jossain on kehittämistä niin vastaantuloissa pitää olla nopeampi ja varmempi mutta kaverihan on kait 23-vuotias joten kehittyy kyllä.

 
Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 ... 62
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa