Asasel
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #450 : 18.07.2017 klo 15:57:20 |
|
Robertsonin siirto näyttää toteutuvan(10milj.£). Ojo ilmeisesti Fulhamiin lainalle. Eikö Morenoa huoli kukaan?
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #451 : 18.07.2017 klo 16:02:25 |
|
Robertsonin siirto näyttää toteutuvan(10milj.£). Ojo ilmeisesti Fulhamiin lainalle. Eikö Morenoa huoli kukaan?
Ehkä Klopp näkee Morenossa vielä potentiaalia. Milner tuskin enää kovin montaa kautta Poolissa jatkaa, Moreno ja Robertson mahtuu kyllä samaan mestarijengiin.  Itse samaa mieltä Gerharddin kanssa, mutta myös jotain tälläistä tuolla bussinratissa pohdin kolmen topparin vaihtoehdoksi: -------------------------------Sturridge ------------------ Firmino Salah ---------------------------------------- Mane --------------------- Coutinho -------------------- Can / Henderson Milner ------------------------------------- Clyne ----------------- Matip ------ Lovren (/Van Dijk) ----------------------- Mignolet
|
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #452 : 18.07.2017 klo 16:29:22 |
|
Omasta mielestäni tuo on liian hyökkäävä, vastahyökkäyksissä puolustuslinja on aika haavoittuvainen. Valioliigassa nyky TV-diilillä ei ole yhtäkään heittopussia vaan kaikilla on laadukkaita pelaajia, jotka pystyvät rankaisemaan tilaisuuden tullen. Sen takia mielestäni on tärkeää, että näissä "bussipeleissä" ei ainakaan anneta vastustajalle ensimmäistä maalia. Kloppohan sanoi jossain haastattelussa, että Hongkongissa kokeillaan uutta "tactical approachia". Mielenkiintoista nähdä mikä tuo uusi taktinen lähestymistapa on.
|
|
|
|
|
Knight
Poissa
Suosikkijoukkue: Reppana-modet
|
 |
Vastaus #453 : 18.07.2017 klo 17:18:30 |
|
Pelaajaliikennettä tullaan näkemään varmasti vielä siirtoikkunan aikana. Tämän hetken tilanne kun on esim. CL-joukkueen osalta se, että A-listan pelaajia on liikaa. Jos oletetaan, että nelikko Lucas (jonka siirto on viimeistelyä vaille valmis), Sakho, Markovic ja Alberto Moreno kaikki lähteävät sekä seurassa edelleen treenaava Ádám Bogdán ei saa uutta sopimusta (sopimus ymmärtääkseni päättyi viime kuussa) eli poistuu myös vahvuudesta, on pelaajia silti yksi liikaa. Ja tämä siis ilman uusien pelaajien hankkimista. Toki odotettavissa on, että yksi kolmesta maalivahdista lähtee lainalle (Ward tai Karius), joten sen myötä tilanne olisi se, että jokaista uutta hankintaa varten tarvitaan myös yksi myynti tai lainalle lähtö. Tai sitten joku jää ulos CL-peleistä kokonaan. HG-sääntöjen osalta tilanne on aika selkeä. Joukkueessa on neljä omaa kasvattia (Jon Flanagan, Jordan Williams, Lloyd Jones ja Connor Randall) eli heillä on vapaat kiintiöpaikat CL:ään vaikkei yksikään heistä olekaan varsinaisesti ykkösjoukkueen ottelukokoonpanon pelaajia (Flanno toki voi vielä yllättää). Muita HG-pelaajia on yhdeksän (tai 8, jos Ward lähtee lainalle), joten neljälle heistä on kiintiöpaikat ja loput ovat sitten kilpailemassa "ulkomaalaispelaajien" kanssa lopuista 17 paikasta. Maalivahtien osalta Ryan Fultonin siirron myötä "kolmosveskaksi" olisivat tarjolla Shamal George ja Caoimhin Kelleher. Kamil Grabara pitäisi rekisteröidä A-listalle, jota tuskin tapahtuu. Nuo kaksi ensin mainittua pääsevät B-listalle.
Valioliigan osalta tilanne on hieman parempi, koska samoilla oletuksilla kuin yllä paikkoja on vapaana jopa kaksi. HG-pelaajia on 12 (tai 11, jos Ward lähtee lainalle), joten sen suhteen ei ole mitään ongelmia. Eli kaksi hankintaa voidaan tehdä ilman lisämyyntitarpeita. Sen jälkeen pitäisi jo myydä pois tieltä.
Lisäksi tähän väliin vielä sellainen tieto, että Akatemiakatsauksen pyrin saamaan tehdyksi heinäkuun aikana eli tulossa on.
|
|
|
|
|
Captain Oats
Poissa
Suosikkijoukkue: Afrikan tähdet
|
 |
Vastaus #454 : 18.07.2017 klo 17:43:46 |
|
-------------------------------Sturridge ------------------ Firmino
Salah ---------------------------------------- Mane --------------------- Coutinho -------------------- Can / Henderson
Milner ------------------------------------- Clyne ----------------- Matip ------ Lovren (/Van Dijk)
----------------------- Mignolet
Toimii varmaan Fifassa loppuhetkillä tappioasemassa. Jos Coutinhoa peluutetaan keskikentällä, niin rinnalla täytyy olla vähintään kaksi puolustavampaa pelaajaa.
|
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #455 : 18.07.2017 klo 18:02:37 |
|
Tuon perusteella CL:ään rekisteröidyt pelaajat olisivat todennäköisesti: Mignolet Karius Clyne Flanagan RobertsonMilner van DijkLovren Matip Klavan Henderson Can Wijnaldum KeitaGrujic Lallana Mane Salah Coutinho Firmino Sturridge Origi Woodburnia ja TAAta ei ilmeisesti tarvitse rekisteröidä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.07.2017 klo 18:07:48 kirjoittanut Nutmeg »
|
|
|
|
|
|
|
AndyLove
Poissa
Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool
|
 |
Vastaus #457 : 18.07.2017 klo 19:09:57 |
|
Toimii varmaan Fifassa loppuhetkillä tappioasemassa. Jos Coutinhoa peluutetaan keskikentällä, niin rinnalla täytyy olla vähintään kaksi puolustavampaa pelaajaa.
Kyllä se toimii ihan normaalistikkin kun pelaa vain oikein. Eihän tuo nyt mikään uusi idea ole.
|
|
|
|
|
pikkelssi
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC, Juve, kaakon kovimmat
|
 |
Vastaus #458 : 18.07.2017 klo 19:55:59 |
|
Firmino ei heitä 20 maalin kautta. Jos halutaan puhua niistä mestaruuksista, tarvitaan 20 maalin mies piste
Perusteluja näille molemmille kaipaisin? Se ei riitä että kerran viimeiseen pariinkymmeneen vuoteen mestaruus on viety alle 20 maalin miehellä. Topiikki lukkoon ja avaajalle bannia.
Eikä
|
|
|
|
|
Captain Oats
Poissa
Suosikkijoukkue: Afrikan tähdet
|
 |
Vastaus #459 : 18.07.2017 klo 20:56:13 |
|
Hattu täytyy nostaa Lucasille. Hieno pelaaja ja persoona.  Harvinaisia nykypäivänä tuollaiset 10 vuoden jaksot samassa seurassa. Hendersonista taisi tulla brassin lähdön myötä pisimpään joukkuetta edustanut pelaaja(?).
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.07.2017 klo 21:06:33 kirjoittanut Captain Oats »
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #460 : 18.07.2017 klo 21:02:05 |
|
Hendersonista taisi brassin lähdön myötä pisimpään joukkuetta edustanut pelaaja(?).
Tämä titteli kuuluu Flanaganille. Lucas oli kuitenkin viimeinen Benitezin aikakaudella esiintynyt pelaaja joukkueessa.
|
|
|
|
|
Knight
Poissa
Suosikkijoukkue: Reppana-modet
|
 |
Vastaus #461 : 18.07.2017 klo 21:05:00 |
|
Hendersonista taisi brassin lähdön myötä pisimpään joukkuetta edustanut pelaaja(?).
Joo, Hendolla alkaa jo 7. kausi. Sturridgella ja Coutinholla on 4,5 kautta takana ja Mignoletilla neljä. Toki esim. Flanaganilla on pidempi Liverpool-ura takana (8. kausi ykkösissä, jos viimekin kausi lasketaan mukaan), mutta en nyt laske häntä tähän, kun pelejä ei ole ykkösjoukkueessa kovin paljoa tullut. e: Ottelumäärissä senioriteetti menee näin (vähintään 50 ottelua): 1. Henderson 239 2. Coutinho 181 3. Mignolet 180 4. Emre Can 129 5. Lallana 125 6. Sturridge 119 7. Lovren 109 = Alberto Moreno 109 9. Clyne 93 10. Firmino 90 11. Milner 85 12. Sakho 80 13. Origi 76 14. Flanagan 50
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.07.2017 klo 21:16:15 kirjoittanut Knight »
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #462 : 18.07.2017 klo 21:10:07 |
|
Flanagan ei ehtinyt hodarin aikana pelata vielä peliäkään vaan Kenny antoi debyytin keväällä. Seuraavana kesänä sitten hankittiin Hendo. Kennyn aikaisesta joukkueesta ei sitten olekaan enää muita jäljellä.
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #463 : 18.07.2017 klo 22:05:44 |
|
Ilmeisesti tästä ryhmästä tulee Poolin CL-karsintavastustaja: Viktoria Plzen, CSKA Moscow, Club Brugge, Sporting CP Lisbon, 1899 Hoffenheim
|
|
|
|
|
Lihamestari
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC, TB12
|
 |
Vastaus #464 : 18.07.2017 klo 22:33:35 |
|
Ilmeisesti tästä ryhmästä tulee Poolin CL-karsintavastustaja: Viktoria Plzen, CSKA Moscow, Club Brugge, Sporting CP Lisbon, 1899 Hoffenheim
Kaikki muut ihan "manageable", mutta tuo Hoffenheim voi olla ikäväkin vastustaja. Sehän se sieltä siis varmaan napsahtaa.
|
|
|
|
|
|
|
Knight
Poissa
Suosikkijoukkue: Reppana-modet
|
 |
Vastaus #466 : 19.07.2017 klo 02:00:56 |
|
Ilmeisesti tästä ryhmästä tulee Poolin CL-karsintavastustaja: Viktoria Plzen, CSKA Moscow, Club Brugge, Sporting CP Lisbon, 1899 Hoffenheim
Ainut varma noista on Hoffenheim, muiden osalta riippuu mitenkä selviävät kolmannelta karsintakierrokselta. Sporting toki on jo playoff-kierroksella, mutta sen sijoittuminen sijoittamattomaksi riippuu siitä, ketkä selviävät kolmannelta karsintakierrokselta jatkoon.
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #467 : 19.07.2017 klo 08:14:16 |
|
Paul Joycen mukaan Kevin Stewart on lähtenyt joukkueen matkasta ja on menossa Hulliin £8m arvoisessa kaupassa. Käytännössä U23-joukkueen Stewart vaihdettiin päiksen Robertsoniin, mikä on hyvää businesta.
Mielenkiintoista tässä on, että nyt on päivän sisään poistunut kaksi keskikenttäpelaajaa, eiköhän sieltä kohta joku sisäänpäinkin tule.
|
|
|
|
|
kenny
Poissa
Suosikkijoukkue: Hyvä jalkapallojoukkue
|
 |
Vastaus #468 : 19.07.2017 klo 08:46:13 |
|
Itse toivoisin con cupissa loistanutta Goretzkaa. Halvempi vaihtoehto keitalle ja itse tykäistyin hänen esityksiin. Jos jollain isompaa otantaa kaverista on, niin mielelläni kuulisin. Jossain vaiheessa oli pientä huhuntynkää että olisi kiinnostuksen kohteena.
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #469 : 19.07.2017 klo 09:09:15 |
|
Goretzka on aika turvallinen veikkaus jos Keitan suhteen päätetään luovuttaa. Sopimusta on kai vuosi jäljellä eikä pelaajaa jatkoa ole kai pelaajan puolelta luvassa. Ehkä sellainen vajaat £25m voisi olla sellainen summa jolla tuo saadaan irrotettua.
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #470 : 19.07.2017 klo 09:18:06 |
|
Obrigado, Lucas Pezzini Leiva Vuosikymmen siinä meni, kun sympaattinen brassi lopulta jätti Liverpoolin. Joka kesä Lucasta oltiin viemässä seurasta pois kaiken maailman Stokeihin ja Besiktaseihin, mutta Lucas päätti palvella seuraa niin pitkään kun seurassa haluttiin. Lucas on tälläkin palstalla jakanut paljon mielipiteitä ja on toki totta, ettei brassi viimeisillä kausillaan ollut enää sillä tasolla, että olisi Liverpoolin avaukseen mahtunut. Nyt ei ole kuitenkaan aika keskittyä näihin asioihin, vaan kiittää Lucasta siitä tavasta millä hän palveli Liverpoolia hämmästyttävän pitkän aikaa. Lucasin uran alku Liverpoolissa oli vaikea. Brassilta puuttui pelirohkeus eivätkä fanit pystyneet ymmärtämään, että miksi Benitez halusi jatkuvasti peluuttaa Lucasia. Pikkuhiljaa Lucas alkoi kuitenkin otteitaan parantaa, mutta soraäänet eivät meinanneet hiljentyä. Lopulta Hodarin ja Kennyn aikaan fanitkin alkoivat ymmärtää miksi brassi oli kaudesta toiseen ja jokaisen valmentajan alaisuudessa niin suuressa roolissa. Lucasin uran huippu nähtiinkin lopulta vuonna 2011, mutta tuolloin brassi olikin liigan aivan ehdotonta eliittiä omalla pelipaikallaan. Erityisesti syksyllä 2011 Lucas loisti ottelusta toiseen. Kennyhän suosi syksyllä 2011 4-4-2:sta pienin variaatioin, jossa keskikenttä oli yleensä muotoa Downing-Adam-Lucas-Henderson. Tässä kohtaa kun otetaan vielä huomioon, että Hendo oli debyyttikaudellaan enemmän tai vähemmän hukassa, niin voidaan huomata miten vaikeassa paikassa Lucas suoritui hämmästyttävän hyvin. Poolihan oli alkukaudesta maalinteko-ongelmista huolimatta ihan hyvässä tahdissa, mutta lopulta joukkueen kausi tuhoutui syksyisenä iltana Craven Cottagella, kun Lucas loukkaantui ollen loppukauden sivussa. Tuosta loukkaantumisesta brassi ei kunnolla toipunut koskaan. Kaudella 12-13 hän nousi vielä avaukseen ja oli hyvä omalla paikallaan, mutta jo tässä kohtaa huomasi, että jotain brassin liikkeestä oli kadonnut. Loukkaantumisia tuli lisää ja Lucas putosti yhä selkeämmin ja selkeämmin penkin puolelle Liverpoolissa. Tämä ei kuitenkaan tarkoittanut sitä, että Lucas olisi alkanut peliajasta sen kummemmin valittamaan tai mitään muutakaan. Lucas yhäkin teki työnsä aina samalla intohimolla ja kunnioituksella edustamaansa seuraa kohtaan. Tämän kaiken Lucas teki hymyissä suin, vaikka osa seuran faneista kohteli häntä halveksuttavalla tavalla. Brassi ei tästä kuitenkaan ottanut itseensä vaan aina huomioi fanit, vaikka osan kommentit olivatkin idioottimaisia. Lucasin ansiot eivät kuitenkaan lopu kentän puolelle ja pukukoppiin, jossa hän on ollut kertomusten mukaan erittäin tärkeä pelaaja. Brassi on ollut nimittäin todella suuressa roolissa, kun joukkueeseen saapuneet ulkomaalaisvahvistukset ovat kotiutuneet Liverpooliin. Osittain Lucasin ansioksi voidaan lukea se miten paljon Liverpooliin ovat sopeutuneet pelaajat kuten Philippe Coutinho, Roberto Firmino tai Luis Suarez. Lucas oli siis Liverpoolille paljon muutakin kuin varma suorittaja kentän puolella. Aikana jolloin pelaajat viihtyvät seuroissaan sen 3-4 vuotta on hyvinkin hämmästyttävää, että brassipelaaja on viihtynyt Liverpoolissa vuosikymmenen. Taustat tietäen tätä voidaan pitää vieläkin hienompana asiana. Lucasin jättäessä Liverpoolin hänelle voi toivoa vain kaikkea hyvää tulevaan. Toivottavasti paikat pysyy kunnossa ja Lucas pääsee pelaamaan paljon. Se on kuitenkin joka tapauksessa varmaa, että Lazio saa riveihinsä äärimmäisen hienon miehen ja loistavan joukkuepelaajan.
|
|
|
|
|
kenny
Poissa
Suosikkijoukkue: Hyvä jalkapallojoukkue
|
 |
Vastaus #471 : 19.07.2017 klo 09:51:09 |
|
Taisipa lucas johdatella maajoukkuettakin kapteenina, joka kertoo paljon miehen peli- ja johtajan ominaisuuksista huippuvuosina. Joka tapauksessa hattu päästä ja onnistumisia italiassa.
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #472 : 19.07.2017 klo 09:53:12 |
|
En yhtään ihmettelisi jos Liverpool ja Lazio pelaisivat ensi kesänä harkkapelin.
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #473 : 19.07.2017 klo 09:56:22 |
|
Itse toivoisin con cupissa loistanutta Goretzkaa. Halvempi vaihtoehto keitalle ja itse tykäistyin hänen esityksiin. Jos jollain isompaa otantaa kaverista on, niin mielelläni kuulisin. Jossain vaiheessa oli pientä huhuntynkää että olisi kiinnostuksen kohteena.
Jotain vaihtoehtoja on kai pakko kartoittaa, Bildin mukaan RBL on hylännyt Liverpoolin £67m tarjouksen Keitasta. Olisikohan aika suunnata katseet toisaalle? Taas näyttäisi käyvän niin, että kesän kaksi päätargettia menevät ohi suun. En yhtään ihmettelisi, jos summa jää sopimatta maksuaikataulujen takia, näin on FSG:n aikakaudella käynyt aikaisemminkin.
|
|
|
|
|
Pohojanpoika
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC, Hames, Huuhkajat, Englannin Pimpit
|
 |
Vastaus #474 : 19.07.2017 klo 09:57:55 |
|
Kaikkea hyvää jatkoon ja hattua päästä. Hieno mies 
|
|
|
|
|
|
|
|