FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.09.2025 klo 16:07:56 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 34 [35] 36 ... 122
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2017/18 - Hated, Adored, Never Ignored  (Luettu 700378 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #850 : 01.09.2017 klo 16:22:43

Mistä tuo "yleinen mielipide" oikean laidan suhteen on muodostunut? Itse en ole juuri muiden kuullut puhuvan tuosta.

No esimerkiksi tuttujen Manu fanien kanssa jutellessa ja Redcafea lukiessa on tälläinen mielikuva muodostunut. Aivan kuten vaspankin kohdalla eikä siihen sen kummempaa virallista totuutta ole olemassa. Uskoisin kuitenkin, että lähes jokainen joukkuetta seuraava täälläkin tietää ettei tuo oikea laita ole mikään Unitedin vahvuus. Imo, Mata on ollut kauden kolmessa ottelussa joukkueen hyökkäyspään heikoin palanen. Ei huono, mutta vähiten hyvä.

Yleensäkin aina löytyy kehittämisen varaa eikä siihen hyvänolontunteeseen kannata tuudittautua. Kannattaa muistaa, että vastus kovenee tästä vielä reilusti ja kuten Realia vastaan nähtiin vielä on tekemistä ennen kuin parhaiden kanssa tasapäisesti taistellaan. Se mikä riittää West hamia vastaan, ei välttämättä riitä Realia tai Bayernia vastaan.

Toki kaikkia pelaajia ei tarvitse eikä voi hankkia yhtenä kesänä, mutta kuten sanoin, en näe, että LB ja RW osasto olisi pitkällä tähtäimellä tuossa. Siis siinä vaiheessa jos/kun on tarkoitus palata kevään 2008 tasolle eli Euroopan parhaaksi seurajoukkueeksi. Sitä en tiedä pystytäänkö siihen, mutta sen pitää olla tähtäin jota silmälläpitäen joukkuetta rakennetaan.

Ei siis mitään ostamista ostamisen ilosta vaan joukkueen vahvistamista niiltä osin miltä se ei ole kilpailukykyinen parhaita seuroja vastaan. Ei hommaa kesken kannata jättää kun vihdoin ollaan nousuun päästy ja tässä mahdollisesti ollaan vain parin palasen päässä erittäin hyvästä. Kun pitkäkorvaista nostellaan niin siinä vaiheessa tehtävä on täytetty. Toki se ei ole täysin mahdotonta nykyiselläkään nipulla, mutta uskooko joku täällä siihen, että se on realistista näillä miehillä?
Alwaysared

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man United


Vastaus #851 : 01.09.2017 klo 17:38:03

Itse ajattelin, että Mkhitaryan pelaisi enemmän oikealla, Herrera keskikentällä alempana ja Pogba ylempänä.

Itsekin ajattelin ennen kauden alkua ylemmän keskikentän asettuvan juurikin tuollaiseen muottiin ja on kieltämättä tullut isona yllätyksenä ettei Herrera ole saanut alkukaudesta peliaikaa. Toisaalta on ihan yleisesti tiedossa Mourinhon pitävän Herrerasta sekä kentällä että sen ulkopuolella ja uskonkin, että mies tulee saamaan jatkossa enemmän vastuuta, varsinkin ennakkoon vahvempia joukkueita vastaan.

Mitä tulee ylemmän keskikentän ryhmitykseen, niin en missään nimessä siirtäisi Mkhitaryania pois kymppipaikalta, sillä niin vakuuttavat näytöt mies on antanut alkukaudesta tuolla paikalla. Selkeästi sopivampi rooli kaverille kuin tuo paljon puhuttu oikea laita.

Nyt kun Martial ja Rashford tuntuvat kumpainenkin olevan kovassa syysvireessä ja Matan näytöt ainakin tehojen valossa antavat vielä odottaa itseään, olisiko aivan mahdoton ajatus kokeilla Lukakun takana kolmikkoa Martial-Mkhitaryan-Rashford...? Ainakin paperilla tuntuisi toimivalta ja varsinkin nopeisiin vastahyökkäyksiin olisi olemassa valtava potentiaali tuolla yläkerran nelikolla.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #852 : 01.09.2017 klo 17:43:52

...Redcafea lukiessa on tälläinen mielikuva muodostunut.

Vuosia RedCafella pyörineenä voisin sanoa tuon olevan osittain todella ylireagoiva yhteistö, jossa asiakirjoittajien lisäksi on melkoisia hössöttäjiä. Ja taas, onhan sielläkin mielipiteitä vähän kaikesta moneen lähtöön, eikä mitään yhteistä rintamaa ole juuri missään asiassa.

Aivan kuten vaspankin kohdalla eikä siihen sen kummempaa virallista totuutta ole olemassa.

Vaspana on Young, Darmian, Blind ja ehkä joskus vielä Shaw. Tästä nelikosta kaikki on syystä tai toisesta kaukana siitä mitä pitäisi olla. Ei Mikki, Rashford ja Mata huonoja pelaajia ole, kaukana siitä, ja sinänsä nämä voivat oikealla roolilla olla ihan huippujengin avauksen pelaajia, mutta väittäisin Blindin, Darmianin ja Youngin tason olevan riittämätön Unitedin avaukseen jo ihan teoriassakin. Kyllä vaspan tarpeen virallinen totuus on mielestäni perustellumpi kuin oikean laidan. Vain Shawn paluu huipulle voisi tämän osa-alueen pelastaa pidemmässä juoksussa.

Siinä mielessä yllätyn, että tuon oikean laidan vahvistaminen tuntuu aiheuttavan näinkin paljon mutinaa.

Jos Mahrezin tason epäileminen on mutinaa, niin olkoon. En vain usko, että algerialainen on tasaisesti mestaruuskauden tasoinen pelaaja, eikä ilmeisesti usko ihan jokainen suurseurakaan. Eiköhän tuo olisi myyty jo johonkin Valioliigaan, jos tasosta oltaisiin niin varmoja kuin sinä olet. Varmaan joku 50 miljoonaa olisi hinta ollut euroissa. Ei välttämättä riskin arvoinen arpa. Ja näin, vaikka olikin Vuoden Pelaaja silloin vähän aikaa sitten, kun Ranieri oli myös Maailman Paras Manageri.

On toki tässä suhteessa vieläkin parantamista: Aikamoista keskelle puskemista oli kyllä kahdessa viime pelissä ennen ratkaisumaalien tuloa.

Tämä on kyllä aivan totta. Juuri nyt Unitedin pelissä ei ole juurikaan eroa viime kauteen, mutta maalisarake näyttää hyvältä. Viimeistelyhän se ongelma viime kaudella oli, kuten on tullut jankutettua vähän joka yhteydessä, joten eipä tämä sinänsä yllätä. Ja aivan varmasti tälläkin kaudella jää ne maalit lukuisista paikoista huolimatta tekemättä, toivotaan vaan että tarpeeksi harvoin näin.

Eli ennen muuta vasemmalla puolustuskaistalla mennään Blindin ja Darmianin (Youngin) johdolla nyt sitten eteenpäin. Yksi ehdottomia onnistujia avauspeleissä on ollut Jones, joka tuntuu onnistuvan nyt tällä kertaa Baillyn kanssa (Rojo vast. viime kaudella). Vähemmän yllättäen Smalling on näin ollen viltissä.

Tältähän se näyttää ja muistetaan nyt se Shaw kuitenkin vielä, vaikka onkin jo monien kirjoissa kuopattu. Myös tuo odotettu kolmen topparin linja saattaa jossain vaiheessa näkyä Unitedissa käytössä. Kolmen linja tekisi Youngista ja aikaisemmin wingbackina kokeillusta Lingardista kertaluokkaa käyttökelpoisempia pelaajia. Silti, vaarallisen ohuelle jäi nyt vasenkaista, ainakin mitä takuuvarmaan laatuun tulee. Kaikki muut odottamani hankinnat tuli, mutta hankinta vasemmalle laidalle jäi tekemättä.

Smalling, Rojo ja Lindelöf ovat tosiaan toppariksi varalla ja hyvä näin. Tältä osin United on erittäin hyvissä kantimissa, en olisi huolissani, vaikka toki muistissa on tämän osaston loukkaantumisherkkyys. Paperilla on kuitenkin tarpeeksi nimiä.

Sama koskee myös Herreraa. Ei mahdu mukaan. Kenties "isot" pelit (ja loukkaantumiset) tuovat sitten muutoksen (Mata/Mkhitaryan pois ja Herrera tilalle), mutta väliinputoaja-pelaajana odotetusti ei mahdu kun United näyttäisi saavan asiat kk:lla jonkinmoiseen järjestykseen.

Jo tosiaan ihmettelinkin, että vasta nyt olet henkseliä paukuttanut tähän vähättelemääsi Herreraan liittyen. On tosiaan ollut niin, että viime kauden Vuoden Pelaaja on toistaiseksi jäänyt jämäminuuteille, kun keskikentän keskusta on miehitetty pääosin kahdella miehellä Mikin pelatessa kymppinä. Vaikeata sanoa Mourinhon epäonnistuneen tässä roolituksessa, kun tulosta tulee ja yksilötasolla Matic toimii hienosti ankkurina, Miki on nakellut viisi syöttöä ja Pogbakin on ollut tehokkaana. Vaikeata tätä palettia on muuttaa ennen kuin sitten tulee vastaan vähän kovempaa jengiä. Silloin Herrera on aivan varmasti mukana taas, koska silloin kolmen KK-pelaajan keskusta on hyvinkin todennäköinen.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #853 : 01.09.2017 klo 18:16:43

Vaspana on Young, Darmian, Blind ja ehkä joskus vielä Shaw. Tästä nelikosta kaikki on syystä tai toisesta kaukana siitä mitä pitäisi olla. Ei Mikki, Rashford ja Mata huonoja pelaajia ole, kaukana siitä, ja sinänsä nämä voivat oikealla roolilla olla ihan huippujengin avauksen pelaajia, mutta väittäisin Blindin, Darmianin ja Youngin tason olevan riittämätön Unitedin avaukseen jo ihan teoriassakin. Kyllä vaspan tarpeen virallinen totuus on mielestäni perustellumpi kuin oikean laidan. Vain Shawn paluu huipulle voisi tämän osa-alueen pelastaa pidemmässä juoksussa.

Vaspan tarve on ehkä suurempi kuin RW:n, mutta en näe näiden pelipaikkojen tilanteessa kovin suurta eroa. Kummallakin "voidaan mennä", mutta kumpikaan ei ole mikään joukkueen vahvuus. Tällä hetkellä vielä näyttäisi siltä, että Rashfordkin on lähinnä vasemman puolen vaihtoehto Martialin kanssa.

Täytyy myöntää, että itse kuulun siihen ikäluokkaan joka on tottunut vähintäänkin hyvään Unitedin laitapelin suhteen. Giggs:n, Ronaldon, Beckhamin jne huippuvuodet todistaneena tuo nykyinen tarjonta vaan tuntuu laimealta. Kun muistaa nuo vuodet (niin kuin varmasti moni kirjoittajista muistaa) niin tietää, että parantamisen varaa on, ja sitä on paljon. Helvetti, että kovettaisi kun jostain löytyisi uusi Beckham keskittämään tuota palloa Matan, Lingardin ja Valencian sijaan. Pallot ei jäisi ensimmäiseen puolustajaan eikä leijailisi koko boksin yli. Ja voinee myös sanoa, että eihän tuo jokapaikanhöylä Blind:kaan ihan Irwinin tai Evran asemaa aja. Jotain tuosta joukkueesta vielä puuttuu ylöspäin mentäessä ja ainakin itse lasken laidat siksi ongelmakohdaksi. Keskikenttä tuntuu toimivan Pogban ja Maticin johdolla, Lukaku on hyvä siinä mitä tekee ja Mkhitaryan menee hyvin keskemmällä. Puolustuskin pitää, mutta laidoilta puuttuu vaarallisuutta. Siis siltä puolelta missä ei pelaa Rashford tai Martial. Vaikka Rasse ei ole älyttömästi numeroiden valossa ole tulosta tehnytkään niin hän on kuitenkin ollut vaarallinen. Ei ole kaukana siitä, että kohta alkaa myös numeroiden valossa tapahtua.
« Viimeksi muokattu: 01.09.2017 klo 18:19:58 kirjoittanut Giggs82 »
niinon

Poissa Poissa


Vastaus #854 : 01.09.2017 klo 19:08:00

Vaikka Rasse ei ole älyttömästi numeroiden valossa ole tulosta tehnytkään niin hän on kuitenkin ollut vaarallinen. Ei ole kaukana siitä, että kohta alkaa myös numeroiden valossa tapahtua.
Täysin samaal mieltä tästä. Saa vähän tasaisuutta otteisiin, niin voi nousta ihan eliittiin maailmassa.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #855 : 01.09.2017 klo 19:11:20

Kummallakin "voidaan mennä", mutta kumpikaan ei ole mikään joukkueen vahvuus.

Tämä on toki päivänselvä asia ollut nähdyillä näytöillä, mutta toimivaksi paketiksi voi kokonaisuus siltikin kostautua.

Täytyy myöntää, että itse kuulun siihen ikäluokkaan joka on tottunut vähintäänkin hyvään Unitedin laitapelin suhteen. Giggs:n, Ronaldon, Beckhamin jne huippuvuodet todistaneena tuo nykyinen tarjonta vaan tuntuu laimealta.

No näinhän se on, varsinkin kun joukkueessa ei ole juuri ollenkaan varsinaisia laitapelaajia hyökkäyspäässä tuollaisessa perinteisessä mielessä. Ajat on muuttuneet. Eipä missään huippujoukkueissa mitään tuollaisia beckhamaisia keskityskoneita juurikaan ole, kun 4-4-2 ei muodissa ole vähään aikaan ollut.

Ei ole kaukana siitä, että kohta alkaa myös numeroiden valossa tapahtua.

Tätä toivotaan ja varsinkin siinä tapauksessa myös 4-3-3 kokeilua niin, että Martial ja Rashford pelaavat laitahyökkääjinä Lukakun hoitaessa keskushyökkääjän tontin.
Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #856 : 01.09.2017 klo 19:16:43

Tätä toivotaan ja varsinkin siinä tapauksessa myös 4-3-3 kokeilua niin, että Martial ja Rashford pelaavat laitahyökkääjinä Lukakun hoitaessa keskushyökkääjän tontin.

Jossain kevyemmässä kotimatsissa voisi kokeilla myös 4-2-3-1 muodostelmaa, jossa Lukakun takana on Martial-Mikki-Rasse, olisi ainakin vauhdikas ja haastoihin pystyvä kolmikko, mutta tuo saattaisi mennä liiaksi puskemiseksi.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #857 : 01.09.2017 klo 21:23:46

1. Juuri nyt Unitedin pelissä ei ole juurikaan eroa viime kauteen, mutta maalisarake näyttää hyvältä.

2. Myös tuo odotettu kolmen topparin linja saattaa jossain vaiheessa näkyä Unitedissa käytössä. Kolmen linja tekisi Youngista ja aikaisemmin wingbackina kokeillusta Lingardista kertaluokkaa käyttökelpoisempia pelaajia. Silti, vaarallisen ohuelle jäi nyt vasenkaista, ainakin mitä takuuvarmaan laatuun tulee. Kaikki muut odottamani hankinnat tuli, mutta hankinta vasemmalle laidalle jäi tekemättä.

3. Smalling, Rojo ja Lindelöf ovat tosiaan toppariksi varalla ja hyvä näin. Tältä osin United on erittäin hyvissä kantimissa, en olisi huolissani, vaikka toki muistissa on tämän osaston loukkaantumisherkkyys. Paperilla on kuitenkin tarpeeksi nimiä.

4. Jo tosiaan ihmettelinkin, että vasta nyt olet henkseliä paukuttanut tähän vähättelemääsi Herreraan liittyen. ...Silloin Herrera on aivan varmasti mukana taas, koska silloin kolmen KK-pelaajan keskusta on hyvinkin todennäköinen.
1. Eroa on minusta aikalailla. Vaikea "vauhdikkuutta/vaarallisuutta" on tietysti mitata, mutta =-merkkien vetäminen viime kauteen en kyllä allekirjoita. Lukaku on selvä upgrade Zlataniin kokonaisuudessaan ja nyt myös kk pelaa paljon paremmin kokonaisuutena. Siis tähän asti.

2. Toivottavasti ei. Youngin lämmittely menee kyllä jo enempi säälin puolelle. No, vähän rakentavammalla otteella, minusta on näyttänyt epämääräisen mittatikun perusteella että niin Valencia kuin Blind ovat pelanneet ylempänä/hyökkäävämmin mitä viime kaudella. Voi toki johtua vastustajista ja näköharhasta, mutta jos/kun näin on, niin en kyllä näe mitään etuja tuomalla kolmatta pelaajaa varmistelemaan keskelle. Ts. Blind ja Valencia tuovat jo ne tehot ylöspäin tässä systeemissä mitä heistä on ulosmitattavissa.

Ja kyllä Maticin on tuotava jo se tasapaino keskelle mitä tarvitaan. Vielä ihan nappiin tämä ei ole mennyt (Leicester-matsi esim.), mutta odotetaan vieläkin parempaa jatkossa.

3. "Paperilla tarpeeksi nimiä": No joo, mutta eihän tämä ole se priority 1., vaan taso. Kyllä sieltä löytyy vielä kapteenia ym. penkiltä paikkaamaan, mutta kun pistepussin pitää karttua, niin kovaa suoritusta pitää tulla jatkuvasti toppariosastolla parhaalla mahdollisella kokoonpanolla. Aivan katastrofi on kyllä Lindelöf ollut tähän asti ja näyttää siltä, että pitkää pinnaa todellakin vaaditaan. Jäämme pidättämään hengitystä.

4. Enhän minä paukuttele henkseleitä. :D Valitettavasti (paremminkin ehkä onneksi) en ehdi räksyttämään vanhaan tahtiin. Totesin vain faktan tässä vaiheessa. Mitään tulevaisuudentakuita ei tietenkään voi antaa, mutta juuri nyt nähty ei yllätä. Fellainin vahvat pelit ovat nostaneet myös senkin vaihtoehdon pöydälle, että onko hän jopa Herreran edellä kun ne haastavemmat karikot alkavat tulla eteen.

Ja mitä tulee Herreraan, tai oikeastaan keneen tahansa yksittäiseen pelaajaan, eipä juuri kiinnosta. Minua kiinnostaa vain yksikön nimeltä United suoritus.
« Viimeksi muokattu: 01.09.2017 klo 21:27:25 kirjoittanut Henski »
matio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lakeuden kruunu SJK & Manchester United


Vastaus #858 : 01.09.2017 klo 21:27:06

Jossain kevyemmässä kotimatsissa voisi kokeilla myös 4-2-3-1 muodostelmaa, jossa Lukakun takana on Martial-Mikki-Rasse, olisi ainakin vauhdikas ja haastoihin pystyvä kolmikko, mutta tuo saattaisi mennä liiaksi puskemiseksi.
Tuo on 4-2-3-1 kuulosta ensi alkuun loistavalta ryhmittymältä, mutta siinä on sellainen puute että Pogpa joutuu liian puolustavaan rooliin. Nyt kun miehestä on alettu saamaan tehoja irti, niin alemmaksi kentällä häntä ei voi laskea ja optimi avauksesta miestä ei voi pois jättää.
« Viimeksi muokattu: 01.09.2017 klo 21:32:50 kirjoittanut matio »
Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #859 : 01.09.2017 klo 21:37:14

Tuo on 4-2-3-1 kuulosta ensi alkuun loistavalta ryhmittymältä, mutta siinä on sellainen puute että Pogpa joutuu liian puolustavaan rooliin. Nyt kun miehestä on alettu saamaan tehoja irti, niin alemmaksi kentällä häntä ei voi laskea ja optimi avauksesta miestä ei voi pois jättää.

Tuo 4-2-3-1 ei ehkä kuvaa sitä, mitä tarkoitin täydellisesti, nythän Mikki on pelannut kymppipaikalla ja Pogba hieman alempana ja sitten Matic ankkurina, eli tuo järjestelmä on epäsymmetrinen.
niinon

Poissa Poissa


Vastaus #860 : 01.09.2017 klo 22:01:58

Juuri tuo 4-2-3-1 on ollut alkukaudesta käytössä. Pogba ja Matic vaan roolitettu erilailla, Matic varmistelee ja Pogba saa vapaammin hyökätä, mutta kyllä Pogbakin on puolustettaessa ollut muodossa aika alhaalla.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #861 : 01.09.2017 klo 22:06:05

4. Enhän minä paukuttele henkseleitä. :D Valitettavasti (paremminkin ehkä onneksi) en ehdi räksyttämään vanhaan tahtiin. Totesin vain faktan tässä vaiheessa. Mitään tulevaisuudentakuita ei tietenkään voi antaa, mutta juuri nyt nähty ei yllätä. Fellainin vahvat pelit ovat nostaneet myös senkin vaihtoehdon pöydälle, että onko hän jopa Herreran edellä kun ne haastavemmat karikot alkavat tulla eteen.

Fellaini on vaihtoehto hyökkäyspäähän, eikä todennäköisesti pelaa Herreran paikalla muuta kuin pakon edessä. Olen melko varma, että kovempia joukkueita vastaan Mourinho ei lähde samalla ryhmityksellä kuin ensimmäisissä peleissä. Siellähän on käytännössä ollut nyt 5 selkeästi hyökkäysorientoitunutta pelaajaa, vaikka Pogba nyt on kelvollinen puolustussuuntaan. Jos United pelaa kovempia joukkueita vastaan neljän linjalla, niin ihmettelen mikäli siinä toppareiden edessä ei nähdä Herreraa ja Maticia.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #862 : 01.09.2017 klo 22:16:05

Fellaini on vaihtoehto hyökkäyspäähän, eikä todennäköisesti pelaa Herreran paikalla muuta kuin pakon edessä. Olen melko varma, että kovempia joukkueita vastaan Mourinho ei lähde samalla ryhmityksellä kuin ensimmäisissä peleissä. Siellähän on käytännössä ollut nyt 5 selkeästi hyökkäysorientoitunutta pelaajaa, vaikka Pogba nyt on kelvollinen puolustussuuntaan. Jos United pelaa kovempia joukkueita vastaan neljän linjalla, niin ihmettelen mikäli siinä toppareiden edessä ei nähdä Herreraa ja Maticia.
Olen tästä toki samaa mieltä. Tn:tä on juuri tuo ryhmitelmä. Vaihtoehtona on lähinnä Matan/Mkhitaryanin korvaaminen Fellainilla siten, että hän pelaa sen pykälän verran alempana mitä mainitut kaksi (silloin kun seilaavat Lukakun takamaastossa). Lähinnä Herreran suurin riski on pelaamattomuus, mutta eiköhän tämäkin ala korjaantumaan rasituksen ja loukkaantumisten alkaessa.

Olisi kyllä enemmän kuin toivottavaa, että nykyinen formaatio saisi itsestään sellaisen paketin kasaan, että mitään muutoksia tarvitsisi tehdä yhtään ketään vastaan. Tähän pitäisi olla mahdollisuudet (/tämän pitäisi olla tavoitteena), mutta kuten todettua, todennäköistä tämä ei ole.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #863 : 01.09.2017 klo 22:35:40

Olisi kyllä enemmän kuin toivottavaa, että nykyinen formaatio saisi itsestään sellaisen paketin kasaan, että mitään muutoksia tarvitsisi tehdä yhtään ketään vastaan. Tähän pitäisi olla mahdollisuudet (/tämän pitäisi olla tavoitteena), mutta kuten todettua, todennäköistä tämä ei ole.

Olen melko varma, ettei Mourinhon aikana tulla tuollaista näkemään. Eihän sitä nähty Fergusoninkaan aikana, enkä pidä tuota edes tavoiteltavana asiana, sillä pelien seuraaminen on paljon mielenkiintoisempaa jos se on vaihtelevampaa. Toki myös tulokset ovat usein parempia.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #864 : 02.09.2017 klo 06:28:28

1. Eroa on minusta aikalailla. Vaikea "vauhdikkuutta/vaarallisuutta" on tietysti mitata, mutta =-merkkien vetäminen viime kauteen en kyllä allekirjoita. Lukaku on selvä upgrade Zlataniin kokonaisuudessaan ja nyt myös kk pelaa paljon paremmin kokonaisuutena. Siis tähän asti.

Ensin sanoit, että on ollut puskemista tällä kaudella, nyt sitten että eroa on aikalailla. Mielestäni eroa on tuloksissa aikalailla, tekemisessä vähemmän. Viime kaudella esitykset oli melko samaa luokkaa vastaavissa otteluissa, mutta viimeistely ei. Lukaku on Zlataniin verrattuna upgrade viimeistelyssä. Ja kuten jo usein kirjoitettua, Pogban pelaamista taas hyödyttää Matic, nyt rooli on selkeämpi ylöspäin, mutta kyllähän ne kymmenen tolppaa hänenkin kokonaistehoja heikensivät viime kaudella. Esitykset Pogballa oli jo tuolloin hyviä pääosin. Isoin muutos on yksilötasolla Mikin pelaaminen kymppinä, joka on näkynyt myös koko joukkueen pelaamisessa.

2. Toivottavasti ei. Youngin lämmittely menee kyllä jo enempi säälin puolelle. No, vähän rakentavammalla otteella, minusta on näyttänyt epämääräisen mittatikun perusteella että niin Valencia kuin Blind ovat pelanneet ylempänä/hyökkäävämmin mitä viime kaudella.

Youngin mainitsit ihan itse, minä vaan teroitin tätä, että wingbackina miehestä todennäköisesti saataisiin enemmän irti kuin perinteisenä laitapakkina. Mourinhon jo itse kertoili, että oli wingbackiksi taipuvan laitapelaajan perässä, jotta voisi peluuttaa kolmen linjaa.

Voi toki johtua vastustajista ja näköharhasta, mutta jos/kun näin on, niin en kyllä näe mitään etuja tuomalla kolmatta pelaajaa varmistelemaan keskelle.

Onko tosiaan niin, että ymmärrät kolmen linjan nimenomaan puolustavampana formaationa? Ehkä ymmärrän hiljalleen miksi et uskonut tämän formaation tulevan niin isosti kun se on nyt tullut.

3. "Paperilla tarpeeksi nimiä": No joo, mutta eihän tämä ole se priority 1., vaan taso.

Nimiä tarpeeksi liittyi tuohon loukkaantumisherkkyyteen, ei tasoon. Vähän ehkä epäselvästi kirjoitettu, mutta siis uskon kyllä Baillyn, Rojon, Smalling ja Jonesin tason olevan riittävä, kunhan vaan kunnossa pysyvät.

Aivan katastrofi on kyllä Lindelöf ollut tähän asti ja näyttää siltä, että pitkää pinnaa todellakin vaaditaan. Jäämme pidättämään hengitystä.

Uskotko, että hyvät näytöt harjoituskaudelta pitäisi ottaa vakavasti? Jos et, niin miksi sitten huonot näytöt pitäisi?

Itse odottelen ihan rauhassa Lindelöfiltä näyttöjä tosipeleissä ennen kuin dumaan "aivan katastrofiksi" miehen. Juuri nyt näyttäisi siltä, ettei kiirettä ole tosipeleihin, homma toimii hyvin näin.

Totesin vain faktan tässä vaiheessa. Mitään tulevaisuudentakuita ei tietenkään voi antaa, mutta juuri nyt nähty ei yllätä.

Ei yllätä, koska has-beeniksi huudellun Maticin sivuuttaminen on hieman vaikeata näissä helpommissa otteluissa. Matic on ehkä se yllättäjä.

Kerros vielä kerran, miksi et usko Herreran olevan tarpeeksi hyvä Unitediin? Kannattajien suosikki on erittäin pätevä pelaaja, joten vähän ihmettelen tätä jatkuvaa ajojahtausta sinun suunnalta.
« Viimeksi muokattu: 02.09.2017 klo 06:51:37 kirjoittanut candidate »
Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #865 : 02.09.2017 klo 07:50:31

http://www.valenciacf.com/ver/72853/comunicado-oficial--andreas-pereira.html

Itse olen pettynyt tähän ratkaisuun, toisaalta onneksi laina on pääsarjajoukkueeseen ja Valencia ilmeisesti todella halusi kaverin, joten peliaikaa on todennäköisesti tulossa.
niinon

Poissa Poissa


Vastaus #866 : 02.09.2017 klo 07:59:14

http://www.valenciacf.com/ver/72853/comunicado-oficial--andreas-pereira.html

Itse olen pettynyt tähän ratkaisuun, toisaalta onneksi laina on pääsarjajoukkueeseen ja Valencia ilmeisesti todella halusi kaverin, joten peliaikaa on todennäköisesti tulossa.
Itsekkin luulin, että Pereiralle on suunniteltu roolia Unitedissa tälle kaudelle. Noh, ehkä parempi näin, kunhan vaan saa paljon peliakaa. Ainakin Valenciassa on hyvä valmentaja.

Edit. ilmeisesti laina on vielä kahden kauden mittainen, mikä tuntuu aika oudolta.
« Viimeksi muokattu: 02.09.2017 klo 08:57:53 kirjoittanut niinon »
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #867 : 02.09.2017 klo 09:36:22

Pereiraa olisi ollut mukava nähdä pelaavan Unitedissa, mutta Pereiran pelipaikalle on sen verran tunkua, että korkeintaan jämäminuutteja olisi tarjolla. Itse asiassa tuo voi olla oikein hyvä ratkaisu, sillä Valencia alkaa olla jo sen tason joukkue, että nähdään mihin kaverista oikeasti on. Granadassa onnistuminen oli hyvä juttu, mutta Granada on aika kaukana Unitedista ja Valencia-lainaa voidaan pitää jonkilaisena askeleena oikeaan suuntaan. Yli 30 peliä Valenciassa on paljon parempi kuin muutaman pelin jämäminuutit Unitedissa.

Ja ainakin niissä lähteissä joihin itse törmäsin, puhutaan yhden kauden lainasta.
niinon

Poissa Poissa


Vastaus #868 : 02.09.2017 klo 10:01:53

Niinpä näyttääkin olevan muissa lähteissä vuoden laina, josta Valencia maksaa 3 milj. puntaa. Laliiga.com uutisoi 2 vuoden lainasta.
Alwaysared

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man United


Vastaus #869 : 02.09.2017 klo 20:42:34

100% sama Eiccun yllä kirjoittamaan. Hyvä laina, poisitiivinen laina. Ja näin.

Valencia alkaa olemaan tasoltaan ja statukseltaan jo sellainen paikka, että jos minuutteja vain tulee säännölisesti vyölle, niin kasvattaa ja kehittää pelaajaa paljon enemmän kuin kaljacupit ja valjun jämäminuutit Unitedissa. Ylos
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #870 : 02.09.2017 klo 23:48:49

Kerros vielä kerran, miksi et usko Herreran olevan tarpeeksi hyvä Unitediin? Kannattajien suosikki on erittäin pätevä pelaaja, joten vähän ihmettelen tätä jatkuvaa ajojahtausta sinun suunnalta.

Herrera on jännä tapaus. On hyvä pelaaja, mutta silti usko ei ihan riitä siihen, että voi olla todellinen luottopelaaja menestyvässä Valioliiga joukkueessa. Sen kyllä on osoittanut, että taso riittää alisuorittavan seuran valonpilkahdukseksi. Näen mielelläni Herreran joukkueessa, mutta niin, että hänen roolinsa tulee pikemminkin olla se hyvä vaihtomies. Hieman samat sanat pätee mm. aiemmin puheeksi otettuun Mataankin. Mikä on se Herreran ylivertainen vahvuus jolla hän pystyy nousemaan keskikentän herraksi ja menestyvän Valioliiga joukkueen vakio avaajaksi? Mielestäni sellainen huippukyky mieheltä puuttuu ja on ilmeinen vaara, että hänestä tulee jonkin sortin väliinputoaja keskikentällä jossa Pogba hoitaa hyökkäyspään säkenöinnin ja Matic puolustusvelvoitteet. Kaiken kaikkiaan on pakko todeta, että ei nämä Manun espanjalaiset kuitenkaan ihan Xaveja, Busquetseja tai Iniestoja ole.  

« Viimeksi muokattu: 02.09.2017 klo 23:52:12 kirjoittanut Giggs82 »
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #871 : 03.09.2017 klo 00:23:57

Herrera on jännä tapaus. On hyvä pelaaja, mutta silti usko ei ihan riitä siihen, että voi olla todellinen luottopelaaja menestyvässä Valioliiga joukkueessa. Sen kyllä on osoittanut, että taso riittää alisuorittavan seuran valonpilkahdukseksi. Näen mielelläni Herreran joukkueessa, mutta niin, että hänen roolinsa tulee pikemminkin olla se hyvä vaihtomies. Hieman samat sanat pätee mm. aiemmin puheeksi otettuun Mataankin. Mikä on se Herreran ylivertainen vahvuus jolla hän pystyy nousemaan keskikentän herraksi ja menestyvän Valioliiga joukkueen vakio avaajaksi? Mielestäni sellainen huippukyky mieheltä puuttuu ja on ilmeinen vaara, että hänestä tulee jonkin sortin väliinputoaja keskikentällä jossa Pogba hoitaa hyökkäyspään säkenöinnin ja Matic puolustusvelvoitteet. Kaiken kaikkiaan on pakko todeta, että ei nämä Manun espanjalaiset kuitenkaan ihan Xaveja, Busquetseja tai Iniestoja ole.  

Herrera on omasta mielestäni hyvin saman tyyppinen pelaaja kuin Fletcher parhaina päivinään. Mourinhohan aikanaan kommentoi Fletcherin poissaoloa CL-finaalista tähän tapaan: "Fletcher is more important than people think. His work in midfield, especially in the midfield 'wars', in crucial matches is very important. Man United will miss his pace and aggression in defensive actions: he 'eats' opponents in defensive transition. I believe Xavi and Andrés Iniesta are happy Fletch is not playing."

Näkisin Herreran todella arvokkaana pelaajana nimen omaan kovempia joukkueita vastaan Maticin rinnalla, koska on paljon liikkuvampi kuin Matic ja puolustussuuntaan ilkeämpi kuin Pogba. Herrera on kuitenkin myös kohtuullisen hyvä ylöspäin ja nousee hanakasti hyökkäyksiin mukaan, kuten pitääkin, jos alempana keskikentällä on kaksi pelaajaa. Vaikka minuutit on jäänyt vähiin, niin melko varmasti pelien kovetessa Herreran vastuu kasvaa ja toivottavasti arvostus nousee.
Keijo

Poissa Poissa


Vastaus #872 : 03.09.2017 klo 02:59:05

Kyllä on maailmankirjat sekaisin ja ihmisillä ajatukset pilvissä. Vaikka tosiaan tämän hetkinen keskikenttä on toiminut todella hyvin ja Matic ollut loistava, niin spekulointi Herreran riittämättömyydestä on suorastaan naurettavaa. Ettekö ole katsoneet matseja viimeiset kaudet??? De Gean lisäksi ainoa maailman luokan pelaaja vaikeiden vuosien aikana. Siis otteiden perusteella, ei selässä lukevien nimien mukaan.
JohanL

Poissa Poissa


Vastaus #873 : 03.09.2017 klo 11:05:36

Kyllä on maailmankirjat sekaisin ja ihmisillä ajatukset pilvissä. Vaikka tosiaan tämän hetkinen keskikenttä on toiminut todella hyvin ja Matic ollut loistava, niin spekulointi Herreran riittämättömyydestä on suorastaan naurettavaa. Ettekö ole katsoneet matseja viimeiset kaudet??? De Gean lisäksi ainoa maailman luokan pelaaja vaikeiden vuosien aikana. Siis otteiden perusteella, ei selässä lukevien nimien mukaan.


Ehkä pitäisi kysyä niin päin, että kenet Herrera ohittaisi nokkimisjärjestyksessä päästäkseen kentälle? Alkukaudesta siellä on ollut Mikki, Pogba ja Matic. Kyllähän tuossa nyt Herreralla tiukkaa tekee avaukseen päästäkseen.

Herrera on parhaimmillaan ollut todella hyvä, pahimmillaan hänen takiaan ollaan hävitty otteluita. Ehkä se pahin muisto on toissakauden lopun West Ham peli, jossa miehen töppäilyt kostautuivat lopulta UCL paikkana.

Kyllähän Herrera hyvä pelaaja on, sitä on hankala kieltää. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että hankala on mahtua avaukseen ellei peliryhmitystä muuteta, tai bussia lyödä parkkiin joihinkin yksittäisiin peleihin.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #874 : 03.09.2017 klo 11:14:25

Herrera on hyvä pelaajaa, muttei missään tapauksessa maailmanluokkaa. Tuskin istuisikaan penkillä jos olisi. Herreran vahvuus on, että hänellä ei ole selkeitä heikkouksia. Ja heikkous se, ettei ole selkeitä vahvuuksia. Vähän sellaista keskikentän yleispelaajan vikaa. Ja oma näkemykseni, että tästä syystä onkin penkillä Maticin ja Pogban sijaan.

 
Sivuja: 1 ... 34 [35] 36 ... 122
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa