https://www.hs.fi/urheilu/art-2000011265447.html
He ovat Helmarien uudet tähdet
Helmarien hyökkäysvoima on ollut kokeneiden pelaajien vastuulla. Pian tähän tulee muutos.
- - -
Helmarien nykyisessä hyökkäyskokoonpanossa toiveet tulevaisuuden tehoista kääntyvät Oona Seveniukseen, 21, ja Lilli Halttuseen,19. ”Viimeisimmissä matseissa Sevenius ei ole tehnyt maaleja, mutta sisääntulo oli vakuuttava: ensimmäisenä vuonna maajoukkueessa viisi tehtyä maalia”, Saloranta sanoo. ”Halttunen tuli ensimmäisessä maaottelussaan EM-jatkokarsinnassa Montenegroa vastaan vaihdosta sisään ja laittoi pallon maaliin.”
Toivotaan parasta.
On kyllä väkinäinen juttu. Seveniuksella sentään on historiaa olla maalintekijä, mutta Halttusen historia ei millään tue sitä, että hän olisi minkään joukkueen ykköshyökkääjä kun mittarina on nimenomaan maalinteko.
HJK:n viime kauden joukkueessa, joka oli aivan ylivertainen, Halttuselle 23 ottelussa 12 maalia, xG 13,78. Ei missään tapauksessa edes hyvä suoritus. Vertailuna vaikka hiukan alempana pelannut Lotta Kalske 24 pelissä 13 maalia, xG 12,26. Tai edellisellä kaudella "raakileemmassa" HJK:n joukkueessa Lotta Lindström 23 ottelua 17 maalia, xG 12,69.
Lisäksi Halttusen historiassa edes junnuissa ei ole kuin 2 yli 10 maalin kautta isolla kentällä pelatuissa junnusarjoissa.
Myöskään junnumajuissa verkko ei ole heilunut eli 29 eri-ikäisten junnumaaottelua, joista suurin osa avauksessa, maaleja yhteensä 5.
Seveniuksella taas historiassa 2022 viimeisellä Klubi-kaudella 23 ottelua ja 16 maalia. Valitettavasti Sofascoresta ei tuolta kaudelta löydy xG:tä. Viime kaudet olleet vähäpelisiä ja -maalisia, mutta historiasta löytyy nuoresta iästä huolimatta yhteensä 3 yli 10 maalin kautta aikuisissa ja junnukausilta sitten jokaiselta ison kentän kaudelta useiden kymmenien maalien kausia.
Junnumajuissa 28 ottelussa Seveniukselle 20 maalia.
Eli näistä kahdesta pelaajasta kyllä rahani maalinteon onnistumisessa laittaisin Seveniukselle. Toki Halttunen voi olla hyvä vaihtopelaaja, joka tulee lopussa tekemään maalin, mutta vain sellaisissa otteluissa, joissa Suomi hallitsee peliä. Suomen ollessa vastaanottavana osapuolena Halttusella ei ole mitään käyttöä.