Toiseen ketjuun tulikin kommentoitua, että positiivistahan tässä on, että Odense haluaa maksaa aikaisesta siirrosta eikä odottaa sopimuksen päättymistä.
Nyt siellä on pikkaisen rahaa pelissä ja kuvittelisi, että tanskalaiset olisivat tehneet taustatyön ja miettineet roolin valmiiksi, nyt pääsee mukaan Superliigan toiselle puolikkaalle ja ekana vastassahan olisi helmikuussa Aarhus, jonne siis Ruoppia on huhuttu.
Suhonen täytti toissapäivänä sen 25 eli ikänsä puolesta pitäisi olla parhaat vuodet menossa, mutta loukkaantumisten vuoksi 6 kilpailullista peliä maajoukkueessa (yhteensä 12, noin 50 minuuttia per peli) ja seurajoukkueessa vahvimmat pätkäkaudet nyt Ruotsissa, aiemmin superkovassa Regionalliigassa.
Tuo hankinta olisi Odenselta harkitun oloinen peliliike. Suhonen on lopultakin pysynyt edes hetken jotakuinkin terveenä ja pelasi aivan kohtuullisen Allsvenskan pätkän. Käyttämällä vähän rahaa välttää pelaajan päästämisen vapaaksi pelaajaksi, jolloin ottajia voisi olla enemmän. Siirtosummakaan ei ole Odensen näkökulmasta kovin kummoinen. Vaikka Odense ei ole Tanskan mittakaavassa kaikkein isoimpia seuroja, niin seuran historiasta löytyy silti iso läjä paljon isompia pelaajaostoja. Low risk - high reward.