FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
09.09.2025 klo 12:41:19 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 24 [25] 26 ... 122
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2017/18 - Hated, Adored, Never Ignored  (Luettu 700256 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Leka Harkko

Poissa Poissa


Vastaus #600 : 04.08.2017 klo 09:43:45

Vaikka Bale on edelleen pelimies, pitää muistaa miten loukkaantumiset ovat syöneet hänen parasta assettiaan, nopeutta.

90 miltsiä paksusta sairaskertomuksesta on aika raffi setti. Samanlaisella diilillä kuin Buyern naarasi Hamesin, voisi kokeilla.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #601 : 04.08.2017 klo 09:50:11

Realin ja Spursin välisessä sopparissa on myös määritetty Spursille etuosto-oikeus Baleen.

Lainaus
--------Lukaku--Rashford-----

Mourinholla ei ole ollut ihan hirveästi tapana vaihdella formaatiota pitkin kautta ja tässä kahden kärjen järjestelmässä pienenä ongelmana on se, että noille kummallekaan ei oikein ole vaihtoehtoa.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #602 : 04.08.2017 klo 10:16:03

Realin ja Spursin välisessä sopparissa on myös määritetty Spursille etuosto-oikeus Baleen.

Spursilla talouskuri tuskin mahdillistaa siirtokorvausta tai palkkaa, eikä ainkaan molempia.

Mourinholla ei ole ollut ihan hirveästi tapana vaihdella formaatiota pitkin kautta ja tässä kahden kärjen järjestelmässä pienenä ongelmana on se, että noille kummallekaan ei oikein ole vaihtoehtoa.

Martial on vaihtoehto Rashfrodille kärjessä ja Zlatan voi hyvinkin olla vaihtoehto Lukakulle, kauden puolestavälistä eteenpäin.
Mr.Manager

Poissa Poissa


Vastaus #603 : 04.08.2017 klo 15:12:16

Perreirasta muuten sen verran, että luonut viime kaudella Granadassa 50 maalintekopaikkaa! jos tuo pitää paikkaansa niin on aika kova lukema.

"Starting 34 league games, no player under the age 23 created more chances -- 50 -- or had more assists -- three. That would be an achievement had he played for a top side, let alone one that was always in the relegation zone."

http://www.espnfc.com/club/manchester-united/360/blog/post/3171470/andreas-pereira-seeks-a-chance-to-impress-jose-mourinho-in-manchester-united-first-team
Ferro Montanha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 00840


Vastaus #604 : 04.08.2017 klo 15:17:16

Realin ja Spursin välisessä sopparissa on myös määritetty Spursille etuosto-oikeus Baleen.

Mourinholla ei ole ollut ihan hirveästi tapana vaihdella formaatiota pitkin kautta ja tässä kahden kärjen järjestelmässä pienenä ongelmana on se, että noille kummallekaan ei oikein ole vaihtoehtoa.

Ei ole mitään etuosto-oikeutta, vaan Realin pitää ilmoittaa kaikista hyväksymistään (valioliiga?)jengeiltä tulevista tarjouksista Spursille ja Spursilla on halutessaan tietty aika toimittaa samankokoinen tarjous, joka Realin pitää myös hyväksyä. Se on sitten ihan pelaajasta kiinni mihin haluaa siirtyä, jos hyväksyttyjä tarjouksia on useampi.
Charly Kolbe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hadoken!


Vastaus #605 : 04.08.2017 klo 15:22:53

Kyllähän tässä vahvasti vaikuttaa siltä, että Real haluaa Mbappen, mutta Mbappe taas haluaa takeita peliajasta, eikä siirry Realiin (ainakaan vielä tänä kesänä), jos Bale on tulppana tiellä. Luonnollisesti Real pelkää, että Barca, jolla on sekä rahaa että Neymarin kokoinen aukko täytettävä ihanneavauksessa, käy apajilla, ellei Real toimi nopeasti. Kiinnostavaahan tuota on seurata.

Mou taisi sanoa, ettei Bale ollut hänen pukumiehelle antamallaan listalla, koska ei halunnut pukumiehen tuhlaavan aikaa pelaajiin, "joita ei voi hankkia". Nyt tilanne voi olla toinen.

Kyllähän walesiläinen periaatteessa olisi pelaaja, joka sopii hyvin Moun pelifilosofiaan: iso, atleettinen, nopea ja taitava. En epäile hetkeäkään, etteikö Mou olisi Balesta kiinnostunut.

Suurin pelkohan Balen kanssa on pitkälti sama kuin Perisicin: kuinka paljon kannattaa maksaa 28-vuotiaasta pelaajasta, jonka peli perustuu paljon nopeuteen ja urheilullisuuteen? On siitä esimerkkejä ihan United-paidassakin, kuinka jyrkkään laskuun ura voi kääntyä ja vielä nopeasti, kun askel hidastuu ja urheilullisuus alkaa kadota. Toisin kuin Perisicillä Balelle loukkaantumisia on myös alkanut kertyä jo nyt huolestuttavan paljon.
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #606 : 04.08.2017 klo 16:50:30

Niin ja onhan tuo 28 vuotta vielä sellainen ikä, että jos pelaaja pitää huolta kunnostaan ja on muutenkin ammattilainen treenauksen yms. osalta niin kyllä siinä pelaa vielä helposti 4-5 kautta kovalla tasolla. Toki sellaiset pelaajat, joiden pelissä nopeus on tärkein komponentti voivat alkaa kärsiä tason laskusta aiemmin, mutta ei sekään mikään automaattinen sääntö ole.

Tuon suhteen toki Bale saattaa olla Perisiciä riskimpi tuolla sairashistorialla.
Anttza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU


Vastaus #607 : 04.08.2017 klo 22:58:44

Niin ja onhan tuo 28 vuotta vielä sellainen ikä, että jos pelaaja pitää huolta kunnostaan ja on muutenkin ammattilainen treenauksen yms. osalta niin kyllä siinä pelaa vielä helposti 4-5 kautta kovalla tasolla. Toki sellaiset pelaajat, joiden pelissä nopeus on tärkein komponentti voivat alkaa kärsiä tason laskusta aiemmin, mutta ei sekään mikään automaattinen sääntö ole.

Tuon suhteen toki Bale saattaa olla Perisiciä riskimpi tuolla sairashistorialla.

Tarviiko kahta kertaa miettiä että 50m Perisiciin vai 80-90M Baleen? Absoluuttinen taso kavereilla aivan eri luokkaa.. +Bale toisi suuren lisän erikoistilanne pelaamiseen, mikäli vaparit lähtevät yhtään samalla tasolla kuin tottenhamissa.
   Kuinka moni mietti Giggsin kohdalla tämän ollessa 30, että näinköhän tuo pelaa enään useampaa vuotta.. Bale ainakin kuvista päätellen pitänyt itsen aika kovassa fyysisessä tikissä. Jos Bale olisi saatavilla olisi hänet ehdottomasti mielestäni hankittava.  Tuollahan on kuitenkin vielä niitä hyviä vuosia luultavasti jäljellä useampi, ja loukin sattuessa Martial&Kumppanit paikkaavat kyllä riittävällä tasolla.
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #608 : 05.08.2017 klo 00:05:03

Juuri näin, jos on saatavilla niin kannattaa hankkia eikä valitella mitään ikää, mies parhaimmassa peli-iässä. Man Utd on kuitenkin käsittääkseni voittamisbisneksessä mukana, jolloin huippupelaajia kannattaa hankkia vaikkei kaikilla olekaan enää 10 vuotta uraa edessä.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #609 : 05.08.2017 klo 00:15:52

Ikä ei ole ongelma, loukkaantumiset ovat. Olen toki silti sitä mieltä, että tarjolle tullessa pitää hankkia jos hinta on edes jota kuinkin järkevällä tasolla. Mutta lähtökohta lienee se, että Bale ei tervettä kautta tulisi näkemään.
pahajuju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United.


Vastaus #610 : 05.08.2017 klo 00:16:56

Ei Zlatanille tai Balelle. Vesijumppa riittää. Zlatan voi tulla, jos ymmärtää paikkansa penkillä ja kahdeksasosan palkasta, jota sai viime kaudella.

Tällä hetkellä joukkueella ei ole laitapeliä, mutta sen voi rakentaa sitten ensi kesänä, kun Lukaku voittaa meille mestaruuden tulevana kautena.
Kyrie Irving

Poissa Poissa


Vastaus #611 : 05.08.2017 klo 01:01:46

Jos Dembele on sittenkin irtoamassa Dortmundista tänä kesänä, niin Unitedin todellakin kannattaisi olla kisassa mukana.

Toki miestä ollaan viemässä tällä hetkellä Barcaan, mutta ranskalaisen myötä Unitedin oikea laita olisi vuosiksi kunnossa.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #612 : 05.08.2017 klo 01:19:21

Dembele, aavistuksen pienikokoinen ja hintelä taitopelaaja, Barca Neymar rahoineen mahdollisesti miehen perässä. Kuulostaa siltä, että päätyy Valioliigan ja Mourinhon Manun sijasta Espanjaan. ;) Kelpaisi tietysti, mutta en vaan usko millään.
Van de Pol

Poissa Poissa


Vastaus #613 : 05.08.2017 klo 11:24:32

Dembele taisi mainita jossain vaiheessa että unelmana on pelata joskus Barcelonassa. Niin voidaan unohtaa siis tämä wonderkid.
Keano Roino

Poissa Poissa


Vastaus #614 : 05.08.2017 klo 11:32:01

Silkkaa idiotismia hakkia Balea. Martti on ollut todella pirteä harkkapeleissä ja kukaan tuskin epäilee herran potenttiaalia, joten annetaan hälle mahollisuus.

JohanL

Poissa Poissa


Vastaus #615 : 05.08.2017 klo 13:20:23

Silkkaa idiotismia hakkia Balea. Martti on ollut todella pirteä harkkapeleissä ja kukaan tuskin epäilee herran potenttiaalia, joten annetaan hälle mahollisuus.



Samaa ja erimieltä. Nyt tällä hetkellä meillä tosiaan on laidoille ihan hyvin väkeä, joskin kaikki heistä on enempi tai vähempi varavaihtoehtoja sillä heidän optimipaikka olisi joku muu.

Varmoja suorittajia tuolla ei ole ketään. Todella uskon ja varsinkin toivon, että varsinkin Lingard ja Martial nyt lyövät läpi ihan todenteolla, mutta se on silti vähän siinä ja tässä. Bale ei ehkä luonteeltaan ole sellainen ronaldomainen pelaaja joka pelaa kaikki pelit alusta loppuun, joten kyllä muillekin peliaikaa irtoisi.

Lisäksi nyt tällähetkellä oloaan siinä tilanteessa jossa edes yhden pelaajan loukkaantuminen porukasta: Lukaku, Martial, Rasse, Jesse, Mikki. Tarkoittaisi sitä, että tuo yläsiipi olisi käytännössä varamiehetön. Se on ihan totta, että tuonne voi joku nykyisistä tämän kauden aikana nousta, mutta sitten ollaan taas sillä toivotaan toivotaan linjalla.

Näillä perusteilla kaatuisin siihen, että hankkisin Balen jos saatavilla on. Miehellä on lisäksi se extra flair ratkaista niitä isoja matseja. Lisäksi toisi oikean mahdollisuuden käyttää wingbäkkejä, riippumatta Shawn kondiksesta.

Muistetaan nyt, että tuskin on kuitenkaan tulossa. Sinällään spekulaatio vähän turhaa.
kzmk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Love United Hate Glazer


Vastaus #616 : 05.08.2017 klo 14:29:06

17-vuotias U18-kapteeni Lee O'Connor (puolustaja) teki kohtalaisen komean maalin Otten cupissa:

https://twitter.com/ManUtd/status/893749827145670656
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #617 : 05.08.2017 klo 16:31:30

Balen hankkiminen olisi järkevä vain jos siirtosummaan olisi liitetty ehto pelatuista peleistä. Esim. 50/60 milliä plus 30 milliä jos pelaa tietyn määrän pelejä parin seuraavan kauden aikana.
Alwaysared

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man United


Vastaus #618 : 05.08.2017 klo 19:05:02

Lisäksi nyt tällähetkellä oloaan siinä tilanteessa jossa edes yhden pelaajan loukkaantuminen porukasta: Lukaku, Martial, Rasse, Jesse, Mikki. Tarkoittaisi sitä, että tuo yläsiipi olisi käytännössä varamiehetön.

Minne unohtui Mata ja Pereira? Nähdäkseni molemmat ovat omimmillaan juurikin tuon mainitsemasi yläsiiven pelaajina ja toivottavasti kuuluvat Josen ensi kauden suunnitelmiin.

Mitä Balen hankkimiseen tulee, niin itsekin olen hieman skeptinen asian suhteen. Ei sillä, että herra olisi Manchesteriin päin liikahtamassa, mutta vaikka olisikin niin nimenomaan viime vuosien luokkaantumishistoria on se, mikä miehessä huolestuttaa. Toki on kunnossa ollessaan liigan/maailman ehdotonta eliittiä, joten hieman kaksipiippuinen juttu. Joka tapauksessa turhaa spekulointia, koska en usko että on liikkumassa Realista vielä mihinkään.
Utelias Vili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RB Leipzig


Vastaus #619 : 05.08.2017 klo 22:10:11

Jos pitäsi valita Bale 80m vs Perisic 50m, niin ottaisin 99/100 ensinmainitun.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #620 : 05.08.2017 klo 22:10:37

Jos pitäsi valita Bale 80m vs Perisic 50m, niin ottaisin 99/100 ensinmainitun.

100/100.
Alwaysared

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man United


Vastaus #621 : 06.08.2017 klo 01:27:35

Jos pitäsi valita Bale 80m vs Perisic 50m, niin ottaisin 99/100 ensinmainitun.

Tähän toki täysin sama.
JohanL

Poissa Poissa


Vastaus #622 : 06.08.2017 klo 11:43:25

Minne unohtui Mata ja Pereira? Nähdäkseni molemmat ovat omimmillaan juurikin tuon mainitsemasi yläsiiven pelaajina ja toivottavasti kuuluvat Josen ensi kauden suunnitelmiin.

Menivät tuohon kategoriaan johon listasin mahdollisesti tärkeiksi palasiksi nousevat pelaajat.

Valitettavasti en näe nyt tällä hetkellä Matan tai Pereiran tuovan mitään ratkaisevaa kentälle. Toki rotaatiossa tärkeitä palasia, ja toivottavasti rotaatio riittävästi tulee pyörimään.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #623 : 06.08.2017 klo 12:21:07

Pereirasta en tiedä, en ole nähnyt tarpeeksi. Mataa olen nähnyt tarpeeksi ja on käyttökelpoinen pelaaja, mutta lähinnä vähän pienemmässä roolissa. Kyseessä ei ole mikään Xavi tai Iniesta eikä hänestä sellaista myöskään tule. Matan ManU ura tulee kyllä jäämään pieneksi pettymykseksi. Hyvä pelaaja, mutta supertähdeksi ei ole.
JohanL

Poissa Poissa


Vastaus #624 : 06.08.2017 klo 13:11:48

Tuossa yllä asia tiivistettiin mestarillisesti. Mata on nähdäkseni käyttökelpoinen rotaatiossa ja mahdollisesti silloin kun tarvitaan asennetta kentälle.

Mies on tietynlainen väliinputoaja omassa roolissaan. Miehen heikkoudet on kiistattomat, ja ne vahvuudet ei yltä paikkaamaan niitä heikkouksia. On tuollainen Pirlo tyyppinen pelaaja ilman Pirlon taitoja.

Tuntuu muutenkin siltä, että mies ei ole kyennyt kehittymään oikein millään osa-alueella nyt viime vuosina. Jos olisi afrikkalainen niin voisi epäillä ikähuijausta. Mutta ei Mata ole ensimmäinen tai viimeinen pelaaja joka on rajallisilla ominaisuuksillaan maailman kärkeä, mutta tarvitsisi niitä käyttääkseen juuri tietynlaisen ympäristön ja taktiikan. Mata tarvitsisi itselleen hyvin klassisen kymppiroolin onnistuakseen täydellisesti, mutta ei tuota enää taideta jalkapallossa hirveästi käyttää. Jos olisi uransa pelannut viime vuosikymmenellä, olisi varmasti luonut ihan eritason uran Litmasen, Pirlon ja meidän Paulin tavoin.

 
Sivuja: 1 ... 24 [25] 26 ... 122
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa