mailou
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #150 : 11.07.2017 klo 19:05:42 |
|
Marca huhuilee Realin Daniloa Chelseaan. Oikea laitapakki / wingback.
|
|
|
|
Coulijoe
Paikalla
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #151 : 11.07.2017 klo 19:30:36 |
|
Marca huhuilee Realin Daniloa Chelseaan. Oikea laitapakki / wingback.
Danilo on roikkunut nyt huhuissa jokusen viikon. Eilen hinta siellä £20 miljuunan tienoilla, tänään £30 miljoonaa  . En näe muuta ideaa kuin vaikuttaa Sandron toimintaan, kai jotain bestiksiä. Toki olisihan Mosesillekin saatava jotain kilpailua. Mutta että Danilo....
|
|
|
|
J.H.Kläbo
Poissa
|
 |
Vastaus #152 : 11.07.2017 klo 19:35:50 |
|
Jos on vähääkään Realin pelejä seurannut niin voi sanoa, että ei kiitos Danilolle. Ilmasiks jos sais niin ihan ok, mutta että 30 miljoonaa  huumoria...
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #153 : 11.07.2017 klo 19:52:09 |
|
Joo ei Danilo kyllä nähdyissä Real Madridin peleissä ole juuri vakuuttanut, mutta ehkä homma voisi toimia paremmin wing-back roolissa Realissa pelaamansa perinteisen laitapuolustajan tontin sijaan. RWB-rooliin Daniloa kai Juventukseenkin kaavailtiin, mutta hankinta taisi mennä nyt jäihin Douglas Costan diilin vuoksi, kun Juventus ei käsittääkseni saa enempää non-EU pelaajia tänä kesänä hommata ja sen takia sitä varmaan Chelseaan nyt huhuillaankin, kun muita ottajia ei ole.
Mosesin lisäksi oikealla laidalla voisi tarvittaessa oikein hyvin peluuttaa myös Azpilicuetaa nyt kun Rüdigerin ja Christensenin myötä toppariosastolle on tulossa lisää laatua, joten sinälläänkin £30M oikean laidan wing-backista kuulostaa hurjalta, mutta että vielä Danilosta.
Ei tuomita suoraan, mutta sanonpa vaan että tärkeämpiäkin prioriteetteja joukkueella on.
|
|
|
|
Panopticon
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #154 : 11.07.2017 klo 20:53:31 |
|
Joo ei kyllä Danilo liikaa sytytä. Upgrade toki Mosesista, mutta ei hintansa arvoinen...
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #155 : 11.07.2017 klo 21:07:35 |
|
Mieluummin parikymmentä megapuntaa lisää loppusummaan ja tekstaria Torinon suuntaan. Azpi ja Moses hoitaa ensi kaudella oikean laidan joten ei mitään Real-rejectejä edes puoliksi harkintaan.
|
|
|
|
Ratsu
Poissa
Suosikkijoukkue: Portan ja Pikkuveljen kultahammaspihdit.
|
 |
Vastaus #156 : 11.07.2017 klo 22:00:40 |
|
Jos on vähääkään Realin pelejä seurannut niin voi sanoa, että ei kiitos Danilolle. Ilmasiks jos sais niin ihan ok, mutta että 30 miljoonaa  huumoria.. Ei tuo sinne tulossa ole ellei ihmeitä tapahdu. Tuo Juve juttukin taisi lähteä Danilolta itseltään tai ainakin Juven aloitteesta. Eli Real pitää Carvajalin stunttina. Myöskään Morata tuskin on enää siirtymässä ellei Chelsea jotain mottipäistä tarjousta tee ja tuskin tekee. Eli Realista ei varrmaankaan tule sinne ketään.
|
|
|
|
J.H.Kläbo
Poissa
|
 |
Vastaus #157 : 11.07.2017 klo 22:46:41 |
|
Myöskään Morata tuskin on enää siirtymässä ellei Chelsea jotain mottipäistä tarjousta tee ja tuskin tekee. Eli Realista ei varrmaankaan tule sinne ketään.
Joo Moratan myynti oli varmasti hyvin pitkälti kiinni Mbappen ostosta. Se taidettiin jo kuopata ainakin tältä kesältä? Belotti ja Aubameyang. Siinä taitaa olla realistisimmat nimet ketkä jäljellä. Olettaen siis ettei Llorenten tasoiset kärkimiehet riitä Chelsealle ykköskärjeksi. Mielenkiintoiset ajat tiedossa.
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #158 : 11.07.2017 klo 23:20:47 |
|
Ei tuo sinne tulossa ole ellei ihmeitä tapahdu. Tuo Juve juttukin taisi lähteä Danilolta itseltään tai ainakin Juven aloitteesta. Eli Real pitää Carvajalin stunttina.
Myöskään Morata tuskin on enää siirtymässä ellei Chelsea jotain mottipäistä tarjousta tee ja tuskin tekee. Eli Realista ei varrmaankaan tule sinne ketään.
Hyvä mahdollisuus tehdä rahaa, jos oikeasti olet varma siitä että Morata ei mihinkään siirry. Vedonlyöntimarkkinoilta saat nimittäin tällä hetkellä kolminkertaisena rahasi takaisin Moratan jäädessä Madridiin, kun taas lähdölle annetaan vain vajaan puolentoista kertoimia. Tuo nyt ei tietenkään tarkoita, ettäkö pelaaja olisi varmasti lähdössä, mutta uskoisin sen olevan kuitenkin tämän hetkisillä tiedoilla piirun verran todennäköisempää kuin jääminen ja markkinat puoltavat tällä hetkellä tätä mielipidettä. Teikäläisellä vaan Espanjan seuroja koskevissa jutuissa nuo värilasit tuntuvat vähän sumentavan mielipiteitä. Danilon siirron todennäköisyydestä sinänsä paha sanoa mitään kun ainoastaan tuo Marcan juttu sille lähteenä ja suhteellisen tuoreesta huhusta kyse, mutta en nyt varsinaisesti voisi sanoa yllättyneeni vaikka tuo pitäisikin paikkaansa. Sen sijaan pitäisin melko satavarmana että Chelsea Moratasta ainakin tarjouksen tulee tekemään ja sitten katsotaan mihin se riittää. Costan lähdön jälkeen seuran on vain yksinkertaisesti pakko joku kärkipelaaja hankkia ja ne ns. kovat vaihtoehdot (Morata, Belotti, Aubameyang) ovat melko vähissä, niin johonkinhan ne miljoonat täytyy yrittää sijoittaa. Kaikki mainituista suunnilleen yhtä kalliita, niin en pitäisi ollenkaan mahdottomana jotain 70-80M suuruista tarjousta espanjalaisesta, sillä kyseessä on kuitenkin Conten vuosia himoitsema pelaaja ja noista kolmesta varmasti hänelle mieluisin vaihtoehto.
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.07.2017 klo 23:23:26 kirjoittanut Jype »
|
|
|
|
|
Finsk
Poissa
|
 |
Vastaus #159 : 12.07.2017 klo 02:05:55 |
|
Danilo ei ole loistanut Realissa 4-4-2 systeemissä, mutta miestä on myös kritisoitu melkeinpä jokaisesta syötöstä mitä hän on kentällä ollessaan mihinkään suuntaan kentällä antanut. Ansaitusti tai ei.
Samaan aikaan toisella laidalla on viilettänyt verrokkina modernin ajan ehkä paras laitapakki Marcelo eikä Realin keskikenttäkään ole se kaikkein puolustavin ollut, jolloin pienetkin virheet korostuvat.
Kyseessä kuitenkin vasta 25-vuotias pelaaja, joka mielestäni pystyy pärjäämään huipputasolla. Eli olisiko huhuttu 30 megapuntaa sittenkään niin paha summa mahdollisesta ringinleventäjästä ja Moseksen korvaajasta, jolla kuitenkin on mielestäni selkeät mahdollisuudet onnistua?
Edit. Jype olikin tuossa jo vähän ajatellut samaa, mutta ainakin mun mielestä ihan hyvä haku jos "halvalla" saadaan.
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.07.2017 klo 02:08:10 kirjoittanut Finsk »
|
|
|
|
|
DDrogba
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka
|
 |
Vastaus #160 : 12.07.2017 klo 02:16:49 |
|
Kyseessä kuitenkin vasta 25-vuotias pelaaja, joka mielestäni pystyy pärjäämään huipputasolla. Eli olisiko huhuttu 30 megapuntaa sittenkään niin paha summa mahdollisesta ringinleventäjästä ja Moseksen korvaajasta, jolla kuitenkin on mielestäni selkeät mahdollisuudet onnistua?
Ei olisi. Muistetaan nyt, että Luizkin oli hasardiherkkä varma floppi vuosi sitten, kun miestä Chelseaan tuotiin. Marcos "kuka vittu" Alonso pelasi myös ihan hyvän kauden, puhumattakaan Victor "iso vitsi" Mosesista. Tuskin se Danilo ihan surkea on, jos kerran on Portosta päätynyt Realiin, olkoonkin että on siellä flopannut. Mutta eipä tuo Madrid taida mukavin paikka olla, mikäli peli ei kulje. Conten opeissa uusi mahdollisuus pojalle.
|
|
|
|
FrasierCrane
Poissa
|
 |
Vastaus #161 : 12.07.2017 klo 11:41:25 |
|
Danilo tosiaan taisi olla Portossa ihan kova luu vaikka Realissa floppasi. Itse uskoisin olevan ihan hyvä haku jos Conte saa piiskattua miehestä kaiken potentiaalin irti kuten sai Mosesista vuosi takaperin.
Ja jos formaatio pysyy samana niin wing-backina puolustus velvoitteetkaan eivät ole niin mittavat kuin mitä Realissa.
|
|
|
|
Ratsu
Poissa
Suosikkijoukkue: Portan ja Pikkuveljen kultahammaspihdit.
|
 |
Vastaus #162 : 12.07.2017 klo 11:51:02 |
|
Perustan nuo Real pelaajien siirtohuhut Chelseaan ihan siihen mitä siitä leiristä on viime aikoina kuulunut. Zidane ei halua päästää Morataa ja Daniloa minnekään. Morata on vihjaillut jäävänsä ja Danilo halutaan pitää Carvajalin varamiehenä, koska karvajalka on ollut aika usein telakalla, eikä heillä sille tontille muita oikein ole.
Mutta Real on nyt loppukuulle asti jenkeissä ja nuo molemmat ovat mukana siellä. Eli tuskin siirtorintamalla ulospäin mitään sinä aikana tapahtuu. Ja tuskin enää sisäänkään. Mbappe haaveetkin lienevät haudattu, koska PSG nokittaa rahassa edestä ja takaa.
Vetoa en löisi puolesta enkä vastaaan, koska ainahan ihmeellisiäkin asioita tapahtuu. Tosin noiden pyyntihinnatkin ovat suolaiset. Moratan kohdalla mennään jo 90 miljoonaan euroon, eikä Danilokaan alle 30 miljoonan irtoa. Hameshan lainattiin jo ennen jenkkirundia.
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.07.2017 klo 11:54:50 kirjoittanut Ratsu »
|
|
|
|
|
Panopticon
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #163 : 12.07.2017 klo 11:59:02 |
|
Mutta eipä tuo Madrid taida mukavin paikka olla, mikäli peli ei kulje. Ei varsinkaan tuolla pelipaikalla, kun Carvajal hoitaa homman sen verran kovalla tasolla illasta toiseen. Eipä Danilolla ollut muuta virkaa kuin keventää Carvajalin taakkaa ja paikata loukkaantumisten ajan. Ja kun Nachokin pystyy tuota laitaa pelaamaan Carvajalin poissaollessa, niin huonommalla esityksellä tippuu nopeasti pois pelaavasta kokoonpanosta.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #164 : 12.07.2017 klo 12:10:56 |
|
Vetoa en löisi puolesta enkä vastaaan, koska ainahan ihmeellisiäkin asioita tapahtuu. Tosin noiden pyyntihinnatkin ovat suolaiset. Moratan kohdalla mennään jo 90 miljoonaan euroon, eikä Danilokaan alle 30 miljoonan irtoa. Hameshan lainattiin jo ennen jenkkirundia.
Lopulta James siirtyi sitten hypeen verrattuna erittäin edullisella diilillä Bayerniin. Katsoiko Bayern Realin bluffin vai ovatko nuo hinnat Real-fanien (espanjalaislehtien) vääristyneitä haaveita pelaajien arvosta/tasosta? Kuulostaa oudolta, että Chelsea hakee jotain Realin kakkos-kolmoslaitapakkia, jonka tasosta ei ole edes takuita. Miksei lyö pätäkkää pöytää ja nouda Walkeria poiskuleksimasta Tottenhamista? Ei nuo laitapakkimarkkinat nyt noin tyhjiä ole, että Daniloon tarvitsee tyytyä.
|
|
|
|
Ratsu
Poissa
Suosikkijoukkue: Portan ja Pikkuveljen kultahammaspihdit.
|
 |
Vastaus #165 : 12.07.2017 klo 12:23:04 |
|
Lopulta James siirtyi sitten hypeen verrattuna erittäin edullisella diilillä Bayerniin. Katsoiko Bayern Realin bluffin vai ovatko nuo hinnat Real-fanien (espanjalaislehtien) vääristyneitä haaveita pelaajien arvosta/tasosta?
Kuulostaa oudolta, että Chelsea hakee jotain Realin kakkos-kolmoslaitapakkia, jonka tasosta ei ole edes takuita. Miksei lyö pätäkkää pöytää ja nouda Walkeria poiskuleksimasta Tottenhamista? Ei nuo laitapakkimarkkinat nyt noin tyhjiä ole, että Daniloon tarvitsee tyytyä.
Muuten sama, mutta tuo Jamesin tapaus oli siinä mielessä selvä, että Real halusi ulostaa miehen, Moratan ja Danilon kohdalla tilanne on vähän toinen. Ja kyllä, Marca on toistaiseksi ainoa, joka tuon tapaus Danilon on ottanut esille. Mutta ei ole ihan Chelskin tasoinen mies, Conte voi toki nähdä asian toisin. Mistä näistä tietää. e. Ja nyt samainen Marca väittää, että Chelsea tarjoaisi Aubasta 70 miljoonaa. Eli hakisivat vaihtoehtoa Moratalle. Sama oli Skyllakin näköjään.
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.07.2017 klo 12:35:35 kirjoittanut Ratsu »
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #166 : 12.07.2017 klo 12:37:38 |
|
e. Ja nyt samainen Marca väittää, että Chelsea tarjoaisi Aubasta 70 miljoonaa. Eli hakisivat vaihtoehtoa Moratalle.
Huhujen mukaan muutamalla seuralla on tämä viikko aikaa tarjota Aubasta ja sitten se ikkuna sulkeutuu. Itse pidän Aubaa Morataa kovempana kärkenä, joten ei olisi huono hankinta.
|
|
|
|
Coulijoe
Paikalla
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #167 : 12.07.2017 klo 15:06:49 |
|
RLC vuodeksi Palaceen on done.
Zoumalle tarjotaan uutta sopparia ja samalla mies siirtynee joko Stokeen tai WBAn vuodeksi lainalle. Seura valitaan tarkkaan sen mukaan kummassa on varmempi peliaika.
|
|
|
|
DDrogba
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka
|
 |
Vastaus #168 : 12.07.2017 klo 15:18:28 |
|
RLC vuodeksi Palaceen on done.
Hienoa, että poika pääsee vihdoin aikuisten tasolle todistamaan tasonsa. Nyt sitten nähdään, mihin taso riittää. De Boer vaikuttaa myös mielenkiintoiselta valkulta, joten täytynee tiirailla CP:n otteita.
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #169 : 12.07.2017 klo 15:30:57 |
|
Perustan nuo Real pelaajien siirtohuhut Chelseaan ihan siihen mitä siitä leiristä on viime aikoina kuulunut. Zidane ei halua päästää Morataa ja Daniloa minnekään. Morata on vihjaillut jäävänsä ja Danilo halutaan pitää Carvajalin varamiehenä, koska karvajalka on ollut aika usein telakalla, eikä heillä sille tontille muita oikein ole.
Mutta Real on nyt loppukuulle asti jenkeissä ja nuo molemmat ovat mukana siellä. Eli tuskin siirtorintamalla ulospäin mitään sinä aikana tapahtuu. Ja tuskin enää sisäänkään. Mbappe haaveetkin lienevät haudattu, koska PSG nokittaa rahassa edestä ja takaa.
Vetoa en löisi puolesta enkä vastaaan, koska ainahan ihmeellisiäkin asioita tapahtuu. Tosin noiden pyyntihinnatkin ovat suolaiset. Moratan kohdalla mennään jo 90 miljoonaan euroon, eikä Danilokaan alle 30 miljoonan irtoa. Hameshan lainattiin jo ennen jenkkirundia.
Tuo vedonlyöntikommenti nyt koski lähinnä sitä, että markkinat pitävät tällä hetkellä kutakuinkin 70/30 todennäköisyytenä Moratan lähtöä/jäämistä Real Madridiin. Kannattaa joskus perehtyä asioihin muistakin näkökulmista kuin pelkästään espanjalaisseurojen ja heidän manageriensa hyvin subjektiivisesta vinkkelistä, niin maailma avartuu melko paljon. Näissä tapauksissa kun usein mm. pelaajien omalla tahdolla on aika paljon vaikutusta siirtoasioihin ja aika harvassa loppujen lopuksi on suurseurat jotka penkkiveikoistaan väkisin kiinni pitävät, avainpelaajat sitten toki ihan eri asia. Varsinkin Danilon kohdalla brassimedian juttujen mukaan pelaaja haluaisi tosissaan lähteä saadakseen paremman mahdollisuuden ensi vuoden MM-kisakoneeseen ja Carvajalin backupina paskalla pelituntumalla tuskin mitään asiaa maajoukkueeseen on, niin ymmärtäisin täysin mikäli pelajaa haluaisi lähteä. Mosesin syrjäyttäminen olisi Danilolle kuitenkin huomattavasti helpompi rasti kuin Carvajalin ohittaminen, vaikka ei sekään tosin varmaa, koska epäilyksiä pelaajan tasosta ja sopeutumisesta Valioliigaan on myös ihan aiheellista esittää. Moratan kohdalla periaatteessa sama homma, eli suurempi rooli seurajoukkueen puolella houkuttelee varmasti jo sellaisenaan paljon (kertaalleenhan tuo jo ehti lähtemään), mutta parantaisi myös pelaajan osakkeita MM-kisamiehistöä ajatellen. Toisin kuin Del Bosque viime vuoden EM-kisoissa, niin nykyinen koutsi Lopetegui ei ole Morataa ykköskärkenä enää pitänyt ja Rellun penkiltä käsin sitä roolia tuskin takaisinkaan pystyy ottamaan. Moratassa nyt on toki se, että kyseessä on Madridin ns. "oma poika", niin vaikea nähdä hänen alkavan väkisin siirtoa ajamaan läpi, mutta sopivan tarjouksen tullessa ihan mahdollista löytää kaikkia osapuolia tyydyttävä ratkaisu. Jollain USA-tourille lähtemisestä nyt en vetäisi minkäänlaisia johtopäätöksiä siirron toteutumisen tai toteutumatta jäämisen puolesta. Se kertoo ainoastaan sen, että tähän viikkoon mennessä neuvotteluja minkään seurojen kanssa ei ole käyty vielä niin pitkälle, että siirtoa voitaisiin käytännössä varmana pitää ja silloin on parempi ottaa pelaaja mukaan vaikka ihan varmuuden vuoksi, jos sattuisikin jäämään. Aika lukuisia ovat ne pelaajat, jotka ovat pre-season kiertueelle lähtemisestä huolimatta lopulta siirtyneet, mutta aika vähässä ovat ne jotka ovat lomia jatkettuaan seuroihinsa vielä jääneet (esim. tapaus Diego Costa). Itsekin tosin ehkä kääntyisin mielummin Aubameyangin puoleen, koska diilin neuvotteleminen gabonilaisesta olisi hyvin yksinkertainen operaatio Dortmundin käytännössä tarjotessa miestä mahdollisille ottajille €70M hintaan. Halvempi pelaaja ja tällä erää varmempi maalintekijä, mutta toki myös jokusen vuoden vanhempi ja pelaajatyyppinä vähän erilainen, niin en tiedä miten sitten Conten kuvioihin istuisi verrattuna esimerkiksi juuri Morataan jota Conte on halunnut valmentaa jo usean vuoden ajan ja rooli olisi valmiiksi hänelle räätälöitynä. Zoumalle tarjotaan uutta sopparia ja samalla mies siirtynee joko Stokeen tai WBAn vuodeksi lainalle. Seura valitaan tarkkaan sen mukaan kummassa on varmempi peliaika.
Joo, peliaika on tässä tärkeintä. Stokessa joutuisi ilmeisesti kilpailemaan Shawcrossin ja Martins Indin kanssa peliajoista, kun jälkimmäisen ovat nyt lainan päätteeksi lunastamassa, niin avauksen paikka voi olla vähän tiukassa kun seura varmasti panostaa mielummin omistamiinsa pelaajiin kuin lainamiehiin. WBA:ssa toinen avauksen toppareista on 37-vuotias McAuley, joka varmasti noin muuten on yksi ensimmäisistä nimistä kokoonpanossa, mutta vanhoilla päivillään tuskin enää kaikkia pelejä pystyy pelaamaan, niin siellä nyt periaatteessa voisi paikka olla tarjolla. Toivottavasti löytävät Happy Zoumalle sopivan lainapaikan. Mahdollisuudet ranskalaisella on edelleen nousta Chelseassakin takaisin avainpelaajaksi, mutta ensin täytyy saada homma takaisin raiteilleen säännöllisellä peliajalla.
|
|
|
|
Ratsu
Poissa
Suosikkijoukkue: Portan ja Pikkuveljen kultahammaspihdit.
|
 |
Vastaus #170 : 12.07.2017 klo 15:52:32 |
|
Kyllä Morata lasketaan Realissa "avainpelaaajiin". Siellä katsotaan, että jos Morata lähtisi niin uusi vastaava hyökkääjä olisi pakko hankkia. Ja on tuossa myös Moratan viimeisten aikojen käännökset noiden Zidanen halujen lisäksi. Mutta jos Chelsea sen 90 miljoonaa euroa pulittaa niin siirto on ensi kuussa mahdollinen mikäli Morata haluaa.
Noihin majukuvioihin tuo ei vaikuta sitä eikä tätä. Espanjan majuringisssä kun on muitakin Realin "penkkiveikkoja. Ja todennäköisesti myös Morata saa enemmän peliaikaa tulevalla kaudella. Jos olisi halunnut tosiaan lähteä, niin se olisi tapahtunut jo.
Mutta edelleen, mitä vaan voi tapahtua.
|
|
|
|
J.H.Kläbo
Poissa
|
 |
Vastaus #171 : 12.07.2017 klo 16:07:51 |
|
Tuli tossa katseltua Aubameyangin viime kauden maalit videolta. Todella moni maaleista oli yhdellä kosketuksella tehtyjä eli kyseessä on maalintekijä joka elää hyvästä tarjoilusta. Morata olisi häntä monipuolisempi esimerkiksi pelinrakentelussa mutta maalinedustalla Aubameyang vetää omaan silmään pidemmän korren.
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #172 : 12.07.2017 klo 16:15:37 |
|
Kyllä Morata lasketaan Realissa "avainpelaaajiin". Siellä katsotaan, että jos Morata lähtisi niin uusi vastaava hyökkääjä olisi pakko hankkia. Ja on tuossa myös Moratan viimeisten aikojen käännökset noiden Zidanen halujen lisäksi. Mutta jos Chelsea sen 90 miljoonaa euroa pulittaa niin siirto on ensi kuussa mahdollinen mikäli Morata haluaa.
Noihin majukuvioihin tuo ei vaikuta sitä eikä tätä. Espanjan majuringisssä kun on muitakin Realin "penkkiveikkoja. Ja todennäköisesti myös Morata saa enemmän peliaikaa tulevalla kaudella. Jos olisi halunnut tosiaan lähteä, niin se olisi tapahtunut jo.
Mutta edelleen, mitä vaan voi tapahtua. Mistä lähtien vaihtopelaajasta on voitu puhua "avainpelaajana"? Jos Morata olisi oikeasti millään mittarilla katsottuna avainpelaaja, niin tätä koko keskustelua ei edes käytäisi vaan pelaajaa olisi yhtä mahdotonta ottaa pois Madridista kuin vaikkapa Modricia, Ramosia tai Marceloa. "Siirto on ensi kuussa mahdollinen"? Uskotko nyt ihan itsekään, että jollain pre-season tourilla mukanaolemisella on vitunkaan väliä siirtokuvioihin? Ei nyt puhuta kuitenkaan mistään UCL:stä, jonka pelaaja haluaisi itsekin katsoa loppuun asti ennen siirtoa, vaan muutamista harjoituspeleistä. Jos pelaaja haluaa lähteä ja hänestä joku riittävän paljon maksaa, niin siirto toteutuu vaikka tällä viikolla jos niikseen tulee. Luulisi sen nyt olevan Real Madridinkin etu, että Moratan tilanne selvitetään mahdollisimman nopeasti ja pelaaja joko siirtyy tai on siirtymättä, ja jos lähtee niin on vielä hyvin aikaa etsiä korvaavaa hyökkääjää joka tuohon Moratan nykyiseen penkkirooliin tyytyy. Enkä nyt edelleenkään sano, että siirto olisi toteutumassa, mutta voin lyödä vaikka jallusta vetoa että Chelseassa ei tulla hyökkääjähankinnan kanssa enää kuukautta muniin puhaltelemaan jonkun rellun pre-seasonin takia, vaan eiköhän siellä selvitellä muutamien eri vaihtoehtoisten pelaajien agenttien ym. kanssa siirtoasioita koko ajan sillä olettamuksella, että siirto lyödään läpi heti kun sopiva pelaaja löytyy ja neuvottelut etenevät hyvin. Chelsealla kun on katsos omakin pre-season käynnissä ja hyökkääjä tarvitaan joukkueen omiin tarpeisiin sisään heti kun mahdollista, eikä vasta elokuussa kun kausi on jo alkanut. Lisäksi tosiaan ainakin tuolle Aubameyangin siirrolle on Dortmundin puolelta annettu deadline vajaan kahden viikon päähän ja jos siihen mennessä ei kauppoja ole tullut, niin gabonilainen ei siirry mihinkään. Olisihan se nyt Chelsean puoleltakin melko typerää silloin odotella kuukauden verran Moratan ja Real Madridin päätöstä, kun siirron silti mahdollisesti kariutuessa olisi taas jäljellä yksi vaihtoehto vähemmän ja kello siirtoikkunassa tikittäisi koko ajan lähemmäksi päättymistään. Sellaista puuhastelua Chelsean siirtotoimet tänä kesänä tosin olleet, että eipä tuokaan yllättäisi.
|
|
|
|
Ratsu
Poissa
Suosikkijoukkue: Portan ja Pikkuveljen kultahammaspihdit.
|
 |
Vastaus #173 : 12.07.2017 klo 16:29:32 |
|
Tuo Moratan tilanne ilmeisesti selvitettiin jo ennen tuonne jenkkiturneelle lähtöä. Siellähän oli palaveri Bernabeulla miehen agentin ja isäukon sekä Realin johdon kesken. Ja se ei kuulemma kauan kestänyt. Sen jälkeen mies nimettiin tuohon jenkkiturneelle lähteneeseen ryhmään. Tuskin kesken sen pelaajakaan haluaa ajatella mitään siirtokuvioita.
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #174 : 12.07.2017 klo 17:02:24 |
|
Tuo Moratan tilanne ilmeisesti selvitettiin jo ennen tuonne jenkkiturneelle lähtöä. Siellähän oli palaveri Bernabeulla miehen agentin ja isäukon sekä Realin johdon kesken. Ja se ei kuulemma kauan kestänyt. Sen jälkeen mies nimettiin tuohon jenkkiturneelle lähteneeseen ryhmään. Tuskin kesken sen pelaajakaan haluaa ajatella mitään siirtokuvioita.
Koska sitten? Silloinko niitä on parempi ajatella, kun varsinainen kausi on jo alkanut tai vähintäänkin alkamaisillaan? Anteeksi nyt vaan, mutta en kyllä näe pienintäkään logiikkaa tämän mielipiteen takana ja suorastaan ajatuskin kuulostaa helvetin typerältä  Yleisellä tasolla puhuttaessa pelaajien kesäloma-aikoja lukuunottamatta harjoituskausi on jokaiselle osapuolelle juuri otollisinta aikaa miettiä mahdollisia siirtokuvioita, kun kilpailullisia pelejä ei yksikään joukkue vielä pelaa ja on kaikkien etu, jos hommat on selvillä mahdollisimman nopeasti. Tällä hetkellä niistä Moratan tapauksessa on selvyys kaukana. Ihan en nyt kyllä purematta niele tuota Bernabeun palaveriakaan, sillä jos siellä olisi oikeasti päätetty pelaajan olevan satavarmasti jäämässä, niin eiköhän siitä oltaisi kuultu jotain varmaakin tietoa joko seuralta tai pelaajalta itseltään. Näin ei kuitenkaan ole käynyt, vaan huhumylly on jatkunut entistä kiivaampana ja yleisesti muissa kuin spanskifutiksen omissa rinkirunkkauspiireissä pelaajan lähtöä pidetään edelleen jonkin verran todennäköisempänä kuin jäämistä, kuten pariin kertaan todettukin.
|
|
|
|
|
|